تارخ انتشار: پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۱
کد خبر : 44652
چاپ خبر
بازدیدها: 1,832

روحانی در همایش انتظار و امید:

اقلیت حق ندارد به تصمیم اکثریت بی‌ احترامی کند/ عده‌ ای هنوز در عصر حجر زندگی می‌کنند

13930311000706_PhotoA

کرج رسا: رئیس جمهور تاکید کرد: ما منتظر روزی هستیم که امام عصر (عج) بیاید و افراط‌ها را برای همیشه پایان دهد؛ منتظر روزی هستیم که بیاید پرچم اعتدال‌، عدالت و پیشرفت و رفاه و بهبود زندگی مردم را برافراشته کند.

 به گزارش کرج رسا، حجت‌ الاسلام حسن روحانی رئیس‌ جمهور در همایش انتظار و امید که  در سالن بزرگ وزارت کشور برگزار شد در ابتدای سخنانش اظهار داشت: امروز و  امشب و فردا جشن امید همه ماست. جشن برای انتظار صبح امید و پایان شب یلدای طولانی غیبت.

وی افزود: هر چقدر که غیبت آن عزیز طولانی‌تر شود، امید ما به روز ظهورش بیشتر خواهد شد، ما منتظریم، منتظر روزی که بیاید و افراط‌ها را برای همیشه پایان دهد؛ منتظر روزی هستیم که بیاید پرچم اعتدال‌، عدالت و پیشرفت و رفاه و بهبود زندگی مردم برافراشته کند، بیاید و صلح و دوستی و آشتی را برای همه مردم به ارمغان آورد.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: او امام عدل و عدالت، و فرمانروای اعتدال است، او خواهد آمد تا مردم در کنار هم بهترین همزیستی و بهترین زندگی شکوهمند انسانی را تجربه کنند، چقدر زیباست که امسال ایام ولادتش و جشن بزرگ انتظار او با روزهای امید این مردم، حضور این مردم، شکوه این مردم و روزی که مردم پرچم عزت و اعتدال را در این سرزمین برافراشتند، همزمان است.

وی ادامه داد: ما هم منتظر روز موعودیم و هم امیدوار به آن روز البته منتظری که گوشه‌ای بنشیند و زانوی غم در بغل بگیرد و تحرکی نداشته باشد، آن انتظار جانسوز و جانکاه خواهد بود اما منتظری که تلاش می‌کند و زمینه را برای حضور همه آن وعده‌ها و مائده‌های آسمانی آماده می‌سازد و شرایط را برای عدل و عدالت و انصاف آماده می‌کند، آن انتظار امیدبخش، فرح‌بخش و روح‌بخش است و به جامعه تحرک و طراوت می‌بخشد.

روحانی بر همین اساس یادآور شد: ما از سال ۴۳ در انتظار فرج و بازگشت اماممان به سرزمین‌مان بودیم، اما این انتظار نتوانست آن امیدمان را محقق کند تا روزی که مردم با شور به صحنه آمدند، با ایثار به صحنه آمدند، خیابان‌ها را پر کردند و با شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» زمینه را برای آن ظهور آماده کردند.

وی تصریح کرد: همه دست به دست هم دادند، ۵۵ را می‌گویم، ۵۶ را می‌گویم، ۵۷ را می‌گویم، عید فطرش را می‌گویم، ۱۷ شهریورش را می‌گویم، عاشورا و تاسوعایش را می‌گویم، این انتظاری بود فعالانه و کنشگرانه، انتظاری بود توأم با حرکت، با شور، ایثار و فداکاری و بالاخره این انتظار توانست فرج و گشایش را آماده کند و راه را برای طلوع خورشید از مغرب‌زمین آماده نماید و ۱۲ بهمن ۵۷، روز آمدن بوی عطر در این سرزمین را مهیا کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر منتظر واقعی باشیم و انتظار ما به منزله مشاهده برسد آن زمان عقل و خرد و اندیشه ما را فرا می‌گیرد گفت: در این روز دوران غیبت مانند دوران ظهور خواهد شد.

وی ادامه داد: باید خود را از پشت دیوار غیبت خارج کنیم وگرنه او حاضر است و باید با عقل و معرفت نگاهمان به گونه‌ای باشد که انگار در دوران ظهوریم.

رئیس جمهور با اشاره به حماسه مردم در ۱۲ بهمن، ۲۲ بهمن و دوران دفاع هشت ساله اظهار داشت: همان ملتی که ماه‌ها قبل از انتخابات ناامیدی سراسر آن را فرا گرفته بود و بسیاری از مردم می‌گفتند مگر انتخابات هم تاثیری دارد و فایده‌ای دارد به صحنه آمدند؛ حتی به خود من هم می‌گفتند که چرا به صحنه آمده‌ای و ثبت‌نام کرده‌ای، مگر کشور را نمی‌شناسی و نمی‌دانی مکانیزم صندوق رای چگونه است.

روحانی ادامه داد: اما شور و حضور مردم و آن سخن تاریخی رهبر که گفت صندوق رای حق‌الناس است و آنهایی که به نظام نیز علاقه ندارند برای ایران خود پای صندوق رای بیایند آنچنان فضایی در کشور ایجاد کرد که روزهای خرداد گویی خرداد دیگری است.

وی با اشاره به پیام انتخابات ۲۴ خرداد برای جهانیان گفت: ما به همه جهانیان اعلام کردیم که در کشور ما رقابت جوانمردانه خواهد بود و رو در روی هم صف نمی‌کشیم بلکه در کنار صندوق رای به صف می‌ایستیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: «ما در خرداد پارسال امید آفریدیم؛ نه فقط برای ایران که برای جهان و اغراق نمی‌کنم که هر کجا که رفتم و هر مسئولی را که در دنیا دیدم به من گفت انتخابات سال ۹۲ برای همه ما امیدآفرین بود.

رئیس جمهور با تاکید بر عزم دولت برای پیمودن راه انتظار و حضرت ولیعصر (عج) تصریح کرد: به امام زمان می‌گوییم که مسیر ظهورش را هموار می‌سازیم و می‌گوییم که مهدی جان از خرداد سال گذشته ملت ما به دست توانمندش خرافه‌ها را زدود.

وی ادامه داد: ملت ما سال قبل در برابر مولایش در انتخابات سر فرود آورد و در برابر خرافه‌گرایان از امام زمان عذرخواهی کرد.

روحانی با بیان اینکه راه ملت ما در انتخابات خرداد ۹۲ انتخاب شد افزود: رئیس جمهور به عنوان خادم همه مردم خواهد بود و دولت نیز دولت همه مردم است و در برابر همه موافقان،حامیان، منتقدان و حتی مخالفان سر فرود می‌آوریم.

رئیس جمهور اضافه کرد: دولت و حامیان واقعی آن گرچه گروهی با زبان تکریم با ما سخن نگویند اما پاسخ ما به آنها با زبان کرامت و ادب خواهد بود.

روحانی با بیان اینک ما برای صلح‌، آشتی و برادری در کنار هم جمع شدیم و امروز روز وحدت بوده و روز شکاف و فاصله نیست تصریح کرد: امروز روز برچسب زدن به یکدیگر نیست بلکه روز چسبندگی بیشتر مردم جامعه است.

وی افزود: اولین راهی که ملت انتخاب کرد راه اعتدال و میانه‌روی بود؛ این راه بازگشت ناپذیر خواهد بود.

روحانی با تاکید بر اینکه اعتدال و میانه‌روی به معنای انتخاب بین حق و باطل نیست گفت: اعتدال به معنای انتخاب راهی بین راست و دروغ، و یا راهی بین منفعت ملی و از بین بردن منافع ملی نیست، بلکه اعتدال یک روش و بینش است.

رئیس جمهور اضافه کرد: اعتدال یعنی همان روشی که منتظر آن هستیم و امام زمان (عج) نیز همان سیره را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: اعتدال بدین معناست که از افراط در جمع کردن دشمن و دشمن تراشی و تفریط در زمینه دوستان زیاد دور شویم.

روحانی گفت: اعتدال یعنی راهی که با همه مردم با ادب سخن می‌گوییم و به پاسخی گوش می‌دهیم که توام با ادب باشد.

وی اظهار داشت: اعتدال یعنی مسیری که از عقل و خرد استفاده کنیم و این خرد به ما می‌گوید ضمن حفظ فناوری باید تحریم‌ها و سایه شوم آن را از سر ملت ایران برداریم.

روحانی اضافه کرد: خرد و عقل به ما می‌گوید باید به دنبال صلح در منطقه و جهان باشیم و به ما می‌گوید اداره و توسعه کشور بدون مردم و حضور آنها امکان پذیر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه خرد و عقل به ما می‌گوید کشور از آن مردم است تصریح کرد: کشور هیچ صاحبی جز ملت ایران ندارد و عقل و خرد به ما می‌گوید باید فقرها را بزداییم و تردیدها را کم کنیم.

روحانی ادامه داد: خرد و عقل به ما می‌گوید در توسعه و پیشرفت نه همانند کشورهای منطقه که باید از آنها پیشی بگیریم؛ خرد و عقل به ما می‌گوید آن مصوبه‌ای که ۱۰ سال است خاک می‌خورد یعنی چشم‌انداز ایران را کشوری توسعه یافته می‌داند.

وی با بیان اینکه برای حرکت در مسیر خردورزی باید از عقل و خرد همگان استفاده کنیم گفت: همه چیز در نزد همگان است و باید از خرد جامعه استفاده نمود.

روحانی جشن انتظار و امید را جشن ملت ایران خواند و افزود: عده‌ای ولو اندک اما با ابزار و ادوات تبلیغی فراوان می‌خواهند این امید را در دل مردم کم رنگ کنند ولی ما به همه آنهایی که راه و سخنی را برگزیده‌اند که با انتخاب مردم در تضاد است، اعلام می‌کنیم مردم برای همیشه اعلام کرده‌اند که خشونت و افراطی‌گری را قبول نداریم و اعلام داشتند که یک دولت یک ملت و یک حکومت دارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: مردم در تمام صحنه‌ها اعلام کرده‌اند هیچ گروه و هیچ جناحی حق ندارد انقلاب را به نام خود مصادره کند. و هیچ جناحی حق ندارد دفاع مقدس و رهبری را برای خود مصادره نماید.

وی با بیان اینکه کشور، قانون اساسی، رهبری، و منافع ملی مربوط به همه ملت از همه اقوام و مذاهب است اظهار داشت: ایران از آن همه ایرانیان است و ما به همه اقوام، مذاهب، ادیان، همه فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها زیر پرچم ایران و اسلام نیز احترام می‌گذاریم.

رئیس‌جمهور با اشاره به گذشتن ۱۰ ماه از آغاز به کار دولت یازدهم و دوازده ماه از انتخابات خرداد ۹۲ اظهار داشت: در همه این ۱۰ ماه شروع کار دولت و ۱۲ ماه از انتخابات هیچ‌گاه وعده‌هایی که به شما داده‌ایم از یاد نبرده و نخواهیم برد.

وی با بیان اینکه اقلیت محترم است همانطور که اکثریت محترم است، اظهار داشت: اما اقلیت حق ندارد آنچه اکثریت تصمیم گرفته مورد بی‌احترامی قرار دهد.

روحانی اضافه کرد: آنچه به شما وعده داده شده این دولت به عنوان وظیفه آن را دنبال می‌کند، اما از دیرباز به ما یاد داده‌اند الامور مرهونه باوقاتها.

وی با بیان اینکه دولت بر مبنای وعده‌هایی که به مردم در زمینه سیاست خارجی و داخلی فرهنگ و اقتصاد داده گام‌های بلندی برداشته است، تصریح کرد: البته تا رسیدن به هدف راه طولانی وجود دارد ولی من به عنوان خادم شما اعلام می‌کنم که کاملاً به آینده امیدوارم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: دل‌های ما کاملاً محکم است و کاملاً متکی به لطف خدا و حمایت مردم و توجهات ولی‌عصر هستیم؛ شما امروز عزت ایران را در برابر جهان می‌بینید و چهره واقعی ایران و دولت آن برای همه جهانیان نمایان شده است.

وی با بیان اینکه در هیچ کشوری کسی نام ایران را با اهانت نمی‌برد، اظهار داشت: اگر امروز قدرتمندانه در جهان حرکت می‌کنیم برای این است که همه می‌دانند این دولت برآمده از رأی ملتی است که همه از تاریخ آن باعظمت یاد می‌کنند؛ ولی یادمان باشد اگر می‌خواهیم باادب با ما حرف بزنند، ما نیز باید با ادب با جهان حرف بزنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: انقلابی بودن، قاطعیت و عزت به معنای لحن ناسالم نیست و ما راهی را که در سیاست خارجی و داخلی پیش گرفته‌ایم ادامه خواهیم داد.

روحانی در ادامه سخنرانی خود با بیان اینکه مگر ما چه گفته‌ایم که برخی برآشفته‌اند؟ گفت: ما فقط گفتیم فرهنگ از آن مردم است و مردم باید برای تعالی آن گام بردارند؛ فرهنگ یعنی آنچه با آن زندگی می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه مگر بناست کسی فرهنگ را در کپسول کرده و با نسخه آن را از داروخانه دریافت کند، افزود: گویی عده‌ای هنوز در عصر حجر زندگی می‌کنند

وی با بیان اینکه ما با یکدیگر می‌توانیم  تصریح کرد: این دولت معتقد است کشور برای مردم است و همه کار را مردم باید انجام دهند؛ دولت مجری خاص مردم بوده و اجراکننده خواست ملی بوده و سیطره‌ای بر خواست ملی ندارد بلکه خواست ملی بر دولت سیطره دارد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه پیام انتخابات ۲۴ خرداد پیام برادری و آشتی بود اظهار داشت: کشور و منطقه و جهان با مشکلات فراوانی مواجه است؛ چرا امروز در منطقه ما این همه کشتار وجود دارد و در سوریه خون بی‌گناهان ریخته شده و چرا در عراق جنگ و کشتار را شاهدیم؟

روحانی افزود: چرا یک گروه افراطی با مردم این چنین می‌کنند؟ و من امیدوارم که فیلم‌هایش را ندیده باشید که دیروز در موصل و پیش از آن در حلب چه جنایت‌هایی کردند و متأسفانه خود را مسلمان نیز نامیده‌اند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه من دچار حیرتم که برخی چطور با تئوری‌های غلط خود بذر خشونت را در افکار جامعه می‌پاشند، اظهار داشت: چرا برخی کاری می‌کنند که وحدت جای خود را به نفاق بدهد؟ مگر از نفاق و اختلاف چه سودی برده‌اند که می‌خواهند به راه گذشته برگردند.

روحانی با تأکید بر اینکه راه گذشته برگشتنی نیست، تصریح کرد: امروز در منطقه، خشونت و ترور و آوارگی را مشاهده می‌کنیم و ما به عنوان دولت ایران ضمن آنکه این خشونت را تحمل نمی‌کنیم و به نوبه خود با خشونت و افراط و تروریسم در جهان و منطقه می‌جنگیم و مبارزه می‌کنیم، ولی پیام روشنی هم داریم که دشمنان وحدت دنیای اسلام و منطقه بیکار ننشسته‌اند و زمینه اختلاف را فراهم می‌کنند.

رئیس‌ جمهور ادامه داد: پیام ۲۴ خرداد برای همه مردم ایران پیام وفاق، وفاداری و محبت است.

روحانی در پایان به نشست خبری روز شنبه خود با خبرنگاران اشاره و خاطرنشان کرد: من شرح آنچه در این ۱۰ ماه آغاز به کار دولت گذشته است را در روز شنبه و در مصاحبه مطبوعاتی بیان خواهم کرد.

 

 

 

 

فارس

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
1
قصه شب؛ رادیو کرج رسا / روباه حیله گر
2
ویدیو؛ جزئیات شلیک به یک کوادکوپتر در تهران
اوباما
اوباما برای آخرین بار ایران را متهم کرد
1
دومین فراخوان جشنواره‌ عکاسی، گرافیک و معماری البرز آغاز شد
وی ادامه داد: این عملیات در دو مرحله و با حضور 540 نفر از عوامل انتظامی و 80 اکیپ خودرویی اجرایی شد و ضمن تخریب و پاکسازی اماکن از توزیع کنندگان مواد مخدر، از اراضی تصرف شده رفع تصرف به عمل آمد و به دولت تحویل داده شد.
تخریب ۱۰۴ بنای غیرمجاز در حصار کرج
خروج هلی شات از منطقه پرواز ممنوع با شلیک پدافند هوایی
خروج هلی شات از منطقه پرواز ممنوع با شلیک پدافند هوایی
عبادالله کامکار
اختصاص ۵ میلیارد تومان برای احداث نمایشگاه‌ بین‌المللی البرز
سردار سلیمانی 3
نشستن سردار سلیمانی در مقابل رهبر داعش در یکی از سخنرانی های او
به گزارش ایسنا، «جام‌نیوز» نوشته است: خرافات گاهی انسان را تبدیل به حیوان وحشی می‌کند.

در آفریقا و بویژه در تانزانیا برخی بر این باورند که در بدن کودکانِ زال، روحی شیطانی غلبه کرده و برای خارج کردن این روح از بدنشان باید یکی از اعضای بدن بریده و فروخته شود.

براکا روسامو یکی از کودکانی است که قربانی این خرافه شد. پدر او دست راستش را برید و به قیمت ۵۰۰۰ دلار به فروش رساند و چون تغییری در وضعیت فرزندش ندید، او را روانه یتیم‌خانه‌ای کرد که در آن تمام کودکانِ زال نگهداری می‌شوند.

هم‌اکنون این پسربچه در یتیم‌خانه به سر می‌برد و تحت درمان‌های پزشکی لازم است. او تنها یک آرزو دارد و آن اینکه در آینده پزشک شود.
پدری یک دست پسرش را فروخت! + عکس
قیمت خودرو
افت قیمت برخی خودروهای داخلی
پذیرفته شدگان سه برابر ظرفیت آزمون استخدام پیمانی سال 95 آموزش و پرورش استان البرز
پذیرفته شدگان آموزش و پرورش البرز به مراکز اداری مراجعه کنند
«انتقام زیبا» از نامزدی که ناگهان همه چیز را خراب کرد
«انتقام زیبا» از نامزدی که ناگهان همه چیز را خراب کرد
نمک صورتی
در مورد نمک صورتی چه می دانید؟
اختصاص زمین برای ساماندهی دستفروشان در فردیس
اختصاص زمین برای دستفروشان در فردیس
واکنش تازه چین به ترامپ با انتشار بیانیه ای توسط وزارت امور خارجه این کشور صورت گرفت و این وزارتخانه به صراحت تاکید کرد که اصل چین واحد (یک چین) به هیچ وجه قابل قابل مذاکره نیست. رئیس جمهوری منتخب آمریکا در تازه ترین سخنان خود اعلام کرد بود که از این اصل برای گرفتن امتیاز از چین استفاده خواهد کرد و فعلا خود را ملزم به اجرای آن نمی بیند. ترامپ تهدید کرده است که به دلیل چالش های فراوان با چین در دریای جنوبی و در عرصه تجارت جهانی، به دنبال زیر پا گذاشتن این اصل و تقویت روابط با منطقه تایوان است. در بیانیه وزارت امور خارجه چین که روز دوشنبه منتشر شده با اشاره به اینکه در جهان فقط یک چین وجود دارد، تاکید شده است: تایوان هم بخشی از همین چین است و اینکه همین چین دولت و حکومت مشروع به حساب می آید. در حالی که چین بر قابل مذاکره نبودن این اصل تاکید می ورزد،‌ ترامپ می گوید که از دیدگاه او همه چیز از جمله اصل چین واحد قابل گفت وگو است. در بیانیه مزبور به ترامپ و دولت وی هشدار داده شده است که حساسیت مساله تایوان و اصل چین واحدرا درک کرده و اجازه ندهد کل روابط دوجانبه تیره شود. اولین هشدار پکن به ترامپ مربوط به ماه دسامبر سال گذشته میلادی (آذر ماه 95) است که در آن زمان گفته بود، نمی داند چرا وقتی به تایوان میلیاردها دلار سلاح از جانب آمریکا فروخته می شود نباید با آن جزیره رابطه داشت. تارنمای ژاپن تودی نیز امروز در گزارشی نوشت: چین حتی تهدید کرده است که اگر ترامپ به این رفتارها و اقدامات ادامه دهد این کشور نیز از نیروهای خصم در داخل آمریکا حمایت خواهد کرد. به گزارش ایرنا، پس از گفت و گوی تلفنی ترامپ با خانم «تسای اینگ ون» رئیس حکومت تایوان در ماه دسامبر و اعتراض چین به این اقدام بی سابقه در ۳۷ ساله گذشته، ‌رئییس جمهوری منتخب آمریکا گفت که ما 2 میلیارد دلار در سال گذشته به تایوان سلاح فروخته ایم اما نمی توانیم با رهبر این جزیره تلفنی گفت و گو کنیم و این قابل قبول نیست. تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال 1949 میلادی از یکدیگر جدا شدند، اما پکن این جزیره را بخشی از خاک خود می داند و مایل است که در تایوان بعد از پیوستن به سرزمین مادری نیز الگوی یک کشور و دو نظام را همچون هنگ کنگ وجزیره ماکائو پیاده کند.
تازه ترین هشدار جدی چین به ترامپ
عکس ... وزیر زن اسپانیایی با دامن کوتاه در دیدار با سران سعودی
عکس خبر؛ وزیر زن اسپانیایی با دامن کوتاه در دیدار با سران سعودی
ویدیو ... پاسخ داور به بازیکنی که پس از گل زدن خواستگاری کرد!
پاسخ داور به بازیکنی که پس از گل زدن خواستگاری کرد!
اوباما: یکی از اختلاف‌هایم با نتانیاهو برجام بود
اوباما: یکی از اختلاف هایم با نتانیاهو برجام بود
ویدیو ... نجات معجزه‌آسای هواپیمای روسی پس از اصابت مستقیم صاعقه
نجات معجزه آسای هواپیمای روسی پس از اصابت مستقیم صاعقه + فیلم
درخواست ضد ایرانی مقامات اسبق آمریکا از ترامپ
درخواست ضد ایرانی مقامات اسبق آمریکا از ترامپ