تارخ انتشار: یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۰
کد خبر : 156908
چاپ خبر

زیباکلام در فردیس:

از اصلاح طلبان گلایه دارم/ آقایان کمی «روحانی‌» را حمایت کنید

همایش حقوق شهروندی و مطالبات مدنی

صادق زیباکلام با بیان اینکه اصلا ح‌طلبان باید از ابتدایی‌ترین حقوق‌ شهروندی که شرکت در انتخابات است دفاع کنند نه اینکه به دنبال جایگزین احتمالی روحانی باشند، گفت: این مسئله بسیار خفت‌بار است.

به گزارش کرج رسا، صادق زیباکلام در همایش حقوق شهروندی و مطالبات مدنی که عصر امروز در سالن همایش ایثارگران فردیس برگزار شد، اظهار داشت: من معتقدم این دولت که ۶ ماه بیشتر از عمرش باقی نمانده در مقایسه با دولت‌های قبلی بیشتر مورد حمله قرار گرفته است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه دولت اصلاحات نیز تحت فشار بود، افزود: تفاوت این دو دولت در این است که در زمان دولت اصلاحات برخی از تریبون‌ها مسائلی را رعایت می‌کردند و در بهترین حالت دفاع از دولت آقای روحانی جویده و ناقص است.

وی با بیان اینکه حملات به دولت روحانی بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی سال گذشته افزایش یافته است، گفت: بعد از آن شکست، اصولگرایان با دو گزینه روبه‌رو بودند که دور هم جمع شوند و بگویند ما را چه شده است و دیگر اینکه حملات به دولت را افزایش دهند.

زیباکلام افزود: آقای روحانی با دست و پای بسته نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده اصولگرایان را شکست می‌دهد.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه آخرین ابزار آنها موضوع رد صلاحیت آقای روحانی است، گفت: اینکه آیا اصول‌گرایان طرح مشخصی را برای رد صلاحیت روحانی دارند مشخص نیست، آنها نیز یک طیف هستند که یک سمت آن افراد تند‌رو و سمت دیگرش افراد معتدل وجود دارد که در سمت تند‌روها بحث ردصلاحیت روحانی وجود دارد.

وی با اشاره به سخنان عباس کدخدایی مبنی بر اینکه چون روحانی اکنون رئیس‌جمهور است در دور بعد رد صلاحیت نمی‌شود، افزود: اینگونه سخنان مقدار خیلی زیادی تردید ایجاد می‌کند که بحث ردصلاحیت آقای روحانی بی‌دلیل نیست. آنچه که شک من را افزایش می‌دهد این است که اصولگرایان یقین دارند در انتخابات ریاست جمهوری سال بعد شانسی ندارند.

زیباکلام اظهار داشت: یگانه ابزار آنها رد صلاحیت روحانی است که این خود یک آشفتگی و اختلافی را در اصلاح‌طلبان ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه برای من سخت و ناگوار است اما مجبورم از افراد اصلاح‌طلب گلایه کنم، گفت: انتظار من این است که به عنوان دفاع از حقوق شهروندی در خصوص رد صلاحیت آقای روحانی اصلاح‌طلبان اعتراضاتی داشته باشند و آنها باید از ابتدایی‌ترین حقوق‌ شهروندی که شرکت در انتخابات است دفاع کنند نه اینکه به دنبال جایگزین احتمالی روحانی باشند؛ این مسئله بسیار خفت‌بار است.

استاد علوم سیاسی با بیان اینکه حقوق شهروندی و نظام مردم‌سالاری را به هرگونه تعریف کنیم اولین و بنیادی‌ترین حقوقش این است که مردم با رای مستقیم خود حکومت را تعیین کنند، گفت: ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم از میان سه نفر که ما انتخاب می‌کنیم شما یک نفر را انتخاب کنید، آیا در حکومت‌های دیگر نیز چنین دستگاهی وجود دارد که افراد را به عنوان دارای صلاحیت انتخاب کند.

وی با بیان اینکه من خودم را به عنوان یک شهروند، مطیع قانون اساسی و مصوبه‌های مجلس شورای اسلامی می‌دانم علی‌رغم آنکه با نظارت شورای نگهبان موافقتی ندارم و معتقدم خلاف قانون است اما آن را می‌پذیرم، افزود: شورای نگهبان ملزم است از ۴ مرجع استعلام بگیرد.

زیباکلام با بیان اینکه شورای نگهبان با کلمات بازی می‌کند و یک بار نشده است یک توضیح واضح در خصوص ردصلاحیت افراد بدهد، گفت: در برخی از موارد که گفته می‌شود به خاطر حفظ آبروی خود افراد این دلایل گفته نمی‌شود، تمامی ردصلاحیت‌ها سیاسی است.

وی با تاکید بر اینکه من معتقدم حقوق شهروندی فقط آنچه که تا به امروز گفته شده، نیست بلکه این‌ها تنها الفاظ زیباست، افزود: اصلی که مردم سالاری را می‌سازد انتخاب حکومت با رای مستقیم مردم است.

زیبا کلام با بیان اینکه در هیچ‌ کشوری نهادی وجود ندارد که بتواند صلاحیت افراد را مشخص کند، گفت: در خواست من از افراد اصلاح‌طلب این است که به راحتی از کنار ردصلاحیت‌ها نگذرند و در مقابل اینگونه مسائل قرص و محکم ایستادگی کنند.

تشنج در جلسه

این همایش با حاشیه‌هایی نیز همراه بود؛ زیبا کلام در سخنرانی خود در جواب صحبت یکی از حاضرین در همایش مبنی بر اینکه ۵ مرجع برای استعلام شورای نگهبان وجود دارد، گفت: بله مراجع دیگر برای تایید صلاحیت ائمه جمعه و بسیج هستند؛ وی با بیان این جملات نظم همایش را بر هم ریخت.

در ادامه زیبا کلام به در پاسخ به سئوال یکی از حاضرین با بیان اینکه سئوال شما امشب از بخش خبری ۲۰:۳۰ سیما پخش می‌شود، گفت: ۳۶۵ روز سال تریبون‌های تلویزیون و نماز جمعه در اختیار شماست.

این صحبت‌های وی سبب ناراحتی، اعتراض و درگیری بخشی از حاضرین جلسه شد که با دخالت ماموران نیروی انتظامی این همایش به‌ پایان رسید.

 

 

تسنیم

 

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیفروش ویلا و اجاره ویلااجاره ویلافروش ویلا