تارخ انتشار: جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۵
کد خبر : 15023
چاپ خبر
بازدیدها: 310

خاتمی در خطبه‌ های نماز جمعه تهران:

توهین به مقدسات با خشم مردم مواجه می‌شود/ ژنو ۲ بدون حضور ایران راه به جایی نمی‌برد

سید احمد خاتمی

کرج رسا: خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه فتنه‌ گران حتی به عزاداری امام حسین(ع) رحم نکردند، گفت: فتنه‌ گران و کسانی که گاهی قلم به دست می‌گیرند و به اعتقادات مردم توهین می‌کنند، بدانند که با خشم مردم مواجه خواهند شد

 به گزارش کرج رسا، آیت‌ الله سیداحمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان در خطبه‌های نمازجمعه امروز تهران خود با تاکید بر اینکه جامعه اسلام باید نسبت به هم «رحماء بینهم» گفت: جامعه‌ای که با هم مهربان هستند هیچ گاه همدیگر را تخریب نمی‌کنند و به هم زخم‌زبان، افترا و تهمت نخواهند زد.

وی ادامه داد: جماعت اسلامی و اعضای متشکل آن باید همواره مدافع حق باشند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران دفاع ناسیونالیستی، نژادی، فامیلی و حزبی را ۴ نمونه دفاع برشمرد و گفت: هیچ یک از این ۴ نوع دفاع، حق گرایانه نیست.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: دفاع پنجمی نیز وجود دارد که آن دفاع مومنانه است؛ خداوند هیچ گاه مومنان را تنها نمی‌گذارد بنابراین ما نیز باید همواره مدافع مومنان باشیم البته اگر مومنی رفتار نادرستی داشت نباید به هیچ وجه از آن رفتار دفاع کنیم.

وی معتقد است که یک مومن نباید در مجلس تخریب و غیبت یک مومن شرکت کند و در برخی موارد نفاق آبرو کند و نگذارد ضدارزشی در جامعه رواج یابد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: همانطور که خداوند زکات را بر مسلمان واجب کرده زکات آبرو نیز واجب است چرا که ما هر چه داریم از خداست. بنابراین آبروی ما نیز باید در راه خدا خرج شود.

آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: جامعه اسلامی یک مجموعه واحد و یکپارچه است بنابراین نباید این جامعه آسیب ببیند.

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مناسبت‌های جاری این هفته گفت: ملت ایران در عزاداری‌های محرم و صفر به حق در ارادت به اهل بیت سنگ تمام گذاشت و این عزاداری‌ها کشور را بیمه کرده است.

وی افزود: سفارش من این است که نور عزاداری را روشن نگه دارید، این چشمی که برای اهل بیت گریه کرده است حیف است به گناه آلوده شود. این دستی که برای عزیز فاطمه به سینه زده شده است حیف است به گناه آلوده شود.

وی با اشاره به سالروز ۱۹ دی ماه در سالهای انقلاب گفت: این روز آغاز جریان انقلاب در مرحله دوم بود که حرکت بسیار بزرگی محسوب می‌شود. آفرین بر مردم قم و حوزه علمیه که از السابقون انقلاب شدند و بحمدالله قم سنگر مستحکم بصیرت و ولایتمداری است.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: بعد از قم، ملت اجازه نداد آن جرقه‌ای که روشن شد خاموش شود. مردم قهرمان تبریز در اربعین شهدای قم به صحنه آمدند، در اربعین دیگر مردم قهرمان یزد آمدند تا این اربعین‌ها گور شاه را کند و گل پیروزی در کشور در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به بار نشست.

آیت‌الله خاتمی گفت: دی ماه، ماهی است که شهیدان فراوانی در این ماه به دیدار خدا رفتند، روز ۱۰ دی ماه در بسیاری از شهرها طاغوت جلادی کرد از جمله یکشنبه خونین مشهد، همدان و جاهای دیگر که مردم زیادی به شهادت رسیدند. در این ماه ما شهادت سرلشکر منصور ستاری و همراهان، شهادت سردار احمد کاظمی و یاران و شهادت شهید غفاری را داریم.

وی در بخش دیگری از این سخنان، به بیراهه رفتن امت، دچار شدن به فتنه‌ های گمراه‌ کننده و فساد اقتصادی و اخلاقی را ۳ نگرانی عمده پیامبر اسلام(ص) دانست و گفت: این نگرانی‌های پیامبر اکرم(ص) نگرانی‌های به جایی برای هر انقلابی است. فتنه ۸۸ از مصادیق این فتنه بود. باطل لباس حق پوشید و کسانی که روزی خودی بودند، برای سقوط نظام ولایی به صحنه آمدند.

آیت‌الله خاتمی گفت: جا دارد از آحاد ملت ایران بویژه مردم کرمان و بهبهان تقدیر کنیم که باشکوه‌ترین مراسم ۹ دی را برگزار کردند.

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه حماسه  ۹ دی، حماسه عشق به اباعبدالله(ع) بود، تصریح کرد: در پنجم و ششم دی که عاشورای سال ۸۸ بود، فتنه‌گران به عزاداری سید الشهدا(ع) هم رحم نکردند. عزاداری سید‌الشهدا(ع) محور وحدت ملت ماست. من در همین تهران نماز روز عاشورا را در یکی از میدان‌های بزرگ شهر خواندم، گویی تهران، میدان جنگ شده بود. وحشتی که در تهران بود در جبهه دیده نمی‌شد. روز عشق به اباعبدالله(ع) را تبدیل به میدان جنگ کردند اما شما مردم امان ندادید به خصوص مردم تهران دیگر آرام نداشتند.

خطیب نمازجمعه تهران خطاب به فتنه‌گران گفت: این پیام را بگیرند، هم فتنه‌ گران و هم دیگرانی که فتنه‌گر فرهنگی هستند که این مردم درباره مقدساتشان حساس هستند. آن روز چون اهانت به سید‌الشهدا(ع) کردید آمدند و تو دهان شما زدند و دیگران هم که در این حال و هوا هستند و قلم به دست دارند و اوج معصومیت اهل بیت را تحقیر می‌کنند، بدانند با این خشم روبرو خواهند شد.

خاتمی ادامه داد: حماسه ۹ دی ماه حماسه بیعت نظام اسلامی و ولایت بود، دیدند فتنه‌گران ۸ ماه به مصاف ولایت آمدند، مردم با عمق جان خود به این نتیجه رسیدند که اینها با نظام ولایی طرفند، آمدند و عملا نشان دادند که اهل کوفه نیستند.

وی با تاکید بر اینکه این مردم همچنان بر این بیعت وفادارند، پیام دیگر ۹ دی را تبری از ولایت‌ستیزان عنوان کرد و افزود: پیام ۹ دی همانگونه که تولی جلوه داشت، در تبری از ولایت ستیزان نیز جلوه باشکوهی را به نمایش گذاشت.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان تصریح کرد: پیام دیگر ۹ دی، نفرت از بیگانگان مداخله‌گر بود. روانشناسی مردم ما این است که از بیگانگان مداخله‌گر نه تنها از متدینین بلکه حتی آنها که وطن را دوست دارند، متنفرند. مردم بدشان می‌آید که آمریکا از فتنه‌گران حمایت می‌کند. رژیم صهیونیستی‌ و سازمان جهنمی منافقین، استحاله شده‌ها و رقاصه‌ها در اردوگاه ضدیت با نظام قرار گرفتند. پیام مردم به خارجی‌های مداخله‌گر، به آمریکای جنایتکار، به رژیم صهیونیستی این بود که فضولی موقوف و نفرت ما با این کار از آنها چند برابر شد.

خطیب امروز نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی مسائل بین‌المللی گفت: در کنفرانس ژنو ۲ با فشار آمریکا، ایران را دعوت نکردند که در رابطه با مسئله سوریه است. الحمدالله ایران اسلامی هیچ نیازی به این مسئله ندارد اما بدانید بدون حضور ایران کنفرانس ژنو ۲ شکست خورده است و راه به جایی نمی‌برد.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: شما چه بخواهید و چه نخواهید، ایران امروز یک قدرت بزرگ در جهان اسلام است و حضور ایران در هر مجمعی که حضور یابد، حضور منطق و استدلال است و دنیای استکبار اینها را نمی‌خواهد.

وی افزود: تکفیری‌های آدمکش در سوریه روز به روز جنایت می‌کنند و تنها یک تکفیری، ۳۵۰ نفر را کشته است. در لبنان، عملیات تروریستی انجام می‌دهند. در عراق هم عملیات تروریستی انجام می‌دهند. ما به دولت عراق خدا قوت می‌گوییم که با تروریست‌ها مقابله کرده و به مسئولین عراقی می‌گوییم تروریست‌ها را قلع و قمع کرده تا آرامش در عراق برقرار شود وگرنه تا اینها هستند، عراق روی آرامش را به خود نمی‌بیند.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: سر نخ تمام اینها آمریکا است، آمریکا جهان اسلام را ناامن می‌خواهد و عامل اجرای توطئه‌های آمریکا، عربستان سعودی است. به صراحت خودشان گفتند که در جنایات لبنان و عراق حضور دارند.

خاتمی ادامه داد: آمریکا و هم‌پیمانانش برای رسیدن به اهداف شیطانی خود، حاضرند جهان اسلام را به آتش بکشند اما به فضل خدا نخواهند توانست.

وی خاطرنشان کرد: در این عرصه‌هاست که وجدان‌ها بیدار می‌شود و علمای اهل سنت به همراه علمای شیعه اعلام کنند این جنایتکاران خارج از اسلامند و با این کار خود، آبروی اسلام را خواهند خرید.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
12
گزارش تصویری؛ خدمت رسانی به مسافران نوروزی در کرج
تپه تاریخی ازبکی نظرآباد
گشایش تپه تاریخی ازبکی نظرآباد بر روی گردشگران
آغاز جشنواره نوروزگاه در کاخ مروارید کرج
آغاز جشنواره نوروزگاه در کاخ مروارید کرج
294 نفر به داوطلبان ثبت نامی انتخابات شوراهای البرز افزوده شد
۲۹۴ نفر به داوطلبان ثبت نامی انتخابات شوراهای البرز افزوده شد
3
شیلا خداداد برای بار دوم مادر شد + عکس
کلاهبرداری کارگزار تایلند از
مسافران
ایرانی
کلاهبرداری کارگزار تایلند از مسافران ایرانی
سعد حریری: سلاح حزب‌الله را نمی‌پذیریم/روابط من با عربستان جای تردید ندارد
سعد حریری: سلاح حزب الله را نمی‌پذیریم
طالقان
طالقان سرزمین مشاهیر و جاذبه های تاریخی با طبیعت بکر و زیبا
شاه عمان
هشدار مسقط به اردن؛ نشست سران عرب ضد ایران نباشد
فوتبال
جوسازی قطری‌ها علیه کی روش و فدراسیون فوتبال ایران
محسن هاشمی: کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شوم
محسن هاشمی: کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نمی‌شوم
ویدئوی جنجالی از تمیز کردن شیشه هواپیما توسط خلبان عربستانی
ویدئوی جنجالی از تمیز کردن شیشه هواپیما توسط خلبان عربستانی
کاهش 2.5 درصدی استعمال دخانیات در جهان
کاهش ۲.۵ درصدی استعمال دخانیات در جهان
به گزارش ایسنا، سردار موسی امیری در حاشیه بازدید از ایستگاه پلیس راه رشت - انزلی اظهار کرد: بی‌احتیاطی و بی‌توجهی به جلو موجب کشته شدن ١٤٥ تن و مجروح شدن ۲۹۵۰ نفر در روزهای گذشته شده است که این آمار زنگ خطر را برای جامعه به صدا درآورده است.

وی ادامه داد: استان گیلان جزو استانهای قرمز کشور در زمینه تصادف موتورسیکلت است، بنابراین روش‌های بازدارنده در این خصوص کافی نیستند و باید آموزش و فرهنگسازی را در پیش گرفت.

جانشین رییس پلیس راهور ناجا ضمن مهمان‌نواز خواندن مردم گیلان، گفت: با همکاری و تعامل پلیس و سایر دستگاه‌ها، تلفات تصادف در شهرهای استان گیلان در نوروز امسال به صفر رسیده و میزان تصادفات در جاده‌های این استان کاهش یافته است.

امیری با تاکید بر اینکه حجم سفرهای نوروزی در روزهای گذشته از همیشه بیشتر بوده است، خاطرنشان کرد: از شروع تعطیلات تا امروز در استان گیلان شاهد گره ترافیکی خاصی نبوده‌ایم.

وی با بیان اینکه آمارهای اخیر در زمینه تصادفات هشدارآمیز هستند، اظهار کرد: راننده‌ها باید با التزام به قوانین، از تلخ شدن کام خانواده‌ها در نوروز جلوگیری کنند. همچنین با توجه به اینکه در ٢٩ اسفند و اول فروردین تردد بیشتر از حد انتظار بوده است، آرامش و امنیت راه‌ها تنها با مشارکت مردم ممکن خواهد بود.

وی تلاش شبانه روزی مأموران پلیس راهور را عامل برقراری ثبات در راه‌ها دانست و تاکید کرد: با همین مدیریت و همین مجاهدت، نوروز کم‌حادثه‌ای را پشت سر خواهیم گذاشت.

به گزارش سایت پلیس راهور، امیری اظهار کرد: در حال حاضر در بسیاری از راه‌های کوهستانی شمال و شمال غرب کشور شاهد بارش برف هستیم، بنابراین صبر و حوصله در سفر، بسیاری از خطرات را کاهش خواهد داد.
مرگ ١۴۵ نفر بر اثر بی احتیاطی در جاده‌ها طی چند روز گذشته
چگونگی تغییر نام از «پرس» و «پرشیا» به Iran
چگونگی تغییر نام از «پرس» و «پرشیا» به Iran
بیانات راهگشای حضرتعالی مایه دلگرمی خادمان ملت و فعالان اقتصادی شد
بیانات راهگشای حضرتعالی مایه دلگرمی خادمان ملت و فعالان اقتصادی شد
بارش های جدید ازپنجشنبه درالبرز/گردشگران درکناررودخانه هاتوقف نکنند
بارش های جدید از پنجشنبه در البرز/ در کنار رودخانه ها توقف نکنید
ترافیک در محور کرج - چالوس سنگین است
ترافیک در محور کرج – چالوس سنگین است
ثبت 2 موقوفه جدید در ساوجبلاغ
ثبت ۲ موقوفه جدید در ساوجبلاغ
آمریکا دستکم 200 شهروند سوری را به خاک وخون کشید
آمریکا دستکم ۲۰۰ شهروند سوری را به خاک وخون کشید