تارخ انتشار: یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۷
کد خبر : 2307
چاپ خبر

زمان امضای سند مکتوب ایران و ۶ کشور از نظر عراقچی

سیدعباس عراقچی1

کرج رسا: معاون امور حقوقی و بین‌ المللی وزارت امور خارجه با اشاره به امکان رسیدن به جمع بندی در مذاکرات ایران و ۱+۵ طی ۶ ماه تا یک سال در صورت ادامه جدیت در مذاکرات آتی، تأکید کرد که باید سند مکتوبی بین ایران و ۶ کشور برای روشن کردن کل مسیر امضا شود.

به گزارش کرج رسا، “سید عباس عراقچی” در مصاحبه با شبکه العالم، در پاسخ به این سئوال که ” آیا در دور آینده مذاکرات در ژنو، احتمال دستیابی به توافقی مکتوب درباره نقشه راه ایران وجود دارد ” تصریح کرد: حتما باید این طور باشد. ما نهایتا باید به سند مکتوبی برسیم که بین شش کشور و ایران امضا شود و بر اساس یک سند مکتوب که در آن کل مسیر روشن است، پیش برویم.

* زمان امضای سند مکتوب

عراقچی تأکید کرد: ما حاضر نیستیم در تاریکی حرکت کنیم. کل مسیر باید روشن باشد. هم هدف باید مشخص باشد و هم باید مشخص باشد که از چه مسیری باید برای رسیدن به هدف گام برداشت. این مسائل باید به عنوان سند مکتوب امضا شود، آن گاه برداشتن گام ها شروع می شود. البته شاید در نظر گرفتن دور آینده مذاکرات ژنو برای رسیدن به این نقطه زود باشد، اما امیدواریم که در مذاکرات بعد از دور بعدی، به این نقطه برسیم.

* سقف زمانی مذاکرات

عراقچی در خصوص سقف زمانی مذاکرات گفت: اگر این جدیتی را که ما در مذاکرات ژنو دیدیم، در مذاکرات آتی هم ببینیم ؛ معتقدیم که ظرف شش ماه تا یک سال می توانیم مذاکرات را جمع بندی بکنیم و شاید بتوانیم ظرف سه ماه یا شش ماه به نتایجی درخصوص گام اول برسیم.

* سطح مذاکرات بعدی

وی درباره سطح مذاکرات آتی، گفت: آن ها آمادگی دارند که مذاکرات آتی در سطح وزیران برگزار شود اما هم آن ها و هم ما ترجیح می دهیم جلسه وزیران زمانی برگزار شود، که محتوای مدالیته هم به توافق طرفین رسیده و زمینه امضای سند مکتوب فراهم شده باشد. تا آن زمان، جلسات کارشناسی در سطح معاونان وزیر برگزار خواهد شد. البته در این جلسات دکتر ظریف و خانم اشتون هم حضور دارند تا آنها مذاکرات را هدایت کنند.

عراقچی درباره جلسات کارشناسی نیز گفت: جلسات کارشناسی که توافق شد دو طرف داشته باشند، تا قبل از جلسه بعدی مذاکرات در ژنو برگزار خواهد شد، درباره تاریخ و محل آن هنوز تصمیمی گرفته نشده است. به منظور تعیین زمان و مکان این جلسات با دفتر خانم اشتون در تماس هستیم. هدف از برگزاری این جلسات آن است که کارشناسان دو طرف در زمینه های علمی و هسته ای و همچنین مسائل مربوط به تحریم که مسائل مالی، تجاری، بانکی و غیره را شامل می شود، بیشتر و عمیق تر مسائل را بحث کنند تا نتیجه را به مذاکرات معاونان در ژنو ارائه دهند تا به پیشرفت مذاکرات کمک شود.

* دلیل مثبت بودن فضای مذاکرات

عراقچی در پاسخ به سؤالی درباره ماهیت و نتایج مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو گفت: قضاوت درباره نتایج مذاکرات و فضای حاکم بر آن، هنوز زود است. مشخصه اصلی مذاکرات در ژنو، جدی بودن طرفین در مذاکره است و این امر باعث شد تا از مثبت بودن فضا سخن به میان آید.

وی افزود: جدی بودن و ورود به مباحث محتوایی و جزئیات از مشخصات مذاکرات اخیر بود، و تصمیم طرفین به عدم انتشار جزئیات مذاکرات، نشان دهنده جدیت روند آن و تمایل طرفین برای رسیدن به هدف است.

* نگرانی‌ها درباره امتیاز به طرف مقابل، بازی رسانه‌ای است

عراقچی در پاسخ به سؤالی درباره اعتراض برخی جریان های داخل کشور به عدم انتشار جزئیات مذاکرات و نگرانی درباره اعطای امتیاز به طرف مقابل، اظهار داشت: این مسائل بازی‌های رسانه‌ای است. چرا این احتمال مطرح نمی شود که طرف مقابل ممکن است امتیازاتی داده باشد که نخواهد رسانه‌ای بشود؟ به نظر بنده، اگر بخواهیم مذاکره‌ای واقعی انجام دهیم، باید الزامات آن را نیز بپذیریم.

* دلیل منتشر نشدن جزئیات مذاکرات

وی لازمه یک مذاکره جدی را عدم انتشار جزئیات آن قبل دستیابی به توافق دانست و خاطرنشان کرد و گفت: مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ و رسیدن به توافق در این زمینه دشمنانی دارد که در صدر آنها رژیم صهیونیستی است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش مذبوحانه رژیم صهیونیستی و نخست وزیر آن برای به شکست کشاندن این مذاکرات تصریح کرد: رژیم اشغالگر قدس از هیچ تلاشی برای به مانع تراشی بر سر به نتیجه رسیدن این مذاکرات دریغ نخواهد ورزید. به همین دلیل از یک طرف، مقامات این رژیم با سفر به کشورهای مختلف و تماس با سران کشورها تلاش می کنند این مذاکرات را به شکست بکشانند، و از سوی دیگر رسانه های آنها علیه این مذاکرات تبلیغ می کنند.

عراقچی با اظهار تأسف نسبت به تأثیرپذیری بخشی از فضای رسانه‌ای کشورمان از “یک پایگاه متعلق به صهیونیست ها” تأکید کرد: رژیم صهیونیستی به هیچ عنوان خواستار به نتیجه رسیدن این مذاکرات نیست. از این رو نباید جزئیات این مذاکرات منتشر شود.
* آمریکا از تخریب فضای مذاکرات جلوگیری کند

مذاکره کننده ارشد کشورمان در پاسخ به سؤال مجری العالم مبنی بر احتمال افشای جزئیات مذاکرات از سوی آمریکا به رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: تردیدی نیست که آنها با هم شریک هستند و در یک جبهه قرار دارند، و آمریکایی ها خودشان باید از تخریب فضای مذاکرات جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: ما تاکنون شاهد بوده ایم که طرف‌های مقابل ما نیز جزئیات مذاکرات را منتشر نکرده اند و همه آنچه تاکنون در این باره انتشار یافته است عاری از واقعی و براساس حدس و گمانه زنی است؛ و با بررسی آنها می توان پی برد که منشأ این جزئیات ادعایی صهیونیست ها هستند.

* چه زمانی جزئیات منتشر می شود

عراقچی تصریح کرد: ملت ایران به خوبی می دانند که تیم مذاکره کننده در پی تبلیغات و اقدامات نمایشی نیست. بلکه درصدد مذاکرات واقعی هستیم و آنها نتایج این مذاکرات را از ما می خواهند و به خوبی می دانند که در صورت دستیابی به نتیجه حتما جزئیات را خواهیم گفت.

معاون وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه وی شخصا بر انتشار و علنی شدن جزئیات مذاکرات اصرار دارد، خاطرنشان کرد: همگان باید اقدامات ما را ببینند و مشاهده کنند که چگونه مقاومت، و از منافع ملت ایران دفاع کردیم. با این وجود، ملت ایران این موضوع را درک خواهند کرد.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در دفاع از محرمانه باقی ماندن جزئیات مذاکرات اخیر، اظهار داشت: تاکنون جزئیات هیچ کدام از مذاکرات گذشته نیز منتشر نشده است. بلکه همواره کلیات و طرح های مذاکره مطرح می شد؛ و پس از آن که معلوم می شد مذاکره مذکور به نتیجه نخواهد رسید، کلیاتی درباره آن انتشار می یافت.

عراقچی در پاسخ به برخی مسائل مطرح شده مبنی بر این که مذاکرات ژنو از اختلافات ماهیتی میان دیدگاههای طرفین مذاکرات درباره مسائل مختلف پرده برداشت، گفت: قطعا اختلافات جدی میان ما با طرف مقابل وجود دارد و این امر قابل انکار نیست. ما در مواردی با همدیگر حتی اختلاف نظرهای عمیق داریم با این وجود امیدواریم بتوانیم به راه حل مشترکی برای این اختلافات دست یابیم.

* واقعیت مهم در مذاکرات اخیر

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما به طرف مقابل اطمینان نداریم تصریح کرد: ما ذوق زده و به آنها خوش بین نیستیم. ولی به عنوان دیپلمات امیدواریم به راه حلی دست یابیم. تردیدی نیست که این امر دشوار است و در این زمینه راه درازی در پیش داریم. ولی مهم این واقعیت است که برای اولین بار در مذاکرات ژنو ما در یک مسیر واحد قرار گرفتیم.

عباس عراقچی اظهار داشت: قبل از این طرفین در مسیرهای متفاوتی گام برمی داشتند و فضاهای فکری و ذهنی جداگانه ای داشتند به همین دلیل به گونه‌ای در مقابل یکدیگر قرار گرفته بودند.

* نقطه تمایز مذاکرات جدید با دوره‌های قبل

وی نقطه تمایز این مذاکرات با دوره‌های پیشین را قرار گرفتن طرفین در مسیر راه حل سیاسی دانست و تأکید کرد: این مسیر ابتکار جمهوری اسلامی ایران بود تا در راه جدیدی گام برداریم و چارچوب های آن را نیز معرفی کردیم و طرف مقابل نیز پس از دو روز مذاکره فشرده، چارچوب مذکور را پذیرفت.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته ای ژنو با بیان اینکه گروه ۱+۵ هنوز محتوای پیشنهادی ایران را نپذیرفته است گفت: آنها چارچوب مطرح شده از سوی ایران را مورد پذیرش قرار داده اند، و ما از این پس در چارچوب پیشنهادی خودمان حرکت می کنیم. البته این مسیر دشوار، پر فراز و نشیب، طولانی و دارای دشمنان فراوانی است.

* روند مذاکرات آینده و نقاط اشتراک و اختلاف

عراقچی در پاسخ به سؤال مجری العالم درباره موافقت ۱+۵ با چارچوب پیشنهادی مذاکرات از سوی ایران و چگونگی روند مذاکرات آینده و نقاط اشتراک و اختلاف مورد بحث، اظهار داشت: طرف مقابل با چارچوب پیشنهادی ما موافقت کرده است ولی هنوز با موضوعات داخل این چارچوب توافق نکرده ایم. بی تردید گام های مختلفی وجود دارد و طرفین رویکرد گام به گام را پذیرفته اند و گامهایی را به صورت متقابل و متعادل و همزمان برداریم.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: مذاکرات در ژنو درباره چگونگی گامهای مذکور تا حدودی پیشرفت داشت و درباره ایده های کلی مورد نظر طرفین بحث شد. درباره اینکه چه مسائلی که می توانند موضوع مذاکره در مرحله کنونی یا در آینده باشند بررسی و مرور کلی شده است، که امیدواریم در نشست بعدی مسائل مورد مناقشه را آغاز کنیم و در جلسه ژنو فقط درباره مدالیته توافق صورت گرفت، که این خودش قدم بزرگی است.

* اولویت های مذاکره

عباس عراقچی درباره اختلاف نظر ایران و گروه ۵+۱ درزمینه اولویت های مذاکره و در پیش گرفتن شیوه گام به گام ایران یا شیوه گروه ۵+۱ مبتنی بر اعتمادسازی، اظهار داشت: این اختلاف را ما در ژنو حل کردیم و طرف مقابل قبول کرد که بر اساس مدالیته ما حرکت کند. یعنی اول هدف مشترک و بعد گام ها؛ در گام ها هم گام اول و گام آخر به عنوان مهم ترین گام ها طراحی شوند. در ژنو توافق کردیم که بر سر این سه موضوع توافق حاصل شود و بعد حرکت آغاز شود. یعنی در هدف مشترک و اصول و چارچوب و کلیات گام آخر و بعد در خصوص گام اول.

* تحریم ها کی لغو می شود

عراقچی افزود: گام اول شامل اقداماتی خواهد بود که طرفین به منظور ایجاد فضای اعتماد انجام خواهند داد. این که این گام ها چه خواهد بود، هنوز توافق حاصل نشده است. آن ها پیشنهاداتی داده اند و ما نیز پیشنهاداتی مطرح کرده ایم.

مسلما هر دو طرف باید اعتمادسازی کنند و اگر ما اقداماتی انجام می دهیم و اعتماد آن ها جلب می شود، اقداماتی وجود دارد که آن ها باید به منظور اعتمادسازی انجام دهند تا اعتماد ما جلب شود که یکی از این اقدامات، رفع تحریم ها خواهد بود و این اقدام از گام اول تا گام آخر باید صورت گیرد. تحریم ها باید در همه گام ها مدنظر باشد تا گام آخر که دیگر همه تحریم ها برداشته خواهد شد.

وی در پاسخ به این سئوال که “اگر گروه ۵+۱ اعتمادسازی ایران را پیش شرط رفع تحریم ها کند، و توقف غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را مبنای رفع تحریم ها سازد، موضع ایران در قبال چنین رفتاری چه خواهد بود” گفت: چرا عکس این مساله را مطرح نمی کنید؟ این ما هستیم که می گوییم تحریم ها باید برطرف شود تا در مقابل، ایران گام هایی اعتمادساز بردارد.

عراقچی تأکید کرد: اصل ایده درست است، ما هدفی مشترک داریم، هدف مشترک جایی است که در آن ایران، برنامه هسته ای صلح آمیز خود از جمله حق غنی سازی را خواهد داشت و همه تحریم ها برداشته خواهد شد. برای رسیدن به این هدف، گام های مختلفی برداشته می شود که در این گام ها به تدریج اعتمادسازی صورت می گیرد و به تدریج تحریم ها برطرف می شود، تا به مرحله هدف مشترک برسیم که در آنجا همه تحریم ها برطرف می شود.
* موضع ایران درباره غنی سازی

عراقچی درباره مساله حق ایران در غنی سازی اورانیوم و موضع گروه ۵+۱ در قبال این حق، خاطر نشان کرد: در خصوص موضوع غنی سازی، موضع ما کاملا روشن است؛ غنی سازی، حق مردم ایران است، بنابراین خود این حق قابل مذاکره نیست و ما به هیچ وجه حاضر نیستیم درباره نفس غنی سازی مذاکره کنیم. ولی ابعاد غنی سازی، دامنه غنی سازی، اندازه غنی سازی، جزئیات غنی سازی می تواند موضوع مذاکره باشد و ما همان طور که گفتیم، آمادگی داریم نگرانی های طرف مقابل و نه بهانه جویی های آنان را مدنظر قرار داده و رفع کنیم.

وی افزود: به این ترتیب، غنی سازی بخشی از هدف پایانی است و قابل سازش و مذاکره نیست ولی ابعاد و اندازه های آن قابل مذاکره است که در طول مذاکرات مشخص می شود.

* ادعای نشریه نیویورک تایمز

وی درباره ادعای نشریه نیویورک تایمز درباره آغاز بررسی مسأله آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در آمریکا و این که آیا این مساله ربطی به چارچوب مذاکرات دارد، گفت: همه این مسائل و مسائل مشابه آن، فضاسازی های رسانه ای است، ما مطمئن نیستیم که این اقدامات با چه هدفی صورت می گیرد.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: آن چه از نظر ما قطعی است آن است که در یک پروسه مذاکراتی و در یک پروسه گام های متقابل، همه تحریم ها باید رفع شود، و همه اموال ایران باید آزاد شود و تحریم ها، اعم از تحریم های شورای امنیت و چندجانبه یا تحریم های یک جانبه آمریکا باید برطرف شود. در یک پروسه زمانی که درباره مدت آن هم تصمیم گیری خواهد شد، همه این تحریم ها باید برطرف شوند.
* آمریکا چگونه جدیت خود را نشان داد

عراقچی درباره میزان صحت ادعای بررسی این مساله از سوی آمریکا نیز اظهار داشت: آمریکایی ها، با آوردن یک متخصص مسائل تحریم ایران به مذاکرات ژنو، جدیت خود را ثابت کردند. حضور این شخص در طول مذاکرات و توضیحاتی که می داد، نشان می داد که آمریکایی ها حداقل حاضرند جدیت خود را نشان بدهند. این مساله، در ادامه مسیر بیشتر مشخص خواهد شد. ما به این نتیجه رسیده ایم که مذاکرات فنی بین متخصصان لازم است برای این که جزئیات مربوط به رفع تحریم ها و جزئیات مربوط به اقدامات اعتمادساز بحث شود و من مطمئنم که این مساله به روند مذاکرات در جلسه آینده مذاکرات در ژنو کمک خواهد کرد.

 

* نظر ۱+۵ درباره مخالفت ایران با خروج مواد

معاون وزیر خارجه درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر کاهش غنی سازی اورانیوم از بیست درصد به کمتر از پنج درصد، و همچنین غنی سازی آن در خارج ایران و کاهش تعداد و سرعت سانترفیوژهای نیروگاه های نطنز و فوردو گفت: ایران و گروه ۱ + ۵ توافق کرده اند که جزئیات مذاکرات را اعلام نکنند. ما در مذاکرات ژنو ایده های کلی را بررسی کردیم و وارد این مباحث جزئی نشدیم و ما قبلا هم موضع قطعی خود را اعلام کردیم مبنی بر اینکه هیچ ماده ای از ایران خارج نخواهد شد و گروه ۱ + ۵ نیز پذیرفته است که مواد از ایران خارج نشود .

عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا تعامل غرب با مسأله هسته‌ای ایران در مقایسه با قبل تغییری کرده یا نه، اظهار داشت: من معتقدم که هر دو طرف ایرانی و غربی تغییر کرده اند، و تغییر اصلی در طرف غربی صورت گرفته است.

وی افزود: طرف غربی ظرف ده سال گذشته هر فشاری را اعمال کرده است هم تهدیدهای نظامی و هم تحریم های اقتصادی مفصل را روی میز خود گذاشته است، ولی از هیچ یک از این موارد نتیجه نگرفت، و مردم ایران دربرابر همه تهدیدها و فشارها ایستادگی کردند و اجازه ندادند غرب از این طریق به خواسته های خود برسد.

عراقچی خاطرنشان کرد: برنامه ما هم عملاً توسعه پیدا کرد و در عرصه میدانی تثبیت شد هم تکنولوژی ما در زمینه چرخه سوخت تقریباً به مرحله پایانی رسیده است و هم تأسیسات ، تجهیزات ، ماشین آلات ، مواد تولیده شده و ذخایر ما در سطح خوبی است . این امور غرب را به این نتیجه رسانده که هیچ کاری از دستش ساخته نیست به همین دلیل جدی تر از  قبل در مذاکرات حضور پیدا می کند.

وی با این حال تأکید کرد: ولی این امر به معنای آن نیست که غرب از خواسته های خود دست کشیده است بلکه برای رسیدن به خواسته های خود به جای تهدید و تحریم هم اکنون روش دیپلماسی را درپیش گرفته است و ما این موضوع را درک می کنیم و ما که در برابر تهدیدها و تحریم ها باج ندادیم طبعا در مذاکرات نیز باج نخواهیم داد .
* سیاست تغییر کرده یا رویکرد

عراقچی افزود: سیاست های ایران ثابت است و فقط رویکرد ما تغییر کرده است، که این تغییر رویکرد ناشی از دو مساله است مساله اول تثبیت برنامه های ما در میدان، و مساله دوم ایستادگی مردم ایران در این رابطه و حماسه سیاسی شکوهمند اخیر مردم ایران.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: دولت ایران هم اکنون با دست بازتر و پشتوانه محکمتر می تواند مذاکره کند و ما به غرب اعلام کردیم که آماده یافتن راه حلی برای نگرانی های معقول غربی ها هستیم ولی این نگرانی ها نباید حاکی از بهانه جویی و سوء استفاده باشد و غرب نباید به اسم اعتماد سازی به دنبال اهداف دیگری باشد .

عراقچی اظهار داشت: نگرانی های غرب اگر معقول و دارای پایه و اساس باشد ، ایران آماده تعامل با این نگرانی ها خواهد بود و غرب نیز باید نگرانی های ایران را مرتفع کند، که این نگرانی ها شامل برداشته شدن همه تحریم ها است . ما در ده سال گذشته مقاومت کرده ایم و به غرب ثابت کرده این که نه تهدید نظامی و نه تحریم اقتصادی نتیجه بخش نیست .

* گفت وگوی دوجانبه ایران و آمریکا در ژنو

عراقچی در خصوص گفت و گو با “وندی شرمن” رئیس هیأت آمریکای در حاشیه مذاکرات ژنو، گفت: در مذاکرات بین المللی و چند جانبه ، گفت وگوهای دو جانبه امری کاملا طبیعی است و این گفت وگوها براساس نیاز و روند مذاکرات برگزار می شود و ما قبلا نیز در مذاکره با گروه ۱ + ۵ با هیأت های مذاکره کننده گفت وگوهای دو جانبه داشته ایم .

وی با بیان اینکه این گفتگوهای دو جانبه مذاکرات را به پیش برده است، اظهار داشت: هدف از گفتگوهای دو جانبه پیشبرد مذاکرات است و ما می خواهیم مسائلی را که در مذاکرات بررسی کردیم ، در گفتگوها دو جانبه مفصل تر و با جزئیات بیشتر و جدی تر بررسی کنیم. ما اگر احساس کنیم که برای تسهیل روند مذاکرات و تبادل نظرات باید گفتگوهای دو جانبه ای داشته باشیم ، این گفتگوها را برگزار می کنیم، و قبلا نیز این مذاکرات دوجانبه را برگزار کردیم .
* نظر مذاکره کننده آمریکایی در گفت وگوی دو جانبه

عراقچی گفت: نظرات شرمن در گفت وگوهای دو جانبه همان نظرات ایشان در مذاکرات بود و اینجانب در گفتگوهای دوجانبه نظرات ایران را قاطعانه تر و محکم تر به اطلاع شرمن رساندم و به ایشان گفتم که ما انتظار داریم که اعتماد سازی به صورت دو طرفه صورت بگیرد و اگر غربی ها انتظار دارند که ما اعتماد آنها را جلب بکنیم ، ما نیز انتظار داریم که غربی ها اعتماد ما را جلب کنند؛ که این امر از طریق رفع تحریم های ظالمانه و به رسمیت شناختن حقوق جمهوری اسلامی ایران میسر است و در کل می توان گفت که این گفتگوهای دو جانبه مفید بود .

* دلیل خوش بینی هیأت آمریکایی پس از گفت وگوهای دو جانبه

عراقچی درباره دلیل خوش بینی بیشتر هیأت آمریکایی در پایان گفت وگوهای دوجانبه، اظهار داشت: من معتقدم که برخورد هیأت های اروپایی و آمریکایی با مذاکرات ، مثبت بود و علتش هم آن بود که همانطور که ما جدیت را در آنها دیدیم ، آنها هم جدیت را در ما دیدند  مذاکرات مفید و جدی بود . البته مسئولان آمریکایی علاوه بر مفید و جدی خواندن مذاکرات اظهارات دیگری نیز بیان کرده و بر اختلافات هم کرده اند. اینکه ما توانستیم برای اولین بار وارد مسیر مشترک بشویم که نخستین نشانه آن صدور بیانیه مشترک بود ،  این امر به نوبه خود مفید بود .

* مسائل مطرح شده در گفت و گوی دوجانبه

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا در مذاکرات به مسائلی بجز مساله ای هسته ای پرداخته شد، تأکید کرد: خیر . ولی اگر آنها بخواهند ، ما آماده پرداختن به مسائل دیگری هم هستیم .

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
57538191
افزایش قیمت مسکن قابل پیش بینی بود
پول 8
حذف ۸ دهک از دریافت یارانه و افزایش یارانه مستمندان
636308005722581338
ماموران ما سلاح جنگی نداشتند/ ماجرای کشته سازی ها مشکوک است
آیا اپل باعث کاهش سرعت آیپد‌های قدیمی هم شده است؟‌ + عکس
آیا اپل باعث کاهش سرعت آیپد‌های قدیمی هم شده است؟‌ + عکس
دلیل فوت دختر دروازه بان فوتبال ایران چه بود؟
دلیل فوت دختر دروازه بان فوتبال ایران چه بود؟
میوه با پوست یا بدون پوست؛ کدام بهتر است؟
میوه با پوست یا بدون پوست؛ کدام بهتر است؟
خودروی برقی با نمایشگرهای واقعیت مجازی از راه رسید
خودروی برقی با نمایشگرهای حقیقیت مجازی از راه رسید
عبور از ایستگاه تشنج ...
عبور از ایستگاه تشنج …
ال جی، سامسونگ یا هواوی؛ برند بعدی مشمول طرح رجیستری؛ گوشی‌های دست دوم هم ثبت می‌شوند
ال جی، سامسونگ یا هواوی؛ برند بعدی مشمول طرح رجیستری؛ گوشی‌های دست دوم هم ثبت می‌شوند
کف قیمت ماهانه اینترنت کاهش یافت/ اصلاح تعرفه جدید اینترنت خانگی + جدول قیمت
کف قیمت ماهانه اینترنت کاهش یافت/ اصلاح تعرفه جدید اینترنت خانگی + جدول قیمت
یائسگی مردان
یائسگی مردان
چرا همیشه خسته‌ام!
چرا همیشه خسته‌ام؟
عتیقه ژاپنی در پایتخت +عکس
عتیقه ژاپنی در پایتخت + عکس
رندری از موتو ای ۵ ، اولین موبایل موتورولا با حسگر اثر انگشت در پنل پشتی منتشر شد
رندری از موتو ای ۵، اولین موبایل موتورولا با حسگر اثر انگشت در پنل پشتی منتشر شد
اطلاعیه فدراسیون فوتبال در خصوص درگیری مربی تیم ملی
اطلاعیه فدراسیون فوتبال در خصوص درگیری مربی تیم ملی
ژله و پاستیل اثری بر استحکام استخوان‎ها دارد؟
ژله و پاستیل اثری بر استحکام استخوان‎ها دارد؟
اسرار دیوانه ترین لامبورگینی دنیا +عکس
اسرار دیوانه ترین لامبورگینی دنیا +عکس
با گوشی HTC U11 EYEs بیشتر آشنا شوید؛ محصولی برای عاشقان سلفی + عکس
با گوشی HTC U11 EYEs بیشتر آشنا شوید؛ محصولی برای عاشقان سلفی + عکس
دردهایی که در کمین پشت میز نشینان است!
ترفندهای شگفت انگیز برای لاغری پشت میزنشین ها
خوردن رتیل ، عقرب، ماهی و عنکبوت زنده و خام برای کری خوانی! +عکس
خوردن رتیل ، عقرب، ماهی و عنکبوت زنده و خام برای کری خوانی! +عکس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا