تارخ انتشار: شنبه ۷ تیر ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۱
کد خبر : 47931
چاپ خبر

عرفان‌های کاذب/ بررسی متاریدینگ

عرفان کاذب

به گزارش کرج رسا به نقل از هادیان البرز، متاریدینگ که با اصطلاح فراخواندن ترجمه شده بر این باور و ادعا است که می تواند با ارائه روشها و مهارت‌هایی، سرعت مطالعه و یادگیری و حافظه انسان را چندین و چند برابر نماید. در واقع ادعا می‌شود که مدلی بسیار پیشرفته‌تر از تند خوانی‌هایی است [&hellip

به گزارش کرج رسا به نقل از هادیان البرز، متاریدینگ که با اصطلاح فراخواندن ترجمه شده بر این باور و ادعا است که می تواند با ارائه روشها و مهارت‌هایی، سرعت مطالعه و یادگیری و حافظه انسان را چندین و چند برابر نماید.

در واقع ادعا می‌شود که مدلی بسیار پیشرفته‌تر از تند خوانی‌هایی است که در کل دنیا در حال انجام است. بنا به آنچه آقای (ح.ف)ادعا دارد این روش برای اولین بار در دنیا توسط ایشان ارائه شده است.

وی می‌گوید در این روش وضعیت PFC مغز سامان پیدا می کند وبا فعال شدن نیمکره راست مغز، نیمکره‌های مغز انسان متعادل تر می شود و دقت و تمرکز و حافظه به شکل عجیب و باورنکردنی ارتقا می یابد به طوری که حافظه حدود ۲۰۰۰ درصد رشد می‌کند و شیوه مطالعه و خواندن نیز کاملا دگرگون می شود  و از شکل سنتی و حتی تند خوانی، به تصویر برداری لحظه ای  و فوتونی صفحه ای  تبدیل می شود.

برگزار کنندگان دوره “متاریدینگ” تلاش دارند از هر فرصتی استفاده کرده و با تشکیل دوره‌ها در شهرهای مذهبی مانند قم و در حوزه های علمیه  و دانشگاه ها طلاب ودانشجویان متدیّن را نشانه گرفته تا  به مبانی و نظریه متاریدینگ خود مشروعیت ببخشند به طوری که برگزار کنندگان دوره تعدادی عکس را از قم و حضور طلاب در این کلاس‌ها در فضای مجازی (مهارتکده اندیشه و خلاقیت ) منتشر کرده‌اند که نوعی تبلیغ برای این برنامه و سوء استفاده از نام حوزه‌های علمیه است.

در این دوره آموزشی با توجه به این‌که تاکنون چند دوره در قم و تهران و اصفهان برگزار شده است، ولی حتی یک مورد هم نتیجه موفقیت آمیزی آن‌گونه که استاد دوره (ح.ف)ادعا کرده ارائه نشده است هر چند در آموزش تندخوانی موفقیت‌هایی داشته است.

در ذیل نقد اساتید و پژوهشگران عرفان‌های نوظهور به مبانی متاریدینگ بیان می شود.

مشکانی
چشم سوم و چشم برزخی در متاریدینگ

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین مشکانی، مدیر عامل موسسه بهداشت معنوی و استاد حوزه و دانشگاه

آقای (ح.ف) در جزوه هفتم و هشتم  که آکنده از مطالب انحرافی می باشد ، به معرفی چاکراها و انرژی ها پرداخته و دست آخر چشم سوم را معرفی می کند. در این جزوه به نحو کاملا روشنی در جفای به مبانی دینی تشیع ،چشم سوم را که با چند تمرین و مراقبه یوگیستی که بدون ایمان به خدا و عمل صالح بدست می‌آید را همان چشم برزخی معرفی کرده است و جالب این است که مانند هندوها جایگاه آن را نیز بین دو چشم که مشهور به تیسرائیل است و در عرفان های هندی، آمریکایی و سرخپوستی مورد تأکید است معین کرده است.

هنگامی که کسی چشم سوم را به عنوان محصول برخی از تمرینات خود معرفی می کند و آنگاه در جزوه ای به معرفی آن می پردازد نمی توان به این راحتی اتفاقی بودن این انتخاب را پذیرفت.

دعوت به گفتگواز آقای فراهانی

عده ای ازدانش‌پژوهان دوره متاریدینگ دریکی ازمراکزآموزشی به موسسه مراجعه کرده وادعاداشتندکه دراین دوره مبانی یوگیستی وسرخپوستی بیان میشود.

پس ازآنکه انحرافات موجوددرجزوات وکلاسهامسجل شدطی تماسی بامسئول برگزارکننده این دوره هاتقاضای ملاقات حضوری بادکترفراهانی انجام گرفت تاایشان به اشکالات واردشده پاسخ دهدامامتأسفانه این اتفاق نیفتاد.

دراین میان جلسه کارشناسی بین متخصصین حوزه عرفانهای نوظهورازمراکزمختلف ودانش پژوه ان معترض دریکی ازمراکزتخصصی حوزه برگزارشدو وجود برخی مبانی انحرافی به اثبات رسید که خبرآن درخبرگزاری هامنتشرشد.

البته انتظار مااین بودکه آقای حسن فراهانی نقدهای علمی موسسه ودانش پژوه انرابامنطق وعلم پاسخگو باشند اما متأسفانه اینگونه نشدوبرخی تهدیدات مبنی برشکایت ازمخالفین صورت گرفت که به نظرمیرسدجبهه گیری صحیحی نبود.

همچنین دریکی ازجلسات توهیناتی نسبت به محققین موسسه ونیزمرجعیت شیعه که حمایت معنوی ازموسسه دارندصورت گرفته بود.

التقاط و آنارشیسم واژگان در متاریدینگ

استاد دلیر
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر دلیر‌نقَده‌ای، استاد درس خارج و استاد عالی رتبه‌ی فلسفه و عرفان اسلامی و پژوهشگر عرفان‌های شرقی

آقای “ح.ف” چشم سوم را تعبیر به چشم برزخی و ملکوتی کرده است در حالی که صحیح نیست چاکرای آجنا و اصطلاح چشم سوم را که در مکاتب غیر اسلامی بارِ معنایی خاص خود را دارد  با چشم باطنی، برزخی و ملکوتی که در عرفان اسلامی مطرح است یک چیز دانست هر کس چنین ادعایی کند پذیرفته نیست زیرا هرج و مرج در واژگان و اصطلاحات پیش می‌آید و این مصداق بارز التقاط است.

این جزوات از طرف هرکس که ارائه شده باشد، پُر از التقاط است و آنارشیسم واژه‌ها و معانی در آن موج می‌زند.

تمرینات یوگا در متاریدینگ

مظاهری سیف
حجت‌الاسلام والمسلمین مظاهری‌سیف، بنیان‌گذار موسسه بهداشت معنوی، رئیس انجمن فرهنگی معنویت نوین و پژوهشگر و مدرس اخلاق و عرفان چشم سوم که در معنویت‌های کاذب مورد تأکید است، معمولاً نوعی تجربه توهمی است که معمولاً شخص به احساس سرخوشی می‌رسد و ممکن است مکاشفات کاذب و موهومی داشته باشد.

در برخی از موارد باز شدن چشم سوم به ارتباط با جانّ منجر می‌شود، چنان‌که در بین یوگی‌ها، تمرین کنندگان عرفان حلقه، عرفان سرخ پوستی و سایر معنویت‌های کاذب رخ می‌دهد.

چرا که  در یکی از جزوات این فرد آمده است: «اشراف به ابعاد دیگر جهان هستی از طریق چشم سوم میسر می‌شود. افراد معمولی که فقط از چشم سر برای رؤیت استفاده می‌کنند، نسبت به متافیزیسن‌ها که از توانایی‌های چشم سوم بهره می‌گیرند، نابینا محسوب می‌گردند.

چشم سوم یک در، یک راه و یک روزنه به سوی نور و روشنایی است. بسیاری هستند که که می‌خواهند درباره چشم سوم بیشتر بدانند. اینان طالبان واقعی دانش حقیقی هستند».

آن چه این فرد می‌گوید، رسما حرف‌های مرتبطین با اجنه و شیاطین است که توسط این فرد بیان شده است.

در حالی که دانش واقعی در معنویت دینی خداشناسی و شناخت تکالیف در برابر اوست، نه تجربه‌های موهوم که گاهی با استفاده از گیاهان توهم زا در یوگا و عرفان سرخ پوستی دنبال می‌شود.

در متاریدینگ نیزشاهد مرحله بندی‌های محرمانه وناگفته ای هستیم که شباهت بسیاری بایوگادارد زیرا در بسیاری از تمرینات دوره‌های متاریدینگ در راستای عمل به تکنیک‌های فعال کردن چاکرای آجنا و چشم سوم است!مبانی یوگادرابتدای کاربه طورعلنی به فراگیران گفته نمی‌شود،بلکه نخست افزایش حافظه وهوش ودستیابی به ذهن خلاق ازادعاهای جذابی است که دریوگامطرح میشود. لایه های سرّی درسطوح بالاترودوره های پیشرفته به تدریج منتقل می‌شودوفراگیران یوگا رابه نقطه ی غیرقابل بازگشت می‌رساند.
لذا شباهت متاریدینگ با یوگا  به دور از هر گونه اظهارنظرو پیش داوری،پرسش ازچیستی حقایق ناگفته وپشت پرده متاریدینگ راپیش می‌کشد.
آمیختگی مبانی متاریدینگ با عرفان های کاذب و سکولار

 

میرزایی (1)
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی میرزایی«کارشناس کابالیسم و شیطان‌گرایی»و «مدیرگروه مستقل پژوهش ومطالعات متاریدینگ»
مبانی متاریدینگ تلفیقی از روش‌های تندخوانی و برخی از عرفان‌های کاذب و انحرافی است زیرا در جزواتی که به داوطلبین این دوره (دانشگاه قرآن و حدیث) ارائه شده است ترویج عرفان سکولار به صراحت دیده می‌شود .
درجزوات تمرینی دوره متاریدینگ ترویج عرفان سکولاربه صراحت دیده می‌شود. عرفانی توصیه می‌شود که در آن «خداوند»حضورنداردوتنهاباانجام تمرینات زیرنظر «استاد»آرامش حاصل می‌شود!درجزوات آمدهاست: «عمل به معنویت می‌تواند اثر سلامت‌بخش در مغز داشته باشد. مهم نیست که چگونه به خداایمان دارید،زیرادلایل قابل توجهی وجوددارد،مبنی براینکه چنین عملکردی حتی اگر به خدااعتقاد نداشته باشید،مؤثراست…».(جزوه پنجم،دوره دانشگاه قرآن وحدیث،ص۱)
در عرفان حلقه (کیهانی) هم یک زمانی با ادعای طرح روش‌های درمانی و  ارائه معنویت مواجه بودیم و کسانی که توسط مَسترها (مربیان عرفان حلقه) تحت درمان قرار می‌گرفتند روش آقای محمد علی طاهری (بنیان‌گذار عرفان حلقه) را کاملا علمی تلقّی می‌کردند اما پس از مدتی به ما مراجعه کرده و از عود بیماری و ورود برخی از موجودات عجیب و غریب مانند جنّ در زندگیشان شکایت می‌کردند! آیا آن تجربه‌های تلخ کافی نیست؟ آیا ضرورت ندارد با تأمل بیشتری به ادعاهای تئوری‌پردازان بنگریم؟!
آقای (ح.ف) خودراازپیشکسوتان مبارزه باعرفان‌های کاذب می‌داندوباورداردبه هیچ وجه عرفان‌های کاذب راترویج نمی‌کند! اما بسیاری ازتمرینات یوگاومدیتیشنی که درجزوات آمده درجلسات به صورت عملی انجام می‌شود!
گروهی از شرکت‌کنندگان در دوره متاریدینگ که به آسیب‌های دوره پی برده بودند سایتی را با عنوان «آسیب شناسی متاریدینگ» جهت  بصیرت‌افزایی نخبگان جامعه راه‌اندازی کرده‌اند.
آدرس سایت:www.mettareading.ir

ترویج افکار باطل در مبانی متاریدینگ

 

اسکندری
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی اسکندری،استادحوزه ودانشگاه وعضوسابق شورای عالی حوزه علمیه قم
آقای (ح.ف) ازبعضی مفاهیم دینی سوءاستفاده کرده ازجمله چشم سوم که ایشان می‌گویدوچندین اسم هم برایش ذکرمی‌کندوبعدباروایات تطبیق می‌دهداصلادردین چنین چیزی نیست!
چشم بصیرتی که این آقا می‌گویدباآن چیزی که درروایات آمده بسیار متفاوت است وربطی به انبوه خوانی ندارد. چشم بصیرت یک نوع دقت نظراست که با تهذیب نفس بوجود می‌آید مردم ظاهرچیزی رامی‌بینند و شما بتوانید باطن آن را بببیند نه این‌ که من یک چیز را ببینم و سریع تصویرش در ذهنم بیاید! این اصلاخلاف روایات است وچنین چیزی دردین نیست… این حرف غلطی است واین ترویج همان افکار باطلی است که عرفان‌های نوظهورآن راتبلیغ می‌کنندواین بااسلام نمی‌سازد.لذا در آموزه های متاریدینگ تفکرات انحرافی زیادی وجود دارد.
تعطیلی دوره متاریدینگ در شهرستان مبارکه

 

حاج آقا کیانی

حجت الاسلام والمسلمین کیانی مسئول اداره تبلیغات شهرستان مبارکه اصفهان

موارد خلاف و ادعاهای بدون دلیل آقای (ح.ف) و حاشیه های اخلاقی باعث تعطیلی دوره متاریدینگ در شهرستان مبارکه شد. برخوردهای ایشان با خانم‌ها و حاشیه‌های اخلاقی که ایجاد شد و این‌که خانم‌ها را به اسم کوچک صدا می‌زد و این مسائل خیلی تبعات برای ما داشت دانشجویان و خانواده‌های آنان شدیدا به ما اعتراض کردند که ما برای حفظ قرآن و مهارت در تندخوانی از این دوره استقبال کردیم نه این‌که حاشیه‌های اخلاقی آن، ما را برنجاند! بنابراین ما مجبور شدیم بعد از چهار جلسه، دوره را تعطیل کنیم.

 

گفت و گو :مریم افشار

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
آیت‌الله حسینی همدانی
اشتغال مهمترین مسأله البرز است
n83133905-72716667
مرگ عابر پیاده در آزادراه کرج – قزوین
آتش سوزی
مهار آتش سوزی در تاسیسات بیمارستان امام حسین(ع) محمدشهر
MoarefeDrMosaead93 (17)
سیدرضا مساعد درگذشت
1511842670-610x380
کشف ۳۲ هزار اسپری و ادکلن قاچاق در اشتهارد
قیمت آجیل و تنقلات یلدا/ فندق و بادام هندی گران‌ترین‌های یلدا
تشدید نظارت بر بازار آجیل شب یلدا
دستبند
دستگیری رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در قم
photo_2018-12-12_06-44-26
سی نهمین روز تجمع پرسنل بیمارستان امام و بی توجهی مسئولین
photo_2018-12-12_07-10-40
البرز در هفته ای که گذشت؛ «خزانه دار کتب، إسناد و مدارک البرز»
photo_2018-12-11_01-26-43
تجمع پرسنل بیمارستان امام خمینی تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت
30775
گوشت منجمد ۲۹ هزار تومان
25-iran-1964-around-tehran-pen103
عکسی قدیمی از جاده چالوس در سال ۱۳۴۳
2927790
دلار به کانال ۹۰۰۰ تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰۰ تومان
photo_2018-12-12_07-12-13
واشنگتن فرزندان مقامات ایرانی را از آمریکا اخراج می کند
IMAGE11544596798037
دستگیری سارق لوازم داخلی خودرو در کرج
n83103143-72664734
شهبازی استاندار البرز شد
n83131535-72712873
جاده کرج – چالوس ۲۳ آذرماه یک طرفه می شود
n83130298-72710653
تکرار روایتی تلخ این بار در البرز با ضرب و شتم محیط بانان
سرطان
چرا در گذشته مردم سرطان نمی گرفتند؟
30769
پل سرحدآباد تا شب یلدا نونوار می‌شود
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی