تارخ انتشار: جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۲
کد خبر : 23778
چاپ خبر

اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی نیست

اقتصاد مقاومتی 1

کرج رسا: رهبر انقلاب با ابلاغ سیاست‌ های کلی «اقتصاد مقاومتی»‌ تأکید کردند که اقتصاد مقاومتی خواهد توانست الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش‌ آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.

به گزارش کرج رسا، رهبری با ابلاغ سیاست‌ های کلی «اقتصاد مقاومتی» بر پایه بند «۱» اصل ۱۱۰ قانون اساسی که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، تأکید کردند: پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب‌ نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران خواهد شد. همچنین اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحران‌های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش‌آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.

با توجه به تأکیدات رهبری بر این مقوله به سراغ برخی از نمایندگان مجلس رفتیم و دیدگاه‌ های آن‌ها را درباره راه‌های تحقق «اقتصاد مقاومتی» جویا شدیم. نظر کلی نمایندگان این بود که اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص حوزه‌های فشار و نقاط ضعف و تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن و تقویت آن‌ها و در شرایط آرمانی تلاش برای تبدیل این فشار‌ها به فرصت. اقتصاد مقاومتی در راستای کاهش وابستگی‌ها و تأکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش بر خوداتکایی است.

نمایندگان در تشریح راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی‌ نیز به اقتصاد نفتی که هم اکنون گریبان اقتصاد ایران را گرفته است، انتقاد وارد می‌کردند و بر این موضوع تأکید داشتند که لازمه تحقق این موضوع، رهایی از اقتصاد نفتی است. جلوگیری از تجمل گرایی، ‌وارد نشدن کالاهای لوکس، تعامل میان سه قوه، اجرای درست قانون هدقمندی یارانه‌ها و همچنین اجرای درست اصل ۴۴ قانون اساسی از جمله راهکارهایی بود که مجلسی‌ها برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی مطرح می‌کردند.

حسین امیری خامکانی، عضو کمیسیون انرژی در این باره‌ گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای استقلال اقتصادی و تأمین حداقل‌های مورد نیاز کشور و مردم است. یکی از پایه‌های استقلال کشور استقلال اقتصادی است و تا زمانی که استقلال اقتصادی محقق نشود، استقلال سیاسی تحکیم پیدا نمی‌کند. برای تحقق این موضوع باید از اقتصاد نفتی جدا شویم و تولید و فضای کسب و کار را رونق دهیم تا حداقل‌های مورد نیاز کشور را تأمین کنیم. در چند سال گذشته وابستگی به نفت زیاد شده و راهکار اصلی رسیدن به اقتصاد مقاومتی رهایی از اقتصاد نفتی است.

همچنین روح الله بیگی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی بها دادن به سرمایه ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی به ویژه در بخش صنعت و کشاورزی اقتصاد مقاومتی را محقق می‌کند. اگر کشاورزی و صنعت و معدن را رونق دهیم، می‌توانیم نیازهای داخلی را برطرف کرده و به جای واردات به سمت صادرات رویم.

جعفر قادری می‌گوید: صرفه‌جویی یا اصلاح الگوی مصرف، تأکید بر تولیدات داخلی و فناوری‌ها‌ بالا‌ و تلاش در راستای بومی‌سازی این فناوری‌ها، تکیه بر اقتصاد دانش بنیان، تأکید بر افزایش بهره‌وری با توجه به محدودیت منابع، اصلاح جهت‌گیری تجارت با کشورهای همسایه، تأکید بر تأمین مواد اولیه داخلی و تلاش در ‌راستای تأمین مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات از ظرفیت‌های داخلی و اجرای صحیح اصل ۴۴ قانون اساسی، راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

غلام علی جعفر‌زاده‌ گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی نیست، بلکه برگرفته از یک اقتصاد اسلامی است که می‌تواند در برابر مجموعه اقتصادی غرب که به طرف کشور هجمه آورده، مقاومت کند؛ نمونه آن نظام بانکداری است که هنوز پس از ۳۵ سال به آن اعتراض است و مردم آن را بانکداری اسلامی نمی‌دانند.

وی ادامه داد: اگر به اقتصاد مقاومتی توجه کامل می‌شد، هیچ گاه تحریم فشاری ‌به ما وارد نمی‌کرد، یا آثار حداقلی داشت؛ اما چون نگاه مسئولان همیشه به بیرون بوده و توجهی به توان و پتانسیل داخلی نداشته‌اند، نتیجه آن شرایط موجود اقتصادی و وابستگی به برخی کشور‌هاست.

وی تصریح کرد: نگاه به خود کردن و استوار بودن بر داشته‌ها، تعریف ساده‌ای از اقتصاد مقاومتی است. ما اکنون از تمام ظرفیت‌های کشور استفاده نمی‌کنیم، در صورتی که کشور ایران سرشار از پتانسیل‌های انسانی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس به کشور تایوان اشاره کرد و اظهار داشت: این کشور ۲۳ میلیون جمعیت داشته و تنها دارایی آن‌ها صخره و موج است، بدون آنکه منابع زیر‌زمینی و قابل فروش داشته باشند، ولی با این حال چهارمین منابع مالی دنیا را ‌‌دارند، به گونه‌ای که تنها بر منابع انسانی سرمایه‌گذاری می‌کنند، در صورتی که ما توجه‌ چندانی به منابع انسانی و داشته‌های خود نداریم.

وی بیان داشت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید بازنگری درونی انجام دهیم و نقشه و راهبرد آن باید اقتصاد مقاومتی مطرح ‌از سوی مقام معظم رهبری باشد، چون ایشان مسیر را نشان داده‌اند و ما باید آن را اجرا کنیم.

جعفر‌زاده ایمن آبادی در پاسخ به اینکه آیا در بودجه سال ۹۳ به اقتصاد مقاومتی توجه شده یا خیر، اظهار داشت: یکی از شاخص‌ها برای آنکه متوجه شویم به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کنیم یا خیر، میزان وابستگی به نفت است. کاهش این وابستگی ما زمانی که در حدود ۶۰ درصد بوده یعنی آن طور که باید به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت نکرده‌ایم، لذا تنها راهکار سرعت دادن به حرکت و توجه به پتانسیل‌های موجود است.

نماینده مردم رشت در مجلس‌ گفت: باید نگاه خود را به بودجه‌ریزی تغییر دهیم، چرا که این شیوه بودجه‌نویسی کشور را به سمت خود‌کفایی و تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت نمی‌دهد، باید توجه داشت که از همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در تمام بخش‌ها استفاده کنیم، در صورتی که همه نگاه ما به بیرون بوده و این موضوعی است که رهبری نیز از آن انتقاد کرده‌اند.

 

تابناک

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
اظهارنظر سرمربی مکابی رژیم صهیونیستی درباره غیبت لژیونرهای ایرانی
اظهارنظر سرمربی مکابی رژیم صهیونیستی درباره غیبت لژیونرهای ایرانی
تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز
امروز کلیه دستگاه‌ های اجرایی استان البرز تعطیل است
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، شهروندان و کارشناسان آلمانی این روزها یک دغدغه جدید ذهنی دارند؛ اینکه داعش چگونه توانسته است یک دختر نوجوان 16 ساله به نام لیندا را جذب کند. دختری که در موصل دستگیر شده است، و از عضویت در داعش ابراز ندامت و پشیمانی می‌کند.

عناصر داعش در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی خود را محافظانی گشاده‌رو معرفی می‌کنند. آن‌ها برای جذب دختران جوان تبلیغات خاص خود را دارند.

به گفته سوزانه شروتر، کارشناس مردم‌شناسی دانشگاه فرانکفورت داعش برای جذب دختران جوان چهره‌ای رومانتیک از خود عرضه می‌کند.

در وبلاگ‌هایی که توسط جنگجویان داعش اداره می‌شوند، حکایت‌های بسیاری از زندگی دخترانی که به «دولت اسلامی» پیوسته‌اند و از فداکاری‌ها و جانفشانی‌های قهرمانانه آنان منتشر می‌شود.

سوزانه شروتر در این باره می‌گوید: «موفق‌ترین نمونه‌ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها جنگجویان داعش با بچه‌گربه‌‌ها تصویر شده‌اند».

در واقع داعش در این تبلیغات، صرفا چهره‌ای قدرتمند و شجاع از خود به تصویر نمی‌کشد، بلکه به موازات آن تصویری از پشتیبانی پرمهر اعضای خود را به نمایش می‌گذارد. از این رو هیچ بعید نیست که داعش با همین تبلیغات این دختر آلمانی را شکار کرده باشد.

به باور این کارشناس، داعش یک بخش بسیار فعال و موفق برای شبکه‌های اجتماعی دارد.

موفقیت داعش در شبکه‌های اجتماعی تنها به حضور آن‌ها در فیسبوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ‌چت محدود نمی‌شود، بلکه آن‌ها می‌دانند چگونه کاربران مورد نظر خود را خطاب قرار دهند.

داعش در شبکه‌های اجتماعی به بحث‌هایی پیرامون «مفهوم زندگی» نیز دامن می‌زند.

اشتفان هومر، جامعه‌شناسی که در حوزه تروریسم و افراط‌گرایی در اینترنت تحقیق و پژوهش می‌کند، می‌گوید: داعش با طرح مباحثی پیرامون مفهوم زندگی، توجه جوانان را به اسلام جلب می‌کند. در واقع جوانان با این امید که شاید برای این پرسش در اسلام پاسخی بیابند، به آن کشش پیدا می‌کنند.

در همان آغاز فعالیت‌های داعش، یعنی در همان ایامی که هنوز تحقیقات کافی پیرامون فعالیت‌های داعش در اینترنت صورت نگرفته بود، اشتفان هومر و همکارانش متوجه شدند که داعش تبلیغات اینترنتی خود را چنان سامان داده است که جستجوی مفاهیمی همچون «جهاد» یا «شریعت» خیلی سریع به سایت‌هایی پیوند می‌خورد که توسط داعش اداره می‌شوند.

هومر می‌گوید هدف، جذب نیروهایی بود که تصادفا چنین واژه‌هایی را جستجو می‌کردند.

این جامعه‌شناس می‌گوید داعش از این طریق خیلی سریع متوجه چنین افرادی می‌شد و می‌توانست آن‌ها را به طور هدفمند با تبلیغات اسلامی تغذیه کند.

اشتفان هومر می‌گوید: «افرادی که مایل بودند در چنین مواردی بیشتر بدانند، به تالارهای گفت‌وگوی آنلاین منتقل می‌شدند. در آنجا امکان تماس مستقیم برای نخستین بار با این افراد حاصل می‌شد».

هومر بر این باور است که داعش بر مبنای یک اصل کلاسیک روانشناسی افراد را جذب می‌کرده است.

به باور او، تفاوتی نمی‌کند که موضوع بر سر یک فروشگاه باشد، یا یک مسجد و یا یک تالار گفت‌وگوی آنلاین. هرگاه از کسی پرسیده شود که آیا به کمک احتیاج دارد، یا در جستجوی چیزی است یا مایل به دانستن موضوعی، گرایش به دانستن یا داشتن در این فرد تقویت می‌شود. همین گرایش می‌تواند زمینه‌های جذب چنین افرادی را فراهم آورد.
روش های جذب دختران توسط داعش
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز با صدور اطلاعیه ای از مردم برای حضور در راهپیمایی اعتراض آمیز در محکومیت جنایات علیه مسلمانان در فلسطین و میانمار دعوت کرد.
دعوت از مردم البرز برای حضور در راهپیمایی محکومیت صهیونیست ها
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا 5 سال آینده به 2 برابر افزایش می یابد
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا ۵ سال آینده به ۲ برابر افزایش می یابد
مریم میرزاخانی
مزار مریم میرزاخانی نابغه استان البرز در امریکا
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
وزارت امور خارجه
ایران پاسخ تحرکات جدید آمریکا را داد
0
۴ مدال برای وزنه‌برداران ایران/ بیرالوند نقره گرفت، سلطانی برنز
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
سهام عدالت
زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد
636345900182010487.jpg
نبرد «مرگ آور» تمام شد / فوران خون به صورت تماشاگران (تصاویر +۱۶)
636292328487294476.jpg
تعداد بازیکنان بازی Overwatch به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسید!
636330297750241769.jpg
توضیح یک مسئول ورزش درباره ممنوعیت زومبا
635984988730289191.jpg
اتفاق عجیب برای بوکس ایران / ایران بدون مسابقه مدال آسیایی گرفت!
636366567127119376.jpg
دیوید بکام اردوی رئالی ها را به هم ریخت +تصاویر
636355350941512886.jpg
«میزو پرو ۷»یک صفحه نمایش کوچک در پشت بدنه خود دارد! + عکس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی