امروز: چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الأربعاء 16 جماد ثاني 1443 | 2022-01-19
کد خبر: 19259 |
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۲:۰۱ |
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج گفت: باید شهرداری ها و بخشداران از افزایش املاک قولنامه ای دراین شهرستان جلوگیری کنند.

به گزارش کرج رسا به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان کرج؛ «غفور قاسم پور» در اولین جلسه «کارگروه ساخت و سازهای غیرمجاز» شهرستان کرج که با حضور معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در سالن غدیر فرمانداری برگزار شد و سه ساعت به طول انجامید؛ ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در لیالی قدر و تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت علی (ع) از اقدامات دستگاه محترم قضایی استان در مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز قدردانی کرد و اظهار داشت: فضای جدیدی در ساختار تشکیلات قضایی استان در بحث تخصصی مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز بوجود آمده است و با رویکرد مثبت و حمایت و پشتیبانی همه مدیران باید از این ظرفیت در جهت کنترل و پیشگیری استفاده کرد.

در این جلسه که بجهت حساسیت موضوع مدیران کل استان شخصاً حضور پیدا کرده بودند، بایدها و نبایدهای قانونی در بحث ساخت و سازهای غیرمجاز تشریح شد.

فرماندار کرج گفت: در بدو امر به سراغ دانه درشت ها و عاملان سازمان یافته در ساخت و سازهای غیرمجاز کلانشهر کرج می رویم و  با سرشاخه های اصلی در ساخت و سازهای غیرمجاز مقابله میکنیم تا مابقی متخلفان خرده پا نیز حساب کار دستشان بیاید.

وی در ادامه با اینکه جلسات متعددی نیز در این خصوص تشکیل شده  اما ساخت و سازهای غیرمجاز همچنان ادامه دارد، افزود: بنظر میرسد اقدامات تنها بصورت مقطعی موثر بوده و خروجی لازم را نداشته است.

** تداوم جلسات ساخت و سازهای غیرمجاز کرج هر ماه

وی تأکید کرد که جلسات مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان کرج از این پس بصورت هر ماه برگزار خواهد شد و با تداوم در نظارت ها و اعمال سخت گیری ها تلاش می شود تا ساماندهی در این زمینه صورت گیرد.

قاسم پور با بیان اینکه نباید از ابتدا اجازه بدهیم سقف سازه ی غیرمجازی بنا نهاده شود؛ گفت: همه دستگاه ها باید به وظیفه قانونی خود عمل کنند و در بحث ساخت و سازهای غیرمجاز، در حوزه شهری و روستایی وظیفه ما صیانت از طرح های تفضیلی و هادی شهری است و شرعا و قانونی در این زمینه مسٔولیت داریم.

وی افزود: تبعات تخریب ساختمان های غیرمجاز فراگیر است و باید با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر پیشگیری های لازم را داشت.

فرماندار کرج با تأکید بر لزوم پیگیری پرونده های قضایی در این زمینه تصریح کرد: هم اکنون نیز پرونده های متعددی در کمیسیون های ماده ۹۹ و ۱۰۰ وجود دارد و احکامی نیز صادر شده و این سازه های غیرمجاز در انتظار تخریب قرار دارند.

**افزایش ارتباط معنا دار بزه های اجتماعی با ساخت و سازهای غیرمجاز

معاون استاندار در بخش دیگری آثار ساخت و سازهای غیرمجاز را از منظر اجتماعی نیز تبیین کرد و گفت: این روند توسعه حاشیه نشینی و افزایش بزه های اجتماعی را اعم از سرقت و.. نیز در سطح شهرها رقم می زند و اقدامات را برای کنترل سخت تر می سازد.

**شهرداران مناطق دیده بانان ساخت و سازهای جدید باشند/ الگو برداری از کلانشهرهای موفق در مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز

فرماندار کرج الگو برداری از تجارب کلانشهرهای موفقی همچون تهران  را نیز در زمینه موثر خواند و گفت: باید بخشی از تولی گری نظارت و پیشگیری از افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز را به شهرداران مناطق سپرد و در پایان عمر خدمت هر شهردار نیز میزان اجرای قوانین را در بحث کنترل و نظارت مورد سنجش عملکردی قرار داد.

وی با بیان اینکه باید تجارب تهران را در کرج نیز به اجرا گذاشت و خلاء های موجود را نیز برطرف ساخت، افزود: یکی از الگوهایی که در محمدشهر کرج موثر بوده واگذاری اقدامات به بخش خصوصی بوده است؛ طرحی که در شورای چهارم اسلامی شهر کرج نیز لایحه آن به شهرداری ارسال شد اما به مرحله اجرا نرسید.

**مأموران متعهد سازمانی در حوزه خدمات شهر بکارگیری شوند

قاسم پور همچنین در ادامه بر ضرورت بکارگیری نیروهای سالم و متعهد در حوزه خدمات شهر تأکید کرد و افزود:مأمورانی که دراین حوزه بکارگیری میشوند باید از سلامت  و تعهد سازمانی برخوردار باشند در پلیس های ساختمان نیز از افراد متعهد انتخاب گردند.

وی تصریح کرد: اعمال قوانین سفت و سخت و استفاده از نیروهای متعدد و حراست ها و معاونان خدمات شهر از نیروهای سالم یکی از راهکارها در این زمینه بشمار می رود.

 

 

** فرمانداری در پایش مستمر تخلفات کنار دستگاه های قضایی و نظارتی است

معاون استاندار همچنین گفت: در کنار دستگاه های قضایی و نظارتی هستیم و بصورت هر ماه و مستمر روند ساخت و سازها در کلانشهر کرج و شهرهای اقماری آن انجام می شود.

** طرح هادی در روستاهای بخش آسارا نیازمند بازنگری است

وی با بیان اینکه بصورت مستمر نظارت ها تداوم خواهیم داد، بیان کرد: باید نسبت به بازنگری طرح های هادی در روستاها به ویژه در روستاهای بخش آسارا که توسط بنیاد مسکن انجام می شود، وارد عمل شد.

** اتکای شهرداری ها به درآمدهای ناپایدار، منشاء توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز است

قاسم پور همچنین با تحلیلی بر روند وابستگی شهرداری ها به درآمدهای ناپدیدار شهری بعنوان یکی از منابع درآمدی در شهرها گفت: شهرداری ها به ویژه در شهرها متکی به درآمدهای ناپایدار هستند و باید این روند با جایگزین ساختن شیوه های جدید و خلاقانه توسط شهرداران به تدریج رو به کاستی رود.

**لایحه ایجاد درآمدهای پایدار شهری ویژه شهرداری ها در مجلس پیگیری و مصوب شود

نماینده عالی دولت در شهرستان کرج با بیان اینکه اتکا به درآمدهای ناپایدار شهرداری ها را با مشکل مواجه ساخته است اما دلیل نمیشود که جلوی ساخت و سازها گرفته نشود؛ افزود: ارایه لایحه ایجاد درآمدهای پایدار شهری به مجلس شورای اسلامی، یکی از الزامات مورد نیاز در کلانشهرهای رو به توسعه همانند کرج است که بالاخص در شهرهای اقماری ، ویژه دهیاری ها باید پیگیری،  مصوب و ابلاغ شود.

وی تصریح کرد: فروش تراکم، جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ به مشکل مبتلابه شهرداری ها تبدیل شده است.

**اختصاص بودجه جهت رفع تصرفات

فرماندار کرج همچنین از پیش بینی اختصاص بودجه در اعتبارات سال ۹۹ جهت تأمین تجهیزات( اداره راه و شهرسازی و جهادکشاورزی)، تخریب سازهای غیرمجاز در کلانشهر کرج خبر داد و گفت: برای رفع تصرفات از هیچ کمکی دریغ نخواهیم داشت.

وی افزود: بخشنامه دادستان محترم جهت استعلام مشاورین املاک باید اجرایی شود و این امر را پیگیری و نظارت خواهیم کرد.

فرماندار کرج گفت: ساخت و سازهای حریم رودخانه کرج در جریان انجام است و ۴ کیلومتری که شهرداری کرج باید آن را اجرایی نماید نیز پیگیری خواهد شد.
معاون استاندار بیان کرد: انجام هیچ گونه تصرفات جدید را نمیپذیریم و خط آزادسازی در تصرفات قدیم نیز صورت گیرد.

قاسم پور تصریح کرد: نباید اجازه بدهیم شهرهای اقماری روز به روز رشد کنند و خط قرمزی دور شهرهای حاشیه ای کشیده شود تا آلونک های سربه فلک کشیده روز به روز رشد نکنند.

وی افزود: بسیاری از شهرک های جدید در سالهای اخیر شکل گرفته اند و ناشی از افزایش همین ساخت و سازها است ،جلوی رشد محله های حاشیه نشینی که هر روز شاهد توسعه آنها هستیم باید گرفته شود.

** سیل سیجان تجربه پیشگیرانه از ساخت و ساز در حریم رودخانه ها بود

فرماندار کرج در بخش دیگری با اشاره به اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه کرج و در محدوده طرح شورای امنیت ملی باید بصورت قانونی رعایت شود؛ سیل سیجان تجربه مهمی در بحث پیشگیری از ساخت و ساز در بستر رودخانه بود که باید مورد توجه قرار گیرد.

**پرونده های کمیسیون ماده ۹۹ ظرف ۳ ماه پیگیری می شود

وی افزود: اجرای کمیسیون ماده ۹۹ و پیگیری پرونده های مرتبط با آن یکی از تاکید دکتر شهبازی استاندار محترم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار کرج همچنین بازنگری بر تبصره ۱۱ شهرداری ها را نیز از دیگر اقدامات پیشگیرانه عنوان کرد و خواستار اجرای آن در تمامی شهرداری های کلانشهر کرج شد.

** لزوم راه اندازی کلانتری ویژه مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرداری ها

قاسم پور با تاکید بر الگو گرفتن از شهر تهران در بحث مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز گفت: کلانتری ویژه ای در شهرداری تهران بمنظور نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز ایجاد شده است که میتوان این طرح را نیز با همکاری و حمایت نیروی محترم انتظامی اجرایی نمود.

** ضرورت بهره مندی از ظرفیت رسانه ملی و شبکه های مجازی برای فرهنگ سازی

فرماندار کرج همچنین بر ضرورت استفاده از ظرفیت رسانه ملی و شبکه های مجازی در جهت فرهنگسازی پیشگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز تأکید کرد.

**ساخت سازه مازاد بر پروانه ساخت بلای جان کلانشهرها

قاسم پور گفت: عمدتاً در شهرها و روستاها علاوه بر پروانه ساخت، اضافه بر سطح و فراتر از سقف مجاز نیز شاهد افزایش طبقات هستیم که این معضل نیز باید با شیوه های قانونی برچیده شود.

** وضعیت املاک قولنامه ای توسط شهرداری ها وبخشداران ساماندهی شود

فرماندار کرج درپایان با اشاره به ابعاد دیگری از ساخت و سازهای غیرمجاز خاطرنشان کرد: در روستاهایی مانند محمود آباد و در سطح شهر نیز شاهد رشد قارچ گونه املاک قولنامه ای هستیم  که از پایه خلاف می سازند و شهرداری هاو بخشداری ها باید در این زمینه کنترل های لازم را اعمال نمایند.

در این جلسه علاوه بر معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز ، رییس حفاظت اطلاعات دادگستری، فرمانده انتظامی شهرستان کرج، شهرداران، بخشداران و جمعی از مدیران کل استان نیز حضور داشتند.

فایل دانلود:

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top