تارخ انتشار: یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۰
کد خبر : 6105
چاپ خبر
بازدیدها: 507

جوان ترین مداح مهرشهر؛ کربلایی محسن صفری

محسن صفری

کرج رسا: عشق به سرور و سالار شهیدان کوچک و بزرگ نمی‌شناسد. در ماه عزای سرور و سالار شهیدان بر آن شدیم تا مداحان مهرشهری را به شما خوانندگان عزیز معرفی کنیم

به گزارش کرج رسا، کربلایی محسن صفری در سال  ۱۳۶۳ در نظام آباد تهران  متولد شد. وی به تشویق حاج سعید حدادیان و منوچهر خاکباز  به مداحی در دستگاه امام حسین (ع) وارد شد . و اکنون بمدت ۱۲ سال بصورت حرفه ای و در نهایت با آنچه خود لطف اهل بیت (ع) و امام حسین (ع)  می داند در این راه طی الطریق میکند و دوست دارد تا در سطح کاملاً حرفه ای در دستگاه اهل بیت (ع) پیشرفت داشته باشد و نوکری اهل بیت (ع) را کند . شما را به خواندن گفت و گو با این مداح اهل بیت (ع) دعوت میکنیم.

*چگونه وارد عرصه مداحی برای اهل بیت (ع) شدید؟

پدرم بانی هئیت بود و من از کودکی علاقه به  مداحی داشتم ، همه خانواده ما نوکر امام حسین (ع)بوده و هستند ، مادرم می گوید وقتی کودک بودم داخل دیگ مسی مینشستم و داخل دیگ شروع می کردم به نوحه خوانی ، من وقتی پدرم فوت کرد سر خاکش هم خواندم!

*خدا پدرتان را بیامرزد، یادت هست چی خواندی؟

اونجا میکروفون را دادن به من یادم نیست چه  خواندم ولی خواندم! از اون مراسم هم عکسی داشتم که من درحال خواندنم و همه سینه می زنند!

*ازچه زمانی مداحی را  بصورت حرفه ای شروع کردی؟

من تقریباً۱۲سال پیش اولین بار منزل آقای منوچهر خاکباز داخل خیابان تختی(مهرشهر) شروع کردم به خواندن، آقای خاکباز پامنبری و دوست صمیمی حاج آقا سعید حدادیان هستند و باعث شد که من را به ایشان معرفی کنند و رفتیم خدمت حاج سعید  و تقریباً۱۲سال از «حاج سعید حدادایان» کسب فیض کردم!

*مشوق اصلی شما کی بود؟

حاج سعید حدادیان و منوچهر خاکباز مشوقان اصلی من بودند، یادم نمی رود  ،  حاج سعید وقتی قرآن را  برای استخاره بازکرد زود بست و خندید دقیقاً  هم چهره اش و هم خنده اش یادم  است ، خندید و دستی روی سرم کشید وپیشانی ام را بوسیدوگفت خیلی خوبه! امام حسین (علیه السلام) را فراموش نکن ،خیلی خوبه ولی،طول میکشد.

اون یه جرقه ونقطه عطف وتلنگوری شد برای من که کلا فقط دنبال خوندن برای امام حسین (ع)باشم.یعنی باتمرین وبه صورت جدی کار رپیش گرفتم

*چه توصیه ای برای علاقمندان به این حرفه را دارید؟

دنبال پیشرفت سالم درخانه امام حسین (ع)باشیم چون همه دوست دارند نوکرامام حسین(ع).

*اولین مداحی که خواندید یادتان هست؟

بله در«محفل عزاداران حسینی» خواندم نوحه عربی (به نبی عربی )بود .یادمه این نوحه را در دسته زنجیر زنی  ۷بارخواندم یعنی هرجاکه شلوغ بود نگه می داشتند وبه من میگفتن بخوان .

*روضه خوانی را از کی شروع کردی؟

من روضه خواندن ر از زیارت عاشورا شروع کردم در هییت «مکتب الحسین»،سال ۸۱ همراه باجوادصابر ، وحیدکمالی وصادق شهرابی،خیلی خاطرات خوبی داریم از اون دوران و واقعاهم نیت ها خالص بود.سفرکربلا هم داشتیم .ازاونجاشروع کردم زیارت عاشوراخوندن  و مابین بندهای زیارت عاشوراروضه هایی که ازحاج سعیدیادگرفته بودم رامی خواندم.چون خیالم راحت بودکه  آقای حدادیان روضه هایی که درموردآنها تحقیق شده را میخوانند وبدون تحقیق ومطالعه اصلا حرف نمی زنند.

*چه توصییه ای برای مداحانی که تازه وارد عرصه می شوند دارید؟

دراین راه بدون استاد نمی شود  قدم برداشت وآقای حدادیان یکی ازبهترین استادهادراین زمینه هستند.خیلی هاهستندکه بدون استادوارداین وادی می شوند وبیراهه می روند وازخودشان روضه می سازند وعافت عزاداری در دستگاه امام حسین می شوند.

*عافت عزاداری در این ایام چیه؟

اصلی ترین عافت در این ایام مخلوط شدن محرم ونامحرم هست .شما شاهد هستید که در روز عاشورا و تاسوعا مردم جهت اقامه عزا به خیابان ها می آیند و این عمل باعث عافت هایی است که تمام ثواب یک دهه عزادری از دست مردم می رود!

و آن مسئله حجاب و نگاه حرام است!

*بیشتر توضیح بدهید!

بطور مثال درست هست که آمدن خانم ها بخاطرعظمت این روز خوب است و در دسته عزاداران امام حسین سیاهه لشگرهم باشی خوب است، چراکه در مقتل لحوف ابن طاووس میخوانیم که یک شخصی درطواف خانه خدابوده که درخواب پیغمبررامی بیند،به پیغمبرسلام میدهد ومیگوید السلام علیک یارسول الله !که پیغمبر رویش ر از او می گیرد .میگوید یارسول الله من که کاری کردم که جواب سلامم را نمی دهی!؟.پیامبر می فرمایید: تو درکربلا بودی.گفتم من در کربلا بودم امانه سنگ زدم نه تیر زدم نه شمشیرزدم هیچ کاری نکردم.فقط نگاه کردم .پیامبر می فرمایند :یک نفرکه اضافه شده بودی به آن سیاهه لشگری که بچه های من راترساند و دل بچه های من شکستی! و پیامبردستی می کشند بر چشمانش  وقنی از خواب بیدار می شود می بیند نابینا شده است.این هست که سیاهه لشکربودن برای امام حسین خوب است  اماباید رعایت بشود چراکه یک نگاه آلوده کل ثواب عزاداری محرم رازبین می برد.البته موضوع فقط برای خانم ها نیست آقایان هم از نظر پوشش و نگاه باید رعایت کنند! باید مراقب باشیم  شیطان در روز محرم کاری میکند که شما ثواب کل محرم رو از دست بدهید! و از قافله جا بمانید.

*مقتل موثق نام ببرید؟

ازابن طاووس موثق ترنداریم.آقای خامنه ای هم گفته اند  که موثق ترین مقتلی که در بین مقاتل هست مقتل لحوف ابن طاووس است وشیعه واهل تسنن هم قبولش دارند.

*تلخ ترین خاطره شما از دوران مداحی !؟

یکسالی من گریه ام نمی گرفت دلم نمی شکست! نمی دانم در آن سال چه کار اشتباهی کرده بودم که   اشک از من گرفته شده بود، و اشک نرخیتن برای امام حسین(ع) خودش یک مصیبتی عظمایی است!

*دغدغه اصلی شما چیست؟

دغدغه من در این ده روز این که  مردم  در این دو روز (عاشورا و تاسوعا) حجابشان را  رعایت کنند که خیلی ها هم نمی کنند! باید این فرهنگی سازی بشود ، از طرف دستگاه های مربوطه به هیئات و مساجد اطلاعیه بدهند توضیح بدهند که مردم حجابشان نگاهشان را درست کنند و حرمت امام حسین (ع) را حفظ کنند! بعضی از این جون ها رو میبینم تیپی برای خودشان درست می کنند و آمده اند بیرون ،تشخیص اینکه این پسر یا دختر دشوار! بعد پریشون امام حسین هم هست! آخه این جور ، در میاد!؟ روزی که عالم پریشون حسین (ع) است امام زمان در اندوه مظلومیت جد بزگوارشان هستند این نوع رفتارها صحیح نیست! این صحنه ها رو میبینیم اذیت میشوم و چندین سال است  این حرفاها می گویم ولی صدایمان به جای نمیرسد!

*توقع شما از مسئولین چیست ؟

نبود امکانات مناسب در منطقه و عدم حمایت مسئولین ، باعث شده مساجد ما کم رونق شده ، بودجه های زیادی صرف مصارف دیگرمی شود ولی برای اهل بیت(ع) مصرف نمی کنند. کلاسهای تخصصی برگزار نمی کنند ،می توانند از اساتید بنام و مطرح استفاده کتند ، و برای مداحان بصورت تخصصی برنامه اجرا کنند تا از عافت ها و تحریفات مراسمات مذهبی کم کنند.

* مداحی های الگو گرفته از ترانه ها این روزها زیاد مد شده موافق با این نوع مداحی ها هستید؟

به این شکلی که جدیداً باب شده نه ! ولی استفاده از موسیقی عرف و بکارگیری آن در مداحی امر اجتناب ناپذیریه! مثلاً استاد محمد اصفهانی گام های خوبی را دارند که می شود استفاده کرد.

یاد خاطره ای افتادم که گفتنش خالی از لطف نیست ؛ در جلسه ای بودیم که شخصی بلند شد به حاج سعید(حدادیان) گفت :فلانی اهنگی از روی ترانه خواننده زن  خوانده نظر شما چیه برگشت گفت : اون مداحی خونده تو چرا رفتی اون ترانه رو گوش کردی و فهمیدی که اون از ترانه خونده !

در کل موافق نیستم خط قرمز های  هست ، باید  شان امام حسین و اهل بیت (ع) حفظ شود !

*علت باب شدن این نوع سبک ها چیست؟

علت  اصلی باب شدن این سبکها نبود «سباک »های مذهبی برای شعر های آیینی است ،یعنی ببینید ما سباک کم داریم که  «سبک بسازند»! باید روی این موضوع کار شود فرهنگ سازی بشود و تا به عافت ها و تحریفات وارد نشویم.

*شما شعر هم میگوید؟

بله تا به حال زیاد شعر گفتم ! آهنگ و شعر های مراسمات را خودم می گویم. و درصدد چاپ کتاب اشعارم هستم

* کجا بیشتر مداحی میکنید و به شهر های دیگر هم برای مداحی سفر داشتید؟

هرهفته شنبه شب ها بهمراه دوست عزیز و صمیمی ام “حاج مهدی کمانی” در بیت الرضا “هیئت روضه العباس “تهران برنامه داریم ،مهرشهر هم هیئت محفل عزاداران حسینی منزل حاج آقای منوچهر خاکباز برنامه داریم. بله سفرهای شهرستانی زیاد داشتم .

*در یک جمله نظرتان را درباره این کلمات بگوئید؟

اشک: وصل شدن به حسین (ع)

روضه : (گریه ام گرفت)

هیئت:جای درست شدن

پیراهن مشکی:ذخیره قبر

یزید ۲۰۱۳: اوباما  اینهم بنویسید که ابن زیاد ؛ نتانیاهو

حرف آخر اگر دارید بفرمایید:

ان شاءالله شما و ما و همه خواننده های سایت شما عاقبت بخیر بشوند!

راستی اگر ما رو لایق دونستید این هم کد نوای انتظار ایرانسل  مداحی بنده است دوست داشتید استفاده کنید .

پیشواز ایرانسل با نوای محسن صفری: کد ۵۵۱۸۰۱۷/ ارسال به۷۵۷۵

۲ دیدگاه

 1. حسن آذر ۶, ۱۳۹۲ در ۰۱:۳۹ - Reply
   

  .. همه رو نگاه میکنه یه کم چشمتو پاک کن ولی از حق نگذریم صداش خوبه منهای ریتم حسین حسین حسین

 2. sadegh شهریور ۶, ۱۳۹۳ در ۲۰:۱۴ - Reply
   

  اقای محترم؟؟؟؟
  اولا که خجالت بکش که تو این فضا میخوای وجهه یه ذاکر امام حسین رو خراب کنی.دوما..حاج محسن پاک تر از این حرف هاست که بخواد با حرف های امثال شما بره زیره سوال…سوما..حسادت رو بزارید کنار..من خوب میدونم شما از کدوم دسته ای..شما خودت خیلی پاکی که نسخه تجویز میکنی؟؟؟

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
اخبار
صوت؛ اخبار شبانگاهی کرج رسا – ۳ بهمن ماه
فرود اضطراری هواپیمای کویت - استانبول در کرمانشاه
فرود اضطراری هواپیمای کویت – استانبول در کرمانشاه
جویدن غذا مانع عفونت می‌شود
جویدن غذا مانع عفونت می‌شود
مجتبی حقدوست
انتقام سنگین استقلال از نفت آبادان با کپی‌برداری از پرسپولیس
جان دوباره تراکتور با پیروزی مقابل پیکان
جان دوباره تراکتور با پیروزی مقابل پیکان
ماموت با همکاری کمپانی بنز اتوبوس تولید می‌کند
ماموت با همکاری کمپانی بنز اتوبوس تولید می‌کند
آرایشگاه زنانه کرج
طرح تشدید برخورد با آرایشگاه های زنانه در البرز
موتورخانه پلاسکو خالی بود+فیلم
موتورخانه پلاسکو خالی بود + فیلم
حرکت نمادین سوارکاران کرجی برای همدردی با آتش نشانان
حرکت نمادین سوارکاران کرجی برای همدردی با آتش نشانان
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سایت اطلاع‌رسانی کنگره، این طرح در سوم ماه ژانویه به کنگره ارائه شد و طبق اطلاعات ارائه شده در سایت کنگره با عنوان H.R. 193 با نام بازسازی اقتدار آمریکایی مشهور است. هرچند عنوان رسمی این طرح به دنبال پایان عضویت در سازمان ملل است بخش‌های مهم دیگری از این طرح شامل موارد زیر است: پایان توافق 1947 مبنی بر قرار گرفتن مقر سازمان ملل در آمریکا پایان ماموریتهای صلح‌بانی لغو مصونیت سیاسی پایان مشارکت در سازمان بهداشت جهانی در صورت تصویب این طرح مفاد و اصلاحیه‌های آن دو سال بعد از امضاء اجرایی خواهند شد. این طرح توسط سناتور جمهوریخواه مایک راجرز ارائه شده و 6 نفر دیگر نیز از آن حمایت کرده‌اند.
طرح خروج آمریکا از سازمان ملل به کنگره ارائه شد
استان البرز رتبه اول سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را دارد
استان البرز رتبه اول سرمایه گذاری خارجی در کشور را دارد
01
روزنامه ای که تبدیل به گیاه می شود + تصاویر
مریم قهرمانی صارم
هشدار عضو شورا؛ درس های پلاسکو برای کلانشهر کرج
غلامحسین محسنی اژه ای
پرونده ای به‌اندازه تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه ندیدم
یک واحد مسکونی در فردیس طعمه حریق شد
یک واحد مسکونی در فردیس طعمه حریق شد
693551185SC00237_Donald_Tru
آیا شنیدن قرآن، تأثیری در ترامپ گذاشت؟! + ویدیو
موج خشکسالی به سرسبزترین استان کشور رسید
موج خشکسالی به سرسبزترین استان کشور رسید
یکشنبه ۳ بهمن | کاهش ۷۰۰۰ تومانی قیمت سکه در بازار
یکشنبه ۳ بهمن؛ کاهش ۷۰۰۰ تومانی قیمت سکه در بازار
سگ زنده‌یاب پلیس به خاطر شدت حرارت زیر آوار دچار سوختگی شد
سگ زنده یاب پلیس به خاطر شدت حرارت زیر آوار دچار سوختگی شد
بازدید وزیر راه و شهرسازی از مترو شهر جدید هشتگرد
بازدید وزیر راه و شهرسازی از متروی شهر جدید هشتگرد