تارخ انتشار: پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۵
کد خبر : 18384
چاپ خبر
بازدیدها: 436

تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل مجلس + عکس

تجمع

کرج رسا: برخی متقاضیان مسکن مهر پرند و پردیس با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی و تنظیم نامه اعتراض آمیز گلایه های خود را نسبت به افزایش قیمت مسکن مهر اعلام کردند

 به گزارش کرج رسا، پس از اینکه هفته گذشته دستورالعمل افزایش قیمت مسکن مهر(متری ۱۰۰ هزار تومان) ابلاغ شد برخی از متقاضیان نسبت به این موضوع اعتراض داشتند.

موضوعی که برای برخی از متقاضیان مسکن مهر بسیار نگران کننده بود این بود که وزیر راه و شهرسازی خرید و فروش مسکن مهر را آزاد و اعلام کرده است که هر فردی که حتی خانه هم داشته باشد می تواند مسکن مهر خریداری کند.

بنابراین گزارش،این موضوع باعث شد تا برخی از متقاضیان مسکن مهر پرند و پردیس با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی و تنظیم نامه اعتراض خود را نسبت به افزایش قیمت مسکن مهر اعلام کنند.

متقاضیان مسکن مهر در این تجمع نسبت به افزایش قیمت مسکن مهر معترض بودند و اعلام می کردند:در قبل هم دوبار این افزایش قیمت بوده است اما این بار و به یکباره واقعا خارج از توان ما متقاضیان است.

معترضان در این تجمع اعلام می کردند:قیمت اولیه مسکن مهر در شهر تهران بصورت پله ای افزایش می یافت یعنی افراد با توجه به توان مالی خود در هشتگرد، پرند و یا پردیس اقدام به ثبت نام می کردند و حتی در پردیس سه تیپ پروژه برای سه قشر مختلف تعریف شد در نتیجه افراد با توجه به وسع خود ثبت نام کرده اند و این افزایش قیمت ها عملا از توان متقاضیان خارج است چراکه اگر اینطور نبود در پروژه با شرایط بهتر ثبت نام می کردند.

معترضان نسبت به اظهارات معاونان وزیر راه و شهرسازی هم گفته اند که اگر هزینه این افزایش قیمت را متقاضیان ندارند می توانند واحدهای خود را حتی به کسانی که در حال حاضر مسکن دارند، بفروشند، این مطلب موجب آشفتگی حال متقاضیان مسکن مهر گردیده است و تنها امید خانه دار شدنشان را بر باد می بینند.

به گزارش فارس، تجمع کنندگان در پایان نامه ای را که از قبل آماده کرده بودند را تقدیم نمایندگان مجلس کردند.

متن این نامه بدین شرح است:

به حضور نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیت

احتراما به استحضار میرساند:

مجلس به عنوان خانه ملت دارای جایگاه رفیعی است که همیشه نگاه مردم به آن به عنوان دردآشنای خود بوده است. همین نگاه ما را بر آن داشت که با نوشتن این نامه و حضور در میان نمایندگان خود در روز سه شنبه اول بهمن ماه ۱۳۹۲، آنچه دغدغه امروزه ما و بیش از ۷۰۰ هزار خانوار متقاضی مسکن مهراست در میان بگذاریم. اینک پس از چندین سال که از ثبت نام ما متقاضیان گذشته است ، در هفته گذشته خبر افزایش مجدد قیمت مسکن مهر را شنیدیم،که مصلحت دیدیم موضوع را با شما مطرح کنیم که ان شاءالله امیدواریم که به دست با کفایت نمایندگان مردم این مشکلات ومعضلات پیگیری ورفع گردد.

آنچه در ادامه می آید داستان امید و اعتمادی است که قریب ۳ میلیون نفر عضو خانواده های این ۷۰۰ هزار متقاضیان مسکن مهر به وزارت راه و شهرسازی نموده اند، اما با عملکرد دولت بخصوص پس از استقرار جناب آقای دکتر آخوندی بعنوان وزیر دراین وزارتخانه به نظر می رسد، به دور از چشم ناظران منصف و نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی تبدیل به ناامیدی و یاس برای متقاضیان گردیده است.

از نمایندگان خود انتظار داریم اندکی در این زمینه تامل نمایند و قبل از آنکه ما متقاضیان که اغلب ازاقشارضعیف جا معه هستیم قربانی بی توجهی و سیاست های مقطعی و بعضا ناآگاهانه مسوولان مستقیم این پروژه در وزارت راه و شهرسازی گردیم، اقدام شایسته ای نمایند.

راهکار نهایی پیشنهادی ما متقاضیان به مجلس محترم تشکیل کمیته ای متمرکز در مجلس شورای اسلامی جهت نظارت بر روند تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر در سراسر کشور است تا حتی اگر دولت بواسطه تغییر سیاست های خود، میلی به تکمیل این پروژه ملی که در دولت پیش از خود آغاز شده است ندارد، سرمایه های ملی انباشته شده در این پروژه بخصوص اعتماد خانوارهای عموما محروم جامعه با نظارت نمایندگان محترم مجلس از دست نرود.

مسکن مهر که در دولت های نهم و دهم با طرح دولت و پشتیبانی مقام معظم رهبری(حفظه الله) جهت خانه دار شدن محرومین جامعه نهادینه شد، علیرغم تمامی انتقادات صحیح و ناصحیح وارد به آن تاکنون موجب خانه دار شدن قریب ۱.۵ میلیون خانواده شده است. از این لحاظ بایستی اشاره نمود که این طرح عملا تنها طرح بزرگ و فراگیر دولت های پس از انقلاب در تامین مسکن به عنوان یک حق غیرقابل انکار مصرح در قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است. اما اینک با استقرار دولت یازدهم و بخصوص شخص جناب آقای دکتر آخوندی، وزیر محترم راه و شهرسازی عملا دل مشغولی قریب ۷۰۰ هزار خانواده باقیمانده آن که هنوز واحدهای خود را تحویل نگرفته اند به فراموشی سپرده شده است.

13921102000296_PhotoL

*فروش مسکن مهر به افرادی که خانه دارند موجب آشفتگی حال متقاضیان مسکن مهر شده است

متاسفانه دولت در هفته گذشته قیمت مسکن مهر را به یکباره و علیرغم تکذیبیه های گذشته افزایش داد. این موضوع در کنار اینکه معاونان محترم وزیر راه و شهرسازی(جناب آقایان صومعلو و پژمان) هم گفته اند که اگر هزینه این افزایش قیمت را متقاضیان ندارند می توانند واحدهای خود را حتی به کسانیکه در حال حاضر مسکن دارند، بفروشند،که این مطلب موجب آشفتگی حال متقاضیان مسکن مهر گردیده است و تنها امید خانه دار شدنشان را بر باد می بینند.

جناب آقای صومعلو و احتمالا مجموعه مدیریتی جدید وزارت راه وشهرسازی گویا فرض نموده اند که این جمع این سرمایه ها را برای سوداگری برای ثبت نام مسکن مهر هزینه کرده اند اما گویا خبر ندارند که براساس استعلام های متعدد صورت گرفته تمامی متقاضیان از ابتدای انقلاب تاکنون هیچ مسکن و یا حتی زمینی نداشته و ندارند و همگی اجاره نشین های این روزها هستند و این آورده را به هزار زحمت از جمله تبدیل رهن منزل های خود به اجاره ماهیانه و مقروض شدن و یا تبدیل معدود اندوخته های خود مهیا نموده اند.

*در قبل هم دوبار این افزایش قیمت بوده است

البته در قبل هم دوبار این افزایش قیمت بوده است اما اینبار و به یکباره واقعا خارج از توان ما متقاضیان است بخصوص با کرایه ها و اقساط سنگینی که بابت پرداخت های قبلی زیربارشان رفته ایم. از سوی دیگر بایست توجه نمود که مسکن مهرها در شهر تهران همانطور که مستحضرید قیمت اولیه شان بصورت پله ای افزایش می یافت یعنی افراد با توجه به توان مالی خود در هشتگرد، پرند و یا پردیس اقدام به ثبت نام می کردند و حتی در پردیس سه تیپ پروژه برای سه قشر مختلف تعریف شد در نتیجه افراد با توجه به وسع خود ثبت نام کرده اند و این افزایش قیمت ها عملا از توان متقاضیان خارج است چراکه اگر اینطور نبود در پروژه با شرایط بهتر ثبت نام می کردند.

به هر روی برای ما متقاضیان مسکن مهر قابل قبول نیست که برخی از انبوه سازان با تعلل در اجرای وظیفه و رها نمودن جانب کار، آن را وجه المصالحه افزایش قیمت قرار دهند و وزارت راه و شهرسازی نیز در همراهی با ایشان چنان کند که متقاضیان هم بواسطه افزایش قیمت و هم افزایش هزینه متحمل اجاره نشینی بابت عدم تحویل واحدها متضرر گردند. برای ما مشخص نیست که در این محاسبات آیا جریمه تاخیر اشاره شده در قرارداد پیمانکاران که تنها درصدی از هزینه های ماهیانه ماست مورد توجه قرار گرفته است و آیا این همراهی دولت با انبوه سازان با توجه به حداقل زمان دوساله مورد نیاز برای تکمیل واحدهای مسکن مهر به یک روال نخواهد انجامید که هر ساله با اعلام تورم، انبوه سازان این مسیر را مجددا پیگیری نمایند؟

 

13921102000282_PhotoL

*اعتراض به آخوندی: چرا سقف وام مسکن مهر را افزایش نمی دهد

در بررسی تناقضات گذشته اشاره به چند مورد خالی از فایده نمی باشد. بطور مثال دکتر آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از یک طرف می فرمایند که به دنبال وام ۱۰۰ میلیونی(با اقساط تقریبا ماهیانه دو میلیون تومانی برای اقشار متوسط رو به بالای جامعه) هستند اما راضی نمیشوند بجای آن ۱۰ میلیون وام به ۱۰ نفر متقاضی اضافه وام مسکن مهر بدهد تا پروژه مسکن مهر به سرانجام برسد. این در حالی است که اینجانبان حاضر به تمکین نسبت به روش های غیر تورم زای تامین مالی این پروژه هستیم .

وزیر راه و شهرسازی می گویند که می خواهند جهت خانه دار شدن اقشار ضعیف حرکت کنند اما در آن طرف می گویند اگر اضافه قیمت را متقاضیان مسکن مهر ندارند، بفروشند. اگر این متقاضیان ندارند یعنی محتاج حمایتند نه اینگونه برخورد آمرانه .

دولت می گوید نمی خواهد شهرهای جدید حاشیه نشین شود اما در ابلاغیه خرید و فروش مسکن مهر که پیش زمینه این افزایش قیمت ها عنوان شده است هیچ اشاره ای به بومی بودن خریدار و عدم در اختیار داشتن منزل مسکونی نمی کند و در نتیجه این شهرها را با انبوهی از مشکلات احتمالی ناشی از خرید واحدها توسط سوداگران و یا مهاجرین سایر شهرها رها خواهد کرد .

دولت عملا با مصوبه اخیر خود در افزایش قیمت، بدعهدی را ترویج داده است چرا که بیش از یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی در طرح مسکن مهر توسط قشر متعهدی از انبوه سازان، تکمیل و تحویل شده اند و افزایش قیمت شامل انبوه سازانی می گردد که به دلایل واهی کار را به نسبت دیگران تطویل داده اند.

اساسا بجز پروژه مسکن مهر پردیس، مابقی پروژه های مسکن مهر بایستی بسیار قبلتر از سال ۹۱ اتمام می یافتند و اگر انبوه سازان به این امر تعهد عملی می نمودند اصلا به افزایش قیمت مصالح در سال ۹۱ در پروژه ها گرفتار نمی شدند.

در این زمینه سخن بسیار است که ان شاا… در روز اول بهمن ماه جهت تشکیک مساعی جمعی از متقاضیان مسکن مهر با نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی در روبروی ساختمان مجلس حضور بهم خواهند رساند و مطالبات و نامه تفصیلی خود را ارائه خواهند نمود.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
مجازات دادستان فردیس برای نامزدهای متخلف: شخصا پوسترهای تبلیغ را پاکسازی کنید
کاندیداهای متخلف پوسترهای انتخاباتی خویش را پاکسازی می کنند
هلال احمر آرم
۴ چوپان سرگردان در ارتفاعات جاده چالوس نجات یافتند
تشکیک آیت‎الله موحدی کرمانی در آرای روحانی/ ممکن است رای رئیسی از 16 به 19 میلیون رای برسد
تشکیک آی ‎الله موحدی کرمانی در آرای روحانی/ ممکن است رای رئیسی از ۱۶ به ۱۹ میلیون رای برسد
اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان/برخورد قانونی با هنجارشکنان
اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان/ برخورد قانونی با هنجارشکنان
دستگیری تروریست تکفیری در ورامین
دستگیری تروریست تکفیری در ورامین
مهدی راهنورد
نظارت بر واحدهای خام دامی و مطبخ ها در فردیس تشدید می‌شود
آب بنوشید تا چاق نشوید
آب بنوشید تا چاق نشوید
هوای کرج و ساوجبلاغ برای گروه‌های حساس ناسالم است
هوای کرج و ساوجبلاغ برای گروه های حساس ناسالم است
جایگاه پرسپولیس و استقلال در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
جایگاه سرخابی ها در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
شهید
پیکرهای ۱۳۵ شهید دفاع مقدس به کشور وارد شد
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ +عکس
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ + تصاویر
به گزاش جام جم آنلاین از مشرق، روزنامه «وطن‌امروز» در گزارشی نوشت: در دولت روحانی بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط زیر رکود اقتصادی له شدند و این وضعیت برای بنگاه‌های بزرگ و برندهای باسابقه نیز تحقق یافته است.

بانک‌ها و موسسات مالی در دولت یازدهم از رکود اقتصادی نتوانستند فرار کنند و بانک‌های بزرگ و باسابقه کشور در میان ناباوری مسؤولان اقتصادی و انفعال کشنده آنها در حال دست و پا زدن هستند.

زیان چند هزار میلیارد تومانی بانک‌های ملت، تجارت و صادرات نشان داد رکود فراگیر حتی با آمارهای رنگارنگ دولتی تطبیق ندارد و در رشد اقتصادی 9 درصدی که دولت اعلام می‌کند این بنگاه‌های بزرگ در حال زیان دادن هستند. بررسی‌ صورت‌های مالی بانک‌ها و صنایع بزرگ نشان می‌دهد اوضاع برای آنها مساعد نیست و دولت دوازدهم کار بسیار سختی برای پاکسازی عملکرد مفتضح دولت یازدهم دارد.

بانک صادرات که در سال ۹۴ (پس از تخفیفات بانک مرکزی) با ۱۹۶۷ میلیارد تومان زیان به کار خود پایان داد، براساس گزارش پیش‌بینی درآمد سال مالی ۹۶، در سال گذشته هم ۱۷۸۶ میلیارد تومان زیان ثبت کرده و برای سال ۹۶ نیز ۱۴۱۸ میلیارد تومان زیان پیش‌بینی کرده است.

گزارش پیش‌بینی درآمد بانک صادرات در سال 96 که توسط حسابرس مستقل حسابرسی شده بیانگر تعمیق زیان‌دهی این بانک در سال جاری است. در جدول صورت سود و زیان (پیش‌بینی) سال 96 رقمی بالغ بر 1418 میلیارد و 291 میلیون تومان زیان پیش‌بینی شده است. زیان ثبت شده در صورت‌ مالی حسابرسی نشده 9 ماهه سال گذشته 4 هزار و 349 میلیارد تومان درج شده بود.

هنوز صورت‌های مالی حسابرسی شده سال 95 بانک صادرات منتشر نشده اما در این گزارش پیش‌بینی درآمد، حجم زیان سال 95 به میزان 1786 میلیارد تومان ثبت شده است.

در واقع در صورت تحقق این پیش‌بینی بانک صادرات در 3 سال پیاپی با زیان‌های هنگفتی مواجه شده است به طوری که زیان سال 94 به میزان 1967 میلیارد تومان، سال 95 (برآورد اولیه) 1784 میلیارد تومان و پیش‌بینی سال 96 بالغ بر 1418 میلیارد تومان است.

خوشبختانه بانک صادرات به سبک و سیاق برخی بانک‌ها سعی در ارائه تصویر غیرواقعی از وضعیت سال 96 نکرده و تلاش کرده وضعیت بانک را آنطور که هست و خواهد بود، به تصویر بکشد.

اما همانطور که از آمار و ارقام قابل ارزیابی است، بانک صادرات روند بهبود را طی نمی‌کند به طوری که با وجود پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه از گشایش‌های بانکی و اقتصادی، برای سال جاری هم زیان با رقم بسیار درشت پیش‌بینی کرده است.

زیان 4 هزار میلیارد تومانی ایران‌ خودرو

دولت در سال 1394 در پی پر شدن انبار خودروسازان طرح وام 25 میلیونی خودرو را اجرا کرد و انبار 2 خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌ خودرو و سایپا را خالی کرد اما گویا این طرح ناکام بوده و ایران‌ خودرو تا نیمه سال گذشته با 4 هزار میلیارد تومان زیان مواجه شده است.

زیان انباشته ایران‌ خودرو در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌ خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید.

به گزارش نسیم‌آنلاین، تازه‌ترین اطلاعات آماری نشان می‌دهد ۲ شرکت ایران‌خودرو و سایپا در سال مالی قبل دست‌کم ۲ هزار میلیارد تومان به‌دلیل دریافت وام به سامانه بانکی پرداخت کرده‌اند و این رقم همچنان و برای سال مالی جاری در حال افزایش است.

به گزارش نسیم، در شرایطی که حاشیه سود صنعت خودروسازی‌ نسبت به صنایع دیگر بسیار پایین‌تر است، با این حال بخش زیادی از درآمد شرکت‌های خودروساز صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی می‌شود که با بهره‌های بسیار سنگین از بانک‌ها دریافت کرده‌اند.

اطلاعات آماری از صورت سود و زیان ۲ شرکت بزرگ خودروساز یعنی ایران‌خودرو و سایپا نشان می‌دهد بخش عمده سود این دو شرکت در سال مالی قبل صرف پرداخت بهره بانکی شده که طبق پیش‌بینی رسمی ارائه شده به بورس این روند در سال مالی جاری هم تداوم خواهد یافت.

گزارش‌های مالی ۶ ماهه شرکت ایران‌خودرو (واقعی حسابرسی شده) برای سال مالی قبل نشان می‌دهد شرکت ایران‌خودرو در سال قبل جمعا ۱۰ هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان درآمد داشته است که از این مقدار ۹۱۱۷ میلیارد تومان بهای تمام‌شده محصولاتش بوده است و جمع کل درآمد ناخالص ایران خودرو براساس گزارش ۶ ماهه سال مالی ۹۵ جمعا ۱۲۷۷میلیارد تومان بوده است.


این شرکت در همین مدت ۱۳۳۷میلیارد تومان را صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی کرده که از بانک‌ها دریافت کرده است. براساس پیش‌بینی‌های این شرکت احتمالا مقدار کل بازپرداخت اقساط این وام بیش از ۱۷۵۰میلیارد تومان است که البته با توجه به ارائه نشدن صورت‌های مالی ۹ و ۱۲‌ماه هنوز رقم دقیق آن مشخص نیست. اما این شرکت در عین حال پیش‌بینی کرده که رقم کل اقساط وام‌هایی که باید امسال بپردازد هم بیش از ۱۶۲۰میلیارد تومان خواهد بود. با چنین شرایطی زیان انباشته این شرکت در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید. خودروسازها در واقع برای جبران کسری سرمایه در گردش به ناچار از بانک‌ها با بهره‌های بالا وام می‌گیرند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

این وام‌ها خودروسازان ایرانی را عملا به برده بانک‌ها تبدیل کرده چنانکه ایران‌ خودرو در نیمه نخست پارسال هم ۹۸۰ میلیارد تومان و سایپا ۷۷۰ میلیارد تومان سود به نظام بانکی پرداخت کرده بودند. همچنین طبق گزارش عملکرد ۹ماهه سایپا، کل سود عملیاتی این شرکت ۶۶۸ میلیارد تومان بوده که بابت پرداخت هزینه مالی (عمدتا تأمین هزینه سود تسهیلات دریافت شده از بانک‌ها) از بین رفته است. طبق این آمار رقم بهره‌ای که بانک‌ها بابت سود وام‌های خود از سایپا در ۹‌ ماه منتهی به آخر آذر ۹۵ دریافت کرده‌اند از ۷۷۶ میلیارد تومان هم فراتر رفته است. براساس اطلاعیه‌های قبلی منتشر شده در بورس تهران رقم زیان انباشته سایپا (در گروه اصلی) در ۹‌ ماه سال مالی ۹۵ معادل ۸۹ میلیارد تومان بوده است.

با توجه به اینکه سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های تابعه سایپا هنوز افشا نشده، انتظار تحقق نیافتن سود برآورد شده در پایان سال مالی ۹۵ باعث می شود سهامداران به نگهداری بلندمدت این سهم اقبال چندانی نشان ندهند. در همین رابطه کارگزاری آبان در تحلیلی از عملکرد سایپا نوشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات سایپا، هزینه مالی بالای این شرکت است به‌طوری که در بودجه فعلی سال ۹۵ با افزایش ۱۸درصدی نسبت به بودجه قبلی تقریبا به اندازه سود عملیاتی، هزینه مالی پیش‌بینی شده است.

شرکت در بودجه قبلی برای سال ۹۵ پیش‌بینی کرده بود از محل سود سهام درآمد 3434 میلیارد ریالی داشته باشد که در بودجه فعلی با تعدیل منفی ۲۷درصدی 2491 میلیارد ریال برآورد شده است. درحالی‌ که سرمایه‌گذاری سایپا در آخرین بودجه سال ۹۵ پیش‌بینی کرده ۶۳ ریال سود به ازای هر سهم داشته باشد، سایپا در بودجه فعلی خود پیش‌بینی کرده است این مبلغ ۵۲۳ ریال باشد و تنها ۶ ریال آن تقسیم شود.
زیان فاجعه آمیز ایران خودرو و بانک صادرات
مهران احمدی وقتی کوچک بود
مهران احمدی وقتی کوچک بود + عکس
فیلم‌های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
فیلم های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
البرز درکنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی در کشور اول شد
رتبه اول البرز در کنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی
علیرضا خجسته
جودوکار البرزی به مدال برنز دست یافت
2 علت مهم نارسایی کلیه
۲ علت مهم نارسایی کلیه
عباسعلی کدخدایی
واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات اخیر «روحانی»
ماه رمضان
شنبه اول ماه مبارک رمضان است
ورودی جالب بازار ماهی فروش‌های دبی
ویدئو؛ ورودی جالب بازار ماهی فروش های دبی