تارخ انتشار: سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۳
کد خبر : 8789
چاپ خبر
بازدیدها: 220

بررسی شعار "تحول صد روزه" دولت؛

شعار تحول اقتصادی در ۱۰۰ روز، عملی اشتباه بود!

ل

کرج رسا: حسن روحانی گفت :طی صد روز اقدامات موثری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور صورت می دهد؛ این یکی از اشتباهات ایشان بود. مسلم است که در این مدت نمی توان کار موثری کرد و اگر برای حل این مشکلات اقدامات شتابزده صورت گیرد، راه حل هایی که ارائه می شود قطعا راه حل مناسبی نخواهد بود

به گزارش کرج رسا، نخستین دوره صد روزه فعالیت دولت جدید به پایان رسید و بسیاری از مردم، رسانه ها و نیز صاحب نظران و محافل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی چشم انتظار رونمایی از نخستین گزارشی هستند که «دکتر حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در شعارهای انتخاباتی و پس از انتخاب از سوی مردم بعنوان رییس جمهوری وعده آن را داده بود.

آنچه مشخص است اینکه عملکرد تصمیم گیرندگان دولتی در طول صد روز  گذشته بازخوردهایی مثبت یا منفی را بدنبال داشته که نتیجه طبیعی تضارب مولفه های تصمیم گیری با واقعیت های اجرای آن در کشور است؛ بویژه تصحیح مسیرها و روندهای هشت سال گذشته که از سوی کابینه و دولتمردان ناکارآمد تشخیص داده شده، نیازمند تدبیر، صرف هزینه و ظرفیت های مضاعفی بوده است.

پرسش اساسی این است که از نظر کارشناسان مستقل اقتصادی، کارنامه دولت چگونه است؟ سیاه، سفید یا نقره ای؟ آیا دولت فعلی توانسته توقعات اقتصادی مردم را برآورده کند و رئیس جمهور امشب چه گزارشی از عملکرد صد روزه خود به آنها خواهد داد؟

حل مشکلاتی چون تورم و نبود رونق اقتصادی، بیکاری، تعیین تکلیف هدفمندی و پرداخت یارانه ها، کنترل و کاهش قیمت کالاهای اساسی و نوسانات قیمت در بازار ارز و طلا و… البته میراثی بود که از دولت گذشته به دولت یازدهم به ارث رسید، اما اکنون حل این مشکلات مورد انتظار مردم است و آنان می پرسند دولت در این مدت به طور مشخص برای حل آن چه کرده است.

نگاهی به اوضاع اقتصادی کشور در صد روز اخیر نشان می دهد که در این زمان کوتاه برخی اقدامات در جهت بهبود وضع اقتصادی کشور صورت گرفته که از جمله می توان به ارائه اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۲ و تثبیت نسبی نرخ ارز در بازار اشاره کرد.

دولت در این مدت اقداماتی در جهت حمایت از تولید مانند حل مشکل گشایش ال.سی ریالی انجام و یارانه برخی از کالاهای اساسی چون گندم را افزایش داده است.

با وجود این کارشناسان اقتصادی با نگاهی منتقدانه و از دریچه هایی دیگر به واقعیت های اقتصادی موجود معتقدند که در کنار تلاش های صورت گرفته از سوی دولت که قابل انکار نیست، برخی بهبود شاخص های اقتصادی مانند تورم و نرخ ارز، نتیجه طبیعی ایجاد آرامش در فضای سیاسی و بهبود چشم انداز و افق روابط بین الملل بوده و سیاست ورزی اقتصادی چشمگیری روی آن صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان می کند: البته تلاش ها و زحمات دولت در این مدت قابل چشم پوشی نیست، اما به نظر من اگر دولت در این مدت نقشه مشخصی برای آینده ترسیم کند، هم کار بزرگی کرده و حتما لازم نیست کارنامه کمّی، ارائه دهد.

اعلام ۱۰۰ روزه اشتباه بود!

حل مشکلات اقتصادی کشور از جمله تورم، بیکاری و اصلاح قوانین و مقررات در صد روز قابل حل نیست؛ اما نکته ای که در این میان حائز اهمیت است این است که دولت آقای روحانی مثل دولت قبل مرتبا شعار نمی دهد و تغییرات غیرقابل پیش بینی در برنامه های کلان اقتصادی کشور ندارد.

این که آقای روحانی در اظهارات خود اعلام کرد، طی صد روز اقدامات موثری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور صورت می دهد، یکی از اشتباهات ایشان بود. مسلم است که طی صد روز نمی توان کار موثری کرد و اگر برای حل این مشکلات اقدامات شتابزده صورت گیرد و ریشه های مشکل شناسایی نشود، راه حل هایی که ارائه می شود راه حل مناسبی نیست.

البته نباید از آقای روحانی و تیم اقتصادی ایشان انتظار معجزه داشت. اگر ایشان بتواند بر اساس پیش بینی ها تورم را تا سال دیگر به ۳۰ درصد برساند، اقدام موفقیت صورت داده است.

این طور نیست که اعتماد سرمایه گذاران برای ورود به تولید و فعالیت های کسب و کار بسرعت جلب شود، بلکه آنها در حال ارزیابی شرایط اقتصادی کشور و علائم مثبت هستند. در صورتی که آنها علامت مثبت را دریافت کنند، وارد کسب و کار می شوند و در نتیجه آن اشتغال ایجاد می شود بنابراین دولت روحانی باید جو اقتصادی کشور را تغییر دهد و ایجاد اطمینان و در نتیجه اشتغال کند.

به طور قطع ارائه یک گزارش اقتصادی در مورد عملکرد کارنامه یک دولت باید مبتنی بر هدف های تنظیم شده یا پیش بینی شده باشد که به آن برنامه می گویند.

شرایط اقتصادی امروز ایران شرایط خاصی است، هم رئیس جمهور قبلی و هم رئیس مجلس فعلی نگرانی خود را از شرایط اقتصادی کشور اعلام کردند، اما رئیس جمهور قبلی ریشه مشکلات را عامل بیرونی و تورم می دانست، در حالی که مجلس بر این باور بود که سیاستگذاری های داخلی، نداشتن تدبیر و همچنین تحریم عامل این مشکلات است. فارغ از این که کدام یک درست می گفتند، اما هر دو به مثابه پزشکی بودند که به جای آن که پس از تشخیص بیماری به درمان آن بیندیشند، نگرانی را تشدید می کردند.

اکنون با روی کار آمدن دولت یازدهم باید بدون نفی عملکرد دولت های قبلی به ریشه یابی علائم رکود اقتصادی، تورم، کاهش سطح سرمایه گذاری و مسائل مختلف پرداخت و برای برون رفت به راه حل ها اندیشید.

همچنین باید توجه کرد که سیاست های ضدتورمی معمولا به رکود منتهی می شود و تا زمانی که انتظارات تورمی مهار نشود مهار کوتاه مدت تورم نتیجه بخش نخواهد بود. انتظارات تورمی درجامعه بالاست و سود سپرده بلند مدت گواه سطح این انتظارات است. وقتی که سود سپرده کوتاه مدت در حدود ۱۷درصد در بانک ها افزایش یافته است، گواه بالا بودن سطح انتظارات تورمی است و بنابراین سیاست های ضد تورمی دولت حداقل باید ۲۴ ماه ادامه یابد و در این دوره رکود تحمل شود تا انتظارات تورمی سرکوب شود.

منبع: کمال مهر

 

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
1
قصه شب؛ رادیو کرج رسا / بیلی و آتشنشان مهربون
عیدی امسال کارکنان دولت چقدر است؟
عیدی امسال کارکنان دولت چقدر است؟
تاکسی کرج
عکس خبر؛ راننده تاکسی بامعرفت در کرج
مصرف برق
چگونه هزینه برق مصرفی خود را کاهش دهیم
قاتل خاموش در چمستان جان یک مرد را گرفت
قاتل خاموش در چمستان جان یک مرد را گرفت
وزیر اطلاعات پلاسکو
تاکنون به مورد مشکوکی در حادثه پلاسکو نرسیده ایم/ با شایعه پراکنان برخورد می‌شود
جزئیات تسهیلات ۳۰۰ میلیونی به کسبه پلاسکو
جزئیات تسهیلات ۳۰۰ میلیونی به کسبه پلاسکو
20 هزار هکتار از اراضی بیابانی البرز آماده احداث مزرعه خورشیدی
۲۰ هزار هکتار از اراضی بیابانی البرز آماده احداث مزرعه خورشیدی
روحی یزدی
دهه فجر سال جاری زمینه ساز حضور مردم در انتخابات ۹۶
امشب؛ آخرین مهلت ثبت‌نام تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد
امشب؛ آخرین مهلت ثبت‌نام تکمیل ظرفیت ارشد و دکتری دانشگاه آزاد
ویدیو؛ هدیه همسر ترامپ، اوباما را گیج کرد!
ویدیو؛ هدیه همسر ترامپ، اوباما را گیج کرد!
فواید شگفت انگیر روغن جوانه گندم
فواید شگفت انگیر روغن جوانه گندم
"ایران جابجایی پایتخت را بررسی کند"
ایران جابجایی پایتخت را بررسی کند
وزش باد نسبتا' شدید و ادامه بارش برف و باران در البرز
وزش باد نسبتا شدید و ادامه بارش برف و باران در البرز
مرگ مشكوك زن و شوهر و يك مرد در حادثه آتش سوزي
مرگ مشکوک زن و شوهر به همراه یک مرد در حادثه آتش سوزی
کولیوند
نمایندگان کرج در مجلس از هیچ لیست انتخاباتی در شوراها حمایت نمی‌کنند
مرهم سوخنگی
۶ درمان خانگی سوختگی در آشپزخانه
کشف يک هزار و 600 قطعه ماهي فاسد از يک شرکت توليد مواد غذايي
کشف ۱۶۰۰ قطعه ماهی فاسد در البرز + عکس
جنتی
خبر بستری شدن آیت الله جنتی تکذیب شد
اخبار
صوت؛ اخبار نیمروزی کرج رسا ۲ بهمن ماه