تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۶
کد خبر : 27580
چاپ خبر

نارسايي‌ هاي كليوي را جدي بگيريم

دیابت و فشار خون، دشمنان اصلی کلیه

کلیه

کرج رسا: هر چه زندگی‌ ها مدرن‌ تر می‌شود بیماری‌ های مختلف بیشتری گریبان آدم‌ ها را می‌گیرد؛ بیماری‌ هایی که کیفیت زندگی را به‌ شدت تغییر می‌دهد.

به گزارش کرج رسا، مهم نیست که شما فرد پولداری باشید و بتوانید از پس هزینه‌های بعضا میلیونی این بیماری‌ها بربیایید؛ بعد از ابتلا به این بیماری‌ها قسمتی از وجود شما دیگر مثل سابق کار نمی‌کند. بیماری، روزبه‌روز ارگان‌های دیگرتان را نیز درگیر و در آنها اختلال ایجاد می‌کند، آنها را از کار می‌اندازد و امید به بهبودی را کمتر و کمتر می‌کند. یکی از ارگان‌های حساس بدن کلیه است که با نادیده‌ گرفتن اصول تغذیه، کم‌تحرکی و درمان دیرهنگام بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند آسیب جدی و جبران‌ناپذیر ببیند. وقتی کلیه‌تان نارسا و ناکارآمد شود، نمی‌توانید هر چقدر که دلتان بخواهد نوشیدنی بنوشید یا انواع خوراکی‌های متنوع را بخورید. باید حواستان به زمان دیالیز و ریسک‌های انجام مکرر آن باشد.باید بدانید علم آنقدر پیشرفت نکرده است که بتواند نارسایی کلیه را با چند قرص مداوا کند. آزمایش سالانه قند و فشار خون از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه برای مبتلا نشدن به انواع نارسایی‌های کلیه است. پنجشنبه این هفته روز جهانی کلیه است. به بهانه این روز هم که شده است با هزینه‌ای کم، قند و فشار خون خود را کنترل و از هزینه‌های بسیار زیاد آینده جلوگیری کنید.

برخی بیماری‌ها می‌توانند بر میزان شیوع نارسایی‌های کلیوی تأثیر‌گذار باشند. کلیه عضو حساسی است که با بروز بیماری در اعضای دیگر به‌سرعت تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و کارکردش را از دست می‌دهد. کارکرد کلیه به‌گونه‌ای است که تعادل مواد زائد در بدن را حفظ می‌کند.

دکتر محمد‌رضا نوروزی اورولوژیست و نایب‌رئیس شورای‌عالی سازمان نظام‌پزشکی به همشهری می‌گوید: بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم روی کلیه تأثیر بگذارند. عدم‌کارکرد هر دو کلیه به‌صورت همزمان می‌تواند باعث بیماری نارسایی کلیه به‌صورت حاد و مزمن شود. برخی از بیماری‌ها نیز در خارج کلیه می‌توانند عوارض جبران‌ناپذیری برای کلیه داشته باشد؛ به‌طور مثال گلودرد‌های مزمن و چرکی درصورتی که مداوا نشوند می‌توانند عوارض درازمدت کلیوی برجای بگذارند. برخی بیماری‌های درون کلیه مانند سنگ کلیه یا تومور‌های سرطانی می‌توانند مانع از کارکرد کلیه شوند. برخی بیماری‌های عمومی دیگر مانند بیماری لوپوس که عروق را درگیر می‌کند نیز می‌توانند باعث اختلال عملکرد کلیه شوند.

اما ۲ بیماری زمینه‌ای اصلی، بیشترین تأثیر را بر عملکرد کلیه می‌گذارند؛ دیابت و فشار خون.

دکتر نوروزی درباره علل بروز این دو بیماری می‌گوید: شیوع این بیماری‌ها که ناشی از سبک نادرست زندگی است افزایش یافته. عدم‌فعالیت مناسب و مصرف غذاهای چرب می‌تواند در عملکرد کلیه اختلال ایجاد کند. هر چه زندگی مدرن‌تر می‌شود بیماری‌های افراد نیز همراه با آن حادتر می‌شود. همچنان که این بیماری‌ها شیوع بیشتری می‌یابند اختلالات کلیوی نیز در حال افزایش هستند؛ در نتیجه نارسایی‌های کلیه نیز بیشتر می‌شود.

تـشخــیـص‌هــای دیررس بیماری‌ها می‌تواند احتمال بروز بیماری نارسایی کلیه را بیشتر کند به همین دلیل نشانه‌های بیماری کلیوی را باید زود ببینیم. از توجه به نشانه‌هایی مانند دیابت و فشار خون که اصلی‌ترین نشانه‌ها برای بسیاری از بیماری‌ها هستند شروع کنید تا به نشانه‌هایی مانند کاهش حجم ادرار، ورم اندام‌های بدن، وجود کراتنین و اوره در خون توجه ویژه کنید.

نارسایی کلیه در اکثر موارد بیماری مزمنی است و شدت گسترش آن را درصورت داشتن رژیم‌های غذایی، دارودرمانی و کنترل مدت فشار خون و قند خون می‌توان کند کرد. به گفته دکتر نوروزی وقتی نارسایی کلیه رخ بدهد و با علائمی مانند ورم بدن بروز کند، در بیشتر مواقع متأسفانه کار بدن به مصرف انواع داروها و دیالیز می‌کشد. این وضعیت به‌معنای آن است که کارکرد کلیه دیگر تکافوی دفع سموم بدن را نمی‌دهد.

به اعتقاد این اورولوژیست رشد شیوع دیالیز در کشور سریع‌تر از رشد خرید و تجهیز بیمارستان‌ها به دستگاه‌های دیالیز است. این در حالی است که بهترین روش برای درمان بیماری نارسایی کلیه عمل پیوند کلیه است و آن هم روند مطلوبی ندارد.

این بیماران اگر مراحل پیوند را نیز انجام دهند اگرچه سال‌های سال زندگی خواهند کرد ولی با عوارض مختلف روبه‌رو خواهند بود. از مهم‌ترین آنها عوارض قلبی و عروقی است که در این بیماران سرعت بروز آن بسیار بیشتر از افراد عادی است.

دکتر گتمیری، فوق‌تخصص نفرولوژی در پاسخ به این سوال که امید به زندگی در افراد مبتلا به نارسایی کلیه نسبت به افراد عادی چه تفاوت‌هایی دارد؟ می‌گوید: امید به زندگی این افراد کمتر از افراد عادی است آن هم به‌دلیل عوارض جانبی داشتن بیماری کلیوی. کسی که دیالیز انجام می‌دهد مجبور است داروهای متعددی مصرف کند که همان داروها خود عوارض جانبی بسیاری دارد. همچنین فیلتر‌هایی که برای تصفیه خون بیماران استفاده می‌شود می‌تواند فسفر خون یا حتی مواد مفید خوراکی‌ها را در بدن این افراد زیاد و کم کند؛ در نتیجه آنها معمولا با شرایطی مثل سوء‌تغذیه و عوارض ناشی از آن به‌سرمی‌برند.

از آنجا که بیماران مبتلا به نارسایی کلیه هفته‌ای ۳بار عموما در مراکز بیمارستانی باید فرایند دیالیز را انجام ‌دهند احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی در این افراد بسیار زیاد است. حتی اگر فرد بیمار، پیوند کلیه نیز انجام داده باشد همیشه باید داروهای کاهش‌دهنده سیستم دفاعی بدن مصرف کند. در نتیجه این فرد همیشه در معرض ابتلا به انواع بیماری‌هاست. در برخی موارد امید به زندگی برخی از بیماران مبتلا به انواع سرطان‌ها، به‌دلیل پیشرفت‌های علمی صورت گرفته در حوزه درمان، بیشتر از بیمارانی است که نارسایی کلیه دارند. فقط ۳-۲ سرطان مانند ریه، تخمدان و پروستات است که مرگ‌ومیرش بیشتر از نارسایی کلیه است.

از آنجایی که سرانه سلامت کشور نسبت به بسیاری از کشور‌ها پایین‌تر است؛ بنابراین هزینه‌هایی مانند هزینه دارو به اقتصاد خانوار تحمیل می‌شود. در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه از آنجا که فرد توانایی و قدرت تولید و درآمد‌زایی خود را از دست می‌دهد، هزینه درمان و کنترل بیماری بسیار بیشتر به چشم می‌آید. این متخصص نفرولوژی در گفت‌وگو با همشهری در مورد هزینه‌های درمانی این افراد و حمایت‌های بیمه‌ای می‌گوید: فرد بیمار باید هفته‌ای ۳جلسه ۳تا ۴ساعته برای دیالیز وقت بگذارد. اگر هزینه رفت‌وآمد را هم حساب کنیم رقم بسیار بالایی خواهد شد. این در حالی است که بستری شدن این افراد در بیمارستان به دلایل غیرکلیوی مانند عفونت‌های ریوی ۹برابر افراد عادی است.

کسانی که نارسایی کلیوی دارند جزو بیماران خاص به‌حساب می‌آیند؛ بنابراین بخشی از هزینه‌های درمان آنها مانند دیالیز رایگان است. آنها باید بخش فرانشیز داروها را پرداخت کنند. البته شرکت‌های بیمه درصدی از هزینه ارزان‌ترین داروی ایرانی را پرداخت می‌کنند. در نتیجه آنها مجبورند رقم‌های بالایی برای داروهای خود به‌عنوان حق فرانشیز پرداخت کنند.

دکتر گتمیری در این‌باره می‌گوید: البته بیماران کلیوی در برخی موارد مجبورند داروهای مضاعفی مصرف کنند که قیمت آنها کم نیست. عمل پیوند کلیه برای نخستین بار رایگان است ولی برای دفعات بعد بیماران باید هزینه‌ها را پرداخت کنند. حمایت‌های بیمه‌ای باعث شده دارویی که هر عدد آن ۶۰ الی ۷۰هزار تومان بوده با بیمه ۶ الی ۷هزار تومان شود. البته بیمه محدودیت‌های خاص خود را دارد؛ چرا که حداکثر ۲ماه این دارو را در اختیار بیماران می‌گذارد. درحالی‌که بعضی وقت‌ها بیماران به دلایل علمی و پزشکی مجبورند تعداد بیشتری از این دارو مصرف کنند. در برخی موارد پیوند، اگر شرایط به‌صورت عادی پیش نرود فرد بیمار مجبور است داروهای پیشرفته‌تری مصرف کند. این داروها در بیشتر موارد حمایت‌های بیمه‌ای کاملی ندارند. با وجود حمایت‌های بیمه‌ای، بیماران مجبورند به‌طور مثال برای خرید یک قلم دارو حدود ۴۰۰هزار تومان هزینه کنند. درحالی‌که این بیماران به‌صورت عادی مجبورند حدود ۱۵قلم دارو به صورت همزمان مصرف کنند.

پرهزینه‌‌ترین بیماران خاص در کشور، بیماران کلیوی هستند. به اعتقاد دکتر گتمیری ایران جزو معدود کشور‌هایی است که بخشی از هزینه‌های درمان بیماران کلیوی را پرداخت می‌کند. البته بیماری کلیوی به‌دلیل ناکارآمد کردن فرد بیمار بار اقتصادی و عاطفی بالایی خواهد داشت.طی ۲ دهه اخیر در کشور انگلستان اقدامات فرهنگسازی در زمینه تغذیه، بهداشت خانواده و سلامت به‌گونه‌ای بوده است که بیماری‌های نارسایی کلیه کاهش چشمگیری یافته و به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده است.

داریوش آرمان، دبیر هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماری‌های کلیوی به همشهری می‌گوید: متأسفانه به‌دلیل اینکه فرهنگ پیشگیری در کشور ما به شکل شایسته وجود ندارد، مردم آزمایش‌های سالانه را انجام نمی‌دهند. همچنان رفتن به فست‌فود‌فروشی‌ها مد و باعث افتخار است. غذاهای پرنمک، شیرین و چرب متداول‌تر شده است، بیشتر مردم کم تحرک‌اند و افراد زودتر از موعد مورد انتظار به بیماری‌های کلیوی دچار می‌شوند.

وی در باره اهمیت پیشگیری می‌گوید: انواع بیمه‌های درمانی در کشور سالانه هزینه‌های گزافی را صرف پوشش دادن خدمات درمان بیماران کلیوی می‌کنند. به‌نظر می‌رسد اگر این بیمه‌ها یک‌ده‌هزارم این هزینه را صرف مسئله‌پیشگیری از بروز بیماری‌های کلیوی کنند، علاوه بر اینکه سود کلانی نصیب خود می‌کنند، می‌توانند سود فراوانی نصیب مملکت و سلامت افراد جامعه کنند. با هزینه‌های فعلی یک بیمار دیالیزی دست‌کم هر بار دیالیزش برای بیمه حدود ۲۰۰هزار تومان هزینه دارد. این رقم به جز هزینه‌هایی است که بیمه‌ها برای داروی بیماران پرداخت می‌کنند. بنابراین هر چقدر تعداد بیماران کمتر باشد، به نفع سازمان‌های بیمه‌ای است.

او معتقد است که برخی از مردم باور نمی‌کنند که امکان دارد جوان ۲۵ساله با فشار خون بالای ۱۷و قند خون بالای ۴۰۰بدون اینکه متوجه بیماری‌های زمینه‌ای خود باشد به یک بیمار دیالیزی تبدیل شود.البته او به مردم امیدواری می‌دهد که امروز امکاناتی در کشور داریم که به راحتی با چند آزمایش ساده و ارزان می‌توانیم روند بیماری‌کلیوی را در فرد تشخیص بدهیم.

زندگی با دستگاه‌ های مستهلک

براساس آمار انجمن حمایت از بیماران کلیوی به ازای هر ۵/۵بیمار مبتلا به نارسایی کلیه یک دستگاه دیالیز در کشور وجود دارد اما استاندارد جهانی هر ۴نفر است. در حال حاضر ۴هزار و ۲۰۰دستگاه فعال دیالیز در کشور وجود دارد که ۱۰درصد آنها مستهلک شده است. براساس برآورد‌های ما حدود ۱۵۰۰دستگاه مورد نیاز است. به گفته داریوش آرمان، دبیر هیأت مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی از هر دستگاه دیالیز به‌طور متوسط ۵الی ۷سال استفاده می‌شود ولی متأسفانه در کشور دستگاه‌هایی داریم که بیش از ۲۵سال استفاده شده است. در برخی از استان‌ها مانند البرز تعداد دستگاه‌های دیالیز کمتر از نیاز بیماران است در نتیجه آنها مجبورند هفته‌ای ۳بار به تهران بیایند و هزینه زیادی بابت کرایه رفت‌وآمد پرداخت کنند. این در حالی است که کیفیت پایین این دستگاه‌ها باعث افت و افزایش فشار خون و درد در هنگام دیالیز می‌شود.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
57538191
افزایش قیمت مسکن قابل پیش بینی بود
پول 8
حذف ۸ دهک از دریافت یارانه و افزایش یارانه مستمندان
636308005722581338
ماموران ما سلاح جنگی نداشتند/ ماجرای کشته سازی ها مشکوک است
آیا اپل باعث کاهش سرعت آیپد‌های قدیمی هم شده است؟‌ + عکس
آیا اپل باعث کاهش سرعت آیپد‌های قدیمی هم شده است؟‌ + عکس
دلیل فوت دختر دروازه بان فوتبال ایران چه بود؟
دلیل فوت دختر دروازه بان فوتبال ایران چه بود؟
میوه با پوست یا بدون پوست؛ کدام بهتر است؟
میوه با پوست یا بدون پوست؛ کدام بهتر است؟
خودروی برقی با نمایشگرهای واقعیت مجازی از راه رسید
خودروی برقی با نمایشگرهای حقیقیت مجازی از راه رسید
عبور از ایستگاه تشنج ...
عبور از ایستگاه تشنج …
ال جی، سامسونگ یا هواوی؛ برند بعدی مشمول طرح رجیستری؛ گوشی‌های دست دوم هم ثبت می‌شوند
ال جی، سامسونگ یا هواوی؛ برند بعدی مشمول طرح رجیستری؛ گوشی‌های دست دوم هم ثبت می‌شوند
کف قیمت ماهانه اینترنت کاهش یافت/ اصلاح تعرفه جدید اینترنت خانگی + جدول قیمت
کف قیمت ماهانه اینترنت کاهش یافت/ اصلاح تعرفه جدید اینترنت خانگی + جدول قیمت
یائسگی مردان
یائسگی مردان
چرا همیشه خسته‌ام!
چرا همیشه خسته‌ام؟
عتیقه ژاپنی در پایتخت +عکس
عتیقه ژاپنی در پایتخت + عکس
رندری از موتو ای ۵ ، اولین موبایل موتورولا با حسگر اثر انگشت در پنل پشتی منتشر شد
رندری از موتو ای ۵، اولین موبایل موتورولا با حسگر اثر انگشت در پنل پشتی منتشر شد
اطلاعیه فدراسیون فوتبال در خصوص درگیری مربی تیم ملی
اطلاعیه فدراسیون فوتبال در خصوص درگیری مربی تیم ملی
ژله و پاستیل اثری بر استحکام استخوان‎ها دارد؟
ژله و پاستیل اثری بر استحکام استخوان‎ها دارد؟
اسرار دیوانه ترین لامبورگینی دنیا +عکس
اسرار دیوانه ترین لامبورگینی دنیا +عکس
با گوشی HTC U11 EYEs بیشتر آشنا شوید؛ محصولی برای عاشقان سلفی + عکس
با گوشی HTC U11 EYEs بیشتر آشنا شوید؛ محصولی برای عاشقان سلفی + عکس
دردهایی که در کمین پشت میز نشینان است!
ترفندهای شگفت انگیز برای لاغری پشت میزنشین ها
خوردن رتیل ، عقرب، ماهی و عنکبوت زنده و خام برای کری خوانی! +عکس
خوردن رتیل ، عقرب، ماهی و عنکبوت زنده و خام برای کری خوانی! +عکس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا