تارخ انتشار: جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۹
کد خبر : 19814
چاپ خبر
بازدیدها: 267

آیت‌ الله خاتمی در خطبه‌ های نماز جمعه تهران:

مذاکرات سیاسی عزتمندانه نمونه‌ ای از فرهنگ مقاومت است/ عزت ۳۵ سال مدیون شعار «مرگ بر آمریکا» است

سید احمد خاتمی

کرج رسا: خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد که مذاکرات سیاسی عزتمندانه نمونه‌ ای از فرهنگ مقاومت است.

 به گزارش کرج رسا به نقل از فارس، آیت‌ الله سید احمد خاتمی خطیب موقت نماز جمعه  تهران در خطبه‌ های اول نماز جمعه امروز تهران طی سخنانی، گفت: مذاکرات سیاسی عزتمندانه نمونه‌ای از فرهنگ مقاومت است.

وی اضافه کرد: مسئولان مذاکره‌ کننده بدانند هر چه بازار این فرهنگ در کشور گرم‌ تر باشد، مشت آنها در مذاکرات پرتر است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه نباید در عرصه سیاسی کم بیاوریم، تصریح کرد: باید در همان سطحی که مسئولان آمریکایی به عزت ملت ایران توهین می‌کنند، به آنها جواب بدهیم.

خاتمی همچنین تاکید کرد که عزت و سربلندی این ۳۵ سال مدیون شعار «مرگ بر آمریکا» است.

وی گرامیداشت اولین سالگرد وفات حسن حبیبی اظهار داشت: مرحوم حسن حبیبی فرهیخته‌ای با سوابق روشن قبل از انقلاب و خدمات ارزشمند بعد از انقلاب بود.

وی به سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نیز اشاره و افزود: دهه فجر بزرگداشت شکر نعمت الهی و نعمت حاکمیت دین در مقابل ۵۷ سال دین‌ستیزی است. بنابراین بزرگداشت دهه فجر بیعت مجدد با امام راحل و خون پاک شهدا است.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با بیان اینکه همه دستگاه‌های دولتی وظیفه دارند که با آذین‌بندی و پرچم دهه فجر را گرامی بدارند، گفت: جشن انقلاب باید مردمی باشد و بنابراین بهترین مکان برای برپایی جشن انقلاب مساجد و حسینیه‌ها هستند و باید در این مکان‌ها برای نسل سوم از انقلاب و توطئه‌های دشمن گفته شود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره بررسی لایحه بودجه ۹۳ در مجلس شورای اسلامی به سفارشاتی در همین زمینه به نمایندگان مردم در خانه ملت پرداخت.

وی گفت: نمایندگان بودجه را واقع‌بینانه ببندند، جهت‌گیری‌های عدالت‌محورانه در نظر داشته باشند و اولویت را به مناطق محروم بدهند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: نمایندگان مردم در خانه ملت بودجه را به گونه‌ای ببینند که ساختار درونی نظام تقویت شود، در کنار معیشت مردم به علم، فناوری و فرهنگ دینی نیز عنایت خاصی شود، اگرچه آمار و ارقام لایحه بودجه زیاد است اما مردم شما را به مجلس فرستادند تا با مطالعه به لایحه بودجه رأی بدهید.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر اینکه در موافقت و مخالفت یک موضوع ضرورتی به فریاد زدن و حماسی صحبت کردن نیست، خاطرنشان کرد: برخی‌ها فکر می‌کنند اگر داد بزنند موکلان آنها فکر می‌کنند در امور خیلی جدی هستند اما باید توجه داشته باشند فضای مجلس فضایی منطقی و مستدل است.

وی در مورد تعامل دولت و مجلس نیز اظهار امیدواری کرد که این تعامل دارای برکات فراوانی خواهد بود.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد جمهوری اسلامی ایران نیز، گفت‌: در هفته‌ای که گذشت دو مقام آمریکایی گستاخانه و مستکبرانه در رابطه با ایران سخن گفتند و این سخنان آکنده از دروغ، تهمت و تهدید بوده است.

آیت‌الله خاتمی به نطق سالانه اوباما مبنی بر اینکه توافقنامه ژنو جلوی ساخت بمب هسته‌ای توسط ایران را گرفت اشاره و تصریح کرد: چقدر به این دروغ دلخوش هستند در حالیکه رهبر ما همواره در فرمایشات خود فرموده‌اند که ما دنبال بمب اتم نیستیم و حتی فتوا نیز داده‌اند اما آنها می‌گویند ایران برای جامعه بشری خطر بود و ما آن را از سر دنیا رفع کردیم.

وی خطاب به مسئولان آمریکایی گفت: اگر چیزی بخواهد جامعه بشری را در معرض خطر قرار دهد این دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی خواهد بود که برای جامعه بشری ایجاد خطر خواهند کرد. چرا که بوعلی‌سینا گفت من از گاو می‌ترسم چون سلاح دارد اما عقل ندارد.

«شما آمریکایی‌ها در هیروشیما و ناکازاکی بعد از پایان جنگ یعنی بعد از آنکه هیتلر خودکشی کرد، موسولینی کشته شد و دولت ژاپن در حال مذاکره با آمریکا بود دو بمب هسته‌ای به آن کشور انداختید و صدها هزار نفر را یکجا کشتید و بعد مصاحبه کردید که اولا ما می‌خواستیم بمب‌هایمان را آزمایش کنیم و دوما بگوییم آمریکا قدرتمند است مرگ بر شما».

خطیب موقت نمازجمعه تهران به تهدید نظامی ایالات متحده آمریکا علیه ایران که طی چند هفته گذشته از زبان برخی از مقامات این کشور شنیده شده نیز اشاره و خاطرنشان کرد: اوباما مدام این حرف کهنه و نخ‌نما شده همه گزینه‌ها روی میز است را به زبان می‌آورد. بنابراین بهتر است بدانند که ملت ما نیز در عرصه دفاع همه گزینه‌ها از جنس هشت سال دفاع مقدس را بر روی میز دارد و اگر بخواهند دیوانگی کنند آنها را به روز سیاه می‌نشانیم.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: اوباما گفته ما از حمایت ایران از سازمان‌هایی نظیر حزب‌الله که هم‌پیمانان ما را تهدید می‌کنند اطمینان داریم و عدم اطمینان ما به اینگونه کشورها به قوت خود باقی است. باید آقای اوباما بداند که حزب‌الله یک سازمان تروریستی نیست بلکه سازمانی است که شرافتمندانه از وطن خود دفاع می‌کنند و لبنان خانه آنهاست.

وی تأکید کرد: ما نیز خبر داریم که شما آمریکایی‌ها جانفشان رژیم تروریستی صهیونیست هستید و اگر این رژیم قدرت پیدا کند اسلام و مسلمانان را هدف قرار می‌دهد. بنابراین ما هیچ گاه به شما و هم‌پیمانان‌تان اعتماد نداشته و نخواهیم داشت.

خطیب موقت نمازجمعه تهران در مورد کنفرانس ژنو ۲ که با موضوع سوریه و با عدم دعوت از ایران برگزار شد نیز، گفت:‌ کنفرانس ژنو ۲ یا همان نمایش سیاسی و شکست‌خورده به پایان رسید و بعد از ۹ روز خودشان اعتراف کردند که این کنفرانس شکست خورده است.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر اینکه طرف مذاکرات در سوریه گروهک‌های تکفیری آدم‌کش هستند، گفت: این گروهک‌های تکفیری آدم‌کش نه تنها برای مردم سوریه بلکه برای همه بشریت خطرناک هستند؛ آقایان بعد از کنفرانس ژنو ۲ گفته‌اند که ارسال مجدد سلاح و تجهیزات آمریکایی به سمت تروریست‌های سوریه آماده شده است بنابراین جوامع بشری و طرفداران به ظاهر صلح باید پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: این وحشی‌هایی که با نام صلح فعالیت می‌کنند یک خطر جدی برای جامعه بشریت محسوب می‌شوند که این افراد حاصل همراهی ارتجاع عرب به ویژه عربستان و تلاویو هستند و دست به ترور در عراق، لبنان، سوریه و حتی روسیه می‌زنند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با تأکید بر اینکه مشکل سوریه مشکل پیچیده‌ای نیست، به بیگانگانی که در امور سوریه دخالت می‌کنند، گفت: سوریه نه نیازمند کنفرانس و نه نشست است اگر شما برای تروریست‌ها سلاح نفرستید مردم سوریه خودشان به پای صندوق‌های رای می‌آیند و سرنوشت خود را رقم می‌زنند؛ برخی‌ها به دنبال بازی و نان خوردن در این قضایا هستند.

آیت‌الله خاتمی در مورد اوضاع و اتفاقات کشور مصر نیز، گفت: واقعیت مطلب این است که مصر در حکومت مجدد نظامیان است و می‌خواهند دوران سیاه سی‌ساله نامبارک را که مصر را تبدیل به حیات خلوت رژیم صهیونیستی کرده بود را تکرار کنند.

وی با بیان اینکه ما دل خوشی از دولت سابق مصر نداشتیم، گفت: در دولت نامبارک ایران‌هراسی، شیعه‌هراسی و اعتماد به آمریکا وجود داشت اما در مقابل این رویه‌ای که در این کشور می‌گذرد نیز نمی‌توانیم موضعی نداشته باشیم بنابراین این آدم‌کشی‌ها، خفقان و دستگیری‌ها را به شدت محکوم می‌کنیم.

خطیب‌ موقت نمازجمعه تهران ادامه داد: امیدواریم ملت مصر از انقلاب سال گذشته خود که آغازگر بیداری اسلامی بود پاسداری کرده و با تدبیر کشور را به ساحل آرامش ببرند.

آیت‌الله خاتمی در مورد اوضاع بحرین نیز، گفت: مطلع شده‌ایم که دولت بحرین شورای اسلامی علمای بحرین را منحل کرده است؛ شورای علمای بحرین برخاسته از متن مردم بود و در اساسنامه این شورا آمده است که از هویت اسلامی دفاع می‌کنیم. بنابراین به نظر می‌رسد دولت بحرین با دین، خدا و اسلام ناب محمدی مشکل دارد.

وی خطاب به حاکمان کشور بحرین تصریح کرد: آل‌خلیفه بداند ۳۵ سال پیش در این کشور شاهی بود که مثل آنها عمل می‌کرد بنابراین باید سرنگونی سلسله پهلوی و شاه معدوم درس عبرتی برای همه خودکامگان باشد بنابراین حکومت شما نیز با این ظلم‌ها و ستم‌ها نمی‌ماند.

به گزارش فارس، سیداحمد خاتمی در خطبه‌های اول نمازجمعه تهران به سبک زندگی در جوامع انسانی پرداخت و گفت:‌ جامعه اسلامی اگر دارای خیری است به همه آن جوامع نسبت داده می‌شود و اگر بدی و شری نیز داشته باشد همه جوامع را در بر خواهد گرفت بنابراین امر به معروف و نهی از منکر از نظارت همگانی است.

وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر فضولی و یا دخالت در کار دیگران نیست بلکه گامی برای صلاح یکدیگر است.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با بیان اینکه در قرآن طبیعی غیر از واژه امر به معروف و نهی از منکر کتاب خدا ۵ بار مومنان را به تواصی سفارش کرده است، گفت:‌ تواصی سفارش به صبر از بی‌حوصلگی است و این همان فرهنگ مقاومت است که باید بازار گرمی پیدا کند.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر اینکه فرهنگ مقاومت با فرهنگ مذاکره در تقابل نیست، اظهار کرد: مذاکرات سیاسی که عزتمندانه باشد خود جلوه‌ای از فرهنگ مقاومت است؛ کسی فرهنگ مقاومت را در تعارض با فرهنگ مذاکره قرار ندهد بنابراین مسئولان مذاکره‌کننده بدانند فرهنگ مذاکره هرچه بازار گرم‌تری داشته باشد مذاکره‌کنندگان مشت پرتری خواهند داشت.

وی معتقد است که مقاومت در عرصه‌‌های نظامی جنگیدن است اما در عرصه دیپلماسی و سیاسی مقابله به مثل است و نباید در این عرصه‌ها کم آورد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران تصریح کرد: وقتی رئیس‌جمهور هرچه اراجیف از ذهنش برمی آید علیه ملت ایران می‌گوید غرور ملی ایران را زیر سوال می‌برد و البته وزیر خارجه این کشور نیز باز همان کار را می‌کند بنابراین فرهنگ مقاومت به ما می‌گوید که باید با همین سطح به آنها پاسخ داده شود.

آیت‌الله خاتمی عزت سی و پنج ساله ملت ایران را مدیون مقاومت، ایستادگی و شعار مرگ بر آمریکای مردم دانست و گفت:‌بعضی‌ها بی‌حوصلگی می‌کنند و می‌گویند ما با این «مرگ بر آمریکا» چه به دست آورده‌‌ایم من به آنها پاسخ می‌دهم عزت، عظمت و سربلندی ۳۵ ساله ما مدیون این مقاومت‌هاست.

وی با بیان اینکه در گذشته در ادامه حکومت‌ها دو برنامه (لیبرال دموکراسی غربی و سوسیال دموکراسی شرقی) وجود داشت، گفت: مردم ایران در برابر این دو برنامه نمونه دیگر یعنی مردم‌سالاری دینی را به صحنه آوردند. بنابراین دشمنان در صدد این هستند که این برنامه به شکست بینجامد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران تواصی به حق را از دیگر تواصی‌‌هایی دانست که قرآن کریم به جامعه اسلامی سفارش دارد و گفت: یکی از جلوه‌های تواصی به حق قانون‌مداری است بنابراین همه باید در همه عرصه‌ها مراقب باشند به خصوص در عرصه اداری و باید در این حوزه ضابطه‌مداری جای رابطه‌مداری را بگیرد.

آیت‌الله خاتمی در مورد تواصی در عرصه اقتصادی نیز، گفت: پول‌های مردم در بانک‌ها امانت است بنابراین باید نظارت شود که این پول‌ها چگونه خرج می‌شود.

وی به اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضائیه اشاره و تصریح کرد:‌ سخنگوی قوه قضائیه می‌‌گوید سال ۹۱، ۵۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داشتیم و در سال ۹۲ به صد هزار میلیارد تومان افزایش داشته است یعنی دو برابر شده است بنابراین بهتر است مسئولان نظارت بیشتری داشته باشند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران خطاب به مسئولان بانکی گفت چرا برای دادن معوقات بانکی ضمانتنامه جدی و قوی نمی‌گیرید. بانک یکی از استان‌ها ضمانتنامه صدمیلیارد تومانی را گم کرده است بنابراین این نظارت‌ها پس کجا صورت می‌گیرد؟

سید احمد خاتمی شایسته‌سالاری در انتصابات از دیگر جلوه‌ های تواصی به حق دانست و گفت: شایسته‌ سالاری یعنی بر اساس حزب، باند، گروه و رفیق‌ بازی افراد را به سمت‌ های گوناگون نگماریم.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
قیمت خودرو
افت قیمت برخی خودروهای داخلی
پذیرفته شدگان سه برابر ظرفیت آزمون استخدام پیمانی سال 95 آموزش و پرورش استان البرز
پذیرفته شدگان آموزش و پرورش البرز به مراکز اداری مراجعه کنند
«انتقام زیبا» از نامزدی که ناگهان همه چیز را خراب کرد
«انتقام زیبا» از نامزدی که ناگهان همه چیز را خراب کرد
نمک صورتی
در مورد نمک صورتی چه می دانید؟
اختصاص زمین برای ساماندهی دستفروشان در فردیس
اختصاص زمین برای دستفروشان در فردیس
واکنش تازه چین به ترامپ با انتشار بیانیه ای توسط وزارت امور خارجه این کشور صورت گرفت و این وزارتخانه به صراحت تاکید کرد که اصل چین واحد (یک چین) به هیچ وجه قابل قابل مذاکره نیست. رئیس جمهوری منتخب آمریکا در تازه ترین سخنان خود اعلام کرد بود که از این اصل برای گرفتن امتیاز از چین استفاده خواهد کرد و فعلا خود را ملزم به اجرای آن نمی بیند. ترامپ تهدید کرده است که به دلیل چالش های فراوان با چین در دریای جنوبی و در عرصه تجارت جهانی، به دنبال زیر پا گذاشتن این اصل و تقویت روابط با منطقه تایوان است. در بیانیه وزارت امور خارجه چین که روز دوشنبه منتشر شده با اشاره به اینکه در جهان فقط یک چین وجود دارد، تاکید شده است: تایوان هم بخشی از همین چین است و اینکه همین چین دولت و حکومت مشروع به حساب می آید. در حالی که چین بر قابل مذاکره نبودن این اصل تاکید می ورزد،‌ ترامپ می گوید که از دیدگاه او همه چیز از جمله اصل چین واحد قابل گفت وگو است. در بیانیه مزبور به ترامپ و دولت وی هشدار داده شده است که حساسیت مساله تایوان و اصل چین واحدرا درک کرده و اجازه ندهد کل روابط دوجانبه تیره شود. اولین هشدار پکن به ترامپ مربوط به ماه دسامبر سال گذشته میلادی (آذر ماه 95) است که در آن زمان گفته بود، نمی داند چرا وقتی به تایوان میلیاردها دلار سلاح از جانب آمریکا فروخته می شود نباید با آن جزیره رابطه داشت. تارنمای ژاپن تودی نیز امروز در گزارشی نوشت: چین حتی تهدید کرده است که اگر ترامپ به این رفتارها و اقدامات ادامه دهد این کشور نیز از نیروهای خصم در داخل آمریکا حمایت خواهد کرد. به گزارش ایرنا، پس از گفت و گوی تلفنی ترامپ با خانم «تسای اینگ ون» رئیس حکومت تایوان در ماه دسامبر و اعتراض چین به این اقدام بی سابقه در ۳۷ ساله گذشته، ‌رئییس جمهوری منتخب آمریکا گفت که ما 2 میلیارد دلار در سال گذشته به تایوان سلاح فروخته ایم اما نمی توانیم با رهبر این جزیره تلفنی گفت و گو کنیم و این قابل قبول نیست. تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال 1949 میلادی از یکدیگر جدا شدند، اما پکن این جزیره را بخشی از خاک خود می داند و مایل است که در تایوان بعد از پیوستن به سرزمین مادری نیز الگوی یک کشور و دو نظام را همچون هنگ کنگ وجزیره ماکائو پیاده کند.
تازه ترین هشدار جدی چین به ترامپ
عکس ... وزیر زن اسپانیایی با دامن کوتاه در دیدار با سران سعودی
عکس خبر؛ وزیر زن اسپانیایی با دامن کوتاه در دیدار با سران سعودی
ویدیو ... پاسخ داور به بازیکنی که پس از گل زدن خواستگاری کرد!
پاسخ داور به بازیکنی که پس از گل زدن خواستگاری کرد!
اوباما: یکی از اختلاف‌هایم با نتانیاهو برجام بود
اوباما: یکی از اختلاف هایم با نتانیاهو برجام بود
ویدیو ... نجات معجزه‌آسای هواپیمای روسی پس از اصابت مستقیم صاعقه
نجات معجزه آسای هواپیمای روسی پس از اصابت مستقیم صاعقه + فیلم
درخواست ضد ایرانی مقامات اسبق آمریکا از ترامپ
درخواست ضد ایرانی مقامات اسبق آمریکا از ترامپ
براثر سقوط یک هواپیمای باری ترکیه در قرقیزستان دست کم 32 تن کشته شدند.
یک هواپیمای ترابری ترکیه در قرقیزستان سقوط کرد
نصب توری در محور کرج- چالوس به منظور ایمن سازی
نصب توری در محور کرج – چالوس به منظور ایمن سازی
عراقچی: اگر ترامپ برجام را پاره کند ما آتش می‌زنیم/ای‌ کاش برجام موضوعی ملی باقی می‌ماند
عراقچی: اگر ترامپ برجام را پاره کند ما آتش می‌زنیم/ ای‌ کاش برجام موضوعی ملی باقی می‌ماند
مسئولان شهری کرج منصفانه تر به مستقل شدن فردیس نگاه کنند
مسئولان شهری کرج منصفانه به مستقل شدن فردیس نگاه کنند
اوباش سابقه دار در کمالشهر کرج گردانده شد
اوباش سابقه دار در کمالشهر کرج گردانده شد
10 دلیل برای اینکه بدانید اندروید از iOS بهتر است
۱۰ دلیل برای اینکه بدانید اندروید از iOS بهتر است
مهم‌ترین عامل پیشگیری و درمان کبد چرب
مهم‌ترین عامل پیشگیری و درمان کبد چرب
ورود سامانه بارشی به البرز از امشب ورود سامانه بارشی به البرز از امشب
ورود سامانه بارشی به البرز از امشب
حسام الدین قاموس مقدم
چرا جسد آیت الله هاشمی به پزشکی قانونی نرفت؟