تارخ انتشار: دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۰
کد خبر : 8613
چاپ خبر

آلزایمر؛ وقتی عقل کم می‌آورد !

مغز

کرج رسا: زوال عقل (دمانس) یک بیماری اکتسابی پیشرونده و برگشت‌ ناپذیر در سالمندان است که منجر به اختلال حافظه، قدرت تفکر و تکلم، استدلال، درک و شناخت شده و همین امر سبب مراجعه فرد به پزشک می‌شود.

به گزارش کرج رسا، آلزایمر، شایع‌ ترین نوع زوال عقل است که شروع تدریجی و سیر پیشرونده دارد و باعث اختلال در تفکر و عملکرد ذهنی فرد می‌شود به‌طوری که زندگی روزمره او را مختل می‌کند. دکتر فرزاد اشرافی، متخصص مغز و اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره آلزایمر، وضعیت شیوع آن، علل، پاتولوژی، فاکتورهای خطر، علائم و نشانه‌ها و راه‌های پیشگیری از این بیماری توضیحاتی به همشهری ارائه کرده است.

دکتر فرزاد اشرافی درباره شیوع آلزایمر گفت: شیوع ابتلا به آلزایمر در افراد زیر ۶۵سال کمتر از یک‌درصد است. در سن ۶۵سالگی به ۵ تا۱۰درصد می‌رسد و به سرعت با افزایش سن، شیوع آن بالا می‌رود و به ۳۰ تا ۴۰درصد در افراد ۸۵ساله و مسن‌تر می‌رسد. زمان متوسط از شروع علائم تا مرگ حدودا ۱۰سال ولی بین ۴ تا ۱۶سال متغیر است. امید به زندگی در زنان بیشتر از مردان است. بروز بیماری بعد از ۸۵سالگی در زنان بیشتر است. اگر بیماری آلزایمر در خانواده‌ای وجود داشته باشد، زنانی که نسبت فامیلی درجه یک با فرد بیمار دارند بیشتر از مردان در معرض ابتلا خواهند بود.

آسیب شناسی

دکتر اشرافی درباره آسیب‌شناسی این بیماری گفت: این بیماری یک بیماری تخریب‌کننده سلول‌های مغزی است و به مرور زمان و به‌طور پیشرونده منجر به مرگ سلول‌های مغزی می‌شود. حجم کلی بافت مغز کم می‌شود و تعداد سلول‌های مغزی و ارتباطات سلولی نیز کاهش می‌یابد.

در نمونه‌های آسیب‌شناسی تجمعات ظریفی به نام پلاک و تنجل در بافت عصبی وجود دارد. پلاک از پروتئینی به نام بتا آملوئید تشکیل شده که بین سلول‌های از بین رفته مغزی دیده می‌شود. تنجل‌ها از پروتئینی به نام تائو تشکیل شده‌اند که درون سلول‌های مغزی وجود دارند.

فاکتورهای خطر

دکتر اشرافی درباره فاکتورهای خطر آلزایمر گفت: ژنتیک، ضربه به سر، افسردگی، افزایش سن، نژاد سفیدپوست (قفقازی)، سابقه خانوادگی، بیماری قلبی و عروقی، فشارخون بالا، کلسترول بالای خون، ابتلا به دیابت قندی، اضافه وزن و دخانیات ازجمله عوامل بروز این بیماری هستند.

نشانه ها و علائم بیماری

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب درباره نشانه‌های این بیماری هم اظهار داشت: نشانه‌های اولیه بیماری خفیف هستند و به آهستگی پیشرفت می‌کنند به‌طوری که افراد مبتلا و اطرافیان آنها ممکن است تا زمان تشدید بیماری متوجه آن نشوند و علاوه بر آن، میزان پیشرفت علائم براساس علت بیماری، سلامت عمومی فرد و شرایط زندگی وی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

 

افت عملکرد شناختی در حداقل ۲مورد از ۵ مورد زیر برای تشخیص بیماری الزامی است:

۱-ناتوانی در انجام کارها و به‌ یاد‌آوردن اطلاعات جدید

بیمار حین صحبت کردن، دچار فراموشی در بیان مطالب شده و حافظه کوتاه‌مدت بیمار مختل می‌شود به‌گونه‌ای که چندین‌بار مطلب یا سؤال خود را تکرار می‌کند. هنگام مشارکت در مکالمه اگر مخاطب بیمار سریع صحبت کند یا در بیان مطالب، اصطلاحات و عبارات خلاصه شده را زیاد به‌کار برد و حجم زیادی از پیشنهادها یا افکارش‌ را بیان کند، بیمار گیج و سر در گم می‌شود. بیمار بیش از حد معمول، وقایع اخیر یا قرار‌ملاقات‌های خود را فراموش می‌کند. ممکن است اشیایی را جابه‌جا بگذارد و در پیدا کردن آنها دچار مشکل می‌شود. همچنین ناتوانی در جهت‌یابی مکان‌های آشنای قبلی و گم شدن یکی دیگر از علامت‌های بیماری است.

۲- اختلال در استدلال، انجام اعمال پیچیده و قضاوت کردن

بیمار در رسیدگی به حساب‌های مالی و پرداخت‌های روزانه دچار مشکل می‌شود و قادر به تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی انجام فعالیت‌های زمان‌‌بندی شده پیچیده نخواهد بود.

۳- اختلال در انجام اعمال دیداری

بیمار، دچار ناتوانی در تشخیص چهره‌ها و اشیای معمولی می‌شود. حتی پیدا کردن اشیایی که در معرض دید مستقیم فرد هستند برایش مشکل ‌می‌شود و همچنین اعمال ساده مثل لباس پوشیدن و غذا خوردن و حمام کردن بیمار مختل می‌شود.

۴-اختلال در تکلم، خواندن و نوشتن

بیمار حین صحبت کردن و پاسخ دادن به سؤالات نیاز به زمان بیشتری دارد و ممکن است از کلمات نامناسب، عجیب و غیرمحترمانه در بیان منظورش استفاده کند. اشتباهات کلامی و همچنین نوشتن و هجی کردن نیز رخ می‌دهد. در مراحل پیشرفته تکلم بیمار به‌شدت محدود می‌شود و حتی ممکن است روزانه بیشتر از یک تا ۶ کلمه صحبت نکند.

۵- اختلالات شخصیتی و رفتاری

اختلالات شخصیتی و رفتاری شامل تغییرات خلق، پرخاشگری، از دست دادن علاقه و انگیزه، بی‌تفاوتی، انزوای اجتماعی و گوشه‌گیری، از دست دادن حس همدردی، بدبینی نسبت به اطرافیان و رفتارهای ناپسند اجتماعی است.

دکتر اشرافی افزود: از بین این نشانه‌ها، شایع‌ترین تظاهر بیماری، اختلال در حافظه است که بیشتر در زمینه یاد گرفتن مطالب جدید و یادآوری اطلاعات است. در بعضی موارد، علامت اولیه به‌صورت اختلال در تکلم و به‌طور اولیه تلاش برای پیدا‌کردن کلمات مناسب حین گفت‌وگو و تأخیر در پاسخ دادن به سؤالات است.

تشخیص زوال عقل

تشخیص دمانس اساسا بر پایه مشاهدات بالینی و مصاحبه با بیمار و اعضای خانواده وی صورت می‌گیرد. در مصاحبه بالینی، حافظه بیمار و توانایی‌های شناختی وی، میزان ناتوانی در انجام اعمال فردی روزانه و سیر پیشرفت علائم بررسی می‌شود. سی‌تی‌اسکن مغزی یا MRI برای رد سایر بیماری‌هایی که تظاهرات مشابه زوال عقل دارند انجام می‌شود. تست‌های خونی برای بررسی بیماری‌های کلیوی، کبدی، تیروئیدی و کمبود ویتامین‌ها نیز ضروری است.

پیشگیری

دکتر اشرافی درباره راه‌های پیشگیری از این بیماری گفت: مصرف امگا۳، میوه و سبزیجات تازه منجر به بهبود عملکرد شناختی در سالمندان می‌شود. علاوه بر آن، انجام فعالیت‌های جسمی و ذهنی و تعاملات اجتماعی طی دوره سالمندی به بهبود عملکرد ذهنی کمک خواهد کرد.

درمان

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب درباره چگونگی درمان این بیماری هم گفت: در حال حاضر، هیچ‌یک از درمان‌های موجود قادر به جلوگیری کامل از بروز نقایص حاصل از این بیماری یا متوقف ساختن پیشرفت آن نیست اما درمان‌های دارویی شناخته شده تا حدودی به بهبود علائم بیماری کمک کرده و سیر پیشرفت آن را کند خواهد کرد.

به گزارش همشهری، او افزود: متدهای روانشناسی شامل شناخت‌درمانی و رفتاردرمانی به کنترل اختلالات رفتاری بیمار کمک خواهد کرد. هدف از شناخت‌درمانی، حفظ آگاهی فرد نسبت به اطرافیان و زمان و مکان جهت شناخت بیشتر بیمار نسبت به محل زندگی و اعضای خانواده‌اش است. بدین‌ترتیب عملکرد ذهنی بیمار نیز بهبود یافته و انجام اعمال فردی روزانه وی را ممکن می‌سازد.
در کنار این روش‌ها، گفتاردرمانی، کاردرمانی، موسیقی‌درمانی و رایحه‌درمانی (عطر اسکوفدوس و پوست لیمو) نیز مفید  خواهد بود.

مزایای تشخیص زودهنگام

دکتر اشرافی تصریح کرد: در اوایل سیر بیماری، معمولا بیماران می‌توانند در منزل بمانند و به روابط اجتماعی، تفریحی و فعالیت‌های محدود حرفه‌‌ای بپردازند. تشخیص زودهنگام به بیماران امکان می‌دهد که بازنشستگی تدریجی از کار، سر‌و‌سامان دادن به مسائل اقتصادی، مشاوره با پزشک یا افراد خانواده برای سر و سامان دادن به مسائل پزشکی در آینده را برنامه‌ریزی کنند. بیمارانی که در مراحل پیشرفته بیماری‌ هستند، ممکن است نیاز به مراقبت در مؤسسات پرستاری و داروهای روانی داشته باشند.

باید از این بیماران مراقبت و آنها را از آسیب رساندن به‌خود یا اعضای خانواده با تصمیمات و رفتار غیرعاقلانه، محافظت کرد. مرگ ناشی از ضعف و لاغری مفرط یا عفونت، معمولا ۵ تا۱۰سال پس از بروز نخستین نشانه‌ها فرا می‌رسد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
نماز جماعت اجباری کارخانه چسب هل
تذکر به مدیر کارخانه‌ای که نماز جماعت را اجباری کرده بود
خطاهای مختلف در صفحات اینترنت به چه معناست؟
خطاهای مختلف در صفحات اینترنت به چه معناست؟
چگونه خودرو خود را پولیش کنیم؟
چگونه خودرو خود را پولیش کنیم؟
روش‌های تشخیص و درمان زگیل
روش‌های تشخیص و درمان زگیل
والیبال قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان /سیچلو مسافران قاهره را معرفی کرد
سیچلو: با تعدادی اسامی در زمین بازی کردیم
قیمت بالای آیفون 8 ممکن است خریداران را فراری دهد!
قیمت بالای آیفون ۸ ممکن است خریداران را فراری دهد!
خوراکی‌های تنظیم‌کننده فشـار خون
خوراکی‌های تنظیم‌کننده فشـار خون
اتوبان‌ برقی؛‌ دستاورد جدید زیمنس آلمان+عکس
اتوبان‌ برقی؛‌ دستاورد جدید زیمنس آلمان+عکس
هوا
وزش باد و کاهش دما پیش بینی هواشناسی برای ۲ روز آینده البرز
متهم در بازجویی های اولیه ماموران به جرم خود مبنی بر 27 فقره سرقت داخل خودرو در مناطقی از دهقان ویلا ، بلوار حدادی و سه راه رجایی شهر اعتراف کرد
دستگیری سارق لوازم داخل خودرو با ۲۷ فقره سرقت در دهقان ویلا
کتک خوردن بی رحمانه دختر بچه کرمانشاهی از مادرش
کتک خوردن بی رحمانه دختر بچه کرمانشاهی از مادرش
محمد سالاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات جلسه منتخبان شورای پنجم، اظهارداشت: محسن هاشمی با رأی جامع اعضای شورا انتخاب شد.

وی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود احمد مسجدجامعی پس از رأی گیری به جلسه آمده است، گفت: تمامی ۲۱ عضو به محسن هاشمی رأی داده اند.

سالاری افزود: نایب رئیس و منشی اول و دوم در این جلسه انتخاب می شوند.
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران شد
انجام ۱۸ عملیات امدادی در البرز/۵۳ حادثه‌ دیدند
انجام ۱۸ عملیات امدادی توسط هلال‌احمر البرز
سردار کامرانی صالح
بازگشت بیش از یک هزار میلیارد ریال به بیت المال در البرز
سردار سید حمزه میرتقی
صلابت شهید «محسن حججی» جهان را حیرت‌زده کرد
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مد و پوشاک، ‌در این گزارش شما را با 6 اشتباه درباره تهیه و استفاده عینک آفتابی آشنا می کنیم. 1ـ عینک آفتابی شما مناسب با استایل شما نیست. چنانچه جزوآن دسته از مردم هستید که عینک آفتابی شان ، امضای آنها محسوب میشود و تنها یک مدل را استفاده میکنند پس دیگر دغدغه ای در این زمینه ندارید. اما بیشتر مردم در موقعیت های مختلف ، عینک های آفتابی متفاوتی را به چشم میزنند. لذا این نکته که چه مدل عینکی را با چه لباسی ست کنید بسیار مهم است. مثلا مدل خلبانی برای ساحل، فریم های پلاستیکی برای تردد در سطح شهر و عینک های اوکلی که برای ورزش مناسب هستند. 2- استفاده از عینک در فضای داخلی داشتن عینک آفتابی بر چشم در فضای داخلی هر خانه و ساختمانی، کار کاملاً نادرستی است و فقط برای افرادی که به دستور پزشک مجبور به استفاده از آن هستند مجاز می باشد. این عمل که در واقع طفره رفتن از تماس چشمی است به هیچ وجه رفتار مودبانه ای در تعاملات اجتماعی محسوب نمی شود و ظاهری پر ادعا و غیر دوستانه را به مخاطب القاء میکند. 3- عدم حفاظت کافی از چشم ها متأسفانه بسیاری از عینک های آفتابی، بطور کامل از چشم در برابر اشعه خورشید محافظت نمیکنند، به همین منظور درانتخاب عینک، حتماً باید توجه داشت که دارای استاندارد انگلیسی CE یا UV 400 باشند ، تا بطور کامل قادر به محافظت از چشم در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید باشند. 4- انتخاب فریم متناسب با شکل صورت با توجه به تنوع بسیار زیاد در شکل و رنگ عینک ها ، باید در انتخاب مدل متناسب با چهره دقت کرد. بر اساس یک قاعده کلی، فریم های مربعی شکل برای چهره های مدور و فریم های گرد برای چهره های زاویه دار مناسب هستند. 5- اندازه های نادرست فریم عینک با توجه به تفاوت اندازه سر افراد با هم، باید در انتخاب اندازه فریم عینک ، دقت نمود تا به خوبی بر روی چهره قرار گیرد. معمولاً روی بخش داخلی دسته عینک ها سه عدد حک میشود که معرف سه اندازه ( دسته ، عرض شیشه و فاصله دو شیشه ) می باشند. 6- عینک های آفتابی ارزان قیمت از این عینک ها بخصوص در تابستان های گرم که انعکاس نور چند برابر می شود ، بشدت باید پرهیز کرد چرا که به هیچ وجه آیتم های محافظت از چشم را ندارند.
۶ اشتباهی که در ارتباط با عینک های آفتابی مرتکب می شویم
پائیز 2017 صنعت مد و لباس چه رنگی خواهد شد؟
پائیز ۲۰۱۷ صنعت مد و لباس چه رنگی خواهد شد؟
0
راز جنایت خانوادگی مامور سابق ساواک +عکس
آمریکا خطا کند، باید جنازه نیروهایش را از آب بگیرد!/ عملیات انتقام حججی، رده فرماندهی داعش را خواهد زد
آمریکا خطا کند، باید جنازه نیروهایش را از آب بگیرد!/ عملیات انتقام حججی، رده فرماندهی داعش را خواهد زد
با بهترین تبلت‌های اندرویدی تا نیمه اول سال 2017 آشنا شوید + عکس
با بهترین تبلت‌های اندرویدی تا نیمه اول سال ۲۰۱۷ آشنا شوید + عکس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی