تارخ انتشار: شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۹
کد خبر : 50540
چاپ خبر
بازدیدها: 870

امام جمعه کمالشهر:

حق هسته ای با ایستادگی ملت و حمایت های بی دریغ رهبری بدست آمد

خالق پرست

امام جمعه کمالشهر در خطبه های نماز جمعه گفت: حق هسته ای به راحتی به دست نیامده است، با خون شهدا، عزیزان ما، تلاش و کوشش دانشمندان هسته ای و حمایت های بی دریغ و ایستادگی ملت و خصوصاً رهبری نظام بدست آمده است و ان شاء الله که بتوانیم در این مذاکرات هم سربلند بیرون آییم.

به گزارش کرج رسا، حجت‌ الاسلام والمسلمین خالق‌ پرست امام جمعه کماشهر در خطبه ی اول نماز جمعه گفت: بندگان خوب خدا؛ مومنین و مومنات، برادران و خواهران ایمانی  روزه داران و مهمانان عزیزِ این ماه، اولاً خودم وثانیاً همه شما را به تقوای الهی و رعایت حریم وحدود الهی دعوت می کنم و با تقوا باشیم. آنچه برجا می ماند زندگی پاک است، آلودگی ارزش و ماندگاری ندارد ،بلکه پاکی ، صداقت، صفای باطن و پاکی قلب برای انسان ارزش والایی دارد.

وی افزود: سرمایه بزرگی است که حفظ آن برای انسان می تواند در عالم قیامت ، چراغ راه باشد و نجات بخش انسان باشد. همچنان که در خطبه هفته گذشته بیان شد، ماه مبارک رمضان، ماه دعاست. قصد داریم در این شب های قدر (یکی از آن شب ها شب قدر است) به پیشگاه خداوند قرآن به سر گیریم، بِکَ یا الله گوییم ، دعا کنیم (دعا بهترین فرصت است) که انسان بتواند ارتباطش را با خداوند ، صمیمی و مانوس تر نماید (دعا : آنچه با زبان بی زبانی و با هر  زبان وگویشی از خداوند درخواست می کنیم) .

وی تصریح کرد: از جمله شرایط ممانعت از استجابت دعا:  ۱- گناه   ۲- ستم کردن  ۳- ناسازگاری دعا با حکمت الهی شرح نکته اول: امام باقر”علیه السلام” :  ان العَبد یَسالُ الله الحاجَه فَیَکونُ مِن شانه قَضاءُها الی اَجَلٌ قَریب او الا وقت بطیء بنده ای از خداوند حاجتی در خواست می کند شان این حاجت این است که در زمان نزدیک خداوند او را اجابت نماید یا با تاخیر آن حاجت را برآورده سازد(مصلحت) ، پس از دعا انسان گناه (غیبت و …)می کند. پس خداوند به مَلکی که مامور به گرفتن دعاست می فرماید، حاجتش را اجابت نکنید و از این دعا محروم سازید.  شرح نکته دوم: به هر نحوی انسان بدی و ستم نماید(بد اخلاقی و…)، موجب عدم اجابت دعا می گردد.تا ستم دیده مورد لطافت و محبت قرار نگیرد دعا مستجاب نمی شود. امیر المومنین “علیه السلام” : اِنَّ الله اوحی الی عیسی بن مریم  قُل للملاء بنی اسرائیل انی غیر مستجیبٌ  لاحدٌ مِنکُم دعوه و لاحد من خلقی قبله مظلمه   خداوند به عیسی بن مریم وحی کرد: به مردم بنی اسرائیل بگو من اجابت نمی کنم دعای کسی را که ،آن شخص به یکی از بندگان من ظلم و ستم کرده باشد. اگر می خواهیم هنگامی که دستانمان رو به آسمان می رود، دست خالی برنگردد ، باید مراقب اعمالمان باشیم، در این شب های قدر از آنان دلجویی کنیم . خداوند می فرمایند من شما را می بخشم ، که شما دیگران را ببخشید. شرح نکته سوم: گاهی دعا می کنیم اما با حکمت الهی سازگار نیست. خداوند حکیم است ، اگر دعایی اجابت نمی گردد دلیل بر این نیست که خداوند دعای ما را نگرفته است، بلکه مصلحت این است که آن دعا در حق ما اجابت نشود. امیر المومنین “علیه السلام” : اِنَّ کَرَمَ الله سُبحانَه لا یَنقُضُ حکمته فلذالک لا یقع الاجابه فی کل دعوه کَرَم خداوند تبارک وتعالی با حکمت الهی ، نمی شکند(حکمت خداوند در بسیاری از زمانها به این نکته واقف است که این دعا در شان ما -عبد-  نیست که استجابت گردد) و این درخواست ، در ظرفیت ما نیست. ممکن است با اصرار ما خداون آن دعا را عنایت نماید و همان وَبال گردن ما گردد. بخاطر همین حکمت الهی این است که هر دعایی استجابت نمی گردد. دعا اگر با حکمت الهی تناقض داشته باشد ، اجابت نمی گردد.

خالق پرست در خطبه دوم گفت: مومنین و  مومنات، اولاً خودم وثانیاً همه شما عزیزان را مجدداً به تقوای الهی دعوت می کنم و آنچه که در خطبه اول بیان شد دعا، خواسته ، انابه، توجه ، تضرّع،به همه توجه داشته باشیم.در این شبهای عزیز مبارکی که در پیش رو داریم از خداوند خیر و خوبی و فضل الهی را برای همه خواستار باشیم. (الجار ثُمَّ الدّار) ابتدا برای دیگران سپس برای خود دعا کنیم.

وی در مورد مناسبت های پیش رو گفت: شنبه ۲۱ تیر ماه مصادف با : روز عفاف وحجاب – حمله به مسجد گوهرشاد و کشتار مردم به دست رضاخان (۱۳۱۴ ه ش)  هنگامی که برنامه استعماری آتاتورک در ترکیه جواب داد، چراکه آنها هر چه فکر کردند چه کنند که یک کشور بزرگ مسلمانی مانند ترکیه را بتوانند به انفعال بکشانند ۲ راه بیشتر نیافتند؛ علمای مسلمان ترکیه، حجاب زنان ترکیه . ابتدا سراغ علما رفتند – هیچ یک از علمای ترکیه نمی توانند لباس روحانی به تن نمایند – هنگامی که روحانیت از ملت گرفته شود ، سر بریدن مردم به سهولت انجام می گیرد. بعد حجاب بانوان ، می بایست زنان از خانه ها بیرون آیند،که با بیان کردن  تساوی زن و مرد ، بعد از انقلاب رنسانس ، انقلاب علمی که انجام شد در جنگ جهانی دوم میلیونها نفر انسان کشته شد. قریب به ۵۰میلیون نفر کشته و زخمی شدند، سرمایه دارها و کارخانجات که به کارگرهای ساده و قانعی مانند زن ها نیاز داشتند ،این قانون را به ضررخودشان دیدند از همین جا بود که پای زن ها به کارخانه ها و اجتماع بیرون از خانه باز شد و در همان زمان فریاد آزادی و تساوی حقوق زن و مرد را سَر دادند. در اسلام اصلاً چیزی به نام تساوی زن و مرد نداریم، واین دو نمی توانند با هم مساوی باشند. در اسلام عدالت مد نظر است، زن در جایگاه مقام رفیع انسانی ، مرد نیز در جایگاه رفیع انسانی خود قرار دارد. حجاب را از زنان برداشتند . رضاخان ادامه ماموریت انگلیسی ها را خواست در ایران پیاده کند. (انسانی که قبل از آنکه به حکومت برسد،در مراسم عزاداری ، مشکی پوش و سر را آغشته به گِل می کرد. چنان به دین تظاهر می کرد که برخی کاملاً اشتباه فهمیدند، هنگامی که به حکومت رسید اولین کاری که انجام داد ، تعطیل نمودن عزاداری ابا عبدالله الحسین “علیه السلام” بود. در زمان قدیم با توجه به راههایی که بین منازل بود ، روحانی با شرایطی خاص به مجالس مراجعه می کرد. نتوانستد طرح لباس روحانیون را در ایران عملی کنند چراکه ایران یک کشور شیعه بود، پس به کشف حجاب دست زد. چقدر زنان از خانه ها بیرون نیامدند، تا چادر از سرشان نکشند. نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی ایهود باراک نیز گفته بود : ما هر چادری که از سر زنان ایرانی بر می داریم ، یک قدم به هدفمان نزدیک می شویم.

وی تصریح کرد: مشخص است که حجاب و عفّت و عفاف یک امر بسیار مهمی است که آنان نیز بر آن تاکید دارند. هم اکنون متاسفانه جامعه وضع حجاب خوبی ندارد، زمانی معروف بود بد حجابی مخصوص بالای شهر نشینان است ، ولی اکنون در کوچه پس کوچه های کرج، کمالشهر ،خرمدشت،پیشاهنگی و… با وضع نا مناسبی ظاهر می شوند. مومن باید غیرت الله باشد، غیرت بسیار مهم است، زیبایی ناموسش در منظر ، پدیدار نباشد. تمام مسائل را نباید از نیروی انتظامی انتظار داشت. هنگامی که در منازل ماهواره ها برما حکومت می کنند و دین از شبکه های ماهواره برداشت می شود ، همین بلایی است که امروز دارد بر سر جامعه می آید و لذا خطر در کمین همه ی ماست. اولاً مسئولین ، مسئول اند، دولت نظام اسلامی نمی تواند خودش را از فرهنگ جدا ببیند.در وزارت ارشاد لباس هایی را به عنوان مد مطرح می کنند، با پرچم نظام مقدس جمهوری مانتو می دوزند(جام جهانی)، به این بهانه ها قبح گناه را می شکنند.(قبول نمی کنند ومی گویند اطلاع نداشتیم یا فقط برخی را اطلاع داشتیم). جای تاسف دارد بر مسئولی که نداند بر زیرمجموعه اش چه می گذرد و با این دید فرهنگی که دارند. حجاب و عفاف مربوط به همه هموطنان است .

۲ – کشف توطئه کودتای آمریکایی در پایگاه هوایی شهید نوژه(۱۳۵۹ ه ش) شهید محمد نوژه خلبانی بود که در این کودتا، مادرش به کمکش رسید. قصد داشتند کار انقلاب را تمام کنند! مادرش نگران بود و گفت چرا معطّلی؟ شهید نوژه گفت قرار است اتفاقی بیافتد، خبر داد، خبر به گوش مقام معظم رهبری آن زمان رسید، طی چند ساعت با فداکاری این خلبان ،کودتا کشف شد.

۳- آغاز جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵ ه ش) اسرائیل در جنگ رمضان طی ۶ روز تمام لشگر عرب را سرکوب کرد. به عنوان ارتش شکست ناپذیر در دنیا لقب گرفت. اعراب از او می ترسیدند، سپس جنگ ۳۳ روزه پیش آمد.سه جنگ صورت گرفت (۳۳ روزه- ۲۲ روزه- یک هفته ای). هم اکنون نیز از غفلت ما مسلمانان سوء استفاده کرده و تکفیریان وهابی با مسلمانان به مقابله پرداخته اند، به اسرائیل تیری پرتاب نکردند، فقط مسلمان و شیعه و سنی کشی. در این جنگ ۳۳ روزه اسرائیل شکست سنگینی را محتمل شد و حزب الله چنان با اسرائیل به مقابله پرداخت که خوف و هراسش هنوز به دل آنان قرار دارد. یهودیان عنوان کرده اند: ما اعتمادمان به سید حسن نصرا… بیشتر از سران خودمان است چرا که هر چه را بیان کرده بدان عمل کرده است.ما دست آن مبارزان بزرگ را می بوسیم که با پیروی از رهبری نظام ما  ، آنچه را که اینها را  امروز به این اوج رسانده ، تبعیت پذیری از ولایت است. کاش در داخل ایران نیز برخی از اشخاص بفهمند که راه نجات این کشور برون رفت از مشکلاتِ این کشور، تبعیت از رهبری نظام است و متاسفانه برخی متوجه نیستند.

۴-روز یکشنبه : ضمن تبریک ولادت با سعادت امام حسن مجتبی”علیه السلام” و روز اکرام. تقاضا دارم اشخاصی که سفره افطار می گسترانند، فقط اقوام ، ثروتمندان، مسئولین حضور نداشته باشند بلکه از افراد نیازمند نیز دعوت به عمل نمایند چرا که دعای خیر آنها نصیب ما می گردد. روز اکرام است و حتماً در افطاری ها به این نکته توجه داشته باشید.

۵- ۱۷ ماه مبارک رمضان مصادف با معراج رسول اکرم”صلی ا…” .

۶- چهارشنبه ۲۵تیرماه مصادف با اولین شب از لیالی قدر . این شبها را غنیمت بدانیم و در مساجد و جماعات حضور داشته باشیم.همانند سنوات گذشته در مسجد جامع ،این شبها در خدمت مردم هستیم. برای دیگران دعا کنیم و خواسته دیگران مقدم و خواسته خود را به تاخیر بیندازیم.

۷- تحلیل سیاسی هفته : دیدار حضرت آقا با مسئولین نظام  کلام را تمام کرد،دیگر چانه زدن در مذاکرات هسته ای را جمع کردند. خودشان ورود پیدا کردند وبه دنیا هم اعلام بکنند ،چون آمریکایی ها در نظر داشتند که ما را محدود نمایند. بحث سطح استفاده از سانتریفیوژها را بسیار پایین بیاورند که تعطیل گردد. اوباما گفته بود : اگر بتوانم تمام پیچ ومُهره های نیروگاه هسته ای ایران را جمع می کنم ، همان کاری که در لیبی انجام دادم. اما ما یک ملت شجاع ، رهبری قدرتمند ،نافذ، محکم، بسیار بصیر،این ناخدایی که دارد کشتی را در این دریای پُر تلاطم رهبری می کند ودر این امواج طوفانی هدایت می کند داریم. بازتاب سخنان آقا در سطح جهان بسیار بالا بود . آنچه که رهبری نظام بیان کردند ، همان است وخواسته ملت و این نظام همانی است که حضرت آقا فرمودند. ان شاءالله خداوند متعال این تیم هسته ای ما را در این ماراتن مذاکراتِ نفس گیر ،آنهایی که دست به دست هم داده اند اقتدار ایران را بشکنند وایران را به انزوا ببرند، اینان مراقبت کنند که این اتفاق نیافتد.

خالق پرست افزود: حق هسته ای  به راحتی به دست نیامده است ، با خون شهدا ، عزیزان ما ، تلاش و کوشش دانشمندان هسته ای و حمایت های بی دریغ و ایستادگی ملت و خصوصاً رهبری نظام بدست آمده است و ان شاء الله که بتوانیم در این مذاکرات هم سربلند بیرون آییم و مسئولین همان طور که آقا از دولت  وتیم هسته ای حمایت کرد ،ما نیز حمایت و پشتیبانی می کنیم ، اما تذکر نیز می دهیم تا مراقب دسیسه ها وخدعه ها و خنده های فریبکارانه ی دشمن باشد . اسرائیل متاسفانه از این فضای خمودی و خموشی کشورهای اسلامی استفاده کرده و دوباره به غزه حمله کرده و تا کنون ده ها نفر را به خاک و خون کشیده، کودکان، زنان . امیدواریم در این حمله دردمنشانه هم شکست تلخی که در سه حمله گذشته اش انجام داد ، دوباره شکست دیگری متحمل شود وبه زودی شاهد نابودی رژیم  خون ریز ،آدم کش جهان باشیم که به جان مردم و دنیای اسلا افتاده وامروز این خطر ،خطر بزرگی است ، دشمن اصلی ما در دنیا آمریکا، اسرائیل،صهیونیسم است و اینهایی که امروز داعیه دشمنی با ما می کنند اینها سربازان پیاده نظام این دشمنان اصلی ما هستند.ما باید کاملاً مراقب باشیم که فرع را از اصل اشتباه نگیریم. اصل، همان است که آقا فرمودند که : دشمن اصلی ما آمریکا و اسرائیل است.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان/برخورد قانونی با هنجارشکنان
اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان/ برخورد قانونی با هنجارشکنان
دستگیری تروریست تکفیری در ورامین
دستگیری تروریست تکفیری در ورامین
مهدی راهنورد
نظارت بر واحدهای خام دامی و مطبخ ها در فردیس تشدید می‌شود
آب بنوشید تا چاق نشوید
آب بنوشید تا چاق نشوید
هوای کرج و ساوجبلاغ برای گروه‌های حساس ناسالم است
هوای کرج و ساوجبلاغ برای گروه های حساس ناسالم است
جایگاه پرسپولیس و استقلال در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
جایگاه سرخابی ها در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
شهید
پیکرهای ۱۳۵ شهید دفاع مقدس به کشور وارد شد
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ +عکس
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ + تصاویر
به گزاش جام جم آنلاین از مشرق، روزنامه «وطن‌امروز» در گزارشی نوشت: در دولت روحانی بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط زیر رکود اقتصادی له شدند و این وضعیت برای بنگاه‌های بزرگ و برندهای باسابقه نیز تحقق یافته است.

بانک‌ها و موسسات مالی در دولت یازدهم از رکود اقتصادی نتوانستند فرار کنند و بانک‌های بزرگ و باسابقه کشور در میان ناباوری مسؤولان اقتصادی و انفعال کشنده آنها در حال دست و پا زدن هستند.

زیان چند هزار میلیارد تومانی بانک‌های ملت، تجارت و صادرات نشان داد رکود فراگیر حتی با آمارهای رنگارنگ دولتی تطبیق ندارد و در رشد اقتصادی 9 درصدی که دولت اعلام می‌کند این بنگاه‌های بزرگ در حال زیان دادن هستند. بررسی‌ صورت‌های مالی بانک‌ها و صنایع بزرگ نشان می‌دهد اوضاع برای آنها مساعد نیست و دولت دوازدهم کار بسیار سختی برای پاکسازی عملکرد مفتضح دولت یازدهم دارد.

بانک صادرات که در سال ۹۴ (پس از تخفیفات بانک مرکزی) با ۱۹۶۷ میلیارد تومان زیان به کار خود پایان داد، براساس گزارش پیش‌بینی درآمد سال مالی ۹۶، در سال گذشته هم ۱۷۸۶ میلیارد تومان زیان ثبت کرده و برای سال ۹۶ نیز ۱۴۱۸ میلیارد تومان زیان پیش‌بینی کرده است.

گزارش پیش‌بینی درآمد بانک صادرات در سال 96 که توسط حسابرس مستقل حسابرسی شده بیانگر تعمیق زیان‌دهی این بانک در سال جاری است. در جدول صورت سود و زیان (پیش‌بینی) سال 96 رقمی بالغ بر 1418 میلیارد و 291 میلیون تومان زیان پیش‌بینی شده است. زیان ثبت شده در صورت‌ مالی حسابرسی نشده 9 ماهه سال گذشته 4 هزار و 349 میلیارد تومان درج شده بود.

هنوز صورت‌های مالی حسابرسی شده سال 95 بانک صادرات منتشر نشده اما در این گزارش پیش‌بینی درآمد، حجم زیان سال 95 به میزان 1786 میلیارد تومان ثبت شده است.

در واقع در صورت تحقق این پیش‌بینی بانک صادرات در 3 سال پیاپی با زیان‌های هنگفتی مواجه شده است به طوری که زیان سال 94 به میزان 1967 میلیارد تومان، سال 95 (برآورد اولیه) 1784 میلیارد تومان و پیش‌بینی سال 96 بالغ بر 1418 میلیارد تومان است.

خوشبختانه بانک صادرات به سبک و سیاق برخی بانک‌ها سعی در ارائه تصویر غیرواقعی از وضعیت سال 96 نکرده و تلاش کرده وضعیت بانک را آنطور که هست و خواهد بود، به تصویر بکشد.

اما همانطور که از آمار و ارقام قابل ارزیابی است، بانک صادرات روند بهبود را طی نمی‌کند به طوری که با وجود پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه از گشایش‌های بانکی و اقتصادی، برای سال جاری هم زیان با رقم بسیار درشت پیش‌بینی کرده است.

زیان 4 هزار میلیارد تومانی ایران‌ خودرو

دولت در سال 1394 در پی پر شدن انبار خودروسازان طرح وام 25 میلیونی خودرو را اجرا کرد و انبار 2 خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌ خودرو و سایپا را خالی کرد اما گویا این طرح ناکام بوده و ایران‌ خودرو تا نیمه سال گذشته با 4 هزار میلیارد تومان زیان مواجه شده است.

زیان انباشته ایران‌ خودرو در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌ خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید.

به گزارش نسیم‌آنلاین، تازه‌ترین اطلاعات آماری نشان می‌دهد ۲ شرکت ایران‌خودرو و سایپا در سال مالی قبل دست‌کم ۲ هزار میلیارد تومان به‌دلیل دریافت وام به سامانه بانکی پرداخت کرده‌اند و این رقم همچنان و برای سال مالی جاری در حال افزایش است.

به گزارش نسیم، در شرایطی که حاشیه سود صنعت خودروسازی‌ نسبت به صنایع دیگر بسیار پایین‌تر است، با این حال بخش زیادی از درآمد شرکت‌های خودروساز صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی می‌شود که با بهره‌های بسیار سنگین از بانک‌ها دریافت کرده‌اند.

اطلاعات آماری از صورت سود و زیان ۲ شرکت بزرگ خودروساز یعنی ایران‌خودرو و سایپا نشان می‌دهد بخش عمده سود این دو شرکت در سال مالی قبل صرف پرداخت بهره بانکی شده که طبق پیش‌بینی رسمی ارائه شده به بورس این روند در سال مالی جاری هم تداوم خواهد یافت.

گزارش‌های مالی ۶ ماهه شرکت ایران‌خودرو (واقعی حسابرسی شده) برای سال مالی قبل نشان می‌دهد شرکت ایران‌خودرو در سال قبل جمعا ۱۰ هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان درآمد داشته است که از این مقدار ۹۱۱۷ میلیارد تومان بهای تمام‌شده محصولاتش بوده است و جمع کل درآمد ناخالص ایران خودرو براساس گزارش ۶ ماهه سال مالی ۹۵ جمعا ۱۲۷۷میلیارد تومان بوده است.


این شرکت در همین مدت ۱۳۳۷میلیارد تومان را صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی کرده که از بانک‌ها دریافت کرده است. براساس پیش‌بینی‌های این شرکت احتمالا مقدار کل بازپرداخت اقساط این وام بیش از ۱۷۵۰میلیارد تومان است که البته با توجه به ارائه نشدن صورت‌های مالی ۹ و ۱۲‌ماه هنوز رقم دقیق آن مشخص نیست. اما این شرکت در عین حال پیش‌بینی کرده که رقم کل اقساط وام‌هایی که باید امسال بپردازد هم بیش از ۱۶۲۰میلیارد تومان خواهد بود. با چنین شرایطی زیان انباشته این شرکت در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید. خودروسازها در واقع برای جبران کسری سرمایه در گردش به ناچار از بانک‌ها با بهره‌های بالا وام می‌گیرند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

این وام‌ها خودروسازان ایرانی را عملا به برده بانک‌ها تبدیل کرده چنانکه ایران‌ خودرو در نیمه نخست پارسال هم ۹۸۰ میلیارد تومان و سایپا ۷۷۰ میلیارد تومان سود به نظام بانکی پرداخت کرده بودند. همچنین طبق گزارش عملکرد ۹ماهه سایپا، کل سود عملیاتی این شرکت ۶۶۸ میلیارد تومان بوده که بابت پرداخت هزینه مالی (عمدتا تأمین هزینه سود تسهیلات دریافت شده از بانک‌ها) از بین رفته است. طبق این آمار رقم بهره‌ای که بانک‌ها بابت سود وام‌های خود از سایپا در ۹‌ ماه منتهی به آخر آذر ۹۵ دریافت کرده‌اند از ۷۷۶ میلیارد تومان هم فراتر رفته است. براساس اطلاعیه‌های قبلی منتشر شده در بورس تهران رقم زیان انباشته سایپا (در گروه اصلی) در ۹‌ ماه سال مالی ۹۵ معادل ۸۹ میلیارد تومان بوده است.

با توجه به اینکه سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های تابعه سایپا هنوز افشا نشده، انتظار تحقق نیافتن سود برآورد شده در پایان سال مالی ۹۵ باعث می شود سهامداران به نگهداری بلندمدت این سهم اقبال چندانی نشان ندهند. در همین رابطه کارگزاری آبان در تحلیلی از عملکرد سایپا نوشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات سایپا، هزینه مالی بالای این شرکت است به‌طوری که در بودجه فعلی سال ۹۵ با افزایش ۱۸درصدی نسبت به بودجه قبلی تقریبا به اندازه سود عملیاتی، هزینه مالی پیش‌بینی شده است.

شرکت در بودجه قبلی برای سال ۹۵ پیش‌بینی کرده بود از محل سود سهام درآمد 3434 میلیارد ریالی داشته باشد که در بودجه فعلی با تعدیل منفی ۲۷درصدی 2491 میلیارد ریال برآورد شده است. درحالی‌ که سرمایه‌گذاری سایپا در آخرین بودجه سال ۹۵ پیش‌بینی کرده ۶۳ ریال سود به ازای هر سهم داشته باشد، سایپا در بودجه فعلی خود پیش‌بینی کرده است این مبلغ ۵۲۳ ریال باشد و تنها ۶ ریال آن تقسیم شود.
زیان فاجعه آمیز ایران خودرو و بانک صادرات
مهران احمدی وقتی کوچک بود
مهران احمدی وقتی کوچک بود + عکس
فیلم‌های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
فیلم های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
البرز درکنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی در کشور اول شد
رتبه اول البرز در کنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی
علیرضا خجسته
جودوکار البرزی به مدال برنز دست یافت
2 علت مهم نارسایی کلیه
۲ علت مهم نارسایی کلیه
عباسعلی کدخدایی
واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات اخیر «روحانی»
ماه رمضان
شنبه اول ماه مبارک رمضان است
ورودی جالب بازار ماهی فروش‌های دبی
ویدئو؛ ورودی جالب بازار ماهی فروش های دبی
ترامپ برای شرکت در اجلاس ناتو وارد بروکسل شد
ترامپ برای شرکت در اجلاس ناتو وارد بروکسل شد
25 خرداد آخرین روز امتحانی دانش‌آموزان/ سحر، فرصتی طلایی برای مرور دروس‌
۲۵ خرداد آخرین روز امتحانی دانش آموزان
تکذیب دوباره آموزش مسائل جنسی در مدارس
تکذیب دوباره آموزش مسائل جنسی در مدارس