تارخ انتشار: یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۳
کد خبر : 38820
چاپ خبر
بازدیدها: 876

رئیس‌ جمهور در سازمان انرژی اتمی:

زیر بار آپارتاید علمی و هسته‌ ای نمی‌رویم/ ثابت می‌کنیم که فعالیت‌ هایمان بدون انحراف است

حسن روحانی

کرج رسا: رئیس‌ جمهور با تاکید بر اینکه “در زمینه فناوری هسته‌ ای یک قدم عقب نمی‌نشینیم”، گفت: نه تضعیف، نه تحقیر، نه تحریم و نه تهدید بر این ملت کارگر نیست و نخواهد بود.

 به گزارش کرج رسا، حجت‌ الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری و راه‌اندازی سه دستاورد سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت که در محل این سازمان برگزار شد، با بیان اینکه “در این محضر یک بار دیگر به دنیا می‌گوییم فناوری هسته‌ ای ما صلح‌ آمیز است”، تاکید کرد: ما در پی منافع ملت‌مان هستیم و زیر بار آپارتاید علمی و هسته‌ای نمی‌رویم.

وی خطاب به کشورهای دنیا با طرح این پرسش که “آیا شما می‌خواهید ما از اشعه گاما استفاده نکنیم برای آنکه محصولات کشاورزی ما سالم‌تر و بهداشتی‌تر باشد؟”، گفت: آیا شما استفاده از اشعه گاما برای سالم‌تر بودن محصولات کشاورزی را برخلاف قوانین بین‌الملل می‌دانید که به این ملت فشار می‌آورید؟

رئیس‌ جمهور ادامه داد: آیا شما نمی‌خواهید ما مراکزی را در کشور ایجاد کنیم و اشعه ماورای بنفش را کنترل کنیم برای اینکه مردم سالم‌تر باشند؟ آیا شما می‌خواهید ما خریدار واکسن باشیم؟ یعنی شما نمی‌خواهید ما در تولید واکسن‌های دامی و انسانی روی پای خودمان باشیم و این کار را برخلاف مقررات بین‌المللی می‌دانید؟

روحانی با تاکید بر اینکه “ما دنبال انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم و خواهیم بود”، خاطرنشان کرد: ما همه ملت‌ها را در برابر قوانین بین‌الملل یکسان می‌دانیم و ملت ایران زیر بار تضعیف نرفته و نخواهد رفت اما همچنان نیز تأکید می‌کنیم که هیچگاه کار غیرقانونی را دنبال نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه “یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی، خودباوری، استقلال‌خواهی و خوداتکایی بوده که از روز اول امام(ره) به ما آموخته است”، گفت: امام به ما آموخته است که روی پای خود بایستیم و به هیچ‌ چیز جز خداوند توکل نکنیم.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه “ما در انقلاب روی پای خود ایستادیم و به ملت خود تکیه و به رهبری خود اعتماد کردیم”، یادآور شد: بر این اساس، خداوند ما را در برابر دنیا پیروز ساخت. همچنین در دوران دفاع مقدس به جوانان، ایثارگران، سپاه، ارتش، بسیج، عشایر، نیروی انتظامی و جهادگران خود تکیه کردیم و خداوند ما را پیروز ساخت.

وی با بیان اینکه “امروز در مسیرهای متنوع علم و فناوری باید روی پای خود بایستیم”، تصریح کرد: در مسیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال فرهنگ و اقتصاد، باید در زمینه علم و دانش به پیش برویم چون قدرت اصلی در علم و فناوری است و علم و فناوری است که برای ما قدرت علمی، قدرت اقتصادی و قدرت فرهنگی و دفاعی را می‌آفریند.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه “در مسیر علم، دانش و پیشرفت سازمان انرژی اتمی بعد از پیروزی انقلاب ناچار شد برای اهداف علمی و دستاوردهای فناورانه روی پای خود بایستد”، افزود: همه آنهایی که تعهد غرب به ما بود، از آمریکا گرفته تا آلمان و فرانسه و … هیچ‌کدام عملی نشد یعنی نه آمریکا حاضر شد طبق تعهد خود سوخت رآکتور تهران را به ما بدهد، نه آلمان حاضر شد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر را ادامه دهد و نه فرانسه آماده شد که به تعهدات خود در زمینه‌ های مشترکی که با هم داشتیم عمل کند و حتی UF6‌ را که متعلق به ما بود، به ما تحویل دهد.

روحانی افزود: آن روزی که ما در پی غنی‌سازی بودیم تا روی پای خود در تولید سوخت رآکتور بایستیم، به شرق و غرب و همه مراجعه کردیم؛ پس اینکه گفته می‌شود ایران فعالیت مخفیانه انجام داده است، دروغی آشکار است چون اگر می‌خواستیم مخفیانه فعالیت کنیم برای خرید سانتریفیوژ به بازارهای رسمی غربی و شرقی مراجعه نمی‌کردیم و برای آنکه بتوانیم در مراحل مختلف ساخت سوخت نیروگاه و غنی‌سازی اورانیوم حرکت کنیم با شرکت‌های مختلف شرق و غرب مذاکره صریح نمی‌کردیم.

وی در ادامه اظهار کرد: آنها حاضر نشدند به ما سوخت بدهند پس ما شروع کردیم روی پای خود بایستیم و قطعات مختلف سانتریفیوژ را تولید، مونتاژ، تست و آماده کنیم اما بعدها گفتند ما کشف کردیم که شما ساختمان می‌سازید و قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کنید، بله ما این کار را می‌کنیم، مگر قرار بوده است ساخت ساختمان و قطعات سانتریفیوژ را به اطلاع شما برسانیم؟

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “ما طبق قراردادی که با آژانس و در پادمان و سِیف‌گارد داشتیم، موظف بودیم آن زمانی که می‌خواهیم تزریق گاز UF6‌ را انجام دهیم، به آژانس اطلاع دهیم”، گفت: می‌گویند بیست سال کار مخفیانه کرده‌اید اما آیا ساخت ساختمان و تولید سانتریفیوژ غیرقانونی است و باید آنها را به شما اطلاع می‌دادیم؟

روحانی با بیان اینکه “متأسفانه دنیای غرب برخلاف اصول اخلاقی و حقوقی حرف زد و تبلیغ کرد”، افزود: این تبلیغ‌ها متأسفانه توانست دیگران را همراه غرب سازد و برای مردم کشور ما برخلاف همه مقررات بین‌المللی دردسر درست کند.

وی با بیان اینکه “در بسیاری از زمینه‌ها باید در کنار کار علمی و فناوری، فعالیت‌های حقوقی، سیاسی و تبلیغاتی را هم پیش ببریم”، اظهار کرد: توسعه متوازن و همه‌جانبه باید دنبال شود چون اگر در فعالیت‌های علمی پیش برویم اما در زمینه حقوقی و سیاسی فعال نباشیم، دشمن بهانه‌جویی می‌کند و اگر در زمینه تبلیغات نتوانیم آنچه در دل داریم روی کاغذ آوریم و به افکار جهانی به درستی عرضه کنیم، ممکن است دیگران افکار جهانی را منحرف سازند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “امروز تلاش ما این است که فعالیت‌های سیاسی، حقوقی و تبلیغاتی، متوازن و در کنار فعالیت‌های علمی پیش برود”، تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم در فناوری یک قدم عقب برویم بلکه می‌خواهیم در زمینه حقوقی گام‌های جدیدی برداریم و در زمینه سیاسی گامی به پیش برویم. همچنین باید در زمینه تبلیغات و در رابطه با روشن کردن افکار عمومی جهانی پیش برویم اما عده‌ای فکر می‌کنند این ماشین عقب می‌رود، شاید خطای دید وجود دارد چون ما می‌خواهیم در بحث حقوقی، سیاسی و تنویر افکار عمومی همپای فعالیت علمی جلو برویم چون اگر این اتفاق نیفتد دشمن از این خلا سوء استفاده می‌کند.

روحانی با اشاره به اینکه “دنیا می‌خواست بگوید ایران به فناوری هسته‌ای نرسیده است و در تبلیغات جهانی در پی تحقیر این ملت بود”، افزود: دو دروغ را در مورد ایران مطرح می‌کردند؛ اول اینکه ایران به فناوری هسته‌ای نرسیده است و دوم اینکه مخفیانه فعالیت‌های غیرقانونی انجام می‌دهد اما ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم فناوری ما درست و راست است و اگر می‌گوییم ۳.۵ درصد غنی‌سازی می‌کنیم، واقعیت دارد و وقتی می‌گوییم اگر لازم باشد ۲۰ درصد غنی‌سازی کنیم، می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

وی ادامه داد: با این وجود، دنیا با تبلیغات خود به دنبال این بود که بگوید ایران قادر نیست به این فناوری دست یابد. حتی یکی از مقامات شرقی که نامش را نمی‌برم، به من می‌گفت باور نکنید که می‌توانید UF6‌ تولید کنید یعنی همه می‌خواستند به اصطلاح توی دل ما را خالی کنند که شما نمی‌توانید و نیازمند به ما هستید و نه اصفهان به ثمر می‌نشیند و نه نطنز و اراک که این تحقیر بود.

روحانی تاکید کرد: ملت و دانشمندان ما و سازمان انرژی اتمی از جان مایه گذاشتند و دشمن به هر کار سخیفی دست زد اما جوانان از مسیرشان برنگشتند و هیچ‌یک از دانشمندان و کارکنان سازمان انرژی اتمی و دانشجویان این رشته پشیمان نشدند بلکه مصمم‌تر در مسیر راهی که به حق و قانونی است حرکت کردند و ما به شکر خدا در دولت تدبیر و امید همه فعالیت‌های علمی و کارهای قانونی را ادامه خواهیم داد و این را همه غربی‌ها و شرقی‌ها و ۱+۵ و دیگران بدانند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه “راهی که انتخاب کرده‌ایم راه درستی بوده است”، تصریح کرد: راهی که انتخاب کردیم خطاب نبوده است که متوقف شویم یا آن راه را ادامه ندهیم.

وی با بیان اینکه “ما هیچ چیز نداریم که روی میز بگذاریم و تقدیم دیگران کنیم، جز شفافیت”، افزود: هیچ‌چیز به عنوان فناوری و دانش هسته‌ای روی میز نیست تا با کسی معامله کنیم چون اینها در مغز جوانان و دل ملت ما و اراده کشور ماست و آنچه می‌توانیم به افکار عمومی جهانی عرضه کنیم، شفافیت بیشتر است؛ پس ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم دشمنان ما دروغ می‌گفتند.

روحانی خاطرنشان کرد: ما به دنیا می‌گوییم ملت ما در مسیر مجد و عظمت است و شما قادر نیستید ملت ایران را تحقیر کنید بلکه ناچارید دانشمندان ما را تمجید کنید پس شما قدرت تحقیر ندارید و ما به دنیا ثابت می‌کنیم اقدامات ما قانونی و در چارچوب ان‌.پی‌.تی، پادمان و مقررات بین‌المللی است و گفته‌ایم، می‌گوییم و خواهیم گفت که به دنبال کار غیرقانونی و سلاح هسته‌ای نبوده‌ایم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “ما ملتی نیستیم که در پی سلاح کشتار جمعی باشیم”، اظهار کرد: دنیا شاهد است که در جنگ هشت ساله کشورهای غربی و اروپایی و حتی برخی کشورهای شرقی به صدامیان امکانات و سلاح شیمیایی دادند و ما قربانی سلاح شیمیایی شدیم اما گرچه ساخت سلاح شیمیایی کار سختی نبود اما از آن استفاده نکردیم چون ما این کار را درست نمی‌دانیم و به دنیا ثابت کردیم که دفاع ما اخلاقی، انسانی و در چارچوب مقررات بود.

روحانی همچنین خطاب به غرب گفت: بنابراین امروز نگویید که ایران را مجبور کرده‌ایم تا بمب اتمی نسازد، چون این دروغ‌ها جایی ندارد و ملت ایران هیچ وقت دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و آن را مشروع نمی‌دانسته است.

وی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن استفاده از سلاح هسته‌ای، یادآور شد: رهبر معظم کشورمان به صراحت نه فقط در یک کاغذ، بلکه در نماز جمعه و سال‌ها پیش این فتوا را اعلام کردند پس مسیر ما روشن است و ما این مسیر را ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهور افزود: دنیا اگر می‌خواهد با مردم ایران روابط حسنه و منفعت مشترک داشته باشد، باید در برابر حقوق ملت ایران تسلیم شود و در برابر عظمت ملت ایران راه تکریم را در پیش گیرد و در برابر دانشمندان کشورمان تمجید را پیشه خود کند.

به گزارش ایسنا، روحانی در بخشی پایانی سخنان خود با بیان اینکه “ما یک افتخار بزرگ داریم و آن این است که مولایمان علی(ع) است”، گفت: مقتدای ما، راه ما و مسیر ما و اسوه و الگوی ما امیرالمؤمنین علی(ع) است چون هر کجا حق است، علی آنجاست و هر کجا علی است، حق آنجاست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “علی(ع) هیچگاه نتوانست اشک یتیمی را تحمل کند”، افزود: امیرالمؤمنین از هیچ قدرتی نهراسید و در برابر برق شمشیر تمام قبایل مکه جای پیامبر خوابید و خم به ابرو نیاورد اما در برابر خالق جهان تمام بدنش می‌لرزید و حتی دوران حکومتش به همه مخالفانش اجازه داد تا در مسجد کوفه سخن بگویند تا روزی که شمشیر نکشیده بودند و آن روز هم که دشمنان شمشیر خود را از میان در آوردند به آنها مهلت نداد؛ پس ما هم عدل و اعتدال و راه و مسیر علی را در پیش می‌گیریم.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
شطرنج باز البرزی قهرمان مسابقات شطرنج پیشکسوتان ایران
شطرنج باز البرزی قهرمان مسابقات شطرنج پیشکسوتان ایران
زمان روزه داری
اینفوگرافیک؛ تفاوت مدت زمان روزه داری در ایران و جهان
مقام ارشد چین اعدام شد
مقام ارشد چین اعدام شد
کشف 2 هزارلیتر سوخت قاچاق در ساوجبلاغ
کشف ۲ هزار لیتر سوخت قاچاق در ساوجبلاغ
سهم 40 درصدی مهریه از زندانیان دیه
سهم ۴۰ درصدی مهریه از زندانیان دیه
به گزارش ایسنا، مصوبه هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری که به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب شد، با ایجاد حواشی مختلفی توسط برخی همراه بود. ایراد وارده مربوط به بند ۲ این مصوبه مبنی بر "مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی به شماره ۴۹۰۴ به عهده وزارت نفت" بود، نکته‌ای که نه تنها به عنوان ضعف تلقی نمی‌شود بلکه تصمیمی اصلاحی توسط دولت بود تا مشکل ایجاد شده در سال ۱۳۸۴ توسط دولت نهم را برطرف سازد.

ایرادگیرندگان در خصوص بند ۲ مصوبه هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ معتقد بودند که سازمان ملی استاندارد از بند ۲ مصوبه مذکور حذف شده و این موضوع را به عنوان نقطه ضعف تلقی کردند.

این در حالی است که در بند سوم مصوبه مورد اشاره "نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه به عهده سازمان ملی استاندارد ایران و تعیین اولویت‌های توزیع بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است."

اتفاق ناخوشایندی که در دولت نهم و در سال ۱۳۸۴ صورت پذیرفته این بود که به موجب تفاهمنامه‌ای (مابین معاونان وقت وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد) مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین و نظارت بر حسن اجرای آن به مرجع واردکننده که وزارت نفت بود، واگذار شد.

قطعا تجمیع مسئولیت تطابق تولید و توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی و نیز نظارت بر حسن اجرای این مساله در یک نهاد مشکل‌آفرین بوده و با توجه به اینکه اگر به یک نهاد هم مسئولیت اجرا و هم مسئولیت نظارت داده شود امکان پاسخگویی وجود ندارد و ممکن است تخلفاتی نیز صورت گیرد بنابراین هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال جاری تصمیم گرفت تا مصوبه جدیدی را ابلاغ کند که موجب اصلاح تصمیم اتخاذ شده در دولت نهم است.

جهانبخش سنجابی ـ معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران ـ در گفت‌وگو با ایسنا و در ارتباط با مصوبه هیات وزیران در جلسه ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری با اشاره به اینکه استاندارد ملی برای بنزین و گازوئیل وجود دارد و به موجب مصوبه شورای عالی استاندارد، استاندارد ۴۹۰۴ مشمول استاندارد اجباری در کشور بود، اظهار کرد: با این مفهوم که ارائه بنزین در کشور مغایر استاندارد ملی، ممنوعیت داشته و فارغ از اینکه چند محصولی است باید فصل ممیزی بین مسئولیت و نظارت را با یکدیگر تعریف کنیم.

وی ادامه داد: ارائه‌دهنده یک محصول اعم از اینکه کالا یا خدمت باشد قطعا در مواجهه با موضوعات استاندارد یا کیفیت پاسخگوست یعنی مرجع پاسخگویی در قبال رعایت استاندارد یا کیفیت محصول با تولیدکننده محصول یا عرضه‌کننده آن است.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه در کشورهای مختلف نهادهای متفاوتی برای نظارت بر این مسئولیت تعریف شده‌اند، خاطرنشان کرد: در کشور ما هر محصولی که مشمول استاندارد اجباری شود نظارت بر آن بر عهده سازمان ملی استاندارد است. بر همین اساس مفهوم این است که اگر پالایشگاه‌ها در واقع نسبت به تولید بنزین مبادرت می‌کردند و در صورتی که وزارت نفت نسبت به واردات بنزین اقدام می‌کرد باید رعایت استاندارد ملی را انجام می‌داد.

وی ادامه داد: علیرغم تسریع قانونی در این زمینه و مجزا بودن مصونیت و نظارت در این خصوص به موجب تفاهمنامه‌ای که در دولت نهم مدنظر قرار گرفت صورت جلسه‌ای تنظیم شد که در واقع مسئولیت نظارت بر رعایت استانداردهای بنزین را نیز به مرجع واردکننده و ناظر بر تولید محصول واگذار می‌کرد.

سنجابی با بیان اینکه به عبارت دیگر مسئولیت و نظارت در یک نهاد یا واحد تجمیع می‌شد، گفت: طبیعی است که اگر واحدی مسئولیت داشته باشد باید در قبال ناظر پاسخگو بوده و جمع جبری مسئولیت و نظارت در یک شخص یا نهاد یا واحد امکان‌پذیر نیست در صورتیکه متاسفانه در دولت نهم استراتژی اتخاذ شده مدنظر قرار گرفت و با توجیهاتی که مسئولان در آن زمان داشتند تا پایان دولت دهم این موضوع ادامه داشت.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران در مورد عملکرد دولت یازدهم در قبال این تفاهمنامه و تصمیم اتخاذ شده که مسئولیت نظارت در خصوص تولید و عرضه بنزین را در اختیار یک نهاد قرار می‌داد، تصریح کرد: با استقرار دولت یازدهم یکی از اتفاقات مثبت این بود که سازمان ملی استاندارد به دلیل تکلیف قانونی در حوزه نظارت نسبت به صورتجلسه مربوطه در دولت نهم اقدام کرد و وظیفه نظارتی‌اش را بازپس گرفت تا مسئولیت و پاسخگویی در این زمینه در وزارت نفت متمرکز شود و این وزارتخانه نسبت به نهادی دیگر پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به مشکلاتی که در حوزه تولید بنزین برابر استاندارد ملی وجود داشت دولت برنامه اجرایی را تصویب کرد که به موجب آن وزارت نفت مکلف شد تا پایان سال ۱۳۹۷ در کل کشور بنزین با استاندارد ملی توزیع کند و این اقدام بر عهده وزارتخانه مربوطه نهاده شده است.

سنجابی با اشاره به اینکه اگر سازمان ملی استاندارد نمونه‌گیری و نظارت را در این راستا انجام دهد اگر مغایرتی وجود داشته باشد باید وزارت نفت نسبت به آن پاسخ دهد، بیان کرد: مصوبه مربوطه توسط هیات وزیران در اردیبهشت ماه سال جاری یکی از کارشناسی‌ترین تصمیمات و منطبق بر قانون بوده است که اشتباه صورت گرفته در دولت نهم و دهم را اصلاح می‌کند.

معاون کیفیت و ارزیابی سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه تصمیم اتخاذ شده در دولت نهم عوارض خود را طی سالیان گذشته نشان داد، گفت: ما در کشور طی این سال‌ها و پس از تصمیم اتخاذ شده توسط دولت نهم در سال ۱۳۸۴ مواجه شدیم با تولید بنزین‌های پتروشیمی و بنزین‌هایی که مواد آلاینده آن چندین برابر میزان مجاز استاندارد ملی بود که در واقع حوادث زیست محیطی و آلایندگی را به دلیل آلوده بودن بنزین‌ها در سطح شهرها ایجاد کرد.

وی ادامه داد: طی آن سالها دیدیم که تعداد روزهای هوای سالم از دو رقم بالاتر نمی‌رفت و با مصوبه اخیر هیات وزیران وظیفه وزارت نفت کاملا احصاء شده و باید در این رابطه مسئولیت خود را بپذیرد.

سنجابی با بیان اینکه در این مصوبه برای سازمان ملی استاندارد نیز وظایف مربوطه تعریف شده است، گفت: برای سازمان ملی استاندارد نیز وظیفه نظارتی تعیین شده و وزارت نفت را نسبت به این سازمان و نیز کلان حاکمیت پاسخگو می‌کند.
اصلاح تصمیم نادرست «بنزینی» دولت احمدی نژاد/ تفاهم نامه سازمان استاندارد و وزارت نفت ابطال شد
یک نظامی آمریکایی در سوریه کشته شد
یک نظامی آمریکایی در سوریه کشته شد
سرنگونی پهپاد "اسرائیلی" در سوریه
سرنگونی پهپاد اسرائیلی در سوریه
سهمیه نفت سفید البرز اعلام شد
سهمیه نفت سفید البرز اعلام شد
فعالیت های ویژه انتقال خون البرز در ماه مبارک رمضان
فعالیت های ویژه انتقال خون البرز در ماه مبارک رمضان
مدیر لخویا: باید مراقب پرسپولیس در بازی برگشت باشیم
مدیر لخویا: باید مراقب پرسپولیس در بازی برگشت باشیم
پشه
از ضد پشه طبیعی استفاده کنید!
با بحران‌سازی دشمنان در زمینه اسلام‌ستیزی و اسلام‌هراسی مقابله شود
با بحران سازی دشمنان در زمینه اسلام ستیزی و اسلام هراسی مقابله شود
بیانیه ترامپ برای آغاز ماه رمضان
بیانیه ترامپ برای آغاز ماه رمضان
سردار مدافع حرم، شعبان نصیری
سردار مدافع حرم البرز در موصل عراق شربت شهادت نوشید + عکس
افزایش سن، شایع‌ترین علت آب مروارید
افزایش سن، شایع ترین علت آب مروارید
حمله ارتش مصر به مواضع تروریست‌ها در لیبی
حمله ارتش مصر به مواضع تروریست ها در لیبی
کدام رستوران ها در ماه رمضان باز است؟
کدام رستوران ها در ماه رمضان باز است؟
دعای روز اول ماه مبارک رمضان + صوت و تواشیح
دعای روز اول ماه مبارک رمضان
سر بریده مرد کرمانی به حرف آمد
سر بریده مرد کرمانی به حرف آمد