تارخ انتشار: چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۸
کد خبر : 35180
چاپ خبر

عروسی کارمندی بـا ماشین‌ های میلیاردی !

images

کرج رسا: رانندگی با خودروهای روز دنیا از آن وسوسه‌ هایی است که به دل هر راننده‌‌ ای می‌افتد.

به گزارش کرج رسا، چندین سال است که موسسات و شرکت‌های کرایه اتومبیل برای تحقق بخشیدن به این آرزوی افراد تازه به دوران رسیده دست به کار شده‌اند. آمارها نشان می‌دهد رانندگان زیادی هستند که برای دستیابی به این آرزو حاضرند حسابی دست به جیب شوند و برای یک روز سواری بی‌دغدغه بسته به نوع انتخاب‌شان بین ۲۰۰ هزار تا ۳/۵ میلیون تومان هزینه کنند. همین موضوع باعث شده است موسسات کرایه اتومبیل به طور قارچ گونه‌ای رشد و حتی نمایشگاه‌دارها هم به این سمت گرایش پیدا کنند تا در رکود خرید و فروش، هزینه‌های نگهداری از ماشین‌های چند صد میلیونی‌شان تامین شود. این گزارشی از وضعیت بازار عجیب و پر پول کرایه اتومبیل است.

آمارها می گوید در سال ۹۲ نزدیک به ۲۵۰خودرو هر کدام به ارزش بالای ۷۰هزار دلار وارد شده اند که ۱۰۱خودرو قیمتی بالای ۱۰۰هزار دلار داشته اند.در حقیقت میلیون ها دلار صرفا صرف دور دور کردن جوان ها در خیابان ها برای خودنمایی شده است. بخشی از این تجملات هم به عروسی ها کشیده شده است.

این روزها در بازار عجیب و غریب اجاره خودرو هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد. بعضی از غول‌های اجاره خودرو که مدت‌هاست کارشان را شروع کرده‌اند و نگران جذب مشتری نیستند، قیمت‌های سرسام‌ آوری برای اجاره خودروهای‌شان به خصوص برای برگزاری مراسم عروسی درنظر گرفته‌اند ولی سایر مؤسسات که اکثریت را تشکیل می‌دهند برای ایجاد رقابت و جذب حداکثری مشتری‌ها سعی می‌کنند تا با دریافت کمترین اجاره و خدماتی همچون نگرفتن سند، باک پر و اجازه گل‌آرایی ماشین جایگاه خود را تثبیت کنند. نمایشگاه‌های اتومبیل و مؤسسات کرایه اتومبیل در مقابل دادن سوئیچ اتومبیل گران قیمت‌شان یک قرارداد سفت و سخت می‌بندند و علاوه بر گرو نگه‌داشتن کارت ملی یک سند منگوله‌دار یا چک تضمینی به مبلغ خودرو دریافت می‌کنند تا مبادا کوچک‌ترین خللی در تجارت پرسودشان ایجاد شود. این مؤسسات کمتر درصفحات اینترنتی سرمایه‌گذاری می‌کنند و ترجیح می‌دهند با همان سیستم سنتی آگهی دادن در روزنامه‌های کثیرالانتشار برای خود مشتری جذب کنند.بیشتر مدیران این مؤسسات متفق‌القول هستند که در حال حاضر انواع خودروهای کارخانه مازراتی، لوکس‌ترین خودروهای کرایه‌ای محسوب می‌شوند که تنها در انحصار چند مؤسسه کرایه اتومبیل هستند. این خودروهای میلیاردی، در یک روز ۹میلیون تومان اجاره داده می‌شوند. اما میان خودروهای موجود در کشور این پورشه‌پانامرا است که به‌دلیل زیبایی ظاهری بیشترین خواهان را در میان متقاضیان دارد. پانامرا روزانه بین ۲تا ۳/۵ میلیون تومان اجاره داده می‌شود. تفاوت قیمت‌ها هم به تریم‌، آپشن‌های خودرو و صد البته انصاف موجر بستگی دارد. بعد از پورشه هم بی‌ام‌و با ۲مدل X6و X3 گل سر سبد بازار است و در تهران روزی ۵/۲میلیون‌تومان اجاره داده می‌شود.

در بازار کرایه خودرو چه خبر است؟

یکی از شرکت‌ها که پیشوند بین‌المللی‌اش بدجور به چشم می‌آید ادعا دارد که تا‌کنون بیش از صدهزار اتومبیل کرایه داده است و می‌تواند علاوه بر تحویل فوری در فرودگاه‌ های تهران و سایر شهرهای کشور در تمام فرودگاه‌های دنیا هم پذیرای متقاضیان باشد تا هر اتومبیلی را که مایل باشند در اختیارشان بگذارد. این شرکت بین‌المللی برای تحویل خودرو شرایط خاص خودش را هم ارائه می‌کند. از متقاضیان ایرانی یک فقره چک به مبلغ خودرو، یک جلد سند مالکیت یا جواز کسب یا ۱۰درصد مبلغ خودرو به‌صورت نقدی، گواهینامه معتبر و کارت ملی طلب می‌کند و متقاضیان خارجی موظفند بلیت رفت و برگشت، مبلغ ۵۰۰۰دلار به‌صورت نقدی، گواهینامه بین المللی و گذرنامه را در اختیار شرکت قرار دهند. البته این مدارک برای خودروهای بدون راننده است و شرکت برای خودروهایی که راننده دارند سختگیری نمی‌کند ولی در عوض برای ماشین‌های با راننده در ازای هر کیلومتر سفر خارج از شهر بسته به نوع ماشین بین ۷۰۰تومان تا ۳۰هزار تومان هزینه مازاد دریافت می‌کند.

برای پی بردن به واقعیت دنیای اجاره خودروهای لوکس با ۲نفر از اجاره‌کنندگان این ماشین‌ها هم‌صحبت شدیم تا به نکته‌های ریز اما اثر‌گذار پشت پرده این تجارت عظیم پی ببریم. این روایت تنها بخشی از ماجراهای این تجارت پر سود است که برخی انصاف را رعایت می‌کنند و برخی افراد سودجو، کلاه گشادی بر سر مستجرین خودروهای لوکس می‌گذارند.

مسعود و همسرش که چند ماهی است به خانه بخت رفته‌اند، توافق می‌کنند که برای عروسی‌شان سنگ تمام بگذارند؛ «ما هم مثل همه گفتیم یک شب هزار شب نمی‌شود. شب عروسی احتمالا! یک‌بار در تمام عمر اتفاق می‌افتد و باید برای همیشه ماندگار شود.» از همان روزهای اولی که قول و قرارهای عروسی را هماهنگ می‌کردند به این نتیجه رسیدند که ماشین شخصی مسعود را به خانواده بسپارند و یک بی‌ام‌و x6کرایه کنند؛ «من نظرم این بود که ماشین را با راننده کرایه کنیم تا هم فکر رانندگی نباشم و هم نگران تصادف کردن ولی خانم‌ام مخالف بود و می‌خواست تنها باشیم و حتی پیشنهاد کرایه لیموزین را هم نپذیرفت.» مسعود با خنده اعتراف می‌کند که این بار هم، خانم‌ها پیروز میدان بوده‌اند و آقا داماد مجبور می‌شود برای اطاعت امر بانو به چند مؤسسه کرایه اتومبیل مراجعه کند تا با شرایط آشنا شود و بهترین مورد را انتخاب کند؛ «قیمت‌ها به شکل باورنکردنی‌ای متفاوت بود و منشی‌ها از یک میلیون و صدهزار تومان تا ۲/۵میلیون تومان قیمت می‌دادند. علت را هم که می‌پرسیدم به سال ساخت، رنگ و آپشن‌های خودرو اشاره می‌کردند که هر چقدر هم دودوتا چهارتا می‌کردم به نتیجه‌ای منطقی برای آنقدر تفاوت قیمت نمی‌رسیدم، پس ترجیح دادم یک مدل مشکی با یک میلیون و دویست هزار تومان اجاره کنم.»

سند چی داری؟

اما ماجرا به این سادگی هم تمام نمی‌شود و نوبت به بستن قرارداد ترکمانچای آقا داماد با شرکت می‌رسد؛ «اکثر شرکت‌ها از قبل یک قرارداد محکم تنظیم کرده‌اند که در هر صورت به نفع‌شان باشد و کوچک‌ترین مشکلی برایشان پیش‌ نیاید. یک سند ملکی به ارزش ماشین می‌خواهند و درصورت نداشتن سند، چکی به ارزش ماشین و یا ۱۰درصد ارزش ماشین را به‌صورت نقدی دریافت می‌کنند. به غیراز اینها کارت شناسایی معتبر اجاره‌کننده را هم تا پایان اجاره نگه می‌دارند تا خیالشان راحت باشد اتومبیل سالم به پارکینگ برمی‌گردد. من سند خانه‌ برادرم را به همراه کارت ملی‌ام دادم و قرارداد را امضا کردم. ۱۰صبح که به همراه برادرم برای تحویل ماشین به نمایشگاه مراجعه کردم یک کارشناس فنی، تمام بدنه را نشان‌مان داد که هیچ‌گونه ایرادی نداشته باشد بعد هم گفت که یک دور با ماشین بزنم و اگر با ایراد فنی مواجه شدم به پارکینگ برگردم.» مسعود دورش را با ماشین می‌زند و می‌برد برای گل آرایی اما اتفاقات، بعد از مراسم عروسی شروع می‌شود و آقا داماد از کاری که کرده هر روز اظهار پشیمانی می‌کند و کار به دعواهای روزانه با همسرش می‌کشد؛ «من این ماشین را فقط برای خوشحالی همسرم اجاره کردم وگرنه خودم که ماشین داشتم. برای همین هر موقع به مشکل مالی می‌خوردم به یاد هزینه‌های اضافی که در عروسی خرج کردم می‌افتادم و همین باعث دعواهای بین من و همسرم می‌شد.» او می‌گوید که همین اجاره یک میلیون و دویست هزار تومانی تا پایان عروسی برایش بیشتر از ۵میلیون تومان آب خورده چون همه خرج‌های بعد از کرایه ماشین عروس چند برابر شد؛ «برای گل‌آرایی قبل از اینکه گلفروش ماشین را ببیند ۵۰۰هزار تومان می‌خواست اما تا ماشین را دید ۹۰۰هزار تومان از من گرفت. برای دسته گل عروس و انعامی که از من گرفتند هم همین اتفاق افتاد و باعث شد از کاری که کرده‌ام پشیمان شوم.» مسعود پشیمانی‌اش را هم اصلا پنهان نمی‌کند؛ «آن موقع داغ بودم و تا همسرم پیشنهاد داد سریع قبول کردم اما بعد فهمیدم که چه کار غلطی کرده‌ام. برای همین پیش خانواده همسرم و خودش هم بارها گفته‌ام که اگر ذره‌ای عقل توی سرم بود چنین کاری نمی‌کردم.»

ماشین دوست دارم

محمد خودش ماشین دارد اما بنا به شرایط شغلی‌اش مدام به شهرهای مختلف سفر و دائما اتومبیل کرایه می‌کند. محمد بین دوستان‌اش به‌عنوان یک ماشین‌باز بالفطره شناخته می‌شود و به‌خاطر تنوع طلبی‌اش انواع ماشین‌های روز را رانده است و حسابی به چم و خم امور اجاره خودرو آشناست.محمدمی‌گوید:«موقع اجاره می‌گویند تمام ماشین‌ها بیمه بدنه دارند و هر اتفاقی بیفتد بیمه، خسارت را می‌دهد ولی در عمل هرگونه خسارتی به ماشین ‌وارد شود به پای شما می‌نویسند و دست‌تان هم به جایی بند نیست. تازه این در مواقعی است که شما به ماشین خسارت زده‌اید. مواردی هم هست که وقتی متوجه می‌شوند اجاره‌کننده زیاد از ماشین سر در نمی‌آورد ماشین مورددار را اجاره می‌دهند و موقع تحویل به همان ایراد‌ها اشاره و جریمه‌های چند میلیونی طلب می‌کنند. اعتراض هم که بکنی تعمیرکارشان می‌گوید به ماشین فشار آورده‌اید و مشکل ایجاد شده است و حتی کار به دعوا و زد و خورد کشیده و اجاره‌کننده به جای تفریح سر از کلانتری و زندان در آورده است.»

 

 

 

همشهری

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
12
خبر درگذشت «اندی» تکذیب شد
تسلیت
شهادت سرباز کرجی بر اثر سوختگی
photo_2017-12-13_19-21-30
کاریکاتور / بودجه ۹۷
1396022315363581310832474
ورود و خروج بیش از ۵ میلیون تومان توسط مسافران ممنوع شد
57607294
«خبرسازترین متهمان و محکومان»
57607382
وقتی کت احمدی نژاد برای نمایندگان متبرک بود!
57516386
مهلت ثبت نام آزمون ارشد تمدید شد
لو رفتن محل قرارگیری اسکنر اثر انگشت گلکسی اس 9 در اسکرین شات S Health + عکس
لو رفتن محل قرارگیری اسکنر اثر انگشت گلکسی اس ۹ در اسکرین شات S Health + عکس
پلیس دبی به دنبال لامبورگینی اوروس +عکس
پلیس دبی به دنبال لامبورگینی اوروس +عکس
اگر جزو این گروه‌ها هستید، نمک بیشتری مصرف کنید!
۳ بیماری که با مصرف نمک زیاد به سراغ‌تان می‌آید
ایستگاه شارژ سیار برای خودروی الکتریکی +عکس
ایستگاه شارژ سیار برای خودروی الکتریکی
پاسخ به تمامی ابهامات و مشکلات طرح اینترنت غیر حجمی  + جدول
پاسخ به تمامی ابهامات و مشکلات طرح اینترنت غیر حجمی + جدول
وزارت‌صنعت ارزشیابی کیفی خودروهای‌داخلی را منتشر کرد
خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!
شارژ سریع 4 پلاس کوالکام چه مزایایی دارد؟ + عکس
شارژ سریع ۴ پلاس کوالکام چه مزایایی دارد؟ + عکس
شایع‌ترین نشانه‌ای که از ام اس خبر می‌دهد / ام‌اس غول بی‌شاخ و دم نیست!
یک توصیه هوشمندانه برای مبتلایان به ام اس
‌مک‌لارن به یاد راننده قدیمی خودرو ساخت +عکس
‌مک‌لارن به یاد راننده قدیمی خودرو ساخت
والیبال قهرمانی باشگاه های جهان /  بانک سرمایه بازی برده را باخت
والیبال قهرمانی باشگاه های جهان / بانک سرمایه بازی برده را باخت
رنگ ادرار خبر می دهد از سِرّ درون/ سوزش ادرار یک نشانه است!
رنگ ادرار خبر می دهد از سِرّ درون/ سوزش ادرار یک نشانه است!
این افراد در معرض ابتلا به بیماری التهابی روده هستند!
دشمنان دستگاه گوارش‌تان را بشناسید
636487695756991762
داماد ترامپ نتانیاهو را عمو صدا می زند!
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا