تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۳۱
کد خبر : 45984
چاپ خبر
بازدیدها: 1,505

گفتگو با مدرس عرفان های کاذب معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم؛

آمیختگی مبانی متاریدینگ با عرفان‌ های سکولار و انحرافی

Untitled-1

کرج رسا: تئوری متاریدینگ و ایجاد دانش تراکمی تاکنون مورد تایید هیچ مجمع علمی و تحقیقاتی نیست زیرا آموزش و تمرینات آن همانند آموزش یوگا، مدیتیشن و هیپنوتیزم می‌باشد که به مغز و روان آسیب جدی وارد می‌کند.

به گزارش کرج رسا به نقل از هادیان البرز، حجت‌ الاسلام والمسلمین مهدی میرزایی «مدرس عرفان های کاذب معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم»و «مدیر گروه مستقل پژوهش و مطالعات متاریدینگ» درباره اصطلاح و فرضیه متاریدینگ گفت: فراگیری مطالب و حفظ قرآن در کوتاهترین زمان ادعایی است که اخیرا توسط فردی با نام آقای ( ح،ف) مطرح شده است و ایشان معتقد است این طرح ابداعی «پرورش نابغه‌ها » است و به همین جهت اقدام به ترویج فراخواندن”META READING” کرده است. آقای (ح.ف) متاریدینگ را به عنوان جدیدترین و بهترین روش مطالعه در جهان می‌داند.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی بیان داشت: مبدع این طرح ادعا دارد این دوره آموزشی فراخواندن (متاریدینگ) زمینه لازم را برای ایجاد دانش تراکمی و بهبود وضعیت علمی کشور وتولیدعلم رانیز فراهم می کند و مدعی است در این دوره آموزشی وضعیت PFC مغز سامان پیدا می کند وبا فعال شدن نیمکره راست مغز، نیمکره های مغز انسان متعادل تر می‌شود ودقت وتمرکز و حافظه به شکل عجیب و باورنکردنی ارتقا می‌یابد به طوری که حافظه حدود دو هزار درصد رشد می‌کند و شیوه مطالعه و خواندن نیز کاملا دگرگون و لذت‌بخش می‌شود  و از شکل سنتی و حتی تندخوانی به تصویر برداری لحظه ای  و فوتونی صفحه‌ای  تبدیل می‌شود بطوری که فرد پس ازگذراندن ۱۰الی ۱۲ جلسه آموزشی و استمرار تمرینات بتواند در یک بازده زمانی کوتاه، از لحاظ کمّی و کیفی هوش، حافظه، تمرکز و مطالعه و دانش خود را به میزان شگفت‌انگیزی افزایش دهد.

مدرس عرفان‌های کاذب و فرقه‌های معنویت‌گرا با بیان اینکه مبانی و محتوای متاریدنگ از مصادیق بارز عرفان‌های کاذب می‌باشد افزود: تئوری متاریدینگ و ایجاد دانش تراکمی تاکنون مورد تایید هیچ مجمع علمی و تحقیقاتی نیست زیرا آموزش و تمرینات آن همانند آموزش یوگا، مدیتیشن و هیپنوتیزم می‌باشد که به مغز و روان آسیب جدی وارد می‌کند که نهایتا منجر به میگرن و سر‌گیجه خواهد شد.

وی ادامه داد: مبانی متاریدینگ تلفیقی از روش‌های تندخوانی و برخی از عرفان‌های کاذب و انحرافی است زیرا در جزواتی که به داوطلبین این دوره (دانشگاه قرآن و حدیث) ارائه شده است ترویج عرفان سکولار به صراحت دیده می‌شود .

پژوهشگر عرفان‌های نوظهور و معنویت‌های انحرافی با اشاره به جزوات این فرد مدعی تصریح کرد:در(جزوه پنجم صفحه ۱)آقای «ح.ف» آمده است: «عمل به معنویت می‌تواند اثر سلامت بخش در مغز داشته باشد. مهم نیست که چگونه به خدا ایمان دارید، زیرا دلایل قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه چنین عملکردی حتی اگر به خدا اعتقاد نداشته باشید، مؤثر است» یعنی برای رسیدن به آرامش حضور در کلاس و وجود استاد ضروری است اما اعتقاد به  خداوند الزامی نیست.این باور شبیه توهّمات«نیل دونالد والش» و دیگر رهبران تکاملی در عصر جدید است که تلاش می‌کنند از عمیق‌ترین لایه‌های اعتقادی و ارزشی مردم سوء استفاده کنند.

استاد و پژوهشگر عرفان های نوظهور تاکید کرد: مبانی دوره متاریدینگ چنان با عرفان‌های کاذب آمیخته است که قابل تفکیک نمی‌باشد به طوریکه تار و پود آموزه‌های متاریدینگ با مبانی عرفان‌های انحرافی تنیده شده است.

وی با بیان اینکه مدعی این فرضیه از مفاهیم دینی سوء استفاده کرده است اظهار داشت : آقای (ح.ف) چشم سوم را تعبیر به چشم برزخی و ملکوتی کرده و با اسامی مانند چشم دل، چشم بصیرت باطنی، چشم غیبی ملکوتی بیان کرده است و آن را با بعضی از روایاتی که در مورد «چشم باطنی» وارد شده تطبیق می‌دهد! در حالی که مفهومی که از روایات استفاده می‌شود غیر از این است و تفاوت بنیادین با ادعای ایشان دارد. آقای (ح.ف) در یک جلسه‌ای گفته‌اند من با نگاه کردن در چشم افراد می‌توانم تشخیص دهم به چه میزان تمرینات را انجام داده‌اند! ایشان با این ادعاها چه چیزی را می خواهند اثبات کنند؟! آیا واقعا با تمرینات متاریدینگ چشم برزخی انسان گشوده می شود؟! حتی اگر شخص لائیک باشد با انجام سه ساعت تمرین روزانه چشم برزخیش باز خواهد شد؟!

«مدیر گروه مستقل پژوهش و مطالعات متاریدینگ»گفتند: هنگامی که ما آسیب‌های متاریدینگ را تبیین کردیم آقای (ح.ف) جزواتی را که در «دانشگاه قرآن و حدیث» محور متاریدینگ قرار داده بود در سالن دفتر تبلیغات از آن جزوات استفاده نکرد و تغییرشان داد اما مشکل با تغییر جزوه حل نشد چون تمام تمریناتی که در جزوه‌ها برای فعال‌سازی چشم سوم و آجنا توصیه شده بود به طور عملی در تمام دوره‌های متاریدینگ اجرا می‌شود!

حجت الاسلام والمسلمین میرزایی با اشاره به اینکه مدعی این فرضیه سعی کرده این دوره‌ها را در شهرهای مذهبی و با شعار و تبلیغ حفظ قرآن در کوتاهترین زمان اجرا کند تصریح کرد:برگزار کنندگان دوره متاریدینگ سعی می‌کنند از هر فرصتی استفاده کنند و با تشکیل دوره‌ها در شهرهای مذهبی مانند قم و مشهد در حوزه‌های علمیه،موسسات قرآنی و دانشگاه‌ها، طلاب ودانشجویان را نشانه گرفته تا بدین وسیله به مبانی متاریدینگ مشروعیت ببخشند به گونه‌ای که  برگزار کنندگان دوره تعدادی عکس را از قم و حضور طلاب در این کلاس‌ها در فضای مجازی(http://www.metta.ir) منتشر کرده‌اند که نوعی تبلیغ برای این برنامه و سوء استفاده از نام حوزه علمیه قم است.

پژوهشگر عرفان‌های نوظهور و معنویت‌های انحرافی در پایان به ناکارآمدی این دوره اشاره کرد و گفت:چندین دور‌ه آموزشی متاریدینگ تاکنون در قم و تهران و اصفهان برگزار شده است و چون در این دوره‌ها از تکنیک‌های رایج تندخوانی استفاده می‌شود در برخی زمینه‌ها مانند تندخوانی، موفقیت هایی داشته اما ادعای رشد ۲۰۰۰درصدی ذهن و غیره برای کسی اتفاق نیفتاده است!

وی ادامه داد: البته به این نکته هم باید توجه شود به فرض که در مِتاریدینگ پیشرفته طبق ادعای آقای (ح.ف) حفظ کلّ قرآن در یک روز اتفاق بیفتد و رشد ۲۰۰۰ درصدی ذهن هم تجربه شود باز هم این علامت سوال به قوّت خود باقیست که چه تضمینی وجود دارد شرکت کنندگان در دوره دچار آسیب‌های جدّی اعصاب و روان و بی‌خوابی نشوند؟ به این خاطر است که بنده اصرار دارم می‌بایست متخصصان مغز و اعصاب و روان‌شناسان تضمین کنند این روش آسیب‌زا نیست. چه کسی این ضمانت را به عهده گرفته است؟!

چرا آقای (ح.ف) در یک جمع ۵۰۰ نفری به صراحت می‌گوید همه شما میگرن خفی دارید و با انجام تمرینات، میگرن شما بروز می‌کند؟! آیا این یک نظریه است یا تئوری؟ اگر نظریه است در کجا و توسط چه کسی اثبات شده است؟ اگر صرفا تئوری است که همین گونه است چرا جامعه علمی ما باید اجازه بیان چنین سخنانی را به چنین افرادی بدهد که چندین هزار نفر در دوره‌های آموزشی ایشان شرکت کنند و در معرض آسیب قرار گیرند؟! ایا با این مقدمه‌های غیر علمی می‌توان به این نتیجه رسید که اوّلا متاریدینگ در جهان حرف اول را می‌زند و ثانیا هیچ آسبی ندارد؟!چرا باید اجازه دهیم فردی بیاید و بهترین قشر جامعه (نخبگان؛ اعم از حافظان قرآن کریم و طلاب و دانشجویان متدّین) را به سمتی جهت دهد که علاوه بر آسیب‌های جسمی و روانی، عرفان التقاطی و سکولار را نیز ترویج کند؟!

«مدیر گروه مستقل پژوهش و مطالعات متاریدینگ » تصریح کرد: در عرفان حلقه (کیهانی) هم یک زمانی با ادعای طرح روش‌های درمانی و  ارائه معنویت مواجه بودیم و کسانی که توسط مَسترها (مربیان عرفان حلقه) تحت درمان قرار می‌گرفتند روش آقای محمد علی طاهری (بنیان‌گذار عرفان حلقه) را کاملا علمی تلقّی می‌کردند اما پس از مدتی به ما مراجعه کرده و از عود بیماری و ورود برخی از موجودات عجیب و غریب مانند جنّ در زندگیشان شکایت می‌کردند! آیا آن تجربه‌های تلخ کافی نیست؟ آیا ضرورت ندارد با تأمل بیشتری به ادعاهای تئوری‌پردازان بنگریم؟!

وی در پایان به عدم آمادگی این شخص مدعی (آقای ح.ف) برای مناظره اشاره کرد و ادامه داد: در تاریخ ۹۲/۱۲/۱۷ از ایشان دعوت رسمی انجام شد تا در مناظره شرکت کند و در حضور کارشناسان عرفان‌های کاذب از ادعاهای خود دفاع کند و تئوری‌های خود را تبیین کند اما ایشان اعلام آمادگی نکرده و پاسخگوی ادعاهای خود نبوده و نیستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی گفت: گروهی از شرکت‌کنندگان در دوره متاریدینگ که به آسیب‌های دوره پی برده بودند یک سایت با عنوان «آسیب شناسی متاریدینگ» راه‌اندازی کرده‌اند فکر می‌کنم برای بصیرت‌افزایی نخبگان جامعه سایت بسیار مفیدی است.

آدرس سایت: http://www.mettareading.ir

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
وزش باد شدید و گردوخاک برای 2 روز آینده البرز
وزش باد شدید و گرد و خاک برای ۲ روز آینده البرز
درخواست مهران مدیری از دولت جدید برای تحقق وعده‌ها
درخواست مهران مدیری از دولت جدید برای تحقق وعده ها
پلمپ یک باشگاه ورزشی در کرج
پلمب یک باشگاه ورزشی در کرج
مخالفت وزیر کشور با استعفای استاندار کرمان
مخالفت وزیر کشور با استعفای استاندار کرمان
شیوه نامه نقل و انتقال فرهنگیان در البرز ابلاغ شد
شیوه نامه نقل و انتقال فرهنگیان در البرز ابلاغ شد
اولین ربات پلیس جهان در دبی به خیابان ها آمد
اولین ربات پلیس جهان در دبی به خیابان ها آمد
انهدام باند قاچاقچیان مواد مخدر در فردیس
انهدام باند قاچاقچیان مواد مخدر در فردیس
شطرنج باز البرزی قهرمان مسابقات شطرنج پیشکسوتان ایران
شطرنج باز البرزی قهرمان مسابقات شطرنج پیشکسوتان ایران
زمان روزه داری
اینفوگرافیک؛ تفاوت مدت زمان روزه داری در ایران و جهان
مقام ارشد چین اعدام شد
مقام ارشد چین اعدام شد
کشف 2 هزارلیتر سوخت قاچاق در ساوجبلاغ
کشف ۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در ساوجبلاغ
ستاره موناکو به منچسترسیتی پیوست
ستاره موناکو به منچسترسیتی پیوست
سهم 40 درصدی مهریه از زندانیان دیه
سهم ۴۰ درصدی مهریه از زندانیان دیه
به گزارش ایسنا، مصوبه هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری که به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب شد، با ایجاد حواشی مختلفی توسط برخی همراه بود. ایراد وارده مربوط به بند ۲ این مصوبه مبنی بر "مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی به شماره ۴۹۰۴ به عهده وزارت نفت" بود، نکته‌ای که نه تنها به عنوان ضعف تلقی نمی‌شود بلکه تصمیمی اصلاحی توسط دولت بود تا مشکل ایجاد شده در سال ۱۳۸۴ توسط دولت نهم را برطرف سازد.

ایرادگیرندگان در خصوص بند ۲ مصوبه هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ معتقد بودند که سازمان ملی استاندارد از بند ۲ مصوبه مذکور حذف شده و این موضوع را به عنوان نقطه ضعف تلقی کردند.

این در حالی است که در بند سوم مصوبه مورد اشاره "نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه به عهده سازمان ملی استاندارد ایران و تعیین اولویت‌های توزیع بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است."

اتفاق ناخوشایندی که در دولت نهم و در سال ۱۳۸۴ صورت پذیرفته این بود که به موجب تفاهمنامه‌ای (مابین معاونان وقت وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد) مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین و نظارت بر حسن اجرای آن به مرجع واردکننده که وزارت نفت بود، واگذار شد.

قطعا تجمیع مسئولیت تطابق تولید و توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی و نیز نظارت بر حسن اجرای این مساله در یک نهاد مشکل‌آفرین بوده و با توجه به اینکه اگر به یک نهاد هم مسئولیت اجرا و هم مسئولیت نظارت داده شود امکان پاسخگویی وجود ندارد و ممکن است تخلفاتی نیز صورت گیرد بنابراین هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال جاری تصمیم گرفت تا مصوبه جدیدی را ابلاغ کند که موجب اصلاح تصمیم اتخاذ شده در دولت نهم است.

جهانبخش سنجابی ـ معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران ـ در گفت‌وگو با ایسنا و در ارتباط با مصوبه هیات وزیران در جلسه ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری با اشاره به اینکه استاندارد ملی برای بنزین و گازوئیل وجود دارد و به موجب مصوبه شورای عالی استاندارد، استاندارد ۴۹۰۴ مشمول استاندارد اجباری در کشور بود، اظهار کرد: با این مفهوم که ارائه بنزین در کشور مغایر استاندارد ملی، ممنوعیت داشته و فارغ از اینکه چند محصولی است باید فصل ممیزی بین مسئولیت و نظارت را با یکدیگر تعریف کنیم.

وی ادامه داد: ارائه‌دهنده یک محصول اعم از اینکه کالا یا خدمت باشد قطعا در مواجهه با موضوعات استاندارد یا کیفیت پاسخگوست یعنی مرجع پاسخگویی در قبال رعایت استاندارد یا کیفیت محصول با تولیدکننده محصول یا عرضه‌کننده آن است.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه در کشورهای مختلف نهادهای متفاوتی برای نظارت بر این مسئولیت تعریف شده‌اند، خاطرنشان کرد: در کشور ما هر محصولی که مشمول استاندارد اجباری شود نظارت بر آن بر عهده سازمان ملی استاندارد است. بر همین اساس مفهوم این است که اگر پالایشگاه‌ها در واقع نسبت به تولید بنزین مبادرت می‌کردند و در صورتی که وزارت نفت نسبت به واردات بنزین اقدام می‌کرد باید رعایت استاندارد ملی را انجام می‌داد.

وی ادامه داد: علیرغم تسریع قانونی در این زمینه و مجزا بودن مصونیت و نظارت در این خصوص به موجب تفاهمنامه‌ای که در دولت نهم مدنظر قرار گرفت صورت جلسه‌ای تنظیم شد که در واقع مسئولیت نظارت بر رعایت استانداردهای بنزین را نیز به مرجع واردکننده و ناظر بر تولید محصول واگذار می‌کرد.

سنجابی با بیان اینکه به عبارت دیگر مسئولیت و نظارت در یک نهاد یا واحد تجمیع می‌شد، گفت: طبیعی است که اگر واحدی مسئولیت داشته باشد باید در قبال ناظر پاسخگو بوده و جمع جبری مسئولیت و نظارت در یک شخص یا نهاد یا واحد امکان‌پذیر نیست در صورتیکه متاسفانه در دولت نهم استراتژی اتخاذ شده مدنظر قرار گرفت و با توجیهاتی که مسئولان در آن زمان داشتند تا پایان دولت دهم این موضوع ادامه داشت.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران در مورد عملکرد دولت یازدهم در قبال این تفاهمنامه و تصمیم اتخاذ شده که مسئولیت نظارت در خصوص تولید و عرضه بنزین را در اختیار یک نهاد قرار می‌داد، تصریح کرد: با استقرار دولت یازدهم یکی از اتفاقات مثبت این بود که سازمان ملی استاندارد به دلیل تکلیف قانونی در حوزه نظارت نسبت به صورتجلسه مربوطه در دولت نهم اقدام کرد و وظیفه نظارتی‌اش را بازپس گرفت تا مسئولیت و پاسخگویی در این زمینه در وزارت نفت متمرکز شود و این وزارتخانه نسبت به نهادی دیگر پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به مشکلاتی که در حوزه تولید بنزین برابر استاندارد ملی وجود داشت دولت برنامه اجرایی را تصویب کرد که به موجب آن وزارت نفت مکلف شد تا پایان سال ۱۳۹۷ در کل کشور بنزین با استاندارد ملی توزیع کند و این اقدام بر عهده وزارتخانه مربوطه نهاده شده است.

سنجابی با اشاره به اینکه اگر سازمان ملی استاندارد نمونه‌گیری و نظارت را در این راستا انجام دهد اگر مغایرتی وجود داشته باشد باید وزارت نفت نسبت به آن پاسخ دهد، بیان کرد: مصوبه مربوطه توسط هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال جاری یکی از کارشناسی‌ترین تصمیمات و منطبق بر قانون بوده است که اشتباه صورت گرفته در دولت نهم و دهم را اصلاح می‌کند.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه تصمیم اتخاذ شده در دولت نهم عوارض خود را طی سالیان گذشته نشان داد، گفت: ما در کشور طی این سال‌ها و پس از تصمیم اتخاذ شده توسط دولت نهم در سال ۱۳۸۴ مواجه شدیم با تولید بنزین‌های پتروشیمی و بنزین‌هایی که مواد آلاینده آن چندین برابر میزان مجاز استاندارد ملی بود که در واقع حوادث زیست محیطی و آلایندگی را به دلیل آلوده بودن بنزین‌ها در سطح شهرها ایجاد کرد.

وی ادامه داد: طی آن سالها دیدیم که تعداد روزهای هوای سالم از دو رقم بالاتر نمی‌رفت و با مصوبه اخیر هیات وزیران وظیفه وزارت نفت کاملا احصاء شده و باید در این رابطه مسئولیت خود را بپذیرد.

سنجابی با بیان اینکه در این مصوبه برای سازمان ملی استاندارد نیز وظایف مربوطه تعریف شده است، گفت: برای سازمان ملی استاندارد نیز وظیفه نظارتی تعیین شده و وزارت نفت را نسبت به این سازمان و نیز کلان حاکمیت پاسخگو می‌کند.
اصلاح تصمیم نادرست «بنزینی» دولت احمدی نژاد/ تفاهم نامه سازمان استاندارد و وزارت نفت ابطال شد
یک نظامی آمریکایی در سوریه کشته شد
یک نظامی آمریکایی در سوریه کشته شد
سرنگونی پهپاد "اسرائیلی" در سوریه
سرنگونی پهپاد اسرائیلی در سوریه
سهمیه نفت سفید البرز اعلام شد
سهمیه نفت سفید البرز اعلام شد
فعالیت های ویژه انتقال خون البرز در ماه مبارک رمضان
فعالیت های ویژه انتقال خون البرز در ماه مبارک رمضان
مدیر لخویا: باید مراقب پرسپولیس در بازی برگشت باشیم
مدیر لخویا: باید مراقب پرسپولیس در بازی برگشت باشیم
پشه
از ضد پشه طبیعی استفاده کنید!