تارخ انتشار: شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۶
کد خبر : 18700
چاپ خبر
بازدیدها: 359

دلایل مصرف مواد مخدر در میان زنان

زن معتاد

کرج رسا: مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده با تشریح فعالیت های این ستاد در کاهش اعتیاد زنان، به آمار ۹.۳ درصدی اعتیاد زنان، بالابودن جرائم مرتبط با مواد مخدر در میان زنان، پایین آمدن سن مصرف مواد مخدر تا ۱۵ سالگی، توسعه همکاری با سازمان های مردم نهاد،هنرمندان و علما، اشاره کرد و گفت: بیشترین زنان معتاد در رده سنی ۲۰ تا ۳۶ هستند که بیتشر گرایش آنها به استفاده از مواد مخدر تریاک، شیشه، الکل و کراک افغانی است

به گزارش کرج رسا، زهرا بنیانیان در گفتگو با مهر درباره تعداد زنان معتاد زندانی افزود: از ۷ هزار و ۳۷۷ زن زندانی در کشور ۶۰ درصد آنها به دلایل مرتبط با جرایم اعتیاد و مواد مخدر به زندان راه پیدا کردند که  بیشتر آنها خود از این مواد مخدر استفاده می کردند.

بیشترین جرم زنان زندانی، جرایم مرتبط با مواد مخدر است

وی با بیان اینکه بیشترین سوء استفاده از زنان در حوزه جابجایی مواد مخدر  است، توضیح داد: بیشترین جرم زنان ،مرتبط با مواد مخدر است که در نهایت آنها به زندان راه پیدا کرده و عموماً نیز بازگشت به زندگی این گروه از زنان با توجه به نگاه و فرهنگ عمومی جامعه سخت تر از مردان است.

به گفته بنیانیان، جرم زنان زندانی در جرائم دیگری همچون سرقت و یا موارد منکراتی به مراتب کمتر از مواد مخدر است، بگونه ای که تنها ۱۲ درصد زنان به جرم سرقت و ۱۰ درصد زنان به دلایل منکراتی راهی زندان می شوند و ۶۰ درصد آنها در نتیجه جرائم مرتبط با مواد مخدر به زندان می روند.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی سازمانهای اجتماعی و مردم نهاد باید این زنان آسیب دیده را را به سمت زندگی سالم هدایت کنند، تصریح کرد: ضروری است تا نگرش جامعه در مورد زنان قربانی تغییر پیدا کند.

تریاک، شیشه، الکل و کراک افغانی پرطرفدارترین مواد مخدر در میان زنان معتاد

وی درباره این که بیشترین گرایش زنان به مصرف کدام یک از مواد مخدر است، گفت: تریاک، شیشه، الکل، کراک افغانی، هروئین، حشیش و اکستازی به ترتیب در اولویت مواد مخدر مورد نظر زنان ایرانی است که بیش از ۵۵ درصد از زنان از تریاک، ۲۶.۲۲ درصد شیشه، ۲۲.۶۳ الکل و ۱۵.۹۴ درصد از کراک افغانی استفاده می کنند.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده تصریح کرد: ۱۲ استان خوزستان، کرمان، مازندران، آذربایجان غربی، لرستان، سیستان، فارس، کرمانشاه، تهران، البرز، قم و خراسان رضوی بالاترین میانگین استفاده از مواد مخدر را در میان زنان ایرانی دارند.

پنهان کردن اعتیاد زنان در شهرهای کوچک

وی با بیان اینکه اعتیاد زنان در روستاها به مراتب کمتر از شهرها است تصریح کرد: در طرح شیوع شناسی سال ۹۰ تعداد زنان معتاد شهرها ۹.۷ درصد و روستاها ۵.۴۱ درصد بوده است. البته باید گفت که هر اندازه شهرها کوچک می شوند اعتیاد زنان نیز به همان میزان پنهان می شود. بسیاری از زنان شهرهای کوچک و یا روستاها برای ترک اعتیاد خود مهاجرت می کنند.

۲۰ تا ۳۶ سالگی بیشترین درصد زنان معتاد

بنیانیان بیشترین زنان معتاد را در رده سنی ۲۰ تا ۳۶ سال عنوان کرد و گفت:  ۶۸ درصد از معتادان را کسانی تشکیل می دهند که در سن ۲۰ تا ۳۹ سال یعنی در اوج بهره وری و فعالیتهای ا قتصادی و اجتماعی هستند.

۱۵ تا ۱۹ سن شروع استفاده از مواد مخدر

وی ادامه داد: نکته قابل توجه آن است که بیش از ۵۰ درصد از زنان معتاد سن شروع مصرف  مواد مخدر بین ۱۵ تا ۱۹ سال یعنی در میان دختران دبیرستانی و دیپلمه عنوان کرده اند.بنابراین سن ۱۵ تا ۱۹ سال باید از سوی دستگاه ها به عنوان سنی بحرانی معرفی شود تا بتوان برنامه ریزی های ویژه برای آگاه سازی و اطلاع رسانی در میان دختران نوجوان و جوان انجام داد.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده  درباره تعا آموزش و پرورش تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر تفاهم نامه هایی را با این وزارتخانه برای توزیع بروشورهای مختلف، حضور مشاوران زن در دبیرستان ها به امضا رسانده است که از امسال به بعد برنامه های ما بسیار جدی تر در مدارس اجرا می شود.

۶۲ زنان معتاد متاهل هستند

بنیانیان ۶۲درصد از معتادان زن را زنان متاهل عنوان کرد و گفت: با وجود این آمار باید گفت که نمی توان یک شبه شاهد اتفاقات خوشایندی بود. برنامه های ما باید به سه دوره برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تقسیم شود. در برنامه های کوتاه مدت ما تعداد کمپهای زنان را برای ترک اعتیاد افزایش داده ایم اما هنوز کافی نیست. باید کمپ های ترک اعتیاد زنان به ویژه در شهرهای کوچک که افراد اعتیاد خود را پنهان می کنند، توسعه یابد.

۸۳ درصد زنان معتاد، قبل از استفاده از مواد مخدر از قلیان یا سیگار استفاده می کردند

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده درباره شیوع استفاده از قلیان در میان دختران بیان کرد: قلیان از مصادیق اعتیاد نیست اما در نظرسنجی که از افراد معتاد انجام شده ۸۳.۶۸ درصد از زنان گفته اند که قبل از اعتیادشان به مواد مخدر، سیگار کشیده و یا قلیان مصرف کرده اند.

۳ درصد معتادان زن بیسواد و ۱۷ درصد لیسانسه هستند

بنیانیان در توضیح میزان سواد زنان معتاد گفت: در آمارهای به دست آمده ۳ درصد از زنان معتاد بی سواد مطلق، ۱۵ درصد سواد ابتدایی، ۱۵ درصد راهنمایی، ۴۱ د رصد دیپلمه، ۹ درصد فوق دیپلم، ۱۰ درصد مدرک کارشناسی دارند که این آمار نشان دهنده آن است که اعتیاد دیگر تنها به سراغ افراد بیسواد و ناآگاه نمی رود بلکه اعتیاد تمام آحاد جامعه به ویژه افراد تحصیل کرده را تهدید می کند.

تشکیل اداره کل بانوان ویزه زنان معتاد

وی  همچنین از تشکیل اداره کل بانوان در ستاد مبارزه با مواد مخدر ویژه زنان معتاد و خانواده های آسیب دیده شان  خبر داد و گفت: به دلیل اهمیت موضوع اعتیاد و نقش و جایگاه زن در تربیت فرزندان، تشکیل اداره کل بانوان بسیار ضروری  به نظر می رسید که خوشبختانه این اداره کل در ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال شکل گیری است و ضروری است تا همه دستگاهها و ادارات نیز در ارتباط مستقیم باشند تا بتوان اقدامات قابل توجهی را برای کاهش اعتیاد زنان انجام داد.

کسب لذت و کنجکاوی مهمترین دلایل استفاده از مواد مخدر

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد در کشور وجود دارد، توضیح داد: ۹.۳ درصد از این آمار مربوط به زنان است که مهمترین علل گرایش زنان به مصرف مواد مخدر کسب لذت، کنجکاوی، تفریح، اختلافات روحی روانی، در دسترس بودن مواد مخدر، اصرار دوستان، کاهش علائم بیماری، اختلافات خانوادگی و رفع مشکلات جنسی اعلام شده است.

بنیانیان ادامه داد: هر کدام از این علل نیازمند آسیب شناسی است و باید راهکارهای عملیاتی هر کدام شناسایی شود بنابراین ما در قدم اول اطلاع رسانی و ارائه دانش لازم در ارتباط با مواد مخدر و عواقب استفاده از آن را در دستور کار خود قرار دادیم که در این حوزه نیازمند کمک رسانه ها به ویژه صدا و سیما هستیم.

وی در توضیح عواقب اعتیاد زنان، گفت: عواقب اعتیاد زنان به مراتب بیشتر از مردان است، چرا که زن معتاد مجبور است با ابزار مختلف پول و یا مواد مخدر خود را تهیه کند و گاه در این میان دست به فعالیتهای نامشروع می زند که این خود خطری برای جامعه است. چرا که افزایش روابط نامشروع منجر به افزایش بیماری های مقاربتی و هم برای زن و هم برای مرد می شود. از سوی دیگر این فرد معتاد نمی داند با فرزند آینده خود چگونه رفتار کند و به نوعی ممکن است در تربیت فرزندش دچار انحراف شود و در نهایت نسل آینده کشور به خطر می افتد. حس انتقام از دیگر عواقب اعتیاد زنان است چرا که آنها دائما فکر می کنند قربانی شرایط جامعه ای که در آن زندگی کرده ،شده واند  همواره در صدد گرفتن انتقام از جامعه هستند.

آموزش و اقدامات پیشگیرانه مهمترین برنامه های ما برای کاهش اعتیاد زنان است

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده درباره برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر برای کاهش اعتیاد زنان توضیح داد: یکی از راهکارهای ما اقدامات پیشگیرانه است چرا که فکر می کنیم هزینه و اجرای آن بسیار کمتر از درمان اعتیاد است. در حوزه پیشگیری و درمان تاکید اصلی ما اجتماع ــ محور است؛یعنی از یک سو تلاش می کنیم تا دستگاهها و ارگانهای مختلف را مجبور به ارائه راهکارهای پیشگیرانه کرده و از سوی دیگر مردم را برای جلب مشارکت همسو با برنامه های خود کنیم. به همین دلیل لازم است برنامه های آموزشی مناسبی را مدون کرده و در اختیار اقشار و گروه های مختلف قرار دهیم.

توسعه همکاری با سازمان های مردم نهاد، هنرمندان و علما

وی تصریح کرد: سازمان های غیردولتی به ویژه آنها که دغدغه مباحث فرهنگی و اجتماعی دارند بازوان کمکی ما بوده و ما از حضور آنها در حوزه اعتیاد و درمان استفاده خواهیم کرد ضمن آنکه درصددیم برخی موانع قانونی را در توسعه فعالیتهایشان با رویکرد پیشگیری حل کنیم.

بنیانیان تصریح کرد: پیش بینی ما این است که با همکاری سازمانهای مردم نهاد مرتبط بتوان نشستها و کارگاههای آموزشی مناسبی را برای زنان معتاد به ویژه در روستاها و مناطق محروم برگزار کرده و به گونه ای به آنها بفهمانیم که در صورت ترک اعتیاد نیز راه برگشت آنها به جامعه و زندگی وجود دارد.

مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در امور زنان و خانواده به تعامل با علما و روحانیون، هنرمندان و خیرین اشاره کرد و گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر جلسات مختلفی را با هنرمندان وخیرین برگزار کرده تا از کمک آنها برای کاهش اعتیاد زنان استفاده کند. باید از سوی این اقشار نگاه جامعه به زن معتاد آسیب دیده به عنوان یک فرد قربانی تغییر کند تا آنها نیز امکان بازگشت به جامعه و زندگی را داشته باشند.

وی درباره تعامل ستاد مبارزه با مواد مخدر با معاونت زنان ریاست جمهوری گفت: این معاونت عالی ترین مرجع سیاستگذاری در قوه مجریه در حوزه زنان است و قطعا همراهی آنها با ما نقش تاثیرگذاری در پیشبرد اهداف و برنامه هایمان خواهد داشت. به تازگی نیز جلسه با آنها برگزار شده تا بتوان با تعامل یکدیگر رسیدگی بیشتری به زنان معتاد آسیب دیده شود.

تبلیغ قرص های لاغری در ماهواره از دلایل اعتیاد زنان است

وی با ذکر این نکته که در حال حاضر اعتیاد دیگر طبقه خاصی را نمی شناسد و بسیاری از افراد مرفه جامعه صرفا برای لذت کنجکاوی به سمت اعتیاد می روند، تصریح کرد: همچنین بسیاری از زنان تحت تاثیر تبلیغات ماهواره ای برای لاغری و  یا جوانی پوستشان از داروهای اعتیاد آور استفاده کرده و بسیاری از آنها با این روش معتاد می شوند. این در حالی است که برای هر بیماری و یا مشکلی راه درمانی وجود دارد و به عنوان مثال نمی توان صرفا با استفاده از دارو لاغر شد.

بنیانیان در پایان خطاب به زنان ایرانی گفت: زن نیروی مولد، نگهدار، ظرفیت ساز و رشد دهنده منابع انسانی و رکن خانواده است. لازم است زنان نگاهی دوباره به خود و توانایی هایشان داشته باشند تا بتوانند حضور خود را در عرصه های مختلف پررنگ تر کنند.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
سکه
جدیدترین قیمت‌ها از بازار سکه و ارز
رصد تبلیغات زودهنگام انتخابات در فضای مجازی
رصد تبلیغات زودهنگام انتخابات در فضای مجازی
بوگاتی پلیس دبی
سریع ترین ماشین پلیس جهان
3
جلاد داعش‌: روزانه ۵۰ زن را شلاق می زدم + فیلم
خسرو ارتقایی
اعلام آمادگی سازنده کاخ مروارید برای بازسازی این اثر تاریخی
1
ویدئو؛ ماشین ضد شورش جالب
سران اردن و عربستان
بیانیه ضد ایرانی عربستان و اردن
نوید شمس
دعوت از نابغه پینگ پنگ البرزی به مسابقات هوپس
وزش باد و بارش پراکنده باران طی 2 روز آینده در البرز
وزش باد و بارش پراکنده باران طی ۲ روز آینده در البرز
ترزا می
ترزا می نامه آغاز رسمی روند بریگزیت را امضا کرد
جاده چالوس 7
محدودیت ترافیکی ۱۱ تا ۱۴ فروردین در جاده چالوس اعمال می شود
ترقه‌ای که روی سر کمک داور ترکید
ترقه ای که روی سر کمک داور ترکید + گزارش تصویری
3
متعادل شدن قیمت مرغ/ برخورد با گران فروشان
لحظات وحشت درآتش سوزی هواپیمای مسافربری پرو+ویدئو
لحظات وحشت در آتش سوزی هواپیمای مسافربری پرو + ویدئو
روحی یزدی
رد دخالت شورای نگهبان البرز در تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها
بانک مرکزی
نرخ تورم سال ٩۵ اعلام شد؛ ٩ درصد
قتل 1
قتل مادر ۳۳ ساله به دست فرزندش
3
روابط ایران و روسیه از سطح روابط عادی فراتر رفته است
فرماندار ساوجبلاغ:تبلیغات زودهنگام انتخاباتی درفضای مجازی رصد می شود
تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در فضای مجازی رصد می شود
دستگیری اعضای باند سرقت خودرو درالبرز
دستگیری اعضای باند سرقت خودرو در باغستان کرج