تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۴
کد خبر : 28801
چاپ خبر

عروس کویر کجاست؟

ل

کرج رسا: طبس، عروس کویر و بزرگ‌ ترین شهرستان کشور با هوایی بهاری و دل‌ انگیز آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.

 به گزارش کرج رسا، با گذر از جاده‌ های طولانی و عبور از کویر وارد شهری می‌شوید که عروس کویر نام گرفته است با پایین دادن شیشه خودرو اولین چیزی که احساس می‌شود هوای روح افزایی است که با عطر بهار نارنج همراه شده است و شمیم جان را نوازش می‌دهد، گل‌ های رنگارنگ در بلوارهای خیابان همراه با درختانی که به شکوفه‌ های بهاری مزین شده است، اولین چیزی است که نظر هر مسافر خسته‌ای را به خود جلب می‌کند.

طبس در ۵۶ درجه و ۵۵ دقیقه طول جغرافیایی و در ۳۳ درجه و ۳۵ دقیقه عرض جغرافیایی از شمال به کاشمر، دشت کویر، شاهرود و از جنوب به کویر لوت، کرمان و از مشرق به فردوس، بیرجند و از سمت غرب به خور بیابانک در اصفهان محدود است و در ارتفاع ۶۶۰ متر از سطح دریا قرار دارد.

منابع تاریخی و جغرافیایی و سفرنامه‌ ها این شهر را که هم اکنون صرفا با نام “طبس” یا “طبس گلشن” شناخته می‌شود به صورت‌های “طبس” ،”تبس”، “طبسین”، “طبسان”، “طبس تمر” و “طبس گیلکی” ضبط کرده‌اند‌ که به این اسامی طبس خرما را هم باید اضافه کرد.

طبس در محلی واقع شده که در این محل در دوران‌های گذشته زمین‌شناسی بقایای دریایی به نام “تتیس” قرار داشته است احتمال تاثیر نام این دریا را در نام‌گذاری طبس یا “تبس” نباید از نظر دور داشت.

نویسنده کتاب چهارسو با اعتقاد به ریشه مشترک تبس و تب، طبس را یکی از شهرهایی می‌داند که نامش با جغرافی دین مهر ارتباط دارد.

طبس جزو خراسان جنوبی بوده و با پنج استان کرمان، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی و یزد هم‌مرز است.

طبس ۵۵ هزار و ۴۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و بزرگ‌ترین شهرستان کشور و خاورمیانه است و از پنج کشور دنیا به لحاظ مساحت بزرگ‌تر است.

گونه‌های زبانی در گستره جغرافیایی حوزه طبس روستاها و محلات از جنبه تغییرات آوایی و آهنگ کلام زیاد و متنوع است و با دقت در گفتار گویشوران به راحتی گونه‌های مختلف محلات و روستاها قابل تشخیص است و تمایز آشکاری در سبک و سیاق گفتار گویشوران قسمت‌های مختلف شهر وجود دارد، به گونه‌ای که با مقایسه لهجه بعضی از ده‌های طبس تفاوت بین کلمات و عبارات معلوم است.

زبان قومی این منطقه از نظر سبک شناسی، متناسب با قواعد و ویژگی‌های فارسی دری است.

این زبان به دلیل دوری از سایر مراکز علمی، بسته بودن جو فرهنگی و مقابله شدید مردم با فرهنگ‌های بیگانه قدمت خود را کاملا حفظ کرده است.

طبس قدمتی سه هزار ساله در تاریخ خراسان دارد و با توجه به اینکه در کتب فتوح، طبس خرما اولین شهری است که در خراسان به دست مسلمانان فتح شده روشن می‌شود که لفظ طبسین که اعراب مخصوصا در صدر اسلام به کار می‌بردند و به آن “دروازه خراسان” می‌گویند.

طبس از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار است که به معرفی برخی از آنان می‌پردازیم.

‌امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع)، منزلگاه ورود به مشهدالرضا (ع)

امامزاده حسین بن موسی الکاظم(ع)، از جمله امام‌زادگانی است که مورخان او را از فرزندان بلافصل امام کاظم(ع)، دانسته‌اند.

نظر به برخی اسناد، زمان بنای اولیه این مزار در قرن پنجم هجری بوده است و در زلزله سال ۵۷ طبس، این بنا به کلی ویران شده و پس از آن آستان قدس رضوی بقعه و رواق‌های اطراف این امام‌زاده را بازسازی کرده است.

امامزاده‌ای که از جور ظلم و ستم خلفای عبّاسی مجبور به ترک دیار و هجرت شده و بیش از یک‌هزار سال است که مرقد منورش ملجاء و پناه محبان و ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت(ع)، است.

از این روی اینجا میقات الرضا(ع)، نام گرفته زیرا اولین منزلگاه و دروازه ورود به مشهد الرضا(ع)، و حرم شریف رضوی است.

در این دیار گنبد فیروزه‌ای، گلدسته زیبا، سقّا خانه‌های با صفا و صحن و سرای دلگشای حضرت رهگذران را به سوی خود فرا می‌خواند نسیم ولایت به جان شیفتگان حضرتش می‌وزد و زبانش به بیان عشق و عرض ارادت به ساحت مقدس هشتمین امام همام گشوده شده لبیک گویان به سوی مشهد الرضا(ع)، رهسپار می‌شود.

باغ گلشن تفرجگاه مسافرین خسته

به نوشته یعقوب دانش‌دوست درجلد اول کتاب “طبس، شهری که بود” آن‌طور که اسناد نشان می‌دهد، باغ گلشن طبس توسط امیر حسن خان، سومین حاکم طبس، از سلسله خوانینی که به وسیله نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدند ساخته شده، در وقفنامه‌ای که در سال ۱۲۱۸هجری قمری تهیه شده، میرحسن خان، این باغ و املاک زیادی را وقف اولاد و امور خیریه کرده است.

طبس دارای دو عنصر اصلی است که شامل باغ گلشن و ارگ طبس است.

ساختمان سردر و دیوارهای زیبا و تاریخی آن بازگوکننده سلیقه‌های گذشتگان است و بر اثر زلزله سال ۵۷ از بین رفته و تنها طبیعت سبز باغ، از ایام گذشته سخن می‌گوید.

‌باغ گلشن طبیعتی مشتمل بر دو هزار نخل خرما، دو هزارو ۵۰۰ اصله مرکبات، ۵۰۰ اصله انار و سایر ارقام مختلف گیاهان است.

معمار اولیه باغ، طبیعت سبز آن را با توجه به نوع درختان، به صورت شطرنجی طراحی وکشت کرده است، باغ گلشن یکی از باغ های نادر ایران است که آب جاری دائمی در آن جریان دارد، در این باغ گونه‌های مختلف گیاهان سازگار با اقلیم‌های متفاوت آب و هوایی از جمله درخت چنار که خاص مناطق سردسیر است در کنار خرما که فقط در گرمسیری رشد می‌کند.

باغ گلشن ساختمان در ورودی آن در زلزله سال ۵۷ تخریب شد، امروزه به عنوان تفرجگاه اصلی مردم طبس و مسافرین خسته از طی طریق در کویر خشک اطراف شهر است.

حیات وحش نایبند ۲.۵ میلیون هکتار عرصه‌های زیستی قابل حفاظت در طبس است.

بزرگ‌ترین شهرستان ایران دارای حدود ۲.۵ میلیون هکتار عرصه‌های زیستی قابل حفاظت و دارای جانورانی کمیاب، در معرض انقراض، حمایت شده و معمولی است.

در این عرصه زیستی حیواناتی مانند یوزپلنگ، جبیر، انواع گربه سانان بیابانی مانند کاراکل،‌ گربه وحشی و انواع روباه مانند روباه کمیاب و روباه شنی، کفتار، گرگ، پلنگ، و پرندگانی مانند هوبره، زاغ بور کویری، چکاوک هدهدی،‌پرندگان شکاری از جمله بحریَ، بالابان، ‌شاهین، ‌قرقی، انواع عقاب‌ها و لاشخورها، ‌کبک، ‌تیهو، کوکر، غراب و انواع خزندگان در زیستگاه‌های مختلف و متنوع است و به لحاظ پوشش گیاهی، آب و هوا، پستی و بلندی زمین از ارتفاع ۶۶۰ متری تا سه هزار و ۹۰۰ متری از جنگل‌های کم تراکم و پراکنده و بسیار پراکنده حاشیه کویر تا جنگل‌های کوچک و کم ارتفاعی که با توجه به وسعت گسترده بزرگ‌ترین عرصه شهرستانی ایران تنوع زیستی قابل توجهی را در این نقطه از کره زمین به‌وجود آورده است.

پناهگاه حیات وحش نایبند به منظور حفظ نسل گونه‌های در معرض انقراض و حمایت و حفاظت شده چون یوز و جبیر و سایر وحوش کمیاب در سال ۷۹ پیشنهاد شد و مهر سال ۸۰ توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست مصوب شد.

بزرگی این عرصه به خاطر این است که میدان و قلمرو یوزپلنگ باید بسیار وسیع باشد تا بتواند در طبیعت به طور آزاد مانور دهد و قادر به تولیدمثل باشد.

حفظ جبیر که در دشت و دامنه‌ها تپه ماهورها باید ادامه حیات دهد منطقه وسیعی می‌خواهد و به هر طریق یک محیط امن بزرگ برای جانوانی که درکره زمین در بسیاری از جاها در حال تهدید هستند، لازم است.

کفتار رفتگر طبیعت باید در مسافت‌های طولانی رفت وآمد کند تا بتواند زباله‌های رها شده در طبیعت را جمع آوری و به زیر‌زمین منتقل کند.

بزها، قوچ و میش‌ها در خشکسالی‌های منطقه‌ای از ارتفاعی به ارتفاعی دیگر رفت و آمد می‌کنند و این‌ها برای حفظ نسلشان مکان امن وسیعی نیاز دارند این عرصه بزرگ، قابل توجه تمام کارشناسانی بوده که تاکنون از داخل و خارج کشور مورد بازدید قرار گرفته و می‌تواند یک عرصه تحقیقاتی مطالعاتی و طبیعت بکر در کره زمین باشد.

ازمیغان روستایی جذاب برای گردشگران

روستای ازمیغان در ۴۵ کیلومتری طبس واقع شده و یکی از روستاهای هدف گردشگری طبس است، تنوع و فراوانی جاذبه‌های روستا چنان است که جایی از آن را نمی‌توان یافت که خالی از لطف و جذابیت برای گردشگر باشد.

از جاذبه‌های روستایی و باغات تا شالیزارها و نخل‌های به بار نشسته از دامنه‌های ییلاقی، چشمه‌های گوارا و زلال از بافت‌های قدیمی با معماری بومی با یادمان‌‎های تاریخی و فرهنگی از هوای پاک و دل‌انگیز همه جزیی از مجموعه‌های جذاب برای گردشگران است.

مزار سلطان محمد جعفر طیار در این روستا واقع شده است که مردم برای زیارت به آنجا می‌روند.

حمام آبگرم مرتضی علی، با ۱۵۰۰ سال قدمت

در این منطقه و در دیواره دره‌ها حفر‌ه‌ها و کانال‌هایی به نام خانه‌گبر وجود دارد که احتمالا قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد.

این حمام در روستای خرو در فاصله ۲۲کیلومتری طبس قرار دارد.

مبدا آبی که اغلب مزارع و باغات طبس را مشروب می‌کند و از طریق نهر آبی به طبس منتقل می‌شود، از این ناحیه منشاء می‌گیرد.

بعد از طی مسافت پنج کیلومتر جاده خاکی به وسیله خودرو در محلی به نام چشمه جعفری توقف می‌کنیم.

در داخل این دره با جاری شدن آب چشمه‌ها نهر طبس ساخته می‌شود، برای رسیدن به چشمه آب گرم باید در جهت خلاف آب مسیر را طی کند.

در طول این مسیر دیواره‌های بلند دره در دو طرف خودنمایی می‌کند در درون این دیواره‌ها حفره‌هایی دیده می‌شود که گویی هر چند تا با نظم خاص و مهندسی حساب شده‌ای بنا شده‌، در واقع هر کدام از این حفره‌ها مقطعی از کانالی هستند که به درون اتاقک‌هایی راه پیدا می‌کنند.

بعد از چاه‌هایی که به ارتفاع حدود ۱۰ متر هستند به دالان بالا می‌رسیم که به اتاقک‌هایی منتهی می‌شود. تمام این‌ها در درون بافت دیواره دره که از جنسی شبیه به کنگلومرا دارد ساخته شده است. قوس تونل‌های بالایی طبق نظر کارشناسان میراث مانند قوس‌های بناهای دوران ساسانیان است.

در طبس به این مکان‌ها خانه گبر می‌گویند، از آنجایی که گبر همان زرتشتی‌ها هستند و دوران آن‌ها به پیش از اسلام بر می‌گردد به احتمال زیاد بنای این تونل‌ها و اتاقک‌ها به دوران ساسانیان بر می‌گردد.

در تمام طول مسیر رودخانه (کال) بر دیواره‌ها دره این حفره‌ها مشاهده می‌شود، راه دسترسی به داخل آن‌ها مشکل است و تنها با وسایل کامل صخره نوردی و کوهنوردی توسط افراد خبره می‌توان درون آن رفت.

پس از حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی جنس دره صخره‌ای می‌شود، اینجا ابتدای منطقه است که چشمه‌های متعدد آب و به خصوص چند چشمه آب گرم قرار دارد.

‌بزرگترین چشمه از درون حفره‌ای منشا می‌گیرد که به حمام مرتضی علی معروف است.

مردمی که برای تفریح و استراحت به اینجا می‌آیند معمولا از این حفره و سطح زیرین آن که آب جاری است برای آب تنی استفاده می‌کنند. بالاتر از این چشمه، دره بسیار بسته و تنگ می‌شود و از دو طرف چشمه‌های کوچکی به درون دره سرازیر می‌شود.

در ادامه این مسیر و پس از حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی به سد شاه عباسی “طاق شاه عباس” می‌رسیم که بنایی تاریخی است.

پیرحاجات روستایی با بیش از ۹۰۰ سال قدمت

سید حمید حقی، کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، گفت: ‌ قدمت مزار و قلعه این روستا به قرن پنجم هجری قمری بر می‌گردد.

حقی گفت: وجود مزار پیر در روستای پیرحاجات و طبیعت زیبای روستا باعث آرامش خاطر مردم می‌شود.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر با توجه به حضور زیاد مردم، به خصوص در فصل تابستان و ایام نوروز، عده‌ای خیر و هیات امنای این روستا، محل‌های نسبتا مجهز و خوبی برای مسافران تدارک دیده‌اند که این اقدامات می‌تواند باعث رونق گردشگری این منطقه شود.

کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس اظهار کرد: وجود مزار پیرابونصر “مزار پیرحاجات”، تاریخی بودن پیرحاجات و ییلاقی بودن پیرحاجات باعث اهمیت این منطقه و جذب گردشگر شده است.

حقی ادامه داد: بنای بارگاه شیخ احمدابن اسحاق از بناهای دوران سلجوقی است و نوع گنبد آن از نوع “گنبد نار” است.

وی افزود: مرمت قلعه پیرحاجات زیبایی خاصی به روستا بخشیده و بنا بر تحقیقات انجام شده و ذکر منابع و مآخذی بنای این قلعه مانند بنای مزار به قرن پنجم هجری قمری می‌رسد.

کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس گفت: این روستا به علت واقع شدن در دامنه کوه «روضه» نسبت به دیگر مکان‌های اطراف طبس دارای آب و هوای خنک است.

حقی با اشاره به هوای منطقه، تصریح کرد: هوای این منطقه پاک و شفاف است، سمت شمال آن محل وزش بادهای تازه است و تا فاصله بسیار دور شهر و روستایی وجود ندارد که دود و غبار آن باعث آلودگی هوای منطقه شود.

وی اظهار کرد: نزدیک‌ترین محل به پیرحاجات از سمت شمال سمنان است که بیش از ۵۰۰ کیلومتر تا آنجا فاصله دارد.

کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبس ادامه داد: این روستا در ۱۱۰ کیلومتری شمال غربی طبس قرار دارد و باید از مسیر جاده اصفهان، ابتدا به جوخواه رفت و سپس در دوراهی معروف به دوراهی حلوان از جاده اصفهان جدا شده، به حلوان و سپس پیستان و آنگاه به پیر حاجات می‌رسد.

حقی خاطر‌نشان کرد: این روستا در طبس – جوخواه (جاده طبس – اصفهان)، دو راهی حلوان، حلوان، پیستان، پیرحاجات واقع شده و دارای امکاناتی از قبیل سوئیت، امکانات اقامتی، دفتر مخابراتی و فروشگاه است.

امامزاده زرگ، امام‌ زاده‌ ای در دل کوه

سکوت و آرامش، آب وهوای کوهستانی و خنک و جذابیت خاص روستای زرگ و از طرفی معنویت امامزاده این روستا به نحوی است که هر مسافر و میهمانی را به خود جذب می‌کند.

این روستا قبل از زلزله مهیب و ویرانگر سال ۵۷ طبس، جزء زیباترین روستاهای شهرستان بود و در اثر زلزله، روستا ویران و تعدادی از ساکنان آن از بین رفته و مابقی، به دیگر نقاط مهاجرت اجباری کردند.

در حال حاضر به لحاظ وجود بقعه آقا سید حسین (از اولاد موسی بن جعفر) و پیگیری‌های هیات امنای امامزاده و همکاری مسوولان طبس از شبکه آبرسانی اصفهک به طبس آب شرب منطقه تامین شده است.

دشت اصفهک و زرگ یکی از مناطقی است که آب منابع زیرزمینی آن شیرین و با کیفیت و قسمت بزرگی از شهر و روستاهای اطراف را تأمین می‌کند‌ و همه روزه به ویژه در روزهای تعطیل ده‌ها زائر عاشق و دلسوخته به پابوسی این امامزاده می‌آیند.

سیدمحمود رحیمی روحانی امام جماعت اما‌مزاده زرگ که بعد از زلزله سال ۵۷ مسوولیت پیگیری و بازسازی بقعه را به عهده گرفته و پدر و پدربزرگ و جدش بیش از ۵۰ سال افتخار خدامی و جاروکشی این آستان را به عهده داشته‌اند، نیز به ایسنا گفت: در قدیم سینه به سینه و نسل به نسل این بقعه را امامزاده آقا سیدحسین می‌خواندند و یکی از اولاد و نوادگان حضرت موسی بن جعفر(ع) است، اما به لحاظ اینکه در وسط کوه واقع شده و در مسیر تاریخ نویسان قدیم نبوده کمتر در کتب قدیمی شرحی درباره این روستا و امامزاده‌اش نوشته شده است.

روحانی ادامه داد: پس از آنکه امام رضا(ع)، در خراسان به ظاهر ولایت‌عهدی را پذیرفت، اولاد ائمه طاهرین(ع)، خاصه فرزندان و نوادگان حضرت موسی بن جعفر از مدینه راهی ایران و بالاخص سرزمین مقدس خراسان می‌شوند که پس از شهادت مظلومانه امام رضا(ع)، آنان تحت تعقیب قرار گرفته و هر کدام در نقاط مختلف و عمدتاً کوهستانی به شهادت رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۴ زائرسرا با امکانات لازم در منطقه احداث شده و ساخت دیگر زائرسراها ادامه دارد.

 

 

 

ایسنا

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، شهروندان و کارشناسان آلمانی این روزها یک دغدغه جدید ذهنی دارند؛ اینکه داعش چگونه توانسته است یک دختر نوجوان 16 ساله به نام لیندا را جذب کند. دختری که در موصل دستگیر شده است، و از عضویت در داعش ابراز ندامت و پشیمانی می‌کند.

عناصر داعش در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی خود را محافظانی گشاده‌رو معرفی می‌کنند. آن‌ها برای جذب دختران جوان تبلیغات خاص خود را دارند.

به گفته سوزانه شروتر، کارشناس مردم‌شناسی دانشگاه فرانکفورت داعش برای جذب دختران جوان چهره‌ای رومانتیک از خود عرضه می‌کند.

در وبلاگ‌هایی که توسط جنگجویان داعش اداره می‌شوند، حکایت‌های بسیاری از زندگی دخترانی که به «دولت اسلامی» پیوسته‌اند و از فداکاری‌ها و جانفشانی‌های قهرمانانه آنان منتشر می‌شود.

سوزانه شروتر در این باره می‌گوید: «موفق‌ترین نمونه‌ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها جنگجویان داعش با بچه‌گربه‌‌ها تصویر شده‌اند».

در واقع داعش در این تبلیغات، صرفا چهره‌ای قدرتمند و شجاع از خود به تصویر نمی‌کشد، بلکه به موازات آن تصویری از پشتیبانی پرمهر اعضای خود را به نمایش می‌گذارد. از این رو هیچ بعید نیست که داعش با همین تبلیغات این دختر آلمانی را شکار کرده باشد.

به باور این کارشناس، داعش یک بخش بسیار فعال و موفق برای شبکه‌های اجتماعی دارد.

موفقیت داعش در شبکه‌های اجتماعی تنها به حضور آن‌ها در فیسبوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ‌چت محدود نمی‌شود، بلکه آن‌ها می‌دانند چگونه کاربران مورد نظر خود را خطاب قرار دهند.

داعش در شبکه‌های اجتماعی به بحث‌هایی پیرامون «مفهوم زندگی» نیز دامن می‌زند.

اشتفان هومر، جامعه‌شناسی که در حوزه تروریسم و افراط‌گرایی در اینترنت تحقیق و پژوهش می‌کند، می‌گوید: داعش با طرح مباحثی پیرامون مفهوم زندگی، توجه جوانان را به اسلام جلب می‌کند. در واقع جوانان با این امید که شاید برای این پرسش در اسلام پاسخی بیابند، به آن کشش پیدا می‌کنند.

در همان آغاز فعالیت‌های داعش، یعنی در همان ایامی که هنوز تحقیقات کافی پیرامون فعالیت‌های داعش در اینترنت صورت نگرفته بود، اشتفان هومر و همکارانش متوجه شدند که داعش تبلیغات اینترنتی خود را چنان سامان داده است که جستجوی مفاهیمی همچون «جهاد» یا «شریعت» خیلی سریع به سایت‌هایی پیوند می‌خورد که توسط داعش اداره می‌شوند.

هومر می‌گوید هدف، جذب نیروهایی بود که تصادفا چنین واژه‌هایی را جستجو می‌کردند.

این جامعه‌شناس می‌گوید داعش از این طریق خیلی سریع متوجه چنین افرادی می‌شد و می‌توانست آن‌ها را به طور هدفمند با تبلیغات اسلامی تغذیه کند.

اشتفان هومر می‌گوید: «افرادی که مایل بودند در چنین مواردی بیشتر بدانند، به تالارهای گفت‌وگوی آنلاین منتقل می‌شدند. در آنجا امکان تماس مستقیم برای نخستین بار با این افراد حاصل می‌شد».

هومر بر این باور است که داعش بر مبنای یک اصل کلاسیک روانشناسی افراد را جذب می‌کرده است.

به باور او، تفاوتی نمی‌کند که موضوع بر سر یک فروشگاه باشد، یا یک مسجد و یا یک تالار گفت‌وگوی آنلاین. هرگاه از کسی پرسیده شود که آیا به کمک احتیاج دارد، یا در جستجوی چیزی است یا مایل به دانستن موضوعی، گرایش به دانستن یا داشتن در این فرد تقویت می‌شود. همین گرایش می‌تواند زمینه‌های جذب چنین افرادی را فراهم آورد.
روش های جذب دختران توسط داعش
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز با صدور اطلاعیه ای از مردم برای حضور در راهپیمایی اعتراض آمیز در محکومیت جنایات علیه مسلمانان در فلسطین و میانمار دعوت کرد.
دعوت از مردم البرز برای حضور در راهپیمایی محکومیت صهیونیست ها
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا 5 سال آینده به 2 برابر افزایش می یابد
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا ۵ سال آینده به ۲ برابر افزایش می یابد
مریم میرزاخانی
مزار مریم میرزاخانی نابغه استان البرز در امریکا
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
وزارت امور خارجه
ایران پاسخ تحرکات جدید آمریکا را داد
0
۴ مدال برای وزنه‌برداران ایران/ بیرالوند نقره گرفت، سلطانی برنز
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
سهام عدالت
زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد
تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز
جزییات تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز اعلام شد
636345900182010487.jpg
نبرد «مرگ آور» تمام شد / فوران خون به صورت تماشاگران (تصاویر +۱۶)
636292328487294476.jpg
تعداد بازیکنان بازی Overwatch به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسید!
636330297750241769.jpg
توضیح یک مسئول ورزش درباره ممنوعیت زومبا
635984988730289191.jpg
اتفاق عجیب برای بوکس ایران / ایران بدون مسابقه مدال آسیایی گرفت!
636366567127119376.jpg
دیوید بکام اردوی رئالی ها را به هم ریخت +تصاویر
636355350941512886.jpg
«میزو پرو ۷»یک صفحه نمایش کوچک در پشت بدنه خود دارد! + عکس
636350350464425346.jpg
اشتباه بزرگ مجلس چسباندن واژه «جوانان» به وزارت ورزش بود / نهاد ریاست جمهوری باید «دبیرخانه» جوانان داشته باشد / حضور بانوان در ورزشگاه ها فرهنگ جامعه را ارتقا می دهد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی