تارخ انتشار: شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۷
کد خبر : 21387
چاپ خبر
بازدیدها: 1,882

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز:

البرز جز مهاجر پذیرترین استان های کشور در خصوص اتباع خارجی است

بهزاد جعفری 1

کرج رسا: مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز گفت: در حال حاضر استان البرز، جز استان هایی است که بیشترین اتباع خارجی را پذیرا بوده است، که عده ای از این اتباع دارای کارت آمایش و یا گذرنامه هستند ولی متاسفانه آمار اتباع غیر مجاز نامشخص می باشد که علت آن ورود و خروج غیرقانونی بین ایران و افغانستان است.

به گزارش کرج رسا، آنچه در ادامه می خوانید، حاصل گفتگوی خبرنگار کرج رسا با بهزاد جعفری مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز، در خصوص معرفی اجمالی فعالیت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، وضعیت اشتغال اتباع خارجی، وظایف دفاتر کفالت اقامت و اشتغال و… در استان البرز است.

لطفاً در خصوص نحوه ورود پناهندگان و اتباع افغانی به کشور ایران توضیح فرمائید.

بعد از اشغال افغانستان بوسیله اتحاد جماهیر شوروی سابق وبه دنبال آن شروع و تداوم کشمکش ها و جنگ های داخلی خیل عظیم آوارگان افغانی به سوی جمهوری اسلامی ایران سرازیر شدند.

دولت ج.ا.ا نیز بر اساس حس نوع دوستی و برادری با آغوش باز پذیرای آوارگان شد و این در حالی بود که آنها از طرق مختلف و بدون کنترل و بصورت گروهی به کشور وارد شدند، که بعدها برحسب سیاست های ابلاغی از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در راستای پذیرش، شناسایی، ساماندهی و کنترل و نظارت بر تردد و اقامت آوارگان و مهاجرین خارجی اقدامات موثری انجام گرفت.

همچنین بدنبال استقرار آرامش و امنیت نسبی در افغانستان و فروپاشی حکومت طالبان، با انعقاد تفاهم نامه ای مابین ایران، افغانستان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان عملاً از ابتدای سال ۱۳۸۱ تاکنون خیل عظیمی از اتباع افغانی به کشور خود بازگشت نمودند.

به عقیده ی بنده، اتباع افغانستان در طول این سالها تجربیات علمی و آموزشی و فرهنگی که در کشور ایران و سایر کشورها کسب کرده اند، با بازگشت عزت مندانه به کشور خود در راستای کاهش وابستگی های مالی- تجاری و اقتصادی به بیگانگان، با تلاش و کوشش آحاد ملت افغانستان باعث سازندگی و اعتلای کشورشان خواهند شد.

در حال حاضر اتباع خارجی استان البرز را چه کسانی تشکیل می دهند و از کدام کشورها مهاجرت کرده اند؟ و بیشترین کلونی زندگی اتباع خارجی در استان کدام مناطق می باشد؟

بیشترین اتباع خارجی ساکن در استان البرز افغانی، عراقی و پاکستانی هستند. بیش از ۹۰درصد آنان اتباع افغانی هستند و آمار پاکستانی ها و عراقی ها ناچیز است. در حال حاضر استان البرز چهارمین یا پنجمین استانی است که بیشترین اتباع خارجی را پذیرا بوده است، که عده ای از این اتباع دارای کارت آمایش (پناهندگی)، تعدادی نیز دارای گذرنامه می باشند ولی متاسفانه آمار اتباع غیر مجاز نامشخص می باشد که علت آن ورود و خروج غیرقانونی بین ایران و افغانستان است.

با توجه به قسمت دوم سوال شما باید گفت؛ کلنی سازی ممنوع می باشد و با تلاش هایی که شده است در هیچ یک از شهرهای استان اتباع خارجی بصورت متمرکز در یک منطقه زندگی نمی کنند.

اداره کل امور اتباع خارجی استان چه خدماتی به این اتباع ارائه می دهد؟

از جمله وظایف اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، نظارت بر کلیه ورود و خروج های اتباع خارجی با اقامت قانونی، مجوز تردد برای خروج از استان به مقصد استان های مجاز، پیگیری ثبت نام دانش آموزان در مدارس محدوده سکونت، پیگیری امور اداری احوال شخصیه( تولد، ازدواج، طلاق) و امور دادگاهی، پیگیری صدور گواهینامه رانندگی برای اتباع افغانستان واجد شرایط می باشد، همچنین به اتباع خارجی مجاز و کارت دار خدمات بیمه، آموزشی و اقامتی و بهداشتی نیز ارائه می دهد.

به طور مثال؛ امسال بالغ بر ۱۰هزار نفر از اتباع افغانی تحت پوشش بیمه تکمیلی پناهندگان قرار گرفتند و همچنین به منظور بهبود وضعیت معیشتی آقشار آسیب پذیر اتباع خارجی و غنی‌ سازی سفره خانوارهای بی‌بضاعت، سبد غذایی میان ۲۰۰ خانوار استان نیز توزیع گردید و طبق توافق سه جانبه بین اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی، وزارت آموزش و پرورش و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، تعداد ۵۰۰ فقره کارت هدیه بانکی نیز در دی ماه سال جاری بین دانش آموزان آسیب پذیر و بی بضاعت اتباع خارجی استان البرز توزیع گردید.

 

بهزاد جعفری

در مراسمی که با حضور مسئولین و کارشناسان اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز و نماینده سازمان امور پناهندگی نروژ در ایران(NRC)، برگزار شد، بیش از ۱۰۰ فقره کارت اعتباری بین سرپرستان خانوارهای آسیب پذیر اتباع خارجی استان توزیع شد.

همچنین از جمله اقداماتی که مقرر شده امسال در جهت رفاه عمومی اتباع خارجی در استان به بهره برداری برسد می توان به احداث و راه اندازی مرکز بهداشت در طاووسیه شهرستان ساوجبلاغ و مدرسه ۱۲ کلاسی واقع در منطقه خرمدشت کمالشهر و همچنین پیگیری و خرید یک دستگاه آمبولانس جهت اهداء به بیمارستان کمالی کرج اشاره کرد.

در بحث آموزش فنی و حرفه ای نیز با مجتمع فنی تهران(شعبه استان البرز) قراردادهایی بسته شده تا به اتباع خارجی، خدمات آموزشی و فنی و حرفه ای ارائه بدهند. اخیراً نیز در راستای اجرای اصل۴۴ قانون اساسی بخشی از وظایف این اداره کل به دفاتر کفالت اقامت و اشتغال اتباع خارجی واگذار شده است.

لطفاً در خصوص وظایف دفاتر کفالت اقامت و اشتغال توضیح فرمائید؟

در حال حاضر تمدید یا صدور مدارک آمایش۹ بدون حضور در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی و تمدید روادید، صدور یا تمدید پروانه اقامت اتباع خارجی بدون حضور در اداره پلیس مهاجرت و گذرنامه به دفاتر کفالت واگذار شده است که به تدریج وظایف دیگر به این دفاتر تفویض و محول خواهد شد که از آن جمله می توان به:

– صدور یا تمدید کارت کار بدون حضور در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان.

– افتتاح حساب به نام متکفل در بانک طرف قرارداد با امتیازات صدور کارت عابر بانک و واریز وجه بصورت رسمی به هر حساب مورد نظر در بانکهای افغانستان.

– پیگیری عدم پرداخت حقوق از سوی کارفرما.

– پیگیری برقراری غرامت حوادث ناشی از کار برابر ماده ۳ قانون تامین اجتماعی.

– پیگیری رفت به افغانستان و برگشت مجدد برای دارندگان گذرنامه و کارت آمایش.

– پیگیری شکایت علیه موجر در مورد عدم پرداخت ودیعه مسکن.

وضعیت اشتغال اتباع افغانی در استان چگونه است ؟ به نظر می رسد در استان این اتباع به فعالیت های غیر مجاز نیز فعالیت دارند ؟ علت چیست ؟

طبق قانون اتباع بیگانه در ایران تنها مجاز به فعالیت در ۴ عنوان و در ۵۶ فرصت شغلی از جمله؛ کارهای سنگبری، کشاورزی، دباغی، مقنی گری، کوره پز خانه ها، کارهای ساختمانی، بازیافت مواد شیمیایی، امحاء و سوزاندن زباله، تخلیه و نظافت مخازن استخرهای فاضلاب و کارگری تولید کود شیمیایی بوده و فعالیت اتباع افغانی تنها در این مشاغل مجاز می باشد، کار در کارخانه های موادغذایی و گلخانه نیز جزو ممنوعیت های کار اتباع بیگانه است.

متاسفانه در حال حاضر به علت کمبود نیروی بومی، افغانی ها در مکان های ممنوعه نیز فعال هستند. گاهی نیروهای بومی حاضر به انجام این کار نیستند و گاهی چون کارفرمایان مایل هستند حقوق و دستمزد کمتری بدهند، عموماً به تبعه غیر مجاز کار می دهند و آنها نیز از این مکان به عنوان پناهگاه استفاده می کنند، که در راستای اجرای طرح ساماندهی و جمع آوری اتباع غیر مجاز در استان البرز این موضوع مد نظر قرار خواهد گرفت.

در راستای اجرای طرح ساماندهی و جمع آوری اتباع غیر مجاز در استان البرز چه اقداماتی را آن اداره کل انجام داده است؟    

باید به اینکه نکته توجه داشت که ورود غیرقانونی نقض حریم حاکمیت یک کشور است، نقض حریم مرز و حاکمیت ملی کشورها تحت هیچ شرایطی با معیارهای اقتصادی و غیره قابل اندازه گیری نبوده و هیچ کشوری از جمله افغانستان نیز حاضر به نقض حریم حاکمیتی خود  تحت هیچ شرایطی نمی باشد.

لذا؛ با کارفرمایانی که از کارگران تبعه خارجی غیر مجاز و یا فاقد پروانه کار استفاده کنند برخورد خواهیم کرد. همچنین در این خصوص سیاست گشت های بازرسی با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیروی انتظامی در حال اجراست و با کارفرمایان متخلف برخورد و طبق قانون به دادگاه معرفی خواهند شد.

طبق قوانین کارفرمایانی که اتباع خارجی فاقد پروانه را بکار می گیرند بابت هر روز اشتغال آنان معادل پنج برابر حداقل دستمــــزد جریمه خواهند شد و در صورت تکرار این جریمه دو برابر خواهد گردید.

همچنین؛ واگذاری، رهن و اجاره هرگونه واحد صنفی، تجاری، تولیدی و خدماتی همچنین وسایل نقلیه به اتباع خارجی ممنوع می باشد و با خاطیان به شدت برخورد می شود و طبق قوانین مربوطه؛ رانندگان وسایل  نقلیه ای که نسبت به حمل و نقل اتباع خارجی فاقد مدارک معتبر اقامتی در محورهای مواصلاتی بین شهری اقدام نمایند، به جرم ارتکاب قاچاق انسان تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و وسیله نقلیه آنان حداقل به مدت ۶ ماه توقیف خواهد شد.

نحوه برنامه ریزی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان البرز و اداره کل آموزش و پرورش استان برای تحصیل فرزندان اتباع غیر مجاز در مدارس استان چیست؟  اخیراً در این خصوص نیز مطلبی در سایت خبری تیتر یک انعکاس یافته بود؟

بر اساس دستورالعمل ها، شیوه نامه ها و بخشنامه های ابلاغی به آموزش و پرورش از جانب اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، اشتغال به تحصیل دانش آموزان غیر مجاز در مدارس اعم از دولتی و غیر دولتی ممنوع می باشد و تخطی از مفاد بخشنامه های ابلاغی نیز قطعاً مستوجب برخورد قانونی مناسب خواهد بود. بدیهی است دانش آموزان مجاز شامل دارندگان کارتهای اقامت موقت، دفترچه پناهندگی و ویزای اقامت در کشور از قاعده فوق مستثنی بوده و قادر به تحصیل می باشند.

یک دیدگاه

  1. ناشناس آذر ۱۳, ۱۳۹۳ در ۲۱:۱۳ - Reply
     

    افاغنه را هرچه زودتر از ایران بیرون کنید تا مشکل اشتغال کشور حل شود

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
لیلة الرغائب
لیله الرغائب فرصتی مهم در بندگی و عبادت است
2
کاهش قیمت طلا و سکه در بازار آزاد
افتتاح مجتمع بندری کاسپین و آغاز عملیات ساخت اسکله مارینا و بزرگترین آکواریوم ایران
افتتاح مجتمع بندری کاسپین و آغاز عملیات ساخت اسکله مارینا و بزرگترین آکواریوم ایران
باران
وزش باد شدید، رگبار، رعد و برق و سیلاب طی ۷۲ ساعت آینده در البرز
کشف 45 تن برنج با برچسب تلقبی در البرز
کشف ۴۵۰۰۰ کیلو برنج با برچسب تقلبی در کرج
سازمان میادین میوه و تره بارشهرداری کرج
افزایش ساعت کار بازارهای میوه و تره بار کرج تا ۱۲ فروردین
برگزاری مسابقات آلپاین بانوان قهرمانی کشور در پیست دیزین
برگزاری مسابقات آلپاین بانوان قهرمانی کشور در پیست دیزین
شطرنج
برگزاری مسابقات سریع و برق آسا شطرنج در البرز
حادثه
برخورد ۲ دستگاه خودرو در جاده چالوس سه مصدوم برجای گذاشت
2
بازدید کم نظیر گردشگران از تپه باستانی ازبکی نظرآباد
آیت الله هاشمی رفسنجانی ۱۲ بار به طور مستقیم خود را در معرض انتخاب مردم قرار داد.
بازیگر غایب انتخابات
1
جسد مرد اندونزیایی در شکم مار ۷ متری پیدا شد + تصاویر
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-03-29 05:44:26Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
وحشت از بالستیک های ایران
اعمال و فضیلت‌های ماه رجب
اعمال و فضیلت های ماه رجب
کشف شیوه ای برای پیش بینی مرگ
روش عجیب برای پیش بینی زمان مرگ!
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-03-29 08:19:49Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
پلاک دیجیتال برای شناسایی پهپادها
به دنبال آتش سوزی دریک تالار عروسی در جاده آمل به بابل ۱۰ نفر مصدوم شدند
آتش سوزی در تالار عروسی ۱۰ نفر مصدوم برجای گذاشت
محسن رضایی: فردی که حرف‌هایی در خوزستان زده، اظهاراتش را تکذیب و اصلاح کند
فردی که حرف‌هایی در خوزستان زده، اظهاراتش را تکذیب و اصلاح کند
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-03-29 06:20:32Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
ایران امن در جهان ناامن
ویدیو؛ ماجرای تجاوز مجری مشهور به همکار
ویدیو؛ ماجرای تجاوز مجری مشهور به همکار