تارخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
کد خبر : 230068
چاپ خبر

قصه گوی البرزی در جشنواره قصه گویی مقام برتر کشوری را کسب کرد

photo_2019-01-06_06-37-38

چند سالی است که جشنواره قصه گویی علاوه بر کودکان و نوجوانان کانون پرورش فکری از پدر بزرگ و مادر بزرگ ها و حتی غیر کانونی ها نیز دعوت به حضور کرده و شور و اشتیاق انتقال تجربه هایشان را در قالب قصه به جان روزگار کودکان و نوجوانان می ریزد تا بنوشند و بیاموزند کار شایسته ای که قصه گوهای بی ریا و زلالی که کنج خانه شاید به دست فراموشی سپرده شده بودند را به صحنه کشانده و به دیگران می شناساند.

به گزارش کرج رسا، فاطمه موسوی مادر بزرگ ۶۲ ساله ای که سه فرزند و پنج نوه دارد و از سه سال پیش به طور اتفاقی با دنیای قصه گویی از طریق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آشنا شدوی موفق به کسب مقام برتر در قصه گویی در سطح کشور شده است.او با شیوایی گویش کرجی را برای قصه هایش برگزیده و آنچنان حق مطلب واژه ها را ادا می کند که باید پای صحبت هایش بنشینی و محو قصه های پر از پند و اندرزش شوی تا دریابی که برتر شدنس شایسته بوده.

موسوی دو سال پیش در اولین سال حضورش و در نوزدهمین جشنواره قصه گویی موفق به کسب مقام نخست استانی و سوم کشوری شد و در سال جاری در بیست و یکمین مرحله از این جشنواره با قصه «سنگ صبور» موفق به کسب مقام برتر کشوری شده است.
این مادر بزرگ ۶۲ ساله کرجی در گفت و گو با همشهری گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که نقطه عطف جدیدی در زندگی من است دریچه های تازه ای را برای انتقال تجربیات درقالب قصه و داستان برایم باز کرد من کانون پرورش فکری را مانند خانه و خانواده خود محسوب کرده و بی شک این حس خوب را به نسل های بعد منتقل خواهم کرد.

 

photo_2019-01-06_06-37-35

 

این قصه گو در ادامه افزود:من عاشق کتاب و مطالعه هستم و با خواندن و مطالعه به  دنیای دیگری سفر می کنم سفری که  درک بهتر پیرامون را برایم به ارمغان می آورد و مرا در انتقال آن چه در داستان ها یافته ام به کودکان و نوجوانان یاری می کند.

او با اشاره به این مطلب که قصه گویی با گوشت و پوست ایرانی ها در آمیخته است گفت: در خاطر همه ما ثبت است که در گذشته با چه دلخوشی پای صحبت بزرگ ترهای خانواده می نشستیم و مسحور داستان ها و افسانه هایی می شدیم که از زبان آن ها با لهجه های شیرینشان مطرح می شد.

وی تاکید کرد:تک تک ما می توانیم پیام هایی را که از بزرگ ترها در گذشته گرفته ایم در اختیار نسل بعد قرار دهیم و صد البته که این یک رسالت است.

وی گفت: پس از خانواده که نقش کلیدی در این انتقال تجربه ها داشته و دارد کتابخانه ها و کانون پرورش فکری کودکان نیز بسیار موثر هستند همچنین در مدارس می توان ساعتی برای قصه گویی در نظر گرفت تا خود کودکان و نوجوانان با دنیای قصه ها و کتاب های غیر درسی آشنا شوند.

 

photo_2019-01-06_06-37-31

 

فریبا فروزانفر مربی مرکز مجتمع کانون پرورش فکری کودکان است او نیز در جشنواره قصه گویی در بخش علمی و پژوهشی با ارایه مقاله ای در خصوص تاثیر گزاری قصه ها بر مهارت های فردی کودکان و نوجوانان موفق به کسب رتبه سوم شده است.

وی در گفت و گو با همشهری گفت .۲۸ سال سابقه کار در مرکز مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارم چند سالی هست که در صدد ارایه  تجربیاتی که در طول این سال ها انجام داده ام در قالب پژوهشی و علمی هستم این تجربیات را در جشنواره های مختلف سعی می کنم که ارایه بدهموی در ادامه افزود: امسال مقاله ای که برای جشنواره ارایه کردم بررسی اثر بخشی قصه گویی بر مهارت های فردی نوجوانان بود. دلیل انتخاب این موضوع کاستی هایی بود که در بخش کسب مهارت های فردی در حوزه کودک و نوجوان احساس می شد باتوجه به وجود امکانات پیشرفته برای کودکان، در زندگی روزمره آنها  مهارت های فردی بی رنگ و بی رمق است و چون قصه گویی را موثر در افزایش مهارت فردی در این قشر می دانستم با این پژوهش به موارد کلیدی در این حوزه اشاره کرده و مورد بررسی قرار دارم.

وی در ادامه افزود: در زمینه های دیگری که پژوهش هایی در حوزه خلاقیت درحوزه های سرگرمی،بازی و کاردستی پژوهش هایی انجام داده ام.

این مربی باسابقه کانون پرورش فکری گفت: اهداف کانون شکوفایی خلاقیت کودک و نوجوان است من سعی کرده ام به این موارد به صورت نظری و پژوهشی پرداخته و به ارایه راهکارهای موثر در این حوزه ها بپردازم.که حاصل طرح های متعددی شده که هرکدام برای جشنواره های کشوری انتخاب شده اند و کتابی هم از گرد آوری همه این موارد منتشر شده تا مورد استفاده همگان قرار بگیرد.

فروزانفر در ادامه با اشاره به علاقمندی اش به قصه و قصه گویی گفت:سال هاست که کوشیده ام تا کودکان و مادر بزرگ  های علاقمند به قصه گویی را آموزش دهم تا برای شرکت در جشنواره و ارایه قصه به نحو احسنت، یاری کنم.

کوثر فلاح نژاد که در بیست و یکمین جشنواره بین المللی قصه گویی در بخش نود ثانیه ای موفق به کسب رتبه سوم درمیان ۷ هزار اثر رسیده شده است به همشهری گفت: نقطه اتصال او با قصه گویی مادرش بود و چون در کودکی به داستان هایی که از زبان مادر بیان می شد گوش می دادم و در کانون پرورش فکری این مسیر رایافتم و یکی از واقعیت های زندگی ام را با بیان قصه در قالب قصه من با عنوان دوست پشت بامی به جشنواره فرستادم.

 

کوثر فلاح نژاد

کوثر فلاح نژاد

 

این دانش آموز سیزده ساله در ادامه گفت: کمک های مادر و مربیان مرا در رسیدن به این جایگاه یاریگر بوده و من سعی می کنم از تجربه هایی که در لایه های داستان ها پنهان شده بیشتر و بیشتر بیاموزم.

کارشناس فرهنگی کانون پرورش فکری البرز مرکز مجتمع و رابط جشنواره قصه گویی استان گفت: تشکیل کارگاه های قصه گویی در نقاط مختلف استان البرز در درخشش البرز در جشنواره قصه گویی نقش کلیدی داشت.

طاهره گرمسیری رابط جشنواره قصه گویی استان در بیست و یکمین جشنواره بین المللی قصه گویی به همشهری گفت:من و همکارانم با حضور در مراکز کانون، روستاها و سازمان های مردم نهاد و پارک ها، برای بالا رفتن سطح کیفی شرکت کنندگان در جشنواره ، کارگاه های آموزشی برگزارکردیم تا زمینه درخشش بیشتر علاقمندان مهیا شود.

 

طاهره گرمسیری

طاهره گرمسیری

 

وی تاکید کرد بیان قصه ها نسل ها را به هم نزدیک کرده و زمینه بلوغ و رشد شخصیتی و کسب مهارت های فردی را در کودک و نوجوان افزایش می دهد.

گرمسیری گفت: قریب به ۱۱ هزار اثر به بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه گویی رسید و داوران آثار را بررسی و آثار برتر را انتخاب کردند که استان البرز از جایگاه خوبی در حوزه های مختلف برخوردار شد.

گزارش : ملیحه مومن پور

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
photo_2019-01-16_06-34-45
اقدام ارزشمند پلیس کرجی + تصاویر
سربازی
معافیت از سربازی با ۳ خواهر
n83174229-72785403
پیکر سرتیم گارد امنیت هواپیمای ۷۰۷ در ساوجبلاغ تشییع شد
بایرام محمودی
سرشماری وحوش ساوجبلاغ با پهپاد انجام شد
photo_2019-01-16_06-41-05
سرپرست بازرسی شهرداری گرمدره منصوب شد
31538
بالن مدیریت بحران در البرز به آسمان رفت
82697946-71930852
آماده باش دستگاه های اجرایی استان در پی ورود سامانه بارشی سرد
taban2
تاریخ پرواز مشهد – کرج و بالعکس تغییر یافت
n83173474-72784143
اراضی محوطه تاریخی موشه لان تپه البرز از دست متصرفان آزاد شد
13971024001043_Test_PhotoI
از کاخ ۶۰۰۰ متری آقای بانکدار تا ویلای لوکس فوتبالیست معروف
13971026000562_Test_PhotoN
رفتار «بچه پولدارهای تهرانی» سوژه واشنگتن پست شد + عکس
IMAGE11547625286602
سارقان حرفه ای منزل در البرز به دام افتادند
تشییع شهید
پیکر خلبان بوئینگ ۷۰۷ در کرج تشییع شد
n83172953-72783153
مردم انقلابی ایران ۲۲ بهمن دشمنان را مایوس می کنند
photo_2019-01-16_07-11-36
شهردار کمالشهر استعفا کرد / شورای شهر پذیرفت
گوشت قرمز و نان سفید افزایش دهنده ریسک ابتلا به سرطان روده
گوشت قرمز و نان سفید افزایش دهنده ریسک ابتلا به سرطان روده
منشا بیماری MS چیست؟
منشا بیماری MS چیست؟
آپنه خواب ابتلا به نقرس را افزایش می دهد
چرت روزانه، خطری جدی برای سلامت مغز
فواید مصرف اسید فولیک برای حفظ سلامت زنان
فواید مصرف اسید فولیک برای حفظ سلامت زنان
داوران دیدارهای پایانی گروه‌های E و F جام ملت‌ها مشخص شدند
داوران دیدارهای پایانی گروه‌های E و F جام ملت‌ها مشخص شدند
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال