تارخ انتشار: پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۵
کد خبر : 12773
چاپ خبر

کاتب نخستین قرآن با 3 خط ترکیبی در جهان:

در کتابت این قرآن سعی کرده ام در نوع نگارش کلام وحی نوآوری را مدنظر قرار دهم

f

کرج رسا: کاتب نخستین قرآن خطی جهان با سه خط ترکیبی گفت: در کتابت این قرآن سعی کرده ام طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، در نوع نگارش کلام وحی نوآوری را مدنظر قرار دهم

به گزارش کرج رسا، در جهان اسلام بر همه روشن است که ایرانیان یکی از مللی بوده و هستند که در شکوفایی تمدن اسلامی نقش بسزایی داشته و در تمام علوم اسلامی رد پای یک ایرانی مشاهده می شود. یکی از عرصه هایی که چند صباحی است جوانان ایرانی در آن افتخار آفرینی می نمایند و برگ زرینی بر افتخارات جهان اسلامی می افزایند، کتابت قرآن می باشد، آن هم به طور کامل و در سبک های مختلف خوشنویسی. پای صحبت های یکی از این کاتبان می نشینیم؛

لطفاً خود را معرفی نموده و بفرمایید چند سال است مشغول به کتابت کلام وحی می باشید؟

سید اصغر موسویان هستم، ۳۵ سال سن دارم و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فقه و حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج هستم. از سال ۷۲ از ابتدای دانشجویی ام کار کتابت قرآن را شروع نموده ام و شاید یکی از دلایلی که به نوشتن قرآن راغب شدم، فضای مذهبی خانوادگی بود زیرا پدرم روحانی می باشد و وقتی استعداد مرا در این زمینه دید، به این کار تشویقم نمود.

تا کنون چند نسخه کلام الله را در چه سبکهای خطی به رشته تحریر در آورده اید؟

زمانی که می خواستم این کار را شروع کنم به نیت چهارده معصوم شروع به کار نمودم که تا این لحظه ۱۳ جلد از قرآن را در سبکهای ثلث ، نسخ ، نستعلیق و شکسته نستعلیق با فلز و خودکار و قلم و دوات به رشته تحریر در آورده ام و ۶ جلد از آن را به مقام معظم رهبری (مدظله )تقدیم نموده و ایشان نیز آن را به آستان قدس رضوی اهدا کردندو یک جلد نیز به آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها اهدا شده است و یک جلد در سالی خدمت آیت‌الله العظمی سیستانی در نجف رسیدم ،اولین قرآن دو خط جهان را به ایشان اهدا کردم و همچنین ۲ تا از قرآن ها را نیز به روسای جمهورسابق تقدیم کردم.

معمولاً چه مدت زمانی برای نوشتن قرآن در سبکهای مختلف، زمان می گذارید ؟

در سبک ثلث که کار بسیار سنگینی بود حدود ۵ سال نوشتن به این سبک طول کشید و کار آخرم که با خودکار بود در حدود ۵ ماه طول کشید و در این کار سعی نمودم تمام ظرافتهایی که در خط شکسته نستعلیق رعایت می شود در کتابت با قرآن رعایت نمایم و برای نوشتن قرآن به طور متوسط روزی ۸ الی ۱۰ساعت زمان می گذارم که تمام اینها ناشی از عنایات خداوند می باشد که قبل از اذان صبح تا حدود ساعت ۷ الی ۸ صبح دست به قلم می شوم و در ساعات پایانی شب نیز زمانی به این کار اختصاص می دهم که حدود ۸ الی ۱۰ ساعت به طول می انجامد .

شما هنر نوشتن قرآن چه از نظر خط و نوشتن خود قرآن راکجا آموزش دیده اید ؟

خوشبختانه این هنر از عنایات خداوند می باشد و هیچ گونه آموزشی ندیده ام و با قابلیت و استعداد خودم شروع به نوشتن قرآن نموده ام و اساتیدی که تا کنون کارهای من را دیده اند در حد ممتاز ارزشیابی نموده اند .

شما به عنوان یک کاتب قرآن به غیراستعداد عامل دیگری در نوشتن قرآن موثرمی دانید ؟

اگر عنایت خداوند نباشد حتی اگر شما بهترین خط را نیز داشته باشی هیچ کاری از پیش نمی توانی ببری چه بسا کسانی بودند که یک یا دو سوره را نوشته اند و یا اینکه توانسته اند دیوان اشعار بعضی از شاعران را بنویسند ولی توفیق نوشتن تمام کلام الله مجید را پیدا ننموده اند.

پس به نظر شما به هرکسی کاتب قرآن گفته نمی شود ؟

به کسی کاتب قرآن گفته می شود که از (ب) بسم الله قرآن تا (س)آخرسوره ناس را نوشته باشد با یک تابلو یا دو تابلو قرآنی نوشتن که کسی کاتب قرآن نمی شود.کار تابلویی انجام دادن هر تابلو چندساعت وقت می گیرد ولی کتابت قرآن هر صفحه حدود ۷ الی ۸ ساعت زمان می برد.

چه کسی متولی کتابت قرآن و فعالیتهایی که در این حوزه صورت می گیرد می باشد؟و آیا تا کنون از طرف مسئولین به خاطر این کار از شما تقدیر شده است ؟

به طور کلی یک بخشی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی امور قرآنی می باشد ولی من به عنوان یک فرد فعال در حوزه کتابت قرآن کاری تا کنون ندیده ام .

به عنوان مثال موزه و نمایشگاهی با عنوان قرآنی ترتیب می دهند ولی اینکه با دو یا چند کار تابلویی عنوان نمایشگاه قرآن بر روی آن می گذارند.

به عنوان یک کاتب قرآن عرض می کنم حمایت، منظور حمایت مالی نمی باشد بلکه حمایت و توجه معنوی می خواهم که چنین کار با ارزشی دیده شود.

وضعیت کتابت قرآن در دنیای اسلام چگونه است و بعد در ایران به چه شکلی می باشد و در پایان نیز وضعیت ایران را از این نظر در جهان اسلام چگونه ارزیابی می نمایید؟

شخصاً اعتقاد دارم که قرآن در کشور ما مهجور بوده است ولی با فرهنگ سازی در زمینه حفظ و قرائت قرآن کارهایی صورت گرفته است ولی این هنر کتابت قرآن مهجوریت مضاعف دارد که باید به یاری خدا و توجه مسئولین در این زمینه نیز اقداماتی صورت بگیرد .به عنوان یک کاتب قرآن عرض می کنم که زحمت کاتب کمتر از حفاظ و قاریان قرآن نباشد بیشتر می باشد یا حداقل برابر است.

 

نظر شما در مورد کتابت قرآن به خط عثمان طاها چه می باشد ؟

در دیدارهایی که توفیق شده به خاطر نوشتن قرآن به حضور مقام معظم رهبری برسم ایشان به ایراداتی که مراجع از کتابت عثمان طاها از نظر محتوایی و کتابت گرفته اند اشاراتی نمود ند و همچنین آیت الله مکارم شیرازی نیز گفتند که الف مقصوره از نظر محتوایی اشکال دارد و زمانی که به حضور آقا رسیدیم ایشان فرمودند که دوست داریم تا جوانا ن شیعه ایرانی در این زمینه وارد عمل شوند و من امیدوارم روزی کتابت قرآن به خط شیعیان در تیراژبالاداشته باشیم و هدف من نیز همین می باشد.

تا کنون قرآنهایی که کتابت نموده اید به مرحله چاپ رسیده است ؟

بنا بر نیت شخصی که کتابت به نیت چهارده معصوم علیهم السلام داشته ام تا کنون هیچکدام از آن قرآنهارا به منظور چاپ ننوشته ام چون وقتی به مرحله چاپ برسد بحث مالی مطرح می شود و از جنبه معنویت آن کاسته می شود .

با استفاده از خط زیبایی که داریدبه غیراز نوشتن قرآن چه کارهای دیگری انجام داده اید ؟

به جرات می توانم بگویم که هر موقع دست به قلم شده ام فقط برای نوشتن قرآن بوده است.

چگونه می توان زیباییها و جذابیتهای کتابت قرآن را به مردم معرفی نمود ؟

یک کاتب قرآن باید با ظرافتها و طنازیهایی که در خط خوش وجود دارد با اعمال آنها در نوشتن قرآن مخاطب را مجذوب نوشته های قرآنی سازد. به عبارتی زیبایی بصری به وجود آورد تا خوانندگان محو خواندن قرآن شوند و عمده پیشنهادی که می شود این است که قرآن با خط درشت و روان نوشته شود تا خوانندگان بتوانند از آن استفاده نمایند ولی به طور کلی در نوشتن قرآن سلایق گوناگونی وجود دارد که باید همه آنها مد نظر باشد.

شما به برکت این هنر به حضور مقام معظم رهبری (مدظله) نیز رسیده اید از حال و هوای دیدار از اینکه به عنوان کاتب کلام وحی خدمت ایشان رسیده اید برای ما بفرمایید؟

زمانی که من به خدمت معظم له رسیده بودم تعدادی از مقامات نیز حضور داشتند که توجهی که ایشان به من به عنوان کاتب وحی می نمودند بیش از آن توجه ومحبتی بود که به مدیران دولتی داشتند و این همه از برکت قرآن می باشد. در آن زمان نیز ایشان به من توصیه نمودند که در این کار خلاقیت و نوآوری داشته باشم که من این توصیه در نگارش و خط را سرلوحه کارم قرار دادم.

 

و من نوع آوری را در نوع خطوط دیدیم و الحمد الله در کتابت کار اخیرم از سه خط ریحان، نسخ و ثلث به صورت تلفیقی و از چهار رنگ استفاده شده است.

قبل از این کار به حضور مراجع معظم تقلیددیگری نیزدرقم رسیده ام که همگی این عزیزان نیز من را مورد تفقد خود قرار دادند.

من به مدت ۲۰۰۰ ساعت در کتابت کار اخیرم وقت گذاشتم و چند روز قبل هم که در خدمت مراجع عظام حضرات آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله جوادی آملی بودیم که این قران توسط این بزرگواران رونمایی شد و و ضمن تایید کار بسیار ارزشمند،از عدم حمایت مسئولین فرهنگی کشور ابراز تاسف کردند و تاکید داشتند که این رونمایی حتما باید با حضور مسئولین ارشد فرهنگی کشور خصوصا وزیر ارشاد و معاونین وزارت ارشاد صورت می گرفت.

در مورد کارهای دیگرتان نیز توضیح بفرمایید؟

یک جلد قرآن به صورت دو خط کتابت نمودم که در خط بالایی ترکیبی از خط ثلث و نسخ خطوط قرآن با فلز به نگارش در آمده است و در خط پایین همان سطر با خط نستعلیق نوشته شده است که کار بسیار زیبایی شده است و کاغذی که برای این قرآن استفاده شده است نیم گلاسه می باشد و زمانی که برای نوشتن این قرآن صرف شد قریب به سه سال طول کشید. نکته ای که در این مورد می توانم خدمتتان عرض کنم این است که معمولاً در ماه مبارک رمضان کتابت قرآن را شروع می کردم و در یکی از اعیاد کار به پایان می رسید.

با توجه به اینکه از شهروندان کرج می باشید آیا تاکنون نمایشگاهی در این ارتباط در شهر کرج برگزار نموده اید ؟

چند سال پیش با توجه و حمایت دکتر حاجی خانی رئیس دانشگاه آزاد واحد کرج نمایشگاهی را برگزار نمودیم که با استقبال خوبی مواجه شدیم و همچنین این پیشنهاد را به مسئولین شهر کرج و استان البرز می نمایم ما که اهل این شهر و استان هستیم در استانهای دیگر نمایشگاه قرآنی برگزار نموده ایم چه خوب می شد که با کمک مسئولین استان البرز برای متبرک نمودن این استان جدید نمایشگاهی از کارهای قرآنی ترتیب داده می شد و ما هم همکاری همه جانبه خود را در این زمینه اعلام می نماییم .

با توجه به هنری که شما دارید در این زمینه تا کنون این هنر را به کسی منتقل نموده اید ؟

بحث کتابت قرآن جدا از هنر خوشنویسی می باشد. کار کتابت قرآن اول باید عنایت خداوندی باشد بعد شما موفق به نوشتن قرآن شوید. با توجه به اینکه مرارت این کار نیز حلاوت خاصی دارد و برای آموزش نیز من در خدمت علاقه مندان هستم و این منوط به آن است که عنایت خداوند شامل حال آن شخص شود.

در مورد تاثیرات و عنایاتی که به برکت این کار برای شما حادث گردیده بفرمایید؟

به جرات می گویم در این مدت زمان که کار کتابت قرآن را شروع نموده ام در زمینه مادی و معنوی هر آنچه بتوان نام توفیق بر آن نهاد همه به برکت کتابت قرآن بوده است از جمله ثمرات دیگری که این کار داشته است باعث جذب دیگران در این زمینه شده است و آنها علاقه مند شده بودند تا در این زمینه فعالیت نمایند و با من تماس گرفته بودند و راهنمایی می خواستند که همین شادابی و نشاط خاصی را در من به وجود آورد.

در روایات داریم که خواندن قرآن بینایی چشم را افزایش می دهد و اضافه بر این روحیه مضاعفی که از برکت این کار می گرفتم در زندگی روز مره از آن استفاده می کنم و علاوه بر آن یکی از شفاعت کنندگان روز رستاخیز قرآن می باشد که امیدوارم شفاعت قرآن شامل حال من نیز بشود.

اطلاع دارید که چند نفر در این زمینه فعالیت دارند ؟

تا آنجایی که من مطلع هستم یک کاتب دیگر اهل خراسان می باشند که توانستیم با هم ارتباط بگیریم و با هم آشنا شویم. کاتب قرآن ممکن است که وجود داشته باشد ولیکن گمنام می باشند که باید شناسایی شوند.

به عنوان یک کاتب قرآن پیشنهادی برای شناسایی این افراد گمنام دارید ؟

در سطح کشوری متولی چنین کارهایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد و در سطح استان و شهر ادارات فرهنگ و ارشاداسلامی می باشند که باید این افراد را شناسایی و سازماندهی نمایند. به نظر خودم هیچ کاتب قرآنی نمی آید به اداره ای بگوید بیایید من را حمایت کنید و خود را مطرح نماید و این وظیفه ادارات مسئول می باشد تا در این زمینه اقدام نمایند.

صحبت پایانی اگر دارید بفرمایید.

در پایان نیز عرض می نمایم مردم تصور می کنند که کسی در این حوزه فعالیت دارد فقط پیشرفت یک بعدی دارد ولی من به عنوان یک فعال قرآنی سعی کرده ام در تمام ابعاد اجتماعی فعالیت نمایم و در بعد تحصیلی نیزفارغ التحصیل کارشناسی ارشد فقه و حقوق می باشم و همچنین در زمینه ورزش نیز حدود ۱۰ سال به طور حرفه ای فوتبال بازی می کردم و اولین باشگاهم کشاورز کرج می باشد که بعد از من آقایان ابراهیم صادقی نصرتی پرورش یافته اند و سعی کرده ام سخن مقام معظم رهبری مبنی بر تهذیب ، تحصیل و ورزش را سرلوحه کار خود قرار دهم.

 

ابراهیم نوروزی/ تیتر یک

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
1
کشف ۳ میلیارد ریال سیگار قاچاق در البرز
خسرو ارتقایی
خدمات دهی شهرداری های البرز به زائران اربعین حسینی
بهبود سطح خدمات در شیرخوارگاه امام علی (ع) کرج
بهبود سطح خدمات در شیرخوارگاه امام علی (ع) کرج
قلیان سرا
پرداخت تسهیلات برای ایجاد اشتغال جایگزین قلیان سراها در البرز
1
کشف داروهای غیرمجاز در ملارد
چه کسانی نباید نوشابه‌ انرژی‌زا بخورند؟
چه کسانی نباید نوشابه‌ انرژی‌زا بخورند؟
چگونه حال دل‌مان را خوب کنیم؟
چگونه حال دل‌مان را خوب کنیم؟
روزهای روشن کسب ‌وکارهای اینتـرنتی
روزهای روشن کسب ‌وکارهای اینتـرنتی
گوگل به هکرها پول می‌دهد!
گوگل به هکرها پول می‌دهد!
تساوی تماشایی چلسی و رم / پیروزی پرگل بزرگان
تقلید صدای میمون کار دست رُم داد!
1
قطع گاز در میانجاده و دهقان ویلای کرج
1
واکنش تند «حمید عسگری» به خانواده اهورا + عکس
واکنش رئیس اتحادیه طلافرشان به انتشار فیلم کم‌فروشی سکه / شناسایی باند جعل سکه
واکنش رئیس اتحادیه طلافرشان به انتشار فیلم کم‌فروشی سکه
حادثه
۷ مصدوم براثر انفجار گاز پیک نیک در حومه فردیس و ملارد
636441203323475020
بازگشت اوباما به میدان سیاست + تصاویر
اردوغان: در ایران دانشگاه D-8 را راه اندازی می کنیم
اردوغان: در ایران دانشگاه D-8 را راه اندازی می کنیم
استقلال با برد آلمانی به دربی رسید/ صعود آبی پوشان به یک چهارم
استقلال با برد آلمانی به دربی رسید/ صعود آبی پوشان به یک چهارم
معرفی بهترین گوشی‌های موبایل میان رده و مقرون به صرفه بازار (پاییز1396) + عکس
معرفی بهترین گوشی‌های موبایل میان رده و مقرون به صرفه بازار (پاییز۱۳۹۶) + عکس
خواص شگفت‌انگیز این دانه معجزه‌گر
خواص شگفت‌انگیز این دانه معجزه‌گر
کیانی ٢ ماه محروم، آغاسی ٢ ماه تعلیق
کیانی ٢ ماه محروم، آغاسی ٢ ماه تعلیق
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی