تارخ انتشار: سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۶
کد خبر : 33821
چاپ خبر

روحانی در جمع مردم زاهدان:

تحریم‌ های ضد حقوق بشری را خواهیم شکست/ امنیت مهم ترین مساله سیستان و بلوچستان است

حسن روحانی 15

کرج رسا: رئیس جمهور با بیان اینکه ایران در پی سلاح هسته‌ ای نبوده و نخواهد بود گفت: توسعه علمی و فناوری را ادامه خواهیم داد و تحریم ظالمانه و ضد حقوق بشری را قدم به قدم خواهیم شکست.

به گزارش کرج رسا، حسن روحانی رئیس‌ جمهور پیش از ظهر امروز در اجتماع مردم ایران با اشاره به ویژگی‌ های تاریخی و سرزمینی استان سیستان و بلوچستان گفت: سیستان سرزمین اسطوره‌ های تاریخی و بلوچستان صاحب کهن‌ ترین فرهنگ ایرانی است.

سیستان و بلوچستان سرزمین وحدت است

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان را باید از نو شناخت، اظهار داشت: برخی تصور می‌کنند که این استان یعنی محرومیت، طوفان‌های شن و ناامنی؛ ولی این چهره واقعی این استان بزرگ نیست و سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است.

رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های معدنی، تجاری،‌ترانزیتی و کشاورزی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این سرزمین اگرچه در ظاهر از دو قوم و دو آیین از یک دین تشکیل شده ولی سرزمین برادری، وحدت، همزیستی و دوستی در طول تاریخ بوده است.

روحانی همزیستی قوم بلوچ و سیستانی و اهل سنت و اهل تشیع را در این استان مورد تأکید قرار داد و افزود: ما مفتخریم که پیرو قرآن، سنت پیامبر و دوستدار خاندان رسالت و اهل بیت هستیم.

امنیت مهم ترین مساله سیستان و بلوچستان است

وی امنیت را مهم‌ترین مسئله این استان خواند و تصریح کرد: امنیت استان بر دوش مردم است و نیروهای مسلح در این زمینه کمک شما مردم در ایجاد امنیت پایدار هستند.

رئیس جمهور اضافه کرد:‌تمام اقوام، طوایف و تمام مذاهب اعم از شیعه و سنی باید برای امنیت این سرزمین دست به دست هم دهند.

روحانی با تأکید بر تبعیت همه از قانون اساسی و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب ادامه داد: در قانون اساسی بین اقوام و مذاهب تفاوتی وجود ندارد و تمام مردم ایران تحت لوای قانون اساسی از حقوق شهروندی برابر برخوردارند.

در ایران شهروند درجه ۲ نداریم/ طبق قانون تفاوتی بین مذاهب قائل نیستیم

وی با بیان اینکه ما در ایران شهروند درجه دو نداریم افزود: در این کشور شایسته‌سالاری حاکم است و هر کس شایسته‌تر است مقامی بالاتر و مسئولیتی سنگین‌تر دارد؛ من خوشحالم که در استان هم معاون استاندار شیعه و هم اهل سنت و هم فرماندار شیعه و هم فرماندار اهل سنت و هم فرماندار از مردان و هم فرماندار از زنان داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما تفاوتی بین مذاهب و اقوام و جنسیت بر طبق قانون اساسی قائل نیستیم.

روحانی با اشاره به همبستگی مردم استان در ماجرای ربوده شدن مرزبانان ایرانی گفت: زمانی که چند نفر از مرزبانان ما به ناروا و ظالمانه به گروگان گرفته شدند همه یکصدا بودید و ندای استقامت، مقاومت و نپذیرفتن حرف زور را سر دادید.

از کسانی که برای آزادی مرزبانان تلاش کردند سپاسگذارم

روحانی با بیان اینکه سپاس مردم ایران را تقدیم شیعه و سنی، علمای شیعه و سنی، تمام ریش‌سفیدان و همه آنهایی که برای آزادی مرزبانان عزیز تلاش کردند می‌کنم اظهار داشت:‌ درود و سلام ملت ایران بر مردم شریف و قهرمان استان سیستان و بلوچستان.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه به غیر از امنیت، توسعه نیز باید قدم به قدم سایه خود را در سراسر این استان پهن کند، تصریح کرد: انشاءالله از شروع این سفر برای کشف و شناسایی معادن ذی‌قیمت مس، روی، قلع، طلا و آهن شروع و اقدام خواهد شد.

برنامه دولت برای شناسایی و استخراج معاون استان

وی یادآور شد: دولت برای شناسایی و استخراج از معادن ذی‌قیمت این استان که بعدها شاهد تحرک در زمینه معادن و همچنین صنایع معدنی خواهیم بود، تلاش می‌کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه مسئله گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان اهمیت ویژه‌ای دارد افزود: گازرسانی از منطقه ایران شهر به سمت زاهدان و خاش خواهد بود که این گازرسانی در همین دولت یازدهم صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور تصریح کرد:‌ تأکید من این است این گاز در سال ۹۴ هم به زاهدان و هم به خاش برسد و در مرحله بعد از زاهدان به زابل و همچنین از ایرانشهر به سمت چابهار برود که در ایرانشهر از هم‌اکنون این کار آغاز شده است.

وی همچنین به آماده‌ سازی مجتمع‌ های پتروشیمی در ایرانشهر با سرمایه بخش خصوصی و حمایت دولت و همچنین ایجاد منطقه ویژه برای پتروشیمی در ایرانشهر اشاره کرد و گفت: پروژه آبهای تحت فشار برای کشاورزی که مجموعه حدود صد هزار هکتار است در این دولت سال به سال و قدم به قدم اجرایی خواهد شد و شاهد توسعه و رشد کشاورزی در این استان خواهیم بود.

باید شاهد تحول بزرگ ترانزیتی در استان باشیم

روحانی با اشاره به طرحی برای کشاورزی در این استان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان استانی است که باید از محل ترانزیت شاهد تحول بزرگ در آن باشیم. برای اینکه منطقه دریای عمان و اقیانوس هند را نه تنها به شمال کشور که به سایر کشورهای همجوار و شمالی متصل کنیم.

رئیس جمهور بر همین اساس توسعه بندر چابهار را جزو برنامه‌های دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: مرحله اول و دوم توسعه را در دولت یازدهم اجرا و عملی خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: راه آهن از چابهار به سمت زاهدان و در نهایت به افغانستان و آسیای مرکزی اتصال پیدا کرده تا شاهد توسعه و تحول در این استان باشیم.

شاهد شکستن تحریم ها در ماه های پیش رو هستیم

روحانی در ادامه سخنان خود به تحریم‌های ظالمانه و برخی بی‌تدبیری‌ها در طول سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: کشور در سال‌های گذشته به این دو دلیل دارای مشکلات فراوانی بوده که ما با کمک شما مردم با هدایتی که از قانون اساسی و رهبری انقلاب داریم شاهد شکستن تحریم در ماه های پیش رو هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اولین قدم‌ها برای برداشتن تحریم با تدبیری که دولت از شما مردم اتخاذ کرد برداشته شد و امروز شاهد شکسته شدن بخشی از تحریم‌ها هستیم؛ گفت: بالاتر این که دنیا به حق مردم در زمینه حقوق هسته‌ای و غنی‌سازی که اذعان و اعتراف کرده است و قدم به قدم مذاکرات را پیش می‌بریم.

به دنیا ثابت می کنیم آنچه درباره ایران گفته شده دروغ است

وی در عین حال تأکید کرد: در این مذاکرات به دنیا ثابت می‌‌کنیم آنچه راجع به ایران در گذشته گفته شده دروغ است؛ ایران در پی سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود اما توسعه علمی و فناوری را ادامه خواهیم داد و تحریم ظالمانه و ضد حقوق بشری را قدم به قدم خواهیم شکست.

روحانی با بیان اینکه کشور ما در سال‌های آینده شاهد شکوفایی و توسعه در سراسر کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان خواهد بود، اظهار داشت: اینجا سرزمین سیستان مرز جغرافیایی ایران است اما مرز فرهنگی نیست. اینجا سرزمینی است که فرهنگ ایران و اسلامیت به شبه جزیره هندوستان در طول قرن‌ها صادر شده و قند پارسی توسط سیستان و بلوچستان به بنگاله رسیده است.

مردم سیستان و بلوچستان صادرکننده اسلام، مدارا و اعتدالند

رئیس جمهور خطاب به مردم سیستان و بلوچستان گفت:‌ شما نه تنها مرزبان خوب جغرافیایی هستید بلکه بزرگترین صادرکننده اسلام مدارا و اعتدال و فرهنگ ایرانی به سراسر منطقه بودید؛ امروز هم از شما مردم غیور استان سیستان و بلوچستان می‌خواهم که با اتصال قوی‌تر بین ملت ایران و ملت‌های شرقی و جنوبی و حتی شمالی این سرزمین باشید.

وی با تأکید بر اینکه ما در استان سیستان و بلوچستان روز به روز شاهد همبستگی و برابری خواهیم بود، یادآور شد: در این سرزمین تفاوتی بین اقوام و مذاهب وجود نداشته و نخواهد داشت.

روحانی یادآور شد: شما در دولت یازدهم شاهد تحول در زمینه گاز، آب، معدن، بندر، راه آهن، مسیر ترانزیت و صادرات خواهید بود؛ وظیفه دولت یازدهم می‌دانم که به استان‌هایی که از محرومیت بیشتری در سال‌های گذشته برخوردار بودند خدمت بیشتری شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: البته نه تنها به خاطر اینکه بیشتر رأی شما در انتخابات به خط اعتدال بوده که این برای من افتخار است اما اگر حتی یک رأی هم در این استان نداشتم باز هم توسعه استان را وظیفه دولت می‌دانم.

رایزنی برای بازگرداندن سهم استان از آب هیرمند

رئیس جمهور با اشاره به سفر های اخیر منطقه خود به افغانستان و عمان گفت: یکی از اهداف سفر ما به این دو کشور توسعه استان سیستان و بلوچستان به دلیل هم مرز بودن با این کشورها بود؛ به ویژه در افغانستان بر روی حق آب این استان از هیرمند تاکید کردیم تا شاهد آبادانی دوباره هامون، جازموریان و دیگر تالاب های این استان باشیم.

رئیس جمهور در پایان با سر دادن شعارهای زنده باد ایران، زنده باد اسلام، زنده باد اعتدال،‌زنده باد ایمان و زنده باید اعتدال سخنرانی خود را خاتمه داد.

 

 

فارس

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
photo_2017-12-17_13-37-08
کارتون / مدیران آویزان!
n82766242-72057502
بررسی آخرین وضعیت کالاهای اساسی البرز
آتش سوزی
انفجار گاز شهری در مهرشهر کرج
636368545600852401
دختری که ۱۱ بار زبان مار کبرا را بوسید! +عکس
636408861529314866
پرسپولیس رضایت ریزه اسپور را گرفت
دستگیری
گفتگو با مردی که سرباز نیروی انتظامی را به آتش کشید
n82766028-72057081
تشییع با شکوه پیکر پاک سرباز فداکار در کرج
برای صبحانه سراغ این ماده لبنی نروید
برای صبحانه سراغ این ماده لبنی نروید
مرسدس‌بنز با CLS جدید جاده‌ها را در نوردید +عکس
مرسدس بنز با CLS جدید جاده‌ها را در نوردید
Bitcoin-Article
قیمت بیت کوین به مرز ۱۸ هزار دلار رسید! + نمودار
پهلوان علیرضا کریمی خادم حرم امام رضا (ع) شد
پهلوان علیرضا کریمی خادم حرم امام رضا (ع) شد
کره جنوبی در ایران بیمارستان می‌سازد
کره ای ها در ایران بیمارستان می‌سازد
لیموزین جان اف کندی در موزه فورد +عکس
لیموزین جان اف کندی در موزه فورد +عکس
بهترین گوشی‌های پرچمدار اقتصادی موجود در بازار (آذر 1396) +عکس
بهترین گوشی‌های پرچمدار اقتصادی موجود در بازار «آذر ۱۳۹۶» + عکس
فیل سواری ستاره ثروتمند و مشهور در تایلند +عکس
فیل سواری ستاره ثروتمند و مشهور در تایلند + عکس
سود و زیان فـلفـل و غذای تنـد/کدام فلفل‌ها خاصیت بیشتری دارند؟
سود و زیان فـلفـل و غذای تنـد/ کدام فلفل‌ها خاصیت بیشتری دارند؟
کری‌خوانی غول‌های خودروسازی
کری خوانی غول‌های ماشینسازی
636490968911516464
صف برای خرید خارگیل!
تناقض های رونالدو در ابوظبی: تا پایان عمر در رئال می مانم
تناقض های رونالدو در ابوظبی: تا پایان عمر در رئال می مانم
احتمال بچه دار شدن در بیماران مبتلا به سندرم داون
احتمال بچه دار شدن در بیماران مبتلا به سندرم داون
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا