تارخ انتشار: جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۶
کد خبر : 42299
چاپ خبر

انتقاد تند خاتمی از برپایی برخی مجالس ضدفرهنگی با پول بیت‌ المال

IMG17345425

کرج رسا: خطیب نماز جمعه تهران از مسئولان خواست قانون جامع و همه جانبه حجاب که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده را اجرا کند.

 به گزارش کرج رسا،‌ آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه های امروز نماز جمعه تهران با اشاره به نامگذاری سال ۹۳ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: مقام معظم رهبری در سخنان خود تاکید کردند که فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است و در واقع این فرهنگ است که به اقتصاد و سیاست خط می‌دهد.

وی با بیان این‌که «مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با نمایندگان مجلس مقصودشان از فرهنگ را بیان کردند» گفت:‌ مقصود ایشان از فرهنگ انقلابی، دینی و ایجاد حرکت فرهنگی بر مبنای اسلام و ارزش‌های اسلامی است و تقویت باور، آداب و اخلاق اسلامی در جامعه است.

وی ادامه داد: براساس این معنا و همچنین بر اساس این‌که من ۴۲ سال است که طلبه هستم و در این حوزه فعالیت می‌کنم به صراحت می‌گویم مجلس گناه‌، کار ضد فرهنگی است می‌خواهد این مجلس گناه تحت عنوان کنسرت و موسیقی باشد یا هر عنوان دیگری. اینکه دخترها و پسرها را جمع کنیم و پول بیت المال را خرج کنیم دخترها بزک کرده، آرایش کرده و با حجاب بد بیایند و همچنین پسرها نیز بیایند. از پول بیت المال برای غافل شدن از خدا خرج کنیم این کار ضد فرهنگی است.

وی ادامه داد: لباسی که ما پوشیده‌ایم لباس امر به معروف و نهی از منکر است و اگر نمی‌توانیم مجلسی منهای گناه ترتیب دهیم این مجلس را ترتیب ندهیم. چه ضرورتی دارد از پول بیت المال مردم خرج غفلت از خدا شود.

سیداحمد خاتمی در ادامه سخنانش گفت: کل ائمه جمعه نسبت به مسائل فرهنگی حساس هستند، موضع ما در مورد نظام موضع آقاست، موضع رهبری تقویت دولت‌هاست و ما نیز بر اساس این امر باور داریم که باید کسانی که برای خدمت به مردم تلاش می‌کنند مورد حمایت قرار گیرند. ولی این به معنای ترک به امر معروف و نهی از منکر نیست. خود مسئولان بارها گفته‌اند سینه‌ گشاده برای شنیدن نقدها دارند و اگر نقدی شود به معنای موضع‌گیری و مخالفت نیست.

وی با بیان این‌که «ما نسبت به مسائل اقتصادی نیز حساس هستیم» گفت‌: مردم تهران به یاد دارند که وقتی فساد سه هزار میلیاردی رخ داد از همین تریبون به صورت صریح و قاطع از قوه قضائیه خواسته شده که با مفاسد اقتصادی برخورد کند و اکنون نیز همین را می‌خواهد. البته از قوه قضائیه تشکر نیز می‌کنیم که به صورت قاطعانه عمل کرد و در دیگر عرصه‌ها نیز باید چنین باشد.

وی در بخش دیگر از صحبت‌های خود افزود:‌ این روزها در کشور موضوعی مطرح شده که من می‌خواهم به صورت شفاف و صریح بیان کنم. مسئول محترمی گفته است به زور نمی‌توان مردم را راهی بهشت کرد. از این جمله سه معنا می‌شود برداشت کرد که ما یک معنای آن را باور داریم و معتقدیم که باید اینگونه باشد.

خاتمی در این راستا افزود:‌ مکتب ما مکتب منطق و استدلال است و شلاق نیست، ما باید راه را نشان دهیم و مسیر درست و غلط را بیان کنیم سیره پیامبر نیز اینگونه بوده است. قبیله‌ای مسلمان نمی‌شد پیامبر مامور نمی‌فرستاد که مردم را مجبور کند که به زور مسلمان بشوند. پیامبر مبلغ و معلم قرآن می‌فرستاد. این سخن بر این مبنا درست است. ولی اگر بخواهیم این سخن را اینطور معنی کنیم که مردم را آزاد بگذاریم که هر کاری می‌خواهند بکنند، مردم در عرصه‌های اخلاقی، سیاسی، اقتصادی آزاد باشند و حدود الهی را بشکنند و امر به معروف و نهی از منکر نداشته باشیم به صراحت می‌گویم، این معنا مورد تایید هیچ کس و مسئولی در نظام اسلامی نیست و آن را نمی‌توان به هیچ مسئولی نسبت داد.

وی گفت:‌ اگر معنای این حرف این باشد که ما موظف نیستیم که جاده را برای بهشتی شدن مردم هموار کنیم این معنا نیز درست نیست. رسالت حکومت دینی این است که جاده را برای بهشتی شدن مردم هموار کند. ماموریتش این است. چطور در عرصه اقتصادی مسئولان محترم امور را مدیریت می‌کنند مثلا در یک زمان می‌گویند فلان کالا وارد شود یا نشود، این اسمش هموار کردن جاده برای بهشت دنیای مردم است، و بر همین ملاک می‌گوییم حکومت وظیفه دارد جاده را برای بهشتی شدن مردم هموار کند و این تحلیل بدون هیچ موضع گیری یک جانبه‌ای درباره این سخن است.

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع حجاب اشاره کرد و گفت:‌ مساله حجاب مساله، مساله روز جامعه است و دغدغه قاطبه متدینین است.

وی با بیان این‌که «حجاب از احکام قطعی اسلام است و بیش از ۱۰ آیه قرآن گویای حجاب است و ده‌ها روایت در این زمینه داریم» گفت: فقها در معنای حجاب می‌گویند، خانم‌ها باید خودشان را بپوشانند و تنها وجه و کفین مجاز است.

وی با بیان این‌که «به تعبیر فقها حجاب از ضروریات دین و مسلمات دین است مثل روزه و نماز» گفت: امروز مساله حجاب از یک حکم فرعی گذشته است. دول غیراسلامی هروقت می‌خواهند با مسلمانان لج کنند می‌گویند حجاب ممنوع. مثلا در فرانسه می‌گویند بانوان محجبه باید جریمه بپردازند.

وی با بیان این‌که «حجاب یک مساله جزیی نیست و آبروی اسلام و تشیع در آن است» اظهار کرد: در ارتباط با حجاب دو پیشینه بیان می‌کنیم. پیشینه اول حجاب همان موضوعی است که قرآن و احادیث گفته و حجاب حضرت فاطمه و حضرت زینب است.

وی افزود: بدحجابی نیز در این کشور پیشینه دارد. اولین پیشینه آن مربوط به قرت‌العین بهایی است و دومی آن مربوط به رضاخان قلدر است.

این عضو مجلس خبرگان اظهار کرد:‌ یقین دارم خانم‌های شیعه و مسلمان حتما حضرت زهرا(س) و زینب(س) را ترجیح می‌دهند بر پیشینه ننگین دومی که اشاره کردم.

خاتمی در ادامه سخنان خود، گفت: بارها گفته‌ایم در رابطه با کل مفاسد از جمله بد حجابی و بی حجابی هم کار فرهنگی لازم است و هم کار اجرایی و این دو باید همزمان به پیش برود.

وی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی ایران یک قانون بسیار جامع در رابطه با حجاب نوشته شده است که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۶ است. این مصوبه دارای ۳۰۰ ماده است و برای ۲۵ نهاد وظیفه تعیین کرده است.

وی گفت:‌ برای گسترش حجاب در این کشور هیچ راهی جز اجرای این مصوبه نیست که متاسفانه این مصوبه اجرایی نشده است.

وی گفت:‌ از همین جا به مسئولان دولتی، قضایی و قوه مقننه پیغام می‌دهم که باید مشخص شود مجری این قانون باید کی باشد.

خاتمی گفت: این قانون جامع و همه جانبه است و قطعا با آن می‌توان مشکل بی حجابی را به فضل خداوند کم کرد و یا از بین برد و ان‌شاء‌الله بانوان جامعه ما نیز حریم دین را نگه می‌دارند.

خاتمی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با تبریک اعیاد شعبان و مناسب‌های پیش رو و فرارسیدن روز پاسدار گفت:‌ سپاه پاسداران در عرصه‌های مختلف نظام که مورد نیاز بوده، خوش درخشیده است.

وی همچنین با اشاره به فرارسیدن نیمه شعبان گفت:‌ جشن‌های نیمه شعبان مردمی بوده و باید مردمی بماند من از پدرها می‌خواهم که بچه‌هایشان را تشویق کنند که به سبک گذشته اقدام به برپایی جشن کنند.

وی ادامه داد: ۱۵ خرداد سال ۴۲ در واقع بذر انقلاب اسلامی کاشته شد، این روز شناسنامه انقلاب است و نباید از خاطره‌ها برود.

وی افزود: در ۱۹ دی ماه ۵۶ و اربعین‌های بعد از آن این بذر آبیاری شد و در ۲۲ بهمن ۵۷ این گل به بار نشست.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، به برگزاری مسابقات قرآنی در تهران اشاره کرد و گفت: این مسابقات بهترین شاهد بر این موضوع است که جمهوری اسلامی ایران و تشیع به قرآن اهتمام دارد. قرآنی که اهل تشیع می‌خواند همان قرآنی است که برادران اهل سنت می‌خوانند و در واقع می‌توان گفت این مسابقات بهترین دلیل بر دروغ بودن انتساب تحریم قرآن به شیعه است.

وی همچنین با تسلیت فوت آیت‌الله زرندی نماینده مجلس خبرگان در کرمانشاه و فرا رسیدن ۱۴ خرداد و بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام گفت: الحمد‌الله سراسر کشور در حال آماده شدن برای تجلیل باشکوه و گرامیداشت امام راحل رحمت‌الله است. این تجلیل حامل دو پیام است، پیام اول، پیام بیعت با مکتب امام است و پیام دوم، پیام بیعت با جانشین صالح امام است.

وی در ادامه به پنج ویژگی مکتب امام اشاره کرد و گفت: مکتب امام، مکتب عشق به خدا بود، مکتب امام راحل مکتب مردم سالاری دینی است. امام در پیشبرد نهضت از قدرت مردم استفاده کرد، آنها را باور کرد و به آنها عشق می‌ورزید.

خاتمی افزود: امام برای رای مردم ارزش قائل بود و رای آنها را تشریفاتی نمی‌دانست به مانند مقام معظم رهبری. امام رای مردم را سرنوشت ساز و تاثیرگذار می‌دید و می‌فرمودند میزان رای ملت است.

وی همچنین از ویژگی‌های مکتب امام را نفرت از استکبار و مبارزه با استکبار عنوان کرد.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان این‌که «مکتب امام، مکتب ولایت فقیه بود» گفت:‌ ایشان می‌فرمودند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشور آسیب نبیند. بحمدالله کشور آسیب ندیده است که به این علت مردم انصافا دین خود را به ولایت ادا کرده‌اند.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های مکتب امام را مراقبت از انقلاب بیان کرد و گفت: اگر مردم مراقب انقلاب‌شان نباشند آن چیزی برسرشان می‌آید که بر سر مصر آمد. امام نیز می‌فرمودند من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان بیفتد و الحمد‌الله نیز نیفتاده و نخواهد افتاد.

خاتمی با بیان این‌که «بیعت با جانشین صالح امام از دیگر شاخصه‌های انقلاب اسلامی است» گفت:‌ مقام معظم رهبری با همان شجاعت، اخلاص و تدبیر ۲۵ سال بعد از ارتحال امام راحل همان راه را ادامه دادند و در واقع ایشان ترجمان خط امام و مفسر واقعی خط امام (ره) است.

 

 

 

 

ایسنا

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
موزه مدال و لوازم شخصی  مریم میرزاخانی موسسه رعد طالقان
رونمایی از سردیس و تمبر «مریم میرزاخانی» + عکس
خداحافظی استاندار پیشین البرز با ایران کوچک
خداحافظی استاندار پیشین البرز با ایران کوچک
3
تصویری از چک‌ جدید بانک مرکزی
1
روحانی: خروج از برجام به معنای تضعیف جامعه بین‌المللی است
"صیاد" برای اعتبار چک به شبکه بانکی آمد/چک‌ها هم‌شکل شدند
«صیاد» برای اعتبار چک به شبکه بانکی آمد/ چک‌ها هم‌شکل شدند
تئاتر
کرج فاقد یک سالن استاندارد تئاتر است
والیبال بانوان قهرمانی آسیا / استرالیا حریف بعدی ایران شد
تایلند، نخستین حریف ایران/ آغاز ماجراجویی دختران والیبالیست
1
چه کیف و کفشی برای دانش آموزان مناسب است؟ / نحوه صحیح استفاده از کوله پشتی
d982db8cd985d8aa-d8aed988d8afd8b1d988-machined987d8a7db8c-d9bed8b1d8b7d8b1d981d8afd8a7d8b1-d8afd8b1-d8a8d8a7d8b2d8a7d8b1-d8afd986d8af.jpg
حواله‌ رنو ساندرو استپ وی نخرید!
2
چگونه اکانت شبکه‌های همایشی را به طور کامل پاک کنیم؟
2
لیلا رجبی از بهناز شفیعی موتورسواری یاد می گیرد +عکس
سردرد سمت چپ سر را جدی بگیرید
سردرد سمت چپ سر را جدی بگیرید
تلاش پژو جهت تولید مستقل خودرو در ایران
تلاش پژو جهت تولید مستقل خودرو در ایران
تصاویر نمونه اولیه گوشی پرچمدار نوکیا 9 منتشر شد
تصاویر نمونه اولیه گوشی پرچمدار نوکیا ۹ منتشر شد
4
جوان اصلاح طلب را باور کنید!
2
انرژی باد و مشخصات آن
1
مهار مخزن ۱۵ تنی مواد سوختی توسط آتش نشانی هشتگرد
دادستان عمومی و انقلاب کرج گفت: یکی از مدیران اداره راه و شهرسازی کرج به اتهام اخذ رشوه و تضییع حقوق بیت‌المال بازداشت شد.
بازداشت یکی از مدیران اداره راه و شهرسازی کرج به اتهام اخذ رشوه
فداکاری یک معلم زن در کرج مانع از ربایش دختر ۸ ساله شد/ آدم‌ربا دستگیر شد
فداکاری یک معلم زن در کرج مانع از ربایش دختر ۸ ساله شد
آنگ سان سوچی
«سوچی» نقض حقوق بشر در میانمار را محکوم کرد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی