تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۹
کد خبر : 21991
چاپ خبر

مشروح/ نوبخت در جمع خبرنگاران:

توزیع سبد کالا تصمیمی درست بود/ روحانی نگفت منتقدان دولت کم‌ سوادند

نوبخت 1

کرج رسا: سخنگوی دولت درباره سبد کالا گفت: هنوز هم معتقدیم این تصمیم یک اقدام درست بود و پرداخت سبد کالایی به مردم هنوز هم مورد توجه است.

 به گزارش کرج رسا، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، امروز پس از جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با تقدیر از حضور حماسی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: حماسه ۲۲ بهمن جایگاه قوی‌تر برای خدمتگزاران در مذاکرات هسته‌ ای فراهم کرد.

ایجاد مقدمات انعقاد قرار داد با شرکت های خارجی

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر تأثیر سفر رئیس‌ جمهور به اجلاس اقتصادی داووس و اینکه این سفر منجر به انعقاد قراردادی با کشورهای دیگر شده است یا خیر، گفت: برای انعقاد هر قرارداد مقدمات و تمهیداتی باید ایجاد شود و حضور چشمگیر سرمایه‌گذاران خارجی در داووس و ملاقات با رئیس‌جمهور گام‌های نخستین این توافقات است و این اراده شکل گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به مذاکراتی که در داخل کشور و در پی سفر هیأت‌های تجاری خارجی صورت گرفته امیدواریم در آینده شاهد انعقاد قراردادهایی در حوزه اقتصادی باشیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال دیگری درباره جزئیات دستور رئیس‌جمهور درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی به معاون اول و نتیجه این دستور اظهار داشت: در نامه رئیس‌جمهور مهلت زمانی مشخص شده بود که از سوی معاون اول رعایت شد و مطالبی که باید در خصوص آن اظهار می‌شد به آقای روحانی تقدیم شده است.

وی تصریح کرد: اقداماتی باید در ادامه صورت بگیرد که در حال انجام است و به زودی گزارش کاملی از این دستور‌العمل را به شما ارائه خواهم کرد.

احتمال احیای تبصره هدفمندی یارانه ها در قانون بودجه

نوبخت همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و احتمال ایراد شورای نگهبان به مصوبه مجلس در این مورد تصریح کرد: هم اکنون دولت و نمایندگان مجلس درباره اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی مصمم هستند و در سایه این وفاق می‌توان کار را بهتر پیش برد.

وی ادامه داد: تا هفته آینده که مهلت ارسال نظر شورای نگهبان پایان می‌یابد خوشبین هستیم که بتوانیم مصوبه تبصره ۲۱ را با اصلاحاتی احیاء کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا هیأت دولت از بازداشت چند نفر در راهپیمایی ۲۲ بهمن اطلاع دارد یا خیر اظهار داشت: گزارش مشخصی مبنی بر دستگیری افراد در هیأت دولت مطرح نشده اما نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد و در ۳۵ سال گذشته نیز وجود داشت، انسجام ملی و بهره‌گیری از رهبری هوشمندانه انقلاب بوده است.

نوبخت اضافه کرد: این دو از دلایل موفق بودن انقلاب به رغم فشارهای بدخواهان بود البته یکپارچگی به این معنا نیست که علایق مختلف در جامعه حضور نداشته باشند.

اصلاح طلبان و اصولگریان جز واقعیت های کشور هستند

سخنگوی دولت با بیان اینکه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان یک واقعیت در کشور هستند، تصریح کرد: آقای روحانی از همه جریان‌های مختلف در کشور دعوت کردند و می‌توان هر کدام از این تنوع‌های فکری وجود داشته باشد ولی حول محور خدمت‌رسانی به مردم مشارکت کنند.

سخنگوی دولت ادامه داد: تلاش قوه مجریه این است که از همه سلایق سیاسی با رعایت وجه شایستگی استفاده کند؛ البته این به معنای کنار گذاشتن علاقه و سلیقه سیاسی افراد نیست و همین داشتن سلیقه متنوع و همکاری در راستای خدمت‌رسانی همان وحدتی است که آقای روحانی به دنبال آن است.

سیاست های دولت در مهار تورم علمی است/ دولت در مهار تورم موفق بوده

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه افزایش نرخ سود اوراق مشارکت که از سوی دولت انجام شده دارای نواقص و اشکالاتی است و جزو روش‌های سنتی و قدیمی محسوب می‌شود، گفت: باید قبول کنیم برای مهار تورم باید علل آن را شناسایی کنیم. دولت نیز از همه سیاست‌های علمی و پولی برای مهار تورم استفاده می‌کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سیاست‌های اقتصادی ریشه در نظریه‌های علمی دارد، به اقدامات ۶ ماه گذشته دولت در زمینه مهار تورم اشاره  کرد و افزود: مرکز آمار و بانک مرکزی با تفاوت بسیار کمی بر مهار نرخ تورم نقطه به نقطه از سوی دولت گواهی می‌دهد و این نشان می‌دهد که سیاست‌های ما موفق بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: البته این به آن معنا نیست که ما از افزایش قیمت‌ها بی‌خبر باشیم ولی در اینجا از نرخ رشد قیمت‌ها حرف می‌زنیم.

انتشار اوراق مشارکت بر اساس قانون انجام شده

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به دلیل عرضه اوراق مشارکت از سوی دولت گفت: یکی از منابع تأمین بودجه دولت از راه واگذاری دارایی‌های مالی است که انتشار اوراق مشارکت یکی از آنها بوده و جزو قانون است.

وی با بیان اینکه سال انتشار اوراق مشارکت در سال ۹۳ از سال ۹۲ کمتر بوده اظهار داشت: درست است که این اوراق به فروش نرفت ولی بسیاری از پیمانکاران پذیرفتند که این اوراق را با بدهی‌های خود تهاتر کنند و هزار میلیارد تومان به همین روش پرداخت شد و در مجموع تاکنون دو هزار میلیارد تومان اوراق ارائه شده است.

اقلام سبد کالا کاهش پیدا نکرده است

نوبخت همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی اقلام در سبد کالا ارائه نمی‌شود، تصریح کرد: آقای ربیعی وزیر محترم کار، تعاون و رفاه اجتماعی در یک همکاری مشترک با وزارت صنعت، معدن و تجارت، کار را انجام می‌دهند و در گزارش ارائه شده از سوی ایشان به دولت کم شدن اقلام سبد کالا تأیید نمی‌شود.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سؤالی درباره همسان‌سازی حقوق مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی اظهار داشت: وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از طریق سازمان تأمین اجتماعی این موضوع را مد نظر قرار داده است.

استاندار خراسان رضوی با حساسیت انتخاب می شود

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره انتخاب استاندار خراسان رضوی، ارائه خبر انتخاب استاندار را به جلسات آینده موکول کرد و گفت: این استان از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و وزارت  کشور در حال بررسی و اقدام است.

نوبخت با تأکید بر اینکه در سفر به برخی از ۳۰ استان دیگر نمایندگان و مسئولین استان حسن انتخاب استاندار از سوی وزارت کشور را تأیید می‌کردند، افزود: امیدوارم در خراسان رضوی نیز به گونه‌ای عمل شود همه از این انتخاب راضی باشند.

تکذیب جابه جایی برخی وزرا در دولت

سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره شایعه جابجایی نعمت‌زاده با نهاوندیان و تغییرات در دولت تصریح کرد: این شایعه به هیچ وجه صحت ندارد.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره ارز مورد نیاز دانشجویان خارج کشور و مشکلات پیش آمده برای آنان گفت: گزارش جدیدی از سوی وزارت علوم و وزارت بهداشت در این زمینه در دولت نداشتیم اما دولت مصمم است که این تسهیلات را برای دانشجویان خارج کشور فراهم کند.

اقدامات دولت برای آزادسازی مرزبانان ربوده شده

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره مرزبانان گروگان گرفته شده از سوی اشرار و اقدامات دولت در این زمینه گفت: برای دولت تأمین سلامت و امنیت تمامی آحاد مردم ایران به ویژه مرزبانان دارای اهمیت است و از این جهت از جنبه‌های مختلف اقدامات مؤثر در حال انجام است که نتیجه آن را به زودی گزارش می‌دهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سبد دوم کالایی دولت که وعده داده شده بود کی ارائه می‌شود، اظهار داشت: ابتدا اجازه دهید موضوعات سبد اول رفع و رجوع شود و سپس به سراغ سبد دوم برویم.

نوبخت با تأکید بر اینکه اگر مشکلی در راه توزیع سبد کالا رخ دهد آن را حل می‌کنیم، ادامه داد: هنوز هم معتقدیم این تصمیم یک اقدام درست بود و پرداخت سبد کالایی به مردم هنوز هم مورد توجه است.

روحانی نگفت منتقدین دولت کم سوادند

وی در ادامه و در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات برخی علما در انتقاد به دولت و ارتباط آن با اظهارات رئیس‌جمهور در جمع دانشگاهیان تصریح کرد: صحبت‌های آقای روحانی در  یک محیط دانشگاهی مطرح شد و ایشان به هیچ وجه نگفتند که منتقدین دولت کم سوادند بلکه از جامعه دانشگاهی دعوت کردند که به جای ارائه پراکنده نظرات به صورت کتبی، سخن بگویند که این دعوت بسیار سنجیده بود.

سخنگوی دولت افزود: آقای روحانی تأکید کردند که دانشگاهیان سخن بگویند چون اگر آنها سکوت کنند افراد کم‌سوادتر که ممکن است شأن دانشگاه را دچار خدشه نموده و به تشنج بکشانند.

وی با اشاره به مصاحبه تلویزیونی روحانی و تأکید رئیس‌جمهور بر نقدپذیری دولت اظهار داشت: هر جا که اشکالی در روش وجود داشته باشد آقای روحانی از مردم عذرخواهی کرده در حالی که بیش از هزار میلیارد تومان برای توجه به سفره مردم صرف شده است.

بانک اطلاعاتی خانوارها دقت کافی را ندارد

نوبخت با بیان اینکه خانواده‌هایی که از سبد کالا استفاده کرده‌اند رضایتمندی کاملی از این سبد دارند، تصریح کرد: به دفعات گفته‌ایم که بانک اطلاعاتی موجود برای برخی تصمیمات کافی و دقیق نیست.

نوبخت اظهار داشت: دولت راستگویان خود را به راستگویی با مردم موظف می‌دارد.

به گزارش فارس، در ابتدای این نشست سخنگوی دولت در گزارشی از جلسه هیأت دولت گفت: در این جلسه گزارشی از حضور گسترده و معنی‌دار مردم در شهرهای مختلف در راهپیمایی ۲۲ بهمن ارائه شد و هیأت دولت و رئیس‌جمهور به دلیل حضور حماسی مردم در روز  ۲۲ بهمن مراتب قدردانی و تشکر خود را از مردم اعلام کردند.

نوبخت در ادامه با اشاره به توجه ویژه دولت در تحقق حماسه اقتصادی تصریح کرد: هیأت وزیران بر فراهم کردن شرایط سرمایه‌گذاری و آماده کردن کشور برای جهش اقتصادی تأکید کرده است؛ به ویژه به دلیل خارج شدن کشور از رکود در سال ۹۳ و ایجاد رشد مثبت اقتصادی مورد تأیید مراجع بین‌‌المللی، این موضوع دارای اهمیت است.

وی موضوع امنیت غذایی و توجه به سفره مردم را از موضوعات دیگر مطرح شده در هیأت دولت عنوان کرد  خاطر نشان کرد: توجه به سفره مردم به عنوان یک سیاست غیر قابل تغییر در اقدامات اقتصادی دولت خواهد بود و به شکل های مختلف نسبت به امنیت غذایی مردم توجه می‌شود.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
سردار عباسعلی محمدیان
انهدام باند سارقان مسلح در کرج/ ۶ نفر دستگیر شدند
آلودگی هوا
استمرار آلاینده ها طی ۲ روز آینده در البرز
57601207
افشاگری روزنامه عربستانی درباره لژیونر شدن ۹ بازیکن سعودی
1815933_138
تسویه با سپرده گذاران موسسات غیرمجاز تا پایان بهمن
n82805157-72128022
درمان سوء تغذیه ۱۱۰۰ کودک البرزی
n82805217-72128111
تمدید مهلت نام نویسی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم
n82805148-72128010
ضرورت توجه به آبراه های تهران – نظرآباد در البرز
n82805154-72128017
درخشش البرزی ها در رقابت های تکواندو قهرمانی نیروهای مسلح
636522929935230618
جزییات تازه از صاحب منصبان دو ملیتی
n82805050-72127826
کیفیت هوای کرج در وضعیت هشدار قرار گرفت
n82805065-72127857
ضرورت ساماندهی سیلاب و روان آب ها در شهرهای البرز
اصفهان-+خودرو+دودزا
تشدید برخورد قانونی با خودروهای آلاینده در البرز
636522328606289872
جدال مرگبار مار پیتون با کروکودیل + عکس
57626248
گشایش بخت و بستن شهوت از طریق تلگرام!
57622599
ضربه به کشتی و تناژ بالای میعانات گازی دلیل اصلی انفجار سانچی
57318567
اسامی پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت کنکور امروز اعلام می‌شود
636376195212781198
۴۲ نفری که اندازه نصف مردم جهان پول دارند
2338967
کمبود فضای آموزشی علت اصلی تراکم دانش آموزی در مدارس ابتدایی البرز
social-5905327-0
چالش خوردن مواد شوینده مد این روزهای جوانان غربی!
57626254
نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ امیدوارم نهادهای عمومی از بنگاه داری دست بردارند
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا