تارخ انتشار: چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۱
کد خبر : 35215
چاپ خبر

سخنگوی دولت خبر داد

انصراف بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه/ تشکیل تیمی برای بررسی وقایع اوین

نوبخت

کرج رسا: سخنگوی دولت از انصراف بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه نقدی و درآمد هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی دولت از این محل خبر داد.

 به گزارش کرج رسا، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با بیان اینکه برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ ها ثبت‌نام از خانواده‌ های متقاضی انجام شد و من لازم می‌دانم از همه دستگاه‌ هایی که در ارتباط با این موضوع مشارکت داشتن تشکر کنم، گفت: در این مرحله خانواده‌ها دو گزینه را می‌توانستند انتخاب کنند که حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه انصراف دادند.

وی ادامه داد: کسانی که اعلام کرده‌اند که متقاضی دریافت یارانه هستند، به مانند گذشته هر نفر حدود ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی دریافت خواهد کرد و درآمد ناشی از انصراف دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به نفع خدمات عمومی در زمینه بهداشت، درمان، حمل و نقل، تولید و اشتغال مصرف خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه “در روزهای نخست تعداد افرادی که ثبت‌نام نکرده بودند به بیش از ۱۰ درصد رسید و پیش‌بینی ما این بود که حدود هفت تا هشت میلیون نفر از ثبت‌نام انصراف دهند”، گفت: در نهایت حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه انصراف دادند.

وی با اشاره به عایدی دولت از محل این انصراف‌ها، اظهار کرد: با انصراف این تعداد از دریافت یارانه نقدی، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان منابع در اختیار دولت قرار می‌گیرد تا در خدماتی که در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی پیش‌بینی کرده‌ایم، هزینه شود.

نوبخت همچنین خاطرنشان کرد: در این مرحله مبالغی که در اختیار دولت قرار می‌گیرد، ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که کمتر از رقمی است که در قانون بودجه ۹۳ دولت می‌توانست از این منبع استفاده کند.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد سازوکارهای حذف دهک‌های بالا از دریافت یارانه نقدی در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی، گفت: قانون تکلیف این موضوع را مشخص کرده است و ما می‌توانیم از اختیارات قانونی که در این ارتباط وجود دارد استفاده کنیم اما فعلا مشکل دولت این نیست و مشکل ما با این ثبت‌نام حل شده، راه روشن است و اینکه عده‌ای همچنان می‌خواهند از یارانه نقدی استفاده کنند.

وی از خانواده‌هایی که از دریافت یارانه نقدی انصراف داده‌اند، تشکر کرد و گفت: این مبلغ صرفه‌جویی شده صرف بهبود شرایط بهداشت، درمان، توسعه، حمل و نقل عمومی، تولید و اشتغال خواهد شد.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به برنامه دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی، تاکید کرد: رشد قیمت حامل‌های انرژی، بسیار کند و محدود خواهد بود. وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی این قیمت را اعلام خواهند کرد.

وی همچنین افزود: امسال پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای بخش تولید، اشتغال و حمل‌ونقل، چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای حوزه سلامت و بیمه و دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز برای امنیت غذایی اقشار کم‌درآمد پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به عزم دولت برای کنترل و کاهش تورم نیز اظهار کرد: روند کاهشی نرخ تورم تا پایان سال دنبال خواهد شد. با سیاست‌ها و تلاش‌های دولت، ثبات به اقتصاد ایران بازمی‌گردد.

نوبخت در بخش دیگری از این نشست خبری، در برابر پرسش خبرنگار ایسنا درباره اتفاقات اخیر مربوط به بند ۳۵۰ زندان اوین، از تشکیل تیمی برای بررسی این مسأله خبر داد و گفت: تیمی از سوی دولت برای بررسی وقایع اخیر زندان اوین تشکیل شده است که پس از انجام بررسی‌های لازم، گزارش مربوطه را منتشر خواهیم کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به کاهش رشد تورم در سال ۱۳۹۲، گفت: در سال ۹۲ نرخ تورم با اقداماتی که انجام شد از حدود ۴۲ درصد به ۳۲ درصد تقلیل پیدا کرد و دولت مصمم است که در سال ۱۳۹۳ نرخ تورم بیش از این کاهش پیدا کند و به زیر ۲۵ درصد برسد.

نوبخت گفت: در این راستا همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم افزایش قیمت حامل‌های انرژی رشد محدود و کندی خواهد داشت.

وی با بیان این که با توجه به منابع موجود حدود پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای تولید، اشتغال و حمل و نقل و چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای امر بیمه، بهداشت، درمان و ارزان کردن هزینه‌های درمانی استفاده می‌شود، گفت: دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز برای امنیت غذایی تخصیص داده می‌شود که به صورت کالا و مواد غذایی در اختیار اقشار کم‌درآمد قرار می‌گیرد و همان‌طور که اشاره کردم کسانی که برای دریافت یارانه‌ها ثبت‌نام کردند ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به مانند ماه‌های قبل دریافت می‌کنند.

نوبخت گفت: برای خانواده‌هایی که ثبت‌نام نکرده‌اند و از دریافت یارانه انصراف داده‌اند تسهیلاتی خاصی اعلام می‌شود. ضمن اینکه می‌توانند از امکانات موجود مثل همه مردم استفاده کنند.

سخنگوی دولت با بیان این که امیدواریم با اقدامی که انجام شد کاستی‌های مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها برطرف شود و پرونده مرحله دوم بسته شود و کار اجرایی را آغاز کنیم، در پاسخ به این سوال که آیا این ۱۲۰۰ میلیارد تومان پاسخگوی اقداماتی که دولت می‌خواهد در زمینه بهداشت، درمان و مسائل این‌چنین انجام دهد خواهد بود؟ گفت: این میزان صرفه‌جویی حاصل شده جوابگو خواهد بود.

وی با بیان این که مردم همچنان می‌توانند از دریافت یارانه انصراف بدهند و راه این بسته نشده است، اظهارداشت: تشخیص مردم برای ما محترم است. ما خودمان را خدمتگزار مردم و مجری نظرات آنها می‌دانیم و نمی‌توانیم برای مردم تعیین تکلیف کنیم.

نوبخت با بیان این‌که هر منابعی که از طریق یارانه‌ها و انصراف به دست می‌آید به کل جامعه بازگردانده می‌شود، گفت: همان‌طور که اشاره کردم ما برای نظر مردم احترام قائل هستیم و بر اساس واقعیت‌های موجود نسبت به اجرای نظرات مردم عمل می‌کنیم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دولت همچنین مبلغ یازده هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمومی را طبق قانون برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها از خزانه عمومی برداشت خواهد کرد.

وی اضافه کرد: قانون به دولت اجازه داده که برای تامین منابع یارانه‌ها در سال ۱۳۹۳ تا سقف ۴۸ هزار میلیارد تومان در جهت اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، قیمت این حامل‌ها را افزایش دهد ولی من همان‌طور که گفتم این میزان افزایش قیمت حامل‌های انرژی با رشد کند و ملایم خواهد بود.

نوبخت گفت: اگرچه از محل افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی، افزایش قیمتی ایجاد می‌شود، اما تلاش داریم که این میزان افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی با رشد ملایم باشد. همچنین سیاست‌های پولی، مالی و تعادل بودجه‌ای را به گونه‌ای پیش می‌بریم که همانند شش ماه دوم سال گذشته که شاهد کاهش کنترل تورم بودیم امسال هم تورم چنین کاهشی پیدا کند و در مجموع حاصل این سیاست‌ها منجر به این شود که ما شاهد کاهش نرخ تورم به زیر ۲۵ درصد باشیم.

وی همچنین گفت: ‌با سیاست‌هایی که معاونت ارزی بانک مرکزی دارد در چند روز آینده ثبات به بازار ارز باز خواهد گشت.

به گزارش ایسنا، سخنگوی دولت همچنین با انتقاد از انتشار برخی از اخبار غلط در ارتباط با فعالیت‌های دولت، گفت: برخی می‌گویند که ۴/۲ میلیارد دلاری که طبق توافق ژنو قرار بود آزاد شود آزاد نشده و امکان استفاده از آن را دولت ندارد اما همان‌طور که ما به دفعات اعلام کرده‌ایم همه وعده‌ها که در این زمینه بوده سر وقت محقق شده ولی اینکه ما چگونه استفاده کنیم یعنی اینکه به صورت نقدی استفاده کنیم یا در قالب خرید کالا استفاده کنیم به قدرت انتخاب ما بر می‌گردد و دست خودمان است.

نوبخت گفت: برای واردات کالاهای ضروری مانند دارو حساب‌هایی داریم و ضرورتی نداشته که از اقساط آزاد شده در این ارتباط استفاده کنیم البته این به این معنا نیست که ما نمی‌توانیم از این اقساط آزاد شده استفاده کنیم. متاسفانه عده‌ای به نحوی مطرح می‌کنند که گویی ما نمی‌توانیم از این رقم استفاده کنیم و این سخن نادرستی است که ممکن است ناشی از اطلاعات ناکافی باشد و یا اینکه عده‌ای بخواهند توافقنامه ژنو را ناموفق عنوان کنند و کلیت آن را زیر سوال ببرند. همان‌طور که گفتم همه اقساط طبق توافقنامه ژنو آزاد شدند و ما قابلیت این را داریم که در مورد چگونگی استفاده از آن تصمیم‌گیری کنیم.

وی گفت: عده‌ای تلاش می‌کنند وضع به وجود آمده در بازار ارز را عدم ثبات اقتصادی تعبیر کنند در حالیکه این ثبات به زودی اقتصاد کشور باز خواهد گشت.

سخنگوی دولت در واکنش به برخی از مطالب مطرح شده در ارتباط با جلسه مولودی خوانی که به مناسبت میلاد فاطمه (س) با حضور همسران برخی مقامات برگزار شد و مباحث حاشیه‌ای که برخی از رسانه‌ها در ارتباط با این مساله مطرح کرده‌اند گفت: روابط عمومی ریاست جمهوری کذب بودن این مساله را بیان کرد و پاسخ این مسائل را داد.

وی افزود: شایداز یک منظر عده‌ای منتظر هستند که هر روز یک موضوع کوچک را بزرگ کنند و مطالب غیر واقعی را اطلاع رسانی کنند و ذهن و فکر دولت را که درگیر مذاکرات ژنو و در حال ساماندهی به وضعیت اجرای قانون هدفمندی است را معطوف به پاسخ‌گویی به این مسائل کنند.

وی گفت: شاید عده‌ای کارشان این باشد که پول بگیرند و این مسائل را تولید کنند و ما اگر بخواهیم هر لحظه به این مسائل پاسخ دهیم خدمات اصلی کشور را چه کسانی باید ارائه کنند.

نوبخت در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در روز پنج شنبه گذشته در بند ۳۵۰ زندان اوین به گفته‌ی برخی از زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان این افراد درزمان بازرسی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، ، موضع دولت در قبال این مساله چه خواهد بود، گفت: رئیس جمهور طبق قانون اساسی و همچنین هیات وزیران بر اساس وظایف و ماموریت‌هایی که دارد در هیچ یک از مواردی که حقوق شهروندان کشور نادیده گرفته شود و مخدوش شود سکوت نمی‌کند و این فعالیت گاهی با اعلام موضع و بیان نظر همراه است و یک وقتی با کار اجرایی و عملی.

وی ادامه داد: از زمانی که این خبررسیده شد دولت برای این کار تیمی را مامور کرد و جزییات موضوع در حال بررسی و گزارش‌گیری است و قطعا گزارش آماده شود متناسب با واقعیت‌ها دولت از ایفای هیچ یک از وظایف قانونی خود در رعایت حقوق شهروندان کوتاه نخواهد آمد.

وی با تاکید بر این که دولت در خصوص حفظ حقوق شهروندان کوتاه نمی‌آید گفت: افرادی که زندانی می‌شوند نیز حقوقی دارند. طبق قانون باید مجازات بشوند اما ما حق نداریم هیچ اقدامی خلاف قانون نسبت به آنها انجام دهیم به صرف زندانی بودن. اینها مواضع دولت است.

وی گفت: در اجرا نیز ما در حال پیگیری و بررسی این موضوع هستیم و پس از این‌که اطلاعات کافی از طرفین استماع شد و این اطلاعات جمع آوری شد به صورت مناسب اقدام و اطلاع رسانی می‌شود.

وی همچنین با انتقاد از برخی از رسانه‌های بیرونی، که تلاش داشتند دراین ارتباط بزرگ نمایی کنند و همچنین برخی از رسانه‌ها برای ایجاد حاشیه برای دولت در دیگر موارد گفت: یک زمان مباحثی را در مورد بحث ۴٫۲ میلیارد دلار آزاد شده مطرح می‌کنند. همزمان در مورد مراسمی که در یک محفل بانوان برگزار شده بزرگنمایی می‌کنند.

وی تصریح کرد: طبیعی است دولت برای این که بتواند به وظایف خود عمل کند نمی‌تواند به این همه مسائل پاسخ دهد. اما قطعا پیگیر همه امور خواهد بود بخصوص در زمینه‌ی حفظ حقوق شهروندان کوتاه نمی‌آید.

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
داوران والیبال چرا محروم شدند؟
داوران والیبال چرا محروم شدند؟
چگونه "چربی‌های سفید دور شکم" را نابود کنیم؟
۸ غذایی که برای داشتن شکمی صاف باید بخورید!
همه چیز درباره کلاچ خودرو
همه چیز درباره کلاچ ماشین
نسخه ۶۳ مرورگر کروم با ثبات و امنیت استثنایی از راه رسید
نسخه ۶۳ مرورگر کروم با ثبات و امنیت استثنایی از راه رسید
سالم‌‌ترین ظروف برای پخت و پز چیست؟/ باورهای غلط پخت غذا در ظروف مسی
سالم‌‌ترین ظروف برای پخت و پز چیست؟/ باورهای غلط پخت غذا در ظروف مسی
خودرویی خاص از لامبورگینی که 467 هزار دلار قیمت دارد! +عکس
ماشینیی خاص از لامبورگینی که ۴۶۷ هزار دلار قیمت دارد!
به قدرتمندترین کارت گرافیک تاریخ سلام کنید! + عکس
به قدرتمندترین کارت گرافیک تاریخ سلام کنید! + عکس
تصویری از همسر مسی و مسی‌زاده‌ها
تصویری از همسر مسی و مسی زاده‌ها
راهنمای خرید گوشی موبایل قیمت  بین 1 تا 1.5 میلیون تومان  (آذر ماه 96) + عکس
راهنمای خرید گوشی موبایل قیمت بین ۱ تا ۱٫۵ میلیون تومان (آذر ماه ۹۶) + عکس
معجزه باور نکردنی  چند حبه سیر
خواص معجزه آسای سیر؛ از تقویت قوای جنسی تا لاغری!
مدل اقتصادی آیفون‌های 2018 اپل با بدنه فلزی تولید می‌شود
مدل اقتصادی آیفون‌های ۲۰۱۸ اپل با بدنه فلزی تولید می‌شود
پیروزی  بارسلونا مقابل ویارئال
پیروزی بارسلونا مقابل ویارئال
دردهایی که در کمین پشت میز نشینان است!
دردهایی که در کمین پشت میز نشینان است!
امواج موبایل سرطان زاست؟
امواج موبایل سرطان زاست؟
635426897045681091
اطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد انتشار یک عکس در فضای مجازی
636485233990864863
زن مدل مصری با لباسش جنجال به پا کرد + عکس
636485230552352814
احتمال قطع یارانه نقدی و گرانی بنزین قوت گرفت
n82759205-72044125
اجرای طرح ملی وارنیش فلوراید در بین ۲۲۰ هزار دانش آموز ابتدایی البرز
n82759202-72044121
طرح آهن یاری و مکمل D برای ۱۸۰ هزار دانش آموز البرزی به اجرا در آمد
n82759215-72044145
اتباع خارجی برای دریافت کارت کار به ادارات تعاون البرز مراجعه کنند
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا