تارخ انتشار: یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
کد خبر : 181776
چاپ خبر

باغدار کرجی رکورد برداشت گیلاس را در کشور شکست

0

یکی از باغداران کرجی با برداشت بیش از ۵۰ تن گیلاس در هکتار واقع روستای شهرستانک بخش آسارا موفق به رکوردشکنی در سطح کشور شد.

به گزارش کرج رسا؛ معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی البرز روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه حدود ۲هزار و ۷۰۰ هکتار باغ گیلاس در استان البرز وجود دارد، گفت: میانگین برداشت گیلاس در هر هکتار از باغات استان البرز حدود ۱۵ تن است.

محمد تاج الدینی با بیان اینکه برداشت گیلاس از باغات استان از ۱۲ خرداد ماه سال جاری آغاز شده و تا پایان تیرماه ادامه خواهد داشت، افزود: همچنین ۱۹ هکتار از باغات گیلاس استان در مرحله نهال است و باردهی ندارد.

وی با اشاره به اینکه میانگین برداشت کشوری این محصول بین ۱۰ونیم تا ۱۱ تن در سطح هکتار است، اظهار داشت: میزان برداشت گیلاس از سطح باغات بارور استان حدود ۳۹ هزار و ۹۰۰ تن است.

وی یکی از دلایل تولید مناسب گیلاس در استان را اقلیم معتدل دانست و گفت: گیلاس درختی کوهپایه ای است و در این مناطق بالاترین عملکرد کمی و کیفی را دارد و از دلایل دیگر این وضعیت فعالیت مناسب باغداران و آشنایی دیرینه با تولید و نگهداری از درخت این محصول، مبارزه به موقع با آفات و امراض، آبیاری به موقع درختان توسط باغداران است.

تاج الدینی افزود: همچنین تامین به موقع نهاده ها و تغذیه درختان، تامین به موقع کود و مبارزه با آفات از سوی بخش دولتی نیز منجر به این وضعیت شده است.

وی اظهار داشت: همچنین حدود ۱۰ سال و از زمان تشکیل استان، درختان پایه رویشی اصلاح شده در باغات کاشته می شود که میانگین عملکرد بالایی دارند و تاثیر بسزایی روی عملکرد می گذارند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی البرز با تأکید بر ضرورت افزایش بهره‌ وری در مصرف آب یادآور شد: سازمان جهاد کشاورزی برای این منظور از توسعه روش‌های آبیاری نوین در باغات استان حمایت می‌کند و به کشاورزان نیز توصیه می‌شود در راستای سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی به این سمت حرکت کنند.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیفروش ویلا و اجاره ویلااجاره ویلافروش ویلا