تارخ انتشار: شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۳
کد خبر : 20062
چاپ خبر

روزنامه شرق:

ارائه ی سبد کالایی دولت بی عدالتی و غیرکارشناسی است

سبد کالا 2

کرج رسا: حسین راغفر کارشناس اقتصادی با اشاره به این موضوع که آمار روشن و دقیقی در مورد میزان نیروی کار غیررسمی وجود ندارد، این قشر از کارگران را «آسیب‌ پذیرترین بخش نیروی کار» دانست که تحت پوشش حمایتی قوانین قانون کار نیستند.

 به گزارش کرج رسا، روزنامه شرق امروز ۱۲ بهمن نوشت: طبق اعلام وزارت صنعت، سبد کالا قرار است به خانوار تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و کارگران و بازنشستگانی تعلق گیرد که کمتر از ۵۰۰هزارتومان در ماه درآمد دارند. این درحالی است که از ابتدای بهمن‌ماه که قرار بر تخصیص این سبد کالا بود کلیه کارگران مشمول قانون کار و تامین‌اجتماعی و تمامی بازنشستگان در فهرست اعطای کالای رایگان قرار داشتند. قابل‌تامل‌تر آنکه شرط حقوق کمتر از ۵۰۰تومان برای کارمندان دولت لحاظ نشده و هر کارمندی که حقوق میلیونی هم داشته باشد؛ سبد کالا از دولت خواهد گرفت که البته با توجه به گرانی موجود، دادن سبد کالا به کارمندان با هر میزان حقوق، قابل انتقاد نیست اما نکته اینجاست که کارگرانی که بالای ۵۰۰هزارتومان حقوق ماهانه دریافت می‌کنند فارغ از آنکه اعضای خانواده آنها چه تعداد است و هزینه تامین مسکن دارند یا خیر و همچنین ۳۶درصد از شاغلانی که جزو کارگران «غیر رسمی» یعنی بدون قرارداد و بیمه هستند؛ از دریافت سبد کالایی حذف شده‌اند و علاوه بر این، تفاوت «خط فقر» دومیلیون‌و۵۰۰هزارتومانی تهران و یک‌میلیون‌و۵۰۰هزارتومانی شهرستان‌ها هم در تخصیص این سبد لحاظ نشده است.

از روزی که شماره ۵۰۰۰۴۹۹ برای ارسال پیامک و اطلاع از تخصیص یا عدم تخصیص کالا اعلام شد؛ تعداد زیادی از هموطنان با دریافت عبارت «هموطن گرامی؛ سبد کالا به شما تعلق نگرفته است» از دریافت دو بطری روغن، ۱۰کیلوگرم برنج، دوعدد مرغ، ۲۴۴ تخم‌مرغ و دوعدد پنیر بسته‌بندی‌شده ناامید شدند حال آنکه برخی از آنان برای دریافت این سبد و استفاده از آن، نقشه‌ها در سر داشتند.

فقیرترین‌ ها در فهرست نیستند

حسین راغفر کارشناس اقتصادی با اشاره به این موضوع که آمار روشن و دقیقی در مورد میزان نیروی کار غیررسمی وجود ندارد، در گفت‌وگو با «شرق» این قشر از کارگران را «آسیب‌پذیرترین بخش نیروی کار» دانست که تحت پوشش حمایتی قوانین قانون کار نیستند.

وی گفت: «این بخش از کارگران، کسانی هستند که مالیات پرداخت نمی‌کنند و از هیچ پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند و چون در جایی نیز مشخصات آنها ثبت نشده است بنابراین آمار دقیقی نیز در مورد میزان درآمد و تعداد آنها موجود نیست.

راغفر راننده‌های تاکسی، کارگران فصلی و بسیاری از کارگران خدماتی را از جمله کارگران غیررسمی برشمرد که تقریبا حدود ۳۵ تا ۳۶درصد نیروی کار را دربر می‌گیرند. این اقتصاددان، کارگران غیررسمی را آسیب‌پذیرترین و فقیرترین قشر کارگران دانست که با وجود اینکه از پوشش بیمه‌ای دولت نیز برخوردار نیستند و بسیاری از آنها درآمد کمتر از ۵۰۰هزارتومان در ماه دریافت می‌کنند،

طبق اطلاعیه وزارت صنعت و معدن در مورد سبدکالایی، از دریافت این سبد نیز محروم خواهند شد. راغفر اطلاعیه مذکور را غیرکارشناسی دانست و گفت: «در صورتی که بسیاری از کارمندان دولت و… که دارای درآمدهای بالای یک‌میلیون هستند بدون هیچ محدودیتی مشمول دریافت سبدکالایی می‌شوند، از تصمیم‌گیری در مورد عدم دریافت سبد کالایی توسط کارگران با درآمد پایین‌تر از ۵۰۰هزارتومان هیچ نتیجه دیگری نمی‌توان گرفت جز اینکه این تصمیم در شرایطی کاملا غیرکارشناسی و ناعادلانه و به ضرر کارگران اتخاذ شده و مانند بسیاری از تصمیمات دیگر تداوم نداشته و عمل به آن مستمر نخواهد بود.» وی صدور این اطلاعیه را بی‌ضابطه و بدون هیچ مبنای کارشناسی و علمی دانست که بیشتر بیانگر محدودیت‌های منابع دولت است که منطق درستی در آن وجود ندارد.

راغفر با اشاره به«خط فقر» ۲/۵ میلیون‌تومان برای یک خانواده پنج‌نفری در تهران، اظهار کرد: «هرچند محاسبه «خط فقر» برای یک خانواده شهرستانی که جمعیت آن از پنج‌نفر کمتر است، از ۵/۲میلیون‌تومان پایین‌تر خواهد بود اما حتی اگر یک خانواده شهرستانی دو نفره را هم معیار محاسبات خود قرار دهیم، مبلغ ۵۰۰هزارتومان در ماه به هیچ عنوان یک زندگی بسیار حداقلی را برای آنها تامین نمی‌کند.»

به گفته او «اگر بر اساس اطلاعیه وزارت صنعت این گروه از دریافت سبد کالایی نیز محروم شوند فشار معیشتی مضاعف‌تری به آنها وارد خواهد شد چون در هیچ کجای کشور و تحت هیچ شرایط اقتصادی مقدار خط فقر ۵۰۰هزارتومان در ماه نیست.»

این اقتصاددان، کارگران غیررسمی ساکن در مناطق دورافتاده و محروم کشور را که با شرایط اقتصادی بسیار حادتری روبه‌رو هستند ازجمله کسانی دانست که احتمالا از دریافت سبد کالایی محروم خواهند شد.

وی توضیح داد: «در شرایطی که ارزیابی موفقیت و شکست چنین طرح‌هایی بر اساس توزیع ثروت در کلانشهرها و شهرهای بزرگ صورت می‌گیرد، خانواده‌های فقیر در مناطق محروم کشور و آسیبی که به آنها در نتیجه اجرای چنین طرح‌هایی وارد می‌شود، غالبا نادیده گرفته می‌شود.»

سبد کالا کارایی ندارد

راغفر با بیان این مطلب که «بسیاری از کارمندان و بازنشستگان درآمدی بالای ۵۰۰ هزار تومان در ماه دارند و به‌لحاظ قانونی باید از سبد کالایی برخوردار شوند»، خاطرنشان کرد: همچون بسیاری از طرح‌ هایی که در عمل دچار ناکارایی فراوان بودند، این احتمال نیز وجود دارد که سبد کالایی به دست بسیاری از کسانی که حایز شرایط استفاده از آن هستند، نرسد. وی اعطای سبد کالایی را یک اقدام اساسی برای فقرزدایی ندانست و اظهار کرد: این یک اقدام موقت است که به احتمال زیاد مستمر نخواهد بود چراکه هم کاملا غیرکارشناسی است و هم به‌دلیل بی‌عدالتی نهفته در ذات آن در فرآیند فقرزدایی و بهبود وضعیت معیشتی مردم کارایی نخواهد داشت.»

 

دانا

 

۱۰ دیدگاه

 1. الهام عباسی بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ در ۱۵:۱۱ - Reply
   

  ما که بیمه نیستیم و درامدمان هم کمتر از ۵۰۰ هزار تومان هست . اجاره نشین هم هستیم . بچه هم داریم . سبد کالا چرا نباید به ما تعلق بگیره . پس چه کسی میخواد بررسی کنه . آیا این ظلم نیست . بخدا ظلم هست . خواهش میکنیم پیگیری کنید .

 2. احسان بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ در ۱۸:۱۴ - Reply
   

  من که متوجه این عدالت نمیشم
  این همه شعار ، به کدومشون عمل کرد
  یعنی ۵۰۰ هزار تومان خط فقر ایران است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ما که جزء مستمری بگیران تامین اجتماعی هستیم و ۶۰۰ حقوق میگیریم جزء طبقه مرفه جامعه هستیم که بهمون نمیدن !!!!!!!!!
  بعد اون کارمندایی که حقوق میلیونی میگیرن جزء کم درآمدها هستن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  فکر کنم با همین سیاست منتظر قطع شدن یارانه خودمون هم باشیم !!!!!!!!!
  واقعا چه عدالتی .
  امیدوارم این اعتراض ها به گوششون برسه و از این راهشون برگردن .
  انشاالله ، یا حق .

 3. علی حسین جلیلی بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ در ۱۸:۲۵ - Reply
   

  چرا یک خانواده کارگر ۸ نفره بدون داشتن اطلاعات در سامانه های دولت باید از سبد کالای دولت محروم شود ؟
  این بی عدالتی است و باید تاسف خورد.
  در صورتی که کارگر با حقوق میلیونی از این طرح استفاده می کنند؛ خواهشا پیگیری کنید

 4. فریادرس بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ در ۱۹:۴۸ - Reply
   

  از اینکه مشکلات مردم را با کارهایه کارشناسی نشده بیشتر میکنید متاسفم این بسته حقه مردم است بجز کسانی که حق را به راحتی به دست می آورند و هرروز جیبشان پر تر وزیر دستانشان هر روز فقیر تر می شوند باید به همه ی کارگران تامین اجتماعی داده شود کارگر کارگر است در هر صورت زحمت میکشد حقوق نباید ملاک باشد رسیدگی کنید

 5. پوریا بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ در ۲۲:۵۳ - Reply
   

  بازم دم دولت احمدی نزاد گرم بدون هیچ فرقی پارسال به همه هشتاد تومن داد که شب عیدی کمک حال همه شد اینم از این دولت با این همه ادعا اومد سبد کالایی داد که تمام بد بخت بیچاره ها زمین ریخته شدند تازه تا می تونستن دولت احمدی نزاد رو تخریب می کنن .دولت اقای روحانی رو هم دیدیم

 6. مهران بهمن ۱۲, ۱۳۹۲ در ۲۳:۴۵ - Reply
   

  اگه به این میگید عدالت که معنی عدالتم فهمیدیم یه چیز بخورو نمیر به مردم میخواید بدید انقدر شرط و شروط نذارید دیگه. آقای روحانی گفتند به همه میخوایم یه هدیه کوچک بدیم حالا این وزارت صنعت ومعدن سنگ میندازه جلوی پای مردم؟ مسئولان رو حرف دولت حرف نزنید اگه میشه.

 7. قباد بهمن ۱۳, ۱۳۹۲ در ۰۸:۴۲ - Reply
   

  واقعا من کارمندم همکار روبروی ام که در یک اتاق نشسته ایم و خانمش هم کارمند است و حقوقش نیز از من بیشتر است و در یک ردیف شغلی کار می کنیم به او تعلق گرفته به من که حقوقم کمتر و خانمم هم خانه دار است تعلق نگرفته. واقعا این تدبیر و امیدی است که اتخاذ شده؟

 8. رضا بهمن ۱۳, ۱۳۹۲ در ۰۸:۴۹ - Reply
   

  به قول یکی از همکارانم کارگران شرکتی مثل جزامی هایی هستند که همه ازشون فراری هستند . این دفعه هم سبدهای کالا هستند که از دست این قشر مظلوم فراریند. کارگران شرکتی خودشون هم باورشان شده که باید مورد تبعیض قرار بگیرند وگرنه عدالت الهی در جامعه حکمفرما نمیشه. اللهم عجل لولیک الفرج

 9. توفیق نیک روش بهمن ۱۳, ۱۳۹۲ در ۰۹:۲۷ - Reply
   

  با سلام خدمت شما
  اینجانب یک کارمند قراردادی با ۵۵۰۰۰۰ تومان حقوق با ۴ نفر عائله که سبد کالا به اینجانب تعلق نگرفته اما همکارانی هستند که با بیش از ۲۰۰۰۰۰۰تومان حقوق می‌گیرند و به آنها تعلق گرفته خواهشمند است به داد افرادی همچون اینجانب برسید(ضمناً مستاٌجر نیز می‌باشم)

 10. احسان بهمن ۱۳, ۱۳۹۲ در ۲۰:۵۹ - Reply
   

  دوستان این عدالته که حقوق ۵۵۰ هزار تومن ما پول تو جیبی بچه هاشونم نیست
  بچه هایی که واسه یه شب ماشین آنچنانی سوار میشن و ۱٫۵ میلیون واسه اجاره اون میدن
  از ما سبد کالا رو بگیرن و بدن به اونا نباید تعجب کنیم ……
  تازه الان اخبار اعلام کرد یه نفر ۵۰۰ میلیارد تومن از یه بانک وام گرفته !!!!!!!!!!!
  خدا بدادمون برسه …..

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
باران
ورود سامانه پرفشار سرد شمالی به آسمان البرز
دستبند
یکی از شهرداران کرج دستگیر شد
n83096416-72653630
ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی البرز آغاز شد
30098.png
آتش سوزی ساختمان مسکونی در کرج ۹ مصدوم بر جا گذاشت
جاده+چالوس
مرگ در انتظار «جاده چالوس»
30085
انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تعویق افتاد
زلزله
ساخت بیمارستان و مدرسه در محدوده گسل های کرج ممنوع شد
resized_431025_117
ماجرای جراحی گوش الاغی و چشم گربه‌ای!
636774687433993092
پاسخ گلزار به ۵ سوال درباره برنده باش
636775208989365243
اسامی بازیکنان تیم ملی فوتبال اعلام شد
عباس جعفری دولت آبادی
یکی از قضات تهران به ده سال حبس محکوم شد
57508935
چند نکته درباره سرطان معده
قتل به خاطرجای پارک خودرو در
کرج
مرد غیرتی دوست نامردش را در کرج کشت
30091
چند سال از دوره بازگشت زلزله تهران و کرج گذشته است
photo_2018-11-09_07-58-45
واگذاری غرفه های سازمان مشاغل شهرداری کرج از طریق مزایده عمومی
photo_2018-10-31_08-37-57
آشنایی با روستای کندر + تصاویر
30082
مرگ یک کوهنورد در ارتفاعات طالقان
636771825793690753
روش‌های طبیعی برای پیشگیری از سرطان پروستات
57776060
پیشگیری از ۲ بیماری با نوشیدن قهوه
انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران
فیلم؛ تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران تهدیدی برای حیات جاده چالوس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی