تارخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۶
کد خبر : 32819
چاپ خبر

مسببان فروپاشی شوروی محاکمه می‌شوند

مجلس روسیه

کرج رسا: نمایندگان مجلس روسیه با صدور بیانیه‌ ای از دادستانی این کشور خواستند مسببان فروپاشی شوروی را معرفی و محاکمه کنند.

به گزارش کرج رسا، تعدادی از نمایندگان احزاب مجلس روسیه از جمله یوگنی فئودوروف و آنتون رومانوف از حزب روسیه واحد ، ایوان نیکیتچوک و الگ دنیسکو از حزب کمونیست و میخائیل دلتیاریوف از حزب لیبرال دموکرات روسیه که بیشترین کرسی های مجلس را در اختیار دارند با ارسال درخواستی به دادستانی روسیه خواستند برای عاملان فروپاشی شوروی پرونده کیفری تشکیل شود.

در بیانیه نمایندگان مجلس روسیه (دومای دولتی) نام میخائیل گورباچوف آخرین رهبر شوروی و چند مقام عالی رتبه دیگر به چشم می‌خورد.

در بیانیه این نمایندگان آمده است : مقامات عالی رتبه در ابتدای دهه ۹۰ میلادی بر خلاف رای مردم در همه پرسی، زمینه فروپاشی شوروی را فراهم کردند.

لازم به توضیح است در نوامبر سال ۱۹۹۱ دادستانی کل شوروی برای میخائیل گورباچف آخرین رهبر نظام کمونیستی شوروی به دلیل تخلف از قانون اساسی ، پرونده کیفری تشکیل داد اما با فشار وی رسیدگی به این پرونده متوقف شد.

در ۱۷ مارس سال ۱۹۹۱ پیش از فروپاشی شوروی برای حفظ حکومت واحد آن زمان همه پرسی برگزار شد که از ۱۸۵ میلیون و ۶۵۰ هزار واجد شرایط ، ۱۴۸ میلیون و ۵۷۵ هزار نفر پای صندوق های رای رفتند و ۱۱۳ میلیون و ۵۱۳ نفر یعنی بیش از ۷۶ درصد واجدان شرایط به حفظ کشور واحد شوروی رای مثبت دادند.

 

 

همشهری

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی