تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۶
کد خبر : 27580
چاپ خبر

نارسايي‌ هاي كليوي را جدي بگيريم

دیابت و فشار خون، دشمنان اصلی کلیه

کلیه

کرج رسا: هر چه زندگی‌ ها مدرن‌ تر می‌شود بیماری‌ های مختلف بیشتری گریبان آدم‌ ها را می‌گیرد؛ بیماری‌ هایی که کیفیت زندگی را به‌ شدت تغییر می‌دهد.

به گزارش کرج رسا، مهم نیست که شما فرد پولداری باشید و بتوانید از پس هزینه‌های بعضا میلیونی این بیماری‌ها بربیایید؛ بعد از ابتلا به این بیماری‌ها قسمتی از وجود شما دیگر مثل سابق کار نمی‌کند. بیماری، روزبه‌روز ارگان‌های دیگرتان را نیز درگیر و در آنها اختلال ایجاد می‌کند، آنها را از کار می‌اندازد و امید به بهبودی را کمتر و کمتر می‌کند. یکی از ارگان‌های حساس بدن کلیه است که با نادیده‌ گرفتن اصول تغذیه، کم‌تحرکی و درمان دیرهنگام بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند آسیب جدی و جبران‌ناپذیر ببیند. وقتی کلیه‌تان نارسا و ناکارآمد شود، نمی‌توانید هر چقدر که دلتان بخواهد نوشیدنی بنوشید یا انواع خوراکی‌های متنوع را بخورید. باید حواستان به زمان دیالیز و ریسک‌های انجام مکرر آن باشد.باید بدانید علم آنقدر پیشرفت نکرده است که بتواند نارسایی کلیه را با چند قرص مداوا کند. آزمایش سالانه قند و فشار خون از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه برای مبتلا نشدن به انواع نارسایی‌های کلیه است. پنجشنبه این هفته روز جهانی کلیه است. به بهانه این روز هم که شده است با هزینه‌ای کم، قند و فشار خون خود را کنترل و از هزینه‌های بسیار زیاد آینده جلوگیری کنید.

برخی بیماری‌ها می‌توانند بر میزان شیوع نارسایی‌های کلیوی تأثیر‌گذار باشند. کلیه عضو حساسی است که با بروز بیماری در اعضای دیگر به‌سرعت تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و کارکردش را از دست می‌دهد. کارکرد کلیه به‌گونه‌ای است که تعادل مواد زائد در بدن را حفظ می‌کند.

دکتر محمد‌رضا نوروزی اورولوژیست و نایب‌رئیس شورای‌عالی سازمان نظام‌پزشکی به همشهری می‌گوید: بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم روی کلیه تأثیر بگذارند. عدم‌کارکرد هر دو کلیه به‌صورت همزمان می‌تواند باعث بیماری نارسایی کلیه به‌صورت حاد و مزمن شود. برخی از بیماری‌ها نیز در خارج کلیه می‌توانند عوارض جبران‌ناپذیری برای کلیه داشته باشد؛ به‌طور مثال گلودرد‌های مزمن و چرکی درصورتی که مداوا نشوند می‌توانند عوارض درازمدت کلیوی برجای بگذارند. برخی بیماری‌های درون کلیه مانند سنگ کلیه یا تومور‌های سرطانی می‌توانند مانع از کارکرد کلیه شوند. برخی بیماری‌های عمومی دیگر مانند بیماری لوپوس که عروق را درگیر می‌کند نیز می‌توانند باعث اختلال عملکرد کلیه شوند.

اما ۲ بیماری زمینه‌ای اصلی، بیشترین تأثیر را بر عملکرد کلیه می‌گذارند؛ دیابت و فشار خون.

دکتر نوروزی درباره علل بروز این دو بیماری می‌گوید: شیوع این بیماری‌ها که ناشی از سبک نادرست زندگی است افزایش یافته. عدم‌فعالیت مناسب و مصرف غذاهای چرب می‌تواند در عملکرد کلیه اختلال ایجاد کند. هر چه زندگی مدرن‌تر می‌شود بیماری‌های افراد نیز همراه با آن حادتر می‌شود. همچنان که این بیماری‌ها شیوع بیشتری می‌یابند اختلالات کلیوی نیز در حال افزایش هستند؛ در نتیجه نارسایی‌های کلیه نیز بیشتر می‌شود.

تـشخــیـص‌هــای دیررس بیماری‌ها می‌تواند احتمال بروز بیماری نارسایی کلیه را بیشتر کند به همین دلیل نشانه‌های بیماری کلیوی را باید زود ببینیم. از توجه به نشانه‌هایی مانند دیابت و فشار خون که اصلی‌ترین نشانه‌ها برای بسیاری از بیماری‌ها هستند شروع کنید تا به نشانه‌هایی مانند کاهش حجم ادرار، ورم اندام‌های بدن، وجود کراتنین و اوره در خون توجه ویژه کنید.

نارسایی کلیه در اکثر موارد بیماری مزمنی است و شدت گسترش آن را درصورت داشتن رژیم‌های غذایی، دارودرمانی و کنترل مدت فشار خون و قند خون می‌توان کند کرد. به گفته دکتر نوروزی وقتی نارسایی کلیه رخ بدهد و با علائمی مانند ورم بدن بروز کند، در بیشتر مواقع متأسفانه کار بدن به مصرف انواع داروها و دیالیز می‌کشد. این وضعیت به‌معنای آن است که کارکرد کلیه دیگر تکافوی دفع سموم بدن را نمی‌دهد.

به اعتقاد این اورولوژیست رشد شیوع دیالیز در کشور سریع‌تر از رشد خرید و تجهیز بیمارستان‌ها به دستگاه‌های دیالیز است. این در حالی است که بهترین روش برای درمان بیماری نارسایی کلیه عمل پیوند کلیه است و آن هم روند مطلوبی ندارد.

این بیماران اگر مراحل پیوند را نیز انجام دهند اگرچه سال‌های سال زندگی خواهند کرد ولی با عوارض مختلف روبه‌رو خواهند بود. از مهم‌ترین آنها عوارض قلبی و عروقی است که در این بیماران سرعت بروز آن بسیار بیشتر از افراد عادی است.

دکتر گتمیری، فوق‌تخصص نفرولوژی در پاسخ به این سوال که امید به زندگی در افراد مبتلا به نارسایی کلیه نسبت به افراد عادی چه تفاوت‌هایی دارد؟ می‌گوید: امید به زندگی این افراد کمتر از افراد عادی است آن هم به‌دلیل عوارض جانبی داشتن بیماری کلیوی. کسی که دیالیز انجام می‌دهد مجبور است داروهای متعددی مصرف کند که همان داروها خود عوارض جانبی بسیاری دارد. همچنین فیلتر‌هایی که برای تصفیه خون بیماران استفاده می‌شود می‌تواند فسفر خون یا حتی مواد مفید خوراکی‌ها را در بدن این افراد زیاد و کم کند؛ در نتیجه آنها معمولا با شرایطی مثل سوء‌تغذیه و عوارض ناشی از آن به‌سرمی‌برند.

از آنجا که بیماران مبتلا به نارسایی کلیه هفته‌ای ۳بار عموما در مراکز بیمارستانی باید فرایند دیالیز را انجام ‌دهند احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی در این افراد بسیار زیاد است. حتی اگر فرد بیمار، پیوند کلیه نیز انجام داده باشد همیشه باید داروهای کاهش‌دهنده سیستم دفاعی بدن مصرف کند. در نتیجه این فرد همیشه در معرض ابتلا به انواع بیماری‌هاست. در برخی موارد امید به زندگی برخی از بیماران مبتلا به انواع سرطان‌ها، به‌دلیل پیشرفت‌های علمی صورت گرفته در حوزه درمان، بیشتر از بیمارانی است که نارسایی کلیه دارند. فقط ۳-۲ سرطان مانند ریه، تخمدان و پروستات است که مرگ‌ومیرش بیشتر از نارسایی کلیه است.

از آنجایی که سرانه سلامت کشور نسبت به بسیاری از کشور‌ها پایین‌تر است؛ بنابراین هزینه‌هایی مانند هزینه دارو به اقتصاد خانوار تحمیل می‌شود. در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه از آنجا که فرد توانایی و قدرت تولید و درآمد‌زایی خود را از دست می‌دهد، هزینه درمان و کنترل بیماری بسیار بیشتر به چشم می‌آید. این متخصص نفرولوژی در گفت‌وگو با همشهری در مورد هزینه‌های درمانی این افراد و حمایت‌های بیمه‌ای می‌گوید: فرد بیمار باید هفته‌ای ۳جلسه ۳تا ۴ساعته برای دیالیز وقت بگذارد. اگر هزینه رفت‌وآمد را هم حساب کنیم رقم بسیار بالایی خواهد شد. این در حالی است که بستری شدن این افراد در بیمارستان به دلایل غیرکلیوی مانند عفونت‌های ریوی ۹برابر افراد عادی است.

کسانی که نارسایی کلیوی دارند جزو بیماران خاص به‌حساب می‌آیند؛ بنابراین بخشی از هزینه‌های درمان آنها مانند دیالیز رایگان است. آنها باید بخش فرانشیز داروها را پرداخت کنند. البته شرکت‌های بیمه درصدی از هزینه ارزان‌ترین داروی ایرانی را پرداخت می‌کنند. در نتیجه آنها مجبورند رقم‌های بالایی برای داروهای خود به‌عنوان حق فرانشیز پرداخت کنند.

دکتر گتمیری در این‌باره می‌گوید: البته بیماران کلیوی در برخی موارد مجبورند داروهای مضاعفی مصرف کنند که قیمت آنها کم نیست. عمل پیوند کلیه برای نخستین بار رایگان است ولی برای دفعات بعد بیماران باید هزینه‌ها را پرداخت کنند. حمایت‌های بیمه‌ای باعث شده دارویی که هر عدد آن ۶۰ الی ۷۰هزار تومان بوده با بیمه ۶ الی ۷هزار تومان شود. البته بیمه محدودیت‌های خاص خود را دارد؛ چرا که حداکثر ۲ماه این دارو را در اختیار بیماران می‌گذارد. درحالی‌که بعضی وقت‌ها بیماران به دلایل علمی و پزشکی مجبورند تعداد بیشتری از این دارو مصرف کنند. در برخی موارد پیوند، اگر شرایط به‌صورت عادی پیش نرود فرد بیمار مجبور است داروهای پیشرفته‌تری مصرف کند. این داروها در بیشتر موارد حمایت‌های بیمه‌ای کاملی ندارند. با وجود حمایت‌های بیمه‌ای، بیماران مجبورند به‌طور مثال برای خرید یک قلم دارو حدود ۴۰۰هزار تومان هزینه کنند. درحالی‌که این بیماران به‌صورت عادی مجبورند حدود ۱۵قلم دارو به صورت همزمان مصرف کنند.

پرهزینه‌‌ترین بیماران خاص در کشور، بیماران کلیوی هستند. به اعتقاد دکتر گتمیری ایران جزو معدود کشور‌هایی است که بخشی از هزینه‌های درمان بیماران کلیوی را پرداخت می‌کند. البته بیماری کلیوی به‌دلیل ناکارآمد کردن فرد بیمار بار اقتصادی و عاطفی بالایی خواهد داشت.طی ۲ دهه اخیر در کشور انگلستان اقدامات فرهنگسازی در زمینه تغذیه، بهداشت خانواده و سلامت به‌گونه‌ای بوده است که بیماری‌های نارسایی کلیه کاهش چشمگیری یافته و به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده است.

داریوش آرمان، دبیر هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماری‌های کلیوی به همشهری می‌گوید: متأسفانه به‌دلیل اینکه فرهنگ پیشگیری در کشور ما به شکل شایسته وجود ندارد، مردم آزمایش‌های سالانه را انجام نمی‌دهند. همچنان رفتن به فست‌فود‌فروشی‌ها مد و باعث افتخار است. غذاهای پرنمک، شیرین و چرب متداول‌تر شده است، بیشتر مردم کم تحرک‌اند و افراد زودتر از موعد مورد انتظار به بیماری‌های کلیوی دچار می‌شوند.

وی در باره اهمیت پیشگیری می‌گوید: انواع بیمه‌های درمانی در کشور سالانه هزینه‌های گزافی را صرف پوشش دادن خدمات درمان بیماران کلیوی می‌کنند. به‌نظر می‌رسد اگر این بیمه‌ها یک‌ده‌هزارم این هزینه را صرف مسئله‌پیشگیری از بروز بیماری‌های کلیوی کنند، علاوه بر اینکه سود کلانی نصیب خود می‌کنند، می‌توانند سود فراوانی نصیب مملکت و سلامت افراد جامعه کنند. با هزینه‌های فعلی یک بیمار دیالیزی دست‌کم هر بار دیالیزش برای بیمه حدود ۲۰۰هزار تومان هزینه دارد. این رقم به جز هزینه‌هایی است که بیمه‌ها برای داروی بیماران پرداخت می‌کنند. بنابراین هر چقدر تعداد بیماران کمتر باشد، به نفع سازمان‌های بیمه‌ای است.

او معتقد است که برخی از مردم باور نمی‌کنند که امکان دارد جوان ۲۵ساله با فشار خون بالای ۱۷و قند خون بالای ۴۰۰بدون اینکه متوجه بیماری‌های زمینه‌ای خود باشد به یک بیمار دیالیزی تبدیل شود.البته او به مردم امیدواری می‌دهد که امروز امکاناتی در کشور داریم که به راحتی با چند آزمایش ساده و ارزان می‌توانیم روند بیماری‌کلیوی را در فرد تشخیص بدهیم.

زندگی با دستگاه‌ های مستهلک

براساس آمار انجمن حمایت از بیماران کلیوی به ازای هر ۵/۵بیمار مبتلا به نارسایی کلیه یک دستگاه دیالیز در کشور وجود دارد اما استاندارد جهانی هر ۴نفر است. در حال حاضر ۴هزار و ۲۰۰دستگاه فعال دیالیز در کشور وجود دارد که ۱۰درصد آنها مستهلک شده است. براساس برآورد‌های ما حدود ۱۵۰۰دستگاه مورد نیاز است. به گفته داریوش آرمان، دبیر هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی از هر دستگاه دیالیز به‌طور متوسط ۵الی ۷سال استفاده می‌شود ولی متأسفانه در کشور دستگاه‌هایی داریم که بیش از ۲۵سال استفاده شده است. در برخی از استان‌ها مانند البرز تعداد دستگاه‌های دیالیز کمتر از نیاز بیماران است در نتیجه آنها مجبورند هفته‌ای ۳بار به تهران بیایند و هزینه زیادی بابت کرایه رفت‌وآمد پرداخت کنند. این در حالی است که کیفیت پایین این دستگاه‌ها باعث افت و افزایش فشار خون و درد در هنگام دیالیز می‌شود.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
قهرمانی بانوان البرز در مسابقات کاراته کشور
قهرمانی بانوان البرز در مسابقات کاراته کشور
آب سد طالقان باید تا 17 مرداد به هشتگرد برسد
آب سد طالقان باید تا ۱۷ مرداد به هشتگرد برسد
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، سیاهدانه یا شُونِیز گیاهی است علفی از تیره شقیقیها، گیاه بسیار زیبایی که در دشتها و باغها می‌روید.

دانه آن سیاه و خوشبو است که به فارسی سیاهدانه، سیاه تخمه و به گویش تاتی، سیاه‌تومه و به عربی الحَبَّة‌السَّوداء نامیده می‌شود و کاربردهای طبی فراوانی دارد؛ در گذشته به عنوان "مصلح" به پنیر اضافه می‌شد تا مانند "گردو" آثار سوء پنیر را بکاهد همچنین مانند کنجد روی نان استفاده می‌شد.

از تخم سیاهدانه به‌صورت خام می‌توان استفاده کرد اما روغن آن که دارای مزاج گرم است، کاربردهای درمانی متعددی دارد؛ از ترکیب روغن آن با عسل و چیزهای دیگر نیز می‌توان داروهایی ساخت همچنین سیاه‌دانه آسیا‌شده (یک واحد) با عسل (دو واحد) و نیز ترکیب این دو با چیزهای دیگر نیز می‌توان داروهاز دیگری ساخت.

خواص درمانی سیاه‌دانه

تخم این گیاه، برای درمان بسیاری از بیماریها موثر است؛ این گیاه نزد اهل بیت(ع) در دسترس بوده و روایات متعددی از آن بزرگوراران در توصیه به مصرف آن برای درمان بیماریها در دست است از جمله از امام جعفرصادق(ع) روایت شده که «اگر درمان مرضی را ندانستید، از سیاهدانه و عسل استفاده کنید» به‌ویژه ترکیب کوبیده سیاهدانه و عسل، در قالب دارویی خوراکی یا مالشی، برای بسیاری از بیماریهای عفونی و کوفتگیها مفید است همچنین جویدن روزانه یک قاشق مرباخوری سیاهدانه، فشار خون بالای 18 را هم به حالت طبیعی، پایین می‌آورد.

پیامبر بزرگوار اسلام (ص) درباره سیاهدانه می‌فرمایند: «الحبّة السّوداء شفاء لکلّ داء» سیاه‌دانه دارویی مؤثر در برابر هر بیماری است.

محقّقان و دانشمندان علوم حدیثی در تفسیر و برداشت از این حدیث به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ برخی می‌گویند: پیامبر واقعیّت را بیان فرمود و پزشکان هنوز به واقعیت نرسیده‌اند، گروهی دیگر برآنند این حدیث جای تردید دارد زیرا بسیاری از ما به خوردن سیاه‌دانه روی آورده‌ایم اما از هر بیماری نجات پیدا نکرده‌ایم؛ در این راستا گروهی از پزشکان از دریچه تمسخر و استهزا به حدیث مذکور نگریسته که بر حسب این حدیث باید بیمارستانها و مراکز درمانی را مسدود کنیم.

دکتر احمد قاضی از پزشکانی که جامعه ی پزشکی امریکا در برابر نظریات او سر تعظیم فرود می‌آورد، با تحقیقاتی که بر روی سیاه‌دانه به انجام رسانید، می‌گوید: بدون شک سیاه‌دانه در تقویت و استحکام‌بخشی به سیستم دفاعی بدن مؤثر است، چه خداوند در بدنهای ما دستگاهی برای دفاع در برابر میکروبها قرار داد که کارکرد آن از بین بردن و قلع و قمع میکروبهای مهاجم است.

اگر بخواهیم بیشتر به توضیح این مطلب بپردازیم، باید بگوییم در بدن هر یک از ما دو نوع از سربازان پیکار نهفته است:

سلّولهایی که در خون وجود دارند (همان گلبولهای سفید) که کار آنان خوردن میکروبها و عوامل بیماری‌زای خارجی است، در کل، عمل بیگانه‌خواری دارند.

سلولهایی که با ایجاد پادتن سعی می‌کنند بدن از بیماری محفوظ و مصون بماند.

احمد قاضی در این زمینه می‌گوید: برای اینکه اثرات سیاه‌دانه را بیابم اینگونه عمل کردم: به تعدادی از افراد تحت آزمایش، مقداری سیاه‌دانه خوراندم، بعد از مدتی دریافتم که از طریق سیاه‌دانه، درمان شده بودند در مقایسه با افرادی که از داروهای مشابه استفاده کردند؛ قدرت کشندگی و پادتن‌سازی گلبولها 72 درصد بود که بیانگر عالی بودن آزمایش است.

در مرحله بعدی آزمایش، علاوه بر سیاه‌دانه از شیر و عسل نیز بهره جستیم در پایان متوجه شدیم پادتن‌سازی و بیگانه‌خواری سلّولها (گلبول ها) افزایش یافته است.

همچنان که می‌دانیم پزشکان بر این عقیده‌اند که بهترین راه مقابله با بیماریهایی چون سرطان و ایدز، تقویت سیستم دفاعی بدن است زیرا میکروبها در این نوع از بیماریها به سیستم دفاعی بدن حمله‌ور می‌شوند و عملکرد سیاه‌دانه، تقویت همین سیستم است.

نکته جالب اینکه در حدیث «الحبّة السّوداء شفاء لکلّ داء» کلمه «شفاء» را به صورت نکره (ناشناس) آورده است نه معرفه و اگر پیامبر آن را با «ال» معرفه می‌ساخت می‌گفتیم سیاه‌دانه ، بیماریها را به کلّی از بین می‌برد.

درباره هر یک از امراض و کاربردهای سیاهدانه در آنها باید جداگانه سخن گفت.
گیاهی که پیامبر (ص) آن را درمانی برای هر بیماری معرفی کردند
کنکور 1
اعلام نتایج اولیه کنکور تا نیمه مرداد
برخورد پلیس با نمادهای موادمخدر روی البسه و خودروها
برخورد پلیس با نمادهای موادمخدر روی البسه و خودروها
وزش باد و گردو خاک پیش بینی هواشناسی برای 2 روز آینده البرز
وزش باد و گرد و خاک پیش بینی هواشناسی برای ۲ روز آینده البرز
قطع موقت گاز در بخشی از شهرستان های نظرآباد و ساوجبلاغ
قطع موقت گاز در بخشی از شهرستان های نظرآباد و ساوجبلاغ
درخشش البرزی ها در مسابقات تنیس روی میز کشور
درخشش البرزی ها در مسابقات تنیس روی میز کشور
علی خیلدار
خیلدار: مجوز برگزاری کنسرت در کرج صادر نشده است
سردار سلیمانی محبوب ترین شخصیت در ایران
سردار سلیمانی محبوب ترین شخصیت در ایران
0
گاو ایتالیایی در تهران + عکس
Pavel Durov
آخرین جزئیات انتقال سرورهای تحویل محتوای تلگرام به ایران
1
امداد رسانی به ۵۳ حادثه دیده توسط هلال احمر البرز در هفته گذشته
هل دادن خودرو زندان توسط زندانیان! (فیلم)
هل دادن خودرو زندان توسط زندانیان + فیلم
پژو 2008
قیمت پژو ۲۰۰۸ باید حتما اصلاح شود
اطلاعیه دفتر معاون کل نهاد ریاست جمهوری درباره گمانه‌نی‌پیرامون کابینه دوازدهم
اطلاعیه دفتر معاون کل نهاد ریاست جمهوری درباره گمانه‌نی‌پیرامون کابینه دوازدهم
1
شگرد عجیب کلاهبرداری از رانندگان آژانس در کرج
636342389475469359.jpg
چهار کمپانی بزرگ حوزه تکنولوژی برای مبارزه با تروریسم متحد می‌شوند
636087700978836590.jpg
پایان ریاست مشحون بر فدراسیون بسکتبال / چه کسی سرپرست می شود؟
636369207105628409.jpg
مبارزه علی‌اکبری با «غارتگر» آمریکایی/کری خوانی عجیب دو مبارز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی