تارخ انتشار: پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۵
کد خبر : 52770
چاپ خبر

مدیر اجرایی نمایشگاه حجاب و عفاف:

حجاب یک گزاره دینی با هر گرایش فکری است

حمید حشمدار

مدیر اجرایی نمایشگاه حجاب و عفاف در کرج گفت: مسئله حجاب برای ما به عنوان یک گزاره دینی است نه به عنوان یک گزاره حکومتی، نه به عنوان یک گزاره سیاسی، صرفا به عنوان یک گزاره دینی با هر گرایش فکری است.

به گزارش کرج رسا، چندی است در کرج تحت نمایشگاه غرفه های فرهنگی بازار رمضان واقع در میدان جمهوری روبروی تالار لوتوس و به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کرج برگزار شده است. از همین رو و برای آشنایی بیشتر همشهریان با این نمایشگاه گزارشی را سایت مفا آنلاین تهیه نموده است که در ادامه می آید.

 

ابتدا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید سمت تان چیست؟

من حمید حشمدار هستم مدیر غرفه های فرهنگی بازار رمضان واقع در میدان جمهوری روبروی تالار لوتوس هستم. ما در اینجا هشت غرفه فرهنگی را به همت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کرج برقرار شده است.بنده ی حقیر هم به نیابت از طرف آقای سعیدی مدیریت سازمان فرهنگی ورزشی هدایت و مدیریت این غرفه ها را به عهده دارم.

اینجا نمایشگاه عفاف و حجاب است یا غرفه است؟

داستان این غرفه حجاب و عفاف یک داستان متفاوتی است . یک طرحی را بنده ی حقیر طراحی کردم سازمان فرهنگی ورزشی هم حمایت کرد که این طرح اجرا شود بحث ما این است که این طرح به عنوان پایلوت اینجا اجرا شود و بعد از این گزارش مدونی شود سلسله مراتب ، وزارت کشور و متعاقبا در شورای فرهنگی کشور مطرح شود و طرح کشوری شود و بازخوردهایی که نمایشگاه داشته ما این امید را داریم که اتفاق بیافتد .

این طرح چیست ؟

طرح حنانه و طرح ریحانه ، ما سعی کردیم که ما به ازای کلمه ی حجاب و عفاف که شاید ارتباط خوبی با مخاطب برقرار نکرده یا نمی کند یا ما باعث این شدیم که ارتباط برقرار نکند آمدیم طرح را دنبال کردیم طرح حنانه ، طرح گفتگو محور است الان همانطور که ملاحظه می کنید خانمهایی که در ابتدای غرفه حضور دارند با پَک های فرهنگی که دارند و تدارک دیده شده ، با مخاطب های نمایشگاه ارتباط برقرار می کنند و با آنها به گفتگو می نشینند . در مورد مسئله حجاب ، حجاب و عفاف را به عنوان یک مسئله یا دغدغه در ذهن بانوان ایرانی می کنند و از ۷ سال به بالا مخاطب ما هستند . ما اینجا صرفا با مادران و دختران گفتگو می کنیم و آنها اگر تمایل داشته باشند بعد از اینکه موضوع حجاب و عفاف یک دغدغه برایشان شد می آیند در گروه ثبت نام می کنند .که گروه حنانه اسم دارد که الان نزدیک به ۶۰۰ نفر از اول ماه رمضان در این طرح عضو شدند ، اینها در گروه عضو می شوند ، سن و سالشان ، علاقه هایشان ، گرایش هایشان همه مد نظر قرار می گیرد . از طریق سامانه پیامکی و وبلاگی که داریم به اضافه های نرم افزارهای موبایل محور مثل فایبر، تانگو ، وی چت و …ارتباط مان را با مخاطب حفظ می کنیم یک تبلتی در اینجا است همه شماره موبایلها در اینجا ثبت می شود و از طریق این ابزارها با ثبت نام کنندگان در طرح گفتگو داریم و ما از آخرین ورژن های ارتباط گیری استفاده می کنیم. بعد حنانه ایها وارد طرح ریحانه ما می شوند ما حنانه و ریحانه را به عنوان دو خواهر در طرح دیدیم حنانه مثل خواهر بزرگتر و ریحانه مثل خواهر کوچکتر . طرح ریحانه آموزش محور است یعنی وارد اردوهای ما می شوند که درون اردو ، کارگروه ها به بحث پیرامون حجاب ، اخلاق و دیگر مسائل دینی می پردازند در همان اردو ها ورزش و تفریح نیز وجود دارد در اصل یک روز با هم زندگی می کنند و می آموزند.ما کلاس های طب سنتی را که سبک زندگی است را داریم ، بحث گرافیک ، پرورش گرافیست هایی که دغدغه شان طراحی با نگاه انقلاب اسلامی و نگاه اسلامی باشد را داریم که در فضای سایبر آنها فعال می شوند ، یکی از نکاتی که داریم آموزش طراحان و خیاط هایی که اسلامی دوز هستندبه چه معنا ؟ به این معنا که لباسها و طراحی هایی که می کنند با موضوع پوشش باشد ، مطابق اینها پیگیر هستیم که مکانی را به ما اختصاص دهند صحبتها و رایزنی های اولیه انجام شده که زیرگذری که در میدان شهدا است با توافقاتی که با سپاه انجام شده که آنجا را بازار بحث پوشش اسلامی بانوان قرار دهیم یعنی اینکه کسانی که می آیند اینجا طراحی و خیاطی یاد می گیرند می توانند محصولاتشان را در آن بازار عرضه و به فروش برسانند.یعنی حلقه بحث حجاب کامل می شود. نگاه ما به طرح یک نگاه فراگیر و بلند مدتِ مستمر است . یعنی مخاطب با مسئله حجاب درگیر می شود و حجاب یک دغدغه در زندگی اش می شود ، مسئله حجاب یک مسئله تحمیلی و اجباری نیست و ما دقیقا با تحمیل و اجبار مخالفیم.

 

http://mefaonline.ir/wp-content/uploads/2014/07/IMG_2489.jpg

برای نوجوانان ۹ الی ۱۴ سال که بحث حجاب را مطرح می کنیم ابتدا سعی می کنیم صمیمیت و ارتباط دوستانه با آنها برخورد کنیم و بعد موضوع حجاب را برایشان مطرح کردیم و آنها پس از شنیدن بحث حجاب می گویند کاش از اول موضوع حجاب را اینقدر خوب برای ما گفته بودند . ما برای نوجوانان بٌن هایی را اختصاص دادیم که از غرفه روبروی ما که محصولات حجاب را عرضه می کند به اینها محصولات حجاب را جایزه می دهیم بعد از گفتگو می آیند روسری حجاب سر می کنند محجبه می شوند و ما نظرشان را قبیل و بعد از حجاب می پرسیم و اکثر آنها حجاب را می پسندند و بعد ما از طریق ابزارهای ارتباطی که خدمتتان عرض شد با مخاطب با خانواده ها ارتباط مان را حفظ می کنیم و همچنان دغدغه حجاب را برایشان نگه می داریم.

بعد از ارتباط اولیه با مخاطب و ثبت شماره در سیستم ما ، از والدین در مورد اینکه حال و هوای نوجوانتان خوبه ؟نظرش در مورد حجاب چیه ؟خودش چگونه حجاب را توصیف می کند؟ و .. می پرسیم .

یکی از نکاتی که ما در این جا بهش دست پیدا کردیم و برای خودمان هم خیلی جالب بوده این است که پدرها دغدغه شان برای حجاب دخترانشان بشتر از مادرهاست یعنی پدر پیگیرتر است ولی خوب ، مادر و دختر به هم نزدیکتر هستند اما پدر بشتر به حجاب دخترش اهمیت می دهد.

البته آقای حشم دار جوی که نوجوان یا جوان در آن قرار می گیرد خیلی مهم است مثلا اگر در جوی قرار بگیرد که بی حجاب است نا خداگاه به آن سمت کشیده می شود؟

بله درسته ، اما محور ما اسلام است ، اسلام به چه معنا ؟ اسلام به معنای صدر اسلام .یعنی چه؟یعنی وقتی طرف مسلمان می شود می آید با اسلام مواجه می شود و اسلام را می پذیرفت ، اسلام را پدرو مادرش بهش نمی رسیدند دقیقا حجاب را ما این جوری کردیم یعنی وقتی مخاطب می آید و ما با آن گفتگو می کنیم و با مسئله حجاب مواجه می شود ، حجاب را به معنای ما هو حجابش درک می کند . الان مقدم برای ما عفاف است اما وقتی حجاب مصداق پیدا می کند مسئله حجاب برای ما به عنوان یک گزاره دینی است نه به عنوان یک گزاره حکومتی ، نه به عنوان یک گزاره سیاسی ، صرفا به عنوان یک گزاره دینی با هر گرایش فکری . شاید من این فضای سیاسی را قبول نداشته باشم اما این مانع نمی شود که من حجاب نداشته باشم اما بعضی اوقات بی حجابی تبدیل به یک مبارزه و یک نافرمانی مدنی شده ، تبدیل به یک گزاره حکومتی و یک گزاره سیاسی شده ، ما این را قبول نداریم ما صرفا حجاب را یک گزاره دینی می دانیم برای مصونیت بانوان نسبت به مخاطراتی که وجود دارد.

در این طرح بحث ما این است که در این هشت غرفه یک چینشی قرار دادیم چون مسئله ی ما ، مسئله ی خانواده بوده ، خانواده وقتی وارد غرفه های ما می شود ما غرفه ورزشی داریم که فوتبال دستی و دارت است که جوایزی مثل توپ فوتبال و والیبال به آنها داده می شود.یک قسمت پوشش ایرانی اسلامی را داریم که همانطور که خدمتتان عرض شد هم فروشگاه است و هم از طریق بن کارتهایی که تهیه شده به حضار جایزه تعلق می گیرد.یک بخش صنایع دستی را داریم که نمایش و خرید در آن انجام می گیرد.یک بخش غرفه کودک و نقاشی است که و برای نقاشی و قرآن خواندن کودکان به آنها جایزه تعلق می گیرد.یک بخش هم استعداد یابی است که توسط استاد نقاشی انجام می گیرد استعدادیابی که بچه ها را به سمت هنر می برد.هنر به معنای اینکه بالندگی در روحیه انسان ایجاد می کند ، لطافت هنر انسان را از بزه و خلاف دور می کند ما این را به سمت هنر سوق می دهیم .یک بخش پرسش و پاسخ مذهبی وجود دارداین پک فرهنگی که ما اینجا مستقر کردیم با هدف و محوریت خانواده است و غرفه ها تمام اعضای خانواده را پوشش می دهد.

ساعت کاری نمایشگاه به چه صورت است ؟

۶ تا ۱۲ شب.

نمایشگاه از چه زمانی آغاز شده و تا چه زمانی ادامه دارد؟

نمایشگاه ویژه ماه مبارک رمضان است احتمال دارد چند روز هم تمدید شود.

آیا برای بازدید از نمایشگاه اطلاع رسانی هم شده است؟

بله شده اما به نظر من اطلاع رسانی ضعیف انجام شده .

برنامه ای برای برگزاری این دست نمایشگاه ها در طول سال و در سطح استان البرز دارید؟

پیگیری برای برگزاری این گونه نمایشگاه ها شدید است هم درشهرداری این مهم در حال پیگیری است و هم استانداری این را پیگیری می کند و هم خود ارشاد .استقبال مردم نسبت به وقابع فرهنگی به این طریق خوب است یعنی مردم دوست دارند که شب های تابستانشان را در این مکان ها بگذارانند.تلاش می شود که این اتفاقات و نمایشگاه ها مداوم باشد نه اینکه فقط ماه رمضان باشد.مخصوصا بحث نمایشگاه که در مورد اقوام باشه از این جهت که کرج بالاخره مامنی برای اقوام ایرانی است این را پیگیر هستیم که انجام شود.

ما باید حضور پیدا کنیم در دل مردم . ما چه افرادی را می خواهیم محجبه کنیم؟ آنهایی که حجابشان خوب نیست ، ما باید برای تاثیر گذاری به مردم نزدیک شویم و برای نزدیکی باید احساس محبت و صمیمیت را ایجاد کنیم .

به نظر شما نمایشگاه حجاب و عفاف نیاز استان البرز است ؟ و با این کار می توان بدحجابی که در بعضی از مناطق استان به وفور دیده می شود را کاهش داد؟

قالب بدحجابی هایی که وجود دارد به غفلت افراد بر می گردد یعنی همان ناآگاهی است. حالا این ناآگاهی چگونه به آگاهی تبدیل می شود؟

سعی می کنیم با پیاده سازی طرح حنانه و ریحانه همانطور که عنوان شد آگاهی را بین افراد جامعه برقرار کنیم ، طرح در کرج استارت خورده ، عمده اش را بچه های کرجی بودند ، سازمان فرهنگی شهرداری کرج دارد حمایت می کند و ما می خواهیم این طرح را به کشور تسری دهیم . این بد حجابی به نظر من ناشی از این است که ما با مردم خوب صحبت نکردیم و مسئله ی حجاب را گزاره دینی ندیدیم و آن را یک اجبار تلقی کردیم ، یعنی آنچه بازخورد مردم نسبت به آن است آلرژی و حساسیت به اجبار است ، آنجا که اجبار است قطعا مقاومت وجود دارد ما نظرمان این است.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی