تارخ انتشار: چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
کد خبر : 213694
چاپ خبر

ساحل آرامش برای دوران بازنشستگی

ساحل آرامش برای دوران بازنشستگی

چند سال با بازنشستگی فاصله دارید؟ آیا شما هم مثل برخی افراد شاغل چرتکه به دست هستید و تعداد روزهای باقی مانده شغلی‌تان را محاسبه می‌کنید؟ دلیل این بی‌قراری، خستگی جسمی است یا آزردگی ناشی از نارضایتی شغلی؟ تا چه اندازه مشتاق اجرای برنامه‌های خود برای دوران بازنشستگی هستید؟

به گزارش کرج رسا، این گزارش، گفت‌وگویی است با افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند. مخصوصا اگر فرد قبل از سالمندی (۶۰ سالگی) بازنشسته می‌شود.

می‌خواهیم با کمک دکتر کاظم ملکوتی، روانپزشک به شما یادآوری کنیم که از همین الان باید به فکر سلامت روان خود در این دوران زندگی باشید، چرا که خستگی جزهری با کمی استراحت، سفر و تفریح قابل رفع است، اما آنچه نیازمند توجه است، وضعیت روانی افراد بعد از بازنشستگی است.

بسیار شنیده‌ایم که بازنشستگی به معنای خانه‌نشینی و پایان دوران فعالیت نیست، اما اغلب ما هنوز باور عملی نسبت به این نگرش نداریم. به همین دلیل، کارشناسان نسبت به روند افزایش افسردگی در دوران بعد از بازنشستگی و سالمندی هشدار می‌دهند.

شاید برای یک فرد سالمند، پارک‌نشینی و گپ زدن با دوستان البته در ساعات محدودی از روز قابل قبول باشد، اما چنین فرآیندی برای یک فرد بازنشسته میانسال زجرآور است و می‌تواند به مرور سلامت جسم و روان را مخصوصا در میان مردان با چالش جدی مواجه کند.

تعریف شما از بازنشستگی

شما چه تعریفی از بازنشستگی دارید؟ باورهای غلط زیادی درباره بازنشستگی وجود دارد. یک فرد بازنشسته لزوما سالمند نیست و یک سالمند هم لزوما یک فرد بازنشسته نیست.

آیا شما هم بازنشستگی را دوران قرار گرفتن در سراشیبی، بی‌هویتی، انجام فعالیت همایشی می‌دانید یا مانند بازنشستگان موفق، آن را دوران رشد و شکوفایی تجربه‌های اندوخته شده می‌دانید؟

بدترین نوع تعبیرهای رایج از بازنشستگی که خطر روحی و جزهری برای صاحبش دارد، فکرهای زهری است که براساس آن، افراد گمان می‌کنند، بازنشستگی یعنی پایان دوران کار و مفید بودن. برخی زندگی را تک‌بعدی می‌ بینند و زندگی خود را با کارشان تعریف می‌کنند.

به همین دلیل، دوران بازنشستگی برای آنان کابوسی برای بی‌هویتی وبی معنایی تلقی می‌شود و خود را در معرض آسیب‌هایی همچون پرخاشگری، افسردگی، ناامیدی، کاهش روابط همایشی و خانوادگی و ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار می‌دهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، هر چه افراد بدون برنامه‌ریزی و آمادگی وارد دوران بازنشستگی شوند، به همان میزان شرایط سخت‌تری را تجربه خواهند کرد. انتخاب با شماست که کدام نگرش و سبک زندگی را انتخاب کنید.

بازنشستگی و لباس جدید بر تن زندگی

هر دوره‌ای از زندگی، شرایط خاص خود را دارد، بدین معنا که سبک زندگی دوران جوانی با میانسالی و سالمندی متفاوت و متناسب با شرایط جزهری، روانی، شغلی، همایشی و اقتصادی متغیر است.

فردی که وارد دوران بازنشستگی می‌شود، ۳۵ ـ ۳۰ سال با نظم خاصی زندگی کرده است. حداقل هشت ساعت از روز خود را در محیط کار خود گذرانده و فعالیت همایشی داشته است.

وی با ورود به دوران بازنشستگی با زمان قابل توجهی مواجه می‌شود که نیازمند برنامه ریزی برای استفاده بهینه از آن است. متخصصان تأکید می‌کنند بررسی‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و عادات متناسب با سبک زندگی جدید باید از دورانی که فرد شاغل است، آغاز شود.

شناخت خود را افزایش دهید

خواسته‌های خود را برای دوران بازنشستگی بشناسید. بررسی کنید چه کارها و برنامه‌هایی را دوست داشتید، انجام بدهید که در طول سال‌های کاری فرصت توجه به آن را نداشته‌اید.

کارآفرینی، کسب درآمد، مشاوره، آموزش و انتقال تجربه، سفر و گردشگری، شرکت در فعالیت‌های همایشی و فرهنگی انجمن‌ها، امورخیریه، انجام کارهای داوطلبانه و انجام کارهای هنری از برنامه‌های مورد توجه و قابل اجرای دوران بازنشستگی، متناسب با علاقه مندی افراد است.

افرادی که در میانسالی مثلا ۴۵ سالگی بازنشسته می‌شوند، به واسطه تجربه‌هایی که دارند، تمایل بیشتری برای راه‌اندازی کسب و کار و ارائه مشاوره دارند و افراد سالمند در صورتی که مشکل اقتصادی نداشته باشند و به دنبال راه‌اندازی یک کار جدید نباشند، مانند توریست‌های بازنشسته و سالمند سایر کشورها تمایل به سفر و گردش دارند.

ضرورت برنامه‌‌ریزی برای دوران بازنشستگی

انسان ذاتا موجودی همایشی است و به واسطه همین ویژگی، تمایل به انجام کارهایی دارد که احساس کند، مفید است.

ماهیت و ضرورت فعالیت در دوران بعد از بازنشستگی و سالمندی، بیش از آن که جنبه مادی و اقتصادی داشته باشد، معنوی و غیرمادی است، آنچنان که باعث می‌شود، فرد با حفظ هویت فردی و همایشی از سلامت روان خود نیز مراقبت کند و از ورود به عرصه افسردگی، بیهودگی و سایر فشارهای روانی پیشگیری کند.

در غیر این صورت، همان گونه که هر یک از ما شاهد بوده ایم، وقتی افراد مخصوصا مردان بازنشسته می‌شوند، به واسطه آن که برنامه مشخص و از پیش تعیین شده‌ای ندارند، حضورشان در خانه،‌ باعث بروز یا افزایش مشاجره زوجین و اعضای خانواده شده است.

فردی که ۳۰ سال مشغول مدیریت کردن فعالیت خود در محیط کار بوده است، حالا می‌خواهد مدیریت داخل خانه را به دست بگیرد.

به همین دلیل نسبت به امور مربوط به خانه و مدیریت آن، شروع به انتقاد و ایرادگرفتن می‌کند و آرامش روانی خود و خانواده را به هم می‌ریزد. این عوامل به مرور باعث بروز بیماری و مشکلات جزهرانی همچون سکته قلبی، مغزی، افزایش فشار خون، دیابت، بی‌خوابی و بیماری‌های روان‌تنی می‌شود.

شبکه روابط همایشی خود را تقویت کنید

بازنشستگان زیادی به دلایل مختلف ازجمله ضعف در مهارت‌های ارتباطی و رفتار سازمانی، بعد از دوران بازنشستگی با همکاران قدیمی خود ارتباطی ندارند.

کاهش یا قطع ارتباطات همایشی، خلأ بسیار بزرگی را برای فردی که سالیان متمادی، بخش مهمی از زمان خود را در فضای گروهی و همایشی گذرانده است، به وجود می‌آورد.

مهارت ارتباط موثر به قدری در زندگی انسان مهم و تاثیرگذار است که سازمان بهداشت جهانی، آموزش آن را یکی از مهارت‌های مهم زندگی عنوان می‌کند.

به همین دلیل، یکی از توصیه‌های متخصصان امر، ایجاد و تقویت روابط همایشی افراد حتی بعد از دوران بازنشستگی است.

در این ارتباط، عضویت در گروه‌ها و نهادهای همایشی بسیار مثبت است و در حفظ و ارتقای سلامت روان بازنشستگان و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌هایی همچون آلزایمر تاثیر بسیار مهمی دارد.

سهیلا فلاحی – جام‌جم

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
636488440582883345
خونسردی بیش از حد زن شوهرکش
636283993510130352
انتقاد تند نیوشا ضیغمی از یک آدم الکی
03_3china_1
ورود ببرهای چینی به سوریه
636462440956119891
ممنوعیت فروش هواپیما به ایران
636489599061910004
هدیه یک میلیون دلاری جورج کلونی به دوستانش
636478102474391563
احتمال اخراج اسپانیا از جام جهانی
1396082910502416712551674
سقوط خودرو به دره در جاده چالوس ۲ کشته برجا گذاشت
تیم ملی ایران ۲ بازی با تیم‌های مطرح در دوحه انجام می‌دهد
تیم ملی ایران ۲ بازی با تیم‌های مطرح در دوحه انجام می‌دهد
۷ درمان خانگی برای از بین بردن چربی شکم
۷ درمان خانگی برای از بین بردن چربی شکم
رونق بازار خودروهای فراری
رونق بازار ماشینهای فراری
با این عادت‌ها به کلیه‌هایتان آسیب می‌زنید
با این عادت‌ها به کلیه‌هایتان آسیب می‌زنید
فرانسه استفاده از موبایل را در مدارس ممنوع می کند + عکس
فرانسه استفاده از موبایل را در مدارس ممنوع می کند + عکس
نوجوانی و تجربه اولین نخ!
نوجوانی و تجربه اولین نخ!
حالا می‌توانید هشتگ‌ها را هم در اینستاگرام دنبال کنید
حالا می‌توانید هشتگ‌ها را هم در اینستاگرام دنبال کنید
4 تاثیر عمده ادویه‌ها بر سلامت
۴ تاثیر عمده ادویه‌ها بر سلامت
تصاویر منتسب به گوشی آنر 9 لایت با دوربین دوگانه پشتی و جلویی از طریق تنا لو رفت
تصاویر منتسب به گوشی آنر ۹ لایت با دوربین دوگانه پشتی و جلویی از طریق تنا لو رفت
خبرهای خوب و بدی که گروه‌های خونی به همراه دارند
خبرهای خوب و بدی که گروه‌های خونی به همراه دارند
علل و علائم بی‌انگیزگی تحصیلی
علل و علائم بی‌انگیزگی تحصیلی
توصیه‌های زمستانی به رانندگان +عکس
توصیه‌های زمستانی به رانندگان + عکس
با بهترین گوشی‌های سال 2017 آشنا شوید؛ پرچمدارانی از بهترین کمپانی‌ها[آذر ماه 1396] + عکس
با بهترین گوشی‌های سال ۲۰۱۷ آشنا شوید؛ پرچمدارانی از بهترین کمپانی‌ها«آذر ماه ۱۳۹۶» + عکس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا