تارخ انتشار: شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۶
کد خبر : 43577
چاپ خبر
بازدیدها: 1,852

جزئیات نامه جدید توکلی به لاریجانی درباره رانت ۶۵۰ میلیون یورویی

Untitled-1

کرج رسا: نماینده مردم تهران در مجلس درباره رانت ۶۵۰ میلیون یورویی نامه‌ ای به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت.

به گزارش کرج رسا، فارس نوشت: احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره رانت ۶۵۰ میلیون یورویی نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس نوشت.

متن کامل این نامه بدین شرح است:

برادر ارجمند جناب آقای دکتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

همکاران گرامی، نمایندگان محترم

با سلام و احترام

پیرو گزارش‌های پیشین در باره اعطای امتیاز ویژه به واردکننده‌ای خاص، چون ابهاماتی پدید آمده که ممکن است موجب سوءتفاهم شود، توضیحات زیر با نتایج گزارش مورخ ۱۶/۲/۱۳۹۳ دیوان محاسبات تقدیم می‌گردد:

۱. در تخلف مشهور به رانت ۶۵۰ میلیون یورویی سه نکته درخور توجه وجود دارد:

نخست آن که مبلغ ۶۵۰ میلیون یورو مقدار ارزی بود که بانک مرکزی برای فروش آن به شرکت مزبور در سررسیدهای معلوم متعهد شده بود. و طبعا ارزش ریالی این مبلغ ارز را آن شرکت باید بپردازد. بنابراین تصور این که آن شرکت ۶۵۰ م یورو معادل تقریبا ۳۰۰۰ میلیارد تومان سود رانتی کسب کرده است، تصور نادرستی است. آن چه واقع شد این است که با تأیید وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و دستور معاون اول محترم، بانک مرکزی تفاهم‌نامه‌ای با شرکت خاص امضاء کرد که امکان تخلیه کالا از کشتی، ترخیص آن از گمرک و عرضه کالا به بازار را، بدون معطلی برای شرکت خاص فراهم ساخت. این تصمیم عقلایی از این جهت مورد اعتراض نبود، بلکه انحصارش به همین تاجر خاص و دریغ داشتن از دیگران، آن را به رانتی تبدیل کرد که یک ثمره تلخ آن تقویت نقش انحصاری این شرکت در بازار حساس کالاهای اساسی است. منافع ناشی از نپرداختن جریمه تاخیر تخلیه، هزینه انبارداری، هزینه معطلی سرمایه و منافع دسترسی سریع به بازار و کاهش ریسک و نااطمینانی ناشی از تضمین دریافت ارز در سررسیدهای معین، سر از صدها میلیارد تومان در می‌آورد. گرچه این سود مهم است ولی آن چه بسیار مهم‌تر است، تقویت موقعیت انحصاری برای این شرکت است در بازار کالای اساسی که انحصار در آن به مراتب خطیرتر از بازار سایرکالاها است و حتی جنبه امنیتی دارد.

پیشنهاد آن روش مفید را شرکت خاص داده بود و از این جهت ملامتی متوجه او نیست. اعتراض به مسئولان دولتی وارد است که چرا بر خلاف قانون و مصالح مردم، استفاده از این شیوه را به شرکت سپید استوار آسیا منحصر کردند. طبق اسناد موجود لااقل یک واردکننده دولتی(شرکت نهاده‌های دامی جاهد)، یک واردکننده خصوصی(شرکت ری‌دانه) و یک تولیدکننده(شرکت بهپاک) همزمان با آن تاجرخاص، یا پس از علنی شدن اعتراض بنده، همان روش را پیشنهاد کردند ولی آن امتیاز بدانان داده نشد.

علاوه بر موضوع خطیر بودن مسئله انحصار در بازار کالای اساسی، آن چه مرا در اعتراض و جدیت در پیگیری مصمم کرده این است که این اعطای رانت در این دولت، اولین مورد است و باید آخرین مورد باشد. از وقتی احساس کردم گویا موضوع از سر اشتباه نبوده یا اگر هم از سر غفلت بوده، لجاجت دارد پرده‌پوشی می‌کند، مصمم‌تر گشته‌ام تا در این دولت گرفتاری‌های ایام گذشته تکرار نشود. به همین دلیل از تمام اختیارات قانونی برای به نتیجه رساندن کار و تنبیه متخلفان به حول و قوه الهی استفاده خواهم کرد.

در همین جا وظیفه می‌دانم از حمایت شما نمایندگان ارجمند و رسانه‌های عمومی از این پیگیری، تشکر کنم.

۲. درباره این خبر که رانت بودن اعطای آن امتیاز را دیوان محاسبات کشور تایید کرده است نیز توضیحی ضرورت دارد. بر اساس بند ۳ ماده ۲۲۱ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، اینجانب از دیوان محاسبات درخواست کردم به دو مورد رانت اعطایی و عضویت وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیأت مدیره ۱۸ شرکت خصوصی رسیدگی و نتیجه را به من گزارش کند. دیوان پس از تلاش حسابرسان محترم و دقتی که معاون محترم فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربناییِ دیوان طبق مقررات قانونی اعمال کرد، به صحت ادعای اعطای رانت رسید و بر اساس همین مقررات، نتیجه برای بنده و دادسرا ارسال شد. مقررات موجود، یکی از وظائف این معاونت را چنین بیان می‌کند: “حصول اطمینان از گزارش‌های حسابرسی در انطباق با قوانین و مقررات جاری و اصول فنی و حسابرسی و اعلام تخلفات مالی و مدیریتی به حوزه دادسرا و سایر مراجع ذیربط.”

بنابراین دیوان محاسبات در این مرحله اعتراض مرا وارد دانسته ولی بررسی حقوقی و قضایی ماجرا باید در دادستانی دیوان انجام شود و احتمالا پرونده به هیات عمومی دیوان یا دادگاه ارجاع می‌شود تا کار نهایی گردد.

۳. جهت مزید اطلاع از گزارش ۱۱ صفحه ای دیوان به اینجانب که در اجرای وظیفه مذکور در ماده ۴۱ قانون دیوان محاسبات کشور انجام یافته است، نتیجه سه درخواست بنده ارائه می‌گردد:

۱) گزارش دیوان، موضوع تخصیص مبلغ ۷۳/۸۲ میلیون یورو از هالک بانک ترکیه را که به طور استثنایی به تاجرخاص داده شده است، فرصتی می‌شمارد که با دستور ویژه وزیر برای این شرکت و نه هیچ شرکت دیگری، فراهم شده است.

۲) در باره رانت ۶۵۰ میلیون یورویی نتیجه این است:

” اگرچه ارزی در اجرای تفاهم‌نامه، برابر جوابیه شماره ۷۴/ ۵۱۴۰۰/ د مورخ ۱۴/۲/۹۳ حسابرس کل هیات چهارم حسابرسی تا تاریخ تحریر این گزارش به شرکت اختصاص نیافته، و لیکن با عنایت به مراتب یاد شده و به استناد به ماده(۵۲) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، امتیاز اعطاء شده در قالب انعقاد تفاهم نامه فیمابین بانک مرکزی و شرکت سپید استوار آسیا به جهت پیگیری وزیر صنعت، معدن و تجارت، دستور معاون اول محترم و اقدامات صورت پذیرفته در بانک مرکزی ج.ا.ا منجر به شرایط تبعیض آمیز، ادامه انحصار و تبعا حذف سایر رقبا و انتفاع شرکت مورد نظر از بازار در نتیجه ترخیص زود هنگام محموله گردیده است.”

۳) در باره عضویت وزیر در هیأت مدیره “بیش از ۱۸ شرکت خصوصی … با عنایت به مغایرت اقدام یاد شده با تبصره ۴ ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل” ضمن تأیید مطلب، طبق مقررات از وزیر استعلام شده است تا ارزیابی ادامه یابد.

احمد توکلی

نماینده مجلس شورای اسلامی

و ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
2
ثبت نام ۲۵۸۴ نفر در انتخابات شوراهای شهر و روستای البرز
برخورد 2 دستگاه در جاده کرج - چالوس 6 مصدوم برجای گذاشت
برخورد ۲ دستگاه در جاده چالوس ۶ مصدوم برجای گذاشت
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ویدئو؛ هرگز با لوازم آرایشی دخترها شوخی نکنید
پیش بینی بارش برف و کولاک ومه آلودگی در مناطق کوهستانی البرز
پیش بینی بارش برف، کولاک و مه آلودگی در مناطق کوهستانی البرز
1
ویدئو؛ تا حالا توپ بازی لاکپشت رو دیده بودین؟
گزارش تصویری؛ حال و هوای نوروزی جاده چالوس
سردار کامرانی صالح
کاهش تصادفات منجر به فوت جاده های البرز در تعطیلات نوروز
The Big Bend
طراحی بلندترین برج دنیا به شکل U + تصاویر
آغاز به کار مجدد سامانه سهام عدالت از ۱۴ فروردین
آغاز به کار مجدد سامانه سهام عدالت از ۱۴ فروردین
آتیه حساب البرز قهرمان مسابقات فوتسال لیگ برتر
آتیه حساب البرز قهرمان مسابقات فوتسال لیگ برتر البرز
از فواید آویشن چه می‌دانید؟
از فواید آویشن چه می‌دانید؟
سفید شدن موها
حقیقتی درباره پیوند استرس و سفید شدن مو
کشف داروی ضد پیری
کشف دارویی برای جلوگیری از پیری
پلیس راه البرز: راه ها لغزنده است/ رانندگان احتیاط کنند
پلیس راه البرز: راه ها لغزنده است/ رانندگان احتیاط کنند
انبار کارگاه تولید کابین آسانسور در فردیس دچار حریق شد
انبار کارگاه تولید کابین آسانسور در فردیس دچار حریق شد
ورزش عامل مؤثر در غلبه بر خستگی ناشی از سرطان
ورزش عامل مؤثر در غلبه بر خستگی ناشی از سرطان
1
کاریکاتور؛ ۱۶۰ کشته و ۳ هزار زخمی در حوادث رانندگی
2
سرزمین لی لی پوت های ایران + تصاویر
اگر اضافه وزن دارید میوه را جایگزین شیرینی کنید
اگر اضافه وزن دارید میوه را جایگزین شیرینی کنید
ترامپ با حمله به اوباما به ویدیوی ترور خود پاسخ داد!
ترامپ با حمله به اوباما به ویدیوی ترور خود پاسخ داد!