تارخ انتشار: جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۷:۵۸
کد خبر : 30189
چاپ خبر
بازدیدها: 988

آیت‌ الله خاتمی در خطبه‌ های نماز جمعه تهران:

اقتصاد مقاومتی مردم‌ محور است/ نیروهای امنیتی گروهک جیش‌ العدل را متلاشی کنند

سید احمد خاتمی

کرج رسا: خطیب موقت جمعه تهران گفت: رخنه فرهنگی چیزی نیست که آن را شوخی بگیرند. صدا و سیما و وزارت ارشاد باید مراقبت ویژه داشته باشند و نباید اجازه دهند از بیت‌ المال، کتاب یا نشریه‌ ای چاپ شود که مقدسات مردم را زیر سؤال ببرد.

به گزارش کرج رسا، آیت‌ الله سیداحمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران در جمع نمازگزاران به بیان انواع رابطه مردم با حکومت اشاره کرد و گفت: ۳ نوع رابطه بین مردم و حکومت وجود دارد که از انواع آن می‌توان به رابطه اعتقادی، رابطه حقوقی و قانونی و رابطه عاطفی اشاره کرد.

وی در تعریف رابطه اعتقادی به آیه ۵۹ سوره نساء اشاره و اظهار داشت: در حکومت دینی همه امور به خدا برمی‌گردد که در قرآن کریم نیز به اطاعت از حرف خدا در کنار اولی‌الامر اشاره شده است.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: ۳ نظریه در رابطه با اطاعت از اولی‌الامر وچود دارد که ابتدا گفته می‌شود که اطاعت از هر حاکمی در راستای اطاعت از اولی‌الامر است حتی اگر آن حاکم جاعل و ظالم باشد که این نظریه با روح دین نمی‌خواند و در اسلام گفته شده است که از ظالم نباید اطاعت کرد. نظریه دوم در اطاعت از حاکم عادل اشاره دارد و نظریه سوم اطاعت از امامان معصوم اطاعت از اولی‌الامر خوانده می‌شود که در احادیث معصومین بر این امر تاکید شده است. بنابر این ولی فقیه نیز که مشروعیت خود را از امامان معصوم گرفته است اولی‌الامر خوانده می‌شود و اطاعت از او واجب است.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه در جامعه اسلامی اطاعت از قوانین اطاعت از خدا محسوب می‌شود، خاطر نشان کرد: در اصل ۷ قانون ساسی بر این امر تاکید شده است که ۳ قوه زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت می‌کنند و از یکدیگر استقلال دارند بنابر این اطاعت از قوانین حکومت اطاعت از شرع محسوب شده و حتی موجب قرب به خدا می‌شود.

وی به تعریف رابطه حقوقی و قانونی میان مردم و حکومت پرداخت و افزود: در این جا ۲ نکته وجود دارد آن هم اینکه اطاعت از حکومت به معنای اطاعت از حاکم اعلا نیست و این که کسی بگوید شخص رهبر باید به من دستوری دهد تا آن را انجام دهد درست نیست چرا که رهبر در جامعه اسلامی به تنفیذ مسئولین می‌پردازد و اطاعت از مسئولین واجب می‌شود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به نامه حضرت امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر در نهج‌البلاغه خاطرنشان کرد: نکته دوم آن است که همه اطاعت‌ها در محدوده اطاعت از خداست و بنا به این حرف اطاعت از قوانین حکومت واجب می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر نباید شخصی شود، اظهار داشت: در روایات داریم منکری در جامعه اسلامی صورت گرفت و کسی جلوی‌ آن را نگیرد خداوند همه مردم را عذاب خواهد کرد بنابر این باید به این امر توجه ویژه‌ای کرد.

وی در ادامه سخنان خود، با تبریک فرارسیدن ایام نوروز به مصادف شدن این روزها با ایام فاطمیه اشاره کرد و گفت: امیدوارم که مردم عزیزمان به خصوص در روز سیزده‌بدر که پیش از سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) است، حرمت این ایام را حفظ کنند چرا که تکریم حضرت فاطمه زهرا تکریم خاندان عصمت و طهارت است.

وی افزود: همچنین از تمام عزیزانی که تلاش کردند تا مردم، نوروز خوبی داشته باشند تشکر و قدردانی می‌کنم و تشکر ویژه دارم از کسانی که در کاروان راهیان نور حضور یافتند.

آیت ‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به فرارسیدن دوازدهم فروردین روز جمهوری اسلامی گفت: بهترین سخن در این رابطه فرمایش حضرت امام(ره) است که بر این نکته تاکید کرده‌اند که مردم این روز را عید بگیرند و گرامی بدارند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به شهادت علی خلیلی طلبه ناهی از منکر گفت: چرا باید در جمهوری اسلامی و حاکمیت بهار دین، اراذل و اوباش این چنین میدان پیدا کنند که طلبه ۱۸ ساله را با چاقو بزنند و بدتر از آن، چند بیمارستان ببرند و نپذیرند بالاخره این طلبه پس از ۲ سال به شهادت برسد؟

آیت‌الله خاتمی گفت: اصل ۸ قانون اساسی درباره امر به معروف و نهی از منکر است و این اصل نباید روی زمین بماند. حضرت امام(ره) گفتند که ما به وزارت امر به معروف و نهی از منکر نیاز داریم. ۳ قوه به دنبال راهکاری باشند تا ما شاهد این اتفاقات نباشیم.

وی افزود: قوه قضاییه نیز موضع خوبی در این رابطه دارد. باید در این رابطه دادگاه ویژه‌ای تشکیل شود و قاضی این دادگاه نیز کسی باشد که تسامح بیجا نداشته و احکام لازم را درباره کسانی که کوتاهی کرده‌اند، صادر کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: من به روسای قوه قضائیه می‌گویم طوری عمل کنید که مرتکبین منکر بدانند که فضا برای آنان امن نیست و ناهیان از منکر در امان باشند.

آیت‌الله خاتمی همچنین با اشاره به شهادت یکی از مرزبانان ایرانی و تهدید ۴ نفر دیگر گفت: این مسئله بسیار برای ما گزنده است پاکستان قطعا باید پاسخگوی این جنایت باشد این که سفیر این کشور بگوید ما آنان را در این کشور نداریم، پاک کردن صورت مسئله است. شما باید پاسخگو باشید و کوتاهی خود را با حفظ جان این ۴ نفر کنار بگذارید. دولت پاکستان نباید مرجع و پناهگاه تروریست‌ها باشد.

وی افزود: نکته بعدی این است که یکی از مقامات آمریکایی گفته که ما اتفاقات را به دقت دنبال می‌کنیم ما می‌گوییم اگر سطحی هم نگاه کنیم دست یکی از دولت‌های عربی منطقه را می‌بینید که تا مرفق به خون مظلومان آغشته است و اینها هم پیمان شما هستند و شما شریک جنایات آنان در ایران، عراق و سوریه هستید.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: از مسئولان امنیتی نیز تقاضا می‌کنیم همانند عملیات دستگیری ریگی با همین عملیات شایسته تحسین با گروه جیش‌العدل نیز برخورد کنید و سازمان آنها را متلاشی کنید.

به گزارش فارس، آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص نامگذاری سال جاری و همچنین بیانات ایشان در مشهد مقدس گفت: مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کردند که راهبرد سال است و مسئولان امسال نیز باید برنامه‌های خود را در این چارچوب تنظیم کنند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به ضرورت حفظ اقتدار ملی گفت: این اقتدار با اقتصاد مستقل و پویا فرهنگ مستقل و علم و فن‌آوری محقق می‌شود ما در عرصه اول و دوم باید تلاش کرده و وضعیت را بهتر کنیم.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی گفت: در این بحث، هدف، مقاوم شدن اقتصاد و روی پای خود ایستادن است، اقتصاد مقاومتی اقتصاد دولتی نیست بلکه مردم محور است.

وی افزود: مسئله فرهنگ به تعبیر رهبری از اقتصاد مهمتر است و ما باید پاسدار فرهنگی باشیم که عزت را برای ما به ارمغان آورد و آن حفظ ارزش‌های دینی است و نباید بگذاریم دشمنان به صورت خزنده، ارزش‌های فرهنگی ما را زیر سوال ببرند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: در این میان هم نهادهای دولتی موثرند و هم نهادهای فرهنگی غیر دولتی مانند حوزه علمیه و دفتر تبلیغات باید مراقب باشند که تساهل و تسامح فرهنگی و لیبرالیسم فرهنگی رخنه نکند.

وی افزود: ما از شبهه بیمی نداریم اما شبهه‌افکنی خیانت و جنایت است و هیچ منطقی اجازه چنین چیزی را نمی‌دهد.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: رخنه فرهنگی چیزی نیست که آن را شوخی بگیرند. صدا و سیما و وزارت ارشاد باید مراقبت ویژه داشته باشند نباید اجازه دهند از بیت‌المال کتاب یا نشریه‌ای چاپ شود که مقدسات مردم را زیر سوال ببرند.

وی افزود: اقتصاد و فرهنگ از طریق عزم ملی قابل تحقق است و در این میان مدیریت جهادی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد قانونمداری، اخلاص، باور داشتن اصل ما می‌توانیم، ملت را باور داشتن و مرعوب نشدن در مقابل دشمن از مهمترین ویژگی‌های این مدیریت جهادی است.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
پیام آمریکا به ایران از طریق روسیه
پیام آمریکا به ایران از طریق روسیه
دادستان رباط کریم: بانک اقتصاد نوین پشتیبان موسسه آرمان ( البرز ایرانیان) در پرداخت ودیعه‏‌ها و سپرده‎های مردم می شود
بانک اقتصاد نوین پشتیبان موسسه آرمان ( البرز ایرانیان) در پرداخت ودیعه‏ ها و سپرد ‎های مردم می شود
تیلاپیا
۹ نوع ماهی که بهتر است نخورید
درختی که به عنوان زندان استفاده شد
درختی که به عنوان زندان استفاده شد
رهبر معظم انقلاب در محفل انس با قرآن در اولین روز ماه مبارک رمضان:
تجربه های ملت ایران نشان می‌دهد آینده از آنِ جوانان مؤمن است
استفاده از ظرفیت سدهای کرج و طالقان برای جذب گردشگر
استفاده از ظرفیت سدهای کرج و طالقان برای جذب گردشگر
مجله «فوربس» دریافتی سالانه رونالد، مسی و نیمار را فاش کرد
مجله «فوربس» دریافتی سالانه رونالد، مسی و نیمار را فاش کرد
حسن روحانی و ولادیمیر پوتین تلفنی گفتگو کردند
حسن روحانی و ولادیمیر پوتین تلفنی گفتگو کردند
نرخ دقیق بیکاری در استان البرز ارائه می‌شود
ّنرخ دقیق بیکاری در استان البرز ارائه می‌شود
یارانه بخش صنعت
اختصاص یارانه بخش صنعت به کارگاه ها در پایان خرداد
حمله گرگ به 5 نفر از روستائیان در آوج
حمله گرگ به ۵ نفر از روستائیان در آوج
البرزی‌ها رتبه ششم مشارکت در انتخابات را کسب کردند
البرزی‌ها رتبه ششم مشارکت در انتخابات را کسب کردند
۶ ساعت تدریس اجباری مدیران مدارس ابتدایی لغو شد
۶ ساعت تدریس اجباری مدیران مدارس ابتدایی لغو شد
برژینسکی درگذشت
برژینسکی درگذشت
محمد حسین پور سایان
قهرمانی رزمی کار البرزی در مسابقات المپیک آسیایی باکو
ربنای شجریان امسال از تلویزیون پخش می‌شود؟
ربنای شجریان امسال از تلویزیون پخش می‌شود؟
وزش باد شدید و گردوخاک برای 2 روز آینده البرز
وزش باد شدید و گرد و خاک برای ۲ روز آینده البرز
درخواست مهران مدیری از دولت جدید برای تحقق وعده‌ها
درخواست مهران مدیری از دولت جدید برای تحقق وعده ها
پلمپ یک باشگاه ورزشی در کرج
پلمب یک باشگاه ورزشی در کرج
مخالفت وزیر کشور با استعفای استاندار کرمان
مخالفت وزیر کشور با استعفای استاندار کرمان