تارخ انتشار: سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۳
کد خبر : 8789
چاپ خبر
بازدیدها: 224

بررسی شعار "تحول صد روزه" دولت؛

شعار تحول اقتصادی در ۱۰۰ روز، عملی اشتباه بود!

ل

کرج رسا: حسن روحانی گفت :طی صد روز اقدامات موثری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور صورت می دهد؛ این یکی از اشتباهات ایشان بود. مسلم است که در این مدت نمی توان کار موثری کرد و اگر برای حل این مشکلات اقدامات شتابزده صورت گیرد، راه حل هایی که ارائه می شود قطعا راه حل مناسبی نخواهد بود

به گزارش کرج رسا، نخستین دوره صد روزه فعالیت دولت جدید به پایان رسید و بسیاری از مردم، رسانه ها و نیز صاحب نظران و محافل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی چشم انتظار رونمایی از نخستین گزارشی هستند که «دکتر حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در شعارهای انتخاباتی و پس از انتخاب از سوی مردم بعنوان رییس جمهوری وعده آن را داده بود.

آنچه مشخص است اینکه عملکرد تصمیم گیرندگان دولتی در طول صد روز  گذشته بازخوردهایی مثبت یا منفی را بدنبال داشته که نتیجه طبیعی تضارب مولفه های تصمیم گیری با واقعیت های اجرای آن در کشور است؛ بویژه تصحیح مسیرها و روندهای هشت سال گذشته که از سوی کابینه و دولتمردان ناکارآمد تشخیص داده شده، نیازمند تدبیر، صرف هزینه و ظرفیت های مضاعفی بوده است.

پرسش اساسی این است که از نظر کارشناسان مستقل اقتصادی، کارنامه دولت چگونه است؟ سیاه، سفید یا نقره ای؟ آیا دولت فعلی توانسته توقعات اقتصادی مردم را برآورده کند و رئیس جمهور امشب چه گزارشی از عملکرد صد روزه خود به آنها خواهد داد؟

حل مشکلاتی چون تورم و نبود رونق اقتصادی، بیکاری، تعیین تکلیف هدفمندی و پرداخت یارانه ها، کنترل و کاهش قیمت کالاهای اساسی و نوسانات قیمت در بازار ارز و طلا و… البته میراثی بود که از دولت گذشته به دولت یازدهم به ارث رسید، اما اکنون حل این مشکلات مورد انتظار مردم است و آنان می پرسند دولت در این مدت به طور مشخص برای حل آن چه کرده است.

نگاهی به اوضاع اقتصادی کشور در صد روز اخیر نشان می دهد که در این زمان کوتاه برخی اقدامات در جهت بهبود وضع اقتصادی کشور صورت گرفته که از جمله می توان به ارائه اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۲ و تثبیت نسبی نرخ ارز در بازار اشاره کرد.

دولت در این مدت اقداماتی در جهت حمایت از تولید مانند حل مشکل گشایش ال.سی ریالی انجام و یارانه برخی از کالاهای اساسی چون گندم را افزایش داده است.

با وجود این کارشناسان اقتصادی با نگاهی منتقدانه و از دریچه هایی دیگر به واقعیت های اقتصادی موجود معتقدند که در کنار تلاش های صورت گرفته از سوی دولت که قابل انکار نیست، برخی بهبود شاخص های اقتصادی مانند تورم و نرخ ارز، نتیجه طبیعی ایجاد آرامش در فضای سیاسی و بهبود چشم انداز و افق روابط بین الملل بوده و سیاست ورزی اقتصادی چشمگیری روی آن صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان می کند: البته تلاش ها و زحمات دولت در این مدت قابل چشم پوشی نیست، اما به نظر من اگر دولت در این مدت نقشه مشخصی برای آینده ترسیم کند، هم کار بزرگی کرده و حتما لازم نیست کارنامه کمّی، ارائه دهد.

اعلام ۱۰۰ روزه اشتباه بود!

حل مشکلات اقتصادی کشور از جمله تورم، بیکاری و اصلاح قوانین و مقررات در صد روز قابل حل نیست؛ اما نکته ای که در این میان حائز اهمیت است این است که دولت آقای روحانی مثل دولت قبل مرتبا شعار نمی دهد و تغییرات غیرقابل پیش بینی در برنامه های کلان اقتصادی کشور ندارد.

این که آقای روحانی در اظهارات خود اعلام کرد، طی صد روز اقدامات موثری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور صورت می دهد، یکی از اشتباهات ایشان بود. مسلم است که طی صد روز نمی توان کار موثری کرد و اگر برای حل این مشکلات اقدامات شتابزده صورت گیرد و ریشه های مشکل شناسایی نشود، راه حل هایی که ارائه می شود راه حل مناسبی نیست.

البته نباید از آقای روحانی و تیم اقتصادی ایشان انتظار معجزه داشت. اگر ایشان بتواند بر اساس پیش بینی ها تورم را تا سال دیگر به ۳۰ درصد برساند، اقدام موفقیت صورت داده است.

این طور نیست که اعتماد سرمایه گذاران برای ورود به تولید و فعالیت های کسب و کار بسرعت جلب شود، بلکه آنها در حال ارزیابی شرایط اقتصادی کشور و علائم مثبت هستند. در صورتی که آنها علامت مثبت را دریافت کنند، وارد کسب و کار می شوند و در نتیجه آن اشتغال ایجاد می شود بنابراین دولت روحانی باید جو اقتصادی کشور را تغییر دهد و ایجاد اطمینان و در نتیجه اشتغال کند.

به طور قطع ارائه یک گزارش اقتصادی در مورد عملکرد کارنامه یک دولت باید مبتنی بر هدف های تنظیم شده یا پیش بینی شده باشد که به آن برنامه می گویند.

شرایط اقتصادی امروز ایران شرایط خاصی است، هم رئیس جمهور قبلی و هم رئیس مجلس فعلی نگرانی خود را از شرایط اقتصادی کشور اعلام کردند، اما رئیس جمهور قبلی ریشه مشکلات را عامل بیرونی و تورم می دانست، در حالی که مجلس بر این باور بود که سیاستگذاری های داخلی، نداشتن تدبیر و همچنین تحریم عامل این مشکلات است. فارغ از این که کدام یک درست می گفتند، اما هر دو به مثابه پزشکی بودند که به جای آن که پس از تشخیص بیماری به درمان آن بیندیشند، نگرانی را تشدید می کردند.

اکنون با روی کار آمدن دولت یازدهم باید بدون نفی عملکرد دولت های قبلی به ریشه یابی علائم رکود اقتصادی، تورم، کاهش سطح سرمایه گذاری و مسائل مختلف پرداخت و برای برون رفت به راه حل ها اندیشید.

همچنین باید توجه کرد که سیاست های ضدتورمی معمولا به رکود منتهی می شود و تا زمانی که انتظارات تورمی مهار نشود مهار کوتاه مدت تورم نتیجه بخش نخواهد بود. انتظارات تورمی درجامعه بالاست و سود سپرده بلند مدت گواه سطح این انتظارات است. وقتی که سود سپرده کوتاه مدت در حدود ۱۷درصد در بانک ها افزایش یافته است، گواه بالا بودن سطح انتظارات تورمی است و بنابراین سیاست های ضد تورمی دولت حداقل باید ۲۴ ماه ادامه یابد و در این دوره رکود تحمل شود تا انتظارات تورمی سرکوب شود.

منبع: کمال مهر

 

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
2
عکسی از جسد دالتون‌های واقعی!
3
احتمال ریزش بهمن در جاده های کوهستانی البرز
تک تیراندازهای عراقی
تاکتیک جدید نیروهای عراقی در موصل
نیمار
نیمار با ۱۸۰ میلیون یورو در چلسی !
علائم کمبود ویتامین در بدن را بشناسید
علائم کمبود ویتامین در بدن را بشناسید
سهام عدالت
سود نقدی پرداختی به مشمولین سهام عدالت پس گرفته می‌شود
1
روش های ساده برای یافتن گوشی های سرقتی
سهام عدالت ثبت نام جدید ندارد
سهام عدالت ثبت نام جدید ندارد
خبر ناراحت کننده برای دوستداران شکلات داغ
خبر ناراحت کننده برای دوستداران شکلات داغ
«دشمن پوتین» دستگیر شد ... واشنگتن برآشفت
«دشمن پوتین» دستگیر شد … واشنگتن برآشفت
2
مدیر کلاهبردار آژانس توریستی ممنوع الخروج شد
به گزارش ایسنا، تقریبا از دی ماه سال گذشته بود که وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن به دنبال بحث توسعه ای شدن بانک مسکن و اضافه شدن ٥٠٠٠میلیارد تومان به سرمایه این بانک بودند که این تبصره در لایحه بودجه ١٣٩٥نیز وجود داشت اما به دلیل مشکلات دولت و رکود اقتصادی این موضوع معطل مانده بود.  با این حال دو روز مانده به پایان سال ۱۳۹۵ مصوبه افزایش ٥٠٠٠میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن توسط هیات وزیران تایید شد.  در این شرایط احتمالا بازار مسکن در سال ۱۳۹۶ با افزایش تقاضای مصرفی از طریق تسهیلات مواجه می شود و احتمالا فعالان این بازار برای ورود به دوره پیش رونق آماده می شود.  مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه، تنها بانک تخصصی توسعه ای بخش مسکن اکنون و در آستانه سال جدید، با گشایش جدید در مسیر حمایت مالی بیشتر از این بخش روبرو شده است، اعلام کرد: بانک مسکن با این میزان افزایش سرمایه، می تواند در سال ١٣٩٦ هم راستا با سیاستهای بالادست از جانب دولت و بانک مرکزی، از همه بخش های مسکن به خصوص تقاضای مصرفی خرید مسکن و همچنین ساخت و سازهای منطبق با الگوی مصرفی، از طریق پرداخت متنوع تسهیلات بانکی، پشتیبانی مالی به عمل بیاورد.  محمدهاشم بت شکن درباره جزئیات افزایش سرمایه بانک گفت: «با لطف پروردگار و مساعی صورت گرفته خوشبختانه با تأیید هیات وزیران، افزایش سرمایه بانک به مبلغ ٥٠ هزار میلیارد ریال به تصویب مجمع عمومی بانک رسید و به نظر می رسد اکنون بانک دارای بالاترین نسبت کفایت سرمایه در بین بانک های دولتی باشد.»  بت شکن، این موفقیت را در آستانه سال نو به همه کارکنان بانک تبریک گفته و افزود: در سال جدید بانک مسکن باید به گونهای، متفاوت از سال ١٣٩٥عمل کند که موجب اثرگذاری بیشتر برای بهبود وضعیت معیشتی مردم در جهت خانه دار شدن، شود.  بنابراین گزارش، سرمایه بانک مسکن پیش از این بالغ بر ٣٠٠٠ میلیارد تومان بود که با این افرایش به بیش از ٨٠٠٠میلیارد تومان رسید.
خبر خوش برای بازار مسکن
خواب
کم خواب ترین افراد جهان در کدام کشورها هستند؟
5
پایتختی که با دو کشور دیگر هم مرز است + تصاویر
1
انگیس به راحتی پیروز شد/ آلمان قاطعانه رقیبش را شکست داد
انتخابات 3
ثبت نام ٣۴۴٩ نفر در انتخابات شوراهای البرز/ افزایش تعداد داوطلبان
پیروزی حریفان ازبکستانی و عربستانی استقلال و پرسپولیس
پیروزی حریفان ازبکستانی و عربستانی استقلال و پرسپولیس
شهادت یک کشتی‌گیر تهرانی در سوریه
شهادت یک کشتی گیر در سوریه
ایران 15 شرکت ایالت متحده آمریکا را تحریم کرد + اسامی
ایران ۱۵ شرکت ایالات متحده آمریکا را تحریم کرد + اسامی
تقدیر کسبه کرج از دادستان برای ساماندهی دستفروشان و رفع سد معبر
تقدیر کسبه کرج از دادستان برای ساماندهی دستفروشان و رفع سد معبر