تارخ انتشار: سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۲
کد خبر : 228872
چاپ خبر

درد بی رغبتی مطالعه به جانمان افتاده

674616

هرسال روزها و هفته ای به مناسبت کتاب و کتاب خوانی مراسم و جشن ها و مسابقه های متعددی برگزار می شود تا سطح و میزان مطالعه در البرز افزایش یابد اما گویا اگر زوزها و لحظه ها هم به این مهم پرداخته شود تا رسیدن به جایگاه مطلوب راه بسیار است.

کرج با قدمتی چند هزار ساله دارای فرهنگ و پیشینه ای قابل توجه است اما مدتی است ارتقا این فرهنگ در سایه بی رغبتی به مطالعه به انزوا رفته و در نوع رفتار افراد جامعه شاهد تنزل هستیم.

اولین ناشر زن کرجی در پی این سوال که چرا افراد به کتاب و کتاب خوانی بی رغبت شده اند مکثی طولانی کرد و با لبخندی که تلخی سختی های بی شمار را به کام لحظه ریخت گفت: دلایل بی رغبتی بسیار است تعدد وسایل و مسایلی که یکی از دلایلش کار نکردن روی کودک و نوجوان است قطعا وقتی کودک کتابی دست پدر و مادر نمی بینند پس رغبتی هم وجود نخواهد داشت مورد بعدی وجود کانون پرورش فکری است که می تواند حس خوب کتاب خواندن را در وجود هر کودکی بجوشاند.

پروین زنگنه خاطرات دوران کودکی اش را با اتوبوس های کانون پرورش فکری درب مدارس و کتاب های خوش رنگ و لعاب و تصاویر زیبا  شکل گرفت و شوق خواندن آن کتاب ها با آب و تاب به یاد داشت و گفت هنوز آن روزهای پر از هیجان انتخاب کتاب در ما زنده است.

او تاکید کرد دوستی کودکان و نوجوانان با کانون پرورش فکری می تواند پیوندی ابدی با کتاب و کتاب خوانی باشد.

یکی دیگر از دلایل بی رغبت شدن افراد جامعه متاسفانه ممیزی کتاب هایی است که قرار است چاپ شود متاسفانه این نگاه وجود ندارد که مانع چاپ کتاب های بنجل شوند.

و مطالب پر از ایراد و اشکال های املایی و انشایی در قالب کتاب چاپ می شود و شرایط این می شود که می بینیم ما در سطح شهر آنقدر که بستنی فروشی و تنقلات فروشی داریم کتابفروشی نداریم و این صنعت رفته رفته به انزوا می رود این نوع برخورد مخاطب دلیلی می شود برای این که دیگر رغبتی برای افراد در راه اندازی کتابفروشی باقی نماند و از طرف دیگر کتابفروشی های  موجود هم رفته رفته  تعطیل شوند.

از طرف دیگر وجود نویسنده های تازه از راه رسیده که نظارت ریشه ای هم بر کارشان نیست دلیلی می شوند بر اینکه مخاطب از خواندن و مطالعه آن طور که باید  منتفع نشود در نتیجه پس از اولین بارخواندن  به جای اینکه  از لذتی عمیق بر خوردار شود تا دوباره و دوباره برای خریدن و خواندن کتاب به کتابفروشی مراجعه کند از کتاب و کتابخوانی دلزده می شود.

او که سال هاست می نویسد در ادامه گفت:راه های مطالعه استاندارد با وجود شبکه های مجازی دچار چالش شده است و مخاطب به نوعی سطحی نگری و سطحی خوانی مبتلا شده که باید کوشید تا از هر غذای روحی، لقمه ی خوشمزه تری را در اختیار مخاطب قرار داد تا مخاطب را به ادامه مسیر خواندن  مشتاق و به جستجوترغیب کرد.

وقتی بچه ها نوزاد و نو پا هستند باید مراکزی باشد تا برایشان کتاب بخوانند از طرفی در برخی کشورها دیده شده خانم خانه در حین کار منزل به کتابی که همسرش برای فرزندان می خواند گوش می دهد بنابراین مشتاق کردن افراد به کتاب و کتابخوانی راه های بی شماری داردو جمعی کردن کتابخوانی از خانواده شکل می گیرد.

وی در ادامه افزود: هم اکنون در کرج ده ها انجمن و گروه هستند که کتاب می خوانند و به هم کتاب می دهند و هیچ ارتباطی با مسولین و یا ارشاد هم ندارند اینکه از سوی مسولین کارشان تسهیل شود و کتاب های درخور در اختیارشان قرار داده شود بهترین کار است و اینکه اجازه داده شود تا خود مردم در این هم افزایی دخیل باشند.

وی در شرایط کنونی بهترین کاری که مسولین یابد انجام دهند را شناسایی نویسنده نماها  و کتاب های بنجردانست و گفت: بایدمانع حضور این افراد در چرخه بازار کتاب شد.

یکی از پیشکسوتان روزنامه نگار البرزی علاقمند کردن مردم به مطالعه را از زمان کودکی دانست و گفت:مطالعه باید از کودکی و نوجوانی در مردم نهادینه شود که متاسفانه بی توجهی به این حوزه جامعه را به شرایط امروز کشانده است و محصلین همان کتابهای درسی را به اجبار و بی علاقه طوطی وار می خوانند تنها برای کسب نمره.

فرجاد عامل دیگر را در ممیزی ارشاد دانست که کتاب را از محتوا، تهی می کند. شما طنز نویسی عزیز نسین را با طنز نویسان داخل مقایسه کنید، ببینید چه قدر دست آنها نسبت به کشور ما بازتر است.

وی درادامه گفت: کم سوادی و بیسوادی عامه مردم را هم نمی توان نادیده گرفت. در دوران قدیم، قصه گویی و شاهنامه خوانی در قهوه خانه ها رایج بود اما آن هم ریشه کن شده است.

محمد رضا فرجاد گفت: هم اکنون گرانی کاغذ بیداد می کند و قیمت کتاب هم بازار کتاب خوانی را بی رونق کرده است.

یک فعال رسانه ای در رابطه با بی رغبتی مخاطب گفت: به عقیده ی من ظهور و ورود وسایل ارتباطی جدید مانند اینترنت می تواند یکی از دلایل مهم مهجور ماندن کتاب در جامعه است.

بردیا گودرزی گفت: البته جمع کثیری در روستاها زندگی می کنند که در امار سرانه مطالعه معرفی میشن که بخش اعظمشون دسترسی به کتاب و کتابخانه ندارند فکر می کنم این آمار حدود ۴۰ درصد جمعیت کشور باشند.

او در ادامه گفت: می شناسم افرادی را که کتابخانه های مجللی دارند اما بیشتر برای فخر فروشی و دکور این کتایخانه ها را دارند. از طرف دیگر آدم های خاصی به کتابخانه می روند که اغلب دانشجو، پژوهشگر و .. هستند یعنی برای اجبار و رفع و رجوع کارشان..

وی افزود: از نظر من مردم انگیزه ی لازم برای کتابخونی ندارند و همین طیف که نام بردم هم باشرایط بد اقتصاد دیگر توان خدید کتاب را ندارند. ما وقت داریم اما انگیزه مطالعه نداریم و احساس نیاز به مطالعه در جامعه وجود ندارد. کمتر کتابی آدم را به هیجان می اورد تا ترغیب به مطالعه شود..

یک مربی داستان خوانی دلایل بی رغبتیم مخاطب را همه گیر شدن فضای مجازی در سطح جامعه پایین آمدن و عوض شدن ارزشهای اخلاقی در جامعه دانست و گفت: دغدغه های فراوان اقتصادی و بی انگیزه و بی حوصله شدن افراد در این بی رغبتی نقش به سزایی دارد

ندا دریا کناری راه های رسیدن به حد استانداردرا در رواج کتابخوانی و انس با کتاب از سنین پیش از دبستان دانست و افزود: ایجاد محفل های عمومی کتابخوانی به همراه جشن های کوچک برای ایجاد انگیزه ضروری است.

وی در ادامه گفت:متاسفانه بیشتر مسئولین مسبب شرایط بد اقتصادی فعلی شدند ولی خوب خوشبختانه هستند هنوز انسانهای فرهیخته ای که به فکر فرهنگ و ادب این مرز و بوم هستند.و خدا کند به زودی در تمانی مقاطع تحصیلی و در همه رشته ها واحد درسی با عنوان کتاب غیر درسی خواندن داشته باشیم.

فریبا کلاهی یک رسانه ای است او در این رابطه گفت: بر اساس مطالعه و بر اساس تجربه می توان به این مورد نگاه کردبه مرور هر چه در مورد سرانه مطالعه پیگیری می کنیم با اعداد و ارقامی متفاوت مواجه می شویم ما با دست خود با تلگرام به نوعی آفتی به جان رسانه و کتاب انداختیم.

وی در ادامه یاد آور شد: در زمینه کتاب نمی توانیم منکر این باشیم که مردم وقت کمتری دارند بنابراین به موبایل و کارهایی که تمرکز کمتر نیاز دارند رو می آورند اما کتاب تمرکز بیشتری می خواهد  باید حمل شود و بابت آن باید هزینه ای پرداخت شود.

محرک های بصری هم به نوعی مواردی است که جای مطالعه و کتاب را گرفته است مردم ترجیح می دهند پاساژگردی کنند تا چند خط کتاب بخوانند. مردم دیگر فرصت چندانی ندارند چون دغدغه اقتصاد به جان همه افتاده و یک جا نشینی کم شده و به همین واسطه کتاب خواندن هم  رفته رفته منسوخ شده قیمت کتاب هم بسیار گران است.

وسایلی که با پیشرفت بشر خلق شده از ذهن خلاق بشر یک ذهن تنبل و بیکار ساخته و دیگر حس خواندن تفکر و تعمق که زاده کتاب خواندن بود رفته رفته بی رنگ شده است.

به نظرم راهی طولانی در پیش است  برای رسیدن به نقطه ای در خور در زمینه مطالعه.

یک راه کوتاه مدت و یک راه بلند مدت که هم سو و موازی با هم انجام بشود می تواند در سامان دهی به این اوضاع نابسامان تاثیر گزار باشد.

مهرداد زمانی یک پژوهشگر است در این رابطه گفت: خیلی ها در این زمینه درد مند هستند اما من از وقوع چنین شرایطی یعنی بی مهری و بی رغبتی افراد جامعه متعجب نیستم چون این شرایط زیر ساخت هایی داشته که امروز به این نقطه رسیده است این در اصل علایم بیماری ست که امروز بروز کرده که ما کتاب نمی خوانیم سبب بیماری هم مثل هرم مزلو ست تمدن به وجود نمی اید مگر این که مایحتاج اولیه اش تامین شده باشد بشر دور خود می چرخد تا شرایط معیشت نسبی را برای خود مهیا کند.

وی در ادامه گفت: کتابخوانی یک قطعه از آجری است که در قسمت های بالاتر از هرم مزلو قراردارد و باقی قطعات و گستره ی هرم، همان خوراک و پوشاک و مایحتاج اولیه است در رتبه های بالاتر هرم قطعه های کوچکتری قرار می گیرند تا کم کم هرم به بالاترین نقطه برسد اما اولین بخش این هرم سلامتی انسان است  اگر سلامت نباشیم بقیه موارد هم به کار نمی آید بعد از این بخش در هرم در رتبه بعدی خوراک است و همینطور که بالاتر برویم امنیت و بعد همه موارد که تامین شد می رسیم به اندیشه که چگونه بهتر زندگی کنیم که می شود کتاب به همین دلیل وقتی کتاب و کتابخوانی به انحطاط رفت یعنی در قطعات پایین تر چالشی وجود دارد.

وی در ادامه گفت: به همین دلایل ما ملت کتابخوان کتاب دان نویسنده و ادیبی بودیم و در طول تاریخ ثابت کرده ایم ملت بی اهمیت به کتاب نبوده ایم اما حالا بی اهمیت شده ایم این همه افتخار و دانش را که نمی شود کتمان کرد اما امروز لایه های پایینی هرم دچار مشکل شده است که از کتاب و کتابخوانی روی برگرداندیم و اگر با این روند پیش برویم زیر ساخت های موجود هم از دست خواهیم داد و علایم تمدن از ما دور خواهد شد و توهم و دروغ اوج خواهد گرفت.

دکتر رجبی رییس بنیاد البرز شناسی در رابطه با بی رغبت شدن افراد جامعه به مطالعه گفت: نویسنده ای که در بسیاری از کتابخوان ها تاثیر گزار بوده ویل دورانت بوده صاحب تاریخ تمدن او در جلد اول کتابش آورده که به موضوع ما هم مرتبط هست او ارتباط معنا داری بین معیشت و تمدن و رشد فرهنگ می داند و می گوید: فرهنگ زمانی رشد می کند که حداقل رشد وضعیت معیشت مردم وجود داشته باشد می توانیم نتیجه بگیریم مملکتی که  اقتصاد و معیشت مردم وضعیت مناسبی ندارد و روز به روز در حال آسیب بیشتر است وقتی وضع معیشت مردم تامین نباشد  اولین موردی که حذف خواهد شد همین فرهنگ مطالعه است. وی افزود: افراد جامعه به فکر نان و پنیر هستند و در سبدشان دیگر کتابی وجود ندارد چون ذهنی آزاد وجود ندارد دولتمردان هم امکان فعالیت در این حوزه را ندارند به این دلیل که مسایل و گرفتاری های بسیاری  وجود دارد.

وی که صاحب چند جلد کتاب است گفت: بیشترین ان جی او های موجود در شهرهای کشور در البرز وجود دارند نزدیک ۴۰۰ ان جی او داریم که حتی یکی از آن ها در رابطه با کتابت،کتابخوانی و اصلا به صنعت کتاب مرتبط باشد همه به فکر تهیه خوراک و پوشاک و داروی مردم هستند این احساس نیاز وجود دارد که ان جی او هایی هم در حوزه مطالعه و فرهنگ مطالعه تلاش کنند سامانه ای باشد که هر کس اطلاعات و آگاهی و معرفت خود را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار داده و این اطلاعات پالایش و پیرایش شود و منبعی قوی از اطلاعات باشد مردم خود باید دست به کار شوند دولت ناتوان است و امکان رسیدگی به این موضوع را ندارند آن جی او ها و مردم باید به این نیاز برسند که فکری برای اندیشه و مطالعه مردم هم داشته باشند ای برادر تو همه اندیشه ای / مابقی خود استخوان و ریشه ای / گر گل است اندیشه ی تو گلشنی  / ور بود خاری تو هیمه گلخنی

وی در ادامه گفت: پس معیشت مردم باید تامین شود و متاسفانه ما فاصله داریم با این تامین معیشت و شوربختانه این فاصله در حال افزوده شدن است باید کوشید کمک برای کتاب از اجتماع مردم برای جمع آوری منابع مالی هرچند اندک به منظور توسعه کتاب و کتابخوانی.

 

گزارش: ملیحه مومن پور

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
photo_2019-01-16_06-34-45
اقدام ارزشمند پلیس کرجی + تصاویر
سربازی
معافیت از سربازی با ۳ خواهر
n83174229-72785403
پیکر سرتیم گارد امنیت هواپیمای ۷۰۷ در ساوجبلاغ تشییع شد
بایرام محمودی
سرشماری وحوش ساوجبلاغ با پهپاد انجام شد
photo_2019-01-16_06-41-05
سرپرست بازرسی شهرداری گرمدره منصوب شد
31538
بالن مدیریت بحران در البرز به آسمان رفت
82697946-71930852
آماده باش دستگاه های اجرایی استان در پی ورود سامانه بارشی سرد
taban2
تاریخ پرواز مشهد – کرج و بالعکس تغییر یافت
n83173474-72784143
اراضی محوطه تاریخی موشه لان تپه البرز از دست متصرفان آزاد شد
13971024001043_Test_PhotoI
از کاخ ۶۰۰۰ متری آقای بانکدار تا ویلای لوکس فوتبالیست معروف
13971026000562_Test_PhotoN
رفتار «بچه پولدارهای تهرانی» سوژه واشنگتن پست شد + عکس
IMAGE11547625286602
سارقان حرفه ای منزل در البرز به دام افتادند
تشییع شهید
پیکر خلبان بوئینگ ۷۰۷ در کرج تشییع شد
n83172953-72783153
مردم انقلابی ایران ۲۲ بهمن دشمنان را مایوس می کنند
photo_2019-01-16_07-11-36
شهردار کمالشهر استعفا کرد / شورای شهر پذیرفت
گوشت قرمز و نان سفید افزایش دهنده ریسک ابتلا به سرطان روده
گوشت قرمز و نان سفید افزایش دهنده ریسک ابتلا به سرطان روده
منشا بیماری MS چیست؟
منشا بیماری MS چیست؟
آپنه خواب ابتلا به نقرس را افزایش می دهد
چرت روزانه، خطری جدی برای سلامت مغز
فواید مصرف اسید فولیک برای حفظ سلامت زنان
فواید مصرف اسید فولیک برای حفظ سلامت زنان
داوران دیدارهای پایانی گروه‌های E و F جام ملت‌ها مشخص شدند
داوران دیدارهای پایانی گروه‌های E و F جام ملت‌ها مشخص شدند
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال