تارخ انتشار: دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۱
کد خبر : 49531
چاپ خبر
بازدیدها: 1,506

رئیس شورای اسلامی شهر کرج:

انتقاد «دادگو» از طرح تامین آب تهران/ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

دادگو

رئیس شورای اسلامی شهر کرج با به صدا در آوردن زنگ خطر احتمال خشک شدن منابع طبیعی جاده چالوس و تغییرات اکوسیستمی در منطقه، اظهار کرد: طرح تامین آب پایتخت نشینان به قیمت کم آبی در کرج تمام شد.

به گزارش کرج رسا، محمود دادگو رئیس شورای شهر کرج از رودخانه کرج به عنوان یکی از پنج رودخانه مهم کشور یاد کرد و با انتقاد از اراده وزارت نیرو جهت اجرای طرح انتقال تونلی آب کرج به تهران، اذعان داشت: رودخانه و سد کرج کشش میزان برداشت کنونی آب را ندارند و با توجه به کاهش چشمگیر بارندگی ها و افزایش تبخیر آب، می رود که سرنوشتی تلخ برای آنان رقم بخورد و دو استان مهم کشور را در معرض بحران جدی بی آبی قرار دهند.

رئیس پارلمان شهری کرج با بیان اینکه نگاه ها به طرح انتقال آب رودخانه کرج به تهران باید واقع بینانه باشد، ضرورت تهیه آب شرب مصرفی پایتخت نشینان را قابل توجه دانست و در عین حال خاطر نشان کرد: مسئولان وزارت نیرو باید ضمن توجه به اعتراض ها و اظهارات مخالفان، تاثیرات نامطلوب این طرح بر محیط زیست و منابع آبی را مورد ارزیابی قرار دهند تا در آینده عواقب تلخ آن گریبانگیر همگان نشود؛ چرا که اقدامات بعدی حُکم نوشداروی پس از مرگ سهراب را خواهد داشت.

عضو کمیته بهداشت و سلامت شورای شهر کرج از شور شدن منابع آب زیر زمینی، افت شدید سطح آبخوان ها، حفر چاه های غیر مجاز، افزایش بی رویه برداشت آب از منابع آبی و افزایش بدون قاعده پدیده مهاجرت به عنوان دیگر عوامل تشدید کننده بحران کم آبی یاد کرد و گفت: با تشدید فعالیت های انسانی در حوزه منابع طبیعی و محیط زیستی، آهنگ جیره بندی آب زودتر از پیش بینی کارشناسان نواخته شد و وزارت نیرو از تنش جدی آب در بیش از پانصد شهر کشور خبر می دهد که در دو استان تهران و البرز به بحران جدی کم آبی تبدیل شده است؛ این موضوع سند اثبات دغدغه های کارشناسان درباره تجدید نظر جدی درباره راهکارهای تامین آب شرف مصرفی پایتخت نشینان است.

پیامدهای مخرب انتقال آب کرج بر موقعیت گردشگری جاده چالوس

این مقام سابق وزارت نیرو خاطر نشان کرد: با پیش روی پیامدهای مخرب انتقال آب کرج به تهران، موقعیت گردشگری جاده چالوس به عنوان چهارمین جاده زیبای جهان به خطر می افتد و با وقوع تغییرات اکوسیستمی و اکولوژیکی، شاهد مرگ تدریجی گونه های خاص گیاهی و جانوری در منطقه مذکور خواهیم بود.

دادگو با اشاره به الگوبرداری یکی از کشورهای شمال قاره آمریکای شمالی جهت ساخت مسیری مشابه جاده چالوس، از هزینه های میلیاردها تومانی اجرای آن خبر داد و گفت: برغم قرار گرفتن جاده زیبا و گردشگری چالوس در کانون توجه جامعه جهانی و بازدید مستمر سفرای کشورها و گردشگران خارجی از طبیعت بکر آن اما متاسفانه منابع طبیعی نیز مسیر آثار تاریخی را پیش گرفته و در سایه کم توجهی مسئولان، رو به نابودی و یغما می رود.

منشاء اصلی تهدید رودخانه کرج، انتقال آب به تهران است

عضو چهار دوره شورای شهر کرج با اشاره به مصوبه شورای امنیت ملی برای تخریب تعدادی از هتل ها و اماکن کنار سد کرج به منظور جلوگیری از آلودگی آب رودخانه و به خطر افتادن محیط زیست منطقه خاطر نشان کرد: این در حالی است که منشاء اصلی تهدید رودخانه کرج، انتقال آب به تهران است و باید تجدید نظر اساسی پیرامون آن صورت گیرد.

وکیل مردم کرج در پارلمان شهری افزود: حق بهره مندی از منابع طبیعی و محیط زیستی شهرها در درجه نخست متعلق به ساکنین است؛ حال آنکه عمده آب شرب مصرفی کرج نشینان (بالغ بر ۸۵ درصد) از چاه ها و آب های زیر زمینی تامین می شود و آب زلال و گوارای رودخانه کرج تهرانی ها را سیراب می کند. تنها پاکسازی حاشیه جاده چالوس از زباله و نخاله ها که آن هم عمدتا توسط گردشگران تهرانی تولید می شود، سالانه چند میلیارد تومان هزینه در بردارد که از جیب مردم استان پرداخت و تامین می شود.

چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

دادگو با اشاره به گزارش های شبکه بهداشت و درمان و سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر میزان سلامت آب و احتمال وجود فلزات و املاح مضر در آن مصرفی شهروندان (خصوصا در جنوب کرج) که بعضا ابتلا به بیماری های گوارشی و سایر امراض را به همراه داشته است، بیان کرد: از قدیم گفته اند: «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است» و در شرایطی که شهروندان بخشی از سال را با معضل بی آبی و کم آبی دست و پنجه نرم می کنند و در ساعاتی از روز با افت شدید فشار آب مواجه ایم، چرا باید بخش اعظم حقابه سد و رودخانه کرج به تهرانی ها اختصاص یابد و فریاد اعتراض مسئولان شهر به بهانه های مختلف سرکوب شود.

به گفته عضو پارلمان شهری کرج، برغم بی آبی و کم آبی شدید کرج در برهه کنونی که از آن به عنوان بحران یا تنش کم آبی یاد می شود، باید در نظر گرفت که جمعیت تا افق ۱۴۰۰ به بیش از سه میلیون نفر خواهد رسید و با توجه به وضعیت کنونی آب کرج، بدون تردید این شهر با بحران جدی کم آبی مواجه خواهد شد.

آب  مهمترین عامل زیرساختی است

دادگو در ادامه تاکید کرد: در شرایطی که استان تازه تاسیس البرز برای عمران و آبادانی خود به “ آب” به عنوان مهمترین عامل زیرساختی نیازمند است شاهد اجرا و بهره برداری از طرحی هستیم که علاوه بر به یغما بردن زیباترین چشم انداز طبیعی استان یعنی رودخانه کرج، موجب فقیر شدن و خشک شدن ذخیره سفره های آب زیرزمینی می شود و امید البرزنشینان را برای بهره مندی از آبی سالم و بهداشتی کمرنگ می کند.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه تخصصی برای انتقال آب رودخانه کرج به تهران که استاندار سابق البرز خبر آن را در رسانه ها مطرح کرده بود، بیان کرد: جلوگیری از پیامدهای منفی انتقال آب رودخانه کرج به تهران از طریق احداث تونل و همچنین تامین آب شرب مردم تهران دو موضوع مهم و اساسی است که باید با بررسی بیشتر در کارگروه تخصصی نسبت به آن تصمیم گیری شود.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج با بیان اینکه به همین دلیل بعضی روزها کیفیت آب رودخانه به حدی نزول می یابد که نه تنها قابل شرب نیست، بلکه زیست جانورانی که در آن آب زندگی می کنند نیز با خطرات جدی مواجه می کند، اظهار داشت: فاضلاب سرویس‌های بهداشتی واحد‌های مسکونی نزدیک رودخانه، شیرابه زباله‌هایی که غیر اصولی در حاشیه رودخانه انباشته و دفع می‌شوند، مواد نفتی مخازن سوخت واحد‌های مسکونی و ویلایی حاشیه رودخانه‌، فاضلاب غسالخانه‌‌ها و گرمابه‌ها، فاضلاب کشتار‌گاه‌های سنتی، کود‌های حیوانی و ضایعات دامداری‌های سنتی، کود‌‌های شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی، فاضلاب مجتمع‌های پذیرایی بین‌راهی و رستوران‌ها، فضولات انسانی در اثر نبود سرویس‌های بهداشتی مناسب جهت استفاده مسافران و گردشگران، تخلیه نخاله در حاشیه رودخانه و پخش زباله و ایجاد آلودگی توسط گردشگران در حاشیه رودخانه چهارده علت عمده آلاینده های رودخانه کرج هستند که اگر تمهیدات لازم برای مقابله با آنان صورت نگیرد، چه بسا سلامت کرجی ها و تهرانی ها در معرض خطر قرار گیرد.
 

 

 

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
2
عکسی از جسد دالتون‌های واقعی!
3
احتمال ریزش بهمن در جاده های کوهستانی البرز
تک تیراندازهای عراقی
تاکتیک جدید نیروهای عراقی در موصل
نیمار
نیمار با ۱۸۰ میلیون یورو در چلسی !
علائم کمبود ویتامین در بدن را بشناسید
علائم کمبود ویتامین در بدن را بشناسید
سهام عدالت
سود نقدی پرداختی به مشمولین سهام عدالت پس گرفته می‌شود
1
روش های ساده برای یافتن گوشی های سرقتی
سهام عدالت ثبت نام جدید ندارد
سهام عدالت ثبت نام جدید ندارد
خبر ناراحت کننده برای دوستداران شکلات داغ
خبر ناراحت کننده برای دوستداران شکلات داغ
«دشمن پوتین» دستگیر شد ... واشنگتن برآشفت
«دشمن پوتین» دستگیر شد … واشنگتن برآشفت
2
مدیر کلاهبردار آژانس توریستی ممنوع الخروج شد
به گزارش ایسنا، تقریبا از دی ماه سال گذشته بود که وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن به دنبال بحث توسعه ای شدن بانک مسکن و اضافه شدن ٥٠٠٠میلیارد تومان به سرمایه این بانک بودند که این تبصره در لایحه بودجه ١٣٩٥نیز وجود داشت اما به دلیل مشکلات دولت و رکود اقتصادی این موضوع معطل مانده بود.  با این حال دو روز مانده به پایان سال ۱۳۹۵ مصوبه افزایش ٥٠٠٠میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن توسط هیات وزیران تایید شد.  در این شرایط احتمالا بازار مسکن در سال ۱۳۹۶ با افزایش تقاضای مصرفی از طریق تسهیلات مواجه می شود و احتمالا فعالان این بازار برای ورود به دوره پیش رونق آماده می شود.  مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه، تنها بانک تخصصی توسعه ای بخش مسکن اکنون و در آستانه سال جدید، با گشایش جدید در مسیر حمایت مالی بیشتر از این بخش روبرو شده است، اعلام کرد: بانک مسکن با این میزان افزایش سرمایه، می تواند در سال ١٣٩٦ هم راستا با سیاستهای بالادست از جانب دولت و بانک مرکزی، از همه بخش های مسکن به خصوص تقاضای مصرفی خرید مسکن و همچنین ساخت و سازهای منطبق با الگوی مصرفی، از طریق پرداخت متنوع تسهیلات بانکی، پشتیبانی مالی به عمل بیاورد.  محمدهاشم بت شکن درباره جزئیات افزایش سرمایه بانک گفت: «با لطف پروردگار و مساعی صورت گرفته خوشبختانه با تأیید هیات وزیران، افزایش سرمایه بانک به مبلغ ٥٠ هزار میلیارد ریال به تصویب مجمع عمومی بانک رسید و به نظر می رسد اکنون بانک دارای بالاترین نسبت کفایت سرمایه در بین بانک های دولتی باشد.»  بت شکن، این موفقیت را در آستانه سال نو به همه کارکنان بانک تبریک گفته و افزود: در سال جدید بانک مسکن باید به گونهای، متفاوت از سال ١٣٩٥عمل کند که موجب اثرگذاری بیشتر برای بهبود وضعیت معیشتی مردم در جهت خانه دار شدن، شود.  بنابراین گزارش، سرمایه بانک مسکن پیش از این بالغ بر ٣٠٠٠ میلیارد تومان بود که با این افرایش به بیش از ٨٠٠٠میلیارد تومان رسید.
خبر خوش برای بازار مسکن
خواب
کم خواب ترین افراد جهان در کدام کشورها هستند؟
5
پایتختی که با دو کشور دیگر هم مرز است + تصاویر
1
انگیس به راحتی پیروز شد/ آلمان قاطعانه رقیبش را شکست داد
انتخابات 3
ثبت نام ٣۴۴٩ نفر در انتخابات شوراهای البرز/ افزایش تعداد داوطلبان
پیروزی حریفان ازبکستانی و عربستانی استقلال و پرسپولیس
پیروزی حریفان ازبکستانی و عربستانی استقلال و پرسپولیس
شهادت یک کشتی‌گیر تهرانی در سوریه
شهادت یک کشتی گیر در سوریه
ایران 15 شرکت ایالت متحده آمریکا را تحریم کرد + اسامی
ایران ۱۵ شرکت ایالات متحده آمریکا را تحریم کرد + اسامی
تقدیر کسبه کرج از دادستان برای ساماندهی دستفروشان و رفع سد معبر
تقدیر کسبه کرج از دادستان برای ساماندهی دستفروشان و رفع سد معبر