تارخ انتشار: سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۵
کد خبر : 49827
چاپ خبر
بازدیدها: 966

«اقتصاد مقاومتی» با سه رویکرد؛ دانش، تلاش جهادگونه و مصرف هدفمند از تولید داخلی

اقتصاد مقاومتی

جدای از تعریف خاص اقتصاد، مقاومت و رویکردهایی که در بررسی این دو اصطلاح قابل طرح است؛ موضوع اقتصاد با رویکرد‌های علمی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی و مقاومت به لحاظ روحی، جسمی، فیزیکی و…، ترکیب این دو می‌تواند معنای متفاوت با رویکردهای متعدد بیابد.

به گزارش کرج رسا به نقل از مفا آنلاین، در این نوشته تلاش شده است تا ترکیب «اقتصاد مقاومتی» با سه رویکرد: دانش، تلاش جهادگونه و مصرف هدفمند از تولید داخلی، مورد توجه قرار بگیرد؛ بنابراین، علومی که می‌تواند این ترکیب را تبیین و تشریح کند ـ هرچند علوم عمومی اقتصاد و شاخه‌های علمی مرتبط با رویکردهای اقتصاد و نیز مقاومت ـ و رویکردهای مطرح در آن را دربرمی‌گیرد، اما همه آن نخواهد بود. شاید گاه تناقصات و تضادهای چشمگیری نیز میان آن دو باشد؛ به مانند تضاد مصرف گرایی در اقتصاد و صرفه‌جویی در مقاومت.

بنابراین، توجه به علوم مورد نیاز این ترکیب یعنی «اقتصاد مقاومتی» نیز در توان این متن نیست و امید است کارشناسان مسئول این زحمت را به انجام برسانند.

از طرفی هر چند این موضوع در سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» مطرح شده و شعارهای سالانه بر مبنای رشد و توسعه اقتصادی و ایجاد عدالت اجتماعی مطرح است و از سوی دیگر، فشارها و تحریم‌های دشمنان، مبارزه ای جدی و ریشه‌ای می‌طلبد، توجه به این ترکیب «اقتصاد مقاومتی» نیز باید ریشه‌ای و زیربنایی باشد.

از جمله رویکردهای زیربنایی و اساسی، توجه دانش محور به مسائل است.

در حدیثی آمده است: «ان العلم ینفعک معه قلیل العمل و کثیره و ان الجهل لا ینفعک معه قلیل العمل و لا کثیره»؛ کاری که با علم قرین است، اندک و بسیار آن سودمند است و کاری که با نادانی قرین است، نه اندک آن سود می‌دهد و نه بسیار آن.

و در روایت دیگری آمده است: هر کس بی علم کار کند، بیش از آن که اصلاح کند، فساد خواهد کرد؛ بنابراین لازم است این همت در کارشناسان و مسئولین پدید آید که در پیگیری مباحث مربوط به «اقتصاد مقاومتی» از سطحی‌نگری و روزمرگی بر حذر بوده؛ افزون بر این که توجه به اسناد بالادستی مانند قانون اساسی، چشم انداز بیست ساله و برنامه‌های پنچ ساله، بخشی از منابع مهم ـ که محل رجوع برنامه ریزان و مجریان خواهد بود ـ با طراحی نشست‌ها و برنامه‌های علمی و پژوهشی، زمینه تدوین دروس مرتبط با آن را در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها به وجود آورند.

از جمله مسائل مهم در یک مبارزه اقتصادی، توجه به تولید با همت و تلاشی مضاعف در راستای کم کردن وابستگی‌های وارداتی و تأمین نیازهای داخلی در حد توان است. شاید نخستین برداشت در این مطلب، مخاطب را قشر زحمتکش و کوشای کارگر نمایاند، در حالی که سابقه نشان داده، این قشر در کنار مدیریت و برنامه ریزی مناسب، کارآیی بالایی داشته و یکی از ارکان مثلث سرمایه، کار و مشتری است و اگر اهمیت بیشتری از آن دو نداشته باشد، قطعا کمتر هم نیست.

تلاش جهادگونه در برنامه‌ریزی دقیق و به‌کارگیری نیروهای متعهد و متخصص در تولیدات و افزایش کیفیت محصولات با بهینه سازی دستگاه‌ها و توجه کامل و همه جانبه به همه خدمات مورد نیاز فرایند تولید از آموزش، بیمه، بهداشت، تبلیغات، بسته بندی، نگهداری و… می‌تواند در زمره این تلاش جهادگونه قرار بگیرد.

با این نگاه، همه دست اندرکاران تولید از سرمایه‌گذار، کارفرما و کارگر و همه تأثیرگذاران بر فرآیند تولید، باید در بالا بردن کیفیت و کمیت تولید، همه تلاش خود را بکنند.

تولید باید به لحاظ کیفیت مایه مباهات تولید کننده و تأمین کننده نیاز مشتری باشد و به لحاظ کمیت نیز دارای فراگیری از نیازهای داخلی و خارجی با محوریت مشتری مداری عرضه شود.

قابل توجه است که نگاه به تولید ملی در همه عرصه‌های کشاورزی، صنعتی، خدماتی، علمی و… باید نگاهی اعتقادی و مسئولیت پذیر باشد و با این نگاه است که فعالیت‌ها جنبه جسمی و روحی پیدا خواهد کرد و انگیزه جهادگونه در آن تقویت خواهد شد. محصولات ایران اسلامی، باید در همه جای دنیا با این رویکرد قابل شناسایی و پذیرش قرار گیرد.

به این احادیث توجه کنید:

پیامبر ـ صلی الله علیه و آله: إنَّ اللّه‏َ یُحِبُّ إذا عَمِلَ أحَدُکُم عَمَلاً أن یُتقِنَهُ؛

پیامبر ـ صلی الله علیه و آله: خداوند دوست دارد هرگاه یکى از شما کارى انجام مى‏دهد، آن را درست و استوار انجام دهد.

امام على ـ علیه ‏السلام: لاتَطلُب سُرعَهَ العَملِ وَ اطلُبْ تَجویدَهُ ؛ فَإنَّ النّاسَ لایَسألونَ فی «کَمْ فَرَغَ مِنَ العَمَلِ»؟ إنَّما یَسألونَ عَن جَودَهِ صَنعَتِهِ ؛

امام على علیه ‏السلام: به دنبال سرعت در انجام دادن کار مباش، بلکه کیفیّت خوب را بجوى.

مردم نمى ‏پرسند: «در چند روز کار را به پایان برده است؟» بلکه در پى خوبى و نیکویى محصول کارند.

امام صادق علیه ‏السلام: کُلُّ ذِی صَناعَهٍ مُضطَرٌّ إلى ثَلاثِ خِصالٍ یَجتَلِبُ بِهَا المَکسَبَ و هُوَ أن یَکونَ حاذِقا بِعَمَلِهِ مُؤَدِّیا لِلأمانَهِ فِیهِ مُستَمیلاً لِمَن استَعمَلَهُ

امام صادق ـ علیه ‏السلام: هر صنعتگر از سه ویژگی گزیر ندارد تا با آنها کسبش را رونق بخشد: در کارش زبردست باشد، امانت‌دار باشد و نظر مشترى خود را [تأمین و] به خود جلب کند.

همین نگاه و همین تلاش جهادگونه است که خریدارن و مشتریان داخلی را نیز مسحور و شیفته تولیدات داخلی خواهد کرد و ایرانیان مسلمان و مؤمن، با بصیرت و آگاهی از موقعیت حساس کشور، برای رفع نیازهای خود به تولیدات داخلی روی آورده و افزون بر ناکارآمد کردن نیرنگ‌ها و تحریم‌های دشمن برای فشار به کشور، در راستای تقویت تولید داخلی، سرمایه‌گذاری در کشور، اشتغال جوانان، گردش سرمایه در داخل، تقویت نظام خانواده، تقویت هویت ملی، جلوگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی، ایجاد همبستگی ملی و سرانجام مصرف بهینه گام بردارند.

این همان مصرف هدفمند از تولیدات داخلی در اجرایی شدن «اقتصاد مقاومتی» است؛ یعنی در حالی که تولیدات داخلی به سمت کیفیت بهتر و عرضه فراوان است، خریداران نیز با استفاده متعهدانه و متعصبانه از تولیدات داخلی به عنوان یکی از زنجیره‌های چرخه استقلال کشور در مبارزه با تحریم‌ها و فشارها، در جبهه اقتصادی برای پیروزی کشورمان گامی موثر خواهند برداشت و نقشی مقوم خواهند داشت. جبهه‌ای که پس از ناکامی در انقلاب و دفاع مقدس، دشمنان برای مبارزه با مردم فهیم ایران گشوده اند و در این جبهه کشوراسلامی ایران و مردم انقلابی آن همچون جبهه‌های قبل تنهاست و باید با همت و جدیت روی پای خود بایستد و باز هم دشمن دون و زبون را همچون گذشته ناکام و شکست خورده بر جایش بنشاند. مصرف بر پایه نیاز، دوری از اسراف، پرهیز از اشرافگری، قناعت و مصرف بهینه و…از نکات برجسته در مصرف هدفمند است.

با اینکه در مبارزه هستیم، ولی از کارهای اصولی و اساسی غافل نباشیم، بی‌گمان، مبارزه ما بر پایه دانش، تلاش، همت و عرق اسلامی و ایرانی به پیروزی خواهد رسید به امید خدا.

 

 

 

اکبر کرمخانی استاد دانشگاه

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
مجتبی حقدوست
انتقام سنگین استقلال از نفت آبادان با کپی‌برداری از پرسپولیس
جان دوباره تراکتور با پیروزی مقابل پیکان
جان دوباره تراکتور با پیروزی مقابل پیکان
ماموت با همکاری کمپانی بنز اتوبوس تولید می‌کند
ماموت با همکاری کمپانی بنز اتوبوس تولید می‌کند
آرایشگاه زنانه کرج
طرح تشدید برخورد با آرایشگاه های زنانه در البرز
حرکت نمادین سوارکاران کرجی برای همدردی با آتش نشانان
حرکت نمادین سوارکاران کرجی برای همدردی با آتش نشانان
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سایت اطلاع‌رسانی کنگره، این طرح در سوم ماه ژانویه به کنگره ارائه شد و طبق اطلاعات ارائه شده در سایت کنگره با عنوان H.R. 193 با نام بازسازی اقتدار آمریکایی مشهور است. هرچند عنوان رسمی این طرح به دنبال پایان عضویت در سازمان ملل است بخش‌های مهم دیگری از این طرح شامل موارد زیر است: پایان توافق 1947 مبنی بر قرار گرفتن مقر سازمان ملل در آمریکا پایان ماموریتهای صلح‌بانی لغو مصونیت سیاسی پایان مشارکت در سازمان بهداشت جهانی در صورت تصویب این طرح مفاد و اصلاحیه‌های آن دو سال بعد از امضاء اجرایی خواهند شد. این طرح توسط سناتور جمهوریخواه مایک راجرز ارائه شده و 6 نفر دیگر نیز از آن حمایت کرده‌اند.
طرح خروج آمریکا از سازمان ملل به کنگره ارائه شد
استان البرز رتبه اول سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را دارد
استان البرز رتبه اول سرمایه گذاری خارجی در کشور را دارد
مریم قهرمانی صارم
هشدار عضو شورا؛ درس های پلاسکو برای کلانشهر کرج
غلامحسین محسنی اژه ای
پرونده ای به‌اندازه تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه ندیدم
یک واحد مسکونی در فردیس طعمه حریق شد
یک واحد مسکونی در فردیس طعمه حریق شد
موج خشکسالی به سرسبزترین استان کشور رسید
موج خشکسالی به سرسبزترین استان کشور رسید
یکشنبه ۳ بهمن | کاهش ۷۰۰۰ تومانی قیمت سکه در بازار
یکشنبه ۳ بهمن؛ کاهش ۷۰۰۰ تومانی قیمت سکه در بازار
سگ زنده‌یاب پلیس به خاطر شدت حرارت زیر آوار دچار سوختگی شد
سگ زنده یاب پلیس به خاطر شدت حرارت زیر آوار دچار سوختگی شد
بازدید وزیر راه و شهرسازی از مترو شهر جدید هشتگرد
بازدید وزیر راه و شهرسازی از متروی شهر جدید هشتگرد
حکم اعدام بابک زنجانی به وی ابلاغ شد
حکم اعدام بابک زنجانی به وی ابلاغ شد
سومین جسد از آتش‌نشان‌های مفقودشده پیدا شد
سومین جسد از آتش‌نشان‌های مفقود شده پیدا شد
محمدمهدی طهرانچی
وزیر علوم رئیس دانشگاه شهید بهشتی را عزل کرد
اشکپور
تصادف در منطقه زیراب ۵ مصدوم بر جای گذاشت
ثبت بیش از11 هزار فقره ازدواج درالبرز
ثبت بیش از ۱۱ هزار فقره ازدواج در البرز
دستگیری 26 سارق دراجرای طرح پاکسازی نقاط آلوده البرز
دستگیری ۲۶ سارق دراجرای طرح پاکسازی نقاط آلوده البرز