امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | برابر با: الجمعة 19 جماد أول 1445 | 2023-12-01
کد خبر: 1179 |
تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۶:۲۶ |
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

اگر احساس بدبینی، بدگمانی، ناامنی، شکست، اضطراب، خشم، قربانی‌بودن یا مورد سوءاستفاده قرار گرفتن می‌کنید، در بهترین حالت محتاطانه وارد رابطه‌ای جدید خواهید شد. موضوع نگران‌کننده‌ این است که از رابطه بعدی خود انتظار خواهید داشت که همه درد و اندوهتان را جبران کند. با این تست خواهید فهمید که برای رابطه جدید آمادگی دارید یا نه.

به گزارش کرج رسا، «مایند وِی» به نقل از Psychology Today نوشت: بسیاری از افرادی که در جست‌وجوی یک رابطه جدیدند، احساس می‌کنند روحشان زخمی شده است. در روزگار کنونی راه‌های بی‌شماری برای آشنایی با شرکای احتمالی وجود دارد، اما اغلب این راه‌ها نتیجه‌بخش نیستند. با وجود این، مردم همچنان این راه‌ها را امتحان می‌کنند و نگرانی‌هایشان قابل‌ درک است. افراد ممکن است خود را از قبل شکست‌خورده فرض کنند یا برای مقابله با بدبینی‌های خود دچار مشکل شوند. برخی افراد قبل از این‌که احساس مثبت‌نگری خود را به کلی از دست بدهند، شکست‌های فراوانی را تجربه می‌کنند و خود بر این نکته واقفند که احساس بدبینی هیچ جذابیتی ندارد.

 • بی‌اهمیت بودن توصیه افراد دیگر برای شروع رابطه

هر فردی که در جست‌وجوی رابطه است، دلایل خاص خود را برای مجرد ماندن در شرایط کنونی دارد. این دلایل فردی است که مشخص می‌کند شخص چقدر انرژی برای ریسک کردن و آشنایی با فرد جدید خواهد داشت. هیچ‌کسی نمی‌تواند به دیگری بگوید که چه زمانی باید مجددا فرایند آشنا شدن با فردی جدید را شروع کند، چه زمانی عقب‌نشینی کند، چه تغییری ایجاد کند و یا دفعه بعدی چه راهکاری برای آشنایی در پیش بگیرد.

 • بررسی سناریوهای مختلف مجرد بودن

فرض کنید شما فردی جذاب و همه‌چیزتمام هستید و ناگهان فردی که گمان می‌کنید قصد ارتباط طولانی‌مدت دارد، رابطه‌اش را با شما به هم می‌زند. در چنین حالتی چه حسی خواهید داشت؟ مطمئنا احساس پریشانی، تضاد، تخریب روحیه، اندوه، ناامنی و خشم وجودتان را فرامی‌گیرد. حتی ممکن است دنبال طرف بیفتید تا با جمع‌آوری اطلاعات، دلیل این حرکت ناگهانی او را بیابید و خود را از دیوانه شدن برهانید. یا ممکن است برای پیدا کردن آرامش موقت، سریعا وارد یک رابطه دیگر شوید. یا حتی ممکن است آن‌قدر تعادل روحی خود را از دست بدهید که دست به رفتارهای خود تخریبی به عنوان راهی برای فرار متوسل شوید.

یا شرایطی را در نظر بگیرید که باور دارید انتخاب نهایی شریکتان به عنوان همسرش هستید و در ادامه متوجه شوید که محبوبتان با یکی از افراد در روابط قبلی خود، ارتباط برقرار کرده و شما خود را در رقابتی مجدد می‌بینید. شما انرژی و توجه زیادی برای انتخاب آن شخص صرف کرده‌اید و آن‌قدر خسته شده‌اید که حاضرید همان‌گونه ادامه دهید. در چنین شرایطی برای خروج از رابطه احساس ناتوانی می‌کنید و این فکر که قرار است تمام ماجرا را از نو شروع کنید، شما را وحشت‌زده می‌کند. مسلما تمایلی به امتحان مجدد شانس خود نداشته و از سوی دیگر به شادی که از این رابطه دریافت می‌کنید، عادت کرده‌اید. آیا از خیر تعهدی که به آن فرد دارید، می‌گذرید و دوباره مجرد می‌شوید یا دوباره در رابطه عاشقانه دیگری فرو می‌روید؟ شاید آن‌قدر سرخورده باشید که فکر آزمودن شانس آشنایی مجدد با فردی جدید را هم به ذهنتان راه ندهید، چراکه فردی که از دستش داده‌اید هنوز در قلبتان جای دارد.

حالت برعکس را در نظر بگیرید که شما آمادگی متعهد شدن به رابطه‌ای را نداشتید و شریکتان این آمادگی را داشته است. شما نمی‌خواستید زیر بار قول تعهدی بروید که نتوانید از پسش بربیایید و از طرفی هم نمی‌خواستید شانس داشتن این رابطه را که شاید در آینده مبدل به رابطه‌ای متعهدانه شود از دست بدهید. به‌رغم اصرار شریکتان، شما از ترس تعهد زودرس رابطه را به هم زده و اکنون حسرت از دست دادن رابطه‌ای را می‌خورید که واقعا مهم بوده است.

 • چرا وارد رابطه‌های اشتباه می‌شویم؟

اغلب افراد به شکل مداوم، شریک‌های عاطفی مشابهی را انتخاب می‌کنند که هیچ‌کدام مناسب ارتباط با او نیستند. همچنین اکثریت افراد هیچ‌وقت به این نکته دقت نمی‌کنند که چه چیزی برای ارائه به طرف مقابل دارند، همچنین آیا آن چیزهایی را که می‌خواهند مخاطبشان دارد یا نه؟ شاید یک دلیل ادامه رابطه‌ای معیوب آن باشد که در ذهن خود خیال‌پردازی‌هایی انجام می‌دهند که هرگز به واقعیت بدل نمی‌شوند. سپس از ترس روبه‌رو شدن با یأس‌ها و آسیب‌های زیاد سریعا خود را به زندگی با کسی راضی می‌کنند که قرار نیست خواسته‌های آنها را در طول زمان برآورده کند.

احساس تنهایی باعث می‌شود فرایند تصمیم‌گیری موثر و منطقی دچار اختلال شود.

 • سوالات اساسی قبل از پذیرش عشق جدید

این سؤالات مهم را از خود بپرسید:

 • گزینه‌های بالقوه پیش روی شما کدامند؟
 • آیا آسیب‌های روحی گذشته‌تان التیام یافته است؟
 • آیا حاضرید به شکل واقع‌بینانه نقاط قوت خود را در بازار رقابت بررسی کنید؟
 • آیا واقعا درباره احتمالات پیش رو، آمادگی داشته و ذهنتان باز است؟
 • آیا از این‌که دوباره بخواهید وارد عرصه آشنایی بشوید در درون خود احساس خوبی دارید؟

قبل از این‌که به خودتان شانسی مجدد برای آشنایی با فرد جدیدی بدهید، باید در بهترین حالت روحی خود بوده و با تلاش برای اجتناب از اشتباهات گذشته، انعطاف‌پذیری لازم برای پذیرش این نکته را داشته باشید که قرار نیست رابطه بعدی تاوان آسیب‌های روحی قبلی شما را بپردازد.

 • لزوم التیام دردها و آسیب‌های روحی قبل از ورود به رابطه جدید

هیچ‌کسی آمادگی لازم برای آشنایی مجدد را ندارد مگر این‌که به اندازه کافی دل‌شکستگی‌های قبلی خود را التیام داده باشد. فرد باید به شکل مناسب در غم رابطه شکست‌خورده خود، سوگواری کرده باشد و درعین‌حال نباید امیدش را برای یافتن عشق جدید از دست بدهد و طالع خود را تیره‌وتار بپندارد. افرادی که همچنان در اندوه خود غرق هستند تا زمانی که به شکلی صادقانه در درون خود احساس خوش‌بینی داشته باشند باید صبوری کنند تا بتوانند وارد رابطه‌ای جدید شده و بهترین نتیجه را بگیرند.

اگر هنوز احساس بدبینی، بدگمانی، ناامنی، شکست، اضطراب، خشم، قربانی بودن یا مورد سوءاستفاده قرار گرفتن می‌کنید، در بهترین حالت به شکلی محتاطانه وارد رابطه‌ای جدید خواهید شد. موضوع نگران‌کننده‌تر این است که شما از رابطه بعدی خود این انتظار را خواهید داشت که تمامی درد و اندوهی را که تجربه کرده‌اید جبران کند. در چنین شرایطی شما بسیار حساس و گوش‌به‌زنگ بوده و ممکن است دنبال هر نشانه کوچکی مبنی بر برهم خوردن رابطه باشید و به شکل مداوم از شریک جدیدی که مسئول آنچه بر سر شما آمده، نیست، درخواست اطمینان خاطر کنید.

تست زیر می‌تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا برای ورود به رابطه‌ای جدید آمادگی دارید یا خیر. به سوالات زیر تا حد ممکن صادقانه پاسخ دهید.

 • پرسشنامه آمادگی روابط آشنایی و دوستیابی

با استفاده از این مقیاس به سوالات زیر و در جای خالی امتیاز دهید:

۱ = به‌ندرت

۲ = برخی اوقات

۳ = معمولا

۴ = اغلب

۵ = همیشه

۱- در مورد نفر بعدی که قرار است عاشقش باشم فکر می‌کنم. ____

۲- فکر می‌کنم در نهایت فرد دلخواهم را پیدا خواهم کرد. ____

۳- عقیده دارم که شریک عاطفی ارزشمندی در روابط قبلی بوده‌ام. ____

۴- اطمینان دارم که روابط جدیدی که در آینده خواهم داشت بسیار عالی و ماجراجویانه است. ____

۵- مردم با درد ناشی از جدایی و روابط شکست‌خورده کنار می‌آیند. ____

۶- من معتقدم که از دست دادن این رابطه مهم، شخصیت مرا قوی‌تر کرده است. ____

۷- به گفته دوستانم حال من پس از طی دوران جدایی بهبود یافته است. ____

۸- من به چیزهای خوبی که در روابط قبلی‌ام انجام دادم فکر می‌کنم. ____

۹- معتقدم که دوست قبلی‌ام واقعا به من اهمیت می‌داد. ____

۱۰- من هنوز هم معتقدم که افراد ذاتا انسان‌های خوبی هستند. ____

۱۱- در روابط صمیمی، قدر چیزهای مثبت را می‌دانم. ____

۱۲- معتقدم هر آنچه لازم است قبل از آزمودن شانس آشنایی با فردی جدید یاد بگیرم را فرا گرفته‌ام. ___

۱۳- می‌دانم که دفعه بعد چه اشتباهی را نباید مرتکب بشوم و چه کاری را باید به شکلی متفاوتی انجام دهم. ____

۱۴- به باور من، اغلب افراد به این دلیل که نمی‌خواهند به مخاطبشان صدمه بزنند، ناگهان از زندگی او خارج می‌شوند. ____

۱۵- کارها به همان شکلی که قرار است پیش خواهند رفت. ____

 • نتایج تست سنجش آمادگی پذیرش عشق جدید

اکنون مجموع امتیازات خود را محاسبه کنید:

۱ تا ۱۵: شما هنوز آماده آشنایی با فردی جدید نیستید.

۱۶ الی ۳۰: احتمالا باید کمی صبر کنید و روی معاشرت با افراد خوب و دوست‌داشتنی تمرکز کنید.

۳۱ الی ۴۵: شما در حال التیام هستید.

۴۶ الی ۶۰: خیلی نزدیک هستید.

۶۱ الی ۷۰: وقتش فرا رسیده که سراغ آشنایی با فرد جدید بروید.

اگر امتیاز شما نشان‌دهنده عدم آمادگی شما برای بازگشت به آشنایی باشد، نباید ناامید شوید. آشنایی و دوستیابی برای همه سخت است چراکه عوامل ناشناخته زیادی در این میان وجود دارد. اگر رابطه قبلی شما به طرز ناگهانی و غیرمنتظره‌ای به اتمام رسیده باشد، این‌که بخواهید با فردی جدید وارد رابطه شوید، مسلما امر راحتی نیست، حتی اگر اوضاع خوب پیش برود. اعتمادبه‌نفس از موفقیت حاصل می‌شود، اما می‌تواند برآمده از انعطاف‌پذیری باشد که از خود برای بهبود مداوم روش‌های خود و در طول زمان از خود نشان می‌دهید.

هرچه بیشتر به خودتان بها دهید، بیشتر به آنچه می‌خواهید و توانایی عرضه‌اش را دارید آگاهی پیدا کنید و روابط را به عنوان ماجراجویی‌های اسرارآمیزی که می‌توانند خطرناک هم باشند در نظر بگیرند، به طرز موثرتری قادر خواهید بود که روابط خوب را از بد تمیز دهید. حفظ اعتمادبه‌نفس در مواجهه با شرایط ناامیدی پی‌درپی امری دشوار است، اما اگر فردی با نشاط و باهوش باشید، در نهایت می‌توانید شریک مورد نظر خود را پیدا کنید. جست‌وجوی معشوق زندگی خود با جست‌وجوی موارد دیگری که در زندگی خواهان به دست آوردنش هستید، تفاوت خاصی ندارد. لازمه دستیابی به هر چیز ارزشمند و بلندمدت استمرار و حفظ امیدواری است.

اکثریت افراد جهان، عاشق شخصیت‌هایی می‌شوند که عاشق زندگی بوده و از پس هر شکست و آسیب بتوانند با تعهد و هیجانی مجدد خود را به مسیر زندگی برگردانند. برای فردی که کوهی از شکست‌ها را با خود حمل می‌کند آشنایی با فرد جدید بسیار دشوارتر است، اما می‌توانیم در هر باری که تلاش می‌کنیم تمام سعی‌مان را به کار بگیریم. این نوع شجاعت و خوش‌بینی در بازار آشنایی و دوستیابی همیشه از ارزش بالایی برخوردار است.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top