تارخ انتشار: جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۱
کد خبر : 35557
چاپ خبر
بازدیدها: 890

لاریجانی در همایش «ابابیل در طبس»:

آمریکایی‌ ها دچار نوعی رنگ‌ پریدگی شده‌ اند/ حادثه طبس نمایانگر استیصال آمریکا بود

علی لاریجانی 1

کرج رسا: رئیس مجلس شورای اسلامی با یبان اینکه حادثه طبس نمایانگر حالت استیصال و حتی گریه آمریکایی‌ ها بود، گفت: ‌امروز آمریکا دچار نوعی رنگ‌ پریدگی در دنیا شده است و دیگر شأن گذشته را ندارد.

به گزارش کرج رسا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در ادامه سفر به این شهرستان، در سخنانی در همایش ابابیل در شهر طبس، اظهار داشت: در زمینه حادثه طبس کتاب‌های زیادی نوشته شده است، برای مسئولان سیاسی و امنیتی آمریکا این حادثه خاطره بدی بوده است، آنان قصد داشتند تا عملیاتی به خیال خود به منظور آزادسازی گروگان‌ هایشان انجام دهند، اما تصور نمی کردند، هواپیماها در مرحله اول تا این حد سریع از بین بروند.

وی افزود: در خاطرات آن زمان دستپاچگی مسئولان آمریکایی را می‌توان درک کرد،‌ نکته مهم این است که در حادثه طبس شوک بزرگی برای جریان استکباری دنیا وارد شد و بعد از آن نتوانستند خود را بیابند تا زمان فروپاشی شوروی.

رئیس مجلس بر همین اساس خاطرنشان کرد:‌ در طول تاریخ بشریت حوادث نادری وجود دارد که انسان اراده مافوق طبیعی را درک می‌کند، البته همه حوادث از اراده خداوند است اما محسوس نیست، یکی از حوادثی که انسان اراده الهی را درک می‌کرد، حادثه طبس بود، اراده خداوند بود که این شرایط مختل شود و نتیجه آن شکست جریان غلط دنیا بود، و حتی خاطرات مسئولان آمریکا نمایانگر حالت استیصال و حتی گریه آنان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ضدیت آمریکایی‌ها با ایران تمام نشده است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها صدام را برای جنگ عراق علیه ایران تحریک کردند، در طول جنگ هم اطلاعات نظامی مستمرا به عراق داده می‌شد، پس از آنکه دیدند حریف ایران نمی‌شوند، کمک‌های تسلیحاتی خود را افزایش دادند، و این اراده‌ها را علیه ایران بسیج کردند اما باز هم موفق نشدند و دست به کارهای خطرناکی زدند که از جمله آن می‌توان به انفجار هواپیمای مسافربری ایران اشاره کرد.

وی ادامه داد: کشورهای اروپایی بعد از شکست صدام در فاو، فردی را پیش وی فرستادند که ما به شما بمب اتمی می‌دهیم تا ایران را بزنید و جنگ تمام شود، این اطلاعات را یکی از فرماندهان جنگ عراق نوشته بود که کشورهای اروپایی و امریکایی چه کمک‌هایی به عراق کرده بودند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امروز آنان با پررویی علیه ایران، در مسئله هسته‌ای ماجراجویی می‌کنند، شما که تا این حد روشن پیشنهاد سلاح هسته‌ای به صدام داده‌اید، چطور با ایران اینگونه سخن می‌گویید، آمریکایی‌ها نمی‌توانند قبول کنند ایرانی که روزی از اقمار آنها بود، امروز کشوری مستقل است و مقابل اراده آمریکایی‌ها می‌ایستد، باید بدانید مردمی که مقابل آمریکایی می‌ایستند، حاضر نیستند دستورات آمریکا را اجرایی کنند.

لاریجانی تاکید کرد:‌۳۴ سال است این راه را طی کرده‌ایم و در این ۳۴ سال با این موجودات بین‌المللی شیطانی مواجه بودیم، بعد از فروپاشی شوروی، بادی آمریکایی‌ها بادی به غبغبه خود انداختند و آن شعارها را دادند مبنی بر اینکه ما دیگر رهبر دنیا هستیم. اما خیلی زود این شرایط تغییر کرد و امروز آمریکا در دنیا دچار یک رنگ‌پریدگی شده است، امروز آمریکا شأن گذشته خود را ندارد، بنابراین تلاش می‌کند خود را بزور به عنوان قدرت مسلط جهانی بقبولاند.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: امروز آمریکایی‌ها گاهی اخم می‌کنند ولی کسی گوش می‌دهد و این حوادث نشان می‌دهد که آمریکا از نظر جایگاه و پرستیژ دچار رنگ‌پریدگی شده است و با ابهت‌بازی‌های تصنعی می‌خواهد خود را حفظ کند، حوادث اخیر منطقه‌ای این رنگ‌پریدگی را نشان می‌دهد و با آمپول‌های تقویتی هم نمی‌شود رنگ را به سادگی برگرداند. و باید رفتارشان را عوض کنند، نباید با مردم ستیز کنند، مشکل آمریکا در منطقه این نفرت عمومی است که با دست خودشان به وجود آوردند، بیش از ۷۵ درصد مردم کشورهای دوست آمریکا نفرت خودشان را نسبت به آمریکا در یک نظرسنجی اعلام کردند و ۷۰ درصد مردم این کشورها همچنین گفته‌اند ما موافق فناوری هسته‌ای ایران هستیم و حتی گفته‌اند ایران باید سلاح هسته‌ای هم داشته باشد هر چند ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. آمریکایی‌ها باید بدانند با ژست‌گرفتن و اخم کردن و اینکه مدام بگویند تحریم می‌کنیم مشکل‌شان در منطقه حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: ‌آن سیلی که آمریکایی‌ها در طبس خوردند یادشان نمی‌رود و به دنبال همان اتفاقات اقدامات ایذایی انجام می‌دهند. به عنوان مثال نماینده معرفی شده جمهوری اسلامی ایران برای سازمان ملل را راه نمی‌دهند و برای او ویزا صادر نمی‌کنند، بالاخره باید رنگ پریدگی آمریکایی‌ها را درک کرد، راهی که در ۳۴ سال گذشته طی کردیم و همیشه مورد حمایت وهمراهی ملت بوده، دستاوردهای بزرگی برای کشور داشته است، امروز یک کشور تاثیرگذار در منطقه، ملت ایران است. ولی آمریکایی‌ها این موضوع را به زبان نمی‌آورند.

رئیس مجلس یادآور شد: در بیانیه پارلمان اروپا که سخنان سخیفی هم گفته شده بود، چند موضوع را تائید کرده بودند، به عنوان مثال گفته بودند باید از ظرفیت ایران در راستای حل بحران‌های منطقه مانند سوریه استفاده شود، راه طی شده دستاوردهای زیادی برای ملت ایران داشته است، جایگاه ایران امروز تغییر کرده است اما یکی از مسائلی که باید در ایران حل شود، مسائل اقتصادی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: مسئله اصلی کشور ما مسائل اقتصادی است،حواس‌ها نباید به موضوعات دیگری پرت شود، نقایصی در کشور داریم که باید حل شوند، بنده همیشه به آقایان گفته‌ام که ایرادات و مشکلات کارتان را با مردم در میان بگذارید، در این شرایط مردم بهتر می‌توانند به شما کمک کنند.

رئیس مجلس تاکید کرد: ما در حوزه اقتصاد دچار مشکلاتی از این سنخ هستیم. با وجود آنکه کشور پولداری هستیم و از منابع عظیم نفتی و گازی برخورداریم اما به دلیل عدم برنامه‌ریزی درست نتوانستیم تبدیل به سرمایه‌گذاری مولد شویم، مقدار زیادی از این منابع صرف امور جاری کشور شده است، در سال‌های اخیر ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد‌های نفتی داشتیم و بارها مجلس با صرف این درآمدها برای امور جاری کشور مخالفت کرد که به دنبال آن می‌گفتند چرا دعوا راه می‌اندازید. تعداد زیادی از جوانان ما شغل ندارند و بیکارند از طرفی گرانی هم در کشور وجود دارد، چون هزینه‌ها زیاد است، تولید رونقی ندارد.

وی با بیان اینکه این مشکل اصلی کشور ماست، تصریح کرد: در بقیه شمول، مشکلات بسیار کاهش یافته‌اند، حجم زیادی از امکانات به سمت راه‌آهن سوق یافته است و در کل بسیاری از زیربناها ساخته شده‌اند، اما نجات کشور منوط به فعال شدن تولیدکنندگان است، در سال‌های اخیر نیز مقام معظم رهبری مستمرا روی این موضوع تاکید کردند، ایشان تلاش کردند کارها به مردم واگذار شود، اقتصاد و اشتغال با کمک مردم سامان می‌یابد، دولت هم می‌تواند در بخش‌هایی به مردم کمک کند نه اینکه دولت جایگزین مردم شود.

رئیس مجلس متذکر شد: هنوز بخش زیادی از صنعت کشور دست دولت است، اگر صنعت کشور دست مردم باشد، آنان دخل و خرج‌شان را خوب محاسبه می‌کنند. باید کارها به مردم واگذار شود، دولت باید کوچک شود.

وی با بیان اینکه این همه سیاست برای کوچک شدن دولت بود اما دولت مدام بزرگ شد، خیلی باید با مردم صحبت شود و تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت به بخش‌های کشاورزی و دامپروری اختصاص یابد، راه ما برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی کشور رونق تولید است که آن هم از طریق واگذار کردن امور به مردم امکان پذیر است، خوشبختانه دولت فعلی هم به این باور رسیده و آن را قبول دارد.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه متن اصلی مشکلات مردم اقتصاد است، گفت: باید به این نکته توجه کرد که موضوع اصلی امروز کشور اقتصاد است نه دعواهای حیدری و نعمتی در کشور.اما بالاخره سلیقه‌ها در کشور متفاوت است اما یک چیزی را همه باید بفهمند که مسئله اصلی کشور که اقتصاد، بیکاری و تورم است، نباید فراموش شود.

وی تصریح کرد:‌همه جریانات سیاسی می‌فهمند که اقتصاد مشکل اصل کشور است اما وقتی به روزنامه‌ها نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که دعواهای سیاسی را معرکه کرده‌اند، اگر مسئله اقتصاد، ۷۰ درصد مشکل کشور را در بر می‌گیرد بنابراین باید همه به آن توجه کنند نه مسائل دیگر. ما برای اینکه تکانی به اقتصاد کشور بدهیم به اراده ملی احتیاج داریم. برخی در حال متفرق کردن مردم هستند که این به ضرر کشور است و مردم باید حول محور ولایت فقیه و آرمان‌های انقلاب متحد شوند.

لاریجانی با بیان اینکه وقت و ذهن مردم باید درگیر حل مشکلات کشور شود، افزود: مسائل زمانی حل می‌شود که مردم دست به دست هم دهند، باید بدانیم امروز تحریم‌ها هم دچار رنگ‌باختگی شده‌اند حوادث طوری شرایط را تغییر داده است. مذاکرات هسته‌ای هم با جدیت دنبال می‌شود. گروه ۱+۵ باید به دنبال تکرار رفتارهای گذشته‌شان نباشند. باید بدانند که با یک ایران مقتدر و هوشمند مواجه هستند. ایرانی‌ها می‌دانند منافع‌شان کجاست، شما لازم نیست القا کنید، شما باید بدانید مسئله هسته‌ای زمانی حل می‌شود که ایران تکنولوژی هسته‌ای را که شامل انرژی هسته‌ای، تحقیق و توسعه و غنی‌سازی می‌شود، داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر تصور می‌کنید با شعارها و تبلیغات می‌توانید کلاهبرداری کنید، باید بدانید چنین امری امکان‌پذیر نیست، در این سال‌ها حتما متوجه شدید که با چه موجوداتی طرف هستیم، ایران قصد زمان گرفتن ندارد و اگر گروه ۱+۵ صادق باشد، به نظرم ظرف دو الی سه ماه آینده می‌توانیم به توافق برسیم، ما آمادگی داریم ظرف چند ماه آینده این مشکل را حل کنیم. شما باید بدانید زمان به نفع شما نیست.

رئیس مجلس تصریح کرد: آنچه مهم است این است که باید روی پای خودمان در عرصه اقتصاد بایستیم، دامداران و کشاورزان قشری هستند که مستمرا باید مراقب آنها بود.

وی در پایان گفت: معادن این منطقه می‌تواند فرصت خوبی را ایجاد کند و این زمینه موجب گشایش خوبی در منطق خواهد شد که باید مسئولان به این امر توجه زیادی داشته باشند.

 

 

 

فارس

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
حمله گرگ به 5 نفر از روستائیان در آوج
حمله گرگ به ۵ نفر از روستائیان در آوج
۶ ساعت تدریس اجباری مدیران مدارس ابتدایی لغو شد
۶ ساعت تدریس اجباری مدیران مدارس ابتدایی لغو شد
وزش باد شدید و گردوخاک برای 2 روز آینده البرز
وزش باد شدید و گرد و خاک برای ۲ روز آینده البرز
درخواست مهران مدیری از دولت جدید برای تحقق وعده‌ها
درخواست مهران مدیری از دولت جدید برای تحقق وعده ها
پلمپ یک باشگاه ورزشی در کرج
پلمب یک باشگاه ورزشی در کرج
مخالفت وزیر کشور با استعفای استاندار کرمان
مخالفت وزیر کشور با استعفای استاندار کرمان
شیوه نامه نقل و انتقال فرهنگیان در البرز ابلاغ شد
شیوه نامه نقل و انتقال فرهنگیان در البرز ابلاغ شد
اولین ربات پلیس جهان در دبی به خیابان ها آمد
اولین ربات پلیس جهان در دبی به خیابان ها آمد
انهدام باند قاچاقچیان مواد مخدر در فردیس
انهدام باند قاچاقچیان مواد مخدر در فردیس
شطرنج باز البرزی قهرمان مسابقات شطرنج پیشکسوتان ایران
شطرنج باز البرزی قهرمان مسابقات شطرنج پیشکسوتان ایران
زمان روزه داری
اینفوگرافیک؛ تفاوت مدت زمان روزه داری در ایران و جهان
مقام ارشد چین اعدام شد
مقام ارشد چین اعدام شد
کشف 2 هزارلیتر سوخت قاچاق در ساوجبلاغ
کشف ۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در ساوجبلاغ
ستاره موناکو به منچسترسیتی پیوست
ستاره موناکو به منچسترسیتی پیوست
سهم 40 درصدی مهریه از زندانیان دیه
سهم ۴۰ درصدی مهریه از زندانیان دیه
به گزارش ایسنا، مصوبه هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری که به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب شد، با ایجاد حواشی مختلفی توسط برخی همراه بود. ایراد وارده مربوط به بند ۲ این مصوبه مبنی بر "مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی به شماره ۴۹۰۴ به عهده وزارت نفت" بود، نکته‌ای که نه تنها به عنوان ضعف تلقی نمی‌شود بلکه تصمیمی اصلاحی توسط دولت بود تا مشکل ایجاد شده در سال ۱۳۸۴ توسط دولت نهم را برطرف سازد.

ایرادگیرندگان در خصوص بند ۲ مصوبه هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ معتقد بودند که سازمان ملی استاندارد از بند ۲ مصوبه مذکور حذف شده و این موضوع را به عنوان نقطه ضعف تلقی کردند.

این در حالی است که در بند سوم مصوبه مورد اشاره "نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه به عهده سازمان ملی استاندارد ایران و تعیین اولویت‌های توزیع بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است."

اتفاق ناخوشایندی که در دولت نهم و در سال ۱۳۸۴ صورت پذیرفته این بود که به موجب تفاهمنامه‌ای (مابین معاونان وقت وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد) مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین و نظارت بر حسن اجرای آن به مرجع واردکننده که وزارت نفت بود، واگذار شد.

قطعا تجمیع مسئولیت تطابق تولید و توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی و نیز نظارت بر حسن اجرای این مساله در یک نهاد مشکل‌آفرین بوده و با توجه به اینکه اگر به یک نهاد هم مسئولیت اجرا و هم مسئولیت نظارت داده شود امکان پاسخگویی وجود ندارد و ممکن است تخلفاتی نیز صورت گیرد بنابراین هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال جاری تصمیم گرفت تا مصوبه جدیدی را ابلاغ کند که موجب اصلاح تصمیم اتخاذ شده در دولت نهم است.

جهانبخش سنجابی ـ معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران ـ در گفت‌وگو با ایسنا و در ارتباط با مصوبه هیات وزیران در جلسه ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری با اشاره به اینکه استاندارد ملی برای بنزین و گازوئیل وجود دارد و به موجب مصوبه شورای عالی استاندارد، استاندارد ۴۹۰۴ مشمول استاندارد اجباری در کشور بود، اظهار کرد: با این مفهوم که ارائه بنزین در کشور مغایر استاندارد ملی، ممنوعیت داشته و فارغ از اینکه چند محصولی است باید فصل ممیزی بین مسئولیت و نظارت را با یکدیگر تعریف کنیم.

وی ادامه داد: ارائه‌دهنده یک محصول اعم از اینکه کالا یا خدمت باشد قطعا در مواجهه با موضوعات استاندارد یا کیفیت پاسخگوست یعنی مرجع پاسخگویی در قبال رعایت استاندارد یا کیفیت محصول با تولیدکننده محصول یا عرضه‌کننده آن است.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه در کشورهای مختلف نهادهای متفاوتی برای نظارت بر این مسئولیت تعریف شده‌اند، خاطرنشان کرد: در کشور ما هر محصولی که مشمول استاندارد اجباری شود نظارت بر آن بر عهده سازمان ملی استاندارد است. بر همین اساس مفهوم این است که اگر پالایشگاه‌ها در واقع نسبت به تولید بنزین مبادرت می‌کردند و در صورتی که وزارت نفت نسبت به واردات بنزین اقدام می‌کرد باید رعایت استاندارد ملی را انجام می‌داد.

وی ادامه داد: علیرغم تسریع قانونی در این زمینه و مجزا بودن مصونیت و نظارت در این خصوص به موجب تفاهمنامه‌ای که در دولت نهم مدنظر قرار گرفت صورت جلسه‌ای تنظیم شد که در واقع مسئولیت نظارت بر رعایت استانداردهای بنزین را نیز به مرجع واردکننده و ناظر بر تولید محصول واگذار می‌کرد.

سنجابی با بیان اینکه به عبارت دیگر مسئولیت و نظارت در یک نهاد یا واحد تجمیع می‌شد، گفت: طبیعی است که اگر واحدی مسئولیت داشته باشد باید در قبال ناظر پاسخگو بوده و جمع جبری مسئولیت و نظارت در یک شخص یا نهاد یا واحد امکان‌پذیر نیست در صورتیکه متاسفانه در دولت نهم استراتژی اتخاذ شده مدنظر قرار گرفت و با توجیهاتی که مسئولان در آن زمان داشتند تا پایان دولت دهم این موضوع ادامه داشت.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران در مورد عملکرد دولت یازدهم در قبال این تفاهمنامه و تصمیم اتخاذ شده که مسئولیت نظارت در خصوص تولید و عرضه بنزین را در اختیار یک نهاد قرار می‌داد، تصریح کرد: با استقرار دولت یازدهم یکی از اتفاقات مثبت این بود که سازمان ملی استاندارد به دلیل تکلیف قانونی در حوزه نظارت نسبت به صورتجلسه مربوطه در دولت نهم اقدام کرد و وظیفه نظارتی‌اش را بازپس گرفت تا مسئولیت و پاسخگویی در این زمینه در وزارت نفت متمرکز شود و این وزارتخانه نسبت به نهادی دیگر پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به مشکلاتی که در حوزه تولید بنزین برابر استاندارد ملی وجود داشت دولت برنامه اجرایی را تصویب کرد که به موجب آن وزارت نفت مکلف شد تا پایان سال ۱۳۹۷ در کل کشور بنزین با استاندارد ملی توزیع کند و این اقدام بر عهده وزارتخانه مربوطه نهاده شده است.

سنجابی با اشاره به اینکه اگر سازمان ملی استاندارد نمونه‌گیری و نظارت را در این راستا انجام دهد اگر مغایرتی وجود داشته باشد باید وزارت نفت نسبت به آن پاسخ دهد، بیان کرد: مصوبه مربوطه توسط هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال جاری یکی از کارشناسی‌ترین تصمیمات و منطبق بر قانون بوده است که اشتباه صورت گرفته در دولت نهم و دهم را اصلاح می‌کند.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه تصمیم اتخاذ شده در دولت نهم عوارض خود را طی سالیان گذشته نشان داد، گفت: ما در کشور طی این سال‌ها و پس از تصمیم اتخاذ شده توسط دولت نهم در سال ۱۳۸۴ مواجه شدیم با تولید بنزین‌های پتروشیمی و بنزین‌هایی که مواد آلاینده آن چندین برابر میزان مجاز استاندارد ملی بود که در واقع حوادث زیست محیطی و آلایندگی را به دلیل آلوده بودن بنزین‌ها در سطح شهرها ایجاد کرد.

وی ادامه داد: طی آن سالها دیدیم که تعداد روزهای هوای سالم از دو رقم بالاتر نمی‌رفت و با مصوبه اخیر هیات وزیران وظیفه وزارت نفت کاملا احصاء شده و باید در این رابطه مسئولیت خود را بپذیرد.

سنجابی با بیان اینکه در این مصوبه برای سازمان ملی استاندارد نیز وظایف مربوطه تعریف شده است، گفت: برای سازمان ملی استاندارد نیز وظیفه نظارتی تعیین شده و وزارت نفت را نسبت به این سازمان و نیز کلان حاکمیت پاسخگو می‌کند.
اصلاح تصمیم نادرست «بنزینی» دولت احمدی نژاد/ تفاهم نامه سازمان استاندارد و وزارت نفت ابطال شد
یک نظامی آمریکایی در سوریه کشته شد
یک نظامی آمریکایی در سوریه کشته شد
سرنگونی پهپاد "اسرائیلی" در سوریه
سرنگونی پهپاد اسرائیلی در سوریه
سهمیه نفت سفید البرز اعلام شد
سهمیه نفت سفید البرز اعلام شد
فعالیت های ویژه انتقال خون البرز در ماه مبارک رمضان
فعالیت های ویژه انتقال خون البرز در ماه مبارک رمضان