تارخ انتشار: دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۰
کد خبر : 8613
چاپ خبر

آلزایمر؛ وقتی عقل کم می‌آورد !

مغز

کرج رسا: زوال عقل (دمانس) یک بیماری اکتسابی پیشرونده و برگشت‌ ناپذیر در سالمندان است که منجر به اختلال حافظه، قدرت تفکر و تکلم، استدلال، درک و شناخت شده و همین امر سبب مراجعه فرد به پزشک می‌شود.

به گزارش کرج رسا، آلزایمر، شایع‌ ترین نوع زوال عقل است که شروع تدریجی و سیر پیشرونده دارد و باعث اختلال در تفکر و عملکرد ذهنی فرد می‌شود به‌طوری که زندگی روزمره او را مختل می‌کند. دکتر فرزاد اشرافی، متخصص مغز و اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره آلزایمر، وضعیت شیوع آن، علل، پاتولوژی، فاکتورهای خطر، علائم و نشانه‌ها و راه‌های پیشگیری از این بیماری توضیحاتی به همشهری ارائه کرده است.

دکتر فرزاد اشرافی درباره شیوع آلزایمر گفت: شیوع ابتلا به آلزایمر در افراد زیر ۶۵سال کمتر از یک‌درصد است. در سن ۶۵سالگی به ۵ تا۱۰درصد می‌رسد و به سرعت با افزایش سن، شیوع آن بالا می‌رود و به ۳۰ تا ۴۰درصد در افراد ۸۵ساله و مسن‌تر می‌رسد. زمان متوسط از شروع علائم تا مرگ حدودا ۱۰سال ولی بین ۴ تا ۱۶سال متغیر است. امید به زندگی در زنان بیشتر از مردان است. بروز بیماری بعد از ۸۵سالگی در زنان بیشتر است. اگر بیماری آلزایمر در خانواده‌ای وجود داشته باشد، زنانی که نسبت فامیلی درجه یک با فرد بیمار دارند بیشتر از مردان در معرض ابتلا خواهند بود.

آسیب شناسی

دکتر اشرافی درباره آسیب‌شناسی این بیماری گفت: این بیماری یک بیماری تخریب‌کننده سلول‌های مغزی است و به مرور زمان و به‌طور پیشرونده منجر به مرگ سلول‌های مغزی می‌شود. حجم کلی بافت مغز کم می‌شود و تعداد سلول‌های مغزی و ارتباطات سلولی نیز کاهش می‌یابد.

در نمونه‌های آسیب‌شناسی تجمعات ظریفی به نام پلاک و تنجل در بافت عصبی وجود دارد. پلاک از پروتئینی به نام بتا آملوئید تشکیل شده که بین سلول‌های از بین رفته مغزی دیده می‌شود. تنجل‌ها از پروتئینی به نام تائو تشکیل شده‌اند که درون سلول‌های مغزی وجود دارند.

فاکتورهای خطر

دکتر اشرافی درباره فاکتورهای خطر آلزایمر گفت: ژنتیک، ضربه به سر، افسردگی، افزایش سن، نژاد سفیدپوست (قفقازی)، سابقه خانوادگی، بیماری قلبی و عروقی، فشارخون بالا، کلسترول بالای خون، ابتلا به دیابت قندی، اضافه وزن و دخانیات ازجمله عوامل بروز این بیماری هستند.

نشانه ها و علائم بیماری

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب درباره نشانه‌های این بیماری هم اظهار داشت: نشانه‌های اولیه بیماری خفیف هستند و به آهستگی پیشرفت می‌کنند به‌طوری که افراد مبتلا و اطرافیان آنها ممکن است تا زمان تشدید بیماری متوجه آن نشوند و علاوه بر آن، میزان پیشرفت علائم براساس علت بیماری، سلامت عمومی فرد و شرایط زندگی وی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

 

افت عملکرد شناختی در حداقل ۲مورد از ۵ مورد زیر برای تشخیص بیماری الزامی است:

۱-ناتوانی در انجام کارها و به‌ یاد‌آوردن اطلاعات جدید

بیمار حین صحبت کردن، دچار فراموشی در بیان مطالب شده و حافظه کوتاه‌مدت بیمار مختل می‌شود به‌گونه‌ای که چندین‌بار مطلب یا سؤال خود را تکرار می‌کند. هنگام مشارکت در مکالمه اگر مخاطب بیمار سریع صحبت کند یا در بیان مطالب، اصطلاحات و عبارات خلاصه شده را زیاد به‌کار برد و حجم زیادی از پیشنهادها یا افکارش‌ را بیان کند، بیمار گیج و سر در گم می‌شود. بیمار بیش از حد معمول، وقایع اخیر یا قرار‌ملاقات‌های خود را فراموش می‌کند. ممکن است اشیایی را جابه‌جا بگذارد و در پیدا کردن آنها دچار مشکل می‌شود. همچنین ناتوانی در جهت‌یابی مکان‌های آشنای قبلی و گم شدن یکی دیگر از علامت‌های بیماری است.

۲- اختلال در استدلال، انجام اعمال پیچیده و قضاوت کردن

بیمار در رسیدگی به حساب‌های مالی و پرداخت‌های روزانه دچار مشکل می‌شود و قادر به تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی انجام فعالیت‌های زمان‌‌بندی شده پیچیده نخواهد بود.

۳- اختلال در انجام اعمال دیداری

بیمار، دچار ناتوانی در تشخیص چهره‌ها و اشیای معمولی می‌شود. حتی پیدا کردن اشیایی که در معرض دید مستقیم فرد هستند برایش مشکل ‌می‌شود و همچنین اعمال ساده مثل لباس پوشیدن و غذا خوردن و حمام کردن بیمار مختل می‌شود.

۴-اختلال در تکلم، خواندن و نوشتن

بیمار حین صحبت کردن و پاسخ دادن به سؤالات نیاز به زمان بیشتری دارد و ممکن است از کلمات نامناسب، عجیب و غیرمحترمانه در بیان منظورش استفاده کند. اشتباهات کلامی و همچنین نوشتن و هجی کردن نیز رخ می‌دهد. در مراحل پیشرفته تکلم بیمار به‌شدت محدود می‌شود و حتی ممکن است روزانه بیشتر از یک تا ۶ کلمه صحبت نکند.

۵- اختلالات شخصیتی و رفتاری

اختلالات شخصیتی و رفتاری شامل تغییرات خلق، پرخاشگری، از دست دادن علاقه و انگیزه، بی‌تفاوتی، انزوای اجتماعی و گوشه‌گیری، از دست دادن حس همدردی، بدبینی نسبت به اطرافیان و رفتارهای ناپسند اجتماعی است.

دکتر اشرافی افزود: از بین این نشانه‌ها، شایع‌ترین تظاهر بیماری، اختلال در حافظه است که بیشتر در زمینه یاد گرفتن مطالب جدید و یادآوری اطلاعات است. در بعضی موارد، علامت اولیه به‌صورت اختلال در تکلم و به‌طور اولیه تلاش برای پیدا‌کردن کلمات مناسب حین گفت‌وگو و تأخیر در پاسخ دادن به سؤالات است.

تشخیص زوال عقل

تشخیص دمانس اساسا بر پایه مشاهدات بالینی و مصاحبه با بیمار و اعضای خانواده وی صورت می‌گیرد. در مصاحبه بالینی، حافظه بیمار و توانایی‌های شناختی وی، میزان ناتوانی در انجام اعمال فردی روزانه و سیر پیشرفت علائم بررسی می‌شود. سی‌تی‌اسکن مغزی یا MRI برای رد سایر بیماری‌هایی که تظاهرات مشابه زوال عقل دارند انجام می‌شود. تست‌های خونی برای بررسی بیماری‌های کلیوی، کبدی، تیروئیدی و کمبود ویتامین‌ها نیز ضروری است.

پیشگیری

دکتر اشرافی درباره راه‌های پیشگیری از این بیماری گفت: مصرف امگا۳، میوه و سبزیجات تازه منجر به بهبود عملکرد شناختی در سالمندان می‌شود. علاوه بر آن، انجام فعالیت‌های جسمی و ذهنی و تعاملات اجتماعی طی دوره سالمندی به بهبود عملکرد ذهنی کمک خواهد کرد.

درمان

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب درباره چگونگی درمان این بیماری هم گفت: در حال حاضر، هیچ‌یک از درمان‌های موجود قادر به جلوگیری کامل از بروز نقایص حاصل از این بیماری یا متوقف ساختن پیشرفت آن نیست اما درمان‌های دارویی شناخته شده تا حدودی به بهبود علائم بیماری کمک کرده و سیر پیشرفت آن را کند خواهد کرد.

به گزارش همشهری، او افزود: متدهای روانشناسی شامل شناخت‌درمانی و رفتاردرمانی به کنترل اختلالات رفتاری بیمار کمک خواهد کرد. هدف از شناخت‌درمانی، حفظ آگاهی فرد نسبت به اطرافیان و زمان و مکان جهت شناخت بیشتر بیمار نسبت به محل زندگی و اعضای خانواده‌اش است. بدین‌ترتیب عملکرد ذهنی بیمار نیز بهبود یافته و انجام اعمال فردی روزانه وی را ممکن می‌سازد.
در کنار این روش‌ها، گفتاردرمانی، کاردرمانی، موسیقی‌درمانی و رایحه‌درمانی (عطر اسکوفدوس و پوست لیمو) نیز مفید  خواهد بود.

مزایای تشخیص زودهنگام

دکتر اشرافی تصریح کرد: در اوایل سیر بیماری، معمولا بیماران می‌توانند در منزل بمانند و به روابط اجتماعی، تفریحی و فعالیت‌های محدود حرفه‌‌ای بپردازند. تشخیص زودهنگام به بیماران امکان می‌دهد که بازنشستگی تدریجی از کار، سر‌و‌سامان دادن به مسائل اقتصادی، مشاوره با پزشک یا افراد خانواده برای سر و سامان دادن به مسائل پزشکی در آینده را برنامه‌ریزی کنند. بیمارانی که در مراحل پیشرفته بیماری‌ هستند، ممکن است نیاز به مراقبت در مؤسسات پرستاری و داروهای روانی داشته باشند.

باید از این بیماران مراقبت و آنها را از آسیب رساندن به‌خود یا اعضای خانواده با تصمیمات و رفتار غیرعاقلانه، محافظت کرد. مرگ ناشی از ضعف و لاغری مفرط یا عفونت، معمولا ۵ تا۱۰سال پس از بروز نخستین نشانه‌ها فرا می‌رسد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
57782246
ادعای پیدا شدن بقایای کشتی نوح (ع) در ایران + عکس
قتل
جوان اردبیلی قربانی کری خوانی فوتبال شد
30315
مهاجرت اجباری دو میلیون البرزی را تهدید می‌کند
937475
زوج نیکوکار البرزی برای زن بی پناه کرجی سرپناه پدید آوردند
938110
آغاز فعالیت بوکس بانوان در ایران
938076
خانواده هایی که فرزندخوانده معلول دارند ماهانه ۵۰۰ هزار تومان می گیرند
938074
پاسخ آیت الله مکارم به سوالی درباره «ترمیم بکارت دختران»
938019
مزایده اموال بابک زنجانی/ از موتور سوزوکی ۹۰۰ میلیونی تا پورشه
2192502253168493311114216137805321267161
فیلم | پخش سرود شاهنشاهی برای ایران در جام جهانی تکواندو!
دستگیری
کارگر قنادی به خاطر رابطه با یک زن، نامزدش را کشت
1019_rain_jpg
آغاز بارش های سنگین و سیل آسا از روز جمعه
937475
نیکوکاری هست تا این زن پر غُصه کرجی را حمایت کند ؟
شاکرمی خبر داد: کشف محموله اسلحه شکاری غیرمجاز در کرج
ریختن گازوئیل در جاده چالوس صحت ندارد
دلار ۴۰۰۰ تومان شد
۳۰ اخلال گر ارزی در البرز دستگیر شدند
حادثه
برخورد خودروی پراید با سمند پلیس در کرج + عکس
13970620000682_Test_PhotoN
مالکان خودرو و موتور سیکلت کارت سوخت خود را دریافت کنند
آلودگی هوا
هوای کرج و فردیس آلوده است
a5649714-6f7d-4f55-a4ff-c097f6cd67d3
نقشه گسل‌ اشتهارد دقیق سازی می‌شود
46600
پلیس البرز هکر حساب های بانکی را دستگیر کرد
13970805000825_Test_PhotoN
هیچ سامانه پیامکی برای دریافت بسته حمایتی دولت وجود ندارد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی