تارخ انتشار: سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳
کد خبر : 219953
چاپ خبر

سکونت یک سوم جمعیت البرز در بافت فرسوده زنگ خطری برای بحران

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

بیش از ۲ هزار هکتار بافت فرسوده و غیرمقاوم در استان البرز وجود داشته و یک سوم جمعیت استان در این بافت سکونت دارد که این شرایط زنگ خطری برای وقوع بحران به ویژه در حوادث طبیعی است.

به گزارش کرج رسا، استان البرز  بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵ با جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و نرخ رشد مهاجرت ۳٫۹ درصد، رکورد بالاترین آمار مهاجرت را در سطح کشور از آن خودساخته است.

زمین لرزه ۵٫۲ ریشتری اواخر آذر ماه سال جاری در مرز بین استان های تهران و البرز تلنگری بود تا دغدغه ها در خصوص آسیب پذیری در مقابل حوادث طبیعی به گونه ای برجسته تر مطرح شود.

خسرو ارتقایی معاون امور عمرانی استانداری البرز نیز با اشاره به اینکه دغدغه ها و ضرورت تعیین تکلیف نوسازی بافت فرسوده، گفت: حدود یک سوم از جمعیت این استان در بافت فرسوده ناکارآمد و سکونتگاه های غیر رسمی ساکن هستند.

دولت با برداشتن گام های بزرگ در جهت نوسازی بافت های فرسوده و اختصاص اعتبار سالانه برای این منظور، به دنبال تشویق مردم برای احیاء بافت های فرسوده است و طرح هایی برای ترغیب مردم به مشارکت در بازسازی این بافت ها در دست اقدام قرار گرفته است.

مدیر شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان البرز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه اکنون گفت: عمده کاری که قانون بر عهده وزارت راه وشهرسازی گذاشته، تهیه طرح های ساماندهی و بازآفرینی بافت های غیر مقاوم و فرسوده است.

وی ادامه داد: در اجرای این طرح ها، بافت های فرسوده و ناکارآمد به لحاظ کالبد اجتماعی و اقتصادی مورد مطالعه قرار می گیرد وتلاش می شود یک سری پروژه ها در قالب بسته های حمایتی ساختمانی و رفتاری اجتماعی پیش بینی شود.

مدیر شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان البرز بیان کرد: اعطای تسهیلات و تخفیف عوارض صدور پروانه از مواردی است که برای حمایت از بازسازی بافت های فرسوده با کمک شهرداری ها پیش بینی شده است.

خالقی اظهار داشت: اکنون ۷۸۵هکتار بافت فرسوده، حدود ۴۰۰هکتار سکونتگاه غیر رسمی و ۱۲۰۰ هکتار بافت ناکارآمد در استان البرز داریم که در مجموع بیش از ۲ هزار هکتار است.

وی از محله های حاجی آباد، حسن آباد، تپه مراد آب، حیدر آباد کرج، اهری و بخشی از شهرک ۱۱۰ فردیس به عنوان قسمتی از بافت های فرسوده استان نام برد.

خالقی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع اصلاح حریم شهر گرمدره اشاره کرد و گفت: ۳۰۰ هکتار از اراضی شرقی استان البرز که فاقد متولی بود برای توسعه شهر گرمدره دراختیار شهرداری این شهر قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، در استان البرز نیز در قالب برنامه ششم توسعه تکالیفی بر عهده دستگاه ها در خصوص نوسازی بافت های فرسوده گذاشته شده و در این بین نظارت بر عملکرد دستگاه ها به منظور تحقق اهداف برنامه ششم در این زمینه ضرورت دارد و بنا به گفته مسئولان استان باید در چارچوب مشخص تکلیف دستگاه ها در ستاد بازآفرینی بررسی و رصد شود.

محمد علی نجفی استاندار البرز نیز در دیدار شهردار و اعضای شورای شهر کرج در زمینه بهبود بافت شهری و کاهش حاشیه نشینی و تبعات آن، گفت: در خصوص ساماندهی ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور بسترهای مناسبی را پیش بینی کرده و اعتباری نیز برای استان های هدف دیده است که البرز هم از جمله آنها است. شوراها نیز می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی تصریح کرد: فضا و آینده روشنی را برای کلانشهر کرج و استان البرز متصور هستم.

راه اندازی دفاتر تسهیل گری مربوط به نوسازی بافت های فرسوده در کرج مرکز استان البرز که درگیری های بیشتری در زمینه اینگونه بافت ها و حاشیه نشینی دارد، از سوی شهرداری کرج نیز یکی از اقدامات مطلوب به منظور ساماندهی این بخش محسوب می شود.
شهردار کرج اعلام کرد که با توجه به شکنندگی و آسیب پذیری بافت های فرسوده کرج در زمان حوادث غیر مترقبه، راه اندازی دفاتر تسهیل گری در این بافت ها در دستور کاری قرار گرفته است.

اصغر نصیری در نشستی خبری گفت: مدیران مناطق شهرداری کرج موظف به راه اندازی دفاتر تسهیل گری احیای بافت های فرسوده، به منظور رفع نیاز مالکان و ساکنان این بافت ها برای مراجعه به شهرداری هستند.

وی با تاکید بر اینکه جذب و تشویق سرمایه گذاران برای ورود به طرح های شهری آغاز شده است، افزود: گام های مثبتی در این خصوص برداشته شده است که دعوت از ۲۰ نفر از سرمایه گذاران و تشویق و ترغیب آنان برای مشارکت در اجرای طرح های مدیریت شهری طی ماه گذشته، بخشی از این اقدامات می باشد.

شهردار کرج از جمله طرح های قابل اجرا توسط سرمایه گذاران را احیای بافت های فرسوده عنوان و تصریح کرد: در عین حال مشارکت گرفتن از بخش خصوصی و سرمایه گذاران بدون توجیه و مشارکت مالکین و ساکنان بافت های فرسوده ممکن نیست.

شهردار به تلاش های مجموعه شهرداری کرج برای تشویق مالکان و ساکنان بافت های فرسوده اشاره کرد و بیان داشت: در پی گفت وگوهای رودررو با شهروندان، حضور در مساجد، برگزاری ملاقات های عمومی و امور مشابه، تلاش کردیم مردم و ساکنان بافت های فرسوده را نسبت به اهمیت بازسازی این املاک توجیه و دلگرم کنیم.

نصیری ادامه داد: برغم همه این اقدامات، با توجه به اینکه ساکنان این بافت ها دارای سند مالکیت نیستند از ورود به شهرداری و پیگیری امور خود نگرانی هایی دارند که باید برای رفع این دغدغه، امکانات و تسهیلات مورد نیاز را فراهم کنیم.

نصیری یکی از الزامات مورد نیاز در این زمینه را راه اندازی دفاتر تسهیل گری دانست تا از این طریق شهروندان از مراجعه به شهرداری مرکز و مناطق بی نیاز شده و امور خود را به سادگی در دفاتر مذکور پیگیری کنند.

خسرو ارتقایی معاون امور عمرانی استانداری البرز نیز گفت: باید تکالیف برنامه ششم توسعه با برش استانی مشخص شود و با دستگاه های اجرایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دبیرخانه ستاد بازآفرینی با حضور نماینده استانداری امور شهری و شوراها در رابطه با شهرداری ها تفاهم نامه برای اجرای پروژه ها مبادله و جلسه ارائه شود.

ارتقایی خاطرنشان کرد: موضوع حائز اهمیت آن است که تراکم جمعیتی استان معادل یک سوم جمعیت آن در در بافت های فرسوده ناکارآمد و سکونتگاه های غیررسمی قرار دارد.

به منظور تحقق طرح ستاد بازآفرینی شهری مناطق و محله های مختلفی در سطح استان البرز مناطق و محله های متعددی در استان مشخص شده است. معابری که در محلات خط چهار حصار، حیدرآباد و سهرابیه نیاز به بهسازی دارند ( تا اعتبار ۶۰ میلیون تومان) توسط شهرداری باید به اداره کل راه و شهرسازی معرفی شود.

براین اساس ۸ محله در استان در قالب اجرای طرج بازآفرینی قرار گرفته است، در این بین سهم اداره کل راه و شهرسازی ۳۸٫۵ میلیارد ریال ،تعهد ادارات استان ۵۹ میلیارد ریال و سهم شهرداری ها ۶۲ میلیارد ریال اعلام شده است که در مجموع ۱۴۶ میلیارد ریال باید برای بازآفرینی مناطق فرسوده استان اختصاص پیدا کند تا بافت های فرسوده آباد شود.

علاوه بر اولویت های شهری بهسازی مدارس نیز به عنوان دیگر دغدغه ها در منطقه حصار کرج عنوان شده است.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
636516969442678283
چین: سانچی روی پهلوی راست، آرام گرفته است
636179283806756401
واکنش علم الهدی به شایعاتی مبنی بر دخالت در ایجاد اغتشاشات اخیر
باران 6
پیش بینی بارش باران و برف از فردا در البرز
دستگیری
بازداشت اعضای باند اخاذی از مدیران برند‌های معروف در فردیس
57305065
برنامه وزارت نیرو برای برقی شدن خودروها
n82755532-72037177
همایش دوچرخه سواری در کرج
چرا دندان می‌پوسد؟
چرا دندان می‌پوسد؟
رانندگی بدون فرمان و پدال!
رانندگی بدون فرمان و پدال!
بهترین ورزش برای بیماران مبتلا به التهاب مفاصل
۲ خوراکی معجزه‌گر درمان آرتروز را بشناسید
برخی مشخصات ایسوس زنفون 5 لایت فاش شد + عکس
برخی مشخصات ایسوس زنفون ۵ لایت فاش شد + عکس
بهترین بازی‌های ویدئویی 2017 از دید متاکریتیک
بهترین بازی‌های ویدئویی ۲۰۱۷ از دید متاکریتیک
حادثه بسیار تلخ برای شناگر المپیکی ایران / «مبرز» به کما رفت، همسرش درگذشت
پیشامد بسیار تلخ برای شناگر المپیکی ایران / «مبرز» به کما رفت، همسرش درگذشت
همنشینی ید و تیروئید
همنشینی ید و تیروئید
اولین گوشی هوشمند 5G زد تی ای در سال 2019 رونمایی خواهد شد
اولین گوشی هوشمند ۵G زد تی ای در سال ۲۰۱۹ رونمایی خواهد شد
635930274693392416.jpg
ستاره والیبال بانوان ایران لژیونر شد
بازار مکاره کهکشانی
بازار مکاره کهکشانی
با این نسخه‌های گیاهی موهایتان را تقویت کنید
۶ بیماری، با ضعف سلامت موها ارتباط دارند
کره شمالی هم صاحب خودروی ملی شد +عکس
کره شمالی هم صاحب ماشینی ملی شد
Untitled-3
سامسونگ به همه‌ المپیکی‌های پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸، گلکسی نوت ۸ هدیه می‌دهد + عکس
آنهایی که دل هواداران شکستند +تصاویر
آنهایی که دل هواداران شکستند +تصاویر
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا