تارخ انتشار: دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۱
کد خبر : 49531
چاپ خبر

رئیس شورای اسلامی شهر کرج:

انتقاد «دادگو» از طرح تامین آب تهران/ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

دادگو

رئیس شورای اسلامی شهر کرج با به صدا در آوردن زنگ خطر احتمال خشک شدن منابع طبیعی جاده چالوس و تغییرات اکوسیستمی در منطقه، اظهار کرد: طرح تامین آب پایتخت نشینان به قیمت کم آبی در کرج تمام شد.

به گزارش کرج رسا، محمود دادگو رئیس شورای شهر کرج از رودخانه کرج به عنوان یکی از پنج رودخانه مهم کشور یاد کرد و با انتقاد از اراده وزارت نیرو جهت اجرای طرح انتقال تونلی آب کرج به تهران، اذعان داشت: رودخانه و سد کرج کشش میزان برداشت کنونی آب را ندارند و با توجه به کاهش چشمگیر بارندگی ها و افزایش تبخیر آب، می رود که سرنوشتی تلخ برای آنان رقم بخورد و دو استان مهم کشور را در معرض بحران جدی بی آبی قرار دهند.

رئیس پارلمان شهری کرج با بیان اینکه نگاه ها به طرح انتقال آب رودخانه کرج به تهران باید واقع بینانه باشد، ضرورت تهیه آب شرب مصرفی پایتخت نشینان را قابل توجه دانست و در عین حال خاطر نشان کرد: مسئولان وزارت نیرو باید ضمن توجه به اعتراض ها و اظهارات مخالفان، تاثیرات نامطلوب این طرح بر محیط زیست و منابع آبی را مورد ارزیابی قرار دهند تا در آینده عواقب تلخ آن گریبانگیر همگان نشود؛ چرا که اقدامات بعدی حُکم نوشداروی پس از مرگ سهراب را خواهد داشت.

عضو کمیته بهداشت و سلامت شورای شهر کرج از شور شدن منابع آب زیر زمینی، افت شدید سطح آبخوان ها، حفر چاه های غیر مجاز، افزایش بی رویه برداشت آب از منابع آبی و افزایش بدون قاعده پدیده مهاجرت به عنوان دیگر عوامل تشدید کننده بحران کم آبی یاد کرد و گفت: با تشدید فعالیت های انسانی در حوزه منابع طبیعی و محیط زیستی، آهنگ جیره بندی آب زودتر از پیش بینی کارشناسان نواخته شد و وزارت نیرو از تنش جدی آب در بیش از پانصد شهر کشور خبر می دهد که در دو استان تهران و البرز به بحران جدی کم آبی تبدیل شده است؛ این موضوع سند اثبات دغدغه های کارشناسان درباره تجدید نظر جدی درباره راهکارهای تامین آب شرف مصرفی پایتخت نشینان است.

پیامدهای مخرب انتقال آب کرج بر موقعیت گردشگری جاده چالوس

این مقام سابق وزارت نیرو خاطر نشان کرد: با پیش روی پیامدهای مخرب انتقال آب کرج به تهران، موقعیت گردشگری جاده چالوس به عنوان چهارمین جاده زیبای جهان به خطر می افتد و با وقوع تغییرات اکوسیستمی و اکولوژیکی، شاهد مرگ تدریجی گونه های خاص گیاهی و جانوری در منطقه مذکور خواهیم بود.

دادگو با اشاره به الگوبرداری یکی از کشورهای شمال قاره آمریکای شمالی جهت ساخت مسیری مشابه جاده چالوس، از هزینه های میلیاردها تومانی اجرای آن خبر داد و گفت: برغم قرار گرفتن جاده زیبا و گردشگری چالوس در کانون توجه جامعه جهانی و بازدید مستمر سفرای کشورها و گردشگران خارجی از طبیعت بکر آن اما متاسفانه منابع طبیعی نیز مسیر آثار تاریخی را پیش گرفته و در سایه کم توجهی مسئولان، رو به نابودی و یغما می رود.

منشاء اصلی تهدید رودخانه کرج، انتقال آب به تهران است

عضو چهار دوره شورای شهر کرج با اشاره به مصوبه شورای امنیت ملی برای تخریب تعدادی از هتل ها و اماکن کنار سد کرج به منظور جلوگیری از آلودگی آب رودخانه و به خطر افتادن محیط زیست منطقه خاطر نشان کرد: این در حالی است که منشاء اصلی تهدید رودخانه کرج، انتقال آب به تهران است و باید تجدید نظر اساسی پیرامون آن صورت گیرد.

وکیل مردم کرج در پارلمان شهری افزود: حق بهره مندی از منابع طبیعی و محیط زیستی شهرها در درجه نخست متعلق به ساکنین است؛ حال آنکه عمده آب شرب مصرفی کرج نشینان (بالغ بر ۸۵ درصد) از چاه ها و آب های زیر زمینی تامین می شود و آب زلال و گوارای رودخانه کرج تهرانی ها را سیراب می کند. تنها پاکسازی حاشیه جاده چالوس از زباله و نخاله ها که آن هم عمدتا توسط گردشگران تهرانی تولید می شود، سالانه چند میلیارد تومان هزینه در بردارد که از جیب مردم استان پرداخت و تامین می شود.

چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

دادگو با اشاره به گزارش های شبکه بهداشت و درمان و سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر میزان سلامت آب و احتمال وجود فلزات و املاح مضر در آن مصرفی شهروندان (خصوصا در جنوب کرج) که بعضا ابتلا به بیماری های گوارشی و سایر امراض را به همراه داشته است، بیان کرد: از قدیم گفته اند: «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است» و در شرایطی که شهروندان بخشی از سال را با معضل بی آبی و کم آبی دست و پنجه نرم می کنند و در ساعاتی از روز با افت شدید فشار آب مواجه ایم، چرا باید بخش اعظم حقابه سد و رودخانه کرج به تهرانی ها اختصاص یابد و فریاد اعتراض مسئولان شهر به بهانه های مختلف سرکوب شود.

به گفته عضو پارلمان شهری کرج، برغم بی آبی و کم آبی شدید کرج در برهه کنونی که از آن به عنوان بحران یا تنش کم آبی یاد می شود، باید در نظر گرفت که جمعیت تا افق ۱۴۰۰ به بیش از سه میلیون نفر خواهد رسید و با توجه به وضعیت کنونی آب کرج، بدون تردید این شهر با بحران جدی کم آبی مواجه خواهد شد.

آب  مهمترین عامل زیرساختی است

دادگو در ادامه تاکید کرد: در شرایطی که استان تازه تاسیس البرز برای عمران و آبادانی خود به “ آب” به عنوان مهمترین عامل زیرساختی نیازمند است شاهد اجرا و بهره برداری از طرحی هستیم که علاوه بر به یغما بردن زیباترین چشم انداز طبیعی استان یعنی رودخانه کرج، موجب فقیر شدن و خشک شدن ذخیره سفره های آب زیرزمینی می شود و امید البرزنشینان را برای بهره مندی از آبی سالم و بهداشتی کمرنگ می کند.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه تخصصی برای انتقال آب رودخانه کرج به تهران که استاندار سابق البرز خبر آن را در رسانه ها مطرح کرده بود، بیان کرد: جلوگیری از پیامدهای منفی انتقال آب رودخانه کرج به تهران از طریق احداث تونل و همچنین تامین آب شرب مردم تهران دو موضوع مهم و اساسی است که باید با بررسی بیشتر در کارگروه تخصصی نسبت به آن تصمیم گیری شود.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه به همین دلیل بعضی روزها کیفیت آب رودخانه به حدی نزول می یابد که نه تنها قابل شرب نیست، بلکه زیست جانورانی که در آن آب زندگی می کنند نیز با خطرات جدی مواجه می کند، اظهار داشت: فاضلاب سرویس‌های بهداشتی واحد‌های مسکونی نزدیک رودخانه، شیرابه زباله‌هایی که غیر اصولی در حاشیه رودخانه انباشته و دفع می‌شوند، مواد نفتی مخازن سوخت واحد‌های مسکونی و ویلایی حاشیه رودخانه‌، فاضلاب غسالخانه‌‌ها و گرمابه‌ها، فاضلاب کشتار‌گاه‌های سنتی، کود‌های حیوانی و ضایعات دامداری‌های سنتی، کود‌‌های شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی، فاضلاب مجتمع‌های پذیرایی بین‌راهی و رستوران‌ها، فضولات انسانی در اثر نبود سرویس‌های بهداشتی مناسب جهت استفاده مسافران و گردشگران، تخلیه نخاله در حاشیه رودخانه و پخش زباله و ایجاد آلودگی توسط گردشگران در حاشیه رودخانه چهارده علت عمده آلاینده های رودخانه کرج هستند که اگر تمهیدات لازم برای مقابله با آنان صورت نگیرد، چه بسا سلامت کرجی ها و تهرانی ها در معرض خطر قرار گیرد.
 

 

 

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
0
قرعه کشی مرحله اول جام حذفی برگزار شد
۱۴ استارت‌آپ کرجی در نمایشگاه الکامپ حضوری موفق داشتند
۱۴ استارت‌آپ کرجی در نمایشگاه الکامپ حضوری موفق داشتند
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، این دختر ایزدی ۱۴ ساله تاکید کرد که شش ماه است که از خانواده‌اش جدا شده و طی این شش ماه هر روز مورد تجاوز اعضای داعش قرار گرفته است. تعدادی از رسانه‌های غربی داستان این دختر ۱۴ ساله که نامش "اخلاص" است را منتشر کردند. او سعی داشت به تنهایی از طریق کوه‌های سنجار واقع در شمال عراق از دست داعشی ها فرار کند که مجددا به دست آنها اسیر می‌شود و نمی‌تواند فرار کند تا قربانی تجاوزات جنسی آنها شود. داعش ایزدی‌های با اصالت کرد را در سال ۲۰۱۴ میلادی مورد هدف قرار داد. اخلاص به یکی از رسانه‌های انگلیس گفت که طی این شش ماه هر روز مورد تجاوز قرار می‌گرفته و بارها دست به خودکشی زده است. وی گفت که از او به عنوان برده جنسی استفاده می‌شده و از میان ۱۵۰ زن ایزدی ربوده شده قرعه به نام وی افتاد و یکی از داعشی‌ها صاحب او شد و هر روز به وی تجاوز می‌کرد. این دختر ۱۴ ساله درباره این مرد متجاوز گفته است: او واقعا مانند حیوان وحشی پست و شنیع بود،‌ موهای بلندی داشت، بوی بدی می‌داد. من خیلی از او می‌ترسیدم و نمی‌توانستم نگاهش کنم. اخلاص می‌افزاید، بعد از شش ماه ربوده‌ شدنش زمانی که صاحبش خارج از منزل و برای جنگ رفته بود توانست فرار کند. او اکنون در آلمان در یکی از بیمارستان‌ها تحت مداوا و آموزش است و می‌خواهد وکیل شود.
دختر ۱۴ ساله ای که ۱۸۰ بار مورد تجاوز داعشی ها قرار گرفت
2
تفریح تازه و عجیب بچه پولدارهای تهران + عکس
واکنش سپاه به اقدام تحریک آمیزدر خلیج فارس: ناو آمریکایی پس از شلیک هوایی منطقه را ترک کرد
حرکت تحریک آمیز رزم ناو آمریکایی در خلیج فارس خنثی شد
تصادف جاده چالوس
فرود پراید پرنده در ایستگاه اتوبوس جاده چالوس + تصاویر
قتل 3
ماجرای جنازه سوخته در زباله های شهرداری کرج/ بخشش قاتل پای چوبه دار
سفر ریلی به مشهد ۶ساعته می‌شود
سفر ریلی به مشهد ۶ ساعته می‌شود
اجرای محدودیت ترافیکی در جاده کرج -چالوس
اجرای محدودیت ترافیکی در جاده کرج -چالوس
موسسه رازی
تولید واکسن های توکسوئیدهای کلستریدیایی دامی برای نخستین بار در کشور توسط موسسه رازی
رکوردزنی مصرف آب و برق درالبرز/تعطیلی پنجشنبه ها در دستور کار
رکورد زنی مصرف آب و برق درالبرز/ تعطیلی پنجشنبه ها در دستور کار
ساعات کار ادارات البرز تغییر کرد/پنجشنبه 5مرداد ادارات تعطیل است
ساعات کار ادارات البرز تغییر کرد/ پنجشنبه ۵ مرداد ادارات تعطیل است
به گزارش ایرنا، آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در آئین افتتاح قرارگاه فضای مجازی کنگره شهدای استان البرز، گفت: اگر مسائل تاریخی و مذهبی با امور فرهنگی، تبلیغی و هنری تلفیق شود، ماندگارتر و برای همیشه ثبت می شود. وی اضافه کرد: آرام آرام نسلی که انقلاب را به وجود آورد و نسلی که سبب ماندگاری این انقلاب شد، از دنیا می روند و یا خاطرات آن دوران به فراموشی سپرده می شود، اما این فرهنگ باید به نسل های بعدی منتقل شود و علاوه بر ثبت مکتوب و شفاهی یکی دیگر از راه ها برای ثبت وقایع انقلاب جذب مخاطب از یک سرفصل جدید و چیزهایی است که با فترت و روح انسان در ارتباط باشد. حسینی همدانی گفت: همچنین یکی از مسایلی که همواره مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشته اند و زنده بودن انقلاب ما را تثبیت می کند دوران هشت ساله دفاع مقدس است که نمی توان آن را از انقلاب جدا کرد، این دوران ممکن است آرام آرام از یادها برود و یا درآن تحریفی وارد شود، اما استفاده از عوامل دیگری مانند ساخت فیلم، انیمیشن کار موثری در سازگاری و توسعه و نشر ارزش های دوران دفاع مقدس است. وی ادامه داد: دشمنان با ساخت فیلم و دیگر عوامل سعی می کنند تا مطالب خود را به جامعه القاء کنند و در این میان نقش ما برای اینکه تولید محتوا و توسعه هر چه بیشتر آنها در جامعه را داشته باشیم بیشتر می شود. رئیس شورای سیاستگذاری کنگره شهدای البرز گفت: ساخت انیمیشن در نسل امروز بسیار موثر است و برای انتقال امروز آثار از نسلی به نسل های دیگر نیاز است تا از روش های جدید بهره برد. فرمانده سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز نیز در این نشست گفت: امروز ذائقه افراد و به خصوص نسل جوان و نوجوان تغییر کرده و به همین منظور برای اثر گذاری هر چه بیشتر بر نسل جدید باید از روش های نوین بهره برد. سردار سید یوسف مولایی افزود: باید ذائقه مخاطب دنیای امروز را شناسایی و راههای اثر گذاری بیشتر بر این ذائقه ها را پیدا کرد. وی اضافه کرد: تغییر ذائقه ها را با یک نگاه به میزان گردش مالی بازار کتاب و میزان گردش مالی نرم افزارها می توان به خوبی فهید و به همین منظور است که باید از روش های نوین بهره برد.
قرارگاه فضای مجازی کنگره شهدای البرز راه اندازی شد
سکه
جدیدترین قیمت ها از بازار سکه و ارز
دما هوای البرز به 44 درجه می رسد
دما هوای البرز به ۴۴ درجه می رسد
توضیح دادستان کرج درباره پرونده واریز وجه 4 میلیارد تومانی؛ اشتباه کارمند بانک تعمدی نبوده است
اشتباه کارمند بانک در واریز مبلغ ۴ میلیارد تومان تعمدی نبوده است
سنگ کلیه
ببینید؛ سنگ کلیه را اینگونه از بدن خارج می کنند
12
گزارش تصویری؛ قرمز شدن رنگ آب دریاچه ارومیه
صدور رواید اربعین از شهریور
صدور رواید اربعین از شهریور
به گزارش ایسنا، چند روز است که از ماجرای شکایت آندرانیک تیموریان و کاوه رضایی از استقلال می‌گذرد و این مساله آبی‌ها را وارد حواشی جدیدی کرده است. شکایت تیموریان مربوط به زمانی است که علی فتح‌الله‌زاده و امیر قلعه‌نویی مدیرعامل و سرمربی استقلال بودند. کاوه رضایی هم خواهان دریافت مطالباتی است که اصطلاحا ادعا می‌کند باید به آنها دست پیدا کند. موضع باشگاه استقلال برابر ادعای کاوه رضایی، این است که این بازیکن در قراردادش آپشن‌هایی از قبیل دعوت به تیم ملی، آقای گلی یا قرار گرفتن در بین سه آقای گل لیگ وجود داشت که در رسیدن به آنها ناکام بود ولی تصور می‌کند که باید این پول به او پرداخت شود. مدیران باشگاه استقلال معتقدند که کاوه رضایی حسن نیت خود را نشان نداد و به نوعی شکل جدایی‌اش از استقلال برای این تیم تبعاتی داشت. استقلالی‌ها می‌گویند که حداقل انتظار داشتند اگر قرار است کاوه از تیمشان جدا شود، این اتفاق به شکل محترمانه‌تر رخ می‌داد نه این که "واسطه‌ای مدام پیام بیاورد که کاوه رضایی در آستانه تمدید است و مشکلی برای ماندن در استقلال ندارد." شاید اگر نحوه جدایی کاوه رضایی از استقلال شکلی دیگر داشت، باشگاه استقلال در این زمینه کمی با او همراهی می‌کرد. کاوه رضایی و آندرانیک تیموریان با ارسال نامه‌ای با یک سر برگ و یک مشخصات از AFC خواسته‌اند تا مجور حرفه‌ای‌گری استقلال را لغو کند و این تیم مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را پیدا نکند. باشگاه استقلال هم نامه‌ای به کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال ارسال کرده و خواهان روشن شدن این مساله شده است. باشگاه استقلال از این کمیته خواسته که روشن کند آیا این دو بازیکن مجوز ارسال چنین نامه‌ای را داشته‌اند یا خیر چون برخی از مدیران باشگاه استقلال معتقدند که حرکت صورت گرفته از سوی رضایی و تیموریان تنها برای مطلع کردن AFC بوده و این دو بازیکن خودشان هم می‌دانند که با این کار به پول نمی‌رسند و در نهایت، این سیستم داخلی است که پول آنها را پرداخت خواهد کرد. به عبارت بهتر این دو بازیکن می‌خواهند که AFC متوجه شرایط داخلی فوتبال ایران شود؛ اتفاقی که شاید بنیان‌های فوتبال ایران را هم تغییر دهد و عوارض آن در بدترین حالت، می‌تواند باعث منحل شدن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس شود. مساله پایانی این است که آندرانیک تیموریان محکومیت باشگاه استقلال را در اختیار دارد و در نهایت، سازمان لیگ با برداشت پول از مطالبات باشگاه استقلال، پول او را خواهد داد و بار دیگر سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا شکایت این دو بازیکن می‌تواند آغاز یک بدعت در فوتبال ایران باشد؟ بدعتی که تمام فوتبال ایران را تغییر می‌دهد و به انحلال سرخ‌آبی‌ها و حتی تراکتورسازی و ملوان و خیلی تیم‌های دیگر منجر می‌شود یا این که فدراسیون با ورود به این مساله، چاره‌اندیشی جدیدی خواهد کرد.
ماجرای کاوه رضایی، تیموریان و لغو مجوز استقلال چیست؟
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی