تارخ انتشار: دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۹
کد خبر : 8602
چاپ خبر

جزئیات توافقنامه ایران و ۱+۵ از زبان بروجردی

بروجردی2

کرج رسا: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با شبکه العالم، به تشریح جزئیاتی درباره توافق ایران و ۱+۵ پرداخت.

به گزارش کرج رسا، “علاء الدین بروجردی” شامگاه یکشنبه با حضور در استودیوی شبکه خبری العالم، اظهار داشت: خود آمریکایی‌ها هم به این نتیجه رسیده بودند که ادامه دادن سیاست تقابل با جمهوری اسلامی ایران بیهوده است، زیرا در این سیاست هیچ چیزی گیر آنها نیامد؛ آنها می‌خواستند ایران غنی سازی نداشته باشد، اما الان داریم.

بروجردی خاطرنشان کرد: برای همین آمریکا قبول کرد که سیاست تقابل را با سیاست تعامل جایگزین کند.

وی افزود: عملا ما وارد روند جدیدی شدیم که در پایان این سناریو باید هم موضوع هسته‌ ای ما باید از شورای امنیت خارج شود و حق غنی سازی ما را همانطور که امروز رخ داد، به رسمیت بشناسند، و تحریم ها به طور کامل برداشته شود.

بروجردی اظهار داشت: فعلا منحنی تحریم‌ها سیر نزولی خود را آغاز کرده است؛ کشتیرانی و پتروشیمی و طلا از تحریم خارج شده و باید بقیه موارد هم از تحریم خارج شود.

بروجردی تأکید کرد: دلیل موفقیت ما در این کار عصبانیت صهیونیست ها است. این حرف را امروز وزیر اطلاعات صهیونیست‌ ها اعلام کرد که در جشن جهانی توافق با ایران شرکت نمی‌کند، چون معتقد است که ایران دنیا را فریب داد و این نظر صهیونیست‌ ها نشان می دهد که تا چه حد با ایران دشمنی دارند.

بروجردی اظهار داشت: مهم ترین هدف ما دستیابی به حق خود برای غنی سازی بود که در معاهده ان پی تی هم آمده و می‌بایست شورای امنیت هم این را قبول کند.

بروجردی گفت: ما غنی سازی ۲۰ درصد را فقط برای رآکتور تهران نیاز داشتیم از این رو با تعلیق موقت آن موافقت کردیم. در حدود ۱۹ هزار سانتریفیوژ در سایت هایمان داریم و این مقدار برای غنی سازی کافی است، و این امتیاز را هم دادیم که سانتریفیوژ جدید ایجاد نکنیم، و در فوردو و نطنز و اراک هم کار جدیدی انجام نشود.

وی افزود: اینها مجموعه نکاتی بود که آنها به عنوان گام مثبت از سوی ایران پذیرفتند و درعوض حق ما را در غنی سازی به رسمیت شناختند، و تحریم‌ها رو به کاهش گذاشتند و قرار شد در پروسه ۶ ماهه این موارد عملی شود، و برای دور جدید ما دوباره مذاکره کنیم.

بروجردی تأکید کرد: اظهارات اوباما مبنی بر این که حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته نشده، در واقع پاسخی است به گروههای تندروی آمریکایی، که تابع لابی صهیونیست ها هستند؛ وگرنه جان کری در سخنانش گفت که اگر کنگره تحریم جدیدی علیه ایران تصویب کند رئیس جمهور وتو خواهد کرد؛ این امر نشانگر جدیت آنها در تصمیم شان است، زیرا اگر امروز این اتفاق بیفتد ما توافق را اجرا نخواهیم کرد.

بروجردی خاطرنشان کرد: وقتی اعلام می شود که بر اساس توافق قرار شد ایران بیش از ۵ درصد غنی سازی نکند همین نشانگر به رسمیت شناختن حق غنی سازی برای ماست و این یک پیروزی بزرگ برای ایران بود که کشور ما را عضو باشگاه جهانی انرژی صلح آمیز هسته‌ای قرار می دهد.

بروجردی گفت: اساس کار ما غنی سازی است که اگر نباشد نه سانتریفیوژ معنی پیدا می‌کند و نه پروژه یو سی اف که گاز هگزا فلوراید اورانیوم تولید می کند، و نه فورد و نه نطنز. همه اینها برای غنی سازی است و همه بحث ما با آمریکایی‌ها بر سر غنی سازی بود و امروز که توافقنامه را امضا کردند یعنی غنی سازی را به رسمیت شناختند.

بروجردی در خصوص تأسیسات اراک و فردو و سانتریفیوژها در توافقنامه ایران و ۱+۵ گفت: ما در اراک یک کارخانه آب سنگین داریم که از سالها قبل درحال فعالیت است؛ آژانس هم مطلع است و اصلا درباره آن حرفی نیست؛ البته در کنار آن عمر راکتور تهران که داروی هشتصد هزار بیمار را تأمین می کند رو به پایان است.

وی افزود: این رآکتور ۵ مگاواتی را بیش از چهل سال قبل آمریکایی‌ها ساختند؛ ما در حال ساخت راکتوری با ظرفیت هشت برابر تهران یعنی چهل مگاوات هستیم؛ اتفاقی که می‌افتد این است که این رآکتور توسعه پیدا نمی‌کند، اما ساخت آن تکمیل خواهد شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خاطرنشان کرد: طبق توافقنامه نباید گام‌های جدید برداشته شود، به عنوان مثال ما نوزده هزار سانترفیوژ داریم، و نباید سانترفیوژ جدید نصب شود که البته ما اصلا نیازی (به افزایش تعداد سانترفیوژها) نداریم. کارخانه آب سنگین تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد. آنها بازرسی کردند و دیدند و دوربین دارند و همه کارها تحت نظارت آژانس صورت می گیرد.

بروجردی درباره فردو، اظهار داشت: فردو فقط برای مصون نگه داشتن تاسیسات هسته‌ای ما از بمباران احتمالی آمریکایی‌ها یا اسرائیلی‌ها است؛ این تأسیسات در دل کوه واقع شده است و هر بمبی هم که داشته باشند اتفاقی نمی‌افتد؛ بخشی از نوزده هزار سانتریفیوژ ما در فردو قرار دارد. در آنجا (تعداد سانترفیوژها) افزایش پیدا نمی‌کند، اما این تعداد باقی خواهد ماند.

بروجردی در خصوص فشارهای رژیم صهیونیستی بر آمریکا و فرانسه گفت: صهیونیست ها به اوباما و جان کری فشار زیادی اعمال کردند تا نقش خود را از مثبت به منفی تغییر دهند؛ آنها بعد از اینکه از آمریکا ناامید شدند به سراغ فرانسه رفتند. لابی صهیونیست‌ها در غرب قوی است چه در آمریکا چه در فرانسه، به هر دلیلی اولاند در واقع این فشار را پذیرفت و نقش تخریبی خود را انجام داد، و با وجود اینکه ما نود درصد با آمریکا به توافق رسیده بودیم گفت که این بخش ها را قبول ندارد؛ از این رو کار متوقف شد اما در ژنو ۳ که منجر به توافق شد، مواضع فرانسوی‌ها هم تعدیل شده بود یعنی آمریکایی‌ها گفته بودند که ما تصمیم گرفتیم و شما هم حق مخالفت ندارید.

بروجردی درباره مواضع همسوی برخی کشورها در منطقه با رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: تعجب می کنیم از اینکه یک کشور اسلامی و همسایه در منطقه خلیج فارس چنین موضعی را اتخاذ کند، به صورتیکه در دنیا اینگونه تلقی شود که همسو و همنوا با رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: به نظر من این نکته بسیار منفی و بدی است، بنابراین توصیه دوستانه ما به عربستان این است که اگر ابهام و مشکلی در بحث هسته ای دارد، می توانیم به آنها توضیح بدهیم؛ آنها می توانند هیات اعزام کنند و مراکز هسته ای ما را ببینند، و قضاوتی نکنند که برخلاف واقعیت های موجود در صحنه باشد.

بروجردی گفت: ما واقعا با بمب هسته‌ای مخالفیم و ایران بدون تردید هیچ خطری برای منطقه نیست؛ اما مقامات عربستان باید بدانند که کاربرد انرژی هسته‌ای علاوه بر تولید برق، در زمینه پزشکی، زمین شناسی، کشاورزی و دهها رشته مختلف است، و این بسیار مهم است که بتوانیم از این علم و دانش برای تحول علمی استفاده کنیم. این ظرفیت همه جهان اسلام را بالا می برد و انتظار این است که مقامات عربستان به جای مخالفت حمایت کنند.

وی درباره اطلاعات درز کرده به رسانه‌ها مبنی بر تصمیم عربستان برای خرید بمب از پاکستان، گفت: ما معتقدیم که اصلا بمب هسته ای موجب قدرت نیست. تنها کشور اسلامی که بمب هسته ای دارد پاکستان است درحالیکه تقریبا هفته‌ای یک بار یا بیشتر آمریکایی‌ها از پایگاه خود در افغانستان هواپیمای بدون خلبان می‌فرستند و پاکستان را بمباران می کنند، خاصیت این بمب چیست؟! همین هواپیما از پایگاه افغانستان وارد فضای ما شد، آر کی یو، ما آن را فرونشاندیم آمریکا اعتراض کرد و ما آن را پس ندادیم این یعنی اقتدار.

بحث خرید بمب هسته‌ای !

بروجردی اظهار داشت: بحث خرید بمب هسته‌ای کاملا کودکانه است. زیرا این بمب قابل خریداری نیست و حتی در صورت وقوع چنین امری، برای خریدار آن، قدرت نیز نخواهد آورد. این توهم کاملا اشتباه است که بمب هسته‌ای باعث افزایش قدرت خواهد شد. دلیل این امر وجود نمونه پاکستان و ضعف آن در مقابل آمریکا با وجود داشتن بمب هسته ای می باشد.

بروجردی درباره نارضایتی‌ برخی کشورها از توافق نامه هسته‌ای ایران و غرب گفت: ما نه تنها نگرانی آنها را بی جهت می‌دانیم بلکه از مقامات ذیربط این کشورها دعوت می‌‌کنیم تا از مراکز هسته‌ای آنها دیدار کنند؛ ما برای آنها توضیح خواهیم داد که چه اتفاق علمی مهمی در کشور اتفاق می‌افتد و این امر باعث افزایش قدرت امت اسلامی البته از جنبه صلح آمیز خواهد شد.

فتوای حرام بودن بمب هسته‌ ای

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ایران را تنها کشوری دانست که علاوه بر تعهد در پیمان عدم گسترش سلاح های هسته ای، از یک فتوای مهم دینی درباره حرام بودن بمب هسته‌ای برخوردار است.

بروجردی افزود: آحاد مردم ایران از فتوای رهبر معظم انقلاب درباره حرام بودن این امر تبعیت می کنند، و حتی کسی حق مطرح کردن این موضوع را ندارد.

علاء الدین بروجردی تأکید کرد: ما به همه کشورهای همسایه اطمینان می‌دهیم که جمهوری اسلامی ایران، هیچ گاه دنبال ساخت بمب هسته ای نخواهد بود و برای همسایگان خود نه تنها تهدید نیست، بلکه یک ظرفیت است. برای نمونه ما آمادگی داریم کاربرد دانش هسته‌ای در علوم پزشکی را به کشورهای اسلامی انتقال دهیم تا آنها نیز از آن استفاده کنند.

بزرگترین تهدید هسته‌ ای برای خاورمیانه

رئیس کمیسیون امنیت ملی درباره یاوه گویی های سران رژیم صهیونیستی درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ گفت: رژیم صهیونیستی با داشتن بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای و عدم تعهد به ان پی تی و اجازه ندادن برای بازرسی تأسیسات هسته‌ای خود، به عنوان بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت خاورمیانه به شمار می‌آید. از این رو، سران تل آویو، برای اینکه افکار جهانیان را از تهدیدات مذکور و جنایات بی شمارشان علیه ملت مظلوم فلسطین منحرف کنند، علیه این توافق دست به تبلیغات می زنند. و همواره ادعای خطر برنامه هسته‌ای ایران را به طور مداوم تکرار می‌کنند تا خطر اصلی که این رژیم و اقدامات آن است در افکار عمومی به فراموشی سپرده شود.

به توافقنامه خوش بین هستیم

علاء الدین بروجردی تأکید کرد: فارغ از عمل کردن یا نکردن گروه ۱+۵، به تعهدات خود در این توافق نامه، ما صداقتمان را نشان داده‌ایم. اگر آنها به تعهداتشان عمل کنند، در حقیقت ما برنده خواهیم بود. زیرا تحریم ها سیر نزولی طی خواهند کرد و مشکلات اقتصادی کمتر خواهد شد و به هر صورت ما خوش بین هستیم.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
1
منکرات کلان مانند، رشوه، رانت، حزب‌بازی و باندبازی نادیده گرفته می‌شود
4
برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت شهید مصطفی صادقی
2
نادر گلچین خواننده پیشکسوت دار فانی را وداع گفت
پیکر مادر شهیدان «آجرلو» در کرج تشییع شد
پیکر مادر شهیدان «آجرلو» در کرج تشییع شد
ابزاری که شما را زیبا و بعد کور می کند!/ ایدز و هپاتیت ارمغان لنزهای اجاره‌ای
در چند ثانیه عفونت چشمتان را تشخیص دهید
واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی آزاد شد؟
واردات ماشینهای بالای ۲۵۰۰ سی سی آزاد شد؟
لپ تاپ گوگل پیکسل بوک با سیستم عامل کروم و پشتیبانی از قلم هوشمند در راه است + عکس
لپ تاپ گوگل پیکسل بوک با سیستم عامل کروم و پشتیبانی از قلم هوشمند در راه است + عکس
فراموش کردن چه زمانی نشانه دمانس است؟/گول تبلیغات درمان آلزایمر را نخورید!
فراموش کردن چه زمانی نشانه دمانس است؟/ گول تبلیغات درمان آلزایمر را نخورید!
رندرهای گوگل پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال در چند رنگ منتشر شد + (قیمت + عکس)
رندرهای گوگل پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ال در چند رنگ منتشر شد + (قیمت + عکس)
۵ مکمل طبیعی برای کاهش سریع درد کمر
۵ مکمل طبیعی برای کاهش سریع درد کمر
انتقاد وزیر ارتباطات از تماس با مردم برای فروش سیم کارت‌های رند
انتقاد وزیر ارتباطات از تماس با مردم برای فروش سیم کارت‌های رند
بهترین خوراکی‌ها برای سم زدایی بدن را بشناسید
بهترین خوراکی‌ها برای سم زدایی بدن را بشناسید
راهکارهای ساده‌ای که سلامت روحی را تقویت می‌کنند
بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز!
636365340486546991.jpg
بازی پرسپولیس و نفت آبادان لغو شد
آیا همه زوج‌ها باید بررسی ژنتیک شوند؟
آیا همه زوج‌ها باید بررسی ژنتیک شوند؟
1
کیم جونگ اون: ترامپ روانی است
به گزارش خبرنگار مهر، هم‌زمان با دومین روز از ماه محرم همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی کرج و با حضور پرشور مردم ولایتمدار این شهرستان در حال برگزاری است.  هزاران نفر از عاشقان سید و سالار شهیدان در سراسر استان گرد هم آمده‌اند و درحالی‌که نوزادان خود را بر روی دستانشان گرفته‌اند، در غم و اندوه حضرت علی‌اصغر (ع) طفل شش‌ماهه امام حسین (ع) اشک ماتم می‌ریزند و به یاد این مصیبت بزرگ به سوگواری و عزاداری می‌پردازند.  مادران البرزی به پیشانی کودکان خود سربندهای یا حسین (ع) و یا ابوالفضل (ع) بسته‌اند و به یاد مظلومیت علی‌اصغر طفل شش‌ماهه حسین‌ابن‌علی (ع) که در کربلا به شهادت رسید نوای لالایی سر داده‌اند.  این همایش هرسال به همت مجمع جهانی بزرگداشت حضرت علی‌اصغر (ع) در اولین جمعه ماه محرم برگزار می‌شود و هدف از برگزاری آن تعظیم شعائر حسینی و تربیت نسل انقلابی و مکتبی با حضور مادران و کودکان شیرخوارشان با توسل به حضرت علی‌اصغر (ع) و اظهار مظلومیت شیرخوار امام حسین (ع) است، که مظلومانه در کربلا شهید شد.  در این آئین که با حضور مداحان اهل‌بیت برگزار شده است، ضمن قرائت زیارت عاشورا در سوگ سالار شهیدان امام حسین (ع) به‌ویژه کوچک‌ترین سرباز کربلا نوحه‌سرایی شد
کودکان البرزی سربند یا علی اصغر (ع) بستند/ نوای لالایی می‌آید
2
مدافعان حرم برای ایران افتخارآفرینی می‌کنند
2
رنگ‌های پایین خمیر دندان‌ها چه مفهومی دارد؟
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت شب اول محرم گفت: این ماه را به امام مهدی (عج) تسلیت می‌گوییم چرا که ایشان صاحب اصلی و واقعی عزا در این جهان هستند.  وی افزود: حلول سال جدید هجری قمری را به همه مسلمانان جهان تبریک می‌گوییم و از خداوند می‌خواهیم که سال جدید را سال ثبات و پیروزی قرار دهد.  نصرالله اظهار داشت: مقاومت وسیله‌ای برای تحقق هدف است و نباید تبدیل به هدف شود، اصل حاکم در رفتار انبیاء و اولیای الهی انجام تکیلف الهی است و نه خواسته های خودشان.  وی ادامه داد: جنبش حسینی (ع) که برای مقابله با طرح یزید برپا شد پیروز شد و دلیل آن نیز بقای اسلامی ناب محمدی است.  دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: مجاهد واقعی کسی است که تکلیف شرعی خود را به کاملترین وجه انجام می دهد.
سیدحسن نصرالله: اگر تکلیف شود، می جنگیم
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی