تارخ انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۷:۵۱
کد خبر : 22969
چاپ خبر
بازدیدها: 819

در نشست با وزیر، معاونان و مدیران وزارت نفت

رئیس‌ جمهور: باید با ویژه‌ خواری و فساد مبارزه شود/ بیت‌ المال باید به خزانه بازگردد

حسن روحانی29

کرج رسا: رئیس‌ جمهور با اشاره به اهمیت مسأله انرژی به عنوان یکی از مؤلفه‌ های قدرت ملی در تعامل با دنیا، بر ضرورت تلاش همه مسئولان و مدیران نفت و گاز کشور و تربیت و استفاده از نیروی انسانی متخصص در راستای توسعه و بهره‌ برداری از ظرفیت‌ های موجود در کشور تأکید کرد.

 به گزارش کرج رسا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) پس از دیدار سرزده از وزارت نفت، در جلسه‌ای با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت نفت با تقدیر از تلاش‌های دلسوزانه همه کسانی که در مقاطع مختلف برای حرکت و استقلال در صنعت نفت، اقدامات مهمی انجام داده‌اند، به طور ویژه از همه کسانی که در دوران دفاع مقدس برای حفظ و حراست از پالایشگاه‌های کشور فداکاری کردند تقدیر کرده، یاد و خاطره همه شهیدان این عرصه بویژه شهید تندگویان را گرامی داشت.

وی با بیان اینکه “حضور سرزده در وزارتخانه‌ها و گفت‌وگو با مدیران و مسئولان آن، یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید است”، گفت: یکی از دلایل حضور در وزارت نفت به خاطر تلاش‌های فراوان مسئولان و کارکنان این وزارتخانه بویژه در زمستان امسال بود؛ چراکه اگر خللی در زمینه گازرسانی به مردم در آن ایام صورت می‌گرفت، موجب بوجود آمدن مشکلات بیشتری برای مردم می‌شد.

نفت همچنان مهمترین و بالاترین صنعت در کشور است

روحانی اهمیت صنعت نفت در کشور را از دیگر دلایل حضور در جمع مدیران و مسئولان وزارت نفت عنوان کرد و افزود: این درست است که باید اتکاء خود را از نفت برداریم و از شرایط تک‌محصولی خارج شویم، اما نفت همچنان به عنوان مهمترین و بالاترین صنعت در کشور قابل ملاحظه است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اینکه امروز قدرت‌های بزرگ به این منطقه چشم دوخته‌اند، بخاطر آن است که بخش عمده‌ای از انرژی جهان در این منطقه قرار داشته و اتکای انرژی در آینده هم به این منطقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه “منطقه خلیج فارس و انرژی موجود در این منطقه بسیار حائز اهمیت است”، گفت: ایران با وجود تبلیغات و گفتارهای غلط، بزرگترین قدرت منطقه است و تاریخ، تمدن، نیروی انسانی، موقعیت ژئوپلیتیک و حساسیت کشور ما موجب شده تا جایگاه مهم و ویژه‌ای داشته باشیم.

روحانی افزود: چگونگی استفاده از این جایگاه به نحوی که به عزت و بزرگیمان لطمه وارد نشود و بتوانیم از آن در تعامل با دنیا استفاده کنیم، موضوع بسیار مهمی است.

ظرفیت بالای تولید نفت، ظرفیت تعامل ما با دنیا را افزایش خواهد داد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “امروز برای رسیدن به رشد و پیشرفت باید با اتکا به سرمایه ملی، تعامل سازنده با دنیا اتفاق بیافتد”، اظهار کرد: اینکه باید ظرفیت تولید نفت در کشور را افزایش دهیم مهم است؛ چراکه این ظرفیت در حقیقت قدرت ایران است و در صورت داشتن این قدرت جایگاه ما در جهان ارتقا یافته و ظرفیت تعامل ما با دنیا افزایش خواهد یافت.

وی با تأکید بر اینکه “باید از نفت به عنوان قدرت ملی در تعامل عزتمندانه، سازنده و غیرمنفعلانه با دنیا استفاده کنیم”، تصریح کرد: نفت همچنان اهمیت خود را برای سالیان طولانی حفظ خواهد کرد.

روحانی بر اهمیت نقش نیروی انسانی و مدیران لایق در استفاده صحیح و بهینه از منابع کشور نیز تاکید کرد و گفت: باید مراکز علمی و آموزشی در کشور تقویت شوند؛ چراکه همه کسانی که امروز در این زمینه درس می‌خوانند و لایق هستند سرمایه‌های اصلی کشور به شمار می‌روند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در کنار تربیت نیروی انسانی متخصص باید برای صیانت و استخراج نفت، تکنولوژی را هم وارد کنیم؛ چراکه امروزه استحصال صیانتی و استخراجی بدون تکنولوژی امکان‌ناپذیر است و بهینه‌سازی تکنولوژی در راستای صیانت از نفت است.

رشد اقتصادی هرگز با فساد صورت نمی‌گیرد

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت مبارزه با فساد بویژه در حوزه نفت و گاز، خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم هر کاری که در نفت و گاز کشور چه توسط بخش خصوصی و چه دولتی انجام می‌شود، در چارچوب رقابت دقیق، کارآمدی و کارایی قرار دهیم و از رانت‌خواری و ویژه‌خواری جلوگیری کنیم.

وی در همین راستا خاطرنشان کرد: مردم از دولت انتظار دارند و ما باید واقعیت را برای آنها بازگو کنیم و مسیر را برای آینده پیش پای همه بگذاریم.

روحانی تصریح کرد: رشد اقتصادی هرگز با فساد صورت نمی‌گیرد و باید تلاش شود تا اموال بیت‌المال که از خزانه رفته بازپس گرفته شود.

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور همچنین از مسئولان وزارت نفت خواست تا هر منطقه‌ای که قرار است در آن توسعه نفت و گاز صورت گیرد، به نحوی در چارچوب قانون بهبود زندگی مردم آن منطقه نیز مورد نظر قرار گیرد تا خدای ناکرده دود توسعه به چشم مردم نرود.

وی تاکید کرد: ما باید تعامل با دنیا را تسهیل کنیم، چراکه امروز فقط ایران تنها دارنده نفت و گاز در دنیا نیست و این تعامل در دنیا همواره بر اساس منافع مشترک است. ما باید کاری کنیم تا ضمن ایجاد جاذبه برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها حداکثر استفاده در راستای منافع ملی خود را به دست آوریم.

روحانی به دیدار با مدیران شرکت‌های بزرگ نفتی در حاشیه اجلاس داووس نیز اشاره کرد و گفت: بنا شد که ساختار و مدل جدیدی را طراحی و ارائه کنیم تا با این ساختار جدید بتوانیم رقابتی با دیگران داشته و نفت با راندمان بالا و صیانتی‌تر تولید کنیم.

تردید ندارم که مشکلات را حل خواهیم کرد

رئیس‌ جمهور با تأکید بر ضرورت بهره‌ برداری از منابع مشترک نفتی و گازی ایران با کشورهای همسایه، تصریح کرد: عدم استفاده از این منابع به هیچ وجه قابل تحمل نیست، چراکه این امانتی است متعلق به مردم که در اختیار ما قرار دارد و بسیار مهم است که بتوانیم امانتدار خوبی باشیم.

وی افزود: مهمترین مسأله برای حفظ امانت کشور و مردم استفاده حداکثری از میادین مشترک نفتی و گازی است و در این مسیر نباید از هیچ تلاشی فروگذار کرد.

روحانی با بیان اینکه “باید به آینده کاملا امیدوار باشیم و هیچ دغدغه‌ای در مسیر تلاشمان وجود نداشته باشد”، اظهار کرد: من امروز به آینده بیش از گذشته امیدوارم و تردید ندارم که مشکلات را حل خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید در مسیر حل مشکلات اراده‌های قوی داشت و به خدا تکیه کرد و به برخی حرف‌های بیهوده اهمیت نداد، گفت: البته انتقاد حق همه است اما غیر از آن را باید تحمل کنیم و بدانیم هر مقدار صبر و تحمل ما بیشتر باشد در نزد خداوند اجر بیشتری خواهیم داشت.

استقبال جامعه جهانی از بزرگی و عظمت ایران افزایش یافته است

وی با اشاره به اینکه امروز شرایط متفاوت شده و استقبال جامعه جهانی از بزرگی و عظمت ایران افزایش یافته است، تصریح کرد: باید دست به دست هم داده و بی‌تفاوت نسبت به برخی نیش و کنایه‌ها با امیدواری مسیر پیش رو برای تعالی کشور را طی کنیم.

روحانی در پایان ضمن تقدیر از همه تلاش‌گران وزارت نفت گفت: امروز وزارت نفت در خط مقدم توسعه و پیشرفت کشور بوده و در دیپلماسی پیشتاز است و می‌تواند بیشترین تأثیر را در توسعه کشور داشته باشد.

پیش از سخنان رئیس‌ جمهور، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت گزارشی از شرایط موجود، فعالیت‌ها و اقدامات، دستاوردها و برنامه‌ریزی‌های این وزارتخانه در راستای تکمیل و توسعه بخش‌های گوناگون نفت و گاز در کشور ارائه کرد.

همچنین برخی از مدیران ارشد نفتی و گازی کشور هم ضمن ارائه گزارش از فعالیت‌های خود، مشکلات و چالش‌های پیش روی فعالیت‌های خود را با رئیس‌جمهور در میان گذاشتند.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
شطرنج باز البرزی قهرمان مسابقات شطرنج پیشکسوتان ایران
شطرنج باز البرزی قهرمان مسابقات شطرنج پیشکسوتان ایران
زمان روزه داری
اینفوگرافیک؛ تفاوت مدت زمان روزه داری در ایران و جهان
مقام ارشد چین اعدام شد
مقام ارشد چین اعدام شد
کشف 2 هزارلیتر سوخت قاچاق در ساوجبلاغ
کشف ۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در ساوجبلاغ
سهم 40 درصدی مهریه از زندانیان دیه
سهم ۴۰ درصدی مهریه از زندانیان دیه
به گزارش ایسنا، مصوبه هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری که به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب شد، با ایجاد حواشی مختلفی توسط برخی همراه بود. ایراد وارده مربوط به بند ۲ این مصوبه مبنی بر "مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی به شماره ۴۹۰۴ به عهده وزارت نفت" بود، نکته‌ای که نه تنها به عنوان ضعف تلقی نمی‌شود بلکه تصمیمی اصلاحی توسط دولت بود تا مشکل ایجاد شده در سال ۱۳۸۴ توسط دولت نهم را برطرف سازد.

ایرادگیرندگان در خصوص بند ۲ مصوبه هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ معتقد بودند که سازمان ملی استاندارد از بند ۲ مصوبه مذکور حذف شده و این موضوع را به عنوان نقطه ضعف تلقی کردند.

این در حالی است که در بند سوم مصوبه مورد اشاره "نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه به عهده سازمان ملی استاندارد ایران و تعیین اولویت‌های توزیع بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است."

اتفاق ناخوشایندی که در دولت نهم و در سال ۱۳۸۴ صورت پذیرفته این بود که به موجب تفاهمنامه‌ای (مابین معاونان وقت وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد) مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین و نظارت بر حسن اجرای آن به مرجع واردکننده که وزارت نفت بود، واگذار شد.

قطعا تجمیع مسئولیت تطابق تولید و توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی و نیز نظارت بر حسن اجرای این مساله در یک نهاد مشکل‌آفرین بوده و با توجه به اینکه اگر به یک نهاد هم مسئولیت اجرا و هم مسئولیت نظارت داده شود امکان پاسخگویی وجود ندارد و ممکن است تخلفاتی نیز صورت گیرد بنابراین هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال جاری تصمیم گرفت تا مصوبه جدیدی را ابلاغ کند که موجب اصلاح تصمیم اتخاذ شده در دولت نهم است.

جهانبخش سنجابی ـ معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران ـ در گفت‌وگو با ایسنا و در ارتباط با مصوبه هیات وزیران در جلسه ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری با اشاره به اینکه استاندارد ملی برای بنزین و گازوئیل وجود دارد و به موجب مصوبه شورای عالی استاندارد، استاندارد ۴۹۰۴ مشمول استاندارد اجباری در کشور بود، اظهار کرد: با این مفهوم که ارائه بنزین در کشور مغایر استاندارد ملی، ممنوعیت داشته و فارغ از اینکه چند محصولی است باید فصل ممیزی بین مسئولیت و نظارت را با یکدیگر تعریف کنیم.

وی ادامه داد: ارائه‌دهنده یک محصول اعم از اینکه کالا یا خدمت باشد قطعا در مواجهه با موضوعات استاندارد یا کیفیت پاسخگوست یعنی مرجع پاسخگویی در قبال رعایت استاندارد یا کیفیت محصول با تولیدکننده محصول یا عرضه‌کننده آن است.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه در کشورهای مختلف نهادهای متفاوتی برای نظارت بر این مسئولیت تعریف شده‌اند، خاطرنشان کرد: در کشور ما هر محصولی که مشمول استاندارد اجباری شود نظارت بر آن بر عهده سازمان ملی استاندارد است. بر همین اساس مفهوم این است که اگر پالایشگاه‌ها در واقع نسبت به تولید بنزین مبادرت می‌کردند و در صورتی که وزارت نفت نسبت به واردات بنزین اقدام می‌کرد باید رعایت استاندارد ملی را انجام می‌داد.

وی ادامه داد: علیرغم تسریع قانونی در این زمینه و مجزا بودن مصونیت و نظارت در این خصوص به موجب تفاهمنامه‌ای که در دولت نهم مدنظر قرار گرفت صورت جلسه‌ای تنظیم شد که در واقع مسئولیت نظارت بر رعایت استانداردهای بنزین را نیز به مرجع واردکننده و ناظر بر تولید محصول واگذار می‌کرد.

سنجابی با بیان اینکه به عبارت دیگر مسئولیت و نظارت در یک نهاد یا واحد تجمیع می‌شد، گفت: طبیعی است که اگر واحدی مسئولیت داشته باشد باید در قبال ناظر پاسخگو بوده و جمع جبری مسئولیت و نظارت در یک شخص یا نهاد یا واحد امکان‌پذیر نیست در صورتیکه متاسفانه در دولت نهم استراتژی اتخاذ شده مدنظر قرار گرفت و با توجیهاتی که مسئولان در آن زمان داشتند تا پایان دولت دهم این موضوع ادامه داشت.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران در مورد عملکرد دولت یازدهم در قبال این تفاهمنامه و تصمیم اتخاذ شده که مسئولیت نظارت در خصوص تولید و عرضه بنزین را در اختیار یک نهاد قرار می‌داد، تصریح کرد: با استقرار دولت یازدهم یکی از اتفاقات مثبت این بود که سازمان ملی استاندارد به دلیل تکلیف قانونی در حوزه نظارت نسبت به صورتجلسه مربوطه در دولت نهم اقدام کرد و وظیفه نظارتی‌اش را بازپس گرفت تا مسئولیت و پاسخگویی در این زمینه در وزارت نفت متمرکز شود و این وزارتخانه نسبت به نهادی دیگر پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به مشکلاتی که در حوزه تولید بنزین برابر استاندارد ملی وجود داشت دولت برنامه اجرایی را تصویب کرد که به موجب آن وزارت نفت مکلف شد تا پایان سال ۱۳۹۷ در کل کشور بنزین با استاندارد ملی توزیع کند و این اقدام بر عهده وزارتخانه مربوطه نهاده شده است.

سنجابی با اشاره به اینکه اگر سازمان ملی استاندارد نمونه‌گیری و نظارت را در این راستا انجام دهد اگر مغایرتی وجود داشته باشد باید وزارت نفت نسبت به آن پاسخ دهد، بیان کرد: مصوبه مربوطه توسط هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال جاری یکی از کارشناسی‌ترین تصمیمات و منطبق بر قانون بوده است که اشتباه صورت گرفته در دولت نهم و دهم را اصلاح می‌کند.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه تصمیم اتخاذ شده در دولت نهم عوارض خود را طی سالیان گذشته نشان داد، گفت: ما در کشور طی این سال‌ها و پس از تصمیم اتخاذ شده توسط دولت نهم در سال ۱۳۸۴ مواجه شدیم با تولید بنزین‌های پتروشیمی و بنزین‌هایی که مواد آلاینده آن چندین برابر میزان مجاز استاندارد ملی بود که در واقع حوادث زیست محیطی و آلایندگی را به دلیل آلوده بودن بنزین‌ها در سطح شهرها ایجاد کرد.

وی ادامه داد: طی آن سالها دیدیم که تعداد روزهای هوای سالم از دو رقم بالاتر نمی‌رفت و با مصوبه اخیر هیات وزیران وظیفه وزارت نفت کاملا احصاء شده و باید در این رابطه مسئولیت خود را بپذیرد.

سنجابی با بیان اینکه در این مصوبه برای سازمان ملی استاندارد نیز وظایف مربوطه تعریف شده است، گفت: برای سازمان ملی استاندارد نیز وظیفه نظارتی تعیین شده و وزارت نفت را نسبت به این سازمان و نیز کلان حاکمیت پاسخگو می‌کند.
اصلاح تصمیم نادرست «بنزینی» دولت احمدی نژاد/ تفاهم نامه سازمان استاندارد و وزارت نفت ابطال شد
یک نظامی آمریکایی در سوریه کشته شد
یک نظامی آمریکایی در سوریه کشته شد
سرنگونی پهپاد "اسرائیلی" در سوریه
سرنگونی پهپاد اسرائیلی در سوریه
سهمیه نفت سفید البرز اعلام شد
سهمیه نفت سفید البرز اعلام شد
فعالیت های ویژه انتقال خون البرز در ماه مبارک رمضان
فعالیت های ویژه انتقال خون البرز در ماه مبارک رمضان
مدیر لخویا: باید مراقب پرسپولیس در بازی برگشت باشیم
مدیر لخویا: باید مراقب پرسپولیس در بازی برگشت باشیم
پشه
از ضد پشه طبیعی استفاده کنید!
با بحران‌سازی دشمنان در زمینه اسلام‌ستیزی و اسلام‌هراسی مقابله شود
با بحران سازی دشمنان در زمینه اسلام ستیزی و اسلام هراسی مقابله شود
بیانیه ترامپ برای آغاز ماه رمضان
بیانیه ترامپ برای آغاز ماه رمضان
سردار مدافع حرم، شعبان نصیری
سردار مدافع حرم البرز در موصل عراق شربت شهادت نوشید + عکس
افزایش سن، شایع‌ترین علت آب مروارید
افزایش سن، شایع ترین علت آب مروارید
حمله ارتش مصر به مواضع تروریست‌ها در لیبی
حمله ارتش مصر به مواضع تروریست ها در لیبی
کدام رستوران ها در ماه رمضان باز است؟
کدام رستوران ها در ماه رمضان باز است؟
دعای روز اول ماه مبارک رمضان + صوت و تواشیح
دعای روز اول ماه مبارک رمضان
سر بریده مرد کرمانی به حرف آمد
سر بریده مرد کرمانی به حرف آمد