تارخ انتشار: دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۸:۳۵
کد خبر : 36117
چاپ خبر

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری عنوان کرد

سعه صدر نظام با فتنه‌ گران/ فساد اقتصادی در نفت/ جرائم مطبوعاتی / مشروبات الکلی در بند ۳۵۰/ کوتاهی دست زمین‌ خواران

محسنی اژه ای

کرج رسا: در نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه به مطالبی نظیر سی‌دی من روحانی هستم، سعه صدر نظام با فتنه‌ گران، فساد اقتصادی در نفت، جرائم مطبوعاتی، مشروبات الکلی در بند ۳۵۰، کوتاهی دست زمین‌خواران و بازداشت مدیر عامل یک بانک مطرح شد.

به گزارش کرج رسا، عصر امروز شصت و یکمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با حضور نمایندگان رسانه‌ ها برگزار شد.

در زیر مشروح اظهارات دادستان کل کشور را می‌خوانید.

بازرسی از بندهای هر زندان یک امر متداول، معمول و لازم است

حجت‌ الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی‌ اژه‌ ای سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: وقتی انسان قضایای جهان امروز و منطقه را می‌بیند تأسف می‌خورد چرا که کسانی که مدعی دموکراسی هستند امروز حداقل در منطقه ما در کشورهایی که می‌خواهند انتخابات داشته باشند و افرادی را که قبول دارند انتخاب کنند به خاک و خون می‌کشند.

اژه‌ای به مسئله عراق و افغانستان اشاره کرد و گفت: مردم را در این کشورها به خاک و خون می‌کشند و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند چرا که از ناحیه قدرت‌های بزرگ حمایت می‌شوند همان آنانی که داعیه حمایت از دموکراسی دارند.

وی به انتخابات سوریه اشاره کرد و گفت: پیشاپیش در مورد انتخابات سوریه نیز اظهارنظر می‌کنند و می‌گویند ما قبول نداریم که باید گفت شما کی هستید که قبول ندارید.

سخنگوی قوه قضاییه از رسانه‌ها خواهش کرد تا اخبار را به طور صحیح منتشر کنند تا هم به نفع رسانه باشد و هم به نفع مردم چرا که اگر خدای ناکرده اخبار کذب و بی‌پایه در بین مردم منتشر شود موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود و بی‌اعتمادی مردم را به دنبال دارد و اعتماد به رسانه کم می‌شود.

اژه‌ای ادامه داد: انتشار اخبار کذب موجب وهم می‌شود و اگر افترا باشد برای جامعه مضر است و چه خوب است که فرهنگ صداقت و درستی و انتشار اخبار درست را در پی گیریم.

وی تصریح کرد: مسئله دیگری که در هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم رسانه‌های بیگانه و مغرض و افراد ضد انقلاب خارج نشین بودند که با هماهنگی اصحاب فتنه غائله‌آفرینی در مورد موضوع اوین کردند.

اژه‌ای تصریح کرد: بازرسی از بندهای هر زندان یک امر متداول، معمول و لازم است که در پی سالیان گذشته مکرر اتفاق افتاده و از این پس نیز انجام خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: اگر احیاناً زندانی در زمان بازداشت مرتکب جرم جدید شود یا اشیاء ممنوع با همدستی هر کسی وارد زندان شود خودش جرم است و قابل تعقیب است.

وی تصریح کرد: جریان ضد انقلاب خارج‌نشین از این مسئله سوءاستفاده کرده و در جهت اهداف خود بهره‌برداری می‌کند.

اژه‌ای ادامه داد: قوه قضاییه نسبت به اصول، قوانین و مقررات پایبند است و هر گاه در زندان یا خارج زندان، کارمند یا زندانی طبق مقررات عمل کند، حمایت می‌کند و اگر خلاف مقررات عمل کند برخورد می‌کند و به هیچ هیاهو و سروصدای دشمن توجه نمی‌کند.

وی گفت: کسانی که غائله‌ آفرینی کردند، چه در داخل زندان، چه در خارج زندان یا در زندان تخریب انجام دادند یا حرف زدند حتماً پرونده‌ برایشان تشکیل و تعقیب می‌شوند.

محاکمه غیابی ۴ فتنه‌ گر فراری/ نجات ۳۵۸ محکوم به قصاص با گذشت اولیای دم

اژه‌‌ای سخنگوی دستگاه قضا در شصت و یکمین نشست خبری اظهار داشت:‌ جابه‌جایی رئیس سازمان زندان‌ها و انتصاب ایشان به رئیس کل دادگستری تهران مسئله‌ای دیگر است که باید در مورد آن صحبت کرد.

وی گفت: بعضی از این غفلت خلاف واقعیت عنوان می‌کنند در حالی که امری ساده‌ای است جناب آقای اسماعیلی که به سمت رئیس کل دادگستری منصوب شده گزینه‌ای بود که از مدت‌ها قبل مطرح بوده است و به لحاظ شایستگی و اهمیت رئیس کلی دادگستری از بین گزینه‌های مختلف ایشان انتخاب شد و ایشان از مدت‌ها قبل برای این منظور در نظر گرفته شده بودند که این امر مصادف شد با این مسئله.

سخنگوی قوه قضاییه افزود:‌ ما به خاطر غوغاسالاری کار خود را به عقب نمی‌اندازیم و به هیچ وجه جابجایی رئیس سازمان زندان‌ها ارتباطی با این موضوع نداشته است و این مسئله و ریاست دادگستری وظایف و اختیاراتی  و جایگاهی دارد که برای اسماعیلی ارتقا محسوب می‌شود.

اژه‌ای به مبلغ دیه در سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: دیه در سال ۹۳، ۱۵۰ میلیون تومان تعیین شده که در ماه حرام یک سوم به آن اضافه و ۲۰۰ میلیون تومان می‌شود و  این مسئله از اول فروردین قابل اجرا است اگرچه ریاست قوه قضاییه می‌تواند تا آخر فروردین اعلام کند اما اجرا از فروردین جاری و ساری است.

وی به اتفاقات هفته گذشته اشاره کرد و گفت: در این هفته چهار نفر از افراد فتنه که به خارج از کشور متواری شده‌اند غیاباً محاکمه و محکوم شدند و تعدادی هم ممنوع‌الخروج شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اعلام اسامی افراد گفت: موضوع قطعی نیست چرا که غیابی است بنابراین اسامی اعلام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: بیش از ۳۰۰ نفر از کسانی که محکوم به حکم قصاص نفس شدند با رضایت اولیای دم از اعدام نجات یافتند و با تلاش دوستان، ستاد دیه، دادستان، بستگان قاتل و مقتول و اولیای دم در سال ۹۲، ۳۵۸ نفر رضایت دادند و اگر رضایت نمی‌دادند این تعداد اعدام می‌شدند.

وی به قضیه اسفناک فشافویه اشاره کرد و گفت: دادستان به عنوان مدعی‌العموم در این امر وارد شده است و این یک امر تأسف‌بار است که در این شرایط و مدت کوتاه لطمه بزرگی وارد شود و این ماهی‌ها از بین بروند.

اژه‌ای ادامه داد: در این مسیر پرونده تشکیل شده و مسیر قضایی دنبال می‌شود اما ما از مسئولان ذی‌ربط در محیط زیست و آب و فاضلاب توقع داریم در این نقطه یا هر نقطه‌ای که اینگونه به محیط زیست ضربه و خسارت وارد می‌شود توجه بیشتری داشته باشند.

بازداشت مدیر عامل بانک در پرونده زنجانی/ ۸ نفر در پرونده ستاد سوخت تحت تعقیب هستند

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در شصت و یکمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی مربوط به آخرین وضعیت پرونده مدیران سابق ستاد سوخت و باشگاه پرسپولیس گفت: من جزئیات اتهامی را نمی‌توانم بیان کنم چرا که ممکن است این موارد کم یا زیاد شود و یا متهمان تبرئه شوند.

وی ادامه داد: آنچه مشخص است این است که در این زمینه پرونده‌ای تشکیل شده که ۸ نفر تحت تعقیب قرار گرفتند که ۳ نفر این افراد با وجود اینکه قرار بازداشت برای آنها صادر شده به دلیل عدم تأمین قرار بازداشت هستند و ۵ نفر دیگر نیز با قرار وثیقه آزاد هستند.

اژه‌ای در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از او پرسید «آیا دستگیری یکی از مدیران بانکی استان آذربایجان شرقی» را تأیید می‌کنید یا خیر؟ گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم اما در چند وقت اخیر مدیر عامل یکی از بانک‌ها که سابقاً پرونده مفتوحی در فساد ۳ هزار میلیاردی داشت در رابطه با پرونده بابک زنجانی بازداشت شده است.

آزادسازی ۱۲۲ هزار هکتار زمین از دست زمین‌ خواران/ درخواست اژه‌ ای از شهرداری‌ ها

اژه‌ای از آزادسازی ۱۲۲ هزار و ۱۹۳ هکتار زمین از دست زمین‌خواران طی سال ۹۲ خبر داد. وی گفت: یکی از مسائلی که در سالهای اخیر مورد توجه مسئولین قرار گرفته است که باید تقویت شود مسئله زمین‌خواری و مبارزه با آن است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: اقدامات خوبی از سوی قوه قضاییه انجام شده و این قوه به عنوان مدعی‌العموم در مسئله زمین‌خواری ورود پیدا کرده است.

اژه‌ای گفت: شورایی توسط قوه قضاییه تشکیل شده که از مقامات دولتی هم در آن عضویت دارند. در این شورا برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد تا دیگر شاهد تصرف زمین‌های دولتی نباشیم.

وی از شهرداری‌ها خواست تا جواز ساخت و ساز برای زمین‌هایی که مشکل دارند صادر نکنند و اگر ساخت و سازی صورت گرفت به سرعت قانونی یا غیرقانونی بودن تصرف زمین را مشخص کنند.

اژه‌ای افزود: حتی ممکن است برخی‌ها با جواز قانونی اقدام به ساخت و ساز کنند که شهرداری‌ها باید مواظب این امر باشند. سخنگوی قوه قضاییه از حمایت این قوه در بحث مبارزه با زمین‌خواری خبر داد و گفت: تاکنون حمایت کامل در رابطه با رفع تصرف زمین‌های دولتی صورت گرفته و ادامه پیدا خواهد کرد حتی در مواردی ساختمان‌هایی که ساخته شده بود نیز تخریب شدند.

وی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: تا جایی که می‌دانم چک ارزی صادر شده بابک زنجانی پاس نشده و تا زمانی که وی یا هر کسی که هم دست او است وجوه مصادره شده را باز نگرداند پرونده به همین شکل باقی می‌ماند.

اژ‌ه‌ای تأکید کرد: اگر زنجانی برای رد مال تلاش کند طبق قانون شامل ارفاق شده و قرار بازداشت وی تبدیل می‌شود.

تأیید وجود مشروبات الکلی در بند ۳۵۰/ پیشرفت خوب پرونده حادثه کارون/ عدم حصول نتیجه در پرونده اسکانیا

سخنگوی قوه قضاییه در مورد توقیف روزنامه ابتکار گفت: بعضی وقت‌ها انتشار یک خبر تبعات سوء زیادی دارد.

وی ادامه داد: انتشار یک خبر در شرایطی که فضای کشور ملتهب است آثار منفی دارد و مسئول روزنامه باید بداند که خبر منتشر شده وی چه عواقبی خواهد داشت.

اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا قوه قضاییه در رابطه با دیگر مسئولان نیز این چنین قاطعانه با رسانه‌ها برخورد می‌کند گفت: اگر موارد مشابهی رخ دهد حتماً با آنها برخورد می‌شود.

در ادامه نشست خبرنگاری خطاب به اژه‌ای گفت: یکی از نمایندگان مجلس مدعی شده که در میان کشفیات بند ۳۵۰ زندان اوین مشروبات الکلی وجود داشته است آیا این موضوع را تأیید می‌کنید؟ و اگر تأیید می‌کنید با توجه به نظارت‌های سازمان زندان‌ها این مواد چگونه به داخل زندان راه پیدا کرده است؟

اژه‌ای در پاسخ به این خبرنگار گفت: بعضی وقت‌ها افرادی که می‌خواهند شیئی را به داخل زندان ببرند آن را به قطعات کوچک تبدیل کرده در زمان‌های مختلف به زندان می‌برند و در داخل زندان آنها را سر هم می‌کنند.

در رابطه با مشروبات الکلی هم من این موضوع را تأیید می‌کنم اما میزان و مقدار آن را نمی‌دانم. در مورد اینکه این مشروبات چگونه به زندان راه یافتند باید بگویم در بعضی موارد زندانی‌ها سعی می‌کنند با استفاده از میوه و وسایلی که در اختیارشان قرار می‌گیرد مشروبات الکلی تهیه کنند که گاهی موفق به این کار می‌شوند و گاهی نیز موفق نمی‌شوند.

اژه‌ای همچنین در رابطه با آخرین وضعیت پرونده‌های اسکانیا و سد کارون گفت: پرونده سد کارون خیلی خوب پیش رفت همان ابتدا دیه به تمام صدمه دیدگان پرداخت شد و اقداماتی مانند ایجاد روشنایی در مسیر صورت گرفت.

وی ادامه داد: اکنون نیز دولت باید نسبت به تأسیس پل بر روی سد و رودخانه اقدام کند در کل وزارت نیرو در آن زمان  همکاری خوبی با ما داشت.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد پرونده اسکانیا نیز گفت: وضعیت این پرونده متفاوت است بخشی از آن مرتبط می‌شود به نقایص اتوبوس‌های اسکانیا و اینکه پیشگیری از حوادث بعدی و بخشی هم مربوط می‌شود به خود حادثه تهران – قم.

اژه‌ای گفت: پرونده اسکانیا هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و باید بگویم برخلاف آنچه که در پرونده کارون صورت گرفت آنچنان در این پرونده همکاری خوبی صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از او پرسید آیا قوه قضاییه با مسئولان بانک مرکزی به خاطر اختصاص وام به برخی اشخاص و عدم بازگشت پول به بیت‌المال برخوردی صورت می‌گیرد گفت: بارها توضیح دادم که در ماجرای وام‌ها گیرندگان وام به سه دسته تقسیم می‌شوند یک آنهایی که بر خلاف قانون وام گرفتند که در این رابطه هم بانک مقصر است و هم مشتری و پرونده‌هایی نیز در این زمینه تشکیل شده؛ دو آنهایی که بر اساس قانون وام گرفتند اما به خاطر شرایط بازار نتوانستند که وام را برگردانند که این افراد تحت تعقیب کیفری قرار نمی‌گیرند و خود بانک با آنها مذاکره می‌کند؛ سوم کسانی هستند که بر اساس قانون وام گرفتند اما در جای دیگری هزینه کرده‌اند که اگر در این زمینه مدیر عامل بانک‌ها و بازرسی‌های آنها فعال بود این اتفاق صورت نمی‌گرفت. در مورد سوم نیز خود بانک با افراد مذاکره می‌کند اما قوه قضاییه نیز در مذاکره آنها نظارت می‌کند.

پرونده فساد اقتصادی در حوزه نفت در تهران و اصفهان در حال رسیدگی است

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در مورد اظهارات یکی از مسئولان وزارت نفت درباره یک پرونده بزرگ فساد اقتصادی در حوزه نفت و در یکی از شرکت‌های صندوق بازنشستگان وزارت نفت اظهار داشت: قسمتی از این پرونده در تهران و قسمت دیگری در اصفهان مطرح است و بنده جزئیات را نمی‌گویم، اما آنچه که قابل بیان است آن است که اقدامات خوبی دادستان اصفهان انجام داده و پرونده در اصفهان است و به دادگاه نرسیده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در مورد پرونده بابک زنجانی گفت اگر چنانچه کل اموالی را که دراختیار دارد، برگرداند، ممکن است قرار بازداشت به وثیقه تبدیل شود اما پرونده تمام نیست.

اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد ماده ۱۱ آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها در مورد مجاز بودن زندانیان به خرید کتاب و استفاده از وسایل ارتباط‌جمعی گفت: باید این را درنظر گرفت که چه چیز و چه جور برای زندانی مجاز است؟ چرا که اگر یک زندانی نوشته‌ای به خارج از زندان بخواهد بفرستد باید نوشته ارائه شود، امضاء شود و با نظر سازمان زندان‌ها باشد، اما اگر بخواهد مخفیانه بنویسد و مخفیانه خارج کند مسأله دیگری است.

اژه‌ای به مسأله ورود کالا از خارج به داخل کشور اشاره کرد و گفت: درست مثل این مسأله که باید از طریق گمرک و اظهارنامه اقدام شود، در زندان نیز باید مسائل رعایت شود.

وی تصریح کرد: زندانی هم حق دارد و هم مسئولیت و یک زندانی که در هنگام بازرسی می‌گوید بیرون نمی‌آیم و بعد شروع به بد گفتن، تعرض و شیشه شکستن می‌کند، در صورتی که ملک شخصی‌اش نیست، معلوم است که خلاف عمل می‌کند، چرا که ممکن است یک زندانی از یک بند به بند دیگر منتقل شود یا از اتاقی به اتاقی دیگر.

اژه‌ای در مورد اجازه داشتن خط تلفن گفت: چه گفتن و چطور گفتن مهم است و استفاده مجاز و غیرمجاز.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد بررسی مسائل پیش‌آمده در زندان اوین گفت: ما خودمان همواره پیش‌قدم بوده و هستیم و موارد را مورد بررسی قرار داده‌ایم و اگر موارد خلافی بوده برخورد می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: تلفن زندان حق نیست و اگر کار خلافی شود قطع می‌شود.

وی ادامه داد: مجرم بعد از محکوم شدن اگر دوباره کار خلاف انجام دهد تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

مدیرمسئول و کسانی که شریک در تولید مطلب هستند نیز به عنوان شریک یا معاون جرم قابل تعقیب هستند

سخنگوی دستگاه قضا اظهار داشت: توقیف رسانه‌ها و فعالیت دوباره افراد شاغل در آن دو جنبه دارد؛ یک جنبه فردی که متخلف است یا حداقل توجه اتهام به اوست و تقاضای نشریه می‌کند که مربوط به هیأت نظارت بر مطبوعات است که صلاحیت این فرد را بررسی کند، البته نماینده‌ای از قوه قضائیه در این هیأت نظارت شرکت دارد.

وی ادامه داد: در قانون قبلی فقط مدیر مسئول مسئولیت مطلبی را که درج شده بود به عهده داشت، اما در بازنگری قانون مطبوعات و قانون بعدی، مدیر مسئول و کسانی که شریک در آن جرم هستند نیز به عنوان شریک یا معاون جرم قابل تعقیب هستند، ‌از جمله مقاله‌نویس و کسانی که به صورت آگاهانه و با وحدت قصد به عنوان شریک یا معاون جرم شناخته می‌شوند که بخشی از این موضوع مربوط به سیستم امنیتی است.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: قانون پیش‌بینی کرده است که کجاها روزنامه توقیف شود یا پروانه لغو شود یا توقیف موقت شود که مواردش با هم متفاوت است.

اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد قطع ۲ هزار اصله درخت سیب از باغ سیب مهرشهر کرج گفت: خود دادستان کرج توضیح دادند و من تکرار نمی‌کنم.

وی تصریح کرد: قوه قضائیه نمی‌تواند هر نقطه‌ای حضور داشته باشد؛ متولیان اصلی باید حضور داشته باشند و چنانچه تقصیر ثابت شود قوه قضائیه برخورد می‌کند.

اژه‌ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر ادعای نماینده تهران در مورد پخش فیلم «یک مراسم زنانه» گفت: هنوز که فیلم را پخش نکرده‌اند، ما هم ندیدیم، شما هم ندیدید، پخش که شد می‌بینید که چیست.

وی در مورد وضعیت محاکم قضایی در ایران در مقایسه با کشورهای اسلامی دیگر گفت: در بسیاری از موارد، سیستم قضایی موجود مترقی‌تر و پیشرفته‌تر از سایر کشورهاست، البته ممکن است در پاره‌ای از موارد آنها از ما جلوتر باشند.

محسنی اژه‌ای در مورد امر به معروف و نهی از منکر گفت: طبق اصل ۸ قانون اساسی در موارد مختلفی لوایحی رفته که بخشی از اصل را تأمین می‌کند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی در مورد حکم غیابی محکومان فتنه گفت: احکام غیابی، هم یک حق واخواهی دارند و هم حق اعتراض.

از محتوای سی‌ دی من روحانی هستم با خبر نیستم/نظام با فتنه‌ گران با سعه صدر رفتار کرد

سخنگوی قوه قضائیه در شصت و یکمین نشست خبری در مورد سی‌دی «من روحانی هستم» اظهار داشت: اگر چنانچه مطالب خلافی پخش شود و جنبه عمومی داشته باشد، دادستان وارد می‌شود و اگر توهین نسبت به مقامات باشد آنجا هم خود مدعی‌العموم وارد می‌شود و اگر توهین و جنبه عمومی وجود نداشته باشد با فرض شکایت انجام می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: نکته این است که خیلی وقت‌ها افراد ندیده قضاوت می‌کنند. من خودم از محتوای سی‌دی مطلع نیستم، اما دادستان عمومی تهران موضوع را بررسی می‌کند.

وی تصریح کرد: دادستان عمومی تهران سی‌دی «من روحانی هستم» را بررسی می‌کند و اگر جنبه عمومی داشت و توهین بود، به عنوان مدعی‌العموم وارد می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی در مورد شهادت علی خلیلی و اعلام سازمان پزشکی قانونی در مورد ارتباط مرگ با ضربه گفت: باید دید که واقعاً دادگاه به چه می‌رسد؟ اگر واقعاً برای دادگاه اثبات شود که ناشی از جراحت اول است، قتل عمد می‌شود؛ باید دید پرونده به کجا منتهی می‌شود.

اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد محکومیت ۶ زن و ۸۰ مرد ایرانی در کوالالامپور به جرم مواد مخدر اظهار داشت: ما همواره می‌گوییم مواد مخدر را به خارج از کشور نبرید و توزیع نکنید، چرا که آنها نیز اعدام می‌کنند، البته وزارت امور خارجه و روابط بین الملل به شدت دنبال قضیه است و اگر اجحافی شده باشد دنبال می‌کند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد حبس خانگی کروبی، موسوی و رهنورد گفت: در انتخابات ۸۸ عده‌ای به کشور و مردم ظلم کرده‌اند و اموال مردم و دولت را تخریب کردند، مسجد را به آتش کشیدند و افرادی از مردم و بسیج را کشتند و آب به آسیاب دشمن ریختند و به طور قطع و یقین قابل مجازات هستند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: حقیقتاً نظام با یک نگاه رأفت با آنها عمل کرد و خیلی بیشتر از این قانون اجازه می‌داد و نظام با سعه صدر نگاه کرد، اما تصمیمی که گرفته شده عوض نشده و به قوت خود باقی است.

اژه‌ای ادامه داد: برخی تقاضای رفع حصر کرده‌اند و برخی نیز اشد مجازات را خواسته‌اند و اخیراً طومار بالابلندی امضا کردند با اسامی زیاد و مشخصات و شماره تلفن و خواستار اشد مجازات شده‌اند، اما باید بگویم تصمیم جدیدی در این مورد گرفته نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد تخلفات تأمین اجتماعی گفت: این موضوع خیلی گسترده و بخش‌های پیچیده‌ای دارد، اما کیفرخواست صادر نشده است.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد تأکید آیت‌الله آملی لاریجانی در مورد برخورد با فتنه‌گران گفت: همواره تأکید شده است که کسانی که امنیت و آرامش جامعه را به هم می‌زنند بدون اغماض با آنها برخورد شود، همچنین کسانی که مرتکب جرایم خشن می‌شوند با سرعت تعقیب و مجازات شوند.

برخورد با رسانه‌ های متخلف تنها در حوزه سیاسی نیست

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در ادامه نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید آیا خبر بازداشت فرزند آقای ق صحت دارد یا خیر، گفت: من این موضوع را اکنون از زبان شما خبرنگاران می‌شنوم و در این مورد اطلاعی ندارم.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری که آخرین وضعیت پرونده نگین غرب را خواستار شده بود، گفت: از آخرین آمار این پرونده بی اطلاعم.

در ادامه نشست، یکی از خبرنگاران با نام بردن از هفته‌نامه مهرنامه و این ادعا که ۵ نفر از صاحبان این هفته نامه عضویت در بنیاد اشرف پهلوی داشتند و طبق قانون افرادی که در زمان رژیم پهلوی فعال بودند نمی‌توانند رسانه داشته باشند، از اژه‌ای در مورد برخورد قوه قضاییه با هفته نامه مهرنامه پرسید.

اژه‌ای پاسخ داد: اطلاعاتی که شما امروز گفتید را من نداشتم و بهتر است این اطلاعات را در اختیار دادستان، هیأت نظارت بر مطبوعات یا خود من قرار دهید تا با بررسی صحت و سقم آنها تصمیم‌گیری شود.

یکی دیگر از خبرنگاران از اژه‌ای پرسید، آیا برخورد قوه قضاییه با رسانه‌ها تنها بر سر مسائل سیاسی است یا خیر، که اژه‌ای پاسخ داد: مطمئناً تنها مسائل سیاسی را شامل نمی‌شود، در بعضی موارد مسائل اقتصادی و فرهنگی اهمت بیشتری از مسائل سیاسی دارند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: طی چند روز گذشته یکی از نشریات نقل قولی اقتصادی را از جانب معاون اول رئیس جمهور درج کرده بود که وقتی من این خبر را دیدم سریعاً جویای صحت و سقم آن شدم چرا که این مطلب اثرات منفی زیادی در اقتصاد کشور می‌گذاشت.

وی تاکید کرد: به همین منظور موضوع را با دادستان تهران، هیأت نظارت بر مطبوعات و معاونت مطبوعات وزارت ارشاد در میان گذاشتم تا برخورد لازم با این نشریه صورت گیرد.

اژه‌ای افزود: حتی با تماس معاون اول رئیس جمهور و تکذیب خبر از سوی وی متوجه شدم که این خبر از اساس کذب بوده است.

در ادامه این نشست یکی از خبرنگاران خطاب به اژه ای گفت آیا به نظر شما قانون مطبوعات نیاز به بازنگری ندارد و آیا منصفانه است بخاطر خطای یک نفر روزنامه‌ای تعطیل شود!

اژه‌ای پاسخ داد: هر قانونی بعد از گذشت زمان نیاز به تغییر دارد اما در مورد قانون مطبوعات این موضوع را نه تائید می‌کنم و نه رد می‌کنم.

وی افزود: قانون مشخص کرده است که اگر مطبوعات دچار برخی جرائم شوند، نشریه آنها توقیف خواهد شد مانند این می‌ماند که ما قانون قصاص برای قتل را از پیش تعیین کرده باشیم و کسی بعد از وقوع قتل بگوید قصاص را قبول ندارم، تمام افرادیکه در نشریات فعالیت می‌کنند باید بدانند که در صورت وقوع جرائمی مانند توهین به مراجع تقلید و مقدسات اسلام، نشریه آنها لغو پروانه خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: در بعضی موارد تجربه نشان داده است که برخورد با نویسنده، قدرت بازدارندگی ندارد به همین دلیل قانون، سنگین‌ترین مجازات را در نظر گرفته است.

اژه‌ای در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید جریان شکایت از خودروسازانی که به جای استفاده از ترمز ای‌بی‌اس سیستم مشابه را جایگزین کرده‌اند، به کجا کشید، گفت: در جریان این پرونده نیستم.

در ادامه خبرنگار دیگری گفت: کمیسیون اصل ۹۰ دستور توقف ساخت هتل ۵ ستاره آریانا بر مصب رودخانه جاجرود را صادر کرده است که اژه‌ای در واکنش به این سوال گفت: کمیسیون اصل ۹۰ نمی‌تواند دستور توقف صادر کند و تنها می‌تواند گزارش دهد و فکر هم نمی‌کنم که دستوری صادر کرده باشند.

اژه‌ای در پایان نشست خبری امروز و زمانیکه قصد داشت سالن را ترک کند با سئوال یکی از خبرنگاران مواجه شد که از او پرسید اخیراً یکی از نمایندگان مجلس گفته فیلم جشن زنانه سعدآباد را منتشر می‌کنم، آیا قوه قضاییه با این کار برخورد می‌کند یا خیر؟ که اژه‌ای تنها به گفتن این جمله که هنوز فیلمی منتشر نشده اکتفا کرد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
طرح زوج و فرد
زوج و فرد هم در کرج مناقشه برانگیز شد/ فعلا منتفی است
57439644
برنامه دولت افزایش قیمت دلار به ۵۰۰۰ تومان است
1450249246623_1450220599_416282_1450220648_noticia_grande-th3
افشاگری سپ بلاتر درباره اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر
57605306
پشت پرده موسسات مالی غیرمجاز از زبان آخوندی
دلار ۴۶۵۰ تومان شد
دلار ۴۶۵۰ تومان شد
636520876278091228
ماشین برفی درست کرد، پلیس را سرکار گذاشت + عکس
636521416346769162
۱۳ میلیون نیروی کار منتظر تعیین حداقل دستمزد + جدول
635789860547592194
تورم دی ماه ۸.۲ درصد شد/ تورم شهری به ۸.۱ درصد رسید
635144481559141096
افزایش ۲ برابری احتمال زلزله ۷ ریشتری در گسل شمال تهران
n82802985-72124219
تحقق بیش از ۳۳ هزار شغل در البرز
n82803083-72124392
مسیرهای ۳ گانه راهپیمایی ۲۲ بهمن در کرج اعلام شد
n82802987-72124224
افزایش آلاینده ها و دمای هوا ۲ در روز آینده البرز
n82803079-72124385
کشف ۴ میلیارد ریال کالای قاچاق در البرز
IMAGE11516515078783
انهدام باند سارقان منزل با اعتراف به ۴۵ فقره سرقت در کرج
قلیان
استعمال دخانیات و قلیان در سفره خانه ها آزاد می شود
13961030001025_Test_PhotoH
مخالف اجرایی شدن طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در استان البرز هستیم
635935724845477000
دستگیری ۵ متهم ارزی
n82802792-72123896
ایجاد درآمد پایدار و تکیه بر سرمایه های خصوصی برای کرج
دوربین کنترل خیابان
نقشه محدوده طرح زوج و فرد در کرج
c5497904-5a2d-4afd-84d6-95b231d08092
چرخ صنعت گردشگری در کرج به حرکت در می آید
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا