تارخ انتشار: یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۷
کد خبر : 46640
چاپ خبر

رئیس‌ جمهور: نرمش قهرمانانه سخت‌ تر از جهاد قهرمانانه است

حسن روحانی

رئیس جمهور با بیان این که کوتاه نظران گاهی عاقبت بینی را عافیت طلبی می‌بینند بر این نکته تاکید کرد که عاقبت بینی و تدبیر غیر از عافیت طلبی است.

 به گزارش کرج رسا، حجت‌ الاسلام و المسلمین حسن روحانی در کنگره‌ ی بین‌ المللی سبط النبی با بیان این‌ که دنیای اسلام در مقطع حاضر بیش از هر زمان نیازمند به پیروی از سیره پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) است، گفت: اگر اعتقادات اسلامی، قرآن مجید و سیره پیامبر اسلام (ص) و مناسک دینی از عوامل از اصلی برای وحدت دنیای اسلام است، بی‌تردید علاقه به خاندان رسالت و اهل بیت (ع) یکی از عوامل وحدت دنیای اسلام است.

وی با بیان این که علاقه به نزدیکان پیامبر (ص) به عنوان وظیفه‌ی قرآنی و مساله ی مهمی است که اکثریت مسلمانان جهان به آن عمل می‌کنند، تصریح کرد که نباید چنین تصور کنند که اهل بیت (ع) و عشق به خاندان رسالت و پیروی از روش آنها عاملی برای جدایی و تفرقه میان مسلمانان است، بلکه عشق به خاندان اهل بیت (ع) از ارکان وحدت جهان اسلام است.

روحانی با اشاره به این که زندگی ائمه اطهار از امیرالمومنین (ع) تا امام حسن عسگری (ع) دوران ۲۵۰ ساله است که این تاریخ امروز در اختیار ماست، افزود: طول زندگی ۲۵۰ سال، کتاب هدایتی را پیش روی ما می‌گذارد که هر فصل آن برجستگی‌های خاص خود را دارد. از جمله ویژگی‌های دوران حکومت علی (ع) ، صلح امام حسن مجتبی(ع) ، قیام بزرگ امام حسین (ع) دانشگاه بزرگ امام باقر (ع)و امام صادق (ع) ، مقاومت در زندان ۱۴ ساله موسی ابن جعفر (ع) ، تعامل ویژه با حاکمیت در زمان امام رضا (ع) و دوران خفقان شدید امام جواد (ع) است که می‌تواند توجه مسلمانان را جلب کند.

روحانی با بیان این‌که همه می‌دانیم در جهاد و مبارزه هم حق پیروز است و هم شخص، توضیح داد: زمانی که افراد برای رضای خدا به جهاد می‌روند و جان خود را تقدیم می‌کنند، هم حق را پیروز می‌سازند و هم شخص به پیروزی می‌رسد، اما گاهی حق پیروز می‌شود در حالی که شخص در فشار قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: در صلح و قرارداد صلح و نرمش در برابر نیروی مقابل آنجا که به حق و درست است حق را پیروز می‌سازد و شخص را در فشار قرار می‌دهد.

به طور مثال در جنگ بدر و احد شاهد پیروزی حق و شخص پیامبر (ص) بودیم. اما در صلح حدیبیه حق پیروز شد در حالی که عده‌ای کوته نظر در برابر شخص پیامبر (ص) زبان به اعتیارض گشودند که چرا شرایط را پذیرفتند.

رئیس جمهور با تاکید بر این که شجاعت در صلح به مراتب بالاتر از شجاعت در جنگ است، خاطر نشان کرد: در دوران زندگی امام (ره ) دیدیم او هم فرمانده میدان جنگ بود و هم راهبر مسیر صلح .

روحانی با بیان این‌که صلح شجاعت دو چندان می‌طلبد خاطر نشان کرد: امام حسن مجتبی (ع) در پیروی از راه پیامبر (ص) و حدیبیه پیامبر اسلام (ص) صلحی را برگزید که وحدت و اتحاد جهان اسلام را در برابر خطرات آن زمان به دنبال داشت و در واقع صلح به معنای در نظر داشتن هدف و آرمانی برتر است که ممکن است آن آرمان برای برخی افراد آشکار نباشد.

وی با بیان این‌که آنها که صلح را انتخاب می‌کنند، پشت پرده را به خوبی می‌بینند و پیش بینی یم‌کنند اما افراد تنگ نظر روی پرده را هم به خوبی نمی‌بینند، گفت: مانیاز داریم که زندگی ائمه اطهار (ع) را بازخوانی کنیم و درس عقلانیت ، تدبیر و میانه روی و اعتدال در برابر افراطگران و خشونت طلبان که حتی در کنار امام معصوم و پیامبر (ص) هم نمی‌توانستند راه را به خوبی ببینند ؛ بیاموزیم.

روحانی افزود: عمل امام حسن مجتبی (ع) به ما نشان می‌دهد که در مقاطعی از تاریخ اسلام وحدت دنیای اسلام تا چه حد اهمیت دارد و مدارا کردن یا با لحن ملایم با دیگران سخن گفتن به این معنا نیست که کسی حق را زیر پا گذاشته باشد و گاهی سکوت به آن معنانیست که فرد برابر راه ناحقی تسلیم شده باشد.

روحانی با بیان این که زیباترین تعبیر را مقام معظم رهبری از صلح امام حسن مجتبی (ع) دارد و آن را شکوهمندترین نرمش قهرمانان تاریخ می‌خوانند گفت: تعبیری زیباتر از این نشنیدم که مقام معظم رهبری در ترجمه‌ی کتاب صلح الحسن به فارسی این تعبیر را به کار برده‌اند.

روحانی با بیان این‌که نرمش قهرمانانه سخت‌تر از جهاد قهرمانانه است، افزود: امام حسن مجتبی (ع) این قهرمانی و شجاعت را برگزید وامام حسن (ع) در کنار حضرت علی (ع) و فاطمه _(س) و امام حسین (ع) جزء نزدیکان و مقربین پیامبر اسلام (ص) هستند که همه مسلمانان جهان متفق‌القول آن رامی پذیرند.

رئیس جمهور با بیان این‌که ما امروز نیازمندیم که از راه امام حسن(ع) مجتبی و راه وحدت و صلح و ثبات او بهره بگیریم گفت: در آستانه‌ی ماه عبادت ماه رمضان هستیم اما می‌بینیم که چه در دنیای اسلام می‌گذرد و وحوشی که به خون مسلمانان تشنه‌اند، کودکان را سر می‌برند به ناموس مسلمانان اعتنا نمی‌کنند و دختران جوان را به بردگی می‌برند و حرمت هیچ پیامبر و عالمی را نگه نمی‌دارند در حالی که خود رابه عنوان جهادی و اجرا کننده قرآن و اسلام معرفی می‌کنند که دردی بزرگ و غمی بزرگ برای مسلمانان و متاسفانه روز شادی برای صهیونیست‌ها است که به وضوح پشت این حرکت‌ها هستند.

روحانی به کشتار مسلمانان اشاره کرد و گفت: این کشتار باعث لذت صهیونیست‌ها می‌شود و هر روز بر مردم غزه می‌تازند و فضایی را به وجود می‌آورند که هیچ شخصی به فلسطین و قدس و مردم بیگناه فلسطین توجه نکند و همه جا خونریزی به راه می‌اندازند و با نام‌های مختلف اما با پرچم لا اله الا الله این راه را می‌روند در حالی که معبودشان الله نیست بلکه شیطان است و کشتارهایی بسیار در دنیای اسلام از جمله افغانستان، پاکستان ، سوریه و عراق و لبنان و همه جا به راه‌ انداختند.

رئیس جمهور باتاکید بر این که امروز نیازمند وحدت دنیای اسلام هستیم، تصریح کرد: نیازمند آن هستیم که پرچم صلح حسنی به احتزاز درآید و به حرمت زاده‌ی رمضان که برای وحدت مسلمانان همه سختی ها و زخم زبان‌ها رابه جان خرید وحدت را در پیش بگیریم.

وی گفت: امروز نیازمندیم که علما، اندیشمندان، احزاب و گروههای اسلامی و سازمان‌های مردم نهاد اسلامی و بزرگان اهل سنت و شیعه حرکت فرامذهبی دردنیای اسلام به راه اندازند و دربرابر توهش ، خشونت و آدم کشی کاری کنند که ندای صلح و وحدت بر ندای افراط و تکثیر پیشی بگیرد.

رئیس جمهور با بیان این‌که باید کاری کنیم که فریاد همبستگی مسلمانان در دنیای اسلام در صدای خشونت طلبان توفق گیرد اظهار کرد:‌باید مقابل خشونت فکری و فرهنگی و عملی و افراط بایستیم.

روحانی با بیان این که واژه صلح خیز خاص خانواده و دعوای زن و شوهری نیست، صلح خیر کلامی است که باید بین همه مسلمانان برای دوستی برقرار شود و رشته‌ی ولایت و محبت میان مسلمانان در دنیای اسلام برقرار گردد.

وی خاطر نشان کرد:‌در کشورهای اسلامی آنها که با پول و دلار نفتی به تروریست کمک می‌کنند، بدانند که فردا نوبت شماست و فکر نکنید این وحشیان را به جان دیگران انداخته‌اید و نوبت شما فرا نمی‌رسدپس دست از خونریزی و آدم کشی و مسلمان کشی بردارید.

رئیس جمهور با تاکید بر این‌که بین شیعه و سنی در دنیای اسلام تفرقه وجود ندارد، تصریح کرد: شیعه و سنی برادر هستند و سال‌ها و قرن‌ها شیعه و سنی در ایران و عراق شام و لبنان ، خلیج فارس و شمال آفریقا کنار هم بوده‌اند و پشت سر هم در یک مسجد نماز خوانده‌اند پس چرا به ناحق همزیستی مسالمت آمیزی که نعمت خدا به ما بوده است را نابود کنیم و اجازه دهیم که صهیونیست‌ها خواب راحت داشته باشند در حالی که مسلمانان در دنیای اسلام از ترس‌خانه وزندگی‌شان را رها کنند و زیر چادر در بیابانها آواره شوند.

روحانی با تاکید بر این که امروز بیش از هر زمان نیازمند وحدت دنیای اسلام هستیم تصریح کرد: باید همه با هم یک صدا صلح رمضانی را فریاد بزنیم و در ماه رمضان و به حرمت زاده رمضان درکنار هم قرار گیریم و افراط گران و ترویست‌ها راکنار زنیم و دست به دست هم سیره‌ی پیامبر (ص) و ائمه اطهار را در پیش بگیریم و زیر پرچم سبط اکبر رسول اسلام (ص) قرار گیریم و از خدا می‌خواهم که در ماه عبادت دل‌های ما را به هم نزدیک‌تر کند تا وحدت در میانمان برقرار شود و در آینده نزدیک جشن نابودی تروریست را بگیریم.

 

 

 

ایسنا

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، شهروندان و کارشناسان آلمانی این روزها یک دغدغه جدید ذهنی دارند؛ اینکه داعش چگونه توانسته است یک دختر نوجوان 16 ساله به نام لیندا را جذب کند. دختری که در موصل دستگیر شده است، و از عضویت در داعش ابراز ندامت و پشیمانی می‌کند.

عناصر داعش در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی خود را محافظانی گشاده‌رو معرفی می‌کنند. آن‌ها برای جذب دختران جوان تبلیغات خاص خود را دارند.

به گفته سوزانه شروتر، کارشناس مردم‌شناسی دانشگاه فرانکفورت داعش برای جذب دختران جوان چهره‌ای رومانتیک از خود عرضه می‌کند.

در وبلاگ‌هایی که توسط جنگجویان داعش اداره می‌شوند، حکایت‌های بسیاری از زندگی دخترانی که به «دولت اسلامی» پیوسته‌اند و از فداکاری‌ها و جانفشانی‌های قهرمانانه آنان منتشر می‌شود.

سوزانه شروتر در این باره می‌گوید: «موفق‌ترین نمونه‌ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها جنگجویان داعش با بچه‌گربه‌‌ها تصویر شده‌اند».

در واقع داعش در این تبلیغات، صرفا چهره‌ای قدرتمند و شجاع از خود به تصویر نمی‌کشد، بلکه به موازات آن تصویری از پشتیبانی پرمهر اعضای خود را به نمایش می‌گذارد. از این رو هیچ بعید نیست که داعش با همین تبلیغات این دختر آلمانی را شکار کرده باشد.

به باور این کارشناس، داعش یک بخش بسیار فعال و موفق برای شبکه‌های اجتماعی دارد.

موفقیت داعش در شبکه‌های اجتماعی تنها به حضور آن‌ها در فیسبوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ‌چت محدود نمی‌شود، بلکه آن‌ها می‌دانند چگونه کاربران مورد نظر خود را خطاب قرار دهند.

داعش در شبکه‌های اجتماعی به بحث‌هایی پیرامون «مفهوم زندگی» نیز دامن می‌زند.

اشتفان هومر، جامعه‌شناسی که در حوزه تروریسم و افراط‌گرایی در اینترنت تحقیق و پژوهش می‌کند، می‌گوید: داعش با طرح مباحثی پیرامون مفهوم زندگی، توجه جوانان را به اسلام جلب می‌کند. در واقع جوانان با این امید که شاید برای این پرسش در اسلام پاسخی بیابند، به آن کشش پیدا می‌کنند.

در همان آغاز فعالیت‌های داعش، یعنی در همان ایامی که هنوز تحقیقات کافی پیرامون فعالیت‌های داعش در اینترنت صورت نگرفته بود، اشتفان هومر و همکارانش متوجه شدند که داعش تبلیغات اینترنتی خود را چنان سامان داده است که جستجوی مفاهیمی همچون «جهاد» یا «شریعت» خیلی سریع به سایت‌هایی پیوند می‌خورد که توسط داعش اداره می‌شوند.

هومر می‌گوید هدف، جذب نیروهایی بود که تصادفا چنین واژه‌هایی را جستجو می‌کردند.

این جامعه‌شناس می‌گوید داعش از این طریق خیلی سریع متوجه چنین افرادی می‌شد و می‌توانست آن‌ها را به طور هدفمند با تبلیغات اسلامی تغذیه کند.

اشتفان هومر می‌گوید: «افرادی که مایل بودند در چنین مواردی بیشتر بدانند، به تالارهای گفت‌وگوی آنلاین منتقل می‌شدند. در آنجا امکان تماس مستقیم برای نخستین بار با این افراد حاصل می‌شد».

هومر بر این باور است که داعش بر مبنای یک اصل کلاسیک روانشناسی افراد را جذب می‌کرده است.

به باور او، تفاوتی نمی‌کند که موضوع بر سر یک فروشگاه باشد، یا یک مسجد و یا یک تالار گفت‌وگوی آنلاین. هرگاه از کسی پرسیده شود که آیا به کمک احتیاج دارد، یا در جستجوی چیزی است یا مایل به دانستن موضوعی، گرایش به دانستن یا داشتن در این فرد تقویت می‌شود. همین گرایش می‌تواند زمینه‌های جذب چنین افرادی را فراهم آورد.
روش های جذب دختران توسط داعش
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز با صدور اطلاعیه ای از مردم برای حضور در راهپیمایی اعتراض آمیز در محکومیت جنایات علیه مسلمانان در فلسطین و میانمار دعوت کرد.
دعوت از مردم البرز برای حضور در راهپیمایی محکومیت صهیونیست ها
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا 5 سال آینده به 2 برابر افزایش می یابد
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا ۵ سال آینده به ۲ برابر افزایش می یابد
مریم میرزاخانی
مزار مریم میرزاخانی نابغه استان البرز در امریکا
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
وزارت امور خارجه
ایران پاسخ تحرکات جدید آمریکا را داد
0
۴ مدال برای وزنه‌برداران ایران/ بیرالوند نقره گرفت، سلطانی برنز
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
سهام عدالت
زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد
تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز
جزییات تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز اعلام شد
636345900182010487.jpg
نبرد «مرگ آور» تمام شد / فوران خون به صورت تماشاگران (تصاویر +۱۶)
636292328487294476.jpg
تعداد بازیکنان بازی Overwatch به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسید!
636330297750241769.jpg
توضیح یک مسئول ورزش درباره ممنوعیت زومبا
635984988730289191.jpg
اتفاق عجیب برای بوکس ایران / ایران بدون مسابقه مدال آسیایی گرفت!
636366567127119376.jpg
دیوید بکام اردوی رئالی ها را به هم ریخت +تصاویر
636355350941512886.jpg
«میزو پرو ۷»یک صفحه نمایش کوچک در پشت بدنه خود دارد! + عکس
636350350464425346.jpg
اشتباه بزرگ مجلس چسباندن واژه «جوانان» به وزارت ورزش بود / نهاد ریاست جمهوری باید «دبیرخانه» جوانان داشته باشد / حضور بانوان در ورزشگاه ها فرهنگ جامعه را ارتقا می دهد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی