تارخ انتشار: شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۰
کد خبر : 189612
چاپ خبر

فیبا بار دیگر لباس بسکتبالیست های مسلمان را پذیرفت +تصاویر

فیبا بار دیگر  لباس بسکتبالیست های مسلمان را پذیرفت +تصاویر

بهانه ها یکی پس از دیگری برای بیرون کشیدن بسکتبال بانوان ایران از بیکاری و رکورد تمام می شوند. حالا باز هم یک مانع بزرگ دیگر از سر راه بسکتبال بانوان ایران برداشته شد.

به گزارش کرج رسا، پنج سال پیش برای نخستین بار تلاش ها برای متقاعد کردن فیبا جهت حضور تیم ملی بسکتبال بانوان ایران در رقابت های برون مرزی آغاز شد. فیبا یک اصل مهم داشته و دارد: هیچ تیمی نمی تواند بدون پوشش استاندارد و رزهری فیبا (فدراسیون جهانی بسکتبال) در رقابت های برون مرزی به میدان برود. این قانون فیبا بدان معناست که پوشش اسلامی بازیکنان زن مسلمان پذیرفته شده نیست، به این ترتیب تیم ملی بسکتبال بانوان ایران و چند تیم مسلمان دیگر در سطح دنیا به صورت ناخواسته از حضور در تمامی رقابت های بین المللی محروم شدند.

در تمام سال های اخیر رایزنی ها ادامه داشت. محمود مشحون رییس فدراسیون بسکتبال نیز در گفت و گو با جام جم آنلاین تاکید کرد بارها در مقر فیبا در اینباره صحبت کرده اما بنا به دلایل مختلفی نتیجه نگرفته است. فاطمه کرم زاده نایب رییس فدراسیون بسکتبال هم انگار در تمام مدت حضورش در فدراسیون بسکتبال با فیبا در رابطه با حضور بانوان بسکتبال ایران در رقابت های رزهری بین المللی مذاکره کرده است، رایزنی هایی که نمی دانیم چرا هرگز به نتیجه مثبتی ختم نشد.

اما در نهایت سال گذشته فیبا رای به حضور آزمایشی بسکتبالیست های زن مسلمان در رقابت های بین المللی داد. فرصت بسیار مغتنم بود اما باز هم در این میان کم کاری های بسیار زیادی را شاهد بودیم. آغاز حضور بانوان بسکتبال در غرب آسیا منتفی شد و حالا هم خبر می رسد حضور تیم سه نفره بسکتبال ایران در رقابت های داخل سالن ترکمنستان نیز منتفی شده است. در بسکتبال بانوان یک جمله و یک عقیده ثابت به وجود آمده است: «چرا بدون تعارف رزهرا بسکتبال بانوان را تعطیل نمی کنند؟!»

روزنه امید جدید

«اینگو وایس» عضو آلمانی کمیته بسکتبال سه به سه فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) با اینکه مسئولیتی در رابطه با صحبت کردن در اینباره ندارد اما از تایید آغازیی طرح لباس بازیکنان مسلمان خبر می دهد. این یعنی موافقت دوباره. موافقیت دوباره یعنی تایید نهایی در آینده. وی در اینباره گفت: «رقابت های سه به سه نخستین عرصه برای استفاده از لباس های مخصوص برای بسکتبالیست های زن مسلمان است. این طرح هر چند آزمایشی است اما نتایج آن قبلا از تمرینات برای ما اثبات شده است. ». این جمله وایس مبنی بر اینکه «نتایج آن قبلا از تمرینات برای ما اثبات شده است» یعنی اینکه ما آن را پذیرفته ایم و بانوان مسلمان می توانند با این لباس های تایید شده در تمامی رقابت های رزهری (اعم از جهانی و آسیایی گرفته تا المپیک) شرکت کنند. البته این فقط یک احتمال است. اما به هر حال اظهار نظر امیدوار کننده ای بود و ما از آن برداشت مثبت داریم.

منظور کدام لباس بود؟

مشخص نیست منظور عضو آلمانی کمیته بسکتبال سه به سه فیبا از تایید لباس ها دقیقا به کدام نوع لباس مربوط می شود.

برخی اعتقاد دارند تصویری که در پایین می بینید لباس تایید شده فیباست. این لباس شامل لباس معمول بازیکنان بسکتبال است اما زنان مسلمان بسکتبالیست آن را با چیزهای دیگری مثل جوراب شلواری ضخیم و بلند و البته یک بلوز به تن می کنند. پوشش سر آنها هم چیزی شبیه دستمال یا کلاه است و دور گردن آنها پوشیده نیست.

اما برخی دیگر اعتقاد دارند لباسی که فیبا مد نظر دارد تصویر پایین است. این نوع پوشش تقریبا همان لباسی است که بانوان بسکتبال ایرانی استفاده می کنند، لباسی متشکل از بلوز و شلوار و البته روسری مخصوصی که طی سال های اخیر برای ورزشکاران زن ایرانی در رشته های مختلف طراحی شده است.

یک انتخاب سرنوشت ساز

بهتر است بسکتبال بانوان ایران از لباس اول استفاده کند. این لباس بیشتر مورد تایید فیباست تا مورد دوم. اما همه اینها به این شرط است که فدراسیون بسکتبال بالاخره قاطعانه تصمیم بگیرد که آیا میل دارد بسکتبال بانوان به رقابت های برون مرزی برود یا خیر! از گوشه و کنار شنیدیم حضور تیم بسکتبال بانوان سه نفره ایران در رقابت های غرب آسیا منتفی شده است و این یعنی یک فرصت سوزی عظیم دیگر. فیبا چراغ سبز نشان می دهد ولی بسکتبال ایران که خود تلاش زیادی برای رفع محرومیت ناخواسته داشت به این فرصت پشت می کند.دلیل این کار مشخص نیست. فدراسیون بسکتبال سال ها با فیبا مذاکره می کند و سپس وقتی این فرصت را در اختیار می گیرد آن را رد می کند! واقعا چه خبر است؟ چرا کسی دلش به حال بسکتبال بانوان نمی سوزد؟

دلیل عجیب برای نپذیرفتن لباس اسلامی

بد نیست در پایان به این اشاره کنیم چرا لباس زنان مسلمان تا همین چند وقت پیش پذیرفته شده نبود. مصدومیت نخستین دلیل است. از نظر کارشناسان فیبا لباس های پوشیده باعث مصدومیت می شود. به نظر آنها در صورتی که لباس زیاد باشد بازیکنان حریف ناخودآگاه تمایل زیادی برای کشیدن لباس بازیکن دیگر پیدا می کنند آنگاه ضریب خطاها و مصدومیت ها بالا می رود. کارشناسان بسکتبال ایران وقتی این بهانه ها مطرح شد خندیدند. آنها فقط عدم تمایل مشحون (رییس فدراسیون بسکتبال) به بها دادن به بخش بانوان را تنها دلیل می دانند. شاید حق تا حدودی با آنها باشد اما به هر حال نباید جانب انصاف را رعایت کرد. او رایزنی های فراوانی با فیبا داشت. رایزنی هایی که هرچند گاهی اوقات اصلا جدی نبود اما کمک زیادی به این کرد تا فیبا یک فرصت آزمایشی به بسکتبال ایران و کشورهای مسلمان دیگر بدهد. از این فرصت ها به خوبی استفاده خواهد شد؟ شواهد که نشان می دهد هیچ خبری نیست جز رکورد و بیکاری دوباره…

هیلدا حسینی خواه / جام جم آنلاین

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
مجلس
نتایج نهایی شمارش آرای نمایندگان مجلس به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم
قلیان
قلیان می‌تواند برای سلامتی ریه ها مفید باشد!
مجلس شورای اسلامی
«بیطرف» از کابینه دوازدهم جا ماند
هوا
پیش بینی افزایش آلاینده ها و وزش باد در البرز
براین اساس مشترکان شهرک المهدی ، ناحیه 2 فاز 7 از ساعت 14 تا 18 روز دوشنبه با قطعی گاز مواجه می شوند.
قطع گاز در شهر جدید هشتگرد
سالن 17 شهریور البرز در ردیف 10 سالن تخصصی ژیمیناستیک کشور قرار گرفت
سالن ۱۷ شهریور البرز در ردیف ۱۰ سالن تخصصی ژیمیناستیک کشور
3
گزارش تصویری؛ طبیعت روستاهای شهرستان طالقان
تصادف
۲ کشته و یک مصدوم در واژگونی سواری پراید در اتوبان قزوین کرج
فیلم سینمایی درساژ
فیلم سینمایی «درساژ» در مهرشهر کرج کلید خورد
شورای آموزش و پرورش شهرستان فردیس
روپوش مدارس توسط اتحادیه دوزندگان فردیس تهیه می‌شود
شناسایی گونه ی جدید عقرب در ایران
شناسایی گونه ی جدید عقرب در ایران
افزایش قیمتی که دامان نیسان را هم گرفت
افزایش قیمتی که دامان نیسان را هم گرفت
راهکارهای طب سنتی برای کاهش و افزایش فشار خون/ بهترین خوراکی ها برای درمان
راهکارهای طب سنتی برای کاهش و افزایش فشار خون/ بهترین خوراکی ها برای درمان
635969512383497731.jpg
میزبانی ایران در جام جهانی چوگان
روبوتاکسی به بازار می آید +عکس
روبوتاکسی به بازار می آید + عکس
چرا همیشه گرسنه‌ام ؟
چرا همیشه گرسنه‌ام ؟
رادیو کاتالان: این حسادت ها خجالت آور است / مسی هیچ جا نمی رود
رادیو کاتالان: این حسادت ها خجالت آور است / مسی هیچ جا نمی رود
پرواز تاکسی‌های پرنده در آسمان دبی یک گام دیگر به واقعیت نزدیک شد + عکس
پرواز تاکسی‌های پرنده در آسمان دبی یک گام دیگر به حقیقیت نزدیک شد
بهترین موتورهای اسپرت 2017
بهترین موتورهای اسپرت ۲۰۱۷
گردو باعث کاهش وزن می‌شود؟
گردو باعث کاهش وزن می‌شود؟
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی