تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۳۱
کد خبر : 45984
چاپ خبر
بازدیدها: 1,482

گفتگو با مدرس عرفان های کاذب معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم؛

آمیختگی مبانی متاریدینگ با عرفان‌ های سکولار و انحرافی

Untitled-1

کرج رسا: تئوری متاریدینگ و ایجاد دانش تراکمی تاکنون مورد تایید هیچ مجمع علمی و تحقیقاتی نیست زیرا آموزش و تمرینات آن همانند آموزش یوگا، مدیتیشن و هیپنوتیزم می‌باشد که به مغز و روان آسیب جدی وارد می‌کند.

به گزارش کرج رسا به نقل از هادیان البرز، حجت‌ الاسلام والمسلمین مهدی میرزایی «مدرس عرفان های کاذب معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم»و «مدیر گروه مستقل پژوهش و مطالعات متاریدینگ» درباره اصطلاح و فرضیه متاریدینگ گفت: فراگیری مطالب و حفظ قرآن در کوتاهترین زمان ادعایی است که اخیرا توسط فردی با نام آقای ( ح،ف) مطرح شده است و ایشان معتقد است این طرح ابداعی «پرورش نابغه‌ها » است و به همین جهت اقدام به ترویج فراخواندن”META READING” کرده است. آقای (ح.ف) متاریدینگ را به عنوان جدیدترین و بهترین روش مطالعه در جهان می‌داند.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی بیان داشت: مبدع این طرح ادعا دارد این دوره آموزشی فراخواندن (متاریدینگ) زمینه لازم را برای ایجاد دانش تراکمی و بهبود وضعیت علمی کشور وتولیدعلم رانیز فراهم می کند و مدعی است در این دوره آموزشی وضعیت PFC مغز سامان پیدا می کند وبا فعال شدن نیمکره راست مغز، نیمکره های مغز انسان متعادل تر می‌شود ودقت وتمرکز و حافظه به شکل عجیب و باورنکردنی ارتقا می‌یابد به طوری که حافظه حدود دو هزار درصد رشد می‌کند و شیوه مطالعه و خواندن نیز کاملا دگرگون و لذت‌بخش می‌شود  و از شکل سنتی و حتی تندخوانی به تصویر برداری لحظه ای  و فوتونی صفحه‌ای  تبدیل می‌شود بطوری که فرد پس ازگذراندن ۱۰الی ۱۲ جلسه آموزشی و استمرار تمرینات بتواند در یک بازده زمانی کوتاه، از لحاظ کمّی و کیفی هوش، حافظه، تمرکز و مطالعه و دانش خود را به میزان شگفت‌انگیزی افزایش دهد.

مدرس عرفان‌های کاذب و فرقه‌های معنویت‌گرا با بیان اینکه مبانی و محتوای متاریدنگ از مصادیق بارز عرفان‌های کاذب می‌باشد افزود: تئوری متاریدینگ و ایجاد دانش تراکمی تاکنون مورد تایید هیچ مجمع علمی و تحقیقاتی نیست زیرا آموزش و تمرینات آن همانند آموزش یوگا، مدیتیشن و هیپنوتیزم می‌باشد که به مغز و روان آسیب جدی وارد می‌کند که نهایتا منجر به میگرن و سر‌گیجه خواهد شد.

وی ادامه داد: مبانی متاریدینگ تلفیقی از روش‌های تندخوانی و برخی از عرفان‌های کاذب و انحرافی است زیرا در جزواتی که به داوطلبین این دوره (دانشگاه قرآن و حدیث) ارائه شده است ترویج عرفان سکولار به صراحت دیده می‌شود .

پژوهشگر عرفان‌های نوظهور و معنویت‌های انحرافی با اشاره به جزوات این فرد مدعی تصریح کرد:در(جزوه پنجم صفحه ۱)آقای «ح.ف» آمده است: «عمل به معنویت می‌تواند اثر سلامت بخش در مغز داشته باشد. مهم نیست که چگونه به خدا ایمان دارید، زیرا دلایل قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه چنین عملکردی حتی اگر به خدا اعتقاد نداشته باشید، مؤثر است» یعنی برای رسیدن به آرامش حضور در کلاس و وجود استاد ضروری است اما اعتقاد به  خداوند الزامی نیست.این باور شبیه توهّمات«نیل دونالد والش» و دیگر رهبران تکاملی در عصر جدید است که تلاش می‌کنند از عمیق‌ترین لایه‌های اعتقادی و ارزشی مردم سوء استفاده کنند.

استاد و پژوهشگر عرفان های نوظهور تاکید کرد: مبانی دوره متاریدینگ چنان با عرفان‌های کاذب آمیخته است که قابل تفکیک نمی‌باشد به طوریکه تار و پود آموزه‌های متاریدینگ با مبانی عرفان‌های انحرافی تنیده شده است.

وی با بیان اینکه مدعی این فرضیه از مفاهیم دینی سوء استفاده کرده است اظهار داشت : آقای (ح.ف) چشم سوم را تعبیر به چشم برزخی و ملکوتی کرده و با اسامی مانند چشم دل، چشم بصیرت باطنی، چشم غیبی ملکوتی بیان کرده است و آن را با بعضی از روایاتی که در مورد «چشم باطنی» وارد شده تطبیق می‌دهد! در حالی که مفهومی که از روایات استفاده می‌شود غیر از این است و تفاوت بنیادین با ادعای ایشان دارد. آقای (ح.ف) در یک جلسه‌ای گفته‌اند من با نگاه کردن در چشم افراد می‌توانم تشخیص دهم به چه میزان تمرینات را انجام داده‌اند! ایشان با این ادعاها چه چیزی را می خواهند اثبات کنند؟! آیا واقعا با تمرینات متاریدینگ چشم برزخی انسان گشوده می شود؟! حتی اگر شخص لائیک باشد با انجام سه ساعت تمرین روزانه چشم برزخیش باز خواهد شد؟!

«مدیر گروه مستقل پژوهش و مطالعات متاریدینگ»گفتند: هنگامی که ما آسیب‌های متاریدینگ را تبیین کردیم آقای (ح.ف) جزواتی را که در «دانشگاه قرآن و حدیث» محور متاریدینگ قرار داده بود در سالن دفتر تبلیغات از آن جزوات استفاده نکرد و تغییرشان داد اما مشکل با تغییر جزوه حل نشد چون تمام تمریناتی که در جزوه‌ها برای فعال‌سازی چشم سوم و آجنا توصیه شده بود به طور عملی در تمام دوره‌های متاریدینگ اجرا می‌شود!

حجت الاسلام والمسلمین میرزایی با اشاره به اینکه مدعی این فرضیه سعی کرده این دوره‌ها را در شهرهای مذهبی و با شعار و تبلیغ حفظ قرآن در کوتاهترین زمان اجرا کند تصریح کرد:برگزار کنندگان دوره متاریدینگ سعی می‌کنند از هر فرصتی استفاده کنند و با تشکیل دوره‌ها در شهرهای مذهبی مانند قم و مشهد در حوزه‌های علمیه،موسسات قرآنی و دانشگاه‌ها، طلاب ودانشجویان را نشانه گرفته تا بدین وسیله به مبانی متاریدینگ مشروعیت ببخشند به گونه‌ای که  برگزار کنندگان دوره تعدادی عکس را از قم و حضور طلاب در این کلاس‌ها در فضای مجازی(http://www.metta.ir) منتشر کرده‌اند که نوعی تبلیغ برای این برنامه و سوء استفاده از نام حوزه علمیه قم است.

پژوهشگر عرفان‌های نوظهور و معنویت‌های انحرافی در پایان به ناکارآمدی این دوره اشاره کرد و گفت:چندین دور‌ه آموزشی متاریدینگ تاکنون در قم و تهران و اصفهان برگزار شده است و چون در این دوره‌ها از تکنیک‌های رایج تندخوانی استفاده می‌شود در برخی زمینه‌ها مانند تندخوانی، موفقیت هایی داشته اما ادعای رشد ۲۰۰۰درصدی ذهن و غیره برای کسی اتفاق نیفتاده است!

وی ادامه داد: البته به این نکته هم باید توجه شود به فرض که در مِتاریدینگ پیشرفته طبق ادعای آقای (ح.ف) حفظ کلّ قرآن در یک روز اتفاق بیفتد و رشد ۲۰۰۰ درصدی ذهن هم تجربه شود باز هم این علامت سوال به قوّت خود باقیست که چه تضمینی وجود دارد شرکت کنندگان در دوره دچار آسیب‌های جدّی اعصاب و روان و بی‌خوابی نشوند؟ به این خاطر است که بنده اصرار دارم می‌بایست متخصصان مغز و اعصاب و روان‌شناسان تضمین کنند این روش آسیب‌زا نیست. چه کسی این ضمانت را به عهده گرفته است؟!

چرا آقای (ح.ف) در یک جمع ۵۰۰ نفری به صراحت می‌گوید همه شما میگرن خفی دارید و با انجام تمرینات، میگرن شما بروز می‌کند؟! آیا این یک نظریه است یا تئوری؟ اگر نظریه است در کجا و توسط چه کسی اثبات شده است؟ اگر صرفا تئوری است که همین گونه است چرا جامعه علمی ما باید اجازه بیان چنین سخنانی را به چنین افرادی بدهد که چندین هزار نفر در دوره‌های آموزشی ایشان شرکت کنند و در معرض آسیب قرار گیرند؟! ایا با این مقدمه‌های غیر علمی می‌توان به این نتیجه رسید که اوّلا متاریدینگ در جهان حرف اول را می‌زند و ثانیا هیچ آسبی ندارد؟!چرا باید اجازه دهیم فردی بیاید و بهترین قشر جامعه (نخبگان؛ اعم از حافظان قرآن کریم و طلاب و دانشجویان متدّین) را به سمتی جهت دهد که علاوه بر آسیب‌های جسمی و روانی، عرفان التقاطی و سکولار را نیز ترویج کند؟!

«مدیر گروه مستقل پژوهش و مطالعات متاریدینگ » تصریح کرد: در عرفان حلقه (کیهانی) هم یک زمانی با ادعای طرح روش‌های درمانی و  ارائه معنویت مواجه بودیم و کسانی که توسط مَسترها (مربیان عرفان حلقه) تحت درمان قرار می‌گرفتند روش آقای محمد علی طاهری (بنیان‌گذار عرفان حلقه) را کاملا علمی تلقّی می‌کردند اما پس از مدتی به ما مراجعه کرده و از عود بیماری و ورود برخی از موجودات عجیب و غریب مانند جنّ در زندگیشان شکایت می‌کردند! آیا آن تجربه‌های تلخ کافی نیست؟ آیا ضرورت ندارد با تأمل بیشتری به ادعاهای تئوری‌پردازان بنگریم؟!

وی در پایان به عدم آمادگی این شخص مدعی (آقای ح.ف) برای مناظره اشاره کرد و ادامه داد: در تاریخ ۹۲/۱۲/۱۷ از ایشان دعوت رسمی انجام شد تا در مناظره شرکت کند و در حضور کارشناسان عرفان‌های کاذب از ادعاهای خود دفاع کند و تئوری‌های خود را تبیین کند اما ایشان اعلام آمادگی نکرده و پاسخگوی ادعاهای خود نبوده و نیستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی گفت: گروهی از شرکت‌کنندگان در دوره متاریدینگ که به آسیب‌های دوره پی برده بودند یک سایت با عنوان «آسیب شناسی متاریدینگ» راه‌اندازی کرده‌اند فکر می‌کنم برای بصیرت‌افزایی نخبگان جامعه سایت بسیار مفیدی است.

آدرس سایت: http://www.mettareading.ir

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
آمریکا در شمال شرق سوریه پایگاه می‌سازد
آمریکا در شمال شرق سوریه پایگاه می‌سازد
هنگ کنگ
گرانترین شهرهای جهان برای زندگی کدامند؟
جزئیات عیدی و پاداش مستمری‌بگیران و بازنشستگان
جزئیات عیدی و پاداش مستمری بگیران و بازنشستگان
1
فعالیت بوکس بانوان در استان البرز به زودی آغاز می‌شود
حیلۀ جدید داعش برای روحیه دادن به تروریست‌ها
حیلۀ جدید داعش برای روحیه دادن به تروریست‌ها
museo atlantico
موزه ای شگفت انگیز در زیر دریا + تصاویر
ویدیو چشم چرانی بیل کلینتون و خشم نهفته هیلاری!
ویدیو، چشم چرانی بیل کلینتون و خشم نهفته هیلاری!
زمان و مکان قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۱۸ مشخص شد
زمان و مکان قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ مشخص شد
تیم فوتبال پرسپولیس در هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال موفق به شکست تیم گسترش فولاد تبریز شد.
پرسپولیس برد تا فاصله‌اش با تراکتورسازی حفظ شود
1
ابراز همدردی دانش آموزان دبستان دخترانه سما با آتش نشانان
نسل جدید باتری‌ها مجهز به آتش‌نشان هوشمند
نسل جدید باتری ها مجهز به آتش نشان هوشمند
علی اکبر امراه زاده
معلم فداکار آموزش دانش آموز بیمار البرزی را عهده دار شد
1
ادای احترام به آتش نشانان در بازی پرسپولیس – گسترش فولاد
3
فورد موستانگ ۲۰۱۸ از زاویه نزدیک + تصاویر
عتیقه
کشف ۹ قطعه ظروف سفالی سه هزار و ۵۰۰ ساله در زنجان
نان تست و سیب زمینی سرخ شده خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند
نان تست و سیب زمینی سرخ شده خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند
پایان مکاتبات اداری با کاغذ در ادارات ساوجبلاغ
پایان مکاتبات اداری با کاغذ در ادارات ساوجبلاغ
زندگی در ۲۰۲۲ چگونه خواهد بود؟
زندگی در ۲۰۲۲ چگونه خواهد بود؟
معرفی فناوری‌های آتش‌نشانی جدید در دنیا
معرفی فناوری‌های آتش نشانی جدید در دنیا
سومین جسد از آتش‌نشان‌های مفقودشده پیدا شد
زمان فوت ۳ جسد کشف شده دقیقا بعد از ریزش آوار بوده است