تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵
کد خبر : 196586
چاپ خبر

به قلم سمیه حسنی، کارشناس ارشد مهندسی مکانیک

انرژی برق آبی یا هیدروالکتریک

هیدروالکتریک

انرژی آب انرژی‌ای است که از نیروی آبهای جاری به دست می‌آید. از آنجایی که بخش زیادی از انرژی حاصل از نیروی آب برای تولید الکتریسیته مصرف می‌شود، به نیروی برق – آبی ( هیدروالکتریک ) نیز معروف است. هیدرو به معنی آب است، بدین ترتیب هیدروالکتریک یعنی تولید برق از طریق انرژی آب.

به گزارش کرج رسا، انرژی برق‌آبی بزرگترین منبع تجدید‌پذیر تولید برق است و در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از کل برق جهان از طریق این انرژی تأمین می‌شود. ظرفیت ایجاد شده انرژی برق‌آبی در جهان از ۶۹۵٫۸ گیگاوات در سال ۲۰۰۱ به ۸۸۸٫۸ گیگاوات در سال ۲۰۰۹ افزایش یافته است. این میزان افزایش نشان می‌دهد که نرخ رشد ترکیبی سالانه انرژی برق‌آبی در بین این سال‌ها به میزان ۱٫۳ درصد بوده است. از آنجا که نیروی برق‌آبی به بلوغ فناوری در حوزه انرژی رسیده است در حال حاضر ما شاهد سرعت رشدی آرام‌تر نسبت به سال‌های گذشته در این صنعت هستیم.

تاریخچه استفاده از انرژی آب

بشر از صدها سال پیش تا به امروز از نیروی آب استفاده می‌کرده است. در طول تاریخ علم و تکنولوژی، توان آب به طور شگفت انگیزی همواره مورد استفاده بوده است. در قرون وسطی و تا قرن ۱۹ این انرژی اصلی‌ترین منبع تولید توان برای آسیاب‌های گندم بوده است. در قرن ۱۹، چرخ‌های آبی جای خود را به موتورهای بخار دادند. اما توان آب امروزه هنوز نقش مهمی در تولید الکتریسیته در اکثر کشورها ایفا می کند.

می توان به طور خلاصه تاریخچه انرژی آبی را این گونه بیان کرد:

۲۰۰۰ سال پیش: استفاده یونانی‌ها از چرخ‌های آبی به منظور تبدیل گندم به آرد

سالهای ۱۸۰۰: دانشمندان انگلیسی، ویلیام نیکلسون و آنتونی کارلیسل، دریافتند که با اعمال جریان برق به آب، هیدروژن و اکسیژن تولید می‌شود که این کار بعدها به عنوان الکترولیز شناخته شد.

سال ۱۸۸۲: اولین نیروگاه آبی در آمریکا شروع به کار کرد و انرژی برق حاصل از آن برای روشنایی خیابان‌های شهر کوچکی کافی بود.

امروزه: حدود ۲۰% از الکتریسیته دنیا از طریق توان آبی تولید می شود و حدود ۱۵۰ کشور پتانسیل استفاده از آن را دارا می‌باشند.

انرژی برق‌آبی یا هیدروالکتریک چیست؟ 

انرژی آب انرژی‌ای است که از نیروی آبهای جاری به دست می‌آید. از آنجایی که بخش زیادی از انرژی حاصل از نیروی آب برای تولید الکتریسیته مصرف می‌شود، به نیروی برق – آبی ( هیدروالکتریک ) نیز معروف است. هیدرو به معنی آب است، بدین ترتیب هیدروالکتریک یعنی تولید برق از طریق انرژی آب. آب منبعی تجدید پذیر برای تامین انرژی است و در طبیعت چرخه‌ای مستمر را طی می‌کند. در این چرخه آب بر اثر تابش خورشید تبخیر شده و سپس بر اثر تقطیر به شکل بارش به رودخانه ها و دریا ها باز می‌گردد.

استفاده از نیروی آبهای جاری که یکی از قدیمی‌ترین سرچشمه‌های انرژی تجدیدپذیر است، از گذشته‌های بسیار دور و در گستره‌ی زیادی کاربرد داشته است و نیروگاه‌های برق آبی بیش از صد سال پیش به کار افتاده‌اند . مقدار برق به دست آمده به مقدار و ارتفاعی که آب سقوط می‌کند تا به توربین برسد، بستگی دارد. برای این منظور اقدام به ساختن سدهای مخزنی می‌کنند تا آب ذخیره شده در پشت آن برای تولید برق و کشاورزی و احیاناً آب شهری استفاده شود.

با این‌که سوخت‌های فسیلی تسلط گسترده‌ای بر تولیدات برق سراسر جهان داشته‌اند اما حدود ۶۰ کشور جهان بیش از نیمی از نیازهای برق خود را با استفاده از نیروی برق‌آبی برآورده می‌کنند. این فناوری به دلایل زیادی از محبوب‌ترین منابع تجدیدپذیر تولید برق به شمار می‌آید. از این دلایل می‌توان به قدرت این صنعت به مدیریت آنی تقاضای (در حال نوسان) برق، مدیریت آب و کنترل سیلاب‌ها اشاره کرد.
در کشورهای آسیایی و آفریقایی ظرفیت انرژی هیدروالکتریک از همه جا بیشتر است، ولی متاسفانه کمتر از جاهای دیگر مورد بهره‌برداری قرار گرفته است به طور کلی کشورهای صنعتی جهان حدود ۲ درصد و کشورهای درحال توسعه حدود یک درصد از برق آبی جهان را تولید می‌کنند. با این همه تا کنون تنها از ۱۸ درصد پتانسیل قابل بهره‌برداری برق آبی جهان استفاده شده است.

پیش‌بینی می‌شود در دو دهه اول قرن بیست و یکم میزان رشد تولید الکتریسیته از منابع آبی ۲۵ درصد در سال باشد. با این وصف انرژی برق‌آبی همچنان بزرگترین منبع انرژی تجدید‌پذیر باقی خواهد ماند و تنها عوامل اقتصادی و زیست محیطی می‌توانند پتانسیل واقعی این منبع را محدود کنند.

مزایای انرژی آبی

•    در نیروگاههای آبی، کل آب مجدداً به منبع اصلی بر می‌گردد و در فرآیند، مصرف آب وجود ندارد.

•    جریان الکتریسیته در این نیروگاهها به صورت نامحدود ۲۴ ساعت و ۷ روز هفته بدون توقف تولید می‌گردد چرا که ماهیت آب مورد استفاده همواره ثابت است و خشک نمی‌شود.

•    آب به عنوان یکی از منابع پاک انرژی محسوب می‌شود.

•    نیروگاههای آبی، منحصراً در تبدیل انرژی هیچگونه آلودگی و یا محصولات جانبی تولید نمی‌کنند.

•    نیروگاه آبی یک منبع تولید توان مکمل برای سایر منابع انرژی تجدیدپذیر جهت تولید توان می‌باشد. توان تولیدی این نیروگاهها همواره مقداری ثابت است و در صورت عدم نیاز به برق، دریچه‌های سد قابلیت بسته شدن را دارند. در این حالت آب پشت سد ذخیره می‌شود و در هنگام اوج مصرف و نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

•    انرژی آب یک تکنولوژی تثبیت یافته است و نیروگاههای آبی عمر مفید زیادی دارند و می‌توانند سالیان زیادی بدون آسیب‌دیدگی کار کنند.

•    آب پشت سد می‌تواند محلی برای ورزش‌های آبی و یا تفریح‌گاهی برای توریست ها باشد.

•    آب پشت سد می‌تواند منبعی برای آبیاری مزارع کشاورزی باشد.

معایب و مشکلات انرژی آبی

•    همانند سایر نیروگاهها، هزینه‌های ساخت نیروگاههای آبی بسیار بالا است. بنابراین برای بازگشت سرمایه و به صرفه بودن ساخت، باید این نیروگاهها مدت زمان زیادی را بدون مشکل کار کنند. علاوه بر این استاندارد ساخت سدها نیز بسیار پیچیده و امنیتی است.

•    ساخت سدها سبب می‌شود تا قسمتی از محیط پشت سد به زیر آب برود که این امر سبب می‌شود تا زیست بوم آن منطقه تحت تاثیر قرار گرفته، تخریب شده و تغییر کند و زندگی حیوانات، گیاهان و حتی انسان ها به خطر بیفتد.

•    ساخت سدها برای تولید توان سبب ایجاد مشکلات دسترسی به آب نیز می‌گردد. ساخت سد در یک محل بدین معنی است که مکان‌های پایین دست رودخانه دیگر کنترلی بر جریان آب ندارند.

•    در نیروگاههای آبی نوع ROR مشکل یخ زدگی مسیر آب و خط لوله باید مدنظر قرار گیرد. حتی جریان‌های فصلی نیز در این نوع نیروگاه ها باید در نظر گرفته شوند. از نظر زیست محیطی نیز این نوع نیروگاه ها برای ماهیان مهاجر خطرآفرین هستند.

•    به کارگیری سازه‌ها وتجهیزات در آب شور دریا برای استفاده از انرژی جزر ومد دریا، به استفاده از آلیاژهای مقاوم و گران‌قیمت در برابر خوردگی نیاز دارد که هزینه‌های استفاده از انرژی جزر ومد را افزایش می‌دهد.

انرژی آبی در ایران

استفاده از این انرژی همواره مورد توجه بشر بوده است در ایران قدیم نیز از انرژی آب برای آرد کردن غلات بهره‌گیری می‌شده است. صنعت برق آبی به معنی تولید نیرو در همه‌ی مناطق ایران می‌باشد و بزرگترین منبع الکتریسیته تجدیدپذیر و پاک است. انرژی برق آبی۹۸٫۸ درصد از تولید ملی برق تجدید پذیر و ۱۳٫۸ درصد از مجموع الکتریسیته تولیدی در ایران را تشکیل می‌دهد. بخش عمده‌ای از توسعه آینده صنعت برق آبی بر امکانات و زیر ساخت‌های موجود و در حال استفاده متمرکز خواهد بود که فرصت‌هایی به منظور افزایش تولید انرژی تجدیدپذیر بدون ساخت سدهای بزرگ و جدید فراهم می‌کند.

 

نمودار شماره 1 – برگرفته از ترازنامه انرژی سال 1389 – معاونت امور برق و انرژی – دفتربرنامه‌ریزی کلان برق و انرژی

نمودار شماره ۱ – برگرفته از ترازنامه انرژی سال ۱۳۸۹

 

برطبق مطالعات اخیر معاونت امور برق و انرژی-دفتر برنامه‌ریزی کلان برق و انرژی، برق‌آبی کمترین هزینه متعادل‌سازی برق (LCOE) در تمام منابع انرژی تجدیدپذیر و سوخت‌های فسیلی اصلی و همچنین هزینه‌هایی حتی کمتر از گزینه‌های بهره‌وری انرژی را ارائه می‌دهد.

سهم خاورمیانه و جهان از انرژی آبی

انرژی الکتریکی تولید شده به روش هیدروالکتریک در منطقه خاورمیانه تنها ٠,۶ درصد از مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در جهان است.

مصرف انرژی تولیدشده به روش هیدروالکتریک در جهان (تبدیل براساس معادل حرارتی یک بشکه نفت خام و با فرض ٣٨درصد راندمان تبدیل در یک نیروگاه حرارتی مدرن) از سال ٢٠٠۴ تا پایان ٢٠١۴ از ۶٣۵,٢ میلیون تن معادل نفت خام در سال به ٨٧٩ میلیون تن افزایش یافته و دارای رشد ٣٨.۴ درصدی است.

مجموع انرژی مصرفی تولیدشده در جهان از محل سوختهای فسیلی شامل نفت و گاز و زغالسنگ و همچنین انرژی هسته‌ای و هیدروالکتریک و انرژیهای تجدیدپذیر و زیستی از سال ٢٠٠۴ تا پایان ٢٠١۴ از ١٠۵۵۶,۵ میلیون تن معادل نفت خام در سال به ١٢٩٢٨.۴ میلیون تن در روز افزایش یافته است.

براین اساس، ملاحظه می‌شود سهم مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک از مجموع کل انرژی مصرفی تولید شده از منابع مختلف در جهان، از سال ٢٠٠۴ تا پایان ٢٠١۴ از ۶,٠ درصد به ۶.٨ درصد افزایش یافته است.

در طی دوره ده ساله ٢٠٠۴ تا پایان ٢٠١۴ مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در منطقه آمریکای شمالی از ١۴٣,۶ میلیون تن معادل نفت خام به ١۵٣.۵ میلیون تن رسیده است.

باوجود این افزایش، سهم این منطقه به دلیل رشد بیشتر تولید انرژی الکتریکی از طریق هیدروالکتریک در مجموع کشورهای آسیا و اقیانوسیه، در مجموع مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در مناطق مختلف جهان از ٢٢,۶ درصد به ١٧.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در همین دوره، مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در منطقه آمریکای جنوبی و مرکزی نیز از ١٣٣,٨ میلیون تن معادل نفت خام به ١۵۵.۴ میلیون تن معادل نفت خام افزایش پیدا کرده است.

سهم این منطقه همانند منطقه آمریکای شمالی باوجود افزایش تولید انرژی الکتریکی از محل هیدروالکتریک از ٢١,١ درصد به ١٧.٧ درصد از مجموع مصرف انرژی تولیدشده به روش هیدروالکتریک در مناطق مختلف جهان کاهش یافته است.

در ده سال گذشته، مصرف انرژی تولیدشده به روش هیدروالکتریک در منطقه اروپا و آسیا نیز باوجود افزایش از ١٧٩,٩ میلیون تن معادل نفت خام به ١٩۵.٧ میلیون تن با کاهش سهم در مجموع انرژی مصرفی تولید شده از محل هیدروالکتریک در جهان روبرو بوده است. سهم این منطقه از ٢٨,٣ درصد به ٢٢.٣ درصد از مجموع مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در جهان کاهش نشان می‌دهد.

ادامه بررسی آمارهای منتشره نشان می‌دهد، مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در منطقه خاورمیانه در دوره ده ساله مورد بررسی، به دلیل خشکی و دمای بالا و محدودیتهای آبی و منابع غنی نفت و گاز و امکان استفاده از انرژیهای خورشیدی و بادی و نیز بارشهای اندک و مسائل زیست محیطی با تغییرات اندکی روبرو بوده و همچنان سهم ناچیز خود را حفظ کرده است.

مصرف انرژی الکتریکی تولیدشده به روش هیدروالکتریک در منطقه خاورمیانه از سال ٢٠٠۴ تا پایان ٢٠١۴ از ۴ میلیون تن معادل نفت خام به ۵,٢ میلیون تن معادل نفت خام ( حدود ٠.۶ درصد از مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در جهان) افزایش یافته است.
در منطقه آفریقا نیز همانند خاورمیانه و با شرایط آب و هوایی تقریبا مشابه، در ده سال گذشته، مصرف انرژی تولیدشده به روش هیدروالکتریک تنها از ١٩,٨ میلیون بشکه معادل نفت خام به ٢٧.۵ میلیون تن ( حدود ٣.١ درصد از مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در جهان) افزایش نشان می‌دهد.

افزایش اندک مصرف انرژی تولیدی به روش هیدروالکتریک یا آبی در مناطق مختلف جهان در سالهای گذشته در حالی است که در مجموع کشورهای آسیا و اقیانوسیه مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک از سال ٢٠٠۴ تا پایان ٢٠١۴ از ١۵۴,٢ میلیون تن معادل نفت خام به ٣۴١.۶ میلیون تن افزایش نشان می‌دهد و سهم این منطقه با رشدی چشم افزا از ٢۴.٣ درصد به ٣٨.٩ درصد از مجموع مصرف انرژی تولید شده به روش هیدروالکتریک در جهان افزایش نشان می‌دهد.

چنان که ملاحظه می‌شود، آمارهای منتشره حاکی از این است که تنها منطقه آسیا و اقیانوسیه است که بیشترین تغییرات مثبت را در طی ده سال گذشته در افزایش سهم از مصرف انرژی تولید شده با روش هیدروالکتریک دارا بوده است.

در دیگر مناطق جهان استفاده از انرژی هیدروالکتریک به دلایلی مانند  احتمال ایجاد چالشهای زیست محیطی، احتمال ایجاد تغییرات در اقلیم سرزمینی، احتمال ایجاد اختلال در زیست بومها (مانند آنچه در دریاچه ارومیه و دیگر دریاچه های ایران رخ داد)، امکان استفاده از انرژی بادی و خورشیدی که از تخریبهای زیست محیطی و زیست بومی کمتر برخوردار است، کمبود آب و وجود اقلیمهای خشک و کم بارش که باید با حساسیت بالا آبهای زیر سطحی در این مناطق مدیریت شود، مسائل مالی و یا ترکیبی از این موارد از رشدی درخور برخوردار نبوده است.

در این میان منطقه خاورمیانه و آفریقا از جمله مناطقی هستند که مدیریت آب باید با بالاترین درجه حساسیت در آن مورد بررسی قرار گرفته و بدون برنامه‌ریزی نسبت به احداث سد و یا حفر چاههای عمیق اقدام نشود.

هرگونه اقدام مطالعه نشده در این مناطق می‌تواند خسارتهای جبران ناپذیری را به بار آورد و به نابودی اقلیمهای سرزمینی و حیات گیاهی و جانوری و تغییرات شدید آب و هوایی منجر شده و کوچ روستانشینان را به شهرها به شکلی باور نکردنی سرعت بخشد.

 

16

 

انرژی آبی در چین

چین پهناور رودهای فراوانی با جریان تند و عمیق دارد. این رودها انرژی آبی فراوانی در بر دارند که طبق آمار به ۶۸۰۰ میلیون کیلووات می رسد و با آن می توان سالانه ۵۹۲۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرد. انرژی آبی قابل استفاده چین به ۳۷۸۰ میلیون کیلووات می رسد و با آن هر سال ۱۹۲۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید می شود.چین از لحاظ ذخایر انرژی آبی و انرژی آبی قابل استفاده در مقام اول جهان قرار دارد.

سد «سه دره» چین (Three Gorges Dam China) رکورد جهانی تولید برق آبی را شکست و بزرگ‌ترین نیروگاه برق آبی جهان محسوب می‌شود.

در زمینه تولید برق، رکورد شکنی این سد قابل توجه است. نیروگاههای این سد دارای ظرفیت ۱۸۲۰۰ مگاوات هستند. ظرفیت کلی تولید برق انواع نیروگاههای ساخته شده فعلی در ایران ۳۰۰۰۰ مگاوات، برق تولیدی کل سدها ۴۰۰۰ مگاوات و بیشترین ظرفیت یک نیروگاه برق آبی در کشور ۲۰۰۰ مگاوات است.

سد سه دره (Three Gorges Dam) بر روی رودخانه یانگ تسه قرار دارد. این نیروگاه با تولید متوسط سالانه حدود ۸۵ میلیارد کیلووات ساعت، نیاز بخش زیادی از مرکز و شرق چین به انرژی الکتریکی را تأمین خواهد کرد و به این طریق از آلودگی ناشی از سوختن حدود ۴۵ میلیون تن زغال‌سنگ جلوگیری به عمل خواهد آورد. در ضمن امکان افزایش ظرفیت این نیروگاه تا ۲۲۴۰۰ مگاوات برای طرح‌های توسعه در آینده پیش‌بینی شده است.

   نگاهی به شرایط چین و مقایسه آن با ایران

جمعیت: ۱/۲ میلیارد نفر- ۳۲ ایالت خودمختار-۶/۹ میلیون کیلومتر مربع مساحت-۲۵ هزار مهندس ارشد و کارشناس در زمینه برنامه‌ریزی آب برای سدها و نیروگاه‌های آبی-۲۷۰ هزار نفر در ۱۶ دفتر و محل ساخت این نیروگاه‌ها مشغول به کار- حجم بارش سالانه در حدود ۶۰۰۰ میلیارد مترمکعب(حدود ۱۵ برابر ایران است)- در سال ۱۹۵۰ فقط ۸ سد کوچک با ارتفاع کمتر از ۱۵ متر و ۵ سد بزرگ مرتفع‌تر از ۱۵ متر وجود داشت. طی یک دوره ۵۰ ساله و در شرایط محاصره فنی از سوی کشورهای صاحب تجربه، بیش از ۹۰۰۰۰ سد از انواع مختلف ساخته شده که ۲۳۰۰۰ مورد آن جزو سدهای بزرگ با ارتفاع بیشتر از ۱۵ متر (بیش از ۵۰ درصد سدهای بزرگ جهان) است و ۳۸۰ سد آن با حجم مخزن بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعب جزء سدهای خیلی بزرگ محسوب می‌شوند.

 

شکل(1). عظمت بزرگترین سد جهان

شکل(۱). عظمت بزرگترین سد جهان

 

   مشخصات مخزن

حجم ذخیره‌سازی این سد ۳/۳۹ میلیارد مترمکعب (حدود ۲۰۰ برابر مخزن سد کرج و بیشتر از حجم ذخیره آب تمام سدهای موجود در ایران) می‌باشد که بزرگترین مخزن در بین سدهای جهان خواهد بود.

   هزینه ساخت

احداث این سد با هزینه ۲۲ میلیارد دلار (حدود ۲۵ برابر هزینه احداث سد کرخه بزرگترین سد ایران و معادل درآمد یک سال فروش نفت ایران) صورت گرفته که از این بین فقط حدود ۵ میلیارد دلار برای جابه‌جایی محل زندگی و تملیک اراضی بیش از یک میلیون نفر از ساکنین اطراف سد که محل سکونت آنها در دریاچه سد فرو می‌رود، هزینه شده است.

      مشخصات سد

احداث سد سه‌دره که به علت واقع شدن در محدوده سه‌دره نزدیک به هم، به این اسم نامگذاری شده، دارای سه بخش اصلی «بدنه سد»، «سرریز» و «سیستم انتقال و بالابری کشتی‌ها» است. این سد از نوع بتنی وزنی با طول تاج ۲۳۱۰ و ارتفاع ۱۸۵ متر می‌باشد و سازه سرریز آن که در بخش میانی واقع شده دارای ۴۸۳ متر طول با ۲۳ خروجی در کف و ۲۲ دریچه فوقانی است و توان عبور دادن دبی معادل ۱۰۲۵۰۰ مترمکعب در ثانیه را داراست. نیروگاه این سد در مرحله نخست شامل ۲۶ واحد ۷۰۰ مگاواتی می‌باشد که ۱۴ واحد آن به صورت فضای باز در ساحل چپ و ۱۲ واحد آن به صورت زیرزمینی در ساحل راست در دست ساخت است. برای طرح توسعه نیروگاهی این سد نیز احداث ۶ واحد ۷۰۰ مگاواتی دیگر به صورت زیرزمینی در ساحل راست پیش‌بینی شده که فعلاً فقط سازه آبگیر آن ساخته می‌شود.

 

شکل(2). نمایی از سد سه دره، عظیم ترین سد جهان

شکل(۲). نمایی از سد سه دره، عظیم ترین سد جهان

 

جنبه های زیست محیطی احداث سد

   ۱)کنترل سیلاب‌های رود یانگ تسه

احداث سد در زمان حاضر از سیلابها با دوره بازگشت ۱۰ ساله جلوگیری کرده و توانایی کنترل سیلابهای ۱۰۰ ساله و حتی در موارد خاص سیلابها با دوره بازگشت ۱۰۰۰ ساله که به ندرت رخ می‌دهد را نیز کنترل می‌کند.

این پروژه از ۱٫۵ میلیون هکتار اراضی قابل کشت و شهرنشین که در بر گیرنده ۱۵ میلیون انسان می‌باشد را از خطر سیل حفاظت می‌کند.

   ۲)تولید انرژی پاک

در مقایسه با نیروگاه های ذغال سنگ سوز با توان تولیدی سد، این پروژه از ورود ۱۰۰ میلیون تن دی اکسیدکربن و ۲ میلیون تن دی اکسید گوگرد و ۰٫۳۷ میلیون تن نیتروژن اکسید جلوگیری به عمل آورده و همچنین از باران های اسیدی و گازهای گلخانه ای در شرق و مرکز چین جلوگیری می کند.

   ۳)دیگر منافع احداث سد

مخزن سد پس از آبگیری موجب بهبود آب و هوای منطقه، مناسب برای کشت و کار، و همچنین باعث جلوگیری از پیش روی آب شور از دریای چین به دهانه ی رود می گردد.

 

شکل(3). نمایی از سد Three Gorges Dam

شکل(۳). نمایی از سد Three Gorges Dam

 

سخن آخر

تقاضای جهانی انرژی به خصوص در کشورهای در حال توسعه روبه افزایش است. این میزان رشد به دلیل افزایش جمعیت کشورها و صنعتی شدن آن‌ها است. به منظور پاسخگویی به این میزان تقاضای در حال رشد، اکتشاف منابع تجدیدپذیر انرژی بسیار ضروری است. این نیاز تنها زمانی بروز پیدا می‌کند که با پایان یافتن منابع متعارف انرژی قیمت عرضه آن افزایش یابد.

ظرفیت بالقوه و عملی تولی انرژی برق آبی در کشور ۵۰ میلیارد کیلووات ساعت در سال است که می تواند ۶۰ درصد از برق مورد نیاز فعلی کشور را تامین کند. براساس مطالعات انجام شده حوضه آبریز کارون با ۳۰ میلیارد کیلووات ساعت در سال حوضه آبریز دز با ۹ میلیارد کیلووات ساعت در سال و حوضه آبریز کرخه با ۶ میلیارد کیلووات ساعت در سال بیشترین امکانات تولید برق آبی را دارا می باشند و ۵ میلیارد کیلووات ساعت بازمانده آن مربوط به سایر حوضه ها است. بدین ترتیب روشن می گردد که سرمایه گذاری بر روی طرح های برق آبی و استفاده از این پتانسیل بالقوه از جمله ضروریاتی است که با توجه به زمان بهره برداری رسیدن این طرح ها لازم است تا هر چه سریعتر اقدام های عملی انجام شود.

سمیه حسنی، کارشناس ارشد مهندسی مکانیک somayehasani@yahoo.com

سمیه حسنی، کارشناس ارشد مهندسی مکانیک
somayehasani@yahoo.com

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
12
خبر درگذشت «اندی» تکذیب شد
تسلیت
شهادت سرباز کرجی بر اثر سوختگی
photo_2017-12-13_19-21-30
کاریکاتور / بودجه ۹۷
1396022315363581310832474
ورود و خروج بیش از ۵ میلیون تومان توسط مسافران ممنوع شد
57607294
«خبرسازترین متهمان و محکومان»
57607382
وقتی کت احمدی نژاد برای نمایندگان متبرک بود!
57516386
مهلت ثبت نام آزمون ارشد تمدید شد
لو رفتن محل قرارگیری اسکنر اثر انگشت گلکسی اس 9 در اسکرین شات S Health + عکس
لو رفتن محل قرارگیری اسکنر اثر انگشت گلکسی اس ۹ در اسکرین شات S Health + عکس
پلیس دبی به دنبال لامبورگینی اوروس +عکس
پلیس دبی به دنبال لامبورگینی اوروس +عکس
اگر جزو این گروه‌ها هستید، نمک بیشتری مصرف کنید!
۳ بیماری که با مصرف نمک زیاد به سراغ‌تان می‌آید
ایستگاه شارژ سیار برای خودروی الکتریکی +عکس
ایستگاه شارژ سیار برای خودروی الکتریکی
پاسخ به تمامی ابهامات و مشکلات طرح اینترنت غیر حجمی  + جدول
پاسخ به تمامی ابهامات و مشکلات طرح اینترنت غیر حجمی + جدول
وزارت‌صنعت ارزشیابی کیفی خودروهای‌داخلی را منتشر کرد
خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!
شارژ سریع 4 پلاس کوالکام چه مزایایی دارد؟ + عکس
شارژ سریع ۴ پلاس کوالکام چه مزایایی دارد؟ + عکس
شایع‌ترین نشانه‌ای که از ام اس خبر می‌دهد / ام‌اس غول بی‌شاخ و دم نیست!
یک توصیه هوشمندانه برای مبتلایان به ام اس
‌مک‌لارن به یاد راننده قدیمی خودرو ساخت +عکس
‌مک‌لارن به یاد راننده قدیمی خودرو ساخت
والیبال قهرمانی باشگاه های جهان /  بانک سرمایه بازی برده را باخت
والیبال قهرمانی باشگاه های جهان / بانک سرمایه بازی برده را باخت
رنگ ادرار خبر می دهد از سِرّ درون/ سوزش ادرار یک نشانه است!
رنگ ادرار خبر می دهد از سِرّ درون/ سوزش ادرار یک نشانه است!
این افراد در معرض ابتلا به بیماری التهابی روده هستند!
دشمنان دستگاه گوارش‌تان را بشناسید
636487695756991762
داماد ترامپ نتانیاهو را عمو صدا می زند!
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا