تارخ انتشار: سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶
کد خبر : 199286
چاپ خبر

بسکتبالیست ها باهوش هستند / دیگر همه چیز به خودمان بستگی دارد

بسکتبالیست ها باهوش هستند / دیگر همه چیز به خودمان بستگی دارد

نامش سعیده علّی است و ۳۲ سال دارد. بسیاری از مربیان بسکتبال بانوان و دیگر بازیکنان باتجربه او را برترین بازیکن تاریخ بسکتبال بانوان ایران معرفی می کنند.

به گزارش کرج رسا به نقل از جام جم آنلاین ، سعیده علّی را می توان دختر گینسی بسکتبال بانوان هم معرفی کرد، بازیکنی که از وقتی یادمان می آید پس از انجام هر فصل از رقابت های لیگ برتر بسکتبال بانوان به عنوان برترین بازیکن فصل معرفی می شد. اما سعیده علّی به حکم قانون نانوشته ای که او و دیگر ورزشکاران زن را کمرنگ تر از ورزشکاران مرد نشان می دهد هنوز برای خیلی ها ناشناخته است. سعیده علّی اما بدون توجه همچنان به قدرت به کار خودش ادامه می دهد.

او که رکورددار کسب عنوان برترین بازیکن بسکتبال بانوان در پایان هر فصل است بی اغراق ستاره بسکتبال بانوان ایران به شمار می رود.

گفت و گو با این ستاره بی رقیب بسکتبال بانوان را در ادامه می خوانید:

از حضور تیم ملی بسکتبال بانوان ایران در این رقابت ها برایمان بگویید، عملکرد تیم ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

این نخستین حضور رزهری بسکتبال بانوان ایران در رقابت های بین المللی بود و به همین دلیل اصلا نباید انتظار داشته باشیم که این تیم حتما باید بر روی سکوی رقابت ها می رفت. حضور در این رقابت ها برای ما بسیار مهم بود. با چند بار حضور در رقابت های بین المللی حتما در آینده به جایی می رسیم و نتایج بهتری می گیریم. ما این شرایط و پتانسیل را داریم.

تیم ملی بسکتبال بانوان ایران به دلیل عدم تایید حجاب بازیکنان از سوی فدراسیون جهانی بسکتبال سال ها اجازه حضور در میادیمنن بین المللی را نداشت اما اکنون برای نخستین بار به بازی های داخل سالن آسیا رفته است. حضور در این رقابت ها می تواند دروازه ای برای حضور در سایر رقابت ها باشد؟

صد در صد. بازی های داخل سالن عشق آباد یک دروازه بزرگ است. این رخداد باز هم می افتد. چقدر هم خوب شد که تیم ایران برای نخستین بار در این رقابت ها شرکت کرد. مسئولان فیبا (فدراسیون جهانی بسکتبال ) آنجا بودند و بازی های بازیکنان ایران را دیدند و بار دیگر حجاب ما را مورد نظر قرار دادند. البته پوشش بازیکنان ایرانی دیگر تایید شده است و از این به بعد همه چیز بستگی به خودمان دارد. ما باید برای حضور هر چه بیشتر در رقابت های برون مرزی برنامه ریزی کنیم. قبلا برای حضور در رقابت های رزهری مشکل داشتیم اما اکنون چنین مشکلی نیست.

چه شد که با وجود اینکه برترین بازیکن بسکتبال بانوان ایران هستید به این رقابت ها اعزام نشدید؟

این تصمیم فدراسیون بود.

این تصمیم عجیب نبود؟

نمی دانم واقعا. ما سالیان سال از حضور در مجامع بین المللی محروم بودیم تا در نهایت این مجوز را به دست آوردیم. شاید تصمیم فدراسیون این است که در هر مسابقه ای بازیکنان مختلف را بفرستد تا همه تجربه دست بیاورند.

شما موافق این رویه هستید؟

برای من نتیجه تیم ملی مهم است. هر بازیکنی دوست دارد در این رقابت ها حضور داشته باشد. ولی من فکر می کنم بازی های داخل سالن آسیا جایی برای تجربه اندوزی نیست. به هر حال این تصمیم فدراسیون است و باید به آن احترام گذاشت. من بازی های تیم ملی بسکتبال بانوان را اینترنتی دیدم. جای تک تک این بچه ها بازی کردم و وقتی بازی تمام می شد آنقدر خسته بودم که انگار خودم بازی کرده ام. من دوست داشتم این تجربه را به دست بیاورم اما کاری از دست من برنمی آمد.

پست شما در بسکتبال چیست؟

گارد راس هستم.

امسال در کدام تیم بازی می کنید؟

در تیم «گروه بهمن».

درباره لیگ برتر بسکتبال بانوان برایمان بگویید.

متاسفانه امسال تعداد تیم های حاضر در لیگ برتر بسکتبال بانوان خیلی کم است. هفت تیم بیشتر در لیگ باقی نمانده اند. اسپانسرها همکاری لازم با لیگ برتر بسکتبال بانوان را ندارند. با وجود تمام مشکلات لیگ سطح بالایی داریم. در رابطه با حمایت از تیم های بسکتبال بانوان باید یک تجدید نظر اساسی شود. قصد دخالت ندارم اما با توجه به اینکه رشته ام جامعه شناسی ورزش است پیشنهاد می دهم برای اسپانسرها شرایط ویژه ای بگذارند تا حاضر به سرمایه گذاری در این بخش شوند. ما پخش تلویزیونی نداریم و این طبیعی است که اسپانسرها به سراغ ما نیایند. باید همکاران رسانه ای بیشتر به سراغ ما بیایند.

یک آمار غیر رسمی حاکی از این است که اکثر بازیکنان بازیکنان بسکتبال بانوان سطح تحصیلات بسیار بالایی دارند.

فرهنگ داشتن تحصیلات بالا از اول در رشته بسکتبال وجود داشته است. بسکتبال از همان اول یک رشته دانشگاهی محسوب می شده. مربیان قدیمی و بازیکنان بازنشسته ۳۰ ، ۴۰ سال پیش همه مدرک تحصیلی دکتری دارند چه برسد به الان که همه بیشتر مشتاق ادامه تحصیلات هستند.

تحصیلات خود شما چیست؟

کارشناسی ارشد جامعه شناسی ورزش هستم. بدون اغراق میگویم تمام بازیکنان بسکتبال بانوان تحصیل کرده هستند. در تیم قبلی من گاز تقریبا همه بازیکنان یا کارشناسی ارشد داشتند تا دکتر. بازیکنان ۲۰،۲۱ ساله نیز بر اقتضای سنشان دانشجوی رشته های مختلف کارشناسی بودند. تحصیلات بالا در بسکتبال یک اصل مهم است. اصلا بسکتبال رشته ای تخصصی تری نسبت به رشته های دیگر است. هر کسی نمی تواند به این ورزش علاقه مند شود. بسکتبال هوش می خواهد و کسانی که هوش زیادی ندارند نمی توانند این رشته را ادامه بدهند چرا که بسکتبال بازی لحظه هاست و یکی از کامل ترین ورزش هایی که وجود دارد. این ورزش مشتمل بر تمام سیستم های ورزشی اعم از هوازی، قدرتی و سرعتی است. کسانی که بسکتبال را به عنوان رشته اصلی ورزشی خود انتخاب می کنند در واقع انتخاب هوشمندانه ای انجام داده اند.

چند سال است بسکتبال بازی می کنید؟

من الان ۳۱ ساله هستم و ۲۱ سال است که بسکتبال را بازی می کنم. مادر و خواهرانم بسکتبالیست بودند. البته من خودم از ۵ سالگی بسکتبال را شروع کردم و از ۱۰ سالگی استارت حرفه ای بودم را زدم.

فکر می کنید روزی برسد که مجبور شوید بسکتبال را کنار بگذارید؟

هر وقت احساس کنم دیگر در اوج نیستم خودم کنار می روم.اگر دیر کارایی گذشته را نداشته باشم خودم کنار می روم و اصلا لازم نیست کسی این نکته را به من گوشزد کند. اکنون بدنم خیلی آماده است. تمرینات خوبی هم دارم. با تمام وجود تلاش می کنم امسال به همراه تیمم بر روی سکو برویم. من همیشه برای قهرمانی می جنگم.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
636441203323475020
بازگشت اوباما به میدان سیاست + تصاویر
اردوغان: در ایران دانشگاه D-8 را راه اندازی می کنیم
اردوغان: در ایران دانشگاه D-8 را راه اندازی می کنیم
استقلال با برد آلمانی به دربی رسید/ صعود آبی پوشان به یک چهارم
استقلال با برد آلمانی به دربی رسید/ صعود آبی پوشان به یک چهارم
معرفی بهترین گوشی‌های موبایل میان رده و مقرون به صرفه بازار (پاییز1396) + عکس
معرفی بهترین گوشی‌های موبایل میان رده و مقرون به صرفه بازار (پاییز۱۳۹۶) + عکس
خواص شگفت‌انگیز این دانه معجزه‌گر
خواص شگفت‌انگیز این دانه معجزه‌گر
کیانی ٢ ماه محروم، آغاسی ٢ ماه تعلیق
کیانی ٢ ماه محروم، آغاسی ٢ ماه تعلیق
نوکیا ۷ معرفی شد؛ میان رده ای با نصف قیمت نوکیا 8 + عکس
نوکیا ۷ معرفی شد؛ میان رده ای با نصف قیمت نوکیا ۸ + عکس
علائم و درمان طبیعی سنگ کلیه/خوراکی هایی که سنگ کلیه را نابود می‌کند
۱۰ ماده غذایی که باعث سنگ کلیه می‌شوند
امروز کمپانی زد تی ای از یک گوشی منحصر به فرد و عجیب به نام ZTE Axon M رونمایی کرد + عکس
کمپانی زد تی ای از یک گوشی منحصر به فرد و عجیب به نام ZTE Axon M رونمایی کرد + عکس
اقدامات لازم برای خرید موبایل پس از اجرای طرح رجیستری
نحوه شناسایی موبایل قاچاق
636345370617936780.jpg
پاسخ برانکو به انتقادات از بیرانوند
راز افرادی که هیچگاه سرما نمی خورند
راز افرادی که هیچگاه سرما نمی خورند
57574713
چمنیان: بازی با اسپانیا یک اتفاق تاریخی برای فوتبال ایران است
ساره امیری
دختر ایرانی وزیر علوم امارات شد
635917347787166002
اگر به پلیس توهین کنیم مجازاتمان چیست؟
کشتی
تیم توابع تهران قهرمان رقابت های کشتی آزاد جوانان کشور شد
2414700
هدف آمریکا از نام جعلی برای خلیج فارس ایجاد فتنه ای جدید است
حجت الاسلام کاظم صدیقی
برجام درس بی اعتمادی بود/ می خواهند ایران را خلع سلاح موشکی کنند
57574092
فرار بسیاری از فرماندهان داعش به ترکیه
57577010
سرلشکر باقری: پایان عمر گروهک های تروریستی فرا رسیده است
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی