تارخ انتشار: دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۹
کد خبر : 8602
چاپ خبر

جزئیات توافقنامه ایران و ۱+۵ از زبان بروجردی

بروجردی2

کرج رسا: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با شبکه العالم، به تشریح جزئیاتی درباره توافق ایران و ۱+۵ پرداخت.

به گزارش کرج رسا، “علاء الدین بروجردی” شامگاه یکشنبه با حضور در استودیوی شبکه خبری العالم، اظهار داشت: خود آمریکایی‌ها هم به این نتیجه رسیده بودند که ادامه دادن سیاست تقابل با جمهوری اسلامی ایران بیهوده است، زیرا در این سیاست هیچ چیزی گیر آنها نیامد؛ آنها می‌خواستند ایران غنی سازی نداشته باشد، اما الان داریم.

بروجردی خاطرنشان کرد: برای همین آمریکا قبول کرد که سیاست تقابل را با سیاست تعامل جایگزین کند.

وی افزود: عملا ما وارد روند جدیدی شدیم که در پایان این سناریو باید هم موضوع هسته‌ ای ما باید از شورای امنیت خارج شود و حق غنی سازی ما را همانطور که امروز رخ داد، به رسمیت بشناسند، و تحریم ها به طور کامل برداشته شود.

بروجردی اظهار داشت: فعلا منحنی تحریم‌ها سیر نزولی خود را آغاز کرده است؛ کشتیرانی و پتروشیمی و طلا از تحریم خارج شده و باید بقیه موارد هم از تحریم خارج شود.

بروجردی تأکید کرد: دلیل موفقیت ما در این کار عصبانیت صهیونیست ها است. این حرف را امروز وزیر اطلاعات صهیونیست‌ ها اعلام کرد که در جشن جهانی توافق با ایران شرکت نمی‌کند، چون معتقد است که ایران دنیا را فریب داد و این نظر صهیونیست‌ ها نشان می دهد که تا چه حد با ایران دشمنی دارند.

بروجردی اظهار داشت: مهم ترین هدف ما دستیابی به حق خود برای غنی سازی بود که در معاهده ان پی تی هم آمده و می‌بایست شورای امنیت هم این را قبول کند.

بروجردی گفت: ما غنی سازی ۲۰ درصد را فقط برای رآکتور تهران نیاز داشتیم از این رو با تعلیق موقت آن موافقت کردیم. در حدود ۱۹ هزار سانتریفیوژ در سایت هایمان داریم و این مقدار برای غنی سازی کافی است، و این امتیاز را هم دادیم که سانتریفیوژ جدید ایجاد نکنیم، و در فوردو و نطنز و اراک هم کار جدیدی انجام نشود.

وی افزود: اینها مجموعه نکاتی بود که آنها به عنوان گام مثبت از سوی ایران پذیرفتند و درعوض حق ما را در غنی سازی به رسمیت شناختند، و تحریم‌ها رو به کاهش گذاشتند و قرار شد در پروسه ۶ ماهه این موارد عملی شود، و برای دور جدید ما دوباره مذاکره کنیم.

بروجردی تأکید کرد: اظهارات اوباما مبنی بر این که حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته نشده، در واقع پاسخی است به گروههای تندروی آمریکایی، که تابع لابی صهیونیست ها هستند؛ وگرنه جان کری در سخنانش گفت که اگر کنگره تحریم جدیدی علیه ایران تصویب کند رئیس جمهور وتو خواهد کرد؛ این امر نشانگر جدیت آنها در تصمیم شان است، زیرا اگر امروز این اتفاق بیفتد ما توافق را اجرا نخواهیم کرد.

بروجردی خاطرنشان کرد: وقتی اعلام می شود که بر اساس توافق قرار شد ایران بیش از ۵ درصد غنی سازی نکند همین نشانگر به رسمیت شناختن حق غنی سازی برای ماست و این یک پیروزی بزرگ برای ایران بود که کشور ما را عضو باشگاه جهانی انرژی صلح آمیز هسته‌ای قرار می دهد.

بروجردی گفت: اساس کار ما غنی سازی است که اگر نباشد نه سانتریفیوژ معنی پیدا می‌کند و نه پروژه یو سی اف که گاز هگزا فلوراید اورانیوم تولید می کند، و نه فورد و نه نطنز. همه اینها برای غنی سازی است و همه بحث ما با آمریکایی‌ها بر سر غنی سازی بود و امروز که توافقنامه را امضا کردند یعنی غنی سازی را به رسمیت شناختند.

بروجردی در خصوص تأسیسات اراک و فردو و سانتریفیوژها در توافقنامه ایران و ۱+۵ گفت: ما در اراک یک کارخانه آب سنگین داریم که از سالها قبل درحال فعالیت است؛ آژانس هم مطلع است و اصلا درباره آن حرفی نیست؛ البته در کنار آن عمر راکتور تهران که داروی هشتصد هزار بیمار را تأمین می کند رو به پایان است.

وی افزود: این رآکتور ۵ مگاواتی را بیش از چهل سال قبل آمریکایی‌ها ساختند؛ ما در حال ساخت راکتوری با ظرفیت هشت برابر تهران یعنی چهل مگاوات هستیم؛ اتفاقی که می‌افتد این است که این رآکتور توسعه پیدا نمی‌کند، اما ساخت آن تکمیل خواهد شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خاطرنشان کرد: طبق توافقنامه نباید گام‌های جدید برداشته شود، به عنوان مثال ما نوزده هزار سانترفیوژ داریم، و نباید سانترفیوژ جدید نصب شود که البته ما اصلا نیازی (به افزایش تعداد سانترفیوژها) نداریم. کارخانه آب سنگین تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد. آنها بازرسی کردند و دیدند و دوربین دارند و همه کارها تحت نظارت آژانس صورت می گیرد.

بروجردی درباره فردو، اظهار داشت: فردو فقط برای مصون نگه داشتن تاسیسات هسته‌ای ما از بمباران احتمالی آمریکایی‌ها یا اسرائیلی‌ها است؛ این تأسیسات در دل کوه واقع شده است و هر بمبی هم که داشته باشند اتفاقی نمی‌افتد؛ بخشی از نوزده هزار سانتریفیوژ ما در فردو قرار دارد. در آنجا (تعداد سانترفیوژها) افزایش پیدا نمی‌کند، اما این تعداد باقی خواهد ماند.

بروجردی در خصوص فشارهای رژیم صهیونیستی بر آمریکا و فرانسه گفت: صهیونیست ها به اوباما و جان کری فشار زیادی اعمال کردند تا نقش خود را از مثبت به منفی تغییر دهند؛ آنها بعد از اینکه از آمریکا ناامید شدند به سراغ فرانسه رفتند. لابی صهیونیست‌ها در غرب قوی است چه در آمریکا چه در فرانسه، به هر دلیلی اولاند در واقع این فشار را پذیرفت و نقش تخریبی خود را انجام داد، و با وجود اینکه ما نود درصد با آمریکا به توافق رسیده بودیم گفت که این بخش ها را قبول ندارد؛ از این رو کار متوقف شد اما در ژنو ۳ که منجر به توافق شد، مواضع فرانسوی‌ها هم تعدیل شده بود یعنی آمریکایی‌ها گفته بودند که ما تصمیم گرفتیم و شما هم حق مخالفت ندارید.

بروجردی درباره مواضع همسوی برخی کشورها در منطقه با رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: تعجب می کنیم از اینکه یک کشور اسلامی و همسایه در منطقه خلیج فارس چنین موضعی را اتخاذ کند، به صورتیکه در دنیا اینگونه تلقی شود که همسو و همنوا با رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: به نظر من این نکته بسیار منفی و بدی است، بنابراین توصیه دوستانه ما به عربستان این است که اگر ابهام و مشکلی در بحث هسته ای دارد، می توانیم به آنها توضیح بدهیم؛ آنها می توانند هیات اعزام کنند و مراکز هسته ای ما را ببینند، و قضاوتی نکنند که برخلاف واقعیت های موجود در صحنه باشد.

بروجردی گفت: ما واقعا با بمب هسته‌ای مخالفیم و ایران بدون تردید هیچ خطری برای منطقه نیست؛ اما مقامات عربستان باید بدانند که کاربرد انرژی هسته‌ای علاوه بر تولید برق، در زمینه پزشکی، زمین شناسی، کشاورزی و دهها رشته مختلف است، و این بسیار مهم است که بتوانیم از این علم و دانش برای تحول علمی استفاده کنیم. این ظرفیت همه جهان اسلام را بالا می برد و انتظار این است که مقامات عربستان به جای مخالفت حمایت کنند.

وی درباره اطلاعات درز کرده به رسانه‌ها مبنی بر تصمیم عربستان برای خرید بمب از پاکستان، گفت: ما معتقدیم که اصلا بمب هسته ای موجب قدرت نیست. تنها کشور اسلامی که بمب هسته ای دارد پاکستان است درحالیکه تقریبا هفته‌ای یک بار یا بیشتر آمریکایی‌ها از پایگاه خود در افغانستان هواپیمای بدون خلبان می‌فرستند و پاکستان را بمباران می کنند، خاصیت این بمب چیست؟! همین هواپیما از پایگاه افغانستان وارد فضای ما شد، آر کی یو، ما آن را فرونشاندیم آمریکا اعتراض کرد و ما آن را پس ندادیم این یعنی اقتدار.

بحث خرید بمب هسته‌ای !

بروجردی اظهار داشت: بحث خرید بمب هسته‌ای کاملا کودکانه است. زیرا این بمب قابل خریداری نیست و حتی در صورت وقوع چنین امری، برای خریدار آن، قدرت نیز نخواهد آورد. این توهم کاملا اشتباه است که بمب هسته‌ای باعث افزایش قدرت خواهد شد. دلیل این امر وجود نمونه پاکستان و ضعف آن در مقابل آمریکا با وجود داشتن بمب هسته ای می باشد.

بروجردی درباره نارضایتی‌ برخی کشورها از توافق نامه هسته‌ای ایران و غرب گفت: ما نه تنها نگرانی آنها را بی جهت می‌دانیم بلکه از مقامات ذیربط این کشورها دعوت می‌‌کنیم تا از مراکز هسته‌ای آنها دیدار کنند؛ ما برای آنها توضیح خواهیم داد که چه اتفاق علمی مهمی در کشور اتفاق می‌افتد و این امر باعث افزایش قدرت امت اسلامی البته از جنبه صلح آمیز خواهد شد.

فتوای حرام بودن بمب هسته‌ ای

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ایران را تنها کشوری دانست که علاوه بر تعهد در پیمان عدم گسترش سلاح های هسته ای، از یک فتوای مهم دینی درباره حرام بودن بمب هسته‌ای برخوردار است.

بروجردی افزود: آحاد مردم ایران از فتوای رهبر معظم انقلاب درباره حرام بودن این امر تبعیت می کنند، و حتی کسی حق مطرح کردن این موضوع را ندارد.

علاء الدین بروجردی تأکید کرد: ما به همه کشورهای همسایه اطمینان می‌دهیم که جمهوری اسلامی ایران، هیچ گاه دنبال ساخت بمب هسته ای نخواهد بود و برای همسایگان خود نه تنها تهدید نیست، بلکه یک ظرفیت است. برای نمونه ما آمادگی داریم کاربرد دانش هسته‌ای در علوم پزشکی را به کشورهای اسلامی انتقال دهیم تا آنها نیز از آن استفاده کنند.

بزرگترین تهدید هسته‌ ای برای خاورمیانه

رئیس کمیسیون امنیت ملی درباره یاوه گویی های سران رژیم صهیونیستی درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ گفت: رژیم صهیونیستی با داشتن بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای و عدم تعهد به ان پی تی و اجازه ندادن برای بازرسی تأسیسات هسته‌ای خود، به عنوان بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت خاورمیانه به شمار می‌آید. از این رو، سران تل آویو، برای اینکه افکار جهانیان را از تهدیدات مذکور و جنایات بی شمارشان علیه ملت مظلوم فلسطین منحرف کنند، علیه این توافق دست به تبلیغات می زنند. و همواره ادعای خطر برنامه هسته‌ای ایران را به طور مداوم تکرار می‌کنند تا خطر اصلی که این رژیم و اقدامات آن است در افکار عمومی به فراموشی سپرده شود.

به توافقنامه خوش بین هستیم

علاء الدین بروجردی تأکید کرد: فارغ از عمل کردن یا نکردن گروه ۱+۵، به تعهدات خود در این توافق نامه، ما صداقتمان را نشان داده‌ایم. اگر آنها به تعهداتشان عمل کنند، در حقیقت ما برنده خواهیم بود. زیرا تحریم ها سیر نزولی طی خواهند کرد و مشکلات اقتصادی کمتر خواهد شد و به هر صورت ما خوش بین هستیم.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
photo_2017-12-17_13-37-08
کارتون / مدیران آویزان!
n82766242-72057502
بررسی آخرین وضعیت کالاهای اساسی البرز
آتش سوزی
انفجار گاز شهری در مهرشهر کرج
636368545600852401
دختری که ۱۱ بار زبان مار کبرا را بوسید! +عکس
636408861529314866
پرسپولیس رضایت ریزه اسپور را گرفت
دستگیری
گفتگو با مردی که سرباز نیروی انتظامی را به آتش کشید
n82766028-72057081
تشییع با شکوه پیکر پاک سرباز فداکار در کرج
برای صبحانه سراغ این ماده لبنی نروید
برای صبحانه سراغ این ماده لبنی نروید
مرسدس‌بنز با CLS جدید جاده‌ها را در نوردید +عکس
مرسدس بنز با CLS جدید جاده‌ها را در نوردید
Bitcoin-Article
قیمت بیت کوین به مرز ۱۸ هزار دلار رسید! + نمودار
پهلوان علیرضا کریمی خادم حرم امام رضا (ع) شد
پهلوان علیرضا کریمی خادم حرم امام رضا (ع) شد
کره جنوبی در ایران بیمارستان می‌سازد
کره ای ها در ایران بیمارستان می‌سازد
لیموزین جان اف کندی در موزه فورد +عکس
لیموزین جان اف کندی در موزه فورد +عکس
بهترین گوشی‌های پرچمدار اقتصادی موجود در بازار (آذر 1396) +عکس
بهترین گوشی‌های پرچمدار اقتصادی موجود در بازار «آذر ۱۳۹۶» + عکس
فیل سواری ستاره ثروتمند و مشهور در تایلند +عکس
فیل سواری ستاره ثروتمند و مشهور در تایلند + عکس
سود و زیان فـلفـل و غذای تنـد/کدام فلفل‌ها خاصیت بیشتری دارند؟
سود و زیان فـلفـل و غذای تنـد/ کدام فلفل‌ها خاصیت بیشتری دارند؟
کری‌خوانی غول‌های خودروسازی
کری خوانی غول‌های ماشینسازی
636490968911516464
صف برای خرید خارگیل!
تناقض های رونالدو در ابوظبی: تا پایان عمر در رئال می مانم
تناقض های رونالدو در ابوظبی: تا پایان عمر در رئال می مانم
احتمال بچه دار شدن در بیماران مبتلا به سندرم داون
احتمال بچه دار شدن در بیماران مبتلا به سندرم داون
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا