تارخ انتشار: جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۵
کد خبر : 43406
چاپ خبر
بازدیدها: 1,115

موحدی‌ کرمانی خطاب به مسئولان:

تشریفات را کم کنید/ کل بودجه را دانه درشت‌ ها نبلعند

موحدی کرمانی

کرج رسا: خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تبریک پیروزی بشار اسد در انتخابات سوریه گفت: مردم آگاه سوریه با این انتخاب نشان دادند که در مقابل تمام توطئه جنایتکاران ایستاده‌ اند.

 به گزارش کرج رسا، آیت‌ الله موحدی‌ کرمانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با مورد توجه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری در سالگرد رحلت امام (ره) ضمن اینکه بیانات را مفصل و ارزنده خواند، اظهار کرد: اگر کسی بخواهد دشمن‌ شناس شود و مکاید دشمن و همچنین دشمن اصلی را بشناسد، به این بیانات توجه خاص داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به حمله انجام شده به سامرا، اظهار کرد: این حمله عجیب است و جانیان دست بردار نیستند. دشمن هر لحظه در مقام یک ضربه زدن است بنابراین باید بیدار بود و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، باید هوشیارانه مکرها را شناخت. البته طبق اطلاعاتی که به دست من رسیده، با وجود اینکه آنها تعدادشان زیاد بوده اما به لطف خدا اکثرشان کشته شده‌اند و نابود گشتند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه روز ۱۵ خرداد را روز بسیار بزرگی دانست که مردم امتحان خود را پس دادند و نشان دادند که تابع ولی امر هستند. ولو اینکه دشمن جنایتی عظیم کرد و سیل خون به راه انداخت. برای دشمن این موضوع روشن شد که این مردم، مردمی ولایی هستند و اگر سیل خون هم راه بیندازند باز هم ایستادند.

موحدی‌کرمانی موفقیت بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه را نیز تبریک گفت و اظهار کرد: مردم آگاه و بیدار سوریه نشان دادند که در مقابل تمام توطئه‌ها و تروریست‌های جنایتکار ایستاده‌اند و بیدارند و مطمئنا با این رای بالایی که آقای بشار اسد آورده است آمریکا را مایوس کرده‌اند و آنها نمی‌توانند با برنامه و ترفندهای خود در سوریه نفوذی داشته باشند.

به گزارش ایسنا، موحدی‌کرمانی در ادامه، سالگرد امام (ره) را مدنظر قرار داد و گفت: امام (ره) با شاهی جانی که دیوانه‌وار انسان‌ها را می‌کشت معاصر شدند. شاهی که به زندان می‌برد و شکنجه می‌کرد و به راحتی طوق بندگی و بردگی آمریکا را به گردن انداخته بود. چنانچه جریان کاپیتالاسیون یکی از مظاهر این موضوع قلمداد می‌شود. وقتی یک سرباز آمریکایی می‌توانست هر جنایتی را مرتکب شود و در این صورت مقامات ایرانی حق نداشتند او را به محاکمه بکشند و چه ذلتی از این بالاتر بود.

وی افزود: اجمالا شرایطی در کشور ما به وجود آمد که امام (ره) از این فرصت استفاده کردند و به وعاظ دستور دادند که بالای منابر جنایات شاهی که تاریخ هجری را به شاهنشاهی تبدیل کرده و همچنین بیت‌المال را غارت کرده بود، بیان کنند و این بیانات مردم را بیدار کرد و به هرحال انقلاب پیروز شد و امام (ره) دعوت حق را لبیک گفت.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه اظهار کرد: بعد از امام فردی که همانند امام فریاد می‌زند، و روحیه و شجاعت، زهد و آگاهی و اشرافش به مسائل جهانی، همانند امام است روی کار آمد و این توفیق بزرگی است و باعث شد که بعد از امام این انقلاب آسیب نبیند.

موحدی‌کرمانی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری با اشراف کامل و بینش اسلامی دقیق تمام شرایط این کشور و شرایط جهانی را زیر نظر دارند و امروز هر لحظه می‌گویند مشکل این است و آن را بیان می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به نامگذاری سال جاری اظهار کرد: فرهنگ اسلامی می‌تواند تمام شئون این کشور را موزون کند و در مسیر قرار دهد و جلوی انحراف را بگیرد. البته در این راستا همه ارکان سیاسی، فرهنگی، نظامی، سیاسی، حکومتی و قضایی باید با یک پیوست فرهنگی اسلامی شفاف دست به دست هم دهند وگرنه انقلاب آسیب می‌بیند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به مذاکره با ۱+۵ گفت: مقام معظم رهبری این موضوع را مدنظر قرار دادند که دلبستگی به غرب نباید وجود داشته باشد و در حل مشکلات اقتصادی باید به ظرفیت‌های درون کشور توجه شود. ما جوانان فعال و مغزهای متفکری داریم که می‌توانند افکار جدیدی را عرضه کنند تا از آنها استفاده کنیم.

وی با بیان این‌که «رهبر انقلاب فرمودند که پیشرفت‌های علمی و هسته‌ای باید ادامه پیدا کند» گفت: باید عزت اسلامی حفظ شود و حقوق مردم مراعات گردد و بالاخره الحمدلله هیات ایرانی با اطاعت از این فرامین مذاکره را ادامه داده و می‌دهد و این اصول را مراعات می‌کند.

وی در ادامه اظهار کرد: مردم ما در جبهه نظامی جنگیدند و در جبهه مبارزه اقتصادی نیز نشان دادند که فرزندان رمضانند و البته وجود هر دوی این روحیه در هر دو جبهه ضروری است.

موحدی‌کرمانی افزود: در رابطه با مسائل اقتصادی می‌خواهم این را بگویم که آقایان، برادران، خواهران و مسئولان و همه مردم مواظب باشید که اسراف شکل نگیرد و جلوی اسراف کردن هم گرفته شود. مسئولان به مبلمان‌هایی که در ادارات وجود دارد، اکتفا کنند. مبلمان و تشریفات جدید نمی‌خواهیم. این تشریفات را کم کنید و به معنویات توجه کنید.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان این‌که «ثروتمندان هم باید به فقرا عنایت ویژه داشته باشند» گفت: ثروتمندان بدانند مالی که در اختیار آنهاست، قسمتی از مال فقراست و بنابراین آنجا که باید خرج کنند باید این کار انجام شود و اگر اینطور نباشد، ثروتمندان به خطر می‌افتند و به طور کلی فاصله طبقاتی بسیار خطرناک است و باید این فاصله را کم کرد.

موحدی‌کرمانی در همین راستا گفت: هم دولت و هم مجلس به خصوص مجلس باید در این مسیر قدم بردارند. هم‌اکنون فاصله بین حقوق‌ها، فاصله عجیبی است، برخی بسیار بالا و برخی بسیار پایین حقوق می‌گیرند، در حالی که هر دو انسانند و هزینه دارند. این فاصله‌ها را باید کم کرد. البته ظاهرا این گام را باید ابتدا مجلس بردارد و در این باره یک تصمیم جدی و انقلابی بگیرد. نمی‌شود کل بودجه کشور را دانه درشت‌ها ببلعند و بعد ماتم بگیریم که بودجه نداریم.

وی گفت: البته این موضوع مطرح شده است که برای جبران تورم و وقتی تورم ۲۰ درصد است ما به حقوق‌ها ۲۰ درصد اضافه کنیم. مثلا کسی حقوقش ۱۰ میلیون است دو میلیون به او داده شود اما اگر کسی که حقوقش یک میلیون است، ۲۰۰ هزار تومان به او اضافه می‌شود. آیا این عدالت است که شخصی که یک میلیون حقوق می‌گیرد در حالی که کمرش زیر بار مشکلات زندگی خم شده، چنین رقمی به حقوقش اضافه شود؟ البته دولت قانون دارد و طبق قانون عمل می‌کند. این از جمله مواردی است که مجلس باید به آن توجه کند و طوری برای جبران تورم برنامه‌ریزی کند که چنین مشکلاتی پیش نیاید چراکه این مشکلات حتما با عدل علی (ع) تناسبی ندارد.

موحدی کرمانی گفت: تمام مردم ایران توجه کنند که از تولیدات داخلی استفاده داشته باشند و اینطور نباشد که با استفاده نکردن از این تولیدات ما به اقتصاد آمریکا و غرب کمک کنیم. چرا چرخ‌های تولید آنها باید با پول ما بچرخد. البته من سفارش می‌کنم که باید کیفیت‌ها هم مورد توجه قرار گیرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به دوباره نامگذاری سال جاری اظهار کرد: حل مشکلات فقط منحصر به دولت نیست. حکومت باید در این زمینه وارد شود و در این راستا من از دولت محترم که طرح جامع سلامت را شکل دادند تشکر می‌کنم. مردم از این قضیه بسیار خوشحالند. من از برادر عزیزم ریاست جمهوری تشکر می‌کنم چراکه هم‌اکنون مردم به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، این احساس را دارند که راحت می‌توانند به بیماری خود خاتمه دهند.

وی در ادامه با مورد توجه قرار دادن بحث فرهنگ در جامعه اسلامی اظهار کرد: مردم متدین نیز دغدغه‌هایی دارند. کشور ما کشوری اسلامی و چهره آن هم باید اسلامی باشد. در این راستا نمایان شدن بدحجاب‌ها در کشور، دهن‌کجی به اسلام، اسلامیت نظام، شهدا، خون شهدا و پایمال کردن خون شهداست. بنابراین مسئولان نباید به این موضوع رضایت دهند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: اگر گناه سری انجام گیرد و مردم از آن مطلع نشوند، هیچ‌کس مسئول نیست. نه ما نسبت به این موضوع مسئولیت داریم و نه اینکه مجاز به تفحص هستیم. اینکه یک آقا در خانه چه می‌کند به من و شما مربوط نیست اما اگر گناه آشکار انجام شود، دامن همه جامعه را می‌گیرد و در این صورت همه گناهکار هستند. در این راستا اگر اقدام لازم برای ریشه کن کردن گناه انجام نشود،‌ همه گناهکار و مسئولند و اگر راضی به این موضوع شوند هم همه مسئولند.

موحدی‌کرمانی برنامه‌های صداوسیما را خوب و قابل تشکر ذکر کرد و گفت: اما لازم می‌دانم که این موضوع را عرض کنم که مردم در فیلم‌ها تحمل دیدن چهره‌های بدنام و بدسابقه را ندارند ولو اینکه این هنرمند در امر هنرمندی خود قوی هم باشد، اما مردم وقتی او را می‌بینند از شهدا خجالت می‌کشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن اینکه خطاب به مسئولان گفت که مراقب نفوذ اصحاب فتنه باشند، خاطرنشان کرد: مخصوصا در این زمینه به وزارت علوم تذکر می‌دهم چراکه این قضیه تعدادی از نمایندگان مجلس را به شدت ناراحت کرده است. همچنین به وزارت آموزش و پرورش هم تذکر می‌دهم که مراقب باشند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: آنهایی هم که متصدی دادن مجوز به نشریات و کتاب‌ها هم هستند دقت کنند مبادا در نمایشگاه کتابی که بر ما گذشت، کتاب‌هایی می‌بود که احیانا بخشی از آنها یا تمام آنها گمراه کننده است. مبادا این کتاب‌ها به دست خانواده برسد و یک خانواده را آلوده کند.

موحدی‌کرمانی در پایان سخنان خود ضمن درخواست از مردم جهت دعا برای شفای آیت‌الله مهدوی‌کنی، این شخصیت را انقلابی خواند و برای شفای او آیه امن یجیب را قرائت کرد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
مجازات دادستان فردیس برای نامزدهای متخلف: شخصا پوسترهای تبلیغ را پاکسازی کنید
کاندیداهای متخلف پوسترهای انتخاباتی خویش را پاکسازی می کنند
هلال احمر آرم
۴ چوپان سرگردان در ارتفاعات جاده چالوس نجات یافتند
تشکیک آیت‎الله موحدی کرمانی در آرای روحانی/ ممکن است رای رئیسی از 16 به 19 میلیون رای برسد
تشکیک آی ‎الله موحدی کرمانی در آرای روحانی/ ممکن است رای رئیسی از ۱۶ به ۱۹ میلیون رای برسد
اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان/برخورد قانونی با هنجارشکنان
اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان/ برخورد قانونی با هنجارشکنان
دستگیری تروریست تکفیری در ورامین
دستگیری تروریست تکفیری در ورامین
مهدی راهنورد
نظارت بر واحدهای خام دامی و مطبخ ها در فردیس تشدید می‌شود
آب بنوشید تا چاق نشوید
آب بنوشید تا چاق نشوید
هوای کرج و ساوجبلاغ برای گروه‌های حساس ناسالم است
هوای کرج و ساوجبلاغ برای گروه های حساس ناسالم است
جایگاه پرسپولیس و استقلال در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
جایگاه سرخابی ها در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
شهید
پیکرهای ۱۳۵ شهید دفاع مقدس به کشور وارد شد
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ +عکس
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ + تصاویر
به گزاش جام جم آنلاین از مشرق، روزنامه «وطن‌امروز» در گزارشی نوشت: در دولت روحانی بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط زیر رکود اقتصادی له شدند و این وضعیت برای بنگاه‌های بزرگ و برندهای باسابقه نیز تحقق یافته است.

بانک‌ها و موسسات مالی در دولت یازدهم از رکود اقتصادی نتوانستند فرار کنند و بانک‌های بزرگ و باسابقه کشور در میان ناباوری مسؤولان اقتصادی و انفعال کشنده آنها در حال دست و پا زدن هستند.

زیان چند هزار میلیارد تومانی بانک‌های ملت، تجارت و صادرات نشان داد رکود فراگیر حتی با آمارهای رنگارنگ دولتی تطبیق ندارد و در رشد اقتصادی 9 درصدی که دولت اعلام می‌کند این بنگاه‌های بزرگ در حال زیان دادن هستند. بررسی‌ صورت‌های مالی بانک‌ها و صنایع بزرگ نشان می‌دهد اوضاع برای آنها مساعد نیست و دولت دوازدهم کار بسیار سختی برای پاکسازی عملکرد مفتضح دولت یازدهم دارد.

بانک صادرات که در سال ۹۴ (پس از تخفیفات بانک مرکزی) با ۱۹۶۷ میلیارد تومان زیان به کار خود پایان داد، براساس گزارش پیش‌بینی درآمد سال مالی ۹۶، در سال گذشته هم ۱۷۸۶ میلیارد تومان زیان ثبت کرده و برای سال ۹۶ نیز ۱۴۱۸ میلیارد تومان زیان پیش‌بینی کرده است.

گزارش پیش‌بینی درآمد بانک صادرات در سال 96 که توسط حسابرس مستقل حسابرسی شده بیانگر تعمیق زیان‌دهی این بانک در سال جاری است. در جدول صورت سود و زیان (پیش‌بینی) سال 96 رقمی بالغ بر 1418 میلیارد و 291 میلیون تومان زیان پیش‌بینی شده است. زیان ثبت شده در صورت‌ مالی حسابرسی نشده 9 ماهه سال گذشته 4 هزار و 349 میلیارد تومان درج شده بود.

هنوز صورت‌های مالی حسابرسی شده سال 95 بانک صادرات منتشر نشده اما در این گزارش پیش‌بینی درآمد، حجم زیان سال 95 به میزان 1786 میلیارد تومان ثبت شده است.

در واقع در صورت تحقق این پیش‌بینی بانک صادرات در 3 سال پیاپی با زیان‌های هنگفتی مواجه شده است به طوری که زیان سال 94 به میزان 1967 میلیارد تومان، سال 95 (برآورد اولیه) 1784 میلیارد تومان و پیش‌بینی سال 96 بالغ بر 1418 میلیارد تومان است.

خوشبختانه بانک صادرات به سبک و سیاق برخی بانک‌ها سعی در ارائه تصویر غیرواقعی از وضعیت سال 96 نکرده و تلاش کرده وضعیت بانک را آنطور که هست و خواهد بود، به تصویر بکشد.

اما همانطور که از آمار و ارقام قابل ارزیابی است، بانک صادرات روند بهبود را طی نمی‌کند به طوری که با وجود پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه از گشایش‌های بانکی و اقتصادی، برای سال جاری هم زیان با رقم بسیار درشت پیش‌بینی کرده است.

زیان 4 هزار میلیارد تومانی ایران‌ خودرو

دولت در سال 1394 در پی پر شدن انبار خودروسازان طرح وام 25 میلیونی خودرو را اجرا کرد و انبار 2 خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌ خودرو و سایپا را خالی کرد اما گویا این طرح ناکام بوده و ایران‌ خودرو تا نیمه سال گذشته با 4 هزار میلیارد تومان زیان مواجه شده است.

زیان انباشته ایران‌ خودرو در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌ خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید.

به گزارش نسیم‌آنلاین، تازه‌ترین اطلاعات آماری نشان می‌دهد ۲ شرکت ایران‌خودرو و سایپا در سال مالی قبل دست‌کم ۲ هزار میلیارد تومان به‌دلیل دریافت وام به سامانه بانکی پرداخت کرده‌اند و این رقم همچنان و برای سال مالی جاری در حال افزایش است.

به گزارش نسیم، در شرایطی که حاشیه سود صنعت خودروسازی‌ نسبت به صنایع دیگر بسیار پایین‌تر است، با این حال بخش زیادی از درآمد شرکت‌های خودروساز صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی می‌شود که با بهره‌های بسیار سنگین از بانک‌ها دریافت کرده‌اند.

اطلاعات آماری از صورت سود و زیان ۲ شرکت بزرگ خودروساز یعنی ایران‌خودرو و سایپا نشان می‌دهد بخش عمده سود این دو شرکت در سال مالی قبل صرف پرداخت بهره بانکی شده که طبق پیش‌بینی رسمی ارائه شده به بورس این روند در سال مالی جاری هم تداوم خواهد یافت.

گزارش‌های مالی ۶ ماهه شرکت ایران‌خودرو (واقعی حسابرسی شده) برای سال مالی قبل نشان می‌دهد شرکت ایران‌خودرو در سال قبل جمعا ۱۰ هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان درآمد داشته است که از این مقدار ۹۱۱۷ میلیارد تومان بهای تمام‌شده محصولاتش بوده است و جمع کل درآمد ناخالص ایران خودرو براساس گزارش ۶ ماهه سال مالی ۹۵ جمعا ۱۲۷۷میلیارد تومان بوده است.


این شرکت در همین مدت ۱۳۳۷میلیارد تومان را صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی کرده که از بانک‌ها دریافت کرده است. براساس پیش‌بینی‌های این شرکت احتمالا مقدار کل بازپرداخت اقساط این وام بیش از ۱۷۵۰میلیارد تومان است که البته با توجه به ارائه نشدن صورت‌های مالی ۹ و ۱۲‌ماه هنوز رقم دقیق آن مشخص نیست. اما این شرکت در عین حال پیش‌بینی کرده که رقم کل اقساط وام‌هایی که باید امسال بپردازد هم بیش از ۱۶۲۰میلیارد تومان خواهد بود. با چنین شرایطی زیان انباشته این شرکت در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید. خودروسازها در واقع برای جبران کسری سرمایه در گردش به ناچار از بانک‌ها با بهره‌های بالا وام می‌گیرند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

این وام‌ها خودروسازان ایرانی را عملا به برده بانک‌ها تبدیل کرده چنانکه ایران‌ خودرو در نیمه نخست پارسال هم ۹۸۰ میلیارد تومان و سایپا ۷۷۰ میلیارد تومان سود به نظام بانکی پرداخت کرده بودند. همچنین طبق گزارش عملکرد ۹ماهه سایپا، کل سود عملیاتی این شرکت ۶۶۸ میلیارد تومان بوده که بابت پرداخت هزینه مالی (عمدتا تأمین هزینه سود تسهیلات دریافت شده از بانک‌ها) از بین رفته است. طبق این آمار رقم بهره‌ای که بانک‌ها بابت سود وام‌های خود از سایپا در ۹‌ ماه منتهی به آخر آذر ۹۵ دریافت کرده‌اند از ۷۷۶ میلیارد تومان هم فراتر رفته است. براساس اطلاعیه‌های قبلی منتشر شده در بورس تهران رقم زیان انباشته سایپا (در گروه اصلی) در ۹‌ ماه سال مالی ۹۵ معادل ۸۹ میلیارد تومان بوده است.

با توجه به اینکه سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های تابعه سایپا هنوز افشا نشده، انتظار تحقق نیافتن سود برآورد شده در پایان سال مالی ۹۵ باعث می شود سهامداران به نگهداری بلندمدت این سهم اقبال چندانی نشان ندهند. در همین رابطه کارگزاری آبان در تحلیلی از عملکرد سایپا نوشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات سایپا، هزینه مالی بالای این شرکت است به‌طوری که در بودجه فعلی سال ۹۵ با افزایش ۱۸درصدی نسبت به بودجه قبلی تقریبا به اندازه سود عملیاتی، هزینه مالی پیش‌بینی شده است.

شرکت در بودجه قبلی برای سال ۹۵ پیش‌بینی کرده بود از محل سود سهام درآمد 3434 میلیارد ریالی داشته باشد که در بودجه فعلی با تعدیل منفی ۲۷درصدی 2491 میلیارد ریال برآورد شده است. درحالی‌ که سرمایه‌گذاری سایپا در آخرین بودجه سال ۹۵ پیش‌بینی کرده ۶۳ ریال سود به ازای هر سهم داشته باشد، سایپا در بودجه فعلی خود پیش‌بینی کرده است این مبلغ ۵۲۳ ریال باشد و تنها ۶ ریال آن تقسیم شود.
زیان فاجعه آمیز ایران خودرو و بانک صادرات
مهران احمدی وقتی کوچک بود
مهران احمدی وقتی کوچک بود + عکس
فیلم‌های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
فیلم های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
البرز درکنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی در کشور اول شد
رتبه اول البرز در کنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی
علیرضا خجسته
جودوکار البرزی به مدال برنز دست یافت
2 علت مهم نارسایی کلیه
۲ علت مهم نارسایی کلیه
عباسعلی کدخدایی
واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات اخیر «روحانی»
ماه رمضان
شنبه اول ماه مبارک رمضان است
ورودی جالب بازار ماهی فروش‌های دبی
ویدئو؛ ورودی جالب بازار ماهی فروش های دبی