تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱
کد خبر : 196667
چاپ خبر

تلفن هوشمند؛ این آینه جیبی

تلفن هوشمند؛ این آینه جیبی

از همان روزهای آغازین تولد فضای مجازی، فرهنگ استفاده ازتلفن هوشمند و نحوه برخورد با آن نیز مطرح و روز به روز به اهمیت آن افزوده شد.

به گزارش کرج رسا، برنامه‌سازان رادیو فرهنگ نیز از روند رسانه‌های مجازی و دیجیتالی شدن فرهنگی‌ترین کالاها مانند کتاب غافل نبودند و همین دغدغه‌ها باعث شد برنامه «آینه جیبی» اردیبهشت ۹۴ در دل رادیو فرهنگ متولد شود، برنامه‌ای که تاکنون نزدیک به ۸۰۰ شماره ۱۵ دقیقه‌ای از آن به‌صورت روزانه پخش شده است. آینه جیبی ضمن حمایت از ناشران دیجیتال و بررسی روند کتاب در فضای دیجیتال، از آسیب‌ها و فرهنگ فضای مجازی نیز غافل نبوده است. موفقیت‌های این برنامه و پنج جایزه‌ای که از سوی نهادها و سازمان‌های مختلف دریافت کرده، ما را به این برنامه نزدیک کرد و در نهایت یک روز گرم و آفتابی مهمان محمد صادق رحمانیان، مدیر رادیو فرهنگ بودیم و در دفتر آفتابی و پر نور او ساعتی درباره فناوری و فرهنگ همکلام شدیم.

چه دغدغه و نیازی در جامعه و بین مخاطبان احساس کردید که تولید برنامه «آینه جیبی» در دستور کار قرار گرفت؟

مارشال مک لوهان کتابی به نام آینه‌های جیبی دارد که در اوایل قرن بیستم امروز را پیش‌بینی کرد که جهان به زهرت دهکده جهانی پیش خواهد رفت و همه جهان به نوعی با هم در ارتباط خواهند بود. الان نیز وقتی کتاب آینه‌های جیبی را می‌خوانیم متوجه نظرات بسیار عمیق و آینده‌پژوهانه مک لوهان می‌شویم. ما نام این برنامه را براساس آن کتاب انتخاب کردیم، زیرا فکر می‌کردیم موبایلی که اکنون در دست ماست یک آینه تمام‌نما و جام جهان‌نما از ارتباطات است که در جیب جا می‌شود، مانند این که جهانی را در جیب داشته باشیم. زمانی که برنامه آینه جیبی شروع شد، فکر نمی‌کردیم ۸۰۰ برنامه را روی آنتن ببریم، در حالی که عوامل برنامه به دلیل تخصص خود خیلی خوب پیش رفتند. عوامل برنامه‌ساز آینه جیبی از پژوهشگران، کارشناسان و خبرنگاران حوزه IT هستند. مجری و سردبیر برنامه مهندس کیوان نقره‌کار، تهیه‌کننده مرتضی صداقت‌گو و دستیار تهیه‌کننده رضا غیور، همگی زیر چتر حمایتی مدیر گروه کتاب رادیو فرهنگ، خانم زندیان کار را پیش می‌برند. مهمانان این برنامه نیز به تناسب موضوع از نهادهای سیاستگذار و برنامه‌ریز IT، دانشگاهیان، تولیدکنندگان ابزار و محتوا در فضای مجازی انتخاب و به برنامه دعوت می‌شوند. بارها بر برنامه نظارت کردم و دیدم تا زمانی که فضای مجازی اهمیت دارد برنامه ادامه خواهد داشت.

چقدر فرهنگ و فضای مجازی به یکدیگر پیوسته‌اند و ضرورت چنین برنامه‌هایی چیست؟

جهان از نظر محتوا پوست‌اندازی کرده و محتوایی که روی کاغذ منتشر می‌شد، به دیجیتال تبدیل شده است و ما باید همگام با دگرگونی‌های فرهنگی و همایشی، رسانه را به همان زهرت سوق دهیم. به عنوان مثال در حوزه کتاب و نشر، کمتر از نیمی از آن به زهرت دیجیتالی شدن پیش می‌رود و پیش‌بینی می‌شود نزدیک به ۸۰ درصد از فضای نشر کتاب دیجیتالی شود و دقیقا همینجاست که ضرورت برنامه‌هایی از این دست هویدا می‌شود. این برنامه به ما کمک می‌کند این فضا را ترویج و آینده‌پژوهی کنیم. در حقیقت دردسرهای نشر چاپی خیلی زیاد است، در حالی که در فضای دیجیتال این دردسرها به یک چهارم کاهش می‌یابد. نشر کاغذی تقریبا ۱۵ مرحله سنگین دارد و توزیع آن نیز بسیار دشوار است، اما توزیع کالای دیجیتال با سرعت و سهولت بیشتر در فضای مجازی انجام می‌شود.

مخاطبان این برنامه چه افرادی با چه گرایشاتی و در چه گروه سنی‌ای هستند؟

مخاطبی که در نظر گرفتیم، عموم مردم هستند؛ البته با نگاه تخصصی. نگاه تخصصی نیز مربوط به ناشرانی است که در فضای دیجیتال کار می‌کنند. ولی هر شنونده‌ای که این برنامه را می‌شنود، بهره‌های لازم را می‌گیرد.

چیزی که در نگاه اول ممکن است توجه کسانی را که وارد استودیوهای رادیو می‌شوند جلب کند، دستگاه‌هایی است که برای ضبط برنامه استفاده می‌شود. همچنین گویا رادیو فرهنگ جزو اولین بخش‌هایی بوده که در صدا و سیما وارد حوزه اتوماسیون شده و سی‌دی را از چرخه فرآیندهای خود حذف کرده است. اینها همه نشان می‌دهد در رادیو فرهنگ بخوبی از فناوری استفاده می‌شود و خود رادیو نیز از امکانات و گشایشی که فناوری در اختیار آن قرار داده، بی‌بهره نبوده است.

رادیو یک رسانه سنتی است که سال ۱۳۱۹ در ایران راه‌اندازی شد و همچنان به همان شکل و نگاه سنتی باقی مانده است. در طول تاریخ، مخاطبان رادیو نیز فراز و نشیب‌هایی داشتند، مثلا در دوران طلایی رادیو، این رسانه تک بود، بعد تلویزیون آمد و رادیو را از انحصار خارج کرد که درنتیجه مخاطبان آن افت کردند. الان مخاطب رادیو به ثبات رسیده و بین ۲۷ تا ۳۰ درصد شنونده داریم که گاهی این خط فراز و نشیب دارد، اما خیلی اوج یا فرود ندارد.

اکنون رقبای زیادی داریم، رقبایی که نسل جدید را تسخیر کرده و با رسانه‌های سنتی مثل رادیو، تلویزیون، مطبوعات چاپی و… وارد رقابت شده‌اند. به نظر من هر کدام از رسانه‌ها در عین حال که می‌توانند برای یکدیگر رقیب باشند، می‌توانند مددکار یکدیگر نیز باشند. مثلا رادیو را می‌توان رقیب کتاب دانست، چون ما در رادیو قصه می‌گوییم که این قصه گفتن ما را از خواندن رمان بی‌نیاز می‌کند. در عین حال می‌توانیم حامی کتاب نیز باشیم، مثلا بخشی از کتاب را در رادیو بخوانیم، کتاب یا ناشران را معرفی کنیم، ناشران و نویسندگان را به رادیو دعوت و آنها را نقد کنیم تا در نهایت فروش بیشتری در بازار داشته باشند.

الان فضای مجازی برای رسانه سنتی رادیو رقیب است، در عین حال که همان فضای مجازی به کمک رسانه‌ای مانند رادیو نیز می‌آید. نگاه خود سازمان نیز توجه برجسته به فضای مجازی است، اکنون سازمان معاونت فضای مجازی دارد که با قدرت کار می‌کند و پیش می‌رود. همچنین کانال سروش (یک شبکه همایشی و پیام‌رسان بومی)، کانال تلگرام، سایت و… داریم.

مثلا می‌توان همه برنامه‌های رادیو و تلویزیون را به‌صورت زنده گوش داد یا تماشا کرد. من معمولا وقتی به تلویزیون یا رادیو دسترسی ندارم به‌صورت اینترنتی برنامه موردنظرم را پیگیری می‌کنم.

بله، در کنار تمام این ۱۵ رادیو که به‌صورت سنتی تاسیس شده، فضای مجازی و سایت ایران صدا به‌صورت برخط یا آنلاین برای شنیدن و تماشای برنامه‌ها وجود دارد. همچنین به‌صورت دیجیتال و روی ستاپ‌باکس نیز می‌توان برنامه‌های صداوسیما را پیگیری کرد. رادیونما نیز در حال اضافه شدن است که وقتی شما برنامه رادیو را به‌صورت آنلاین گوش می‌دهید، همزمان می‌توانید عکس‌های آن برنامه را نیز ببینید که الان چند رادیو از جمله رادیو فرهنگ این کار را آغاز کرده‌اند. حتی چند برنامه اکنون به‌صورت زنده از استودیو روی اینترنت پخش می‌شوند. یعنی رادیو از فناوری به‌عنوان مکمل استفاده می‌کند، برای این‌که بتواند گستره بیشتری از مخاطبان را پوشش دهد.

آینه جیبی توانسته ارتباط خوبی با نهادهایی که در حوزه نشر دیجیتال و سیاستگذاری فضای مجازی فعالیت دارند برقرار کند. برنامه شما در این زمینه چیست؟

از تمام مجموعه‌های دولتی که در این زمینه فعالیت دارند و سیاستگذار هستند دعوت به همکاری می‌کنیم و از آنها حمایت رسانه‌ای خواهیم کرد. حمایت از ناشران دیجیتال در سالی که رهبری روی اشتغال و تولید تاکید داشتند، مدنظر ماست و اکثر مهمان‌های ما به‌عنوان ناشران دیجیتال، جوانان استارت‌آپی هستند که می‌توانند در آینده کارآفرینان خوبی باشند.

 

ضمیمه کلیک جام‌جم

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
2
غرق شدگی جوان ۱۹ ساله در استخر دانشگاه
1
ایجاد شهرک نساجی با ۵ هزار نفر اشتغال در نظرآباد
57460845
ثواب یاد امام حسین (ع) هنگام نوشیدن آب چیست؟
57460845
دستورالعمل جالب وزارت خارجه انگلستان درباره واژه «خلیج فارس»
حیدر العبادی
العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است
57410251
مبادلات تجاری ایران و ترکیه از طریق پول ملی دو کشور انجام خواهد شد
ظریف
دولت جدید آمریکا در رفتار خود با دیگران بویی از ادب نبرده است
واگذاری‌ رنج شماره‌های جدید همراه اول/ امکان تماس رایگان همراه اول برای مسافران اربعین
واگذاری‌ رنج شماره‌های جدید همراه اول/ امکان تماس رایگان همراه اول برای مسافران اربعین
هوا
افزایش نسبی دما طی ۲ روز آینده در البرز
اربعین
زائران اربعین تا ۵ آبان به مرز خسروی مراجعه نکنند
افزایش امنیت اطلاعـات در کلاس درس
افزایش امنیت اطلاعـات در کلاس درس
این عوامل باعث می شوند هرگز مادر نشوید!
این عوامل باعث می شوند هرگز مادر نشوید!
با این فرمول‌های شفابخش دیگر بیمار نشوید!
۱۶ معجزه‌ لیموترش که نباید آن‌ها را نادیده گرفت
هواوی میت ۱۰ لایت رسما معرفی شد؛ غول کوچک!  + عکس
هواوی میت ۱۰ لایت رسما معرفی شد؛ غول کوچک! + عکس
چیپست میان رده اسنپدراگون ۶۳۶ کوالکام رسما معرفی شد
چیپست میان رده اسنپدراگون ۶۳۶ کوالکام رسما معرفی شد
این بیماری‌ها ناخن‌هایتان را از بین می‌برد!
این بیماری‌ها ناخن‌هایتان را از بین می‌برد!
اوراوا حریف الهلال در فینال شد
اوراوا حریف الهلال در فینال شد
11 درمان سریع گلو درد
۱۱ درمان سریع گلو درد
عباس جدیدی کاندیدای انتخابات فدراسیون کشتی / آقای سلفی وارد گود شد!
عباس جدیدی کاندیدای انتخابات فدراسیون کشتی
درمان یائسگی در مردان
مردانی که باید مراقب پروستـات باشند
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی