تارخ انتشار: یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۱
کد خبر : 49332
چاپ خبر

ترک سیگار به‌ سبک روزه‌ داری

سیگار 1

ماه مبارک رمضان از راه رسیده و سفره‌ الهی به روی همه‌ ما باز شده است. روزه گرفتن اگر چه در این روزهای گرم تابستان بسیار طاقت‌ فرساست، لذتی بی‌ مانند دارد.

روزه همواره تمرین بندگی و استقامت در معنویت است و در عین حال، فرصتی است برای تمرین چشم‌پوشی از خواسته‌های قلبی و شخصی که در روزهای عادی جزو نعمات الهی محسوب می‌شوند. ما در روزه گرفتن از لذت‌های بزرگ زندگی- به‌ویژه غذاها و نوشیدنی‌های محبوب‌مان- برای ساعت‌های متمادی می‌گذریم و بدین‌ترتیب، با خالی‌کردن درون‌مان از جنبه‌های مادی زندگی انسان، وجودمان را از معنویتی بی‌نظیر سرشار می‌کنیم.

روزه گرفتن همانند هر عمل دینی و عبادی دیگر، آداب و قواعدی دارد که در احکام شرعی به‌خوبی ابعاد آن تشریح شده است. گروهی از کارها برای روزه‌دار ممنوع است و با انجام آنها روزه‌ باطل می‌شود. یکی از این کارها، سیگار کشیدن است. بسیاری از افراد سیگاری، در این‌ ماه بنا بر دستورات شرع مبین اسلام از کشیدن سیگار در زمان روزه‌داری خودداری می‌کنند و به این شکل با «عادت سیگار کشیدن» خود مقابله می‌کنند اما چه می‌شود که این پیروزی بر خود در سیگار نکشیدن ادامه پیدا نمی‌کند؟ چرا افراد بعد از افطار یا پس از پایان‌ ماه مبارک رمضان به همان عادت قبلی خود در سیگار کشیدن بازمی‌گردند؟

ترک عادت همیشه هم بد نیست

واقعیت ماجرا این است که روزه‌داری در‌ ماه مبارک رمضان فرصتی است برای شکستن عادت‌های نادرست ازجمله سیگار کشیدن؛ اما آنچه مهم‌تر از این شکستن عادت‌هاست، پایدار نگاه داشتن این ترک عادت‌هاست. ترک عادت آنقدرها که در ضرب‌المثل معروف داریم، موجب سختی و مرض نیست. هر بیماری‌ای دوایی دارد و روزه‌ گرفتن در این ‌ماه پربرکت، دارویی است که خدای عزیز و مهربان در دسترس ما برای ترک این عادت‌های غلط قرار داده است اما آنچه سخت‌تر است، ترک دائمی این عادت‌هاست. چطور می‌توانیم ترک عادت‌های شکسته شده را آسان‌تر کنیم؟ ۲ راه‌حل به شما پیشنهاد می‌کنیم.

رفتن، رسیدن است!

از دوست میانسالی که بعد از سال‌ها سیگار کشیدن را یکباره برای همیشه ترک کرده بود، پرسیدم که چطور توانست به‌همین سرعت و سادگی سیگار کشیدن را ترک کند؟ گفت: سال‌ها بود که پزشکم به من اخطار کرده بود سیگار کشیدن خطر مرگ را در من افزایش می‌دهد. من فکر می‌کردم که پزشک در حال اغراق کردن و هدفش ترساندن من است اما وقتی یک شب ناگهان نفس‌تنگی بسیار بدی گرفتم و درد شدیدی را در قفسه‌ سینه‌ام احساس کردم، تازه فهمیدم چه اتفاقی افتاده است… دوست من خوشبختانه یک سکته‌ بسیار خفیف را از سر گذرانده بود. همه‌ ما از خطر تکرار عادت‌های نادرست باخبریم اما تا آن اتفاق بد برایمان نیفتد، به‌خودمان پشت سر هم این امید را می‌دهیم که این اتفاق برای هر کسی بیفتد، برای من رخ نخواهد داد!

حرف‌های دوستم به من درسی بزرگ در مورد انگیزه و تسلط بر خود آموخت. ما خیلی کمتر از آنچه فکر می‌کنیم برای ترک عادت‌های نادرست‌مان به انگیزه نیاز داریم! دوست من به من یاد داده بود که نیازی نیست انگیزه‌ بزرگ و پایداری برای ترک یک عادت نادرست داشته باشیم. در واقع او به انگیزه‌ ترک سیگار فقط در حدی نیاز داشت که این کار را شروع کند!

بخش مشکل کار برای دوست من شروع کردن بود. این درست مثل پریدن درون به یک استخر آب سرد است؛ وقتی یک‌بار امتحان کرده باشید، می‌دانید که لذتبخش است. فقط باید انگیزه «پریدن» به داخل استخر را داشته باشید! در واقع وقتی در مورد این کار فکر می‌کنید، تنها لازم است برای دقایق کوتاهی باانگیزه باشید. در چنین لحظاتی، اینرسی یا عادت یا تمرکز ناخودآگاه بر شما تسلط پیدا می‌کند. روزه گرفتن یک نقطه‌ شروع مناسب برای ترک سیگار در اختیار شما قرار می‌دهد؛ اجبار به ترک سیگار در طول روز! شما در زمان روزه‌داری چه بخواهید و چه نه مجبورید که سیگار نکشید!

گام اول به‌همین سادگی است؛ تصمیم‌گیری برای شکستن عادت بد سیگار کشیدن و تمرین کردن ترک سیگار در طول زمان روزه‌داری. اما آنچه مهم است حفظ عادت درست جدید در روزهای بعد از‌ ماه مبارک رمضان است.

یک بار دگر بار دگر بار دگر نه!

خطر رانندگی در حال صحبت کردن با تلفن، معادل خطر رانندگی در حال مستی است. اس‌ام‌اس زدن حتی از آن بدتر است: کسانی که در حال رانندگی اس‌ام‌اس می‌زنند، احتمال تصادف‌شان ۲۳برابر است؛ چنان‌که اخیرا یک مطالعه نشان داده که رانندگانی که در حال رانندگی اس‌ام‌اس می‌زنند یا دریافت می‌کنند، در ۶/۴ثانیه از هر ۶ثانیه اصلا جاده را نگاه نمی‌کنند. این ثانیه‌های حواس‌پرتی ـ نگاهی کوتاه انداختن به تلفن اغلب نامحسوس‌ترین لحظه بی‌توجهی است ـ تفاوت میان اجتناب از تصادف را با تصادف کردن ایجاد می‌کند. نکته جالب همین‌جاست: همه ما با اینکه این موضوع را می‌دانیم، باز هم کار خودمان را می‌کنیم!

آنچه مهم است- و البته ناراحت‌کننده- این است که ما همواره در کمال هوشیاری کارهایی را که می‌دانیم در بلندمدت ما را از مسیر رسیدن به هدف‌های بزرگ‌مان منحرف می‌کنند، انجام می‌دهیم؛ مثلا کافی است یکی از دوستان‌مان سیگاری به ما تعارف کند: همراهی با جمع، تفنن، همین یک‌بار و چیزهایی مثل اینها دلایل خوبی برای شکستن تصمیم‌ جدی‌تان برای ترک سیگار هستند (چون درهرحال سیگار کشیدن، برای افراد سیگاری در لحظه لذتبخش است!) متأسفانه باید این خبر بد را به شما بدهم که نخستین بار که استثنایی قائل شوید، آخرین بار نخواهد بود و بهانه‌ اثرگذاری را برای بارهای بعدی شکستن قانون کلی زندگی‌تان در ترک یک عادت نادرست در اختیارتان قرار خواهد داد!

تصمیم گیری

سؤال اینجاست که چگونه می‌توانیم تصمیم‌مان را به ترک عادت بد سیگار کشیدن به‌صورت درونی ـ و فارغ از محدودیت‌های ناشی از‌ماه مبارک رمضان‌ـ دائمی‌سازیم؟ قوی‌ترین عامل تأثیرگذار در این راه، غلبه بخش منطقی وجود ما بر بخش احساسی وجود ماست. خبر خوب این است که با تمرین کردن در همین‌ماه مبارک می‌توانیم این عامل را تقویت کنیم.

اگر فکر می‌کنید برای انجام کار بسیار سختی مثل ترک سیگار به عزمی راسخ نیازمندید (آن هم بیش از هر زمان دیگر!) همین حالا از خودتان سؤال‌هایی در مورد تصمیمی که می‌خواهید بگیرید، بپرسید. آیا بازخوردی دریافت کرده‌اید که سیگار کشیدن برای خودتان یا اطرافیان‌تان خطرناک است؟ آیا سیگار کشیدن همین الان از نظر فیزیکی شما را آزار می‌دهد؟ آیا سیگار کشیدن موقعیت شما را در محل کار یا خانواده یا در جمع دوستان‌تان خدشه‌دار کرده است؟ اینها همه می‌توانند انگیزه‌های مختلفی را برای ترک سیگار در اختیار شما قرار دهند. اما تنها این کافی نیست: شما در عین حال باید کشف کنید در چه زمان‌هایی مستعد سیگار کشیدن هستید. مثلا وقتی که عصبانی می‌شوید. با کشف این زمان‌ها، می‌توانید راه‌حل‌هایی برای گرفتن جلوی دل‌تان برای دست نبردن به سیگار بیابید!

روزه‌داری این فرصت را به شما می‌دهد که در همین زمان‌ها حداقل در طول روز از سیگار کشیدن دست بکشید! مرحله‌ بعدی این است که تلاش کنید وقتی محدودیتی مثل روزه هم در برابر شما نیست، در همان زمان‌هایی که بیشترین آسیب‌پذیری را در برابر جذابیت‌ها و لذت سیگار کشیدن دارید، از هدف‌تان که ترک سیگار است دست نکشید؛ حتی وقتی دوست‌تان به شما می‌گوید دیوانه‌اید که سیگار نمی‌کشید! ما همیشه زمان، انرژی و تمرکز زیادی را به قضاوت در مورد خودمان هدر می‌دهیم: آیا دارم کار درستی انجام می‌دهم؟ آیا این شغل ارزشمند است؟ آیا این کارمند، آدم کاری‌ای خواهد بود؟ این سنجش لحظه به لحظه در بهترین حالت حواس‌پرتی و در بدترین حالت خرابکاری است. اگر به‌صورت مداوم از خودتان بپرسید که آیا یک پروژه ارزش ادامه دادن را دارد، میزان تلاش‌تان را در مورد آن پروژه کاهش می‌دهید- چه‌کسی دوست دارد وقتش را روی چیزی که ممکن است شکست بخورد تلف کند؟- و در نتیجه شکست آن را حتمی می‌سازید. حالا این پروژه می‌تواند متعلق به هدفی بلندمدت مثل درس خواندن برای قبول شدن در کنکور کارشناسی ارشد باشد یا ترک‌کاری به روزمرگی و تکراری بودن سیگار کشیدن.

درست است که نادیده گرفتن حس ریسک و بی‌اطمینانی موجود در هنگام تصمیم‌گیری برای شروع ترک عادت نهادینه شده‌ای مثل سیگار کشیدن هم غیرممکن است: اگر شروع کنم و موفق نشوم؟ با عوارض سال‌ها سیگار کشیدن چه کنم؟ و سؤال‌هایی از این دست، ته دل آدم را برای گرفتن تصمیمی قاطع جهت ترک سیگار خالی می‌کنند.

راه‌ حل چیست؟

تصمیم‌گیری‌هایتان را برنامه‌ریزی کنید. یک زمان مشخص را برای بررسی و تحلیل و پیش‌بینی رفتار خودتان اختصاص دهید: مثلا سحرها که برای خوردن سحری از خواب بیدار می‌شوید، زمانی مناسب برای این کار است. «من کمتر کسی را دیده‌ام که سحرها سیگاری بگیراند!» بنابراین این زمانی است که به احتمال زیادی می‌توانید مطمئن باشید تعهد شما به ترک سیگار، توسط عوامل تحریک‌کننده‌ موجود در آن لحظه تضعیف نمی‌شود. با عادت دادن خود به بررسی عملکردتان در زمینه‌ ترک سیگار، می‌توانید کم‌کم با کشف مزیت‌ها و تغییرات ناشی از این تصمیم بزرگ روی سلامتی‌تان، حس درونی خود را در این زمینه تقویت کنید و آن ندای درونی محرک برای دودکردن تنها یک سیگار از روی تفنن را خاموش‌ سازید!

واقعیت ماجرا این است که هیچ‌چیزی به‌‌اندازه اراده‌ شما برای ترک سیگار اثرگذار نیست و اراده جز با تصمیم‌گیری منطقی و غلبه بر احساسات تقویت نمی‌شود. بنابراین بدون توجه به مشکلات پیش رو، تصمیم بگیرید تا این عادت نادرست را ترک کنید و بر این تصمیم استوار بمانید. سخت است اما به‌مدد محبت خداوند متعال ممکن!

 

 

 

همشهری

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی