تارخ انتشار: دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۳
کد خبر : 12245
چاپ خبر
بازدیدها: 202

رئیس مجلس شورای اسلامی:

توافقنامه ژنو توقف‌گاه موقتی است / نقد‌ها جنبه اصلاحی داشته باشد نه تخریبی

لاریجانی11

کرج رسا: رئیس مجلس خواسته ایران از توافقنامه ژنو را حفظ تکنولوژی هسته‌ ای صلح آمیز و تغییر رفتار زورگویانه غربی‌ ها در تحریم‌ ها دانست و گفت: این توافق‌ نامه توقف‌ گاه موقتی است

 به گزارش کرج رسا، علی لاریجانی یک‌ شنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی «قم ۱۴۰۰» حاضر شد و به سوالاتی در خصوص مسائل بین‌المللی، ملی و استانی پاسخ داد.

وی در ابتدای این برنامه تلویزیونی که به صورت مستقیم از رادیو قم نیز پخش می‌شد ابراز امیدواری کرد شرایط کشور به نحوی باشد تا مردم قم که جایگاه بسیار بالایی در انقلاب دارند از مسیر حرکت کشور خرسند باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در ارزیابی خود از توافقنامه ژنو گفت: این توافقنامه از نظر بین‌المللی به طور طبیعی شرایط و فضا را آرام‌تر کرده و به همین دلیل جیغ و فریاد‌های رژیم صهیونیستی بلند شده است زیرا این رژیم دوست داشته ایران همواره در منطقه داغ قرار گیرد.

امیدواری برای بهبود شرایط اقتصادی در کشور

وی با بیان اینکه توافقنامه ژنو امیدواری را برای بهبود شرایط اقتصادی در داخل کشور فراهم‌ کرده است، خاطرنشان کرد: این موضوع جنبه روانی داشته و فضا را برای رونق اقتصادی در داخل کشور که رهبری معظم در سال‌های اخیر بارها بر آن تاکید داشته‌اند به وجود آورده ‌است.

لاریجانی یادآور شد: البته همه مشکلات حل نشده اما این حرکت گام نخست برای آرام شدن فضا و حرکت رو به جلو است.

توافقنامه ژنو توقفگاه موقتی است

وی خواسته ایران از توافقنامه ژنو را حفظ تکنولوژی هسته‌ای صلح‌آمیز و تغییر رفتار زورگویانه غربی‌ها در تحریم‌ها عنوان و تصریح کرد: منازعاتی که در داخل کشور در خصوص محتوای توافقنامه وجود دارد بحث‌های تکنیکی است اما مهم این است که ما چگونه می‌توانیم به گام بعدی برسیم زیرا اینجا منزلگاه نیست بلکه توقفگاه موقتی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر از این منظر نگاه کنیم باید در ۶ ماه آینده تمام هوش و حواس و دقت نظر ما در این مورد صرف شود که چگونه کارهای نهایی از نظر فنی صورت گیرد که هم خواسته مردم ایران در بهره‌مندی از تکنولوژی هسته‌ای حفظ شود و هم از تحریم‌ها جدا شوند.

وی افزود: در گام نخست از نظر تحریم‌ها یک حرکت کوچک انجام شده است یعنی بنا شده تحریم‌های جدید داده نشود و برخی از پول‌های بلوکه در حدی برای خرید خوراک، دارو و … آزاد شود.

سخنان برخی مسئولان آمریکایی نشان بی‌ وجودی آن‌ هاست

لاریجانی در پاسخ به سئوالی در خصوص دلایل فرافکنی رسانه‌های آمریکایی و تاکید بر ادامه تحریم‌ها خاطرنشان کرد: در این خصوص دلایل متفاوتی وجود دارد یکی از آن‌ها مربوط به مسئولان آمریکایی است که زیاد حرف می‌زنند و گاهی به نوعی سخن می‌گویند که بیشتر بی‌وجودی خود را نشان می‌دهند.

وی افزود: کسی که می‌خواهد وارد مرحله بزرگ‌تری شود و توافقی انجام ‌دهد باید پای حرفش بایستد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از دلایل رسانه‌های آمریکایی مبنی بر تشدید تحریم‌ها را لابی‌های صهیونیستی دانست و گفت: این‌ها از نظر رسانه‌ای قدرت زیادی دارند و تلاش می‌کنند فضا را غبارآلود کرده و شرایط را تخریب کنند.

وی همچنین گفت: بخشی هم از این موضوع مربوط به مخالفینی است که در آمریکا وجود دارند؛ برخی از رجال سیاسی که در کنگره یا سنا هستند با شرایط دموکرات‌ها مخالف هستند و شروع به مخالفت کردند.

لاریجانی برخی از لابی‌های منطقه‌ای برخاسته از حسادت و کینه را نیز از دیگر دلایلی عنوان کرد که بر لزوم ادامه تحریم‌های ایران تاکید دارند و ادامه داد: مهم این است که این گروه راضی نیستند روابط ایران با کشورهای دیگر در یک مسیر منطقی قرار گیرد بنا بر این از طریق فضاسازی سعی می‌کنند شرایط را تخریب کنند.

وی با بیان اینکه رفتار مسئولان ایرانی که کار در دست‌ آن‌ها است باید عقلایی و منطقی باشد و هدفشان را گم نکنند، خاطرنشان کرد: این فضاسازی‌های هر کدام پاسخ خواص خود را دارد اما نباید بر روی مسیر تاثیر بگذارد.

لزوم وحدت داخلی در مسائل ملی

رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم وحدت در داخل کشور بر روی مسائل ملی تاکید کرد و عنوان داشت: اگر وحدت در این زمینه وجود نداشته باشد دچار آسیب می‌شویم.

وی در عین حال گفت: اینکه باید چند صدایی وجود داشته باشد هیچ اشکالی ندارد به ویژه در پارلمان و مجلس شورای اسلامی عقاید مختلفی وجود دارد و نمایندگان حق دارند راجع مسائل ملی کشور نظر دهند.

نقد‌ها جنبه اصلاحی داشته باشد نه تخریبی

لاریجانی همچنین بر ضرورت حرکت در مسیری که رهبر معظم انقلاب ترسیم کرده‌اند تاکید کرد و افزود: نقد‌ها باید مشفقانه باشد و جنبه اصلاحی داشته باشد که گام بعدی درست برداشته شود و نباید جنبه تخریبی پیدا کند.

وی تقویت توان ملی به ویژه در بعد اقتصادی را بر روی مسایل بین‌المللی و مذاکرات تأثیرگذار دانست و ابراز داشت: اگر حریف احساس کند ما خیلی نیاز به مذاکره و رفع تحریم‌ها داریم گران‌فروشی می‌کند اما اگر وضعیت اقتصادی داخل را تا آنجا که می‌توانیم بهبود ببخشیم قطعاً در مذاکرات دستِ پیش داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکیدات و تذکرات مکرر مقام معظم رهبری بر بالابردن توان و رونق اقتصادی داخلی را آینده نگری دقیق دانست و گفت: هر چند تحریم‌ها در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد کرده اما مقدار زیادی از مشکلات داخلی کشور ما مربوط به مشکلات مدیریتی است.

گره‌ های کور در تولید داخلی

وی اذعان داشت: ایجاد رونق در تولید داخل گره‌های کوری در سیستم‌های بروکراتیک ما دارد که باید رفع شود و مسیر به سمت رونق تولید باشد.

لاریجانی در ادامه در خصوص چگونگی بهره‌گیری از توافق‌نامه ژنو که در گام نخست برای شش ماه ایجاد شده است، اظهار داشت: ما باید بر روی هدفمان که داشتن فناوری هسته‌ای و رفع تحریم‌ها است تسلط داشته باشیم و آن‌ را پیگیری کنیم و مراقب باشیم حواشی فضا را غبارآلود نکند تا از هدف اصلی دور نشویم و این دستاورد ملی ضایع نشود.

رونق اقتصادی منجر به مذاکرات قوی‌ تر می‌شود

وی لزوم این کار را نیازمند همبستگی درونی و بالابردن توان اقتصادی داخلی دانست و گفت: این موارد به دیپلمات‌های ما کمک می‌کند که در مذاکرات دست پیش داشته باشند لذا هر چه رونق اقتصادی در کشور ایجاد شود مستقیماً به مذاکرات قوی‌تر کمک می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر دستاورد‌های سفر اخیر به چین خاطرنشان کرد: ما با چین یک ارتباط تقریباً پایدار داریم و این کشور جزو کشورهایی است که سهم زیادی در روابط تجاری ما دارد.

وی با اشاره به دیدارهای انجام شده با رئیس جمهور، رئیس کنگره و برخی دیگر از مسئولان چین گفت: در این دیدارها صحبت‌های جدی برای همکاری‌های دراز مدت انجام شد و تاکیدات مقامات چینی هم بر همین بود لذا ظرفیت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری فراهم شد.

استفاده از فاینانس چین برای سرمایه گذاری در کشور

لاریجانی استفاده از فاینانس چین را یکی از ظرفیت‌های مهم ایجاد شده دانست و افزود: در شرایط فعلی یکی از مسائلی که می‌تواند ما را از رکود بیرون بیاورد ایجاد زمینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری است در همین راستا منابعی که ما در چین داریم می‌تواند پشتوانه‌ای برای حجم زیادی فاینانس شود.

وی پروژه راه‌آهن سریع‌ السیر اصفهان – قم – تهران، پروژه راه‌آهن قم – تهران – مشهد و صنایع فولاد و پتروشیمی را از جمله پروژه‌هایی ذکر کرد که احتیاج به سرمایه‌گذاری دارد و مورد استقبال چینی‌ها قرار گرفته است.

حرکت دولت یازدهم را مثبت و عقلایی می‌دانم

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به بیان ارزیابی خود از عملکرد دولت یازدهم پرداخت و گفت: در مجموع مسیر حرکت دولت را مثبت می‌دانم؛ گرچه هر کس کار اجرایی می‌کند افت و خیز دارد اما در مجموع تحلیل پایه‌ای که دولت در آن گام بر می‌دارد تحلیل واقع بینانه‌ای است.

وی رویکرد دولت را برای حل مسائل اقتصادی صحیح دانست و تاکید کرد: لایحه بودجه با همه مضایقی که در آن است نشان از آن دارد که دولت اشکال کار کشور را به درستی فهمیده و تلاش می‌کند تا رونق اقتصادی به وجود بیاورد.

لاریجانی مسیر حرکت دولت را عقلایی عنوان کرد و افزود: دولت درد را درست تشخص داده و راه درمان را نیز به درستی می‌رود البته ممکن است در جاهایی اشتباه برود که باید آن‌ را رفع کرد.

وی با بیان اینکه سلوک دولت در مسائل بین‌المللی باعث آرامش شرایط شده است، گفت: همین امر این فرصت را ایجاد کرده است که بتوان مسائل را راحت‌تر حل کرد.

دولت روحانی قانون‌ گراست

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در داخل کشور نیز آرامشی به وجود آمده که مردم امیدوار به حل مسائل هستند، خاطرشان کرد: یکی از نکات مثبت دولت یازدهم قانون‌گرایی است؛ همین که لایحه بودجه را به موقع دادند نشان از قانون‌گرایی دارد.

وی با بیان اینکه بودجه‌ای که دولت تنظیم کرده ۱۹۰ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: اگرچه این رقم مقداری خوش‌بینانه است اما قابل تحمل است.

لاریجانی افزود: لایحه بودجه سال قبل بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد بود که تأمین هم نشد لذا تعدیل خورد و متمم بودجه آمد و هنوز هم تخصیص‌هایی که می‌دهند آنقدر نیست که در بودجه آمده است.

اولویت ۲۹۰ پروژه با ۸۰ درصد پیشرفت

وی با بیان اینکه دولت تلاش می‌کند که شرایط را جم و جور کند افزود: یکی از کارهای خوب که در این لایحه بودجه وجود دارد این است که به جای اینکه تعداد پروژه‌ها را زیاد کنند و پروژه‌های زیادی را نوک بزنند و مثقالی بودجه دهد که زمان طولانی ببرد، ۲۹۰ پروژه که از پیشرفت بالای ۸۰ درصدی برخوردار بود را در اولویت قرار دادند که کار عقلایی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر چه این پروژه‌ها زودتر به پایان برسد توان ملی کشور از نظر تولید بالا می‌رود، تصریح کرد: با توجه به این موضوع ممکن است برخی از استان‌ها پروژه‌های بیشتری داشته باشند و برخی کمتر، که این مسئله موجب دغدغه برخی از نمایندگان شده که این دغدغه محترم است.

وی با اشاره به اینکه ما غیر از این منابعی که برای پروژه‌های دارای اولویت داریم باید یک توسعه متوازن در کشور داشته باشیم، گفت: در این راستا باید دو کار انجام شود یکی اینکه یک سری پروژه‌های ریز باید نقاط محروم پوشش دهند مثل آب، برق، گاز و راه روستایی که لازم است در اولویت قرار گیرد و منابعی برای آن قرار داده شود که ما می‌توانیم در بودجه به آن برسیم.

لاریجانی با بیان اینکه باید این موضوع را صریح‌تر با مردم در میان بگذاریم، ابراز داشت: رئیس جمهور توضیح دادند ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در کشور وجود دارد که اگر ۳۰ هزار میلیارد تومان را برای این پروژه بگذاریم با نرخ تورم ۳۰ درصد ۲۰ سال طول می‌کشد به پایان برسد.

وی کمک مردم را در این زمینه راه‌گشا دانست و تصریح کرد: نقدینگی در جامعه زیاد است و چون تولید در رکود به سر می‌برد این نقدینگی به سوی تولید نمی‌رود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید این ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه را در اختیار مردم قرار دهیم تا سرمایه‌گذاری کنند و نقدینگی به سمت تولید سرازیر شود که این موضوع موجب ایجاد رونق اقتصادی و رفع مشکلات در کشور خواهد شد.

آب در شرایط خوبی به قم رسید

وی در ادامه این برنامه تلویزیونی به سوالاتی در خصوص مسائل شهر قم پاسخ داد و در خصوص مشکلات آب این شهر گفت: به حمدالله آب در شرایط خوبی به قم رسید که باید قدر آن را بدانیم.

لاریجانی با بیان اینکه اصل پروژه انتقال آب به قم اجرایی شده است ابراز داشت: سد کوچری در مرحله پایانی کار است که باید تمام شود اما به علت مشکلات منطقه‌ای احداث آن با تأخیر مواجه شد.

وی با اشاره به اینکه اگر سد کوچری تمام شود آب فراز و فرود نخواهد داشت یادآور شد: پروژه انتقال آب به قم از گردنه عبور کرده است و ان‌شاءالله به زودی نتیجه خواهد داد.

فرودگاه قم نیازمند حمایت مسئولان استان

رئیس شورای اسلامی شهر قم همچنین در خصوص فرودگاه قم گفت: در حالی که اجازه احداث فرودگاه به قم داده نشد بخش خصوصی برای کار وارد عمل شد و گام خوبی در این زمینه برداشت که به حمایت بخش دولتی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه بروکراسی برای سرمایه‌گذاری در کشور بسیار مشکل است خاطرنشان کرد: هر کس در کشور می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند باید کفش آهنی بپوشد زیرا سرمایه‌گذاری در کشور حدود ۳۰۰ روز وقت می‌برد در حالی که این زمان در برخی از کشورها حدود یک ماه است.

لاریجانی فرودگاه قم را موجب آبادانی و رونق سرمایه‌گذاری خارجی در این شهر دانست و اذعان داشت: باید زمینه را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم کنیم.

وی در خصوص منوریل نیز گفت: قسمت اعظم کارها انجام شده و در حال مذاکره برای خرید واگن هستند.

نگاه ضعیف به مونوریل قم در بودجه ۹۳

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از اشکالات لایحه بودجه این است که برای پروژه منوریل پول کافی گذاشته نشده است تصریح کرد: برای اتمام این پروژه نیازمند مهر ماندگار جدیدی هستیم.

وی بر ضرورت نگاه ملی به ظرفیت‌های قم تاکید کرد و گفت: در بلوار حرم تا جمکران هیچ نیازی به کمک دولت نداریم بلکه نیاز به استفاده از ابتکارات خودمان داریم زیرا به وسیله فکر صحیح می‌توانیم از این بلوار برای آبادانی دیگر بخش‌های قم درآمدزایی داشته باشیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه باید یاد بگیریم کشور با هزینه کم اداره شود، افزود: حجم زیادی از کار ما زمین گیر شده است در همین راستا باید یاد بگیریم کشور را ارزان اداره کرده و از کارآفرینی و ابتکارات استفاده کنیم.

وی در پایان بر احیا بافت‌های فرسوده شهر قم و همچنین رفع مشکلات پیش‌روی مسکن مهر با همکاری مسئولان مسکن و شهرسازی و تعاون تاکید کرد.

 

 

 

منبع: فارس

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
1
قصه شب؛ رادیو کرج رسا / روباه حیله گر
2
ویدیو؛ جزئیات شلیک به یک کوادکوپتر در تهران
اوباما
اوباما برای آخرین بار ایران را متهم کرد
1
دومین فراخوان جشنواره‌ عکاسی، گرافیک و معماری البرز آغاز شد
وی ادامه داد: این عملیات در دو مرحله و با حضور 540 نفر از عوامل انتظامی و 80 اکیپ خودرویی اجرایی شد و ضمن تخریب و پاکسازی اماکن از توزیع کنندگان مواد مخدر، از اراضی تصرف شده رفع تصرف به عمل آمد و به دولت تحویل داده شد.
تخریب ۱۰۴ بنای غیرمجاز در حصار کرج
خروج هلی شات از منطقه پرواز ممنوع با شلیک پدافند هوایی
خروج هلی شات از منطقه پرواز ممنوع با شلیک پدافند هوایی
عبادالله کامکار
اختصاص ۵ میلیارد تومان برای احداث نمایشگاه‌ بین‌المللی البرز
سردار سلیمانی 3
نشستن سردار سلیمانی در مقابل رهبر داعش در یکی از سخنرانی های او
به گزارش ایسنا، «جام‌نیوز» نوشته است: خرافات گاهی انسان را تبدیل به حیوان وحشی می‌کند.

در آفریقا و بویژه در تانزانیا برخی بر این باورند که در بدن کودکانِ زال، روحی شیطانی غلبه کرده و برای خارج کردن این روح از بدنشان باید یکی از اعضای بدن بریده و فروخته شود.

براکا روسامو یکی از کودکانی است که قربانی این خرافه شد. پدر او دست راستش را برید و به قیمت ۵۰۰۰ دلار به فروش رساند و چون تغییری در وضعیت فرزندش ندید، او را روانه یتیم‌خانه‌ای کرد که در آن تمام کودکانِ زال نگهداری می‌شوند.

هم‌اکنون این پسربچه در یتیم‌خانه به سر می‌برد و تحت درمان‌های پزشکی لازم است. او تنها یک آرزو دارد و آن اینکه در آینده پزشک شود.
پدری یک دست پسرش را فروخت! + عکس
قیمت خودرو
افت قیمت برخی خودروهای داخلی
پذیرفته شدگان سه برابر ظرفیت آزمون استخدام پیمانی سال 95 آموزش و پرورش استان البرز
پذیرفته شدگان آموزش و پرورش البرز به مراکز اداری مراجعه کنند
«انتقام زیبا» از نامزدی که ناگهان همه چیز را خراب کرد
«انتقام زیبا» از نامزدی که ناگهان همه چیز را خراب کرد
نمک صورتی
در مورد نمک صورتی چه می دانید؟
اختصاص زمین برای ساماندهی دستفروشان در فردیس
اختصاص زمین برای دستفروشان در فردیس
واکنش تازه چین به ترامپ با انتشار بیانیه ای توسط وزارت امور خارجه این کشور صورت گرفت و این وزارتخانه به صراحت تاکید کرد که اصل چین واحد (یک چین) به هیچ وجه قابل قابل مذاکره نیست. رئیس جمهوری منتخب آمریکا در تازه ترین سخنان خود اعلام کرد بود که از این اصل برای گرفتن امتیاز از چین استفاده خواهد کرد و فعلا خود را ملزم به اجرای آن نمی بیند. ترامپ تهدید کرده است که به دلیل چالش های فراوان با چین در دریای جنوبی و در عرصه تجارت جهانی، به دنبال زیر پا گذاشتن این اصل و تقویت روابط با منطقه تایوان است. در بیانیه وزارت امور خارجه چین که روز دوشنبه منتشر شده با اشاره به اینکه در جهان فقط یک چین وجود دارد، تاکید شده است: تایوان هم بخشی از همین چین است و اینکه همین چین دولت و حکومت مشروع به حساب می آید. در حالی که چین بر قابل مذاکره نبودن این اصل تاکید می ورزد،‌ ترامپ می گوید که از دیدگاه او همه چیز از جمله اصل چین واحد قابل گفت وگو است. در بیانیه مزبور به ترامپ و دولت وی هشدار داده شده است که حساسیت مساله تایوان و اصل چین واحدرا درک کرده و اجازه ندهد کل روابط دوجانبه تیره شود. اولین هشدار پکن به ترامپ مربوط به ماه دسامبر سال گذشته میلادی (آذر ماه 95) است که در آن زمان گفته بود، نمی داند چرا وقتی به تایوان میلیاردها دلار سلاح از جانب آمریکا فروخته می شود نباید با آن جزیره رابطه داشت. تارنمای ژاپن تودی نیز امروز در گزارشی نوشت: چین حتی تهدید کرده است که اگر ترامپ به این رفتارها و اقدامات ادامه دهد این کشور نیز از نیروهای خصم در داخل آمریکا حمایت خواهد کرد. به گزارش ایرنا، پس از گفت و گوی تلفنی ترامپ با خانم «تسای اینگ ون» رئیس حکومت تایوان در ماه دسامبر و اعتراض چین به این اقدام بی سابقه در ۳۷ ساله گذشته، ‌رئییس جمهوری منتخب آمریکا گفت که ما 2 میلیارد دلار در سال گذشته به تایوان سلاح فروخته ایم اما نمی توانیم با رهبر این جزیره تلفنی گفت و گو کنیم و این قابل قبول نیست. تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال 1949 میلادی از یکدیگر جدا شدند، اما پکن این جزیره را بخشی از خاک خود می داند و مایل است که در تایوان بعد از پیوستن به سرزمین مادری نیز الگوی یک کشور و دو نظام را همچون هنگ کنگ وجزیره ماکائو پیاده کند.
تازه ترین هشدار جدی چین به ترامپ
عکس ... وزیر زن اسپانیایی با دامن کوتاه در دیدار با سران سعودی
عکس خبر؛ وزیر زن اسپانیایی با دامن کوتاه در دیدار با سران سعودی
ویدیو ... پاسخ داور به بازیکنی که پس از گل زدن خواستگاری کرد!
پاسخ داور به بازیکنی که پس از گل زدن خواستگاری کرد!
اوباما: یکی از اختلاف‌هایم با نتانیاهو برجام بود
اوباما: یکی از اختلاف هایم با نتانیاهو برجام بود
ویدیو ... نجات معجزه‌آسای هواپیمای روسی پس از اصابت مستقیم صاعقه
نجات معجزه آسای هواپیمای روسی پس از اصابت مستقیم صاعقه + فیلم
درخواست ضد ایرانی مقامات اسبق آمریکا از ترامپ
درخواست ضد ایرانی مقامات اسبق آمریکا از ترامپ