تارخ انتشار: سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۶
کد خبر : 33821
چاپ خبر
بازدیدها: 962

روحانی در جمع مردم زاهدان:

تحریم‌ های ضد حقوق بشری را خواهیم شکست/ امنیت مهم ترین مساله سیستان و بلوچستان است

حسن روحانی 15

کرج رسا: رئیس جمهور با بیان اینکه ایران در پی سلاح هسته‌ ای نبوده و نخواهد بود گفت: توسعه علمی و فناوری را ادامه خواهیم داد و تحریم ظالمانه و ضد حقوق بشری را قدم به قدم خواهیم شکست.

به گزارش کرج رسا، حسن روحانی رئیس‌ جمهور پیش از ظهر امروز در اجتماع مردم ایران با اشاره به ویژگی‌ های تاریخی و سرزمینی استان سیستان و بلوچستان گفت: سیستان سرزمین اسطوره‌ های تاریخی و بلوچستان صاحب کهن‌ ترین فرهنگ ایرانی است.

سیستان و بلوچستان سرزمین وحدت است

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان را باید از نو شناخت، اظهار داشت: برخی تصور می‌کنند که این استان یعنی محرومیت، طوفان‌های شن و ناامنی؛ ولی این چهره واقعی این استان بزرگ نیست و سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است.

رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های معدنی، تجاری،‌ترانزیتی و کشاورزی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این سرزمین اگرچه در ظاهر از دو قوم و دو آیین از یک دین تشکیل شده ولی سرزمین برادری، وحدت، همزیستی و دوستی در طول تاریخ بوده است.

روحانی همزیستی قوم بلوچ و سیستانی و اهل سنت و اهل تشیع را در این استان مورد تأکید قرار داد و افزود: ما مفتخریم که پیرو قرآن، سنت پیامبر و دوستدار خاندان رسالت و اهل بیت هستیم.

امنیت مهم ترین مساله سیستان و بلوچستان است

وی امنیت را مهم‌ترین مسئله این استان خواند و تصریح کرد: امنیت استان بر دوش مردم است و نیروهای مسلح در این زمینه کمک شما مردم در ایجاد امنیت پایدار هستند.

رئیس جمهور اضافه کرد:‌تمام اقوام، طوایف و تمام مذاهب اعم از شیعه و سنی باید برای امنیت این سرزمین دست به دست هم دهند.

روحانی با تأکید بر تبعیت همه از قانون اساسی و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب ادامه داد: در قانون اساسی بین اقوام و مذاهب تفاوتی وجود ندارد و تمام مردم ایران تحت لوای قانون اساسی از حقوق شهروندی برابر برخوردارند.

در ایران شهروند درجه ۲ نداریم/ طبق قانون تفاوتی بین مذاهب قائل نیستیم

وی با بیان اینکه ما در ایران شهروند درجه دو نداریم افزود: در این کشور شایسته‌سالاری حاکم است و هر کس شایسته‌تر است مقامی بالاتر و مسئولیتی سنگین‌تر دارد؛ من خوشحالم که در استان هم معاون استاندار شیعه و هم اهل سنت و هم فرماندار شیعه و هم فرماندار اهل سنت و هم فرماندار از مردان و هم فرماندار از زنان داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما تفاوتی بین مذاهب و اقوام و جنسیت بر طبق قانون اساسی قائل نیستیم.

روحانی با اشاره به همبستگی مردم استان در ماجرای ربوده شدن مرزبانان ایرانی گفت: زمانی که چند نفر از مرزبانان ما به ناروا و ظالمانه به گروگان گرفته شدند همه یکصدا بودید و ندای استقامت، مقاومت و نپذیرفتن حرف زور را سر دادید.

از کسانی که برای آزادی مرزبانان تلاش کردند سپاسگذارم

روحانی با بیان اینکه سپاس مردم ایران را تقدیم شیعه و سنی، علمای شیعه و سنی، تمام ریش‌سفیدان و همه آنهایی که برای آزادی مرزبانان عزیز تلاش کردند می‌کنم اظهار داشت:‌ درود و سلام ملت ایران بر مردم شریف و قهرمان استان سیستان و بلوچستان.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه به غیر از امنیت، توسعه نیز باید قدم به قدم سایه خود را در سراسر این استان پهن کند، تصریح کرد: انشاءالله از شروع این سفر برای کشف و شناسایی معادن ذی‌قیمت مس، روی، قلع، طلا و آهن شروع و اقدام خواهد شد.

برنامه دولت برای شناسایی و استخراج معاون استان

وی یادآور شد: دولت برای شناسایی و استخراج از معادن ذی‌قیمت این استان که بعدها شاهد تحرک در زمینه معادن و همچنین صنایع معدنی خواهیم بود، تلاش می‌کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه مسئله گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان اهمیت ویژه‌ای دارد افزود: گازرسانی از منطقه ایران شهر به سمت زاهدان و خاش خواهد بود که این گازرسانی در همین دولت یازدهم صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور تصریح کرد:‌ تأکید من این است این گاز در سال ۹۴ هم به زاهدان و هم به خاش برسد و در مرحله بعد از زاهدان به زابل و همچنین از ایرانشهر به سمت چابهار برود که در ایرانشهر از هم‌اکنون این کار آغاز شده است.

وی همچنین به آماده‌ سازی مجتمع‌ های پتروشیمی در ایرانشهر با سرمایه بخش خصوصی و حمایت دولت و همچنین ایجاد منطقه ویژه برای پتروشیمی در ایرانشهر اشاره کرد و گفت: پروژه آبهای تحت فشار برای کشاورزی که مجموعه حدود صد هزار هکتار است در این دولت سال به سال و قدم به قدم اجرایی خواهد شد و شاهد توسعه و رشد کشاورزی در این استان خواهیم بود.

باید شاهد تحول بزرگ ترانزیتی در استان باشیم

روحانی با اشاره به طرحی برای کشاورزی در این استان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان استانی است که باید از محل ترانزیت شاهد تحول بزرگ در آن باشیم. برای اینکه منطقه دریای عمان و اقیانوس هند را نه تنها به شمال کشور که به سایر کشورهای همجوار و شمالی متصل کنیم.

رئیس جمهور بر همین اساس توسعه بندر چابهار را جزو برنامه‌های دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: مرحله اول و دوم توسعه را در دولت یازدهم اجرا و عملی خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: راه آهن از چابهار به سمت زاهدان و در نهایت به افغانستان و آسیای مرکزی اتصال پیدا کرده تا شاهد توسعه و تحول در این استان باشیم.

شاهد شکستن تحریم ها در ماه های پیش رو هستیم

روحانی در ادامه سخنان خود به تحریم‌های ظالمانه و برخی بی‌تدبیری‌ها در طول سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: کشور در سال‌های گذشته به این دو دلیل دارای مشکلات فراوانی بوده که ما با کمک شما مردم با هدایتی که از قانون اساسی و رهبری انقلاب داریم شاهد شکستن تحریم در ماه های پیش رو هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اولین قدم‌ها برای برداشتن تحریم با تدبیری که دولت از شما مردم اتخاذ کرد برداشته شد و امروز شاهد شکسته شدن بخشی از تحریم‌ها هستیم؛ گفت: بالاتر این که دنیا به حق مردم در زمینه حقوق هسته‌ای و غنی‌سازی که اذعان و اعتراف کرده است و قدم به قدم مذاکرات را پیش می‌بریم.

به دنیا ثابت می کنیم آنچه درباره ایران گفته شده دروغ است

وی در عین حال تأکید کرد: در این مذاکرات به دنیا ثابت می‌‌کنیم آنچه راجع به ایران در گذشته گفته شده دروغ است؛ ایران در پی سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود اما توسعه علمی و فناوری را ادامه خواهیم داد و تحریم ظالمانه و ضد حقوق بشری را قدم به قدم خواهیم شکست.

روحانی با بیان اینکه کشور ما در سال‌های آینده شاهد شکوفایی و توسعه در سراسر کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان خواهد بود، اظهار داشت: اینجا سرزمین سیستان مرز جغرافیایی ایران است اما مرز فرهنگی نیست. اینجا سرزمینی است که فرهنگ ایران و اسلامیت به شبه جزیره هندوستان در طول قرن‌ها صادر شده و قند پارسی توسط سیستان و بلوچستان به بنگاله رسیده است.

مردم سیستان و بلوچستان صادرکننده اسلام، مدارا و اعتدالند

رئیس جمهور خطاب به مردم سیستان و بلوچستان گفت:‌ شما نه تنها مرزبان خوب جغرافیایی هستید بلکه بزرگترین صادرکننده اسلام مدارا و اعتدال و فرهنگ ایرانی به سراسر منطقه بودید؛ امروز هم از شما مردم غیور استان سیستان و بلوچستان می‌خواهم که با اتصال قوی‌تر بین ملت ایران و ملت‌های شرقی و جنوبی و حتی شمالی این سرزمین باشید.

وی با تأکید بر اینکه ما در استان سیستان و بلوچستان روز به روز شاهد همبستگی و برابری خواهیم بود، یادآور شد: در این سرزمین تفاوتی بین اقوام و مذاهب وجود نداشته و نخواهد داشت.

روحانی یادآور شد: شما در دولت یازدهم شاهد تحول در زمینه گاز، آب، معدن، بندر، راه آهن، مسیر ترانزیت و صادرات خواهید بود؛ وظیفه دولت یازدهم می‌دانم که به استان‌هایی که از محرومیت بیشتری در سال‌های گذشته برخوردار بودند خدمت بیشتری شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: البته نه تنها به خاطر اینکه بیشتر رأی شما در انتخابات به خط اعتدال بوده که این برای من افتخار است اما اگر حتی یک رأی هم در این استان نداشتم باز هم توسعه استان را وظیفه دولت می‌دانم.

رایزنی برای بازگرداندن سهم استان از آب هیرمند

رئیس جمهور با اشاره به سفر های اخیر منطقه خود به افغانستان و عمان گفت: یکی از اهداف سفر ما به این دو کشور توسعه استان سیستان و بلوچستان به دلیل هم مرز بودن با این کشورها بود؛ به ویژه در افغانستان بر روی حق آب این استان از هیرمند تاکید کردیم تا شاهد آبادانی دوباره هامون، جازموریان و دیگر تالاب های این استان باشیم.

رئیس جمهور در پایان با سر دادن شعارهای زنده باد ایران، زنده باد اسلام، زنده باد اعتدال،‌زنده باد ایمان و زنده باید اعتدال سخنرانی خود را خاتمه داد.

 

 

فارس

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
راه اندازی آرامستان جدید جنوب کرج در آینده ای نزدیک
راه اندازی آرامستان جدید جنوب کرج در آینده ای نزدیک
محمد جواد ظریف
ایران با حضور امریکا درنشست آستانه مخالفت کرد
قیمت گاز در ماه‌های سرد سال تصاعدی محاسبه می‌شود
قیمت گاز در ماه‌های سرد سال تصاعدی محاسبه می‌شود
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-17 16:27:36Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comûìË
هفته هفدهم؛ شکست استقلال مقابل استقلال خوزستان
مسمومیت
راه هایی ساده برای جلوگیری از مسمومیت
2
بازی بازی، با دُم تمساح هم بازی! + فیلم
گرفتاری 20 نفر در تله کابین دیزین به دلیل نقص فنی
نجات سرنشینان گرفتار شده تله کابین دیزین
هوای البرزتا پایان هفته ناسالم است
هوای البرز تا پایان هفته ناسالم است
رئیس حزب اعتدال و توسعه البرز: دولت روحانی مظلوم واقع شده است
دولت روحانی مظلوم واقع شده است
آغاز بازجویی از جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی/ احضار 144 نفر در پرونده املاک و فیش‌های حقوقی
آغاز بازجویی از جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی/ احضار ۱۴۴ نفر در پرونده املاک و فیش‌های حقوقی
حال و روز گزارشگر مشهور فوتبال، خوب نیست
حال و روز گزارشگر مشهور فوتبال، خوب نیست
حسن روحانی
اگر برجام نبود حقوق اقشار مختلف جامعه را از کجا تامین می‌کردیم؟
برانکو: بازیکنان جدید هدفمند جذب شده‌اند/ داوران هشت پنالتی ما را نگرفته‌اند
برانکو: بازیکنان جدید هدفمند جذب شده‌اند
نخستین مرکز تصویر برداری تخصصی ( آم.آر.ای) دولتی استان البرز روز سه شنبه در بیمارستان کمالی کرج با حضور اصحاب رسانه راه اندازی شد.
راه اندازی مرکز MRI در کرج/ فعالیت مرکز ناباروری از دهه فجر
سیدحسن پیشنهاد دفن هاشمی در حرم را داد
سیدحسن پیشنهاد دفن هاشمی در حرم را داد
رنو
افزایش فروش خودروهای رنو پس از توافق هسته‌ای
لاوروف: دعوت از ترامپ برای مذاکرات سوریه درست است
لاوروف: دعوت از ترامپ برای مذاکرات سوریه درست است
The Beast
«لیموزین زرهی ترامپ» مجهز به گاز اشک آور و بانک خون !
هرسال در کره دریا شکافته می شود!
هر سال در کره دریا شکافته می شود + تصاویر
اعمال قانون بیش از 24هزار راننده متخلف وسیله نقلیه آلاینده درالبرز
اعمال قانون بیش از ۲۴ هزار وسیله نقلیه آلاینده در البرز